WATER WEG I 'Die eskimo's I; zijn niet gek' Ria üorgmeij er in de bloemen Geen Ideaalmenschen eerste boek in serie SPORT 27 UVG wil nu ook in de zaal succes Vooruitblik Loes Schaap optimistisch Natuurfilms in Staelduinse Bos Man bewerkt wagen Vrije academie houdt open huis MMMMflta yiaardingse kano-expeditie naar Sardinië Cadeautje van het Schiedams Vrouwenkoor Schiedam blijft leeglopen Succes en Spirit in een poule SPORTAGENDA Blessures Vogel en Breed veld Krabbendam coach Holy Bowlen in Vlaardingen r p tVTaardingen Volgend jaar juli begint voor Walter van Tienen en Frans van Deurzen hef grote avontuur. Met de katfo willen zij het Middel- Jaricisezee-eiland Sardinië in ëer( maand ronden. Niet zo re creatief als het lijkt. Zeeka- noën is een sport voor harde fndnsen, die bedreven zijn in net'pionïeren. Beide Vlaardin- geis vinden dat ze er na drie taar training aan toe zijn. ».Nbu, toevallig heb ik wel bij fiat bizarre groepje in Roosen daal mijn diensttijd doorge bracht, maar ook zonder com- mandotraining kan je een goed Jte^kanoër worden. Wat Wal ler en Frans over het kanoën ÜP.' zee vertellen maakt de vrabg naar een eventuele com- fri^ndotraining voor de hand liggend. Frans, bijvoorbeeld, is zo ie mand die zonder 'survival-op leiding* met de kanosport ir Contact gekomen. „Op de mid delbare school kon je tegen in levering van je schoenen een icano huren. Dat waren van pie lompe dingen, maar ik vond toch het erg leuk." Zo Jeuk zelfs dat Frans lid werd van de Vlaardingse kanovere niging Natsek. Walter kwam, Zoals gezegd, in zijn diensttijd In contact met de kanosport en was meteen geboeid door het pverlevingaspekt erin. Ook hij Jiverd lid van Natsek en leerde daar Frans kennen. jEskimo'i |,Die eskimo's zijn natuurlijk piet gek; die gaan niet met een gammel bootje op een zee va- fep waarin je na drie minuten |l jdoor de kou dood bent. Een zeekano is echt het ideale mid- del\om afstanden over zee af te leggen en juist de eskimo's Pefefcen daarmee al honderden jar^n ervaring," zegt Walter. CN&tsek is trouwens een eski- mo^voord.) Alïë verhalen over eskimo's ten'spijt lijkt zo'fi 25 kilo we gende 'polyestersigaar'toch niet het voor iedereen ge schikte middel om de zeven Zefën te bevaren. Frans: „Je natuurlijk wel intensief trainen en van alles leren over Êa^igatie, reddingsmiddelen ërTstrommgen. De eerste keer oaf,"je met zo'n ding koppie- pnder gaat, is het natuurlijk ero(e paniek, maar langzamer hand leer je vanzelf hoe je weer boven moet komen." Walter: „Helemaal in je eentje red'.je ook het nooit. Je hebt él tijd hulp van land nodig. zeekaarten hebben we darf ook niks, gedetailleeerde topografische kaarten zijn voor ons veel bruikbaarder." jDie hulp is alleen al nodig yoor het financiële gedeelte. *Eén gewone zeekano kost i gulden, maar 'dan heb je jOliibus De Schiedamse Kunststichting pre senteer! vrijdagavond in cafe Quibus de.,Dikke Pret Band. De gelegen heid^ en vnendentermatie speelt co- Vers van zestiger jaren muziek. Zon- ffaj siaat een sherry-concert op het programma met klassieke mualek. H 1 Studiedag De-Vlaardingse Vrouwen Raad houdt dinsdag 23 oktober een studiedag Jnet als onderwerp 'ouder worden an- pe^s bekpken'. Diverse sprekers bui- gen"zlch tussen haJf tien en kwart Over twee in de burgerzaal van het ëtedhuis over dat thema. Aansluitend kan over de problematiek worden ge discussieerd. Deelnemers kunnen zich telefonisch aanmelden, tel. (Mg89 - 19615. jjfiféreldraad WJje Ark in Schiedam-Noord wordt 23 oktober een interkerkelij ke gemeenteavond