I Heilig Hartkerk blijft in gebruik 'Butaanweg bij avond is net de Champs Elysée' Ontslag voor opbouw werkers J sS REDDINGS OPERATIE LEVERT NIETS OP ViAAROIHGS DAGBLAD SCHKDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT f EVENEMENTEN PASPOORT '85 ÏJpfS WV blijft op zaterdag dicht Dagje schieten wordt peperduur Lagere geldboete Architect pleit voor nog twee torenflats AVRO-raUy niet in Schiedam VWKVERWI6 Schiedam De twee op bouwwerkers in de oude wijken, Anton van Bijnen en Armand van Puyvelde, komen op straat te staan. Hun werkgever, de SSWO, zal donderdag van de ge meente Schiedam te horen krijgan dat de subsidie wordt beëindigd. Maar noch wethouder Luub Hafkamp noch CSJ-ambtenaar Gert Mulder was vanochtend bereid opheldering te ver schaffen over de ontstane situ atie. Eerst zullen alle direct betrokkenen worden geïnfor meerd, aldus Hafkamp, die zich bereid verklaarde daarna zijn beleid te willen verant woorden tegenover de pers. Het is zonneklaar dat de SSWO in beroep zal gaan te gen dergelijke stappen, die op heffing van de stichting tot doel hebben. De SSWO is zelf niet vies van een reorganisa tie. maar die moet niet leiden tot kwaliteitsverlies. En noemt men het, als Van Bijnen en Van Puyvelde zullen moe ten, plaatsmaken voor minder dure administratieve krachten, die in de visie van de gemeen te de vier bewoners verenigin gen in de oude wijken zullen gaan ondersteunen. De SSWO zal donderdag in de confronta tie met de gemeente ongetwij feld bezwaren kenbaar maken tegen deze aantasting van de bewonersondersteuning. De vergadering, die de wel- zijnscommissie gisteravond achter gesloten deuren hield, moest het nog zonder die kri tiek van SSWO-zijde stellen, Maar wel is reeds voorspeld datfde nu ontstane rel het ka rakter zal krijgen van de vete, die tussen de Schiedamse Ge nieenschap en wethouder Posthoorn bestaat -over het cultureel beleid in Schiedam. Ook de SG werd zonder enige vorm van inspraak met een subsidiebeëindiging geconfronteerd en ging daarte gen in beroep, voorlopig met enig succes, want het voorne men van de gemeenteraad is er in ieder geval een jaar door uitgesteld. De SSWO zal dit voorbeeld niet over het hoofd zien en ongetwijfeld dezelfde weg opgaan als de SG. In de oude wijken heeft men al geruime tijd de indruk, dat de .PvdA/VVD-coalitie niet gediend is van de kritische op positie, die men soms vanuit de bewonersorganisaties krijgt. Daar bestaat het sterke ver moeden. dat de gemeente de kwaliteit van die oppositie wil aantasten door deskundige op bouwwerkers te vervangen door goedkoper en minder ge schoolde administratieve krachten. De gemeente voelde zich ge noodzaakt in te grijpen in de SSWO-structuur wegens de fi nanciële problemen, waarin deze organisatie is terechtge komen toen het arbeidscon tract werd verlengd van de opbouwwerker in Schiedam- West, René de Jongh. Hij is nu vertrokken als direct gevolg van bezuinigingen door de ge meente. Het salaris voor de maanden, dat hij langer in dienst bleef, was echter niet in de begroting opgenomen. Van daar dat de -gemeente korte metten wil maken met de SSWO. nn '-r. 4*15^. NJ-'-J." -.18 De Heilig HartkerK in Schiedam-Zuid. Achter het kerkqe- bouv. langs loopt de Deltadijk-in-aanbouw. op de voorgrond de Havendijk. Rechts van de Voorhaven ligt het Gusto-terrein en bovenaan de foto loopt de Maasdijk, met een kaalslag waar vroeger de 181 woningen van de Gustowijk stonden De Riinstraat, die bij de kerk op de Lekstraat uitkomt, is inmid dels afgegraven. (Luchtfoto: Henk van Wesiering/Sijthoff Schiedam I)e parochie van het Heilig- Hart heeft met verbazine kennis ffinomen van een brief van de gemeente Schiedam, waarin gevraagd wordt wat de rooms-katholieken voor plannen met het kerkgebouw aan de Rijnstraat 1 hebben. De gemeente was be nieuwd of de kerk aal blijven voortbestaan, want een eventuele sluiting is van belang in verband met de woningbouwplannen tus sen de kerk, het Hoafdplein en de Voorhaven. Maassluis De Maassluise VVV gaat in de zomermaan den van 1985 niet meer op za terdagmorgen open. Een