Gemeente houdt gaswinst in eigen zak Bezoekers expositie spuien hun kritiek 'Het Schiedam van 1900 is nog overal op de wereld' 'Ambtenaren hebben het niet druk' Van Es ook bekwaam biljarter VUMDHIGS OMBLAD SGHIERAMSGHEGOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Trechter krijgt verzamelgebouw vervangend werk Poppe: handel in wind Woon wagenbewoner s verhuizen over week Staten aanvaarden tariefsverhoging Ongeval: man moet oog missen Puur: kleine kruidenier terug Reconstructie Midden- Delfland: Brand in supermarkt LOKAAL WEER GEPAKT Boterstraat dicht Quibus: proef met literatuur VRIJDAG 26 OKTOBER l Schiedam Een 25-jarige Rotterdammer raak te gistermiddag tijdens zijn werk in een schip in een van de dokken van Wilton Fijenoord dus danig aan zijn gezicht gewond, dat hij waar schijnlijk een oog zal moeten missen. Het onge val gebeurde toen een 39-jarige collega trachtte met een lange beitel een kap van een nokkenas te verwijderen. Hij sloeg met een vuisthamer op dè beitel, die wegschoot en in het oog van zijn collega terecht kwam. Het slachtoffer werd in eerste instantie naar het Schieland-ziekenhuis vervoerd, maar werd later overgebracht naar het Oogziekenhuis in Rotterdam. Schiedam In de panden Boterstraat 45-47 komt een verzamelgebouw, waar projecten voor vervangend werk een onderdak kunnen krijgen. De gemeente heeft de vervallen pan den, die al jarenlang leegstaan, daarvoor aan het werklozenproject de Trechter toegewezen. Volgens coördinator Hans Verlinde van de Trechter moet het pand een 'broedplaats' wor den voor vervangend werk, waar werklozen niet behoud van hun uitkering aan de slag kun nen. „De huisvesting is bij veel pro jecten een enorm probleem", stelt Verlinde. „Daardoor duurt het vaak onnodig lang voordat de projecten van start kunnen. Het gevolg is dat sómmige mensen hun enthou siasme verliezen en afhaken. Als het pand aan de Boter straat eenmaal klaar is, speelt dat huisvestingsprobleem niet meer. Dan kan de opstarttijd van vervangend werk projec ten flink worden verkort." Behalve het pand heeft de Trechter van de gemeente ook een bedrag van 2250 gulden gekregen om een architect in de arm te nemen, die een ver- bouwingsplan voor de ruimte 'in de Boterstraat kan opstel den. Hans Verlinde kan nog rniet vertellen of het opknap pen van het pand door werk lozen zal gebeuren in de vorm 'vtm een-vervangend werkpro ject Daarom gevraagd houdt hij de boot af. Hij beaamt dat het een goed voorbeeld is van vervangend werk, maar houdt een slag om de arm met de mededeling dat nog niet is on- f derzocht of voldoende enthou- sipste werklozen in Schiedam te vinden zijn, die met behoud Z vpn hun uitkering willen mee- werken aan het opknappen Z vin het pand. Sjop woedend Sjop, een werklozenproject dat X in tegenstelling tot de Trechter vrijwel zonder subsidie draait, is woedend over het besluit van de gemeente om de ruimte in de Boterstraat toe te wijzen aan de Trechter. Vorig jaar 'f. lanceerde bestuurslid John Zwart van Sjop al het plan om de panden in de Boterstraat op basis van een kraakcontract voor een symbolisch bedrag j van de gemeente te huren. - Sjop wilde de panden zelf op- Z knappen en er eveneens ver- - vangend werk in onder bren- Z gen. Zo waren er vergevorder- - de plannen om er een reey- - clingsprojeet te beginnen. In de Lange Kerkstraat heeft Sjop al een vervallen gemeen- tepand opgeknapt en daar zijn momenteel enkele projecten ondergebracht, zoals het Bu reau alternatieve hulpverle ning en het punkwinkeltje Bellenea. En binnenkort gaat er een koffieshop van start, die ook wordt gerund door jonge werklozen met behoud van uitkering. „\jVe vinden het vreemd dat we helemaal buiten de besluit vorming zijn gehouden", zegt