gehouden over de •Wereldraad van Kerken. Drs. Frans gouwen, vicaris voor het jongeren werk in Den Haag. spreekt over 'hsei ide wereld voor heel de kerk'. Aan hang 19.45 uur. l Theater I [Speciaal voor kinderen van 4 tot 8 Jjaafiwordl woensdag 24 oktober in jOfctj-Harmonie het theaterstuk Be- «sch'uit met muisjes gespeeld. Aan hang 14.30 uur. (Steenpuist [De stichting samenleving opbouw ,Maasluis presenteert in het kader yan *iei opbouwwerkproject voor Surinar [mees en Antillianen op vrijdag 26 ©k- Jtotwsr fn do Schuurkerk net toneelstuk des Steenpuist van de theatergroep ifctafi uit Rotterdam. Kaarten zijn ver krijgbaar in het Gildehuisje (Zoiddijk bij de WV in het stadhuis. jZeekadetlen SfefffZeekadetkorps Vlaardingen wi! «(Bef activiteiten met meer publiciteit begeleiden. Daarom wordt za- SeSag 27 oktober met het opleiding- Seffip Assam II een represenlatIevaar- «fltem gehouden. Om twee uur ver stekt het schip vanaf de Oosthaven- ter hoogte van het Visserijplein, r» komt omjongeveer vijl uur alleen maar die bak. Wil je echt zo'n expeditie maken, dan ben je er haast wel 18000 gul den aan kwijt." Ingenieus De oude kano van Waker, de Golven vreter, ligt ter illustra tie aan de kant. Bij nader in zicht blijkt zo'n boot tal van ingenieuze snufjes te hebben. Een waterdicht luik voor tent, kleding, voedsel en appara tuur. Een klein luikje voor reddingsmiddelen en een eer ste hap voor onderweg en ach ter de kanoër zit nog een groot luik voor de persoonlijke baga ge. Op de boot zitten binnen handbereik de reservppeddei, een paar vuurpijlen en een kompas. De beide expeditieleden heb ben allerlei dingen van hun sponsors gekregen. „Daar zijn we erg blij mee, want met je gewone salaris is het eigenlijk niet te doen," zegt Frans. Bij hun tocht langs Sardinië heb ben de twee bijvoorbeeld de beschikking over een auto, Over surfkledïng, compacte navjgatieinstrumenten en een handzame radio. „De meeste dingen hebben we van de bergbeklimmers afgekeken. Die hebben altijd prachtige spullen." Walter en Frans „Helemaal alleen red je het nooit. door Mari Timmermans Waiter en Frans hebben voor hun expeditie van volgend jaar nog wel een paar dmgen nodig. Voedselrantsoenen bij voorbeeld. „Dat mountain- food is prima en heel compact. Het is alleen ontzettend duur. Verder hebben we nog kaar ten en hier en daar wat spul len nodig. Misschien 'dat we daar ook een sponsor voor' vin den." Schiedam „The hearts echoes render no song when the spirit is mute." Deze dicht regel van Shelley zal vrijdaga vond melodieus weerklinken in De Ark aan het Hargplein. Het Schiedams Vrouwenkoor huldigt dan dirigente Ria Borgmeijer voor haar 35-jarige medewerking. De 'spirit' van het momenteel uit 36 dames bestaande koor door Mari Timmermans ligt voor een belangrijk deel in handen in handen van me vrouw Borgmeijer. Dat zijn de dames zich terdege bewust. Het koor nodigde twee andere koren, twee pianisten, een fluitist en de Schiedamse so praan Nelly van der Spek uil om het jubileum op een pas sende wijze gestalte te geven. Carrière Vrijdagavond begint het con cert om kwart over acht en er is een zeer bijzonder program ma opgesteld. Moderne liede ren afgewisseld met klassieke composities, religieus naast profaan werk en liederen met instrumentale begeleiding en zang a capella. Ook de beide andere koren, het Shell-Vrou- wenkoor en het Rijswijks Vrouwenkoor, staan onder de hoede van mevrouw Borgmeij er. Ria Borgmeijer repeteert met haar Schiedams Vrouwen koor. Toen Ria Borgmeijer in 1939 het Haagse Gymnasium