Woonwagenbewoners: gif moet vandaag weg Bolivia centraal op Spieringshoek Ook bejaardencentra in actie tegen bouwen langs Vaart DRANK WEG Het Goede Doel op Casimir PvdA: Serieus bezig met samenwerking WD VEAARDINGS DAGBLAD SCMiEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Aquarel voor 7600gulden geveild SCHIEDAM KRUGT 2,2 MILJOEN NIET UITBETAALD AFSCHEIDSCADEAU VOOR SCHEIDENDE RECTOR IVN wandelt Manchet knopen weg Kinderzegels weer te koop Jaarverslag raadsperiode 83/84 □TOTfRWEG DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 iisiimiiiiimiiiiiiiimii!iiiiiiiii!iiniMiiiiiiiiiniiiiiriii!imiiiiiiiiimiui!ii!iiiMiiiiri!iiiiiiiiimiiiHi Vlaardingen Ook de bewonerscommissies van de bejaarden centra Drieënhuisen en De Meerpaal overwegen in actie te ko men tegen de plannen van het PvdA/VVD-coilege om langs de Vlaardingse Vaart, achter de Goudkust, drie appartementenge bouwen te realiseren. Vanavond wordt bepaald, op welke wijze zij zich tegen de plannen teweer zullen stellen. De bewoners van de bejaar dencentra zijn door het bewo nerscomité van de Goudkust op de hoogte gesteld van de plannen. Volgens actievoerder Bert de Vilder waren de be jaardencentra niet door de ge meente geïnformeerd. De Vil der stelt zelfs dat de gemeente slechts een beperkt deel van de wijk heeft uitgenodigd voor de informatie-avond, die don derdagavond op het stadhuis wordt gehouden. „Ik denk dat niet meer dan een kwart van de wijk bena derd is. Bijvoorbeeld de bewo ners van de Willem de Zwij gerlaan zijn niet uitgenodigd, terwijl zij straks toch al dat ex tra verkeer voor hun deur zien rijden." Inspraak-ambtenaar Jan Mor- ra op het stadhuis geeft toe dat niet de hele wijk een uitnodi ging in de bus heeft gehad. „We hebben inderdaad een be perkt aantal mensen persoon lijk uitgenodigd: een man of tachtig. Het is altijd een punt: ergens moet je een grens trek ken. Maar iedereen mag ko men, en ik denk dat velen dat ook zullen doen. Het is zeker niet onze bedoeling geweest het zo geheim mogelijk te hou den." Het bewonerscomité is van plan donderdagavond met grof geschut naar het stadhuis te komen. In tegenstelling tot de gemeente vindt het comité dat de drie flatgebouwen, die elk een hoogte van 18 meter krij gen „zes maal de hoogte van een gemiddelde woning in de wijk"de groenvoorziening langs de Vaart wel degelijk onherstelbaar aantasten. „Door de grote geconcentreerde toe name van gemotoriseerd ver keer is het met de rust en stil te in dit gebied voor altijd ge daan." Het bewonerscomité is van plan de gemeenteraad te hou den aan de uitspraken in het structuurplan, waarin werd gesteld dat de oevers van de Vaart behouden moeten blij ven als groenzóne en recrea tiegebied. liiiiüifiJiiiiiiiiitriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiuiiitiiiiiiiiiiiiiiHiiiJiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiinitiiiit Vlaardingen Een bijna volle Stadsgehoorzaal had er gisteravond maar weinig zm in. Tijdens de eerste avond van serie van vijf veilingen kon veilingmeester Henk Kamerbeek een matige om zet noteren ..Echt wild was het niet, maar ik ben toch niet ontevreden", aldus de veilingmeester na afloop van de veiling Veilingmeester Henk Ka merbeek (in wit overhemd) probeert een aquarel te slij ten. terwijl een medewerker (links) het schilderij aan de aanwezigen toont. Gisteravond werden er voor namelijk aquarellen geveild. Een creatie van kunstenaar Wysenboech bracht 7600 gul- den op, „Het veilen van schilderijen is toch altijd iets heel aparts", weet Kamer beek uit ervaring. „De kijk dagen zijn uitstekend bezocht en dan verwacht je tijdens de eerste avond toch een aardige verkoop. Ach, je kunt zulke dingen eigenlijk nooit van te voren inschatten. Vanavond gaat de veiling verder. Er worden dan voor namelijk inboedels geveild. „En dan zal het wel wat ge makkelijker gaanhoopt de veilingmeester. „Je