Zijdeveld prijst Bagijnhof aan m Nieuwe Bethelkapel in gebruik genomen Jury betreurt andere naam 2.- 2. 2r VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WBIEBWES COIIBAHT ter meulen CAI-tarief omhoog 'Schiedammers maken kunst met grote K' Man raakt macht over stuur kwijt Illegale zender zwijgt Terug naar cel Benoeming secretaris Open dag politie voor kinderen een eldorado it t Vrouw bij oversteken aangereden Dieven nemen bed mee Inbraak in Kruidvat Autodieven slaan toe Patatstokje dwars Oud-leerlingen geven voorlichting MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 Schiedam Er zit schot in het plan Bagijnhof in de Schiedamse binnenstad. Over enkele weken zullen de eerste woningen worden op geleverd. In het bouwplan, dat ligt ingeklemd tussen de Sint Janskerk en hef Stede lijk Museum, zullen in to taal 154 woningwetwoningen en 10 eenheden voor alleen staanden en tweepersoons huishoudens worden gereali seerd. Wethouder Chris Zijdeveld vertelt in een informatiebro chure waarom het Bagijnhof zb'n goed plan is. ,.Het ligt in de schaduw van de Grote of Sint Janskerk, sinds 1400 een markant herkenningspunt in de Schiedamse binnenstad. Tussen die fraaie monumenten moet het goed toeven 2ijn", voorspelt hij. De portefeuille houder ruimtelijke ordening vindt dat de architect de sfeer van vroeger goed heeft aange voeld. „De stijl van de hui2en doet denken aan de sfeer van kleinschaligheid die er ge heerst moet hebben." Ander zijds zouden de woningen al lerlei eigentijdse kenmerken in zich hebben: lage stookkos ten en zowel winkels als de tram naast de deur. De maandhuren van de soms grillig gevormde huizen liggen tussen 233 <2 kamerwoning) en 606 (5 kamerwoning). Alle prijzen in de brochure zijn ex clusief service-vergoedingen. Mensen die geïnteresseerd zijn kunnen informatiemateriaal opvragen bij het bureau Huis vesting aan de 's Gravelandse- weg 567 en de dienst Gemeen telijk Woningbeheer aan de Noord vest 18. Dat laatste kan toor is alleen 's morgens geo pend. Vlaardingen De tarieven voor de kabeltelevisie in Vlaardingsn gaan met ingang Van 1 januari 1985 met 1,30 gulden per maand omhoog. De tariefsverhoging heeft ma ken met de auteursrechten die tegenwoordig betaald moeten worden. Vlaardingen heeft in töaalt 28.000 aansluitingen op de kabel. Vanaf 1 juli 1984 moet de ge meente al auteursrechten beta len, De kosten voor die perio de neemt de gemeente echter voor eigen rekening. (ADVERTENTIE) Uit ons tuincentrum... levensboom in pot. Ghuija occidental is). Snelgroei ende groene komfeer öij uit stek geschikt ais haagplant of in de bloembak va r\2&5 voor Ribes. Voorjaarsbloeiende sierbes die rode bloemen draagt Ge schikt voor elke grondsoort Va nJh9S voor Miniatuurroosjes. Mooi laagblijvend roosje voor vakbeplanting, rotstuinen of bloembakken In rood, roze, wit, geel of tweekleurig Van3j45 voor Jasmijn. IPhiladelphus virginal) Mooie sierheester met geurige witte bloemen sioeicijdjuni-juli.ee- schikt voor elke grondsoort Van S,5Ö voor JT- u mzi Schiedam Wethouder Her man Posthoorn was zaterdag middag blij dat bij in De 4 Molens een expositie van Schiedamse amateurkunst mocht openen. Immers, het betrof kunst met een grote K, meende de wethouder ai op het moment dat hij slechts 10 van de 150 werken had ge zien. „Als je om je heen kijkt, word je soms treurig van de zaken die voor cultuur moe ten doorgaan. Het grote pré van deze expositie is dat je tenminste kunt zien wat het voorstelt. Dit soort schilderij en is zo belangrijk omdat ze net iets buiten de werkelijk heid staan, maar tegelijker tijd bewijzen ze dat velen van ons zo snel rondhollen dat we geen oog meer voor de mooie Veel belangstelling was er voor de amateurkunst, waaron der deze Anton Pieck-achtige tekeningen. Posthoorn bij opening expositie zaken hebben. De mensen die schilderen als hobby heb ben, zijn wel gevoelig voor fraaie details." In zijn toespraakje vol loftui tingen hield Posthoorn zijn gehoor van amateurkunste naars, vrienden en familiele den verder voor dat 'alles dat buiten het museum om ge beurt, aandacht verdient'. Hulde ook aan de initiatief nemers, Bob en Elly Slangen van het Instituut voor Prak tische Schilderkunst (IPS). Dit Rotterdamse echtpaar stelt zich met het IPS ten