proefneming in de afgelopen maanden heeft duidelijk ge maakt dal de belangstelling voor een zaterdagochtend- openstelling niet overmatig groot is. De VVV, die is ondergebracht in de hal van het stadhuis, zal wel open zijn als er speciale evenementen zijn zoals fiets en wandeltochten op zaterdag. Ook voor de voorverkoop van kaarten voor grote popconcer ten en dergelijke gaat de VVV in 1985 incidenteel speciaal open. Rotterdiiin/Vlaardin- gen De eigenaar van een zaak in militaire dumpgoederen, tevens lid van de Vlaardingse schietvereniging, hoor de gisteren een geldboe te van 10.000 gulden te gen zich eisen plus een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden. Samen met een kameraad was hij in januari "gewa pend met Uzi-mitrailleur, geweer en anti-tankgrana ten naar de Broekpol der getogen om daar een helse oorlog na te spelen. Hevig geschrokken belden omwonenden de politie op met de angstige vraag of de derde wereldoorlog was uitgebroken, De politie had nog moeite genoeg gehad om het tweetal in te rekenen. Omdat de agenten aan vankelijk ook niet precies wisten wat er in de polder gaande was zag men af van een massale 'tegen aanval' tijdens de pseudo- oorlog. Men beperkte zich ertoe de toegangen tot de polder af te sluiten, maar jas nadat de politie net lad gedaan alsof men de aftocht had geblazen kon den de oorlogje-spelers, die dachten stilletjes te kun nen vertrekken, in de kraag worden gevat. De kameraad van de dumphandelaar, een lucht macht-onderofficier op de vliegbasts Gilze-Rijen, was ook al betrokken geweest bij een ander 'schietspel'. Samen met een 29-jarige bankemployée uit Gouda was hij vorig jaar de ka zernepoort binnengeslo pen. op weg naar de schietbanen, een vraat el dorado om zich uit te le ven met een pistoolmi- trailleur. Daarvoor diende de Goudse bankmedewer ker zich gisteren eveneens voor de rechter te verant woorden wegens illegaal wapenbezit, ook al omdat in zijn woning een in Bel- gie aangeschaft geweer plus patronen was aange troffen. De politierechter veroordeelde de Gouwe naar tol een geldboete van 1000 gulden en een voor waardelijke gevangenis straf van een maand. De 1 uchtmacht-onderoff icier hoefde gisteren niet voor de burgerrechter te ver schijnen. Hh dient zich voor de militaire krijgs raad te verantwoorden. Elementum vreest nog meer ontslagen (ADVERTENTIE) Bestel nu uw Evenementen Paspoort '85 door overmaking van 5.- op girorekening 72933 t.n.v. - Avondbladen Combinatie Rotterdam. 'Vermeid op uw overschrijving "Evenementen Pas- spoort'85 RN". Het Paspoort biedt u ruim 100 kortingscoupons voor 2 personen voor alle mogelijke evenementen. Den Haag Een 29- jarige Vlaardinger is door het Haagse ge rechtshof in hoger beroep veroordeeld tot 500 gulden boete of 10 dagen hechtenis en een maand gevan genisstraf voorwaar delijk. De procureur- generaal had dezelf de straf geeist. De Rotterdamse politie rechter had in mei vorig jaar een geld boete van 750 gulden of 15 dagen hechtenis en een maand gevan genisstraf voorwaar delijk met een proef tijd van twee jaar ge vonnist De man werd ervan beschuldigd in au gustus 1982 in Vlaar- dingen twee mannen, die in een auto zaten, met een mes en ijze ren staaf bedreigd te hebben, daarbij uit roepend: „Ik ver moord jel Ik maak je kapot!" De ruit van het rechterachterpor- tier van de personen auto werd met de ij zeren staaf vernield, terwijl ook het dak met pijpen werd be werkt. Tegen de verwachtingen in zijn de bewoners heel tevreden met hun huizen. V laar dm gen Tegen de verwachtingen in is de woontoren van het oude- rencomplex aan de West- havenkade, dat vrijdag door wethouder Mariët- te Hoogendijk wordt ge opend, al helemaal vol. In de laagbouw staan nog veertien huizen leeg. Admi nistrateur L. Nijboer van de algemene stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden kan nu lachen om alle onheilsvoorspellin gen. „Er is zelfs al een wachtlijst." Niet minder tevreden zijn de bewoners van de twintig ver diepingen hoge en ooit zo om streden toren. Vooral op de bovenste verdiepingen wordt hoog opgegeven