Elementum bouwt flats Holy-noord PvdA en VVD voor bouwen langs Vaart Mogelijk arrestaties in Fiod- onderzoek Melchers WOUDSTRA: 'VEEL ERGER DAN WE AL DACHTEN' Casimir ontvangt 'Je ziet maar' CDA stelt vragen VLAARUINGS DAGBLAD SBHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT O O wiÊHÊmmiÊÊmÊiKKaKÊmmÊÊmmmKsaimmimmsBmBEasssxKm^ÊÊKÊÊaÊaaBBtm 'Geen woningen in Broekpolder' De Trechter rommelt met subsidies Man onder tractor Winkeldief gepakt Onderzoek naar lozing VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 m Cornells Vonk, Rein Melchers en Pieter Adriaan Vonk waren in augustus 1977 nog samen. De laatste is tegenwoordig di recteur van de distilleerderij, waar Rein Melchers in 1981 uit gezet werd. Schiedam Officier van justitie mr. R.A.F. Gerding sluit niet uit dat het strafrechterlijk onderzoek naar de Schiedamse distilleerderij P. Melchers BV leidt tot ar restaties. „Maar daar kan ik lopende het geheel nog niets over zeggen", aldus mr. Gerding gistermiddag. De officier bevestigde dat de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Fiod) papieren in beslag heeft genomen. Det werd gistermiddag ont kend door één der gebroeders Wpnk. Staande voor de distil leerderij aan de Lange Haven sprak hij tegen dat er een Fiod-onderzoek loopt en dat hij daar eerder deze week bij was geweest. „Dan moet u denk ik mijn broer hebben," zei hij. De gebroeders Cornelis en Pieter Adriaan Vonk gingen in 1976 in zee met de Schie damse distillateur Rein J. Mel chers. Bij de Kamer van Koophandel heeft men sinds dien met lichte verbazing de telkens nieuw binnenkomende gegevens over het bedrijf ge registreerd. Zo was er tussen tijds de BV Mega Wine Spi rits, die als formele directrice van de distilleerderij optrad. Commissarissen van deze BV waren de echtgenotes van de heren Vonk, wijnhandelaren uit Doorn en Driebergen. In 1980 trad deze directrice terug en korte tijd later werd Rein Melchers door de Vonks uit zijn eigen familiebedrijf gezet. Melchers is hier destijds ver bijsterd over geweest: hij moest het via derden verne men. Sinds oktober 1983 is P.A. Vonk als directeur over gebleven. In kringen van 'het gedistil leerd' kende men de naam Vonk toen ook ai in ander verband. Een ondernemer herinnert zich de betrokken heid van hun wijnhandel met distilleerderij Piet van Gent, waar men toen ook wijnen ging importeren. Verhuizers Op de Lange Haven ontkent de dan aanwezige Vonk, dat hij eerder deze week mensen van de belasting, de Fiod of de politie heeft gezien. „Alleen iemand van de douane en een stuk of vier verhuizers van het museum." Door de half open staande deur liet hij appara tuur zien om aan te tonen, dat niet het hele pand is leegge ruimd. „De deuren zijn ook niet verzegeld, dat ziet u wel", aldus Vonk, die vervolgens snel naar binnen liep en de deur sloot. In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat houdt men echter staande tientallen belasting ambtenaren te hebben gezien: „Reuze aardige mensen." Het museum is de belasting dank baar dat de 18.000 flesjes uit de likeurverzameling van de stichting De Jongh naar het museum mochten worden overgebracht. De beroemde flesjesverzameling blijft overi gens eigendom van de belas tingen. De ontvanger heeft de likeurflesjes alleen in bruik leen gegeven aan de gemeente. Het is denkbaar dat deze nog ter veiling komen, maar waar schijnlijk kan de collectie voor Schiedam worden gered. De flesjes waren juridisch ei gendom van de stichting De Jongh, hoewel Rein Melchers als de verzamelaar ervan zich moreel eigenaar voelt. De fles jes staan ook ai jaren opgesla gen in het bedrijf van de oude distillateursfamilie Melchers. De stichting De Jongh was echter van plan de collectie over te dragen aan de stichting Nationaal Gedistilleerd Mu seum, die in april de verbouw de kelderruimte onder het Stedelijk Museum Schiedam hoopt te betrekken. Via een omweg komen de flesjes daar nu toch terecht. Meeste verontreiniging in de bovenste lagen Vlaardingen Als de VARA *s middags in de aula een kraampje inricht, kunnen de scholieren van de Casimir- school