Ook CDA en VVD willen Woudhoek niet voortrekken Scouts hebben van storm weinig last Opstandingskerk blij met bazar Vierduizend woningen vallen af in Vlaardingen VUARDINBS DAGBLAD SCHHDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eigenaren krijgen steun bij opknappen woning Vandalen krassend langs 18 auto's Jongen bewerkt met ketting Man vast in auto Wiel vliegt over rijksweg Lokaal uit lucht gehaald Dagje accordeon wijkt voor amateur festival Touw over pad velt fietsers Laurens- Costerstraat en omgeving: Veel animo voor Gat in de markt Autobrand op Wester kade MAANDAG 22 OKTOBER 1984 Vlaardingen Op het Vlaar dingse politiebureau zijn dit weekend aan de lopende band aangiften, van vernieling bin nen gekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd scha de toegebracht aan achttien auto's aan de Van Hogendor- plaan, de Dillenburgsingei, de Stadhouderslaan. de Louise de Colignylaan en de Johan Wil lem Frisolaan. Antennes wer den afgebroken, sierstrips, spiegels en ruitenwissers on dergingen hetzelfde lot. Spat borden en portieren liepen deuken op. Ook werden auto's met een scherp voorwerp be krast. Bij het bowlingcentrum aan de Anna van Saksenlaan werden twee armaturen afgebroken en twee terrastafeltjes in het wa ter gegooid. Volgens adjudant Melkert zullen de daders ge zocht moeten worden in het zelfde groepje, dat de auto's onder handen nam. De politie noteerde ook dief stallen uit auto's in de Kastan jedreef, de Meerkoetstraat en de Lemsterwandhoeve. De to tale buit komt od 2030 gulden. Vlaardingen Opgeschoten jongelui maakten gistermiddag in Vlaardingen-Holy een li- jarige jongeman het leven zuur. De jongen fietste in het park, toen hij door een leef tijdgenoot tot stoppen werd ge dwongen. Eenmaal van de fiets werd de jongen door nog drie andere jongens belaagd. Met een ijzeren staaf en een ketting werd hij in elkaar ge slagen. De politie was echter snel ter plekke en arresteerde de vier vechtlustige jongens. Een 16-jarige bromfietser uit Maassluis is vrijdagavond door twee onbekenden gedwongen zijn brommer af te staan. De jongen reed op het* fietspad langs de Burgemeester Elsen- weg in Naaldwijk, toen hij van achteren door twee jongelui op een brommer werd aangere den. Men begon, een gesprek, waarna de Maassluisse scholier plotseling in het gezicht werd geslagen. Hij viel achteruit en moest vervolgens lijdzaam toe zien hoe er op zijn brommer werd weggereden. Vlaardingen Na een aanrij ding tussen twee personenau to's op het Veerpleïn moest de brandweer er vanmorgen rond negen uur aan - te pas komen om de bestuurder van één van de wagens uit zijn benarde po sitie te bevrijden. De man was bekneld komen te zitten, maar raakte verder niet gewond. Schiedam Een 38-jarige au tomobilist uit Rotterdam zal niet snel vergeten dat hij vrij dagavond een vrachtwagen chauffeur er op attent pro beerde te maken dat een wiel van zijn combinatie loszat. Op rijksweg 20 tussen Vlaar dingen en Schiedam zag de Rotterdammer dat een van de wielen van de vrachtwagen slingerde. Hij passeerde de combinatie en probeerde door af te remmen en het geven van lichtsignalen de Belgische vrachtwagenchauffeur te waarschuwen. Dat lukte, want de vrachwagenchauffeur reed achter de Rotterdammer de vluchtstrook op. Hij slaagde er evenwel niet In op tijd te rem men en reed met zijn zware ^combinatie achterop de perso nenwagen, die daarbij zwaar beschadigd raakte. Tijdens de manoeuvre vloog het wiel van de vrachtwagen. Zonder auto's te raken kwam het projectiel zeshonderd meter verder te gen de vangrail terecht. Schiedam De illegale zen der Radio Lokaal is weer eens uit de lucht gehaald. Na diver se klachten van buurtbewo ners dat .de illegale piraat stoorde op radio- en tv-ont- vangst, deed de politie vrijdag avond een inval in een huis in de Wattstraat. De 80-jarige bewoner