Raad verijdelt verkoop woning Langzaam verkeer moet nog maand omrijden Beroepskracht voor Holy-Noord aan de slag Dammetjes maken H fietsers makkelijk Weer arrestatie in hasj-zaak VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Brommer weg Artsen toch samen tegen martelen Groente teelt bij Schieraond verontrust WD Man mist cheques Fietsendieven slaan toe bij vergaderingen Scheeres solo Hamerstuk in opspraak Reconstructie: Man ontkomt aan politie w. iÉÊi Igpj Boete niet betaald DINSDAG 23 OKTOBER 1984 Vlaardingen De Vlaarding- se huisartsen zijn er na veel heen en weer gepraat uitein delijk toch nog in geslaagd een gezamenlijke verklaring tegen martelen te produceren. Maandenlang probeerde de kring van huisartsen tever geefs een verklaring op te stel len. waarin alle plaatselijke artsen zich konden vinden. Dat moest met het oog op een groots opgezette manifestatie, die vrijdag door Amnesty In ternational in De Harmonie werd gehouden. De verklaring, die door de plaatselijke afdeling van Am nesty werd beschouwd als een soort morele ruggesteun, kwam echter niet van de grond omdat twee artsen wei gerden te tekenen. Ook zij zijn nu overstag gegaan. Amnesty bepaalt zaterdag het thema van de Andere Markt die op het Liesveld wordt ge houden. Samen met andere groeperingen die de markt be volken wordt vooral ingegaan op de situatie van de vrouw in de Derde Wereld. Vlaardingen tegen Apartheid vraagt aandacht voor vrouwen in vluchtelingenkampen. Ten behoeve van vrouwen in een kamp in Namibië wordt een speciaal daarvoor gemaakt grammofoontplaatje verkocht. De plaat is zaterdag voor 7,50 gulden te koop. Schiedam De VVD vindt dat 'de grens van concurren tievervalsing is bereikt', nu bedrijfsgemeenschap Schïe- mond de beschikking krijgt over een kas aan de Fokker- straal, waar planten, bloemen en groente geteeld en ge kweekt zullen worden. De gemeenteraad besloot gis teravond akkoord te gaan met het voorstel van B en W, dat eruit bestond 125:000 gulden voor dat plan uit te trekken. Ook de VVD stemde in, maar raadslid Piet Prins wilde wel een ernstig waarschuwend ge luid laten horen. De VVD'er wees erop dat het in de be drijfstak van de tuinbouw slecht gaat, dat er al een terug gang van dertig procent in de werkgelegenheid in deze sec tor is geconstateerd en dat het nog erger dreigt te worden. Prins vond het niet in de haak dat Schieraond, als sociale werkvoorziening, zich com mercieel op die markt gaat be wegen. Hij noemde dit 'een omgekeerde privatisering'. Hij vond bovendien dat het geld voor de kas uit de begroting van Schiemond zelf had moe ten komen. Van B en W ver langt hij voortaan de grootst mogelijke voorzichtigheid. Burgemeester Scheeres zei dat het voorstel was ingegeven door het feit, dat in de cul tuurtechnische afdeling van Schiemond de werkgelegen heid met de helft is teruggelo pen: van honderd naar vijftig man. B en W wilden erger voorkomen en omdat de ge meente de grootste opdracht gever van Schiemond is, was zij bij uitstek in staat om een primair belang, de werkgele genheid bij Schiemond, voorop te stellen. Scheeres wees er nog op, dat de planten en groente van Schiemond naar twee veilin gen gaan die ver buiten Schie dam liggen. Voor de concur rentie in deze regio is het dan ook niet van belang, meende de burgemeester. Vlaardingen Inbrekers wa ren weer actief in Vlaardin gen. Dieven forceerden in een woning aan de Maria Louisa- straat een deur en konden zo naar binnen. De bewoner mist na het bezoek van de ongeno de gasLen cheques, betaalkaar ten en sieraden. Ingebroken werd ook in een woning aan de Kastanjedreef. De bewoner mist een bedrag van 1200 gulden. Een school aan de Rode Kruislaan kreeg ook al onverwacht bezoek. De onverlaten namen een diapro jector, een