nauwelijks wachten tot het bouwsel staat. Zodra het zo ver is verdringen zij zich om een button, sticker en vooral t- shirt te bemachtigen. De tekst er op is steeds hetzelfde: 'Je ziet maar'. De Casimir-scholengemeen- schap had gisteren duidelijk de 'Je ziet maar'-koorts. Het drin gen rond de kraam was nog maar het begin. Tussen acht en tien uur 's avonds gebeurde pas waar zo'n vierhonderd leerlingen al weken reikhal zend naar hadden uitgekeken. Optredens van Nick Kershaw, Het Goede Doel en Highway Chile, allemaal oï> één avond, maak je immers niet al te vaak e. Onder de leiding van Het optreden van Het Goede Doel oogste veel bijval Hanneke Kappen werd het al- kleine zaaltje achter de aula lemaal werkelijkheid in het worden volgebouwd met de- VARA-jongerenprogramma. cors en grote stellages. Nadat Niet zonder slag of stoot'overi- ook alle geluidsapparatuur en gens. Voordat een half uur tv camera's -waren geïnstalleerd is gemaakt, moet er heel wat werd er eerst gerepeteerd, gebeuren. Eerst moest het Ook dat duurde uren. Met de opnamen ging het ook niet al tijd vlekkeloos. Uiteindelijk stond bet er toch allemaal op: de muziek, de gesprekken, kortom: 'Je ziet maar'. Giste ren in Casimir: morgen kan ie dereen op tv er naar knken. Vlaardingen -Binnen twee maanden gaat in Holy-Noord de bouw van start van 172 flat woningen. De flats worden gebouwd in het kader van het reddingsplan van het Maas- si uise bedrijf Elementum. Vlaardingen had al,concrete plannen klaar liggen en kan nu versneld gaan bouwen. „Dat hadden wij voor op andere gemeenten", aldus verantwoordelijk wethouder Bas Goudriaan. „Het was voor Elementum van essentieel be lang dat er snel opdrachten kwamen. Aan die wens hebben wij voorlopig kunnen, voldoen. Het heeft veel moeite gekost, maar uiteinde lijk zijn we erin geslaagd om het bedrijf te helpen." k De bewoners, waaronder CDA-raadslid Chris van Roon (rechts), trokken fel van leer tegen de gemeentelijke plannen Vlaardingen De bewo ners van de Goudkust in Ylaardingen-Holy kwamen gisteravond dan wel mas saal naar het stadhuis om de informatie-avond over het bouwplan langs de Vlaardingse Vaart bij te wonen; al snel werd duide lijk dat wethouder Bas Goudriaan weinig weer stand tegen de plannen zal ondervinden in de gemeen teraad. Het CDA is tegen, maar de PvdA en de VVD zijn una niem vóór het bouwplan en zullen tijdens de raadsvergade ring van december het college niets in de weg leggen om het structuurplan aan te passen. Daarmee krijgt het college di rect ook de vrijheid om de plannen voor de realisering van drie flatgebouwen langs de Vaart verder te ontwikke len. Tijdens de informatie-avond bleek dat een groot deel van de bewoners van de Goudkust tegen de bouw van de drie flatgebouwen is. Wethouder Bas Goudriaan liet er echter geen twijfel over bestaan, het plan moet doorgaan. „Het is een unaniem besluit van het college om langs de Vaart niewbouw te realiseren", liet hij opgewekt weten. De bewoners reageerden fel op de plannen van de gemeente. Vooral de verkeersveiligheid en de noodzaak van de bouw stonden centraal In de discus sie. Velen memoreerden het structuurplan van 1978, waar in de gemeenteraad stelde dat de groene long van Vlaardin gen niet aangetast mocht wor den. „Maar we hebben nu een zeer reële oplossing gevonden. We gaan niet 12 hoog de lucht in, maar houden het allemaal zeer beperkt. Het zijn zeer goed doordachte plannen", probeerde Goudriaan de on rust bij de wijkbewoners weg te nemen. Hij slaagde daar echter niet in. teleurgesteld, bitter van toon waren de reacties vanuit de zaal; „Wij willen de flats niet in onze wijk. Een stuk groen gaat verloren. Bejaarden kun nen niet meer veilig overste ken, de verkeersintensiteit gaat omhoog. Er zijn nu al veel problemen met de parkeerge legenheid," maakten de wijk bewoners hun ongenoegen duidelijk. Goudriaan bleek echter im muun voor de kritiek. Over de wijzing van het structuurplan neemt de gemeenteraad, zoals het er nu naar uitziet, m de cember een besluit. Vlaardingen De CDA-fractie heeft vragen gesteld over de