ver liet, had zijzelf al gekozen voor een muzikale carrière. „Er werd mij geadviseerd toch maar 'iets nuttigere' te doen en daarom begon ik tussen de be drijven door met een MO-stu- Tlie Duits." In die jaren stond een muziekcarrière bepaald met model voor een succesvol le maatschappelijke loopbaan. Jarenlang werkte ze, tussen haar muzikale bezigheden door, als docente aan middel bare scholen en aan het Rot terdams conservatorium geeft zif nog steeds Duits. Schiedam 'Geen Ideaalmenschen' is het eer ste boek van een Schiedamse schrijver, dat wordt uitgebracht in een nieuwe reeks van het fonds Historische Publicaties Schiedam. Het boek is al in 198D als doctoraalscriptie ge schreven door de historicus/journalist Han van der Horst. Hij behandelt hierin de geschiedenis van de Schiedamse SDAP tot 1917. De presen tatie van het boek gebeurt donderdag 25 okto ber om acht uur in het Stedelijk Museum in het kader van de landelijke reizende tentoonstel ling over de voorloper van de PvdA. De redactie van de uitgaven is in handen van de Historische Vereniging Schiedam. Geld yoor het eerste boek is bijeengebracht door subsidies van gemeente, het M.C.M. de Grootfonds en het Cultureel Fonds Schiedam. De volgende uitga ven moeten telkens uit de opbrengst van het vorige boek in de reeks worden bekostigd. De Historische Vereniging zegt voorlopig over vol doende bruikbare manuscripten te beschikken, 'Geen Ideaalmenschen' gaat vooral in op de be langrijke rol die typograaf Piet de Bruin bij de totstandkoming van de plaatselijke afdeling heeft gespeeld. Hoewel sommige delen van het boek het karakter dragen van een roman, is toch elk woord gebaseerd op bestaande bron nen. Han van der Horst Schiedam De leegloop van Schiedam zet gestaag door. In de eerste acht maanden van het jaar is het inwonertal ge daald met 470. Bij de afdeling burgerzaken stonden eind augustus 69.379 inwoners geregistreerd, 33.830 mannen en 35.549 vrouwen. In de maand augustus werden 57 geboorteaangiften gedaan. Daar tegenover stonden 52 sterfgevallen. Er vertrokken 257 Schiedammers naar ande re gemeenten, terwij! de ge meente 213 nieuwe inwoners kon begroeten. Wat huwelij ken betreft was augustus een topmaand: 124 Schiedammers gaven elkaar het jawoord, ter wijl 16 scheidingen werden uitgesproken. Vlaardingen Een 29-jarige Vlaardinger heeft voor het Hof van de Haagse rechtbank een boete van 500 gulden of tien da gen hechtenis en één maand gevangenisstraf voorwaardelijk te lgen zich horen eisen. De politierechter van Rotterdam had de man eerder al tot een geldboete van 750 gulden of vijftien dagen hechtenis veroor deeld. De man wordt ervan beschuldigd in Vlaardingen drie stadgeno ten te hebben bedreigd met een mes en een ijzeren staaf. Met de -Ijzeren staaf bewerkte hij de deur van de wagen. Uitspraak 29 oktober. Maassluis Ter afsluiting van de herfstvakantie wordt in het bezoekers- en Informatiecen trum d'Oude Koestal aan staande zondag natuurfilms vertoond, die een beeld geven van het leven van de insekten en dan met name van de vlin der. Deze korte informatieve films worden doorlopend vertoond tijdens de bezoekuren, van 13.00-17.00 uur, In d'Oude Koestal is tevens een uitgebreide tentoonstelling te bezichtigen van het wel en wee der vlinders. Deze exposi tie is vooral voor kinderen de moeite van het bekijken waard. Hel bezoekerscentrum is ge vestigd in het Staelduinse Bos en is alleen toegankelijk voor houders van een wandelbe- wijs, dat verkrijgbaar is bij de ingang van het bos. Leden van