een woordvoerster van Sjop. „Het idee komt van Sjop en nu gaat de Trechter met de eer strijken." Maassluis' burgemeester Hans van Es houdt niet alleen van voetballen. De bestuurder die vrijwel geen thuiswedstrijd van Excelsior M. over slaat toonde zich gis teravond ook een bekwaam biljarter. Burgemeester Van Es nam het nieuwe biljart, waarmee wijkvereniging de Flat de inventaris uitbreidde, met een perfecte carambole in gebruik. MmA Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft het vorige jaar meer gas aan de afnemers verkocht dan werd ingekocht van de NAM. Dat leverde het energiebedrijf een voordeel van ruim 2even ton op. De gemeente is echter niet van plan de verbruikers het bedrag terug te geven dat zij teveel betaalden. •'Schiedam Door gewoon de deur open te doen heeft Kees de Wit vanmorgen zijn na- tuurvoedselwinkel Puur op Singel 4d officieel als geopend verklaard. 'Puur' staat voor de terugkeer van de kleine krui denier met het pakket van de zuivelhandel en groenteboer erbij. De Wit betrekt zijn pro- dukten bij alternatieve distri butiebedrijven. Del winkel is op dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag 10.00 tot 16.00 uur. Maasland De presentatie van de plannen voor recon structie van Midden-Delfland, die bij voorrang zullen worden uitgevoerd, heeft gisteren de hele dag veel discussie opgele verd. Tal van bezoekers na men de gelegenheid te baat niet alleen te kijken wat er de komende tijd gaat gebeuren, maar ook flinke kritiek te spuien als dat zo uitkwam. In de vergaderzaal van het Bureau van Uitvoering van de reconstructiecommissie was een expositie ingericht van alle tekeningen, die zijn ge maakt van de voor'rangsplan- nen. Ook de bijbehorende 'praatplannen' op papier wa ren voor het publiek beschik baar. Zowel 's middags als 's avonds kwamen veel belang stellenden een kijkje nemen. Zij wilden nu weieens weren wat er'van alle plannen voor de reconstructie terecht gaat komen. Een medewerker van het Bu reau van Uitvoering vond het een uitstekende zaak, dat de open dag discussie ontlokte. „Dat is ook de bedoeling. Je kunt dat natuurlijk ook doen in de vorm van een vergade ring waarvoor je mensen uit nodigt, maar de ervaring leert dat degenen die het hardste schreeuwen dan ook het meest naar voren springen. Veel an deren worden dan overdon derd en houdc-n hun mond* dicht. Op deze manier krijgt iedereen de gelegenheid om opmerkingen te maken." De bedoeling is dat de plan nen-bij-voorrang in december door de reconstructiecommis sie worden vastgesteld. In die plannen zit de grote opknap beurt voor de Zouteveense- weg, tussen Vlaardingen en Schipluiden, de verbetering van toegangswegen onder andere door de bouw van nieuwe bruggen of viaducten en de aanpassing van de kerkpaden in de omgeving van Maasland, om slechts en kele voorbeelden te noemen. De verwachting is dat in de tweede helft van volgend jaar met de uitvoering van die plannen kan worden begon nen. Veel interesse hadden de be zoekers gisteren voor de nieu we recreatiemogelijkheden in het Midden-Delf landgebied, en vooral voor de voorzienin gen' voor de watersport. De kaarten werden .-bestudeerd om te zien, waar geprojecteer de bruggen nou precies zullen komen, en hoe andere elemen ten van de totale reconstructie in elkaar zitten. Kritiek kwam er vooral op de toekomstige brug over de Boonervliet bij Maassluis, die enerzijds een betere ontslui ting voor de recreatie moet ge ven, maar die daarnaast ook van belang is voor tuinders. Die kritiek gold vooral het feit, dat die brug pal in het verlengde van een woonstraat is gepland. „Als je dat ding honderd meter verder legt, dan heeft niemand er last van. Als die brug daar komt moet ai dat recreatieverkeer