moet zo'n veiling niet te saai maken. Anders vallen de mensen na een paar uur in slaap an dat is ook weer niet de bedoe ling. Nee. ik breng het alijd maar een beetje smeuïg; dat is ook aantrekkelijk voor de mensen in de zaal. Donderdag en vrijdag word' er ook nog geveild in de Stadsgehoorzaal. Dan gaat het voornamelijk om juwe len. Voor iedereen zit er wat bij. Er worden dingen van 30 gulden geveild, maar ook ju welen met een waarde van 70.000 gulden. Het is niet al leen voor de rijke meneer, maar zeker ook voor Jan met de Pet." Declaraties nekken stadsvernieuwingen i Rector Uyterwaa! schept nog een keer op. Schiedam Het personeel van de Schiedamse scho lengemeenschap Spieringshoek liet zich gisteren de Bo liviaanse hapjes goed smaken. Voorafgaand aan een in formatiebijeenkomst over dit Zuidamerikaanse land deden de docenten zich gistermiddag te goed aan een lunch met Boliviaanse ingrediënten. De komende weken staat Boli via centraal op de rooms-ka- tholieke scholengemeenschap in Schiedam. Het project wordt volgende week afgeslo ten met een fancy-fair, waar van de opbrengst is bestemd voor de aanschaf van zend- en ontvangstapparatuur in de af gelegen streek Yungas in de binnenlanden van Bolivia. De fancy-fair is een. afscheids cadeau voor rector dr. J.P.J. Uyterwaal, die de school na vele jaren op 31 december ver laat. De rector, een pater Au gustijn, voelt niets voor een duur afscheidsgeschenk en heeft het plan geopperd om geld in te zamelen voor een project in een ontwikkelings land. Dat werd dus het Yunga- sproject, genoemd naar een streek in Bolivia, waar collega- paters van de scheidende rec tor werkzaam zijn als ontwik kelingswerker. De bevolking in het afgelegen gebied, zon der busverbindingen en tele foon, kan zend- en ontvangst apparatuur goed gebruiken om bijvoorbeeld doktershulp in te roepen of te overleggen over de prijzen van landbouwpro- dukten. Nu zijn tiaar vaak uren- of zelfs dagenlange voet tochten voor nodig. Tijdeps de lessen zal van de week op Spieringshoek ruime aandacht worden besteed aan de situatie in Bolivia. Ter voorbereiding daarvan bekeek het personeel gistermiddag na de speciale lunch een film over Bolivia en luisterde naai ontwikkelingswerkers, die er actief zijn. Ook op de fancy- fair, die volgende week wordt gehouden, zal Bolivia centraal staan. Zo kunnen de bezoekers in een Boliviaans restaurant dezelfde hapjes proeven, waar van het personeel gisteren al genoot. Een ieder die de Boliviaanse sfeer wil proeven en een duit in het zakje wil doen voor de aanschaf van zend- en ont vangstapparatuur, is volgende week vrijdagmiddag en avond, zaterdagmiddag en zondagmiddag welkom op de faney-fair in de scholenge meenschap aan de Van der Bruggheniaan 2-6. Maassluis Inbrekers kregen door het forceren van een ruit toegang tot een school aan de Mgr. Bekkerslaan in Maassluis. Be dieven namen een cas setterecorder, cassette bandjes en drank weg. De buit had een waarde van 1500 gulden. Ingebroken werd ook in de kantine van korfbalvereni ging CKC in het Wipper spark. De dieven doorzoch ten het hele gebouw, maar hamen niets weg. Wel werd snoepgoed over de /grond .gegooid. Vlaardingen De VAHA-televisie is donder dagavond te gast op de Vlaardingse scholenge meenschap Casimir. Er worden opnamen gemaakt voor het populaire televi sieprogramma 'Je ziet maar', dat wordt gepre senteerd door Hanneke Kappen. Het wordt voor de leerlingen een heel bijzondere dag. Po pulaire popgroepen komen naar Vlaardingen om het programma luister bij te zet ten. In de gemeenschappelij ke zaal van de scholenge meenschap treden The Stranglers, Nick Kershaw, Het Goede Doel en de hard- rockformatie Highway Chile op. Rector Maas van de scholen gemeenschap is blij met de komst van de VARA, maar maakt zich direct ook zor gen. „Voor de leerlingen is het natuurlijk een hele bele venis. Daarom