de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos kunnen met hun lidmaat schapskaart vrij het bos in. Voorkeur „Een voorkeur voor Duitstali ge muziek? Nee hoor, ik hou van alle mooie muziek. Dat kan je aan bet repertoire wel zien'vertelt de jubilerende dirigente. En inderdaad, wie het programmaboekje doorbla- .dert ziet werken in het Neder lands, Frans, Duits, Ilaliians, Engels en Slowaaks. Composi ties van Camille Saint-Saëns, middeleeuwse liedenen, mantisehe werken en volks liedjes. Sinds 1949 werkt mevrouw Borgmeijer voor het Schie dams Vrouwenkoor. Wekelijks repeteert het koor in de zaai van de Nederlandsche Protes tantenbond aan de Westvest. In de afgelopen jaren hebben de SVK-dames diverse gast optredens verzorgd. Zelfs in het buitenland trad het koor meermalen voor het voetlicht. Tegenwoordig wordt dat wat minder. De verklaring van secretaris mevrouw Sonneveld: „Er maar heel weinig verloop in het koor. Sommige dames zin gen al meer dan veertig jaar bij ons en je zal begrijpen dat lange reizen een beetje moei lijk beginnen te worden." De piano wórdt vrijdagavond bespeeld door Peter Beijers- bergen van Henegouwen en Dick Zevenbergen. Diecks Visser bespeelt de fluit en de Schiedamse sopraan Nelly van der Spek zingt de solopartijen. In het laatste programmaon derdeel zingen de drie koren samen het 'A la musique* van de negentiende eeuwse compo nist Emmanuel Chabrier." Een tekstregel uit dat lied: 'Les an dante melodieux et les deli cieux nocturnes!' Opgedragen aan de godin van de muziek. Die godin heeft hei druk met het Schiedams Vrouwenkoor en dankzij Ria Borgmeijer weet ze er nog voldoende 'spi rit' in te houden. Vlaardingen De Vrije Aca demie houdt volgende week open huis. Van maandag tot en met donderdag staan de deu ren wagenwijd open om een ieder in de gelegenheid te stel len een kijkje te nemen. Op de academie, die is geves tigd in het Hollandiagebouw (Oosthavenkade 42), worden cursusssen gegeven in onder meer tekenen, schilderen, fo tograferen, weven, dansen en zeefdrukken. Belangstellenden kunnen vrijblijvend rondkij ken. een praatje maken met de doe'ênten of inschrijven op de cursussen. Tevens wil de aca demie er tijdens het open huis achter komen of er voldoende belangstelling bestaat voor cursussen tekenen, schilderen en taalexpressie voor kinderen van acht tot en met veertien jaar. 'Op alle vier de open dagen kan men op de academie te recht van 10 tot 12 uur, van 13.30 tot 15.30 uur en van 20 tot 22 uur. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 18 oktober 1984 Vlaardingen Gelijk vrijwel iedere trainer reikt ook het optimisme van Loes Schaap voor alsnog niet verder dan een vijfde, hooguit vier de plaats. „Ik verwacht eigenlijk, dat we lekker gaan meedraaien", zegt de dit dit weekeinde met De Hollandiaan in de zaal debuterende trainer-coach. „Vorig jaar zïjn ze vijfde gewor den, dus dat moet er nu weer inzitten", dekt zij zich echter in tegen eventuele tegenvallers. De zaalcompetitie, die zondag voor de vtaar- dinse handbalsters van start gaat met een uit- wedstrijd tegen EHC. heeft ook in de Westwijk- hal stilaan het gebeuren op het veld naar de achtergrond verdreven. De pittige aanpak van Loes Schaap, die niet graag terugblikt op haar laatste jaar bij het Schiedamse HVK ('Zo veel blessures hoop ik echt nooit meer mee te ma ken 'j>, heeft De Hollandiaan kennelijk deugd gédaan. „We hebben in de voorbereiding een vrij zwaar programma afgewerkt, veel wedstrijden en toernooien gespeeld en ik heb de meiden een pittige conditie-training