doel de schilderkunst te sti muleren. Dat gebeurt door het houden van dergelijke exposities, maar ook door het opzetten van cursussen teke nen, schilderen, mode ont werpen en illustreren. Het aanbod van schilderijen op de expositie, die tot 9 no vember 'loopt', toonde bijzon der veel onderlinge overeen komsten. Veel Schiedammers hebben oude stadstafereeltjes als uitgangspunt voor hun kunst gekozen. Ook een groot aantal heeft zich laten inspireren door oude mees ters en hun werken zo ge trouw mogelijk nageschil derd. Als een rode draad door de expositie loopt dat al les herkenbaar is. Schiedam mers die abstracte kunst ma ken, zijn kennelijk dun ge zaaid. Vooraf had ook Bob Slangen zich al verbaasd over de kwaliteit van het werk, die hij als 'hoog' om schreef. Omdat het inüatief absoluut niet beoogt Schiedamse kuns tenaars met elkaar in compe titie te laten treden, vindt er geen jurering van het werk plaats. VOOR Schiedam Onder grote belangstelling is zaterdag de nieu we Bethelkapel aan de Nieuwe Maasstraat 68b geopend. Drieëneenhalf jaar hebben de hervormden 'ingewoond' bij de rooms-ka tholieken in de Heilig Hartkerk aan de Rijn straat en dat heeft men wel als een prettige tijd ervaren, maar al die tijd was er de helmwee naar het eigen onderko men: de oude Bethelkerk, die wegens bouwvalligheid ge sloopt moest worden. De ingebruikname van de nieuwe kapel, grenzend aan de nieuwe bejaardenwoningen aan de Oude en de Nieuwe Maasstraat, werd zaterdag dan ook opgeluisterd met een be scheiden feestje. Na de officië le overdracht van het kerkge bouw aan de hervormde ge meente Schiedam werd een eredienst gehouden, gevolgd door demonstraties van alle activiteiten die de wijkge- meente organiseert. De kinde ren van de zondagsschool hiel den een schimmenspel, de Be- thelharmonie en ae cantorij lieten zich horen, en iri de leerkamer presenteerden zich Vlaardingen Een 19-jarige inwoner van Vlaardingen raakte zaterdag de macht over het stuur van zijn auto kwijt toen hij van richting wilde veranderen op de kruising van de Sperwerlaan en de Taling- straat. De jongeman reed via het trottoir tegen de pui van een flatgebouw en ramde een geparkeerde bromfiets. De man bleek onder invloed en bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. De bestuur der en zijn passagier weiden naar het Holy-ziekenhuis overgebracht. Vlaardingen De bekende il legale radio-zender Radio Lo kaal is weer eens het zwijgen opgelegd. Samen met de raaio- eontroledienst werd een inval tedaan in een pand aan de chepenstraat. De apparatuur is in beslag genomen. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een 19-jari- ge inwoner gearresteerd. De man reed rond in een auto, die even daarvoor in Schiedam was gestolen. Toen de politie de man aan hield en nem voor ondervra ging overbracht naar het poli tiebureau bleek de man nog een gevangenisstraf te moeten uitzitten. Na een weekendver lof was de man niet naar de gevangenis teruggekeerd. De man bleek overigens ook niet in het bezit van een rijbewijs. de open-deurdienst, de jonge rengroepen, de dameskrans, de diakonie, de hervormde vrou wendienst en de zending. De hervormden hadden een druk ke week achter de rug: zo had organist J.C. van der Linden donderdag tot twaalf uur 's avonds zitten inspelen op het nieuwe orgel. In een wijkbrief schetsen do minee Jan Wuister, W. Chr. de Bree en Leen Groenendaal de geschiedenis van de hervorm de gemeente Bethelkapel. Waar nu wasserij De Glans zit, in de Steenstraat, begonnen 500 kerkeleden in 1900 met hun bijeenkomsten, want de wekelijkse gang naar de Grote Kerk in de binnenstad was een psychologische barrière. Dominee P.C.A. Halffman uit Koudekerke was hier de eer ste predikant. Bethei, wat Huis van God betekent, bleef sinds dien de naam van de plaatsen waar gekerkt werd, zoals later de houten noodscbool, ook wel de Nieuwe Kerk genoemd; in 1957 werd deze als zondags school opnieuw opgetrokken aan de Aleidastraat in Schie- dam-West. De stenen Bethelkerk heeft dienst gedaan van 1927 tot 1981, toen het dak er bedenke lijk uit ging zien. Eén van de predikanten, die-hier de dien sten hebben geleid, is H.J. Groenewegen. Hij werkte van 1970 tot 1975 in de Gorzen en omgeving. Gisterochtend hield hij in zijn oude wijk