'n Lege zetel in de gemeenteraad Schiedamse cafés zien klanten naar Vlaardingen trekken Familiespektakel in Klaverstede Dienstenbond FNV dichter bij leden Wij ken protesteren, Goudriaan overeind Seheeres houdt gordijnen voor Woudhoek dicht Krilvke herinnert Noord aan actie «UARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Overleg over parkeergarage in eindfase Omzet met de helft gedaald Uit bus gehaald Huizen voor gehandicapten Fietser zwaar gewond WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 Kritiek op schrappen bewonersdeskundigen Vlaardingen Vanuit de Vlaardingse wijken is fel geprotes teerd tegen het plan van wethouder Bas Goudriaan om architec ten voortaan als bewonersdeskundigen in te zetten bij stadsver nieuwingsprojecten. Enkele tientallen bewoners op de helling staat. „IK denk van de wijken Oostwijk, Bab- nog steeds dat ik op de goede weg zit", besloot Goudriaan de berspolder, Centrum en West gaven gisteravond acte de pre sence bij de vergadering van de commissie stadsvernieu wing om hun kritiek te spuien op het plan, waarover op het stadhuis ook geen overeen stemming bestaat. Namens de wijken hekelde Cor Voogt (Oostwijk) het plan van Goudriaan. „Hoe kan een architect, die een plan in op dracht van de gemeente ont wikkelt, de bewoners in gods naam van onafhankelijke ad viezen voorzien", hield hij de commissie voor. „Dan heeft lzo'n man twee petten op. Dat is een kwalijke zaak. Boven dien is een architect er vaak nog geen eens bij betrokken als het proces start. Zo geven bewonersdeskundigen vaak adviezen over, de architectkeu ze." Ook de raadscommissie was niet gelukkig met het voorstel. Slecht onderbouwd en te wei nig informatie, vonden de meeste commissieleden. Gou- driaans eigen PvdA-fractie vroeg bij monde van Kees van der Windt om de evaluatie van de inspraakverordening af te wachten alvorens een be sluit te nemen. CDA-commis- sielid Cees Bot vond het vra gen om problemen. „Het beste is om tot een afbouw te komen van het huidige aantal bewo nersdeskundigen en als er be hoefte is ze in te huren bij een onafhankelijk bureau." Enkele jaren geleden heeft de 1 gemeente met subsidie van de provincie vier bewonersdes kundigen aangesteld om bewo ners van adviezen te voorzien in het stadsvernieuwingspro ces. Dat aantal is onder druk van de bezuinigingen inmid dels gehalveerd. Volgens wet houder Goudriaan is dat nog te duur voor de gemeente. Vandaar zijn idee om de archi tecten die verantwoordelijk zijn voor de plannen te belas ten met de voorlichting aan bewoners. Binnen het college is wethouder Arij Maarleveld tegen het plan van Goudriaan. En ook de hoofden van afde lingen stadsontwikkeling en voorlichting zijn het er niet mee eens. Remi Poppe (SP): „Bij in spraak moeten twee gelijk waardige partijen tegenover elkaar zitten, zodat de een de ander niet kan ondersneeu wen met technisch geleuter. Als de gemeente echt inspraak wil, dan is het nodig dat de be woners advies krijgen van mensen die ze vertrouwen en niet van een architect die al tijd voor zijn eigen plan zal op komen. Dan krijg je frustraties bij de insprekers, zodat je er van de twintig nog maar één overhoudt," Ondanks alle kritiek bleef wethouder Goudriaan bij zijn voornemen. Hij zei het voor stel voorlopig terug te nemen en te bekijken in hoeverre er een link is met de inspraak verordening, die overigens ook discussie. Schiedam Sinds enkele maanden is de vleugel, waar de kleine linkse partijen in de Schiedamse gemeenteraad zitten. Versterkt' met een lege zetel. Die stoel behoort het socialistische raadslid Jos van der Lugt toe, die uit de PvdA-fractie is gestoten. De PvdA'ers wilden hun par tijgenoot, die door problemen bij de stichting Samenle vingsopbouw sohiedam- Noord (SSSN) in opspraak kwam, niet meer in hun mid den hebben; zelfs de herinne ring aan hem niet. De zetel werd daarom verplaatst. Jos van der Lugt mag nu zitten naast Adri Reijnhout van D'66. Alleen, hij komt nooit. Het zelfstandige PvdA-raadslid Jos van der Lugt is al meer dan een jaar niet geweest. Eerst