filmcamera, een band- en een cassetterecorder mee. Schiedam Fietsendieven hebben de laatste tijd al een paar keer toegeslagen vlak voor het stadhuis op de Grote Markt, als daar politici zaten te vergaderen. Zo werd het rijwiel van-CPN- raadslid Eef GoLlé gestolen toen hij in een fractievergade ring zat, terwijl het enige tijd daarvoor een PSP-bestuurslid was die zijn fiets kwijtraakte. Collé had geen postcode in zijn fiets laten graveren. Aangifte van diefstal heeft hij bij de po litie ook niet gedaan. „Ik weet het merk niet eens", zei. hij gisteravond in het stadskan toor. Hij was gisteren met de auto gekomen. Die stond er na afloop van de raadsvergade ring nog. Schiedam „Het lijkt wel alsof de oude tijden terugkeren in de politiek, de tijden waarin alleen burgemeesters het woord voeren namens het colle ge van B en W", zei gis teravond wethouder Cor van Tilborg in de pauze. Hij was er zelf nog niet aan te pas gekomen in de gemeenteraad en ook zijn collega's Zijdeveld, Haf kamp en Posthoorn had den nog' geen woord kunnen zeggen, Het was al die tijd burgemeester Scheeres geweest, die de raadsleden namens B en W van repliek diende. „Dat krijg je met burge meesters, die politieke verantwoordelijkheid dragen", zei Van Tilborg. Na de pauze kreeg alleen wethouder Posthoorn even een kansje en hij benutte dat kort maar krachtig. PSP'er Bart de Leede had het voorstel van de Arob-com missie om met de Schiedamse Gemeenschap beter over leg te voeren opgevat als een terechtwijzing van de wethouder, maar Posthoorn wees De Lee de er fijntjes op dat de gemeenteraad er zelf, in- •clusief De Leede, mee akkoord is gegaan om de SG zonder dat gewenste overleg op te heffen. Posthoorn verweet de SG nu zelf voor alle ver traging te zorgen, waar door zelfs een opheffing per 1 januari 1986 onze ker wordt. De wethouder noemde dat niet goed voor de Schiedamse cul tuur. En toen kwam Scheeres Schiedam Wat een simpel hamerstuk leek te worden, leidde gisteravond in de Schie damse gemeenteraad tot een pittig debatje, dat uiteindelijk B en W een nederlaag bezorg de. Het college kreeg slechts steun van VVD en CPN en werd afgevallen door de Pvd'A-fracne. De dupe van dit alles werd mevrouw M. Monté uit de le Tuinsingel 14, een ouder stuk je Schiedam waar fraaie witte puntgevels het stadsbeeld "sie ren. Het zijn allemaal koopwo ningen, alleen mevrouw Mon té huurt er haar huis van de gemeente. Toen zij een verzoek indiende om het pand van de gemeente te mogen kopen, hadden B en W daar wel oren naar, want versnipperd woningbezit is voor de gemeente nogal kost baar vanwege het onderhoud. Gisteravond zei PvdA-raadslid Hans van Kleef echter dat zijn fractie onmogelijk akkoord kon gaan, omdat het een wo ning betreft in een stadsver nieuwingsgebied, waarvoor de visie op langere termijn nog niet ontwikkeld is. Van Kleef was bang dat de ge meente die woning over enke le jaren weer nodig heeft en dan verlies leidt op de transac tie. Maar bovendien vond hij dat een huurwoning moet worden behouden en dat er geen koopwoning van moet worden gemaakt- Pas in tweede instantie bleek waar de schoen het meest wrong voor de PvdA-fractie: de prijs die de gemeente vraagt voor het pand. Dat is echter een zaak, die achter ge sloten deuren moet blijven en Van Kleef kon dan ook geen opheldering geven in de openbare raadsvergadering. Ook CDA-raadslid Wout van Haften kwam met die kritiek. In de voorafgegane commissie vergadering had de CD A-ver- tegen woordigster zich achter de woningverkoop kunnen scharen, maar Van Haften meldde gisteravond dat zij haar mening had herzien. Burgemeester Scheeres ver weet hen de gemeente een slechte naam te bezorgen. Hij wees erop dat bij een bur ger mevrouw Monté dus verwachtingen zijn gewekt en