voorgeschoteld", ver volgt Loes Schaap. „Ik heb in de aanloop heel fijn kunnen werken met deze groep, ook omdat ik de resultaten zag. Iedereen is nog steeds erg enthousiast bezig en ik hoop. dat we de op het veld ingezette hjn nu kunnen doortrekken". Loes Schaap is voornemens tn de zaal een con crete wijziging door te voeren, maar wil wat dat betreft eerst de direct betrokkenen inlich ten. „Ik ben van plan wat te gaan verjongen", is het enige, dat zij in die richting kwijt wil. „Als dat voor elkaar is, hoop ik met een leuk team te kunnen beginnen, met jonge meisjes, die bijna allemaal een goed gevoel voor hand bal hebben. Dat ik over een jaar kan zeggen "ik heb lekker kunnen bouwen en nu wil ik door stoten'. Dat is dit seizoen de bedoeling. Vlaardingen Langzaam maar zeker hebben vrijwel alle handbalverenigingen de ac centen verlegd naar de zaalcompetitie, die dit weekeinde losbarst. Deze regio is met clubs als De Hollandiaan, WIK (beide Vlaardingen). DWS en UVG (beide Schiedam) sterk vertegenwoordigd op landelijk (divisie) niveau. Aan de vooravond van een on getwijfeld turbulente competitie had sportverslaggever Donald Bax een gesprek met Loes Schaap, trainer-coach van het dameszevental van De Hollandiaan, en haar colle ga Leo Schlarmann, die met de heren van UVG ook in de zaal eindelijk eens een stao- je hogerop wil. UVG in de aanval tegen Wings. De Schiedammers hopen oopk in de zaal aansprekende succes-' sen te kunnen boeken. Schiedam UVG wil siu ook wel eens weten hoe in de zaal een champagnefles moet worden ontkurkt. De Schiedamse handballers promoveerden vorig seizoen weliswaar.op het veld naar de hoogste klasse, in de veel knussere sporthal incassefcrde de formatie van trainer-coach Leo Schlarmann de laatste vier jaren slechts meten in de vorm van tweede en derde plaatsen. „We hebben het eigenlijk steeds op één puntje gemist", hoopt Schlarmann ditmaal eindelijk met UVG z'n neus écht aan het venster te kunnen steken. „We behoorden in ieder geval constant tot de beste drie ploe gen", likt hij de wonden, Schlarmann denkt, dat de strijd om de lauwerkrans zich zal toespitsen tussen zijn UVG, WIK en EDH, Uitgerekend de Vlaardingen Oranje Nassau (Vlaardingen) en ODO (Maas land), die beide in de tweede klasse uitkomen, zijn de hoogst spelende regionale korfbalver enigingen in de in november te beginnen zaalcompetitie. Hoekse SV speelt in de derde klasse A. In de landelijke derde klasse D zijn Vlaardingen en Harga (Schiedam) bij elkaar inge deeld. Het Schiedamse Succes en Spirit (Vlaardingen) zijn ondergebracht in de eerste klasse van de afdeling Rotter dam. CKC Maassluis heeft zich ten doel gestelzo snel mogelijk de tweede klasse te verlaten. De volledige indelingen zien er voor de regionale clubs als volgt uit: Dis trict: Tweede klasse B; Velocitas, Thoba, Oranje Nassau, Oranje Wit, GKV, Vriendenschaar (B), De Meer- vogels, Ons Eiland: Tweede klasse D: ODO <M), NIO, Fiks, KOAG. IJs- selvogefs, TOP, DES, Tempo; Derde klasse A: Ons Huis, Ter Gouw, Phoe nix, Crescendo, Actief, HSV, Keep FitVO, Dubbel Zes; Derde klasse D: Vlaardingen, WION, Harga, KNS, Hoogvliet, Seolto, ALO, DKC; Afde ling: Eerste Masse: Olympia, Korbis, Sagitta, Nieuwer kerk, Succes, Spirit VI), RWR, De Kapellen, THOR; Tweede klasse: Argenlo, Unicum. Sportief, Poortugaal, 't Waterschip, *t Capproen, Velox, CKC Maassluis en Reauwiik. DONDERDAG 18 OKTOBER Volleybal: 21.15 Shell—MVC 5 (d); Korfbal: 09.00-17.00 Schooltoemooi in Margriethal 1e Schiedam voor leer lingen basisonderwijs: Biljarten: 19.30 Voo rwedstrijd en tweede (poule 3) en derde klasse iibre (poule 5) in calè De Kroon te Vlaardingen. 