mocht hij niet: de PvdA had hem verzocht weg te blijven totdat de SS SN-pe rikel en opgeklaard zouden zijn. Toen de affaire echter nadelig voor Van der Lugt uitpakte, verstootte de PvdA- fractie zijn omstreden lid. Dat betekent dat daarmee de weg voor Van der Lugt vrij i» .om weer als raadslid te functioneren. Het PvdA-ver- zoek om niet te komen geldt met meer. In de raad heeft men echter de indruk, dat Van der Lugt geen zin meer heeft in de Schiedamse politiek. Men heeft de tndruk dat Van der Lugt zijn zetel alleen bezet houdt om de PvdA, die hem wegstuurde, terug te treite ren. En hoewel een enkeling voor die achtergrond nog wel begrip kan opbrengen, is toch niemand geneigd Van der Lugt te waarderen om diens passiviteit. Een teken aan de wand is dal Van der Lugt niet één poging heeft gedaan om in een commissie te ko men, nadat de PvdA hem ook daaruit verwijderde Van der Lugt zou uit Schie dam willen verhuizen. Zodra dat gebeurd is, is hij automa tisch raadslid-af Dan komt zijn zetel weer toe aan de PvdA-fractie. Maasland De rijkspolitie van De Lier heeft gistermid dag in Maasland een 16-jarige Schiedammer uit-een bus van Westnederland gehaald. De jongen was in het bezit van een stiletto. De chauffeur herkende in de jongen degene, die maandag met een mes de zittingen van een baak kapot had gesneden en waarschuwde de politie. Het steekwapen werd in be slag genomen. Schiedam Burgemeester Seheeres heeft zich niet bereid getoond openheid te verschaf fen over het overleg, dat met de vereniging van huiseigena ren Woudhoek wordt gevoerd over het beginsel van erfpacht. D'66-raadslid Adri Reijnhout, die van dit overleg op de hoog te was, vroeg hierom in de ge^ meenteraad, maar Seheeres zei dat hij niet meteen de gordij nen open wilde doen om de pers erbij te halen. „Het is een discussie over privaatrechtelij ke contracten op verzoek van de huiseigenaren", aldus Seheeres. Ongetwijfeld is Reijnhout op de hoogte gesteld door zijn partijgenoot, de Woudhoekse huiseigenaar Marcel Houtkamp. toegezegd dat dat overleg er ook komt en dat pas daarna B en W een besluit zullen ne- De Woudhoekers zijn tegen een verhoging van de erf pachtcanon. Z:j bepleiten af koop van erfpacht.^ Hierover is een nota vervaardigd, die van alle partijen in de gemeente raad complimenten oogstte. CDA-WGordvoerder Aad van Lingen vergeleek hun initia tief zelfs met de voorbeeldige wijze, waarop Kethel actie heeft gevoerd voor aardgas. De partijen willen nu overleg over de erfpachtkwestie in de commissie economische aange legenheden. Burgemeester Seheeres heeft nadrukkelijk bestuur van de HOS ziet het horeca gala nu al zitten Schiedamse uitbaters dronken gisteren alvast op de afloop. Schiedam Om de bevolking van Schie dam wat meer bij de plaatselijke horeca te betrekken is er op 11 november een horeca- gala in squash- en ten niscentrum Klaverste de, De hele dag is het feest in Klaverstede. Overdag al kunnen de kinderen en hun ou ders terecht. „Het wordt een echt families- pekiakel", aldus de vice-voorzitter van de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS) Joop ^asie|ïin®rs. bekend gemaakt, waarna voorbeeld bij ae gemeente aamcioppen om bepaalde zaken te regelen." Het horeca-gala gaat van start met een kin dershow. Een Belgisch showorkest zorgt na de middag voor de muzikale omlijsting en in do avonduren zijn er optredens van Lobo, de Pearls en Frank en Mirella. Om elf over elf wordt dan ook nog de Prins Carnaval van de de band De Zwiebels zal zorgen voor een carne- valeske sfeer. De organisatie heeft 1000 be zoekers nodig om uit de kosten te komen. De van Hees. Ook wil de HOS andere horeca-expoloitan- ten wakker schudden. Voorzitter Ktnus van der Most: „Nu hebben wij 35 leden en dat is kosten zijn geraamd op 30.000 gulden, op een potentieel van 150 natuurlijk veel te weinig, ledereen moet beseffen dat je samen sterker staat. Als het gala aanslaat bij het pu bliek en de andere jongens in de horeca, dan staan we in de toekomst sterker als we bij- De Kasteleiners hebben inmiddels