dat deze nu doorkruist wor den. Hij probeerde een tikfout- je, dat Van Kleef in het raads voorstel had ontdekt, weg te poetsen, maar dat was ixshst onvoldoende. PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf wees de burge meester erop, dat B en W voortaan vorzichtiger moeten Meer doorstroming op arbeidsmarkt Schiedam De geluiden dat de economie weer aantrekt, worden beves tigd door het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Volgens directeur Van Lent van het arbeidsbu reau in Schiedam zijn de ontwikkelingen van de werkloosheid in de afge lopen drie kwartalen in vergelijking met 1983 'op zijn minst opmerkelijk'. Was het aantal bij het arbeids-. bureau ingeschreven werklo zen in september vorige jaar ruim 17 procent hoger dan in januari van dat jaar; in sep tember 1984 was het aantal werklozen met ruim vier pro cent gedaald ten opzichte van januari. Aan het eind van de maand september stonden bij het ar beidsbureau 10:699 werklozen geregistreerd is 6906 mannen en* 3793 vrouwen. Eind augustus waren er nog 11.213 werklo zen. Die afname is voor een deel veroorzaakt door het grote aantal schoolverlaters dat een baan vond. „Het aantal werlo- ze schoolverlaters is weliswaar nog steeds te hoog", stelt Van Lent, „maar vergelijk je het met vorig iaar, dan is het stuk ken beter. Een andere oorzaak van die daling is een controle van het bestand, waardoor mensen konden worden uitgeschreven die al weer aan het werk wa ren. In de eerste plaats is de daling echter te wijten aan het kabi netsbesluit om de registratie- De politie regelt tijdens de spitsuren het verkeer op de kruising van de Marathonweg en de Westlandsewg. Door de werkzaamheden is slechts één rijbaan be schikbaar. Vlaardingen Fietsers en bromfietsers op weg van de Westwijk naar de Broekpolder en Holy moeten nog zeker een maand blijven omrijden in verband met de reconstructie van de kruising van de West- la ndseweg met de Marathon- weg. Burgemeester en wethou ders zijn niet van plan te be werkstelligen dat het langza me verkeer eerder gebruik kan maken van het viaduct onder rijksweg 20. Schiedam De Schiedamse politie slaagde er nameen achtervol ging vannacht niet in om een bestuurder van een personenwa gen aan te houden. Op de Mgr. Nolenslaan viel het rijgedrag van de bestuurder zo op, dat de politie de man wilde aanhouden. Hij gaf echter gas en verdween. Op de Nieuwe Damlaan trof de politie later de wa gen, een Fiat, leeg aan. Na onderzoek bleek dat de man eerder in de nacht op de Burgemeester Van Harenlaan tegen een ande re personenauto was aangereden. De Fiat bleek gestolen te zijn /in Vlaardingen. Dat laat het college de PvdA- raadsleden Kwakkelsteïn en Boender weten, die daarover schriftelijke vragen hadden gesteld. Volgens B en W is een eenvoudige tijdelijke voorzie ning, waarbij de verkeersvei ligheid is gegarandeerd en ex tra risico's op het werk wor den vermeden, onmogelijk. In het antwoord aan de PvdA- 'ers wordt gewezen op de be trekkelijk korte tijd dat de (brom)fietsers nog moeten om rijden. Verwacht wordt dat het werk half november zover is gevorderd dat het langzame verkeer het viaduct onder de rijksweg weer kan gebruiken; onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Het oversteken van de Marathonweg kan dan nog steeds niet bij de West- landseweg, maar zal enkele honderden meters verderop bij de Riouwlaan moeten gebeu; ren. - 1 De PvdA-raadsleden voelden B en W aan de tand over de kwestie, nadat van diverse zij den was geprotesteerd tegen de omleidingsroute via de Bur gemeester Heusdenslaan en de Broekpolderweg. Behalve het omrijden vonden fietsers en bromfietsers het een bezwaar dat de Broekpolderweg niet is verlicht. Ook de automobilisten onder vinden nu binder van de