bouwplannen van de gemeente langs de Vlaardingse Vaart. De Christen-Democraten willen weten waarom de commissie stads vernieuwing niet op de hoogte is gesteld van de plannen. Ook wil het CDA weten waarom de bewoners geen directe inspraak krijgen via de algemene inspraak verordening. Tevens wil het CDA weten welke consequenties het bouwplan heeft voor de verkeersdrukte in de wijk. Vlaardingen Er komt geen woningbouw in de Broekpolder. Dat is de vas te overtuiging van de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan. Het slib, waarmee de Broekpolder is opgespoten, is van een dermate slechte kwaliteit dat het onverantwoorde lijk zou zijn woningen in de polder te realiseren. De eerste tussenresultaten van het bodemonderzoek heeft Goudriaan al gezien, en daar uit blijkt dat bouwen in de polder veel te duur zou wor den. De Broekpolder zou met minstens een meier grond moeten worden opgehoogd. Ook aan de kruipruimten on der de woningen en de funde ringen zou veel extra geld moeten worden uitgegeven, al dus Goudriaan. „Binnen een half jaar ver wacht ik de definitieve beslis sing, maar er kan eigenlijk niets mec-r fout gaan", stelde de wethouder gisteravond. „Het heeft geen zin om wonin gen te bouwen in de Broekpol der. Wtj wisten dat al veel eer der, maar ook Rijnmond is er nu van overtuigd." Goudriaan merkte verder op dat hel 'meest verstandige besluit' nu genomen is. „Daar zijn we zeer tevreden over." Die laatste uitspraak blijkt enigszins voorbarig, want een besluit over niet bouwen in de polder is er nog geenszins. Pas eind januari is het bodemon derzoek afgerond, en pas daar na zal het dagelijks bestuur van Rijnmond een beslissing nemen, zo wordt door een be leidsambtenaar bij Rijnmond benadrukt. „Waar Goudriaan zijn overtuiging vandaan haalt, weet ik met: er is nog niks beslist." Goudriaan desgevraagd in een reactie daarop: „Een echt be sluit is er nog niet, maar ook in het bestuur van Rijnmond liegint het wel door te druppe len. Men zoekt gewoon naar een moo<e manier om zonder gezichtsverlies op het eerder genomen standpunt terug te kunnen komen. Daar heb ik geen moeite mee." Vlaardingen is altijd al tegen bebouwing van de Broekpol der geweest, en niet alleen om milieu-technische redenen. Rijnmond wilde echter anders. In de Broekpolder moesten 3.50Q tot 5.000 woningen ge bouwd worden, zo heeft het openbaar lichaam jarenlang volgehouden. Vervolg van de voorpagina Maassluis Het feit dat de bodemverontreiniging- in de Steendijkpolder-zuïd in Maassluis veel ernsti ger is dan aanvankelijk aangenomen werd blijkt uit een drietal deelrapporten, die samen het evalua tierapport van het ojiënteringsonderzoek vormen. Dit is onlangs samengesteld door de dienst centraal milieube heer (DCMR) van het openbaar lichaam Rijnmond. De bewo ners van deze grootste gifwijk in Nederland, wat betreft het aantal inwoners betreft, zullen eind november door de Com missie Bodemonderzoek, die bestaat uit bewoners van de wijk, op de hoogte worden gebracht van de omvang van de gifproblematiek De bewonerscommissie heeft het rapport ai wel. Die werkt momenteel aan een populaire versie, die ook voor de bewo ners begrijpelijk is Voorzitter van de bewonerscommissie Woudstra tn een eerste reactie: „Over dit rapport hoef je be slist niet de vlag uit te steken; het is veel erger dan we al dachten." Vanuit de bewoners commissie is er al op aange drongen meteen het sanerings onderzoek te beginnen. Bovenste laag De gegevens in de op dit mo ment nog geheime rapporten werden verkregen door onder zoeken in april dit jaar m tui nen en plantsoenen van de bo venste bodemlaag tot veertig centimeter beneden het maai veld. Analyseresultaten van deze monsters wijzen op een verhoogd voorkomen van zware metalen (onder andere cadmium, kwik, arseen en lood), chloorpestieiden (waar bij aldrin, dieldrin, isodnn en teïodrin). tolueen en olie. Op een diepte van 60 tot 120 centi meter beneden maaiveld zijn 34 monsters genomen. Daarin zijn geen duidelijke andere verontreinigingen van de bo dem dan van de oppervlakki ge monsters geconstateerd. Diepere