van het fan tastische uitzicht overdag en de lichtjes bij avond. De één beweert dat hij tot Hoek van Holland kan zien, de ander ziet bij mooi weer wel tot BrïelJe. Op de twintigste ver dieping is een, zaal waar alle bewoners van de vergezichten kunnen genieten^ Daar kun nen ze ook hun feestjes vieren. „Ik zeg altijd: overdag woon ik aan de poort van Europa en 's avonds in Parijs", zegt me vrouw Borst in haar huis op de negentiende verdieping. „De Buraanweg. met al die lichtjes, dat is net de Champs Elysée." Van de industrie hebben de bewoners geen last, want de dubbele ramen met gas ertus sen houden al het lawaai bui ten. Zelfs de ventilatie is zo gemaakt dat "er geen gerucht naar binnen komt. „En we sparen op de gordijnen, want inkijk heb je hier niet." Op verzoek van de ouderen bonden wonen in de toren niet alleen bejaarden, maar ook mensen tussen de 55 en 65 jaar. De huren in de hoogbouw liggen lussen de 400 en 460 gulden en daar komen dan nog de servicekosten van rond de 250 gulden bij. Het moder ne bouwwerk heeft 24 miljoen gulden gekost. Architect J.G, Treurniet vindt dat er in Vlaardïngen nog wel twee torenflats bij kunnen. Zulke opvallende gebouwen zouden uitmuntend de ingan gen van de stad markeren. Bij station Vlaardingen Oost en aan het begin van de Kethel- weg, stelt hij zich voor, zouden torenflats met misstaan. Zijn geesteskind aan de West- havenkade houdt Treurniet voortdurend in de gaten. „Uit mijn huis aan de Binnensingel kan ik het zien staan. Ik kijk elke avond of de lichtjes wel branden'lacht hij. Zijn bu reau heeft inmiddels een plan ingediend vooreen nog hogere flat aan de boulevard in Sche- veningen. Die reus zou, als het plan wordt goedgekeurd, nog zes verdiepingen hoger wor den. De enorme hoogte is voor Dick Borst reden om al dat kleins beneden wat te relative ren. „Kijk nou eens naar die haven", wijst hij vanaf zijn balkon. „Als je beneden staat lijkt het heel wat, maar van hier is het net een slootje." Maassluis De reddingsopera tie, die de ondernemingsraad van Elementum samen met de directie en de bouw- en houtbon den FNV en CNV heeft onderno men om het dreigend ontslag van 150 man af te wentelen, Is mislukt. Gesprekken met de gemeentebestu ren van Maassluis, Schiedam en Vlaardingen en het openbaar lichaam Rijnmond hebben niet geleid tot het binnenhalen van orders. We' zeggen directeur M.J.A. Blom en onderne mingsraadsvoorzitter Lemson door hun gesprekspartners begripvol te zijn bejegend. „Wellicht dat er voor de toekomst werk uit voortvloeit", meent Lemson, die zich inmiddels samen met de ondernemingsraad bij de hal vering van het personeelsbestand heeft neergelegd. Het bedrijf, dat betonnen bouwelemen ten maakt, verkeert al geruime tijd in moeilijkheden. „Met dat beetje werk dat er nog is in de sociale woningbouw kon den we het hoofd niet boven water hou den", is de simpele verklaring van Blom. „De bouwmarkt is ronduit slecht. Als contingenten zo mondjesmaat blij ven worden toegewezen, ben ik bang dat er nog meer ontslagen vallen", schat hij in, Daarom vindt ook Blom dat de vrijdag en gisteren gevoerde gesprek ken in ieder geval niet voor niets zijn geweest. „Misschien hebben ze tot effect dat we over enkele maanden wei orders krijgen en met nog meer mensen de laan uit moeten" Overlevingskansen Tot gisteravond Iaat hebben de betrok ken partijen de uitkomsten van de ge sprekken geanalyseerd, op zoek naar mogelijke concrete lichtpuntjes. Toon die niet werden gevonden was de con clusie duidelijk: de afslanking gaat door. Vlak voor het weekend zei Lemson nog goede hoop te hebben dat het tij kon worden gekeerd. „Tegen beter in. Ik be sefte ook wel dal die gemeenten niet op korte termijn onze orderportefeuille zouden kunnen vullen." Blom deelt die mening. „Zij zitten ook vast aan inmid dels aangegane verplichtingen en mo gen maar mondjesmaat bouwen. Maar ja, niet geschoten is altijd mis." De overlevingskansen van het afge slankte bedrijf liggen volgens Blom gro tendeels in handen van de ontwikkelin gen op de wonïngbouwmarkt. „Wij moeten het hebben