SPORT 21 staat ivoor nieuwe uitdaging De geschiedenis van De Pelmolen Sportbonden verliezen jeugdleden EEN TON IN DE POT Hoogerboord betaalt z'n schoenen zelf The Pearls met Lobo het land in ter meulen I Doe mee voor 8 gulden aan Blijdorp-Dieren-Bingo! Kies uw eigen Dierencombinatie 6 Hoofdprijs: 50.000.- Historisch Jaarboek: I Gemeente hekelt slechte staat gemeente-archief ■Illl SFC trekt zich terug Van Lier stoot ouderen op gang Schiedam overmoedig VDV haalt uit Rotterdams Nieuwsblad donderdag J$W 1 november 1984 £chiedam Judith Landrey vouwt langzaam de han den. Ze kiest vervolgens zorgvuldig haar woorden. Ze jnoet er duidelijk nog aan wennen dat de 'spotlights' nu zo nadrukkelijk op haar zijn gericht. De Schiedamse zangeres tovert herhaaldelijk een ontwapenende glim lach op haar gezicht, onderwijl zoekend naar de juiste woorden. Bescheiden, zacht, wat onzeker ook komt de in formatie dan los. Later, eenmaal gewend, gaat het de fraaie gevormde Judith Landrey wat makkelijker af. sta dan ook liever op het podium. Dan vliegen de von- jken er echt af. Normaal ge sproken ben ik verlegen. Als ik] aan het optreden ben valt dat weg. Ik vind het heerlijk Jam op de bühne te staan, dan gaan echt alle remmen Jos". [verklaart de donkere zangeres haiar aanvankelijke aarzeling. Nog een paar maanden en dan gaat het echt gebeuren. Samen met nog twee zangeressen wordt dan in Nederland een nieuwe groep gelanceerd: The [Pearls. In februari komt de eerste single U'1' en gaan de op- door Chris Woerts ïredens als backing-vocals met de razend populaire Vlaar dingse liedsjeszanger Lobo van start. The Pearls verzorgen sa men met Lobo een show. „Met •daarin een geheel eigen in- Ibrèng", aldus Judith Landrey. zingen zelf een aantal 'numnmers zodat we kunnen jaten zien wat we waard zijn". ^Beeldschoon pe[ beeldschone zangeres ver wacht veel van de'samenwer king met de sympatieke ex-do- cent natuur- en scheikunde. [Het eerste proefoptreden is al achter de rug. „En dat is fan tastisch goed verlopen", blikt Judith voldaan terug op het Optreden dat onlangs in Apel doorn plaats vond, „Het klikte pok met Lobo direct en we nebben er echt een ontzettend ïeést van gemaakt." [Muziek is Judith Landrey met "de. paplepel ingegoten. Als klgine meid zong ze al dapper inde in het kerkkoor en ook in ju|selijke kring werd, tussen dej schuifdeuren, regelmatig Opgetreden. „In het begin had iklnieL zoveel zin om profes sioneel zangeres te worden. Ik zag er echt tegenop om het po dium op te gaan. Ik was veel "te-zenuwachtig, maar toen het eenmaal goed ging, was ik niet i^ne'er te houden", zo kijkt ze ctèrüg op de beginperiode van thaar carrière. Nog even en dan gaan The Pearls samen optreden met Lobo. Judith Landrey heeft er •alle vertrouwen dat de sa menwerking een succe's wordt. Ze is net terug van een Euro pese toer met de Dutch Rythm and Steelband. Daarvoor zong ze in achtergrondkoortjes, maar ze is nu aan een nieuwe uitdaging toe. Manager Henk Kramer bood haar die kans. „We zijn niet de zoveelste nieuwe meidengroep", ,laat Ju dith echter direct weten. „We willen niet vergeleken worden met bijvoorbeeld Apollonia 6 en Centerfold. Natuurlijk, de show is erg belangrijk en ook de uitstraling, maar het gaat ons ook om de muziek. Wij zingen echt alles zelf en live optreden is geen probleem." Thuis in de sfeervolle woning aan de Schiedamse Snellius- singel liggen regelmatig de el pees van Diana Ross en Shir ley Bassey op de draaitafel. Op het podium verzorgen de fraai gestyleerde zangeressen een remix van songs van The Pointer Sisters. „We zijn nu drie maanden bezig om alles in te studeren, want we willen er een perfecte show van ma ken. Het moet klasse, stijl heb ben. Maar tijdens de optredens moeten we op elkaar inge speeld raken. Wij houden van improviseren en dat is geluk kig ook de sterke kant van Lobo." Het uitbrengen van de