WETHOUDER MOET HET ONTGELDEN 'Schiedamse brandweer zal zich niet isoleren' Uren- verdeling op de helling mmmmmmsmmmmm Metaal tegen voorrij tarief overs Commandant Metaal waarschuwt voor flash- VMARfflNBS DAGBLAD SGHKDMISGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Automobilist rijdt op vrouwen in Oud-raadslid overleden Extra geld migranten Vlaardingen wil niet betalen Annie M.G. wint 1 Top 10 Trambaan door weer en wind Betalen voor vuile ruiten ONS schrapt Duitse zender van de radio VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 Vlaardingen schuift met bewoners- deskundigen Vlaardingen Er moet flink worden geschoven in de uren verdeling voor on dersteuning door bewo nersdeskundigen in de ver schillende stadsvernieu wingsgebieden. Bij de in troductie van het instituut bewonersdeskundige in 1981 is uitgegaan van de volgende verdeling: Oost- wijk 40 uur, Vettenoordse- polder 40, Centrum 20 en Babberspolder 20. Die verdeelsleutel is volgens hoofd openbare werken. M. Ouwen s, nagenoeg voUedig achterhaald. Een nieuwe bere kening wijst uit dat er in totaal 20 uur per week minder nodig is: een bezuiniging van 30.000 gulden op jaarbasis. Bij het doorlichten van de ver schillende gebieden komt Ou- wens tot 32 uren voor de Oost- wijk. Hij baseert dat op enkele feiten. De discussie over sloop- plannen is bijna afgerond, er is nog slechts sprake van een be scheiden renovatieprogramma en enkele nieuwbouwplannen gaan later in de molen dan aanvankelijk gepland. Zo is het bij voorbeeld uiterst twij felachtig of volgend jaar op de locatie Piet Heinstraat/Tromp straat al gebouwd kan worden. Het centrum is door bestaande en komende activiteiten met 20 uur sterk onderbedeeld. Dat moeten er 32 worden. Ouwens noemt in dat verband nieuw bouw kaalslaggebied, renova ties van vooroorlogse woning wetwoningen en de discussies over al dan niet slopen. De Vettenoorspoider heeft al flink ingeleverd. Voor het be scheiden nieuwbouwprogram- ma wordt nog slechts 8 uur aan deskundigheid ingezet. In de Babberspolder blijft alles bij het oude. Hoewel de ver vangende nieuwbouw op het gebied waar nu nog 410 semi- permanente woningen staan voorlopig niet van start gaat, is er volgens Ouwens nog vol doende werk om 20 uur bewo nersbegeleiding te rechtvaar digen. Nieuw is de 8 uur die de West- wijk wellicht krijgt toegewe zen. Veel voelt Ouwens daar voor overigens niet, omdat het daar uitsluitend om problemen in de onderhoudssfeer gaat. Daar komt bij dat de Westwijk niet als stadsvernieuwingsge bied staat aangemerkt. Verder wijst hij op de complicatie dat dan ook Holy straks vanwege vergelijkbare problemen bege leidingsuren kan claimen. Vlaardingen Drie vrouwen kregen gisteravond om half elf de schrik van hun leven, toen zij bij de bushalte bij de krui sing Marnixlaan/Dr. Wiardi Beckmansingel plotseling een auto op zich zagen afkomen.- De vrouwen konden de wa gen, vermoedelijk een Datstm, maar ternauwernood ontwij ken. Over het motief voor de automobilist om op de vrou wen in te rijden tast de politie in het duister. De politie zoekt getuigen van het voorval. Vlaardingen Het Vlaarding- se oud-raadslid mevrouw J.J. van Gent-de Ridder is op 67- jarige leeftijd overleden. Zij was van 12 december 1963 tot 3 september 1974 lid van de gemeenteraadsfractie van de toenmalige Katholieke Volks Partij. Mevrouw Van Gent is vandaag gecremeerd in het crematorium Ockenburgh in Loosduinen. Vlaardingen Voor activitei ten voor minderheden in Vlaardingen is komend jaar ruim 27.000 gulden meer be schikbaar dan aanvankelijk was gedacht. In een vergade ring van het overleg migran ten wordt dinsdag gekeken hoe dat extraatje het best be steed kan worden. B en W vinden dat een deel van het geld in ieder geval moet wor den gebruikt voor kadervor ming van bestuursleden van minderheidsorgan isaties. Woonwagenbewoners eisen fasciliteiten Schiedam Barokmu ziek, daar houdt ing-, Arie Metaal van en dat laat bij vaak merken op het orgel van de Grote Kerk: snelle en vlotte composities horen bij zijn stijl, want Metaal is een man die een actieve indruk maakt. De brandweercommandant behoort tot de snellere pra ters in Schiedam, komt hof felijk en toch