ook een carnavalsplaat op de markt gebracht. Onder de titel *Hoem,pa,pa,pa' hebben De Kastelei ners een single volgezongen. Schiedam/Vlaardingen De Schiedamse horeca-exploitan- ten zien de omzet steeds verder dalen. Het uitgaanspubliek geeft er in steeds grotere aantallen de voorkeur aan. om in Vlaardingen uit te gaan. Daar is het aantal zaken met een nachtvergunning niet veel groter (acht), maar de zaken zijn wel geconcentreerd in het centrum van de stad. „De loop in Schiedam is er he lemaal uit", aldus de voorzitter van de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS), Rinus van der Most. De eigenaar van café Centrum West ziet de toe komst, als er niet snel actie wordt ondernomen, dan ook somber in: „Meer dan 60 pro cent van de jongelui die in het weekeinde in Vlaardingen op pad zijn, komt uit Schiedam. Doordeweeks gaat iedereen naar Rotterdam om in de Wit te de Withstraat uit te gaan. In Schiedam zitten de zaken met een nachtvergunning te ver uit elkaar, de loop in het cen trum zit er niet meer in." In Schiedam zijn slechts twee 2aken met een nachtvergun ning waar het jonge publiek door Chris Woerts tereent Kan: Manhattan en Mississippi. „De andere zaken met een nachtvergunning zijn voor een wat ouder publiek", aldus Henk Bruggeman, eige naar van Lion 'd Or. „Ik weet dat Cartouche met een nacht vergunning bezig is", aldus de zwaarlijvige uitbater, „maar de gemeente staat niet te sprin gen om meer vergunningen af te geven." Acceptabel De gemeente heeft inderdaad geweigerd een nachtvergun ning voor Cartouche af te ge ven. Zelfs een Arob-procedure mocht de eigenaar van de dis cotheek niet baten, do afdeling rechtspraak van de Raad van State oordeelde dat de ge meente juist had gehandeld. Cartouche probeert het nu weer, omdat Metropool (met nachtvergunning) is gesloten. „Maar het is helemaal niet ze ker dat Cartouche alsnog een nachtvergunning krijgt", aldus woordvoerder John van 't Hof van de gemeente Schiedam. „Zes cafés hebben momenteel een nachtvergunning en dat vinden wij acceptabel. Het is inderdaad jammer dat de za ken wat verspreid zitten over de stad." Er moet, vinden de Schiedam se horeca-exploitanten, weer leven in de brouwerij komen. „We moeten ons beter organi seren", vindt Rinus van der Most. „Door ons als één blok op te stellen moeten we de gunst van het publiek terug zien te winnen. De omzet is in sommige gevallen met de helft gedaald." En Theo Koogjen. eigenaar van 't Koetsiertje: „De gouden tijden in Schiedam zijn voor bij. Het is sappelen voor een goede boterham. Het lijkt alle maal zo mooi, maar het is moeilijk om het hoofd boven water te houden. Het is toch te gek dat iedereen vlucht naar Vlaardingen en Rotterdam Schiedam is best bereid om meer nachtvergunningen te verlenen. „Het aantal is met belangrijk", aldus Van 't Hof. „Manhattan en Mississippi lig ger, in een woonwijk. Eigen lijk zouden we die zaken daar wel weg willen hebben, want er is best wel overlast. Je kunt het echter niet maken om nu een nachtvergunning in te trekken Liever zouden we de zaken wat meer centraal heb ben, maar dat is niet het geval De burgemeester doet niet moeilijk, maar hij moet er wel zeker van zijn dat de overlast voor de buurt met te groot wordt. Dat criterium is erg be langrijk." Vlaardingen De onderhan delingen over de bouw van een parkeergarage bij de Afrol in de Vlaardingse binnenstad zijn m de eindfase beiand. Al geruime tijd zijn gesprekken gaande tussen vertegenwoor digers. van de gemeente Vlaar dingen en de projectontwikke laar Van Wijnen Vastgoed BV over de garage, waarin onge veer vierhonderd parkeer plaatsen moeten komen Verder gaan de plannen uit van 54 premiehuurwoningen. 