een doop- aienst, met nog wat meer sym bolische betekenis dan anders, omdat hij tenslotte in een nieuw kerklokaal stond. Bergambacht De oud-ge meentesecretaris Nico Duin kerken uit Vlaardingen Ls niet door ingrijpen van het provin ciaal bestuur benoemd tot tij delijk secretaris van de ge meente Bergambacht, maar Op uitdrukkelijk verzoek van de drie colleges van Bergambacht Ammerstol en Berkenvvoude. Dit in tegenstelling tot een be richt van vorige week, waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden dat deze be noeming zonder medeweten van de nieuwe gemeente Berg ambacht zou zijn gebeurd. Er bestaan weliswaar verschil len van inzicht over het aantal personeelsleden van de nieu we gemeente, maar de tijdelij ke benoeming van de heer Duinkerken staat hier los van. Maassluis Als de politie de deuren opengooit en de mensen een blik in de keu ken gunt, is dat voor velen de gelegenheid hun nieuws gierigheid eindelijk eens te bevredigen. De politie van Maassluis heeft dat zaterdag weer eens ondervonden. In het geheel vernieuwde pand kwamen naar schatting zo'n drieduizend mensen Jcijken boe het plaatselijke korps de zaken aanpakt „Een grandioos succes", vond inspecteur De Jong. „Vooral voor de jeugd was het een el dorado. Ze vonden het heerlijk om in de auto's en op de moto ren te zitten. Ze waanden zich kennelijk even politieagent," De animo van de jongeren voor het wagenpark was zelfs zo groot dat de politie moest Ingrijpen. „Ze zaten zo graag aan de toeters en bellen dat de accu's leeg dreigden te raken. Daarom hebben we hun en thousiasme een beetje aan ban den moeten leggen. Het succes van -de open dag schrijft De Jong vooral toe aan het feit dat er voor elk wat wils was. De bezoekers kregen een goed inzicht in het brede werkterrein van de politie. Al leen een enkele rechercheka mer bleef gesloten, omdat daar op dat moment gewerkt werd. Zo konden de bezoekers zien hoe hard een botsing kan aan komen, er stond alcohol tes tapparatuur, voorkoming mis drijven was aanwezig met een stand met informatiemateriaal. Op de schietbaan was een ten toonstelling en weer ergens anders werd alles over drugs in. kaart gebracht. Erg popu lair was de hoek waar kinde ren hun vingerafdrukken konden laten nemen. Ook hardnekkige vooroorde len werden zaterdag uit de wereld geholpen. Een veel ge hoorde opmerking in de gara ge was oat men niet wist dat technische onderzoeken in Maassluis gebeuren. 'Die pet past iedereen', zo luidt de slagzin. Behalve dan dit jon getje, dat het hoofddeksel zater dag ook wilde uitproberen. Woontoren had 'De Vlaardingen 84' moeten heten Wethouder Mariëtte HoogendIJk tijdens de officiële opening: „Het flankerend ouderenbeleid." Vlaardingen De jury, onder leiding van burgemeestersvrouw M. van Lier-te Flierhaar, die uit de 1500 inzendingen van naam- suggesties voor de vrijdag geopende woontoren voor ouderen aan de Westhavenkade de beste had gekozen, betreurt dat het ge bouw een andere naam heeft gekregen dan zij had voorgesteld. gebouw past in het idee van het De naam 'De Bolder', die vrij dag werd onthuld, had de jury op de derde plaats van haar voordracht geplaatst. De voor keur van de jury was uitge gaan naar 'De Vlaardingen 84'. Op de tweede plaats was 'De Joon* gekozen. Binnen de jury ■was over de volgorde op de voordrachtslijst overigens geen unanimiteit. 'De Vlaardingen 84' werd met drie van de vijf stemmen op de eerste plaats gezet. Dat de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB), die eige naar van het nieuwe woonge bouw is, de voorkeur had ge geven aan de naam 'De Bol der' leverde tijdens de feeste- lijke openingsplechtigheid van vrijdag bij juryleden wat boze gezichten op. Vooral het feit dat de jury pas enkele dagen vantevoren op de hoogte was gebracht van het afwijken van de aanbeveling had. kwaad bloed gezet. Een van de juryle den merkte vrijdag zelfs op, dat hij uit boosheid eigenlijk van de plechtigheid had willen wegblijven. Die jury was de enige groep personen, die vrijdag van on tevredenheid liet blijken. In de grote zaal van De Bolder waren alle bewoners, plus een flinke groep genodigden, bij een gekomen om de officiële opening van het gebouw bij te wonen, die zou worden ver richt door wethouder Mariëtte Hoogendijk. Zij