grondboringen en be monsteringen tot ongeveer ze ven meter beneden maaiveld hebben op 13 plaatsen in en om de wijk plaatsgevonden. Uit de analyseresultaten komt naar voren dat de concentra ties van de verontreiniging af nemen in dieper gelegen grond. Op ongeveer twee me ter beneden het maaiveld zijn de concentraties maximaal, daaronder nemen de concen traties af tot aan het oorspron kelijke oppervlak. Daar blijkt een plotselinge overgang naar nagenoeg niet vertremigde bo dem aanwezig te zijn. Ook in het horizontale vlak zijn ver schillen in de mate van veron- tcinigtng ie constateren. Concentraties Het blijkt dal de concentraties van verontreinigingen ter hoogte van de plaatsen waar het havenshb uit de perebui zen kwam - het noorden en het oosten van het gebied minder groot zijn dan in het centrum, het westen en het zuiden van het opspuitingsge- bied. Over het drinkwater is besloten dat ten behoeve van een volledige gezondheidsana lyse een uitgebreider onder zoek noodzakelijk is dan tot nu toe is uitgevoerd. Het open baar lichaam Rijnmond heeft inmiddels het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer ver zocht in te stemmen met dit onderzoek De resultaten van het bodem onderzoek van dc nog onbe bouwde en tevens aangrenzen de Steendijkpolder-noord zijn nog niet bekend. De secreta resse van de Stichting Perso- neelsbouw, die m dat gebied zestig eengeztnsfkoopwomn- gen) wil laten bouwen, »*ertelt desgevraagd de onder ;ken naar mogelijke aanwezigheid van gif in de desbetreffende grond af te wachten eer de eerste paal voor dit woning bouwproject de grond in gaat- Van de zestig woningen is ruim de helft al verkocht. Het lag in de bedoeling om in de cember de eerste paal te slaan voor deze huizen. Het is niet onmogelijk dat daarin nu ver traging optreedt. Schiedam Het werklo zen project De Trechter heeft onlangs een gemeen telijke subsidie van 2250 gulden geïncasseerd om een archtitect in te schake len, terwijl een jaar gele den een Rotterdams archi tectenbureau al hetzelfde werk heeft gedaan voor nog niet de helft van dat bedrag. Burgemeester en wethouders hebben onlangs die 2250 gul den beschikbaar gesteld om een verbouwingsplan te laten maken voor de panden Boter- straat 45-47, waar de Trechter vervangende werkprojecten wil huisvesten. De Architec tenwinkel in Rotterdam heeft eind vorig jaar voor De Trech ter al een verbouwingsplan opgesteld voor hetzelfde pand. Het honorarium dat het archi tectenbureau daarvoor bere kende bedroeg 992,96. De opdracht aan de Architec tenwinkel is vorig jaar ver strekt door Willem Lagendaal van het inmiddels opgeheven Bureau Alternatief Werk, dat was ondergebracht bij De Trechter. Lagendaal, die na ruzie bij De Trechter is opge stapt en momenteel actief is bij Sjop: „Het toenmalige bestuur heeft er 2ïjn goedkeuring aan gehecht De plannen zijn zelfs op het stadhuis geweest, maar we hebben er nooit meer wat van gehoord." Bij de Trechter was vanmor gen niemand bereikbaar voor commentaar. Zie ook pagina 17 Maasland Een Vlaardingse bromfietser is met breuken m zijn schouder en diverse schaafwonden opgenomen in het Holy-ziekenhuis in zijn woonplaats, nadat hij in Maas land onder een land bouw trac tor was terecht gekomen. Hij haalde op de parallelweg van rijksweg 20 in Maasland de door een Vlaardmger bestuur de trekker in, maar raakte daarbij de berm Na te zijn geslipt viel de man voor de tractor, die hem enige meters meesleurde en over zijn schouder heenreed. H.I. Ambacht Een 3Ö-jarige man uit Schiedam heeft uit een supermarkt aan de Dorps straat in H.I. Ambacht casset tebandjes en ladieshaves gesto len. Met de bandjes en de orrt- haringsapparatuur kwam hij echter niet ver, want na een achtervolging van winkelper soneel en politie werd hij in de kraag gevat. H.I, Ambacht De politie van Ambacht stelt een onder zoek in naar een olielozmg, die onlangs heeft plaats gevonden bij de begraafplaats aan de Ach teramhachtseweg. Van de vermoedelijke dader is het kenteken van de auto inmid dels bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1