HCG ziet Scheeres heipaal scheef slaan Verkoop kinderzegels vanochtend gestart OJC weigert toegang aan bemiddelingscommissie Kindercentra: Niet bezuinigen, maar uitbreiden VIAARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CDURANT HIEUW! WATERWEE CflURMjj Investering: 15 miljoen PvdA en WD nog oneens over Loper Alle huisartsen twee dagen stad uit: 'slechte zaak' Weinig animo voor huizen Schieland vraagt abortus vergunning WATERWEG WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 Schiedam Sloeg- de toenmalige Schiedamse burgemees ter John te Loo drie jaar geleden de eerste paal voor een nieuwe lashal van de Hollandse Constructie Groep, gis teren vcmchtte de huidige burgemeester Reinier Scheer es een zelfde daad maar nu voor de tweede assembla gehal van de HCG. Terwijl de schemering viel, daverde de IVestf rankeiandse- dijk onder het gedreun van de De Hollandse Constructie Groep startte gisteren de bouw van een assemblageha! voor de offshore-capaciteit naast een drie jaar geleden neergezette, kleinere lashal. heimachine. Scheeres stoeg 2ïjn paal schuin de grond in, iets wat volgens architect Ir. M. Westerduin noodzakelijk is in verband met de zijwaartse druk die op de palen zal ont staan, ais de hal in het voor jaar in gebruik zal zijn geno men. De hal wordt aanzienlijk groter dan die in 1981 ge bouwd werd: ruim 37 meter hoog, 77 meter lang en 45 me ter breed. De hal maakt het de HCG, dochter van de Holland - sche Beton Groep, mogelijk haar offshore-activiteiten uit te breiden. Het hefvermogen wordt 160 ton. ,.Het gekke is dat zo'n hal meer te lijden heeft van de wind dan van de gewichten", legde adjunct-di- recteur G. Rijsdijk uit. De kade aan de Wilhelmina- haven zal voor de nieuwe hal aangepast dienen te worden. Met de offshore-uitbreiding is een investering van vijftien miljoen gulden gemoeid. Daar na hoopt de HCG dan in Schiedam één der modernste offshore-faciliteiten in Europa te hebben. Andere HBG-doch- ters zorgen voor de bouw: de Hoiiandsche Beton- en Water bouw uit Gouda en Elascon uit Leiden, HCG-directeur ïr. W. Hofman noemde de overdekte hal een belangrijke verbetering van de arbeidsomstandigheden. Bur gemeester Scheeres refereer de, nadat de paal de grond in was en hij de traditionele rot jes had afgeknald, aan de mil joenennota van het kabi net- Lu bbers waarin weer enig herstel voor de economie ge signaleerd wordt. Hij zei dan ook verheugd te zijn dat er in het Schiedamse havengebied op zo'n manier blijk van werd gegeven. Hij prees de HCG om Burgemeester Scheeres ontsteekt het vuurwerk, na dat hij een heipae! schuin de buitendijkse grond heeft in geslagen. net optimisme en vertrouwen dat met de uitbreiding uitge straald werd. Scheeres noemde als een verbetering van de kant van de gemeente de op handen zijnde openstelling van de 'oortjes' aan rijksweg 19 bij de Beneluxtunnel. waar door het industrieverkeer naar de Westfrankelandsedijk beter geregeld kan worden. Vlaardingen De wet houders van PvdA en VVD 2ijn het gisteren niet eens geworden over de uitbreiding van win kelcentrum De Loper in Holy. Hoewel dé liberale wethouders nu ook vin den dat het centrum met 4100 vierkante meter moet worden vergroot, is er nog steeds geen een sluidend standpunt. Volgens PvdA-wethou der Bas Goudriaar» zal de gemeenteraad m decem ber moeten kiezen tussen beide voorstellen. Het voorstel van de PvdA- wethouders gaat uit van een uitbreiding met 4100 vierkante meter en een nieuwe publiekstrekker met een oppervlakte van 1000 vierkante roeter. De VVD-wethouders, die aanvankelijk onder druk van de middenstand in Holy een veel minder be perkte uitbreiding wil den. hebben zich nu ook uitgesproken voor 4100 vierkante meter, maar mei een publiekstrekker van 2000 vierkante me ter. Hei nieuwe VVD-siand- punt is ingegeven door de enorme verhezen die het gemeentelijk grond bedrijf staan te wachten als het winkelcentrum minder wordt uitgebreid. Bovendien willen de VVD-wethouders ook andere bedrijven dan al leen maar winkels toe staan m het uitgebreide winkelcentrum en een schadeloosstelling voor de