van dat pand had volgens de politie niets te maken met de activi teiten van Lokaal, die al meer dere malen uit de lucht is ge haald. Er werd zendappara tuur ter waarde van 1500 gul den in beslag genomen. Schiedam De jaarlijkse Mevo-bazar in de Opstan dingskerk heeft vrijdag en zaterdag, nadat er ruwweg 2000 mensen waren geweest, 11.550 gulden opgebracht. Daarvan zal de hervormde gemeente Schiedam waar schijnlijk nieuwe stoeien in de kerk gaan financieren, Gezellige tafereeltjes lever de de bazar in de Opstan dingskerk op. En er werd heel wat verkocht. hoewel er ook voor de elek- triek enkele kosten moeten worden gemaakt Op het kerkelijk bureau sprak men van een succes- De Mevo-bazar heeft door zijn jaarlijks plaatsvinden een ze kere status. Grote groepen vrouwen zijn in diverse Sehïe- damse wijken een jaar bezig met de voorbereiding, die er voornamelijk uit bestaat kle dingstukken te breien of kleedjes te haken. Deze wor den d&n op de bazar verkocht, samen met tweedehands kle ding, serviesgoed en kleinere huisraad. De bazar vindt altijd plaats in de Opstandingskerk in Nleuwland, maar de op brengst is de ene keer voor de Bethel kapel, de andere keer voor de Grote Kerk en deze keer was het moderne kerkge bouw aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, hoek P.J. Troelstralaan, zelf aan de beurt. Daar wordt doorgaans nog druk gekerkt, zegt men op het bureau van de hervormde kerk aan de Lange Kerkstraat. De bazar begon vrijdagavond; zaterdagmiddag bij afloop kon men van een geslaagd evene ment spreken. Isolatieplan grijpt te hoog Vlaardingen Het Vlaar- dingse accordeon- en mondharmonica-orkest Harry van Wezel heeft be sloten geen pogingen te doen een nieuwe landelijke accordeondag te organise ren, nu de geplande happe ning in de Stadsgehoorzaal zaterdag niet door kon gaan. Er hadden zich, na maan den van voorbereiding, te weinig orkesten aange meld. Volgens secretaris C. Woudstra van het Vlaar- dingse orkest was er wei nig animo in verband met twee andere concoursen in deze periode. Het orkest Harry van We zel zal nu medewerking verlenen aan een plan van de Stadsgehoorzaal om in nauwe samenwerking met de gemeente Vlaardingen op 22 en 23 februari 1985 een weekend te organise ren, waar alle Vlaardingse amateurorkesten aan mee kunnen doen. Vlaardingen Er komt weinig terecht van het iso leren van woningwetwoningen in Vlaardingen. Van de ruim 10.500 huizen, die daarvoor in aanmerking komen, vallen er al zo'n 4.000 af, omdat er te weinig geld is voor het eveneens noodzakelijke groot on derhoud. Met name isolatie in de Babberspolder en de Westwijk kan daarmee grotendeels worden ver geten. Tot die trieste conclusie komt de werkgroep Vlaardings Iso latieplan (VLÏP) in een tussentijdse rapportage. De gemeente blijkt zich in 1978, met het opzetten van het pretentieuze VLIP, schromelijk te hebben verkeken op de moeilijkheden die zo'n operatie zou. oproepen. In haar 'stagnatie-nota' somt de werkgroep een groot aantal knelpunten op. Vooral de fi nanciële kant van de zaak is destijds onderschat. In veel huizen zijn bouwfysische en onderhoudstechnisehe obsta kels geconstateerd. Het ge meentelijk woningbedrijf zit zo slecht in de slappe was, dat zij die gebreken onmogelijk ongedaan kan maken. In de meeste gevallen is het nodig eerst de kozijnen te vernieu wen en pas dan dubbelglas aan te brengen. Andere projecten staan op de tocht, omdat na isolatie vocht- problemen en schimmelvor ming worden verwacht. Het opheffen daarvan trekt even eens een stevige wissel op de portemonnee van de gemeen te. Dat er gigantische bedragen met de uitvoering van het iso latieplan zijn gemoeid blijkt uit een becijfering van de werkgroep. Alleen al dit jaar zouden volgens de aanvanke lijke plannen in 928 woningen nieuwe kozijnen moeten wor den aangebracht. Daarmee is een bedrag van