werkzaamheden. Tijdens de spitsuren vormen zich op de Marathonweg en de Westland- seweg files. Ook het verkeer van de rijksweg uit de richting Maassluis dat de afslag Vlaar dingen neemt moet lang wach ten alvorens het kan invoegen. De verkeerspolitie regelt in de ochtend- en avonduren het verkeer. Knelpunt is vooral de afslag naar de Marathonweg. Daar is voor het verkeer slechts één rijbaan beschik baar. plicht van werklozen van 57,5 jaar en ouder af te schaffen. '„Dat is natuurlijk een boek houdkundig verhaal", aldus Van Lent. „Want hoe je het ook bekijkt, die mensen blij ven werkloos." Behalve een daling van het werkloosheidcijfer meldt het arbeidsbureau, net als vorige maand, een toename van het aantal vacatures. Volgens directeur Van Lent doet het bedrijfsleven steeds vaker een beroep op het ar beidsbureau bij net vervullen van vacatures, hoewel dat niet wettelijk verplicht is. „Daar kun je ook aan zien dat de eco-. nomie weer wat aantrekt", verklaart Van Lent. „Het blijft echter moeilijk om de vraag goed op het aanbod af te stem-l men. Dat zie je niet alleen in een krappe arbeidsmarkt, maar ook in een ruime, zoals we nu hebben." Ten opzichte van de eerste drie kwartalen van het vorige jaar waren er in dezelfde pe riode in 1984 bijna vijfig pro cent meer vacatures. Minder rooskleuring noemt Van Lent het aantal langdurig werklo zen. Ëind september zat bijna de helft van de 10.699 bij het ar beidsbureau ingeschreven werklozen langer dan een jaar zonder baan. In de maanden september van 1982 en 1983 bedroegen de percentages nog respectieve lijk 30 en 41 procent. zijn met het afstoten van pan den in stadsvernieuwingsge bieden Maar Scheeres wilde de kri tiek van PvdA, CDA. PSP-'PPR en D'66 niet zo op vatten. Hij bleef het verwer pen van het voorstel ontraden. Toch werd het plan verwor pen met 11 stemmen vóór en 23 tegen. Prins Maurits Wel kwam het pion erdoor om het leegstaande schoolcomplex aan de Prins Mauritsstraat te kopen, te slopen en er door be heer smaat schappij Fraanje uit Ridderkerk 54 koopwoningen te laten bouwen. Het schoolcomplex is een lus toord voor vandalen en inbre kers en de buurtbewoners een d<x»rn in het oog; 'een spooks lot', noemde PvdA-raadslid Wim Oomcn het. Op dit punt bleek de PvdA- fractÏG verdeeld Het drietal Aad Wiegman, Yvonne Siljee en Arie Verlinde stond achter aankoop en sloop, maar kon zich er met mee verenigen dat de gemeente helemaal geen in vloed zou hebben op de prijs van de koopwoningen Zij hadden he ver sociale woning bouw gezien Burgemeester Scheeres be toogde echter dat het plan dan financieel niet haalbaar was geworden. Dat wordt het nu in feite ook niet. reageerde Siljee. T7HT^i*n r V 'vVV-I i Over de singels tussen de wijken Holy-Noord en Holy-Zuid komt een eenvoudige brug- verbinding, ais de commissie daar vanavond mee instemt. Vlaardingen Over enige tijd kunnen fietsers en voetgangers veel gemakkelij ker van de Vogelbuurt in Holy-Zuid naar de Hoofdstedenbuurt »n Holy-Noord komen. Vlaardingen Binnen enkele maanden zal het sociaal-cultu reel werk in Holy-Noord kun nen beschikken over een ei gen beroepskracht. Op zeer korte termijn wordt een leeg staande woning in de omge ving van zaal De Deel aan de woonruimte onttrokken en als kantoor voor de opbouwwer ker ingericht. In De Deel zelf is voor een onderkomen voor de beroepskracht niet vol doende ruimte. Vrijwel alle problemen die nog kleefden aan de samenwer king 'van de drie wijkvereni- gingen in Holy-Noord zijn in middels opgelost. De samen werkingsovereenkomst is in middels ondertekend en er hoeven nog slechts enkele de tails te worden uitgewerkt, zo heeft wethouder Arij Maarie- veld gisteravond de raadscom missie voor sociaal-culturele aangelegenheden laten weten. Als ook