dwars door de woonwijk heen en ook de vrachtwagens die bij die tuinders moeten zijn." Het zijn vooral die aspecten, die de komende maanden ze ker nader zullen worden beke ken. alvorens de plannen defi nitief worden vastgesteld. Maassluis In een supermarkt in het winkelcentrum Palet aan. de Mesdaglaan in Maassluis is de afgelopen nacht door onbeken de oorzaak brand uitgebroken. De brandweer had het vuur bin nen een half uur onder controle en kon daarmee voorkomen dat de zaak geheel zou uitbranden. Andere* winkels in het winkelcentrum liepen door de brand, die aan-de achterzijde moet zijn ontstaan, rook- en waterschade op. Windhandel. Zo noemde SP'er Remi Poppe gisteravond de handelwijze van het Vlaar- dingse energie- en waterlei dingbedrijf, dat vorig jaar 1,64 procent meer gas verkocht dan er werd ingekocht. De ge meente incasseerde daardoor een voordeel van ruim zeven ton. „Ik vindt dat een vorm van diefstal", zei het SP-raads- lid. Ook PvdA'er Gerard Boender, die de zaak in de commissie voor de financiën aankaartte, verbaasde zich over het grote verschil tussen de hoeveelheid ingekocht en geleverd gas. Dat verschil wordt veroorzaakt door onnauwkeurigheid in de meters en door verschillen in druk en temperatuur, zo legde wethouder Ysbrand van der Velden de commissie uit. „Dat leverde in 1981 een voordeel van 0,74 procent op en in '82 een miniem voordeel van 0,03 procent", aldus Van der Vel den. „Over het algemeen wor den die verschillen niet verre kend met de gebruikers." Poppe vond dat de gemeente toch slecht met de belangen van de kleinverbruiker om sprong. „Bij grootverbruikers worden die verschillen veel nauwkeuriger gemeten. De ge meente haalt dus zijn voordeel vooral bij de kleinverbrui kers." Hij concludeerde dat de gemeente iets verkocht heeft wat er niet was. „De gemeente doet aan windhandel. Ik dacht dat dat verboden was." Socialist Boender noemde het vreemd dat Vlaardingen in de begroting voor 1985 zelfs reke ning. houdt met een voordelig verschil van twee procent. „Dat is in voorgaande jaren nog nooit gebeurd." Poppe kondigde aan dat zijn partij bij de begrotingsbehandeling met een voorstel zal komen om de zeven ion voordeel voor de ge meente 'op nuttig wijze' te ge bruiken, „Het geld teruggeven aan de gebruikers kan niet", zei de wethouder. „JJat hebben Naaldwijk en Maasland al eens geprobeerd, maar hun raads besluiten zijn door gedeputeer de staten niet goedgekeurd." Schiedam „Toen ik eraan bezig was. dacht ik: het gaat over een voorbije tijd, het Schiedam van 1COO Is een gesloten boek, dat ligt ver ach ter ons. Maar ik ben ervan doordrongen ge raakt dat dat niet zo is. Mijn werk brengt mij nogal eens op verschillende plaatsen in de we reld. En van de Philippijnen tot Brazilië zie ik: dat Schiedam van 1900 bestaat nog steeds, Hon gerige mensen, een overheid die ziektes ont kent. Waar ik over geschreven heb, dat is niet voorbij. Het is geen stukje geschiedenis. Het is verdomme een modern boek!" Han van der Horst sprak de volle museumaula gisteravond niet zonder emotie toe. Maar als je de historicus hoorde spreken, was hij meer geroerd door misstanden in de wereld dan door het feit, dat de avond aan hem opgehangen was. Zijn boek 'Geen ïdeaalmenschen', dat handelt over de geschiede nis van de SDAP in Schiedam en dat gisteren gepresenteerd werd, beschrijft hoe arbeiders zich vroeger mobiliseerden om armoe te bestrijden, „Ik ben bang," zei Van der "Horst, „dat die tijden ook hier weer terug keren." Onvermijdelijk refe reerde hij aan minister Ru- ding, die volgens Van der Horst ongestraft mag uithalen naar de sociale onderlaag van de maatschappij: „Wat vroeger borrelpraat was, wordt nu in 's lands vergaderzalen als beleid