Stampvoetende Sint boos op winkeliers 'Vlaardingen knoeit met servicekosten' Onverwacht conflict over basisonderwijs GRAAG .GEDAAN ;sow L«9sasags j'Zr- - VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE GDURAKT NIEUWE WATERWIG GOUBANT Othello heeft talent in huis voor méér Spieringshoek gelooft ogen niet: vijftig mille ■smmem Bewoonster wil geld terug Jongen schiet met luchtbuks: drie gewonden Hulp aan 16 indianendorpen KERN-MOTIE VERWORPEN MAANDAG; 19 NOVEMBER 1984 De aankomst op de Markt in Vlaardingen. Sinterklaas komt uit de koets en schudt de han den van wat kindertjes, die door hun ouders omhooggehouden worden. Waterweg-Noord Klimatologisch gezien had Sin terklaas beter een week eerder kunnen arriveren. Had hij het minder koud gehad. Hoewel Sint het ra zend druk had om bijna tegelijkertijd Vlaardingen en Maassluis en daarna ook nog Schiedam tevreden te stellen, stond hij evenals zijn paardente stampvoeten van de kou. Niet alleen letterlijk, want in de intocht aan om luchtig poli een 'politieke' toespraak haal- «ek te bedrijven, de hij in Vlaardingen stamp- „Hoewel ik me normaal ge- voetend uit tegen de lokale sproken nooit met politiek be- middenstand. In Schiedam moei moet me nu toch iets van greep burgemeester Scheeres het hart. Ik ben er bijzonder Vlaardingen De gemeente Vlaardingen knoeit al tien jaar met de servicekosten voor de individuele woningen Drieën-Huysen aan de Willem de Zwij gerlaan. Per bewoner is in dat tijdvak gemiddeld ruim 4.3D0 gulden te veel aan servicekosten betaald. Dat bedrag moeten zij terugkrijgen. Tot die conclusie komt S.Eike- lenboom uit Sint Willebrord, zoon van een van de bewoon sters, na bestudering van de diverse jaarverslagen. Hij heeft het college en de ge meenteraad in een brief ge vraagd zijn Verbijsterend' re laas le staven door een nader onderzoek in te laten stellen. Op dat verzoek is nog niet ge reageerd. Schiedam De politie heeft in de Eduard van Beinum- laan een 17-jarige jongen ge arresteerd, die eind vorige week drie mensen verwond de door schoten uit zijn luchtbuks. De jongen had zich verdekt opgesteld in zijn kamer en schoot van daaruit op mensen, die bij de bushal te stonden te wachten of die op de fiets langs reden. Een 21-jarige fietser liep hierdoor een diepe vlees wond op vlak onder zijn rechteroog. Hij moest zich onder doktersbehandeling la ten stellen. Ook een 16-jarig meisje, dat bij de bushalte stond te wachten, moest naar de dok ter, nadat zij plotseling een brandende pijn in haar bo venbeen voelde. Een 74-jarige man hoorde een knal, vervolgens getik van een kogeltje tegen de abri en voelde toen hoe iets vlijmscherp zijn grote teen binnendrong. Een 25-jarige moeder en haar zoontje kwamen er be ter van af. Ook zij hoorden een knal, maar de kogel moet tegen de tas van de jon gen zijn aangeketst. De schutter zal zich voor de kinderrechtere moeten ver antwoorden. Zijn luchtbuks is in beslag genomen. In al die jaren heeft geen en kele bewoner ooit een specifi catie gekregen van de werke lijk gemaakte servicekosten. Daarop is wel herhaaldelijk aangedrongen. Dit zou volgens Eikelenboom onder hen heb ben geleid tot een 'toenemend onbehagen en twijfels over de rechtmatigheid van de reke ningen'. Aan de hand van zijn navor singen concludeert Eikelen boom, dat de financiële ver antwoording in de jaarversla gen van alle kanten rammelt. Hel feil dat geen enkel verslag vergezeld gaat van een ac countantsverklaring heeft hem helemaal argwanend ge maakt. „Bij wijze van uitzon dering kan dat, maar niet tien jaar achter elkaar", vindt hij. Zijn bezwaren richten zich op een groot aantal punten. Zo moeten de honderd bewoners geld afdragen voor een riool fonds, waarvan het bestaan uit de jaarverslagen niet blijkt. Ook moeten zij betalen voor zonneschermen die volgens Eikelenboom allang zijn afge schreven. Tuinonderhoud wordt in rekening gebracht, terwijl een van de bewoners daar zelf voor zorgt. „Of