noemde het gebouw uitstekend passen in het ouderenbeleid, zoals dat ook in Vlaardingen inmiddels van de grond komt. In haar toespraak stond ze geruime tijd stil bij de wijze, waarop be jaarden vroeger werden ge huisvest en die in schril con trast staat met de moderne woongebouwen van tegen woordig. Bouwer Henk van der Waal bood d' bewonerscommissie een b.ljan aan en had voor alle b* wont-rs verder setjes an- sichikaiiJK.n laten maken, waarop het nieuwe woonge bouw en de directe omgeving ervan is afgedrukt. De torenflat, die fraai is gesi tueerd langs de Nieuwe Wa terweg, telt twintig verdiepin gen, De ouderen vanaf 55 jaar die er wonen betalen tussen de 200 en 260 gulden aan huur; daar komen nog servicekosten van. rond de 250 gulden bij. Het gebouw, dat inmiddels vrijwel geheel vol is. heeft 24 miljoen gulden gekost. Schiedam Een 76-jarige voetgangster is vrijdag op de kruising Nieuwe Dam laan- /Burgemeester Honnerlage Gretelaan door een auto ge schept. Zij is ter observatie in het Schielandziekenhuis opge nomen. De automobilist had haar te laat opgemerkt toen zij de weg overstak. Een auto belandde zaterdag nacht in de sloot bij de Harre- weg. De 24-jarige bestuurder liep vervolgens naar zijn wo ning in Delft, om de politie de volgende middag te verklaren dat hij de macht over het stuur had verloren. Maassluis - Na een bezoek van inbrekers missen de be woners van een flat aan het Sparrendal in Maassluis 2.000 gulden. In dezelfde flat for ceerden inbrekers ook een deur van een kelderbox. De dieven namen een antiek hou ten bed en twee paar hockey- rolschaaisen mee. Aan het Da Costaplein werd een Datsun Cherry gestolen. Ingebroken werd er in café 'De Bierelier' aan de Fenacoli- uslaan. De fruitautomaat werd geforceerd en uit de kassa werd een geldbedrag wegge nomen. Via het dak kwamen inbre kers ontmoetingscentrum Ko ningshof binnen. Zij namen een versterker en een cassette- deck mee. Schiedam Inbrekers hebben bij het Kruidvat in de Hoog straat circa 700 pakjes sigaret ten gestolen. De politie weet niet hoe men is binnengeko men. Uit een woning aan de Vlaar- dingerdijk werd een videore corder met banden ontvreemd. Op de Rozenburgsestraat werd een nieuwe bromfiets in brand gestoken. Door de brand sneu velde de ruit van het pand. waarvoor de bromfiets stond geparkeerd, De politie heeft geen idee wie de brommer in brand heeft gestoken. Maassluis In Maassluis sloe gen autodieven hun slag. In de Westwijk en de Steendijkpol- der werden 15 auto's openge broken. De dieven namen voornamelijk cassetterecorders en autoradio's mee. Schiedam De 9-jarige An ton had het zich zaterdagmid dag ongetwijfeld ook allemaal leuker voorgesteld toen hij op de Hoogstraat een zakje patat kocht. De jongen ging wat on handig met het palatstokje om. Dat kwam dwars in zijn mond te staan en veroorzaakte een flinke bloeding. Hei ongeluk zag er zo ernstig uit dat een ziekenwagen zich naar de Hoogstraat spoedde. De ver wondingen van het knaapje bleken achteraf nogal mee te vallen. Vlaardingen Even waren de oud-leerlingen van de Vlaardingse Scholengemeen schap Westland-Zuid vrijdaga vond terug op het oude nest. Eerst om tijdens de voorlich tingsavond de tiende alweer - te praten over de gekozen studie of het beroep dat nu wordt uitgeoefend en latei, in de informele sfeer, om de her inneringen aan vroeger op te halen. Zo liep de voorlich tingsavond op de scholenge meenschap uit tot een zeer ge slaagd weerzien, dat tot diep in de avond duurde. Op initiatief van de sehoolde- kanen werd tien jaar geleden gestart met de voorlichting over beroepen en studies. Naast de normale, intensieve begeleiding van de school, vormt de informatie van de oud-leerlingen een welkome extra aanvulling "Vrijdaga vond was het dan ook weer een drukte van belang op de school in de Westwijk. Tijdens de voorlichtingsbijeen komst kregen de leerlingen van Westland-Zuid een stort vloed van informatie te ver werken. Naast informatie over een aantal universitaire stu dies konden de schoolverlaters zich laten voorlichten over een studie aan de Hogere Hotel school in Parijs, het conserva torium en ergotherapie. In to taal kwamen 50 beroepen ol studierichtingen aan bod.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1