slagvaardig over precies zoals de brandweer zijn moet. Maassluis De woonwagenbewoners, die zijn neer gestreken in Maassluis, weigeren voorlopig verder mee te werken aan de inrichting van de tijdelijke standplaats aan de Westlandseweg. „De gemeente laat ons in de steek", aldus Henk Denen, één van de bewoners. Op de standplaats, waar de woonwagenbe woners moeten overwinteren, heeft de gemeente één toilet geplaatst. „Veel te weinig voor veertien mensen", aldus de zeer boze woonwagenbewoners. „Wij willen meer en ook meepraten over de beslissingen die de gemeente over ons neemt." Om elektriciteit te krijgen, hebben de woonwagenbewo ners zelf al een geul van acht meter gegraven om er kabels in te leggen. Nu moet er nog een geul van dertig meter worden gegraven. Dat zouden de bewoners ook zelf doen, maar zij weigeren dit voorlo pig. ..Eerst moet de houding van de gemeente veranderen", vindt Hennie Descendre. „Wij willen betere toiletten en ook douches. Wij hebben echt geen douches in onze woonwagens De woonwagenbewoners moeten het doen met èin toilet. „Veel te weinig", aldus de zeer boze hewoners. Orgelmuziek is niet zijn eni ge nobby. Metaal is rechten gaan studeren en gaf daar recentelijk al blijk van in het maandblad voor over- heidskunde. Bestuur, waar van de redactieraad wordt voorgezeten door de Sehie- damse oud-burgemeester John te Loo. Metaal toont zich in een kri tisch artikel over de brand weer een beheerste beleids maker. Hij is sterk afwijzend over het voorstel van zijn collega in Rotterdam, die voorstander is van een voor- rijtanef als de brandweer er gens komen moet, „Brand bestrijding is een collectief goed", aldus Metaal. Hij her innert aan de gebrekkige middelen, die men vroeger had voor brandbestrijding. „Ik hoop dat wij die histori sche scènes niet opnieuw gaan beleven. Vroeger had men geen betere middelen. Nu wel. Laten we dte niet lichtvaardig, onder druk van de omstandigheden, afsto ten." De vrees voor een rekening zou de burger ervan kunnen weerhouden de hulp van de brandweer in te roepen, al dus Metaal. Hij vindt dat een verkeerde manier van 'be zuinigen'. Hij concludeert: bezuinigen bij de brandweer is met per definitie uitgeslo ten. maar de overheid moet wel beseffen dat men al gauw in gevaarlijk gebied komt, In bijgaand interview gaat Metaal daar uitgebrei der op in. Schiedam Met niet af latende verbazing velt de Schiedamse brandweer commandant ing. A. Me taal zijn oordeel over plannen, die in sommige gemeenten bestaan om terwille van de bezuini gingen de uitruktijden te versoepelen. „Hier en daar staat ter dis cussie of de brandweer wel zo nodig binnen de zes mi nuten bij een brandhaard moet kunnen zijn. Er zijn dan overwegingen om er maximaal acht minuten van te maken, betekent im mers dat sommige posten kunnen worden gesloten. Maar zo eenvoudig is bezui- door Kor Kegel nigen niet. Die gedachte heeft veel risico's in zich. Die 2es minuten zijn niet zo maar bepaald, het is een tijd binnen welke de brandweer met de bestrijding begonnen moet zijn. omdat anders de hitte een zekere toelaatbaar heid overschrijdt. Dan krijg je spontane ontbranding, wat wij een flash-over noemen. Dat maakt de bestrijding veel moeilijker en ik vraag mij af, of dan nog van bezui niging kan worden gespro ken." Gelukkig, zegt Metaal, speelt die 'gevaarlijke' gedachte in Schiedam niet. Hij komt erop naar aanleiding van de illegale vuurtjes, die enkele weken geleden door boeren m Kethel werden aangesto ken: hun manier van afval verwerking. Metaal waar schuwde voor het brandge vaar. „Kethel is niet wat je noemt een A-risicogebied, Daaronder verstaan wij bij voorbeeld havengebieden. Zo is een B-risicogebied bij voorbeeld een binnenstad. Dat wil niet zeggen dat me neer X, die in een boerderij woont, minder belangrijk is, maar feit is dat het uitruk ken naar Kethel meer djd Vlaardingen De ge meente Vlaardingen voelt niets voor een financiële nasleep van de uittreding uit de Brandweergemeen schap Noordelijke Delta. Die zou als het dagelijks bestuur van het samenwer kingsverhand zijn zin krijgt zo'n 2.5 ton belopen. De meerderheid van de leden raad van de Brand weer ge- meenschap vindt dat ge meenten die afhaken een