winkeliers m het klei nere winkelcentrum Ho- Üerhoek, die omzetver liezen vrezen door de uit breiding. Ook wil de VVD dat Albert Heyn, die al in De Loper is ge vestigd, zijn supermarkt verplaatst naar de uit breiding. In de oude AH- vestiging zou dan de ge meentebibliotheek moe ten komen. CPN vreest escalaties Schiedam CPN-fractieleider Ulferd Bruseker, die op het Frans Halsplein •woont, vreest voor escalaties, als de gemeente Schiedam het jongerenprobleem in de buurt niet snel verhelpt. Gisteravond waarschuwde Bruseker in de welzijnscom- missie, dat de rondscharrelen de jongeren steeds baldadiger worden. De dag ervoor hadden vijftien jongens rotjes de Jan Ligthanschool ingegooid, loen daar een ouderavond over de rapporten aan de gang was. De politie moest er met de wapen stok aan te pas komen om de orde te herstellen. Volgens Bruseker wreekt zich nu dat de aan jongeren beloof de brandweergarage op het Frans Halsplein nog steeds niet door de gemeente als clubhuis is ingericht. Er is al zolang op gewacht, dat de jon geren, om wie het toen ging, inmiddels nette burgers zijn geworden Maar volgens Bru seker is op het plein inmiddels een nieuwe generatie jongeren opgestaan. „En die hebben toch een onderkomen nodig", vond de CPN'er. In de garage staal nog steeds een ladderwagen, die pas bij de kazerne in de Breedstraat gestald zal worden als daar de uitbreiding volgend jaar gerea liseerd is. Wethouder Haf kamp wil echter voor die lijd al een oplossing vinden. Hij zei dat de garage aan de jeugd be loofd is, toen er nog geen zicht was op een jongerencentrum In de wijk. Maar inmiddels staat vast dat er aan het wijk centrum-! n-aanbouw aan de Aleidastraat accommodatie voor jongeren wordt gekop peld. Dat zal dan al schelen ïn de overlast, hoopt de wethou der. Truus de Nïjs (PvdA) stelde voor om volgend jaar ook de vrijkomende brandweergarage in de Villastraat te gaan ge bruiken als jongerenhonk. Schiedam De Schiedamse huisartsen zouden een voor beeld moeten nemen aan hun Vlaardingse collega's, als zij voor nascholing de stad uitgaan. Dat vindt Pvd A-raadslid Truus de Nijs, die het gisteravond in de welzïjnscommissie 'een slechte gang van zaken' noemde dat nagenoeg alle Schiedamse huisartsen op 4 en 5 oktober de stad uit wa ren. De patiënten konden toen weliswaar bij het Schielandziekenhuis terecht, maar volgens mevrouw De Nijs is de drempel nogal hoog: „Als je kind ziek thuis is, bel je voor een huisbe zoek niet zo gauw het zie kenhuis." Zij vindt het in Vlaardingen beter geregeld. Als huisartsen zich daar laten nascholen, splitst de plaatselijke huisart- senverenigingen dat 'in moten' op, zegt mevrouw De Nijs. Driekwart van de artsen blijft in de stad als de anderen op cursus gaan. En dat gaat dan bij toerbeurt, zodat elke arts een keer aan de beurt komt voor de tweedaagse bijspijker cursus. In Schiedam waren alleen de vier jonge artsen van het col lectief, dat in de Gorzen en op de Vlaardingerdijk praktijk ruimte heeft, begin oktober gewoon aan het werk. Maar zij hebben nog nauwelijks contac ten roet hun collega's en kon den de praktijken dus niet waarnemen. Wethouder Hafkamp toonde zich gisteravond bereid de kri tiek van mevrouw De Nijs ter kennis van de Schiedamse huisartsenvereniging te bren gen, met de aanbeveling om het Vlaardingse voorbeeld te volgen. Mevrouw Bfaisse-van der Vijver koopt op het Schiedamse hoofdpostkantoor het eerste setje kinderpostzegels. Vlaardingen 'Schiedam Het was vanmorgen een drukte van belang op de postkantoren in Schiedam en"Vlaardingen. De verkoop van de kinder postzegels en de wenskaarten is weer van start gegaan. In Schiedam was het me vrouw Blaisse-van der Vijver die hei eerste setje kinderze gels kocht op het hoofdpost kantoor aan de Lange Nieuw- straat. Mevrouw Blaisse-van der Vij ver was in Schiedam één van de eerste verkoopsters van kinderpostzegels. Lang, heel lang heeft zij zich ieder jaar met de verkoop bezig gehou den. Het comité kinderpostze gels Schiedam wilde haar nu eens in het middelpunt van de belangstelling zetten. Een beetje verlegen over zoveel be