gezien. Een paar ideologen zijn de verzorgingsstaat weer aan het afbreken," aldus Van der Horst Een eerste exemplaar van zijn boek overhandigde hij aan de oude SDAP'er Oostlander, die hem veel informatie heeft aangedragen over de Schie- damse socialisten van weleer, Oostlander zei nog komisch dat hij had gedacht dat drs J.J. van der Horst vooral op de soep van mevrouw Oostlander was afgekomen en dat hij die Han van der Horst signeert een exemplaar van 'Geen ïdeaal menschen' voor de 89- jarige SDAP'er De Vogel, vader van Orpheus' secretaris Elly Stouthandel (links). oude verhalen op de koop toe had genomen, maar het resul taat was verbluffend. Dat vond ook Piet de Bruin, zoon van de SDAP'er die in 'Geen ideaalmenschen' een hoofdrol speler is. „Er wordt u een we reld geopenbaard en dat voor 18,50," aldus maakte De Bruin ondeugend reclame. Frits van der Poel, commenta tor van Het Vrije Volk, („ik schrijf met azijn lekkerder dan met inkt") zei niet te kunnen voorkomen dat hij waardering had voor het boek. „Ik zal Max van den Berg aanbevelen om het boek te voegen bij de stukken voor het PvdA-con- gres," zei hij. 'Geen ideaalmenschen* is al enkele jaren oud, het was de zeer populair geschreven doctoraal-scrïptie van Van der Horst. Al die tijd heeft het geelgekafte manucript bij een beperkt groepje Schiedammers in de boekenkast gestaan en het was jammer dat er geen bredere verspreiding aan ge geven kon worden. Uiteinde lijk vonden de historische ver eniging en "doordrammer' Piet de Bruin de oplossing voor uit gave, toen Han van der Horst spontaan afzag van een schrij vershonorarium. „Er gaat geen cent zijn zak in," prees De Bruin, die daar het ware socia lisme in zag. Van der Horst heeft voor zijn boek kunnen putten uit het archief van SDAP, waarvan vernietiging in de oorlog kon worden voorkomen. Een unie ke zaak. „Op voorspraak van hel hoofdbestuur moesten alle archieven van de afdelingen worden vernietigd, omdat de Duitsers ze anders te pakken zouden krijgen. Schiedam deed dat als een van de weini ge steden echter niet, Met ge vaar voor eigen leven hebben mensen in de oorlog het ar chief bewaard. Het is een zeer belangrijke bron geweest," al dus Van der Horst. Het boek is uitgegeven door het fonds Historische Publica ties van de Historische Vereni ging Schiedam. Voorzitter Ruud Poels maakte gister avond bekend, dat de gemeen te hier inmiddels een nieuw bedrag in gestort heeft, die het mogelijk maakt over enige tijd een boek over de Lindenhof uit te brengen, geschreven door de Schiedammer Suttorp die als wees in de Lindenhof heeft gewoond. Het Stedelijk Museum heeft in samenwerking met het ge meentearchief enkele affiches uit de SDAP-tijd in de aula ge ëxposeerd, ter gelegenheid van 'Geen ideaalmenschen'. Schiedam Voor de der de achtereenvolgende keer heeft de Schiedam se politie gisteren aan het eind van de middag de Schiedamse piraat Radio Lokaal uit de lucht ge haald. Na een inval in een pand aan de Dr. Zamen- hofstraat werd de zendap paratuur. ter waarde van 5000 gulden, in beslag ge nomen. Volgens de politie was wederom ingegrepen omdat de zender, die na de invallen telkens bin nen enkele uren opnieuw in de lucht kwam. storin gen veroorzaakte. Ook na de inval van gis teren is Radio Lokaal na korte tijd met andere ap paratuur weer gaan zen den. Schiedam De Boterstraat in Schiedam is vanaf maandag gedurende veertien dagen ge sloten voor verkeer in de rich ting van de Broersvest. Daar wordt gewerkt aan het laatste stukje tramrails naar de Pro- veniersbrug. Het verkeer wordt via- Ooievaarssteeg. Spinhuispad en Parkweg naar de Burge meester van Harenlaan geleid. Maassluis Er werken rijke lijk veel ambtenaren bij de ge meente Maassluis en de struc