19.30 Voorwedstrijden zesde klasse llbre in cafe 't Spinnewiel te Vlaardingen- (poule 3), VRIJDAG 19 OKTOBER Basketbal: 20.15 Hagenaars RB/SL Juventus (h). 21.15 ArgonJuventus (d); Waterpolo: 20.15 BoskoopVi- Kino'60 (hl- laatste wacht de Schiedam mers zondag in Delft, zodat de eerste klap wellicht glimla chend kan worden ingewisseld voor een blinkende rijksdaal der. „De nieuwkomers hebben de laatste seizoenen steeds goed gepresteerd", weet Schlarmann. „Dat zijn meestal jonge, frisse ploegen. Vorig jaar was ook Saturnus sterk, maar ik sla deze keer WIK en EDH hoger aan. We zullen in Vlaardingen Loes Schaap kan zondag te gen EHC geen beroep doen op Nel Vogel en Jolanda Breedveld. Nel Vogel liep onlangs een gebroken pink op en hoort pas na het maken van röntgenfoto's hoe lang zij is uitgescha keld. Jolanda Breed veld heeft last van een spierblessure in een bo venbeen. De traineiy coach van De Hollandi aan hoopt over twee a drie weken weer over de laatste te kunnen be schikken. Delft gewoon moeien laten zien waar we staan". De trainer-coach wil zijn se lectie vooral goed inprinten, dat puntverlies tegen mindere goden tot een absoluut mini mum moet worden beperkt. „Vorig jaar", zegt hij, „speel den we goede wedstrijden te gen de topploegen. maar-verlo ren we ook een keel' van het zwakke Actief. Die twee pun^ ten kwamen we eigenlijk te kort. Dat zal nu met mogen! gebeuren, als we kampioen, willen worden. Ik denk ook, dat we nu de*goede mengeling hebben gevonden in deze ploeg. Er zijn nog zes oudere spelers, van 25, 26 jaar, over gebleven en dat is aangevuld met jongeren. Ik heb het ge voel, dat het de spelers niet uitmaakt of we op het veld of in de zaal spelen". Belangrijk Schlarmann erkent wel, dat men ook bij UVG de overdek te competitie belangrijker heeft gemaakt. „Dat komt ook", weet hij de oorzaak, „omdat we op het veld in dg hoogste klasse spelen. We hoe ven er eigenlijk alleen maar voor te zorgen, dat we met de graderen, aus kan ik op het veld min of meer al wat expe rimenteren", aldus Schlar mann, die de jeugdige talenten Rob van Schendelen, Kees van den Bosch, Koos de Vette en- de al drie jaar in het eerste ze* vental spelende Nico Ham langzaam maar zeker aardig heeft ingepast. „Het is eigen-, lijk net als ieder jaar", besluit, hij. „We trainen en spelen voor het kampioenschap. Ik denk alleen niet, dat we de enigen zijn..." Vlaardingen Leen de Gids wordt volgend seizoen bij Vlaar dingen Holy als trainer-coach van het softbalteam opgevolgd door Leo Krabbendam. Het bestuur van het in de rayonklasse Holy bereikte snel overeenstemming met de Schiedamse bloe mist, die in het damessahbal hoog staat aangeschreven. Enkele, maanden geleden was Krabbendam coach van het rayonteam, dat veertien dagen door de Verenigde Staten voerde en teammanger van de ploeg die in Schiedam tegen Jong China* speelde. Vlaardingen In het bowlingcentrum De Kangoeroe te Vlaat: dingen wordt zaterdag en zondag het Nationale Nederlanden-j. /Kangoeroe Jeugd Dubbel toernooi gespeeld. Op beide dagen zullen bijna tweehonderd jongens en meisjes tp. verschillende klassen uitmaken wie het beste dubbel is. Aan dit toernooi wordt tevens deelgenomen door de Nederlandse, Duitse en Engelse jeugdselectie. Zaterdag wordt 's ochtends om kwart voor tien begonnenjem zondag een kwartier eerder. De finales worden zondagmiddag «onaf half drie gegooid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2