32 kleine woningen voor al leenstaanden en winkelruimte. Voor de bewoners van de in totaal 86 appartementen zijn bovendien 63 extra parkeer plaatsen opgenomen in het plan. Achter gesloten deuren polste wethouder Bas Goudriaan gis teravond de commissie voor stadsontwikkeling over de wij ze waarop de onderhandelin gen met de projectontwikke laar verder gevoerd dienen te worden. Commissielid Remi Poppe van de Socialistische Partij had als enige bezwaren tegen de be slotenheid van de vergadering. Uit een ambtelijke nota over de parkeergarage concludeer de hij dat de onderhandelin gen al in een veel verder ge vorderd stadium waren dan de wethouder afschilderde Het SP-raadshd wond zich on der meer over op over een ali nea. waarin melding wordt ge maakt dat „onlangs een pro gramma van eisen is over legd". Poppe. „Ik wil een pre- eiese datum weten. Volgens mij wordt al maandenlang met Van Wijnen onderhandeld. Straks krijgt de raad te horen dat de gemeente met meer te rug kan omdat al teveel kosten zijn gemaakt. Ik eis dat het voorstel in de openbaarheid wordt behandeld." Wethouder Goudriaan wilde daar echter mets van weten. „Het gaat er nu om hoe we de onderhandelingen in de eind fase gaan voeren. We kunnen niet met de hele stad gaan on- d erha nd elen. Behalve over de definitieve vorm van de parkeergarage en de ontsluitingswegen, zullen de onderhandelingen tussen de projectontwikkelaar en de ge meente zich vooral toespitsten op de financiën. Zo heeft Van Wijnen Vastgoed enige tijd ge leden al laten weten slechts mei de gemeente in zee te wil len gaan als een minimum-be zetting van de parkeergarage wordt gagarandeerd. Wordt dat minimum met gehaald, dan eist de projectontwikke laar dat de gemeente geld bij past. Schiedam Een suggestie van oud-PvdA-raadshd Tiny Krikke-Hein, om m G roe noord en Woudhoek een inza melingsactie te houden voor een betaalbaar z%vembad, is nog niet gehonoreerd door haar partijgenoten. Mevrouw Krikke is bang, dat als een commerciële federatie van zwembaden zich gaat l>e- moeien met de toekomst van bad Groenoord, de betaalbaar heid van het zwemmen voor de inwoners van Schiedam- Noord verloren zal gaan Een tropisch aandoend zwembad zou wel eens 'te Scheve nmgs en dus onbetaalbaar* kunnen worden. Zij had het hier al over op een vorige PvdA-ver- gadermg, maar er is nog niet op ingesprongen door haar partijgenoten. Mevrouw Knkke startte in 1967 een inzamelingsactie in Waterweg De nieuwe afde ling Waterweg van. de Diens tenbond FNV hoopt met een meer voortvarende aanpak be ter contact te krijgen met de 1150 leden, die de afdeling telt in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg. Sinds de afdeling zich in juli afscheidde van de Diensten bond Groot-Rijnmond heeft het Waterweg-fciestuur zich be ziggehouden met technische voorbereidingen, maar een echte start wil men maken, volgende week woensdag in de FNV-keet aan de Stadhou derslaan in Schiedam. Volgens penningmeester Hans Vlaardingen Voor het Usselhoeveterrein in Holy-Noord zijn plannen voor vijftien a twintig woningen voor gehandicapten. Het terrein op de grens met Midden-Delfland ligt al enige jaren '.braak, omdat omwonenden telkens protesten indienden tegen bouwplannen. Dat betekent voor de gemeente een strop van honderdduizenden guldens. Eerst 20uden er koopwoningen in de vrije sector worden gebouwd. Toen dat vanwege het instorten van de huizenmarkt niet lukte, werd een plan ontwikkeld voor woningwetwoningen. De omwonenden waren het daar niet mee eens en begonnen met succes een procedure bij de Raad van Sta te. De gemeente is nu al enige tijd in overleg met gehandicaptenor ganisaties, die er wel voor voelen op het terrein aangepaste hui zen te bouwen. Volgens wethouder Goudriaan is het nog niet zeker dat de huizen er zullen komen. „De plannen zijn nog in een heel pril stadium." Coster zal de afdeling blijven pendelen door het Waterweg gebied. want men wil het de Maassluisse en Rozenburgse leden niet aandoen telkens naar Schiedam te komen voor een vergadering. Een volgen de keer zal men bijeenkomen in het centrum De Kern aan de P.C. Hooftlaan in Maassluis, een andere vaste vergader plaats zal het Volksgebouw aan de Valenusstraat in Vlaar dingen worden. Dan Krijgen de leden ook daadwerkelijk net gevoel dat de bond hen wil .komen opzoeken, hoopt Cos- ter. Bovendien wil men voorko men dat de afdeling Waterweg te veel een