langstelling voor haar per soontje kocht mevrouw Blais- se-van der Vijver de kinder postzegels. In Vlaardingen was het eerste burger Fred van Lier die zich als eerste verzekerde van een mapje met kinderpostzegels. Op het postkantoor aan de Westhavenkade kocht hij zijn zegels. De kinderpostzegels hebben dit jaar als thema 'Kind en stripverhaal'. Elke postzegel vormt een stripverhaaltje, compleet met tekst. Joost Swarte heeft de zegels ontwor pen. Vlaardingen Drie gezin nen van de Nieuwelaan hebben gisteren tijdens een informatie-avond interesse getoond voor de woningen die op het terrein ten zui den van de straat moeten komen. Omdat zij allemaal in het grootste huis geïnteresseerd bleken gaan architect en aannemer nu proberen het plan in die richting bij te stellen, In het oorspronkelijke plan is slechts één huis van die grootte opgenomen. Gisteren is tevens besioten dat het in wendige van de 'super-de- luxe' huizen nogeens kritisch wordt bezien. Jan Does, coordinator van de project groep centrum, concludeerde met de aanwezigen dat er te veel 'toeters en bellen' zijn gepland. De architect komt over enkele weken met een definitief plan. Schiedam De rooms-katho lieke poot van het algemeen ziekenhuis Schieland in Schie dam heeft niet kunnen voor komen, dat directie en bestuur, een abortusvergunning heb ben aangevraagd, zoals meer. ziekenhuizen in Nederland hebben gedaan. Wethouder voor volksgezond^ heid Hafkamp bevestigde dat' gisteravond m antwoord op een vraag van PSP'PPR- raadslid Bart de Leede. die op de aanvraag van Schieland om te mogen aborteren reageerde' met de woorden: ..Des te pret tiger." De Leede had er kennis van genomen, dat een aantal ka tholieke ziekenhuizen m het land weigerden een abortus vergunning aan te vragen. Ge zien de achtergrond van het Schielandziekenhuis (in Schie dam fuseerde destijds het ge meenteziekenhuis met de rooms-kalholieke Noletsneh- ting) was De Leede benieuwd hoe het met dit ziekenhuis was verlopen. Maarlereld: 'Varkentje zal gewassen worden' Vlaardingen De Vlaarding se gemeenteraad gaat zich de komende dagen ernstig bera den, op welke manier het OJC moet worden aangepakt. Het jongerencentrum weigert elke vorm van medewerking bij het instellen van een begelei dingscommissie. Zelfs een po ging om de impasse te door breken door het instellen van een soort bemiddelingscom missie, die zich zou moeten be zighouden met het samenstel len van een rapport over het functionei en van het OJC en over de telkens weer optre dende conflicten met het ge- Schiedam Bezuinigen op kindercentra is onverant woord. In Schiedam be staat een grote behoefte aan meer kinderopvang, wat blijkt uit 373 kinderen tussen nul en dertien jaar op de wachtlijsten. Veel eenoudergezinnen, buiten landers, ouders die stude ren, of nieuwe Schiedamse gezinnen worden daardoor beperkt in hun mogelijkhe den tot ontplooiing. Boven dien is er een gebrek aan betaalde leiders en leid sters, waardoor kinderdag verblijven en peuterspeel zalen niet optimaal jcun- nen functioneren. Dat zijn enkele conclusies uit de nota 'Onderzoek naar en ruchtlijnen voor Kinderopvang 'in Schiedam', die een zware delegJUe van de werkgroep kindercentra Schiedam van ochtend overhandigde aan welzijns weihouder Luub Haf kamp, De nota komt op een moment, dat Hafkamp een ei gen notitie aan B en W heeft voorgelegd. Daann worden nog onbekende maatregelen voorgesteld, waarbij het geld de belangrijkste rol speelt, zo als de wethouder vanochtend zei. Beide stukken zullen binne- kort door de politiek worden vergeleken. De kindercentra houden het hart vast over de uitkomst, want volgens de werkgroep maakten de wet houders Hafkamp en Post hoorn tot dusver toezeggingen niet waar. Zo is het wachten nog steeds op een overschot van 65000 gulden uit 1983 om de tekorten in de kinderop vang te dekken. Vanochtend bleken de kinder centra steun te krijgen var» de stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie <SVO). de betrokken ouders, de ABC-taalgroep Schiedam, het Zuidholiands overleg kir» dercentra, buurthuis Nieuvv land en de Schiedamse