werken we ook aan het programma mee, maar er komt nog heel wat kijken om de organisatie rond te krijgen." De opnamen zijn alleen toe gankelijk voor de ongeveer duizend leerlingen van de school. Zij krijgen allemaal een pasje. „Wij willen ten koste van alles moeilijkhe den voorkomen. Wij kunnen net onze leerlingen in de zaal kwijt, mensen van buiten kunnen er eeht niet in. Daar ontbreekt gewoon de capaci teit voor. De controle zal heel streng zijn. Dat moet jammer genoeg anno 1984." Rotterdam Het instituut voor natuurbesehermingsedu- catie (IVN), afdeling Rotter dam en omstreken, houdt zon dag een ochtendwandeling door de Rhoonse grienden. Le den en belangstellenden ver trekken om tien uur vanaf de parkeerplaats bij de wandel routes door de grienden. Schiedam De stadsver nieuwing in Schiedam heeft een flinke dreun ge kregen. Voor volgend jaar zit er nog maar 5 miljoen gulden in het potje. Wet houder Cor van Tilborg is in zijn beleid tot heden steeds uitgegaan van een te besteden bedrag van meer dan 9 miljoen gul den. Alle projecten wor den daarom binnenkort weer eens kritisch doorge licht. i De uitvoering van de meeste projecten zal in het gunstigste geval forse vertraging oplo pen. Andere zullen zelfs hele maal worden geschrapt. Staatssecretaris ror.G.P.Brokx wordt door Van Til borg onom wonden als de grote boosdoe ner bestempeld. Schiedamse declaraties van 2,2 miljoen gulden worden ondanks eer dere toezeggingen door de be windsman niet uitgekeerd. Sa men met twintig collega-wet houders uit stadsvernieu wingssteden die ook werken volgens de interim-saldorege- ling (ISR) heeft Van Tilborg in een brief aan de Tweede Ka mer zijn verontwaardiging uit gesproken over de gewraakte afhandeling van de declaraties door Brokx. Volgens afspraak leverde Schiedam in de periode sep tember/oktober nog braaf de claraties in. Die blijken plotse ling niet inbaar, omdat het de partement het geld daarvoor mist, „Brokx had een betere rekensom moeten maken. Op het departement had men een overzicht van de werkzaamhe den die op het gebied van stadsvernieuwing worden uit gevoerd. Die 2ijn schromelijk onderschat. Ik denk dat ook de kamerleden zich nu in hun hemd voelen staan. De infor matie waarop zij een beslissing hebben genomen, klopte abso luut niet." De harde klap volgt op een ongunstige ontwikkeling die Schiedam al had zien aanko men. Het in het leven roepen per 1 januari van een stadsver nieuwingsfonds hield al in dat de geldstroom engiszins zou worden ingedamd. In plaats van 961 miljoen gulden voor stadsvernieuwingswerk, was er plotseling nog maar 829 miljoen beschikbaar. „Daar mee konden we op zich vrede hebben. Weliswaar was er met die bezuiniging al sprake van een trendbreuk, we zouden in feite niet goed kunnen afma ken waarmee we waren be gonnen, maar daarmee kon ik leven. De financiële positie van het rijk is immers ook niet- zo rooskleurig. Nu die niet te innen declaraties er bovenop komen, is er sprake van een dramatische ontwikkeling, die de stadsvernieuwing helemaal op z'n kont gooit", meent Van Tilborg, Mochten de stadsvernieu- wmgsweihouders er niet insla gen in het Haagse-circuit vol doende handen op elkaar te krijgen om Brokx terug te fluiten, dan ziet de toekomst er voor Schiedam somber uit. De lobby met de kamerfracties in inmiddels in volle gang. Van Tilborg heeft zijn Haagse bloedbroeders van de VVD al ingefluisterd hoe fnuikend de gevolgen voor Schiedam zul len zijn. Zie ook pagina 17 Vlaardingen Aan de Van Linden-van den Heuvelsin gel forceerden inbrekers een keukendeur en verschaften zich zo toegang tot de wo ning. De dieven namen gou den manchetknopen en foto apparatuur mee. De waarde van de gestolen goederen be droeg 3400 gulden. Ingebroken werd ook in een bedrijfspand aan de JameS Watt weg. Twee geldkisten werden ontvreemd. De in houd bedroeg ruim 9600 gul den. Het begin van