Schiedams bolwerk wordt, immers, secretaris Jaap Weergang (Grimbergpad 2) en penningmeester Hans Coster (telefoon 261061) komen alle bei uit Schiedam. Tijdens de eerste ledenverga dering van de nu zelfstandige afdeling Waterweg zal een voorzitter moeten worden ge kozen en a us liefst geen Schiedammer. Voorzitter van de Dienstenbond Groot-Rijn mond was tot dusver Rita Groenewegen uit Maassluis, maar zij is rechten gaan stude ren en gaf er het voorzitter schap aan. Wel blijft zij con tactpersoon in haar woon plaats. Ook in Schiedam is reeds een contactpersoon aan gewezen, te weten Jan Brök- ling (telefoon 010-268706), al leen in Vlaardingen zal nog even gezocht moeten worden. Wel meent Coster dat het'sy steem van contactpersonen, die een nauwe band met het regionale bestuur zullen heb ben, garandeert dat de Diens tenbond FNV voortaan meer adequaat kan inspringen bij ontwikkelingen in de bedrijfs tak. Er zullen contacten wor den gelegd met de detailhan del en waar nodig ook met ge meentelijke instanties. Het werkterrein is hetzelfde als dat van het gewestelijk ar beidsbureau, maar dat is een toevalligheid die berust op de overweging dat Rozenburgers meer op het Waterweggebied geörienteerd 2ijn dan op de Zuidhollandse eilanden. Briefkaarten Eén van de eerste concrete ac tiviteiten van de Dienstenbond FNV afdeling Waterweg is een Amnesty-achtige actie, die er uit bestaat briefkaarten te stu ren naar de Zuidafrikaanse premier Botha. Deze brief kaarten zijn bedoeld als steun betuiging aan de vakbondsac tivist M. Duma Nkosi, werk zaam bij de Macro in Johan nesburg, die naar de Diens tenbond vermoedt wegens zijn werk voor de Diensten bond in Zuid-Afrika gevangen is gezet. In Nederland heeft men al via het bedrijf Macro geprobeerd iets aan die situatie te verbeteren, tot op heden zonder succes, De briefkaarte nactie, met teksten als "Let 'm free* en 'Freedom for M. Duma Nkosi', zal er extra de aandacht op moeten vestigen De kaarten zullen op de eerste ledenvergadering van de Dienstenbond Waterweg ver krijgbaar zijn. Er moet voor 1,10 aan postzegels op. Schiedam-Zuid voor een be taalbaar zwembad Zij was lid van een inilia Lief groep, waarin ook scholen, winkeliers en ou dercommissies zitting hadden, die ernaar streefde 800 000 gulden op tafel te brengen voor een eigen zwembad De actie met handtekeningen lijsten, geluidswagens slaag de en aan de Westfrankeland- sedijk zagen tie Gorzenaren hun zwembad verrijzen Me vrouw Krikkt* ambieert weer zoiets, maar nu voor behoud van Groenoord Die wijk, gro ter dan Zuid, moet minstens zes ton kunnen opbrengen, vindt Zn Een privatisering van de 7.wembaden zonder meer vindt zij allerminst wenselijk. Enke le maanden geleden had ook PvdA-raadslid Truus de Nijs al een aanvaring met wethouder Hafkamp over de 'tropische' plannen voor bad Groenoord. Het PvdA-blad Voorwaarts, dat weer eens in een nieuw jasje is gestoken, bevat notulen waarin de mening van Tiny Krikke puntig wordt ver woord. Hier zal het laatste woord niet over gezegd zijn. Op 1 november houdt de PvdA-Schïedam een jaarver gadering in wijkcentrum Nieuwland. Schiedam Met ernstig hoofdletsel is een 25-jarige Schiedammer gistermiddag opgenomen in het Dijkzigtzie- kenhuis. De fietser, die op de hoek van Rotterdamsedijk en Van Deventerstraat werd ge schept door een auto, verkeert inmiddels niet meer in levens gevaar. De Schiedammer dacht de kruising veilig over te kunnen steken door naast een vracht auto te blijven rijden. Hij had zich echter verkeken op de 'jjnelhcid van de vrachtauto. Een 26-jarige Vlaardingse au tomobilist, die het kruispunt naderde, kreeg de fietser daar door te laat in de gaten en kon niet meer op tijd remmen. Een 21-jarige fietster uit Rot terdam raakte gistermorgen licht gewond bij een botsing op de hoek van Nieuwe Haven en Burgemeester Knappertlaan. Een 45-jarige Schiedamse au tomobilist verzuimde de vrouw voorrang te verlenen. Zij Ron na behandeling in het Schielandziekenhuis haar reis voortzetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1