vergoeding hiervoor moe ten beialen. In hun laatste vergadering is die op vijf jaar lidmaatschap bepaald. Dit jaar drukt het lid zijn voor ruim 56.000 gulden op de gemeentebegroting. Vlaardingen heeft al aan gekondigd zich 'met hand en tand' tegen de regeling te zullen verzetten en gaat beroep aantekenen bij de Kroon. Begin november wordt het protest nog eens dunnetjes overgedaan. Samen met Schiedam wordt dan met Rotterdam gesproken over de achtergronden van het uittreden. Volgende maand wordt tevens een beslissing verwacht over het verzoek van Schiedam en Vlaardin gen om tot de Brandweer regio Delft toe te treden. Volgens Metaal kan de Schiedamse brandweer ech ter garanderen overal in de stad binnen zes minuten te zijn: binnen één minuut na een alarm is men de straat op, onderweg, en een tweede uitrukploeg komt er dan snel achteraan. „Ik peins er niet over daarin te gaan veranderen om kos ten te besparen", zegt hij. Wel is hij blij, dat burge meester Seheeres maandag 29 oktober om vier uur 's middags de eerste paal slaat Arie Metaal: „Ik heb er1 geen behoefte aan mijn korps het imago van de BB te bezorgen." voor de uitbreiding aan de kazerne in de Brcedstraat: er komt een uitrukgarage bij en als die af is, kunnen de- kleine garages aan het Noordeinde, het Frans Hals plein en de Villastraat geslo ten worden. Metaal noemt cie garages 'een nodeloze de- centralisatie", immers, de brandweer heeft deze niet nodig om ergens op tijd dat wil zeggen: in zes minu ten te kunnen zijn. De .uitbouw had grotere prioriteit dan een tweede kazerne tn Kethel, zegt Me taal. Hij sluit mei uit dat er in de toekomst nog eens ge dacht wordt aan een kazerne voor Schiedam-Noord en Vlaardingen-Holy samen. Aspiraliedrift Hoe bezuinigt de Schiedam se brandweer wel? Een be sparing levert hel op, als Schiedam samen met Vlaar dingen, Poortugaal en Ca- pelle aan de IJssel uit de brand weergemeenschap Noordelijke Delta (BND) stapt. Metaal: „Ik wil het Schie damse korps niet isoleren en ik kan niet voorbijgaan aan de regio. In de eepste plaats zie je grote aspiratiedrift m Rotterdam: een brandweer centrale bij do Waalhaven voor het hele gebied. Daar zie ik niets in, dat is te grootschalig. Beheersbare eenheden moet je hebben. Daar komt bij: als ik nu jaar lijks twee ton zie verdwijnen naar de BND en ik kan mijn mannen niet aantonen wat nu het voordeel is, ontstaat er gemor. Want zo'n bedrag komt wel overeen met drie arbeidsplaatsen. Kijk, er ts wel een voordeel aan het overkoepelend bezig zijn van zo'n gemeenschap de slagkracht kan vergroot worden als een korps assis tentie nodig heeft dus uit treden alleen is geen oplos sing en er zal dus nog wat denkhuiswerk gedaan moe ten worden om oplossingen te formuleren. Maar dat wordt nog in bespreking ge bracht." Onlogisch Volgens Metaal staat de brandweer voor de 'onlogi sche situatie' dat zij meer verantwoordelijkheden krijgt en meer werk moet doen, terwijl de overheid aandringt op bezuinigen. De brandweer telt in Schiedam 44,3 beroepskrachten en 50 man vrijwilligers en in 1968 telde het korps nog slechts 7 beroepskrachten. Dat maakt de brandweer een duurdere voorziening dan toen. Maar het werk groeit dan ook: „Wij zitten in de kazerne niet slaperig te wachten tot er eens brand uitbreekt", zegt de commandant. „Alle wachturen worden produc tief gemaakt." Wij moeten ons toch ook op een fatsoenlijke manier kun nen wassen. Nu heeft de ge meente een toilet geplaatst waar we mets aan hebben. Het is veel te klein, we kunnen ons er amper in bewegen." Het zit de bewoners vooral dwars dat ze nergens inspraak over krijgen. „Wij zijn ook Ne derlanders, wij zijn geen zigeu ners. Wij krijgen zo een slech- door Chris Waerts te naam en dat willen wij niet." De stoelen matters en scharenslijpers zijn voorat bang dat de inwoners van Maassluis ze gaan zien als on gewenste gasten van de stad. „Als we aan de deur komen zijn ze misschien bang om hun stoelen te laten maken of de scharen en messen te laten slijper». Wij krijgen onge vraagd een stempel opgedrukt on dat hebben we met ver diend. Wij zijn eerlijke mensen met eerlijke bedoelingen. De gemeente schijnt xlat niet te willen begrijpen", is de conclu