24 ROTTERDAM Gestapelde dozen sep,ember 87, jjjpf kandelaars GRAAG GEDAAN. ;bon a U) t ahou' SSsr" ST— I ^^-iPlKUWSBUo I Rijk met aannemers akkoord over W illemstunnel Kans op verkeerschaos in ochtendspits Beeldkrant op Lijnbaan Minister niet bang voor nieuwe koppelbazen AWF -onderzoek 'arbeidspools' in de haven c%ayek din. 20 t/m zon. 25 NOVEMBER Zeeman verongelukt Bejaarde verongelukt Kleurrijk Rotterdam aangeboden De Schouwburg I Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 16 november 1984 'RZ/RV/RY/RW Rotterdam De rijksover heid en een aannemers-con sortium hebben overeen stemming" bereikt over het geschil dat was ontstaan over de bouw van de Wil lemsspoortunnel. Men ïs het er nu over eens dat een aan tal voorzieningen waarover onenigheid was ontstaan, wel degelijk valt onder de afgesproken aanneemprijs van 520 miljoen gulden. Het gaat daarbij om de aan sluiting op het emplacement Rotterdam-Centraal, het dwarsviaduct Pompenburg en de overkapping van de tunnel- monden. De aannemers claim den onlangs dat deze voorzie ningen niet zouden behoren tot het 'unieke aanbod' dat zij minister Smit-Kroes hebben gedaan. De spoortunnel dreig de daardoor duurder te wor den. De aannemingscombinatie Volker Stevln, HBG, Ballast Nedam, Boskalis en Struk- tonheeft wel voldoende in spraak gevraagd in de ont werpfase bij de te kiezen bouwmethode en constructie- De nu gemaakte afspraken worden verder uitgewerkt in een basis-overeenkomst tussen de onderhandelingsdelegatie van het rijk, de NS, Rotterdam en de aannemers- Deze over eenkomst zal 1 januari 1985 gereed moeten zijn, maar er is uitstel tot 1 juli 1985 mogelijk. Acties bij openbaar vervoer 10 Op het gebouw van de Rotterdamse Kunststichting aan de Lijn baan werd gistermiddag een beeldkrant gehesen. De beeldkrant heeft een oppervlakte van 32 vierkante meter en gaat culturele ge beurtenissen aankondigen. Binnen enkele dagen is de beeldkrant in bedrijf. Na Amsterdam (Leidseplein) en Utrecht (Hoog Catharijne) heeft dan ook Rotterdam een centrale culturele agenda. Rotterdam Minister De Ko ning van sociale zaken vreest geen nieuwe koppelbaas-prak tijken in het Rijnmondgebied, wanneer hij het verbod op iti en uitlenen van metaal werk nemers uit de wet schrapt. Dit zei de minister gisteren tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercommissie. De PvdA had om dat overleg ge vraagd. Socialist Henk Vos hield de minister met nadruk voor dat de metaalbedrijven niet zuilen terugvallen op de 8.000 werk lozen metaalarbeiders in Rijn mond, maar op personeel uit het buitenland dat via koppel bazen wordt aangeboden. Bo vendien, zo stelde hij, zullen de in Rijnmond functioneren de arbeidspools de nek worden omgedraaid. Maar De Koning liet weten die vrees niet te hebben. Volgens hem betekent het verbod op het in- en uitlenen van me taalarbeiders juist een extra stimulans om-buiten de wette lijke paden om illegale werk nemers aan te nemen. Ook een overleg met vakbon den, Rijnmond, de gemeente Rotterdam en de provinciale raad voor de arbeidsmarkt, waar de PvdA om vroeg, werd door De Koning van de hand gewezen. Pas na een advies van de Raad van de Arbeid wil hij 'mogelijk" met verte genwoordigers uit het Rotter damse om de tafel gaan zitten, deed De Koning als uiterste toezegging. Rotterdam Het accountants bureau Moret en Limperg is een onderzoek begonnen naar de besteding van gelden van het Algemeen Werkloosheids fond (AWF) in de 'arbeids pools' van de betreffende stichtingen in de Rotterdamse en Amsterdamse haven. Het onderzoek richt zich. op de vraag of de havenbedrijven wel voldoende gebruik maken van de 'pools' en op welke wij ze improduktïviteit kan wor den vermeden. De uitkomsten worden in maart 1985 ver wacht. Het AWF betaalt ongeveer de helft van de leegloop in de 'pools', waarin havenwerkers zijn opgenomen die bij stuwa doors bedrijven worden ingezet als daar behoefte aan extra personeel is. De afgelopen ja ren kostte dat het AWF 13 tot 23 miljoen gulden per jaar. Hei onderzoek is mede een ge volg van uitlatingen van de Vervoersbond FNV, dat de ha venbedrijven op grote schaal gebruik 2ouden maken van zwartwerkers in plaats van bij de stichtingen aan te kloppen. flohnsÉtta-lymk" ROTTERDAM Weekdagen: 's avonds 20 uur.Zaterdag: 15.30 en 20 uur. Zondag 12.30 en 16.15 uur. Prijzen: 12 - 16 - f 20 - f 24 - 30. Kinderen t/m 15 jaar 50% reduktïe. 