single is een ander hoogtepunt voor The Pearls. „Ik verwacht er echt veel van", aldus Judith Landrey, De kans dat de plaat een hit wordt is echter niet erg groot. Ook dat beseft de don kere zangeres terdege. „In Ne derland worden per week 150 singels uitgebracht en maar drie of vier worden een hit of brengen hei tot de tipparade. Het is maar net hoe de single inslaat bij de discjockey's in Hilversum. Zij kunnen een plaat maken en breken. Wij hebben in ieder de geval de zekerheid dat we kunnen op treden in de show van Lobo. Dat is al een hele geruststel ling." ADVERTENTIE In de hokjes hieronder staan 9 dierennamen vermeld, leder dier heeft zijn eigen nummer. Kies drie dieren uit, De drie nummers uit de betreffende hokjes vormen het eerste deel van uw eigen Die ren-Bingo-nummer. AAP 1 MARMOT 2 ZEBRA 3 PANTER 4 OLIFANT 5 TIJGER 6 LAMA 7 HERT 8 WEZEL 9 Maak uw Dieren-Bingo-nummer compleet Het tweede deel van uw Dieren-Bmgo-nummer bepaalt u door 5 cijfers (van 0 tot en met 9} in willekeurige volgorde te vermelden U mag elk cijfer meer dan een keer gebruiken. Samen met het eerste deel en het verbmdingscijfer 6 heeft u nu uw eigen Dieren- Bmgo-nummer vastgesteld Uw Dieren-Bingo-nummer is: I vul hier uw Dieren- vu! hier 5 willekeurige cijfers (van 01/m 9) in combinatie in Zo doet u mee: 1. Betaal 8 gulden voor 2 rondes Dieren-Bmgo. U kunt dat op drie manieren doen: a. contant bij alle Verenigde Spaarbankkantoren b, via de giro op postrekening nr. 5659328 t.n.v. Verenigde Spaarbank ten gunste van Blijdorp-Dieren-Bingo c via de bank op bankrekening nr. 98.55 00.700 met vermelding Blijdorp-Dieren-Bingo 2. Vermeid bij uw overschrijving of storting uw eigen Dieren-Bingonummer. zoals u dat zelf hebt samengesteld, (attentie! alleen als uw Dieren-Bingo-nummer is verme'd. dingt u mee naar een prijs!) U doet mee aan alle trekkingen (op 9 november en 23 november 1984) indien uw betaling op 8 november ontvangen is. Deed u al mee met een Dieren-Bmgo-kaart? Bewaar uw kaart rdan zorgvuldig, want daarmee speelt u automatisch alle rondes mee. Maar ook u kunt nog een extra kans wagen op de hoofdprijs van ƒ50 000.- door nu uw eigen Dieren-Bingo-nummer vast te stellen. EEN PRUZENPOT VAN} 100.000,- Vlaardingen Een van de hoofdonderwerpen in het Historisch Jaarboek, dat de His torische Vereniging weer samen met het gemeentearchief heeft uitgegeven, is de ge schiedenis van het bedrijf Hollandsche Pelmolen aan de Vlaardingse Galgkade, E. Ei- kema en H. Neleman hebben een uitgebreid archief-onderzoek naar de historie van het bedrijf gedaan en zijn vervolgens met een gedetaillleerde beschrijving gekomen. Het is het verhaal van het succesvolle ondernemersschap van de familie Van Dusseldorp. Die geschiedenis begint op 15 september 1841, wanneer Jo hannes van Dusseldorp uit Schiedam voor het bedrag van 3400 gulden de molen op de hoek van de Galgkade tijdens een veiling 'mijnt'. Het gaat om De Bonte Os, een molen die al in 1778 was gebouwd en die sindsdien al vele eigenaren had gekend. De nieuwe eige naar komt uit een oud mole naarsgeslacht. Hij start in de molen zijn pellerij van rijst en gort. Pas als zijn zoons in 1846 de molen van hun vader over nemen komt het bedrijf tot grote bloei: een ontwikkeling wordt in gang gezet die zal lei den tot een van Vlaardingens eerste industriële ondernemin gen. Al snel is er zoveel vraag naar gort en gepelde rijst, dat de ge broeders Van Dusseldorp het met de bestaande productie niet meer aankunnen. In no vember 1848 verzoeken ze het gemeentebestuur om een tweede pelmolen, te mogen bouwen. Dat mag, en dat wordt de molen De Hoop. En kele jaren later blijkt de capa citeit nog steeds onvoldoende te zijn, en wordt een aanvraag ingediend om een stoompel- molen te mogen bouwen. Een bijzondere noviteit in die da gen: in heel Vlaardingen was nog maar één andere stoom machine in gebruik. De