sie van Henk Denen. Menslievend Verantwoordelijk wethouder Mees Duimelaar moet het daarbij het meest ontgelden, „Die man heeft nog niets voor ons gedaan. Het liefst was hij ons kwijt geweest. Eet? beest is het. En dat noemt zich dan ook nog menslievend. Wij wil len nu gewoon over alles mee praten. Komt er in de situatie geen verandering, dan blijven we staan op het terrein aan de Koningshoek. Wij laten niet met ons sollen." Mees Duimelaar (PvdA) zit duidelijk met het probleem in de maag. „Wij hebben nog nooit zoiets meegemaakt, dus voor ons is het ook allemaal nieuw. Iedere keer komen er weer nieuwe zaken naar vo ren. Die mensen zijn in onze gemeente neergestreken zon der dat er faciliteiten 2ijn. Dat moeten ze ook begrijpen", ver klaart Duimelaar de opstelling van de gemeente. Op het stadhuis hebben de ambtenaren het druk met het zoeken naar een juiste oplos sing. De dienst gemeentewer ken heeft zich inmiddels van de situatie op de hoogte gesteld «i geconstateerd dat het toilet met aan de eisen van deze tijd voldoet. „Er komt ook een toi let bij", aldus Mees Duimelaar. „Maar wat er nog meer moet komen weet ik niet. Hebben de mensen weer nieuwe eisen, dan 2ullen we eerst met de provincib moeten overleggen. En willen de mensen niet ver der meewerken aan het gra ven van een geul, dan zullen we het werk zelf moeten doen. Het gaat dan allemaal wel wat meer kosten, maar dat moet dan maar. We praten gewoon verder met de mensen over wat ze allemaal willen", zegt Duimelaar, die nog steeds be reid is tot overleg. En wat gaat er gebeuren als de mensen niet van het terrein aan de Koningshoek weg wil len? Duimelaar: „Dat zou ik niet weten." yjiiiiiiiiiHiiimiiimiiimmiiiiiiiiiiiHiiiiim| Schiedam Twee- '2 honderd kinderen, die lid zijn van de 2 jeugdbibliotheek aan g S de Korte Haven, heb- ben Annie M.G- Schmidt bovenaan 25 j§ hun Top 10 van leu- ke boeken gezet. Haar boek 'Minoes' fs uit 1970 werd het aar- 2 digst gevonden. Nummer twee werd Guus Kuijer met 'Op 2 2 je kop in de prullen- j= 5 bak' uit 1977. De top 10 werd sa- 2 2 mengesteld aan de 2 2 hand van lachpasjes, s die de kinderen kon- H den invullen. Er 2 staat geen enkel §5 nieuw boek op de lijst; dat van Annie M.G. Schmidt is zelfs s 2 het oudste, een soort 2 evergreen onder de 2 j| jeugdboeken. iïiiiiintiiiiiiiiiiiiiiuiüiiiimdiiiiiiitimmnul Schiedam Het slechte weer van de afgelopen da gen heeft vertragend ge werkt op de aanleg van de trambaan over de Burge meester Van Haarenlaan. Do asfaltering van de kruis punten met de Parkweg en de Piersonstroat zal worden ver- schoven naar een later tijdstip, en wel woensdag 24 oktober Dat karwei duurt twee dagen Het verkeer wordt over één rijbaan geleid en kan omrijden via Mgr. N old aan en de vent- weg langs de Van Haarenlaan. Van 25 oktober tot 2 novem ber wordt de afslag naar de Piersonstraat en de Johan de Wittsingel afgesloten voor alle rijver keer. Schiedam Enkele bewoner* van de Edisonstr?i,,\t u tlé Boerhaavelaan "ft ft* U dam hebben zich dooiï een namaak glazenwasser go>U lacc-n af tra:, gelen De man La am vast geld ophalen voorhtjj zijn .--ik /ou doen. Sommige 'klanten vil len voor het ver:haal en l>etaal den A dan mvi' met gepa >t geld. Een bewoner t een briefje van 25 guideii be taalde, heeft zijn wisselgeld nooit meer teruggezien De buurt bleef met vuile ruilen zitten. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) hebben de Duitse radio zender WDR 2 voorlopig ge schrapt uit het aanbod van de centrale antenne-inrichting (CAI). De ontvangst was zo slecht dat niemand er iets aan had. ONS- voorlichter Mari Dingenouts: „De kwaliteit was dermate, dat het niet verantwoord was de zender door te geven. Het kan een tijdelijke 2aak zijn. Wij onderzoeken of er nog technische verbeteringen aan te brengen zijn." Dat de 2ender met lichte mu ziek geschrapt is, bleek uit een overzicht dat de ONS deze week gaf over nieuwe fre quenties op de FM. Deze fre quenties veranderen ten ge volge van de komst van Hil versum 5 per 1 november. Via het CAI-informattekanaal 3 (en niet 4, zoals 'de ONS meld^- de) zullen tv-kijkers de nieu we frequenties kunnen verné men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1