65-plussers 50% reduktie in de matinees. Kaartverkoop; Ahoy" van 10-16 uur (niet op zondagen) en bij de voorverkoopadressen. Telefonisch plaatsbespreken: 010-812144. Rotterdam Bij bus, tram en metro in Rot terdam dreigen lang- zaam-aan-acties en blokkades. Nagenoeg zeker is dat donderdag morgen een wegblokka de komt de Sluisjesdijk in Rotterdam-Zuid. Daardoor zal de Maas tunnel gestremd raken. De kans is groot dat de ochtendspits donder dagmorgen in Rotter dam in een chaos veran dert. Op een FNV-actieveragdenng, gisteravond in Palace, werd er een oproep geplaatst aan vak bondsleden van de bedrijven aan de Sluisjesdijk, E-ET'ers en uitkeringegerechtigden om massaal aanwezig te zijn aan die Sluisjesdijk. De blokkade, waardoor het zuidelijk Maas- tunnehracé gestremd wordt, begint om zes uur. Een derge lijke actie vorig jaar leerde dat het uren duurt voordat het verkeersbeeld bij de Maastun nel weer normaal is. De RET'ers vergaderen woensdagavond over de moge lijke langzaam-aan-actie, waardoor tram, bus en metro aanzienlijke vertragingen kunnen oplopen. De acties tegen het ziekengeld breiden zich steeds meer uit. Veel bedrijven zullen donder dag geheel of gedeeltelijk stil liggen, omdat de bij de FNV aangesloten bonden werkne mers hebben opgeroepen voor een massale protest-bijeen komst op het Schouwburg plein. Stakingen zijn er te ver wachten bij metaalbedrijven in de Drechtstreek en bij en kele Rotterdamse havenbedrij ven, waaronder het stukgoed en overslagbedrijven. Een delegatie van werknemers en uitkeringsgerechtigden zal donderdag na afloop van de bijeenkomst een petitie aan bieden aan het Rotterdamse gemeentebestuur, zo werd gis teravond bekend gemaakt op een aeueveragdreing, waar ook vice-voozitter Herman Bode van de FNV sprak. (zie ook pagina 25) Rotterdam De 36-jarige Fi ll pijnse zeeman Jose de la Cuesta is aan boord van de tanker Texaco Africa, die ligt afgemeerd in de Rijnhaven, om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat m de machine kamer werkte, werd sinds woensdagnacht vermist. Don derdagochtend werd het li chaam van de zeeman gevon den in een liftschacht. Rotterdam De 78-jarige W.H. Jansen uit Rotterdam is donderdag by een verkeerson geval om het leven gekomen. De man werd met zijn fiets op het kruispunt Groene Kruis- weg/C harloisse Lagedijk door een bestelbus aangereden. In het ziekenhuis bleek de be jaarde aan zijn verwondingen te zijn overleden. Tijdens een geanimeerde bij eenkomst in de kamér van bur gemeester Bram Peper is van morgen het boek 'Kleurrijk Rotterdam' gepresenteerd. Het boek waarin een vijftigtal schil-' derijen van Pieter van den Doel is gereproduceerd, zal vanaf maandag in de meeste boek winkels verkrijgbaar zijn, als mede bij de commerciële vesti ging van deze krant aan de Witte de Withstraat cn het re dactiekantoor aan de Coolsin- gel. De afgebeelde schilderijen zijn namelijk al in kleur gepubli ceerd in deze krant. De ge zondheidstoestand van de schilder liet het niet toe dat hij vanmorgen persoonlijk bij de bijeenkomst in het stadhuis was. Het tweede exemplaar (het eerste was voor Van den Doel zelf) werd aanburgemees- ter Peper overhandigd door adjunct-hoofdredacteur Jan Prins van het RN in aanwezig heid van onder anderen me vrouw Van den Doel en Nieuwsbladredacteur Cor Doe- ter, die de begeleidende tek sten heeft geschreven. „Kleur rijk Rotterdam" is een uitgave var Sijthoff Handelsdrukkerij en. Rotterdam Een overdosis aan beperkende randvoor waarden heeft de architect Quist er niet van weerhou den een aantrekkelijk plan op tafel te brengen voor de nieuwe Schouwburg, die in september 87 kant en klaar op het Schouwburgplein moet staan. Medio december '84 zal minister Brinkman van WVC de eerste paal slaan, tot nog toe wordt exact op schema gewerkt Bij het totale complex, dat 70 miljoen gaat kosten, zijn kan toren, winkels en woningen betrokken. De Schouwburg zelf, kosten 33 miljoen, be helst een grote zaal mei 800 zitplaatsen, een kleine zaal (het Piccolo Theater) en een Theatercafé. Het uiterlijk van de Schouw burg, dat in deze omgeving zeer overheersend zal zijn, lijkt op de tekening imposant, maar aantrekkelijk. De archi tect zelf sprak van 'gestapelde dozen met kandelaars', die kandelaars vormen een lieht- plastlek aan de voorzijde. Het lichtende glas in pilaren wordt aan de onderkant afgesloten met een baan licht, waarop volgens de modernste technie ken mededelingen zullen wor den gedaan over de activitei ten binnen het gebouw. Aan de voorkant is een stuk overdekte stoep, aan de west zijde kan een deel van de 'stoep