bouw van die nieuwe fabriek gaat met de nodige moeilijkheden gepaard, vooral omdat de ge broeders Van Dusseldorp het bouwwerk heel wat hoger ma ken dan was afgesproken, het geen protesten van molenaars in de omgeving oplevert, die vrezen dat hun tvindvang in gevaar komt. In 1844 gaan de gebroeders elk hun eigen weg. De een, Corsli- aan, zet de rijstpellerij voort, terwijl broer Adriaan meer in de meelproductie ziet. Binnen korte tijd heeft hij zijn Stoom- meelfabriek De Maas m vol bedrijf. De geschiedenis van het on dernemersschap van de fami lie Van Dusseldorp kent in la tere jaren nog vele hoogtepun ten. De meelfabriek verhuist uiteindelijk naar Rotterdam, en wordt de latere Meneba, en ook de Hollandsche Pelmolen komt tot grote bloei. Tegensla gen zijn er natuurlijk ook, 20- als de grote brand die in 1957 een groot deel van de pellerij in de as legt. Het bedrijf gaat echter door, en werkt tot de dag van vandaag nog altijd volop. Al is de onderneming inmiddels al lang niet meer van de familie Van Dussel dorp; tegenwoordig wordt ge werkt onder de vlag van de Centrale Suiker Maatschappij (CSM). In het Historisch Jaarboek, dat sinds enkele dagen in de boekhandel verkrijgbaar ïs en dat er weer uitstekend verzorgd uitziet, wordt ook een beeld gegeven van Vlaardingen tijdens het eer ste jaar van de Eerste We reldoorlog. Daarnaast is er een verhaal over de levens standaard van vissersgeztn- nen in Vlaardingen in de pe riode van 185G tot 1910 en de jaarkronieken van 1933 en 1983. Vlaardingen De gemeentelijke archiefdienst van Vlaardingen heeft de uitgave van het Historisch Jaar boek 1984, die zojuist is verschenen, aangegrepen om nogmaals het feit te hekelen dat het gemeente-archief in zo'n slechte staat verkeert. „Onachtzaamheid te genover de erfenis van onvervangbare culturele en wetenschappelijke waarde, die de oude archiefbe scheiden vormen", noemt archivaris Theo Poelstra het beleid van de gemeente m het Jaarboek. „Jarenlange waarschuwingen van de archivaris heb ben nog steeds geen resultaat gehad. Een eenvoudig vc: houwingsplan dreigt uit geldgebrek van jaar op jaar te worden opgeschoven. Archiefzorg zit in de hoek van de laagste prioriteiten. Slechts een kleine minderheid van de bevolking heeft er dagelijks tot wekelijks en onmiddellijk nut van. De gevolgen van een verwaarloosd archiefbeheer zijn sluipend, ze ko men pas op den lange duur aan het Jicht en zijn dan weliswaar onherstelbaar, maar wie dan komt, dan zorgt. In de bijdrage in het Historisch Jaarboek wordt er weer op gewezen dat de ruimte te klein en te lawaai erig is, en dat banden vanaf de zestiende eeuw uit ruimtegebrek moeten worden neergezet op een ma nier, die een voortdurende beschadiging betekent. ADVERTENTIE Eén blok stereo dit... 30 Watt Yoko powerpack Tuner: fm stereo en mid dengolf versterker: 2x15 Watt met 2x7 LED powerme- ters draaitafel: semi- automatisch met armltft cassettedeck: oa autostop- pauzetoets, bandsoortschake- laar en bandteiier aansluitin gen voor koptelefoon en kabelnet-antenne alle funk- ties met LED-aanduidmg (excl boxen en pootIrj brons me- taitc Slecht Vlaardingen Als het met de prestaties van een vereniging goed gaat, komt dat de sfeer veelal ten goede. Zo ook bij de zaterdagse vierdeklasser Vlaardingen, waar twee ne derlagen door vier overwin ningen op rij werden gevolgd- Achter het in de grote bond debuterende Rockanie is Vlaardingen nu opgerukt naar de tweede plaats. Herman Hoogerboord is in de formatie van trainer Schleur- holz Boerma nog steeds een niet weg te denken schakel. Vooral nu hij is teruggekeerd op zijn vertrouwde stek van linksachter. Boerma had zijn routinier eerder naar de mid denlinie opgeschoven, zeer te gen diens zin in, waardoor een conflict niet kon uitblijven. Nog meer conflictstof kreeg de trainer te verwerken, toen ook Danny Molendijk het over zijn functioneren in het