die voorbereidingen zijn afgerond kan Holy-Noord eindelijk beschikken over een professioneel ondersteund wijkorgaan. Vorlopig zal het samenwerkingsverband nog zaal De Deel als vaste accom modatie moeten gebruiken, zo lang het ruimte-probleem in Holy-Noord niet is opgelost. Dat zal ook nog wel even du ren, want in de meerjarenbe groting slaat de definitieve op lossing van de accommodatie- problematiek pas voor over enkele jaren genoteerd. Bij het zoeken van de toekom stige beroepskracht voor Hoiy- Noord zal in eerste instantie geïnformeerd worden of een van de beroepskrachten in het sociaal-cultureel werk elders in de stad er iets voor voelt, naar de noordelijke stadswijk 'hergeschikt' te worden. Pas als die poging zou mislukken wordt een open wervingspro cedure in werking gesteld. Delft/Maassluis Het onder zoek in de Delftse hasj-zaak is nog steeds niet afgerond. Gistermiddag werd een nieu we verdachte gearresteerd. Het gaat om een 59-jarige man Schiedam Een 60-jarige be woner van een portiekwoning aan de Hugo de Grootstraat moei voorlopig te voet op pad. Dieven namen uit de kelaer- box van de man zijn brommer weg. De brommer had een waarde van 2900 gulden. Inbrekers forceerden op de Schiedamseweg in Schiedam een raam en verschaften zich zo toegang tot een woning. De bewoners van het pand waren niet thuis. De dieven namen girobetaalkaarten, schilderijen een geluidsappara tuur uit de woning weg. Baldadige jongelui zorgden voor een onaangename verras sing in de Rijnmondschool aan de Dr. de Visserlaan ïn Schie dam. De jongelui vernielden een ruit, gingen de school binnen en draaiden in de kelder de waterkranen open. De kelder kwam blank te staan. uit Maassluis. De man werd in zijn woonplaats op verzoek van de Delftse politie aange houden. Op 28 september vond de poli tie bij twee invallen in Delft en Den Hoorn in totaal 1500 kilogram hasj. Een groot gedeelte zat in blik ken olijfolie. Ai eerder werd een inwoner uit Maassluis gearresteerd, die ervan wordt verdacht bij de handel betrokken te zijn. Het college van B en W is ak koord gegnan met het vcivnnk van de ondergroept'ririg van de Grutto- en Kraanvogel- school, om bruggetjes aan te leggen over dr* singels lussen de twee buurten. Die vei bin ding wordt uitgevoerd m de vorm van eenvoudige verlaag de dammetje.-.. De f.et.s- en voetpaden in de omgeving worden daarop aangesloten Het maken van een dergelijke verbinding was een grote wens van de ouders van de scholieren. In verband met de opheffing van het seholenkop- pe-1 Grutto- K ra3 n vogelsc hooi gaan veel leerlingen do kleu terschool Roodborstje en de la gere Hugo de Grootschool be zoeken. Veel leerlingen moe ten dan echter gebruik maken van de drukke Lepelaarsingel, waarin met name het kruis punt mei de Reigerlaan ge vaarlijk is. Een onaanvaardba re route, aldus de oudergroe pering, die daarom al in no vember vong jaar om brugge tjes over de singels vroegen De ouders hadden in hun brief aangegeven, dat een dergelijke voorziening zou kunnen wor den betaald uit de gemeentelij ke reserves. Het college van B en W toont zich gevoelig voor do argu menten. Vanavond krijgt de raadscommissie voor stadsont wikkeling het idee voorgelegd, zo'n verbinding inderdaad tot stand te brengen. B en W me nen ook, dat de aanleg van zo'n verbinding een logische afsluiting zou zijn van de voet pad- en fietsroute in Holy. Over de definitieve situering zal met de diverse belangheb benden nog worden overlegd, zo is verder toegezegd. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een man aan gehouden die een geldboete nog niet had voldaan. In afwachting van zijn transpon naar het Huis van Bewaring verblijft de man opt net politiebureau. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1