neem de bijdragen voor de eai", gaat Eikelenboom verder. „Het gaat om jaarlijks vaste bedra gen. In 1982 werd daarvoor 6.885 gulden geboekt, maar via de servicekosten werd 12,000 gulden in rekening gebracht." Hij verwijt de gemeente dat er jaarlijks doelbewust veel meer baten zijn geboekt dan er wer kelijke kosten waren. Mocht uit een eventueel onderzoek blijken, dat Eikelenboom met zijn kritiek gelijk heeft, dan vindt hij dat er voortaan ge specificeerde opgaven moeten worden verstrekt. Met het schrappen van de posten tuin aanleg, zonneschermen en verliezen vorige jaren zouden de maandelijkse servicekosten, die de laatste jaren een explo sieve groei hebben doorge maakt, met 75 gulden per maand kunnen worden ver laagd. Vorig jaar bedroegen de servicekosten 322 gulden per maand. Vlaardingen Een driekwart gevulde Stadsgehoorzaal had zaterdagavond oprecht plezier bij het blijspel 'Echtgenoot te huur' dat de Sehïedamse to neelgroep Othello voor de eer ste keer speelde. Niet alleen het zeer gemêleerde publiek genoot van de klucht, maar ook de acteurs hadden er dui delijk lol in. Toen om elf uur het doek voor de laatste keer viel, was iedereen dik tevre den en kon de trouwe aan hang nog uitvoerig napraten tijdens het daarop volgende bal. Ook tevredenheid is subjectief. 'Echtgenoot te huur' bevatte alle ingrediënten voor een the atersucces van het Theater van de Lach of de Mounties Vrolijke moeilijkheden, mis verstanden, persoonsverwisse lingen, goedmoedige intriges, komische typetjes en een hap py end. Simpel en vrolijk. Pe ter Bergvliet schreef het stuk speciaal voor gezelschappen als Othello en alle spelende le den konden er kennelijk een rol in krijgen. Dat betekende vooral een heen en weer gedraaf van al lerlei mensen, dat voor de 'ontknoping' niet eens zo rele vant was. Zoals altijd: niemand was aan niemand gekoppeld en via een heleboel lachwek kende verwikkelingen 'ging' door Mari Timmermans aan het emd Dirk met Lien, Simon met Sofie, Ankie met Jaap, Emmy met Hugo en Jo ns met Dina. Nog lang en ge lukkig. Op de achtergrond speelde een schimmige finan ciële transactie, die uiteraard ook ten goede gekeerd werd. De beide zakenlui hadden voor de loop van het stuk evengoed een fabriek van ko gellagers of een notariskantoor kunnen hebben, maar het feit dat ze een winkel in dames lingerie voerden, tekende het Othello in touw: een meisje, dat karata en judo leert, ver koopt een opdringerige jon geman een welgemikte trap in de maag. Let op het verge noegde gezichtje, terwijl het slachtoffer het uitkrïjst. Aar dig toneel. niveau. Een goedkope manier om de lachers op je hand te krijgen. Toneelvereniging Othello zou volgende keer een wat minder kluchtig drama ter hand moe ten nemen. Daarmee kan het zichzelf meer eer bewijzen. Bij 'Echtgenoot te huur' logen de acteerprestaties er niet om. Hier en daar vielen dialogen wat onnatuurlijk uit: de regis seur zou meer op hei dialect kunnen letten, want de ei en ij klonken als platte ai's. Af en toe vergiste een acteur zich in een naum (wie niet bij zoveel medespelers''). Cor Morra blonk uit met zijn bijna profes sionele vertolking van de ge huurde echtgenoot. Er zit veel talent bij Othello en met een wat serieuzer toneel stuk zou dat er beter uitko men, Othello speelt deze week hetzelfde stuk nog eens in het Schiedamse Passagetheater, met ongetwijfeld evenveel ple- iiifiiiiriiijiiiniiiiiiiiiiHiiiiJiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiJhiiiiiiJiiihiitiiiiiitiitiitiEiiiiiiiiiiiiiiKiuirttiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiTiitiiiiiiiritiiiiiiiiiiiiiiiiiiEtfiiiEtiitiiitiiiiiifiuiiiitiinihiiiiiiiiiiiiiJJiiiiitritiiiiJiitiiiiiiiiittniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiUiiiiiiiiitJiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vlaardingen Bij de coalitie partners VVD en PvdA is een, zoals de PvdA'er Kwakkel- stein het noemt, 'onverwacht conflict' ontstaan over