van seriematigheid en een industriële aanpak. Daarmee kunnen we met stadsvernieuwing en renovatie yaak niet uit de voeten. Zo lang de nadruk op dat soort projecten ligt, ziet het er voor ons somber uit." Een onlangs aangegaan sponsorcontract met basketbal vereniging Green Eagles komt volgens directeur Blom niet op de tocht te staan. „Het gaat om een 2eer minimaal bedrag. Bovendien zullen we die reclame hard nodig hebben ora als afgeslankt bedrijf te kunnen blijven voortbestaan." Vanmorgen zijn de mensen die ontsla gen worden daarvan op de hoogte ge steld. Vanmiddag wordt in De Konings hof een toelichting op het massa-ontslag gegeven. De (nieuwe) pastoor van de Heilig Hartkerk was vanoch tend boodschappen doen. maar een man, die in de kerk aan wezig was, reageerde met dui delijke taal: „Dat is één of an dere idioot in het stadskantoor geweest, die rare dingen dacht," zei hij, verder com mentaar echter aan de pastoor overlatend. De kerk wordt enkele malen per week zeer druk bezocht en er is geen sprake van, dat het parochiebestuur het gebouw zou willen afstoten. Men vindt het een mooi gebouw. Het kerkinterieur is nog in tact en dateert uit de tijd dat het ge bouw ontworpen werd, in 1927 was dat. De voorgevel werd in 19B4 enkele meters naar achte ren geplaatst. Het beeldhouw werk in de voorgevel werd ge maakt door de gebroeders Henderickx uit Schiedam. Het kerkplein is doorgaans één van de leukere speel gelegen heden voor de Gorzense jeugd. Schiedam/Vlaardingen Heeft de gemeente Maas sluis reeds een scherpe af wijzing gestuurd naar het BUthovense wervingsbureau Knegtjens BV, ook de ge meente Schiedam zal ver moedelijk deze organisator van de tiende AVRO-auto- rally een negatieve reactie doen toekomen. Ambtenaren van de afdeling algemene zaken hebben B en W van Schiedam geadviseerd om op zaterdag 8 juni 1985 geen controlepost van de AVRO te 'adopteren'. Knegt jens wilde de rally onder an dere door het Waterweggebied plannen, maar volgens de Schiedamse voorlichter Bas van Bochove heeft dat voor Schiedam geen enkele publici taire of toeristische waarde. „Die deelnemers» krijgen nau welijks tijd om uit hun wagen te stappen en naar onze mo lens te kijken. Voor je stad zit er geen enkele promotie in. Ja, als die mensen hun raampje opendraaien kan je ze een fol dertje geven, maar daarmee houdt het op", aldus Van Bo chove, die de bij Knegtjens in gewonnen informatie heeft doorgestuurd naar de afdeling AZ. Een reden voor het afwij zende ambtelijk advies is ook, dat de gemeente de AVRO zou moeten betalen in plaats van andersom. Een controlepost aanwijzen kost de gemeente 2000 gulden. Dat. komt de ambtenaren onredelijk voor. Wie een feestje wil bouwen, moet dat zelf bekostigen, is het motto. Burgemeester en wethouders van Schiedam zullen zich nog over het advies van AZ bera den. Ook in Vlaardingen zai het college van B en W zich over het plan van Knegtjens buigen en wel aanstaande dinsdag. Daar ligt echter een ambtelijk advies op tafel, dat van heel andere strekking is. In tegenstelling tot Schiedam en Maassluis heeft Vlaardin gen op voorhand wel oren naar de AVRO-happening, waarbij zo'n 3000 auto's de ge meente zullen aandoen. „Wel licht is er een mogelijkheid om een controlepost te adopteren", zegt woordvoerder Lonnec van AZ. „Als het van B en W mag. gaan wij het verder uit zoeken. Wij denken dan aan de Lickebaert. Dat ligt nog binnen Vlaardingen en heeft het voordeel, dat de route er naartoe via rijksweg 20 en de Marathon weg kan, 2odat de woonwijken er geen last van hebben. Alleen zouden wij dan met Maassluis contact moeten opnemen, want dan zal de ral ly verder moeten gaan over de Maassluissedijk."* Het is echter de vraag, of Maassluis op - verzoek van Vlaardingen de reeds geno men beslissing zal willen wijzi gen. Commercieel en milieu aantastend, zo werd het plan van Knegtjens en de AVRO omschreven. Het was niet voor niets dat Maassluis ai in 1978 Knegtjens aanraadde om maar niet meer te schrijven, omdat het standpunt vast lag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1