tuur van het apparaat is sterk verbrokkeld. Dat heeft tot ge volg dat de afdelingen langs eikaar heen werken. Die con clusies staan in een rapport dat het adviesbureau van de Vere- niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) op verzoek van Maassluis heeft opgesteld. Doordat het ambtelijk appa raat in zo veel kleine afdelin gen uiteenvalt wordt er vaak dubbel werk gedaan. Als bur gemeester en wethouders een plan om advies naar de ambte naren brengen, krijgen ze een stapel adviezen terug, terwijl ze met heel wat minder toe zouden kunnen, vindt het ad viesbureau van de VNG. De problemen zouden voor het grootste deel zijn ontstaan door de organisatie, die nog stamt uit de tijd dat Maassluis een groeigemeente was. „De werk druk is normaliter niet te groot en er kan hier en daar worden gesproken van een wat zware bezetting", staat in het rapport. De ambtenaren zouden bovendien te weinig kans hebben om door te stro men naar een hogere funetieJ Maassluis moet de taken beter verdelen, een aantal kleine af delingen samenvoegen en het personeelsbeleid ingrijpend verbeteren, luiden de belang rijkste conclusies uit hei rap~ port. De onderzoekers van de VNG geven in hot rapport niet aan'hoe dat moet gebeuren. Daarvoor zou weer nader on derzoek gedaan moeten wor den. Schiedam Café Quibus in Schiedam begint zondag bij wijze van proef met een programmering waarin literatuur centraal staat. Tijdens de eerste bijeenkomst komt werk van jonge Rot-; terdamse schrijvers aan bod. Iwan Eng leest voor uit eigen werk en 2al tevens proberen met het'publiek in discussie te gaan. Jan Oudenaarden leest een es say voor waarin hij ingaat op het Rotterdams spraakgebruik. Frans Vogel kreeg bekendheid omdat hij reklameteksten combi neerde met literatuur. Tenslotte treedt de Schiedamse kunste naar Bram Uil op. Hij is van plan zijn voordracht te larderen met het tonen van allerlei kunstobjecten. Uil heeft tevens de presentatie van de avond in handen. Het literaire experiment begint om drie uur. Quibus sluit zondagavond om half tien haar jazzmaand af met een optreden \*an de Blues Bastards. Maassluis De woonwagen bewoners, die op het parkeer terrein aan de Koningshoek in Maassluis staan, kunnen vol gende week woensdag naar hel terrein waar ze van de ge meente mogen overwinteren tot 1 april 1985. Met de ge meente hebben de woonwa genbewoners volledige over eenstemming bereikt over de faciliteiten. Het toilet, dat de gemeente eerst op het terrein langs de Westlandseweg had geplaatst, wordt vervangen door een ge bouwtje met twee toiletten. een douefte en een aansluiting voor de wasmachine. Begin volgende week wordt de nieu we unit neergezet. „We hopen dat ze dan eindelijk naar de standplaats gaan", aldus ge meente-woordvoerder Veenr hoven. „Het heeft nu lang ge noeg geduurd". Overigens zijn er weer nieuwe woonwagenbewoners neerge streken op het parkeerterrein. „Die mensen komen nog wat nagenieten van een bruiloft, die ze vorige week hebben ge had. Maar die vertrekken ook wel weer", verwacht Veenho- ven. Den Haag - De tariefsverho ging van rond 15 procent van de tienrittenkaarten en abon nementen voor voetgangers en (brom)fietsers op de veerdienst Maassluis-Rozenburg per 1 ja nuari 1985 gaat door. Provinci ale staten besloten gistermid dag in meerderheid tot deze verhoging. De fracties van PvdA en de combinatie PSP/CPN/PPR verklaarden zich tegen de maatregel. Zij zijn met de ge meentebesturen van Maassluis en Rozenburg van mening, dat een dergelijke lastenverzwa ring voor scholieren en andere vaste gebruikers van het veer onjuist is. De tarieven voor. auto's, op deze veerdienst gaan volgend jaar niet omhoog. i- «f*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1