elftal niet eens was. De ex-prof kondig de. zij het niet voor de eerste keer, zelfs aan niet meer on der Schleurholz Boerma te willen spelen. Voorzitter Sjaak Maat heeft alle betrokkenen inmiddels op één lijn gebracht. Althans, in persoonlijke gesprekken met de trainer. Molendijk, Hooger boord. Ook met Jaap Westen berg is een en ander uitge praat. Met als gevolg dat Mo lendijk z'n doelpunqes pro beert te maken, Hoogerboord linksback staat en Westenberg nu aanvoerder is. Opheldering „Het probleem is niet hele maal opgelost", zegt Hooger boord over dat akkefietje, „maar we praten er niet meer over". Ook Molendijk heeft zich in dienst van het elftal gesteld. De opheldering leidde 1 n ieder geval al tot vier zeges op rij. Dat Hoogerboord het helemaal ziet zitten, bewijst wel de aan schaf van een paar nieuwe voetbalschoenen. De in decem ber 36 jaar wordende verdedi ger droeg deze tegen MW'27 voor het eerst en behoorde prompt tot de uitblinkers. „Voor het eerst sinds veertien, jaar heb ik zelf weer eens een paar schoenen betaald", aldus Hoogerboord. Om aan te geven dat de sfeer terug is, deed ook elftalleider Ger van der Leek een duit in het zakje. Hij stelde Hooger boord het betalen van de nieu we kicks in het vooruitzicht, zodra hei aantal overwinnin gen tot acht is opgevoerd. ..Maar dan wel acht keer op rij", grapte hij er vliegensvlug achteraan. De lange, nog im mer superslanke, Hoogerboord is er in ieder geval ambitieus genoeg voor Connie Meijer gaat over de finish op de Champs Elysées in Parijs. De KNWU was één van de weinige bonden met een stij'ging van het ledental, vooral bij de jeugd. Schiedam SFC pakt de zaken serieus aan. De Schiedam se koploper in de eerste klasse B van de KNVB afdeling Rotterdam trekt zich ter voorbereiding op de topper tegen Germinal zaterdag 11 en zondag 12 november terug in het sporthotel Bosschenhoofd. Oefen meester Jan Rotgers en manager Aad Gudde hebben een ontspannen programma samengesteld. Zaterdag wordt de spelers een lichte training voorgeschoteld en houdt Rot gers een taktische bespreking. In de avonduren kunnen de spelers zich te buiten gaan aan een barbecue. Zondagochtend krijgt de selectie alle tijd om bij te komem. Pas om elf uur worden de spelers aan net ontbijt verwacht, waarna rond twaalf uur naar Thuriede wordt afgereisd. De voorlopige beslissing om de koppositie gaat vervolgens tweeëneenhalf uur Tater van start. Vlaardingen -Fred van Lier, de burgemeester van Vlaar dingen, opent dinsdagmiddag om kwart voor twee het zesde biljarttoernooi voor ouderen. Aan dit toernooi, dat wort af- Eindhoven Misschien wat overmoedig geworden door de fraaie overwinning op Ons Genoegen, ging het eerste damtiental van Schiedam in Eindhoven met 13-7 onderuit tegen Philips. Niet één Schie dammer slaagde er in een par tij in winst om te zetten. Slechts zeven remises werden genoteerd. Schiedam bezet nu met drie punten uit drie wed strijden een positie in de mid denmoot, vooralsnog bedui dend beter dan vorig seizoen. SPORTAGENDA DONDERDAG 1 NOVEMBER Damman: MDV 2—VDV; VoHaybal; 20.15 SunlightVlaardingen 5 (h), 21.15 Shell:Alcazar 3 ld); TaJeJten- nii: 20.00 Schiedam—T0G8 10. 20.00 Smashing Maasland—RAP 2 Biljarten: 19.30 Voorwedstrljden tweede (poule 3) en derde klasse libre (poule 5) In café De Kroon 1e Vlaar dingen, 19.30 Voorwedstrijden zesde klasse libre in café 't Spinnewiel te Vlaardingen (poule 3). VRIJDAG 2 NOVEMBER Volleybal: 20.15 Holy—Alcazar (h); Tafaltannis: 19.30 Shell—Ventura Sport (h). 