de actie van boze woonwagen bewoners: voor het stadskantoor is een flinke berg giftige poneera. Schiedam Boze woonwagenbewoners hebben gisteravond even na half tien m Schiedam een grote partij giftige grond voor het stadskantoor neergegooid. Het gaat om vervuilde grond die tot voor kort lag opgeslagen in de buurt van het wconwagencen- trum aan de Schiekade. Bovendien werd bijna de ge hele voorkant van het stads kantoor beschilderd met leu zen waaruit bleek hoezeer zij met de grond in de maag zit ten. Vanmorgen heeft een delega tie van de bewoners m een ge sprek met burgemeester Seheeres geeist dat de grond, waarin het giftige loodwit zit, nog vandaag wordt afgegra ven. Omdat Seheeres hen dte toezegging niet heeft kunnen doen, is vanmorgen bijna het hele woonwagenkamp naar het stadskantoor afgereisd. „We gaan het hier desnoods bezetten", aldus een ziedende mevrouw Lam. „Als er van daag niets gebeurt, gaan we vanavond tot andere acties over". Gedacht wordt daarbij aan het storten van giftige grond op de stoep bij de burge meester of het afzetten van oen aantal straten in Schie dam, „Seheeres heeft geen enkel be- grip getoond voor ons pro bleem. Hij 2ei dat de giftige aarde zal worden bedekt en dat we ons nergens zorgen over hoeven te maken. Van een huisarts hebben we wel andere geluiden gehoord. Die heeft duidelijk gesteld dat het spul gevaarlijk voor je gezond heid ts. Daarom vinden we dat er nog vandaag wat moet ge- beuren", vertelt een hevig geemotioneerde mevrouw Lam. Direct na het voor de woon wagenbewoners zo slecht ver lopen gesprek kamen er steeds meer van hen naar het stads kantoor. „Ik denk dat het hele kamp over een paar uur hier zit", schatte mevrouw Lam even na elf uur in. De partij aarde was vanmor gen al weer opgeruimd. Vlaardingen De verkoop van kinderpostzegels start du jaar op woensdag 14 novem ber. In Vlaardingen en Schiedam gaat de verkoop in de vroege ochtenduren van start. In het Vlaardingse hoofdpost kantoor aan de Westhavenka de zal burgemeester Van Lier het eerste setje kinderzegels kopen. In Schiedam geeft me vrouw Blaisse-Van der Vijver hel officiële startsein Het co mité kinderpostzegels Schie dam heeft speciaal haar ge vraagd, omdat zij m Schiedam één van de eerste verkoopsters was van kinderpostzegels. De kinderpostzegels heben dit jaar het thema 'Kind en strip verhaal'. De postzegels zyn ontworpen door Joost Swarte, Vlaardingen De PvöA- fractic- in de Vlaardingse ge meenteraad vindt de periode van februari tot en met nu nog te kort, om een goed oordeel te kunnen geven over de samenwerking met de VVD in het college van burgemeester en weihou ders. Duidelijk is wel, dat de beide fracties met erkenning van de politieke verschillen 'serieus bezig zijn om de sa menwerking tot een goed re sultaat te brengen*. Dat schrijft fractieleider Kees van der Windt in zijn jaarverslag over de raadspe riode 1983/1984. Volgens Van der Windt heeft de be leidsvorming tn het afgelo pen jaar door de breuk met het CDA en de daaropvol gende periode van onder handelen vertraging opgelo pen. Dat kwam ook, omdat de nieuwe samenwerkings partners zich op de nieuwe situatie moesten instellen. De PvdA-leider noemt de oppositierol, die het CDA tot nu toe inneemt 'construc tief'. „Een volwaardige en volwassen vorm van opposi tie voeren is wezenlijk voor de democratie. Het CDA draagt op deze wijze bij aan de politisering van het ge meentelijk bestuur, de poli tieke verschillen zullen hier door duidelijker voor het voetlicht treden." Van der Windt geeft in zijn jaarverslag noe eens aan, dat de politieke keuzes, waar voor de fractie het afgelopen jaar stond, duidelijk werden overschaduwd door de te ruglopende inkomsten van de gemeente. .Eerlijk delen was de leidraad, te meer als de middelen schaarser wor- dzn", aldus de PvdA-leider -L.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1