door middel van een schaarconstructie opgetild worden tot toneel-niveau, zo dat de vrachtwagens met de cors en dergelijke na één reu- zezwaai het toneel kunnen op rijden. Zowel wat het uiterlijk ais wat het innerlijk van de Schouw burg betreft heeft de architect voorat het element 'levendig heid' benadrukt. De trappen- constructie binnen is zó ge maakt, dat men elkaar op ver schillende niveaus kan zien lo- Schouwburg anno door Jaap Koop- mans w- pen, ook de grote hoogtever schillen in het interieur ma ken een levendige indruk. De toneeltoren zit achter de geornamenteerde doos waarin zich de hal bevindt aan de voorkant, zodat het publick om de toren heen de zaal be reikt. Onder de schouwburg is een parkeergarage gecon strueerd, het toneel zelf is zo groot, dat ook toekomstige Sto- pera-produkties er in geher bergd kunnen worden Flexibel Maar wanneer er een zeker iniiniiteit wordt gevergd kan de zaal aanzienlijk kleiner worden gemaakt door middel van een scherm. Als voorzie ning voor uitvoeringen die niet in het lijsttoneel thuisho ren is een scala van mogelijk heden bedacht. Men zal zowel in een grote kring als in een kleine kring om het gebeuren heen kunnen 2itten. Ook de toneelopening is flexibel: van 8 meter tot maar liefst 20 me ter. De zaalvloer is op ver schillende niveaus te brengen, zodat de stoelen zowel amphi- theatergewijs als plat kunnen worden opgesteld. Dankzij de huidige brand weervoorschriften heeft de ar chitect voor zeer goede been ruimte zorg gedragen. Het is op z'n minst opmerkelijk hoe Quist een zo geringe ruimte zo intensief heeft kunnen gebrui ken: de repetitieruimte -in de oude Schouwburg doorn in het oog van de regisseurs- is even groot als het toneel en voldoet volledig aan het pakket van eisen dal de leden van het RO Theater hadden samengesteld. De grote 2aa! moet aan ver schillende, tegengestelde, eisen voldoen. De nagalm die vereist wordt voor opera is groter dan de nagalm voor toneel. De zaal is zo geconstrueerd dat bij een opera-voorstelling de nagalm gelijk is aan die van de be roemde Scala te Milaan, aldus de architect. Bij een toneel voorstelling wordt de nagalm gereduceerd door middel van een doek dat, onzichtbaar voor het publiek, tegen de achter wand vanaf het plafond wordt neergelaten. Zowel Burgemeester en Wet houders als de Commissie Kunstzaken, die de gemeente raad adviseert, hebben nun in stemming met het definitieve ontwerp van Quist betuigd. De directeur van de Dienst Ge meentelijke Kunstgebouwen. Paul Mentzel, heeft gisteren verklaard dat in de nieuwe Schouwburg de frequentie van het aantal voorstellingen sterk zal toenemen. Dat zal mogelijk worden door dat de spelers, dankzij de goe de repeieer-accomodatie, voor repetities geen gebruik meer behoeven te maken van het toneel. Het aantal voorstellin gen zal oplopen van 180 in het verleden naar 250 vanaf 1987. - Ook het Piccolo Theater zal meer dan de gebruikelijke 200 voorstellingen per jaar bren gen. r zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of M vriendin misschien. Ad Breng daar even verandering in.f rGs:- L 1 p°stcod I Wc°"pUms ff ff Naam.- ^dres.- 8 P°stcod *©le/oo: puurde Plaldc, n°feer«i.i.v. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een. mini-letteitang. foor de Moeite de Belangstelling voor binnenschepen bij ontwikkelings landen Rotterdam Rotterdam heeft het voorstel gelanceerd om de overcapaciteit aan binnensehe- pen naar ontwikkelingslanden te sturen of ze anders te ver kopen naar verre landen, die. ze goed kunnen gebruiken. Een eerste verkenning heeft opgeleverd, dat de belangstel- ling van ontwikkelingslanden groot is. Er zijn al zoveel aan vragen, dat ons land de totale overcapaciteit van 500.000 ton laadvermogen kwijt kan. Wethouder drs. k. den Dun nen maakte duidelijk, dat het.; erom gaat, hoeveel het ver voer van de binnenschepen naar ontwikkelingslanden, kost. Het ministerie van ont-j wikkeüngssamenwerkmg is- om medewerking gevraagd voor zover het gaat om con- - centratielanden„We hoeven; er niets aan te verdienen, als- we de overcapaciteit maar kwijt zyn. Terugkomen doen ze echt niet meer", zei hij De wethouder deed ook de suggestie hinnenschepen com pleet met schippers over te va ren naar landen als Brazilië. „Jonge kerels, die het hier moeilijk hebben «n de binnen scheepvaart, kunnen daar goed verdienen. Zo n gebied als de Amazone is uitemate ge schikt voor de binnenscheep-^ vaart", zei hii.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3