kinde rartsen, namens wie Marjan Dekker zei dat voor veel kin deren met psycho-sociaJe pro blemen kindercentra een on misbare schakel zijn. Wethouder Hafkamp nam vanochtend de nota van de kindercentra in ontvangst. meentebestuur, is gestrand. Het onafhankelijke drieman schap, dat het college van B en W daarvoor heeft aangezocht, krijgt binnen het OJC geen poot aan de grond. Zelfs po gingen van de commissie om een gesprek met hei bestuur te krijgen zijn mislukt: de toe gang tot het centrum wordt het driemanschap geweigerd. Volgens beroepskracht Dick Ringlever zijn twee van de drie mensen in de bemidde lingscommissie voor het OJC onaanvaardbaar, vooral omdat het ambtenaren zijn die niet onafhankelijk worden ge dacht: Anja van Gorsel en Henk van Goor. „En die com missie heeft zich zeer onfat soenlijk in onze richting opge steld. We hebben twee keer gevraagd aan te geven wat het doel is van hun werkzaamhe den. Daar weigeren ze ant woord op te geven." Volgens Henk van Goor is het de on derzoekscommissie tot nu toe onmogelijk gemaakt een ge sprek met het OJC-bestuur te Geduld is op In de wandelgangen van het stadhuis zijn inmiddels stem men opgegaan om de subsidie kraan nu dicht te draaien. Zo ver 2al bet deze week nog niet komen, maar dat sommige raadsleden daar langzamer hand iets voor beginnen te voelen wordt steeds duidelij ker. „Ons geduld raakt op, nu blijkt dat we geen greep op het OJC kunnen krijgen", zegt PvdA-raadslid Toon CorneHs- se. Diverse raadsleden hebben in middels getracht een bemidde lende rol te spelen. Een van hen is D'66-raadslid Nel Kes- ter. „Ik heb uren met ze zitten praten, maar het OJC zet ge woon zijn eigen positie op het spel. Uiteindelijk waren ze hel met me eens dat het instellen van zo'n onderzoekscommissie een goede oplossing zou zijn om uit de impasse te komen. We hadden het allemaal keu rig afgesproken. En uiteinde lijk komt er dan toch weer een brief, waarin gesteld wordt dat ze die bemiddelingscommissie niet zien zitten. Ze gooien op die manier hun eigen glazen in." Ook de VVD-fractie heeft het erg moeilijk met het OJC. Pauline Thielê-Geurtsen: „Dat er iets moet gebeuren, is dui delijk. Het kan niet geaccep teerd worden dat men zelfs een inventarisatiecommissie var» de baan schuift. Maar wal je eraan moet doen is me nog niet duidelijk. Als je de subsi die inirekt zit je met een leeg gebouw en een waarschijnlijk zeer opstandige groep." En Maarten Vermeer namens het CDA: „Er is al over gemop perd dat die begeleidingscom missie nu weer een onder zoekscommissie moet worden. Maar als zelfs dat niet wordt geaccepteerd, dan wordt het een moeilijke zaak- Er moet echt iets gaan gebeuren: je kunt voor die vier ton ook an- dupre leuke dingen doen." Wethouder Anj Maarleveld zit met de OJC-problemen in zij" maag. Zo langzamerhand voelt hij zich door de opstelling van het OJC met de rug tegen de muur gedrongen „Vorige week heb ik weer een gesprek met dat OJC-bestuur gehad. We hebben ze laten weten be reid te zijn hen met een scho ne lei te laten beginnen, ook al hangt daar een prijskaartje van 70.000 gulden aan wat nog aan oude posten betaald moet worden. Maar nu het op die onderzoekscommissie aan komt, laat men doodleuk we ten: het mag wel, maar dan in de vorm van een onafhankelij ke groep die bestaat uit leden van het college, de raad en vertegenwoordigers van het OJC, Dat is toch met onafhan kelijk! De drie mensen, die we voor die club hebben aange zocht, staan te goede naam en faam bekend. Zelfs dat wordt geweigerd. Wat moet ik dan nog? Ook al gaat het de laatste tijd wat beter in het OJC, ze mogen niet verwachten dat ik op die basis het OJC ga zitten verdedigen in de raad. Op een gegeven moment komt er een keer een grens, en die is nou wel bereikt." „Ik heb er heus begrip voor dat het moeilijk werken is in een open jongerencentrum. Maar toch is het purit bereikt dat ik zeg: hoe precies weet ik nog niet, maar dat varkentje zal gewassen worden. Ik hoop dat de gemeenteraad zijn her- ?sens erbij houdt", aldus Maar- He veld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1