bijna 14 mil joen gulden gemoeid. De werkgroep VLIP weet uit er varing dat het rijk slechts on geveer eenderde daarvan sub sidieert. Het verschuivend ventilatie- gedrag' van de Vlaardinger baart de werkgroep eveneens zorgen. Aangemoedigd door de hoge gasprijzen wordt er steeds minder geventileerd. Dat werkt weer vochtproble- men in de hand. Het somber toekomstbeeld wordt gecompleteerd door de gebrekkige mankracht die voor isolatiewerk beschikbaar is en de scepsis die veel huur ders tegen isolatie hebben. Al leen al dit jaar zijn 359 van de 1378 geplande huizen niet geï soleerd omdat de bewoners er niets voor voelden. In een poging althans de hui zen te isoleren die daarvoor in aanmerking komen, stelt de werkgroep voor de bewoners daarvoor individueel te bena deren. „Tijdens voorlichtingsa vonden haken twijfelaars af, omdat dan de klagers dan het hoogste woord hebben", con stateert de werkgroep- Vlaardingen Een touw. dat op anderhalve meter hoogte over een fietspad heen gespan nen was, heeft vrijdagavond op de Burgemeester Heusdens- laan in Vlaardingen drie weg gebruikers verwond. Allen moesten naar het Hoïyzieken- huis voor behandeling. Een 17-jarige duopassagier van een bromfietser kreeg het touw snijdend in zijn keel, maar hij Kwam eraf met lichte verwondingen en pijn in hals en nek. De jongen, bij wie hij achterop zat, had het om acht uur *s avonds schaars verlichte fietspad plotseling het louw over de weg zien hangen en was ternauwernood naar vo ren gedoken om het te ontwij ken. Zijn duopassagier werd echter door het louw van de brommer geslingerd. Ook later op de avond vonden soortgelijke ongevallen plaats. Een Vlaardingse agent be kijkt het touw, dat over het fietspad van de Burgemees ter Heusdenslaan hing. Ach ter hem ligt een fiets op het pad, waarvan de bestuurder geveld werd. mmmi m Bij nacht en ontij gingen ze door, de wereld afspeurend naar collega-scouts die de ether In wilden. En het lukte nog redelijk ook om in con tact te komen met verre jan den, ondanks de aanhouden de storm die nu en dan hooguit wat gekraak teweeg bracht. Op de Broek pol der- weg stroomden de telexbe richten binnen in het Vlaar dingse scoutcentrum, waar dit weekend weer de jambo ree on the Air (Jota) weer ge houden werd. De padvinderij bleef er over nachten, want het radio-con tact ging door. Alles kwam keurig binnen op een beeld scherm. Vroeger had Je daar een oude telex voor, maar het computertijdperk gaat aan de padvinderij niet voor bij. Wel beschikken de scouts In de Broekpolder nog over zo'n ouderwetse telex, Driftig zaten ze erop te typen, boodschapjes de wereld in sturend, terwijl beneden in het boerderij-achtlge gebouw de ontvangende telex stond. Schiedam CDA en VVD willen 'via de weg der gelei delijkheid' de erfpachters r.ji Woudhoek-Noord hun zin gaan geven. Beide partijen willen streven naar de moge lijkheid om in Schiedam afkoop van erfpacht mogelijk te maken, maar dat wil niet zeggen dat men alvast een uitzondering voor Woudhoek wil maken. vermoedt dat zijn fractie een vergadering volgende week een besluit zal nemen dat toch afwijkt van wat de huiseigenaren willen. Woud hoek niet voortrekken op an dere Schiedamse erfpachters, daar komt het op neer. Roosen heeft de indruk, dat ook de VVD er zo over denkt, „van daar dat er deze zomer vraag tekens werden gezet achter de uitlatingen die VVD-fractielei- der Verhulsdonk in jullie krant deed". Verhulsdonk werd toen ook vanuit zijn ei gen fractie aangevallen op zijn PvdA-vriendèlijke opstelling; het is vanavond dan ook Wat de houding van het CDA, als grootste oppositiepartij in Schiedam, en van de VVD als coalitiepartner van de PvdA nu precies zal betekenen voor Woudhoek, is nog allerminst duidelijk. De vereniging van huiseigenaren in Woudhoek verzoekt de canon te bevrie zen in plaats van contractueel met 25 