19.30 De Ooievaars—HET 5 (h); Zaalhandbal: 19,45 WIK—Trajec- tum Ad Mosam (beker dames). fewerKt in het Vlaardingse iljartcentrum De Griffioen, wordt deelgenomen door ou deren uit Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Rozenburg en 's-Gravenzande. Het jaarlijks terugkerende ge beuren, dal zich mag verheu gen op een steeds groter wor dende populariteit, wordt die middag ingeleid door Aad Stouthandel, de voorzitter van het bïljartdïstrict Nieuwe Wa terweg Noord. Namens de KNBB is hoofdbestuurslid Stan Trimbos aanwezig. Hij zal de burgervader bijstaan bij de acqui te-stoot. Da 'daalnamanda laama *ijn: Poule A: Da Vliet A (Maassluis), Emma B (Vlaardingen), Kromme Keu B (Schiedam), Stricklede (Schiedam); Poule B: De Vier Molens A (Schie dam), De Vliet B (Maassluis), 's-Gra venzande, Woudhoek (Schiedam); Poule C: Emma A (Vlaardingen), Mernix (Vlaardingen), De Vloot A (Maassluis), 1 Oosten (Vlaardin gen); Poule D: Kromme Keu A (Schiedam), De Vier Molens B (Schiedam), De Viool B (Maassluis) en Rozenburg. Vlaardingen Ondanks het feit, dat het aantal jeugdleden verder afnam, maakte de geor ganiseerde sport in Nederland vorig jaar nog een geringe groei door. In 1982 daalde het aantal jeugdleden ten opzichte van het voorgaande jaar met bijna 25.000. De netto-daling bed ragt nu 70.000. Niettemin zijn er nog achttien sportbonden die een toene ming van het aantal jeugdle den kunnen melden, zij het dat die groei niet bijster spec taculair is. De KNWU (wiel rennen) vormt hierop een uit zondering. In Woerden kon den 3.928 jeugdleden worden bijgeschreven, hetgeen gelijk staat aan een groei van onge veer 27 procent. Ook enkele kleinere tonden, zoals de Ne derlandse Touwtrek Bond, de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie en de Judo Bond Nederland maak ten percentueel een sterke stij ging door. Daarentegen gaven 41 bonden een afneming van het aantal jeugdleden op, waaronder De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (1433/9%), de Ko ninklijke Nederlandse Auto mobiel Club (110/40%), de Ne derlandse Bridgebond (25/20%), de Koninklijke Ne derlandse Doven Sportbond (67/40%), de Nederlandse Golf Federatie (577/22%), het Ko ninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond (13.845/8%). het Nederlands Handbal Verbond (4.974/8,5%), de Nederlandse Squash Rackets Bond (542/37%), de Taekwon-do Bond Nederland (232/27%), de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (17.249/3,5%) en de Koninklijke Nederlandse Zwembond (4.715/4%). Iets meer dan veertig bonden (43) —bij 21 daarvan nam ook hel aantal jeugdleden af kunnen zich er op beroemen qua ledental in de lift te zitten. Een sterke groei melden de Koninklijke Nederlandse Alpi nisten Vereniging (1.006/13%), de Nederlandse Boksbond (895/38%), de Judo Bond Ne derland (2.893/6,5%), de Ne derlandse Kano Bond (755/14%), de Nederlandse Rolschaats Bond (118/12%), de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (907/5,5%), de Neder landse Ski Vereniging (8.939/9%) en de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie (2.956/9%). Bij al deze bonden nam ook het aantal jonge spor ters toe. Een daling van het ledental overkwam in 1983 dertig bon den. De in de laatste jaren ge constateerde afneming van het aantal beoefenaars van gym nastiek zette zich ook voort, met uitzondering van het Ne derlands Katholiek Gymnas tiek Verbond. De tien grootste sportbonden van Nederland boekten alles bij elkaar ten op zichte' van 1982 een geringe le denwinst. Wèl noteerden zij met uitzondering van de Ne derlandse Ski Vereniging (geen opgave) verlies bij de jeugd. Naaldwijk Na de verrassende nederlaag tegen het tweede team van DIO, herstelden de dammers van VDV zich uitste kend. In en tegen Naaldwijk werd een onverwacht royale 14-2 overwinning behaald. Wim Heuvelman sloot na een mooie slagzet als eerste winnend af. Hij werd gevolgd door Coen Biel en Leen Torn, die schijf winst boekten en de rest uitgekiend tot wïnst afwikkelden. Gerrit van Mastrigt behaalde door een verrassende wending ook winst. WLm Niestadt en Dick van den Kerkhoff bleven niet ach ter en zorgden voor een 12-0 tussenstand. Ton Burgerhout en D'k Tamboer remiseerden. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2