procent te verhogen. Een dikke nota is daarover ge zonden aan de gemeenteraad, die het vanavond om acht uur als ingekomen punt behandelt. CDA-fractieleider Piet Roosen is vol lof over de aanpak van de Woudhoekers, maar hij VVD-raadslid Piet Prins die het woord over de erfpacht kwestie zal doen. Verhulsdonk was het met PvdA-fractieleider Gé Brou wer eens geweest, dat als de Woudhoekers bevoordeeld worden dat anderen in Schie dam geld kost en dat de kwes tie dus zorgvuldig moest wor den bezien. Overigens meent Verhulsdonk nu, dat er ook in de PvdA stappen worden gezet cm tot een nieuwe erfpacht theorie te komen, die meer is afgestemd op de praktijk. In Schiedam werden twee bouw maatschappijen reeds in de ge legenheid gesteld de erfpacht scanon voor tientallen jaren af te kopen, waarmee tussentijdse canonherzieningen worden voorkomen. De bewoners van Woudhoek, die er al een huis hadden gekocht, voelden zich daardoor benadeeld. Schiedam In het kader van de nieuwe regeling:, die bedoeld is om het onderhoud en herstel van particuliere woningen in de stadsver nieuwing te stimuleren, ko men ook eigenaren <n bewo ners van huizen in de 'Oost- wijk in aanmerking voor een opknapstimulans. De ge meente heeft de eigenaren en bewoners van particulie re huizen in de omgeving van de Laurens Costerstraat daarvan op de hoogte ge bracht. Binnenkort worden twee informatie-avonden over dit onderwerp belegd; de eerste op 25 oktober en de tweede op 1 november. Particuliere huiseigenaren die hun woning hebben verhuurd en eigenaard bewoners k rijgen in het kader van de nieuwe regeling volledige ondersteu ning van de gemeente, als ze hun woning geheel of gedeel telijk willen opknappen, ook als dat voor een groot deel in de vorm van zelfwerkzaam heid gebeurt. Van de goedge keurde kosten wordt de helft door de gemeente vergoed, met een maximum van 4000 gulden per woning, terwijl voor de rest een gunstige fi nancieringsmogelijkheid wordt geboden tegen een rede lijke rente. Ook persoonlijke begeleiding en advies horen tot de mogelijkheden. Het op stellen van kosten begrotingen en dergelijke kan bijvoorbeeld van gemeentewege gebeuren. Ook steun om samen met bu ren een gezamenlijke aanpak te krijgen wordt door de ge meente in ruime mate gege ven In de informatiewinkel aan de Van Leeuwenhoeckstraat 72 wordt elke donderdagmiddag van twee tot vier uur spreek uur gehouden door verbete- ringsdeskundige Van Velzen. Ook de ambtenaren op de achtste etage van het stads kantoor zijn voor dit doel be schikbaar. Vlaardingen De animo voor de tentoonstelling 'Het gat in de markt' in de Stadsgehoor zaal is zo groot, dat de organi satoren hebben besloten dat de twaalf ontwerpen voor het 'gat' voortaan ook buiten de programma-avonden zijn te bezichtigen. Dat kan nu op za terdagmiddag, woensdagmid dag en woensdagavond. De slotavond van de stede- bouw- en architectuur manifes tatie is vrijdagavond in De Harmonie, Deskundigen gra ten dan over de problematiek. De intitiatiefnemers, de bewo- nersgroep Centrum Vlaardin gen, de Historische Vereniging en de Kunststichting, zeggen blij te zijn dat dan eindelijk de plaatselijke politici acte de presence geven. Hun gebrek aan belangstelling duidt vol gens de organisatoren op min achting voor al de bezoekers die wel geïnteresseerd zijn in de planvormingsprocessen. Schiedam Brandstichting is vermoedelijk de oorzaak van een autobrand op de Wester kade, in de nacht van vrijdag op zaterdag. „De auto stond al tien uur stil, de motor was dus afgekoeld, het kan nooit kort sluiting of zoiets geweest zijn", concludeerde de familie Mo- ree, die twee arken bewoont aan de Westerkade. Politie en brandweer stelden een onderzoek in, nadat de hoge vlammen geblust waren. De auto brandde uit; er raak ten geen personen gewond. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1