het in voeren van een nieuw school type op scholengemeenschap De Vaart. Het gaai om het voortgezet basisonderwijs (VBaO). Op voorband heeft het college vorige week in meerderheid besloten, dit nieuwe schooltype bij het mi nisterie van onderwijs aan te vragen ma^r de VVD-fractie, inclusief de wethouders, is het daar niet mee eens. De VVD'ers vinden het aan vragen van dat nieuwe onder- wijstype 'uiterst prematuur', zo liet onderwijsspeeialist Jan van Hemert van de VVD vrij dag weten. Het probleem is, dat een van de twee openbare scholengemeenschappen, die voor het nieuwe onderwijstype In aanmerking komen, Casi- mir, om allerlei redenen niets voor het Voortgezet Basison derwijs voelt. De Vaart daarentegen ziet het nieuwe onderwijstype wél zit ten. De VVD-fractie is van oordeel, dat de goedkeuring van het ministerie niet had mogen worden aangevraagd, nu de beide scholengemeen schappen met op één lijn zit ten. Scholengemeenschap Casimir is bang, dat er voor leerlingen die het VBaO gaan volgen, na afloop van die studie vrijwel geen aansluitmogelijkheden zijn op ander voortgezet on derwijs. Vooral om die reden heeft Casimir het nieuwe type vooralsnog afgewezen. De kans dat Vlaardingen met het nieuwe schooltype mag be ginnen is niet zo erg groot, al dus wethouder Arij Maarle- veld (onderwijs). Toch hebben de PvdA-wethouders m het college besloten, dat het on derwijstype moet worden aan gevraagd, vooruitlopend op de discussie die daarover nog in de gemeenteraad moet worden gevoerd Om voor het nieuwe onderwijstype in aanmerking te kunnen komen moest de aanvraag uiterlijk vorige week tn Den Haag liggen. PvdA-raadshd Willem Kwak- keistc-in vindt de verdeeldheid onder de coalitiepartners mej kwaardig. „In het beleids programma is afgesproken, dat het meedoen aan landelijke projecten zal worden bevor derd En in de laatste commis sievergadering zijn van de zij de van de VVD ook geen pro testen vernomen. Als de VVD mordicus tegen was geweest, dan had ze dat wel eerder kenbaar mogen maken", meende Kwakkelstein vrijdag tijdens de behandeling van de on cl er wijs-paragraaf van de begroting voor volgend jaar. Het CDA heeft geen moeite met invoering van het nieuwe onderwijstype. „De proef heeft onze instemming", liet CDA- ieider Jo Schriel weten. 'miiiiiimiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiEiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiEiiEiiiiimiiitiuiiiMiiiiiiiiiiiiiitiuEiiiitiii verdrietig over, dat het er lan ge tijd naar uit heeft gezien dat ik Vlaardingen dit jaar niet zou kunnen aandoen. Het zag er naar uit, dat de midden stand bij de organisatie van het feest zou afhaken. Da, is een zeer kwalijke zaak." Die opmerkelijke uitsj raak deed Sinterklaas zaterdag in zijn toespraak bij de officiële ontvangst op het Vlaardingse stadhuis. De Sint hekelde ten overstaan van vele honderden kinderen en hun ouders, die zich op de Markt verzameld hadden, de moeilijke opstel ling van de diverse winke liersverenigingen. CJV Liefde en Vrede, die jaarlijks de Sin terklaasintocht in opdracht van de winkeliers organiseert, had dit jaar zo weinig mede werking gekregen dat het feest maar tenauwernood kon doorgaan. „De middenstand mag zich wel eens goed reali seren, dat ze veel aan mij te danken heeft. Daar mag ook wel iets tegenover staan", meende de Sint. De intocht van de Goedheilig- man, die begon met zijn aan komst per stoomboot in de Oude Haven, trok in Vlaardin gen zeer veel belangstellen den. Na de officiële ontvangst werd een rijtoer door de stad gemaakt. Traditiegetrouw werd ook de kinderatdelmg van het Holy- ziekenhuis bezocht. De zieken en bejaardenomroep Vlaardin gen zorgde weer voor een rechtstreeks radioverslag van de intocht. Schiedam „Niet te geloven! Gaat die vent over Wilton-Fijenoord en over de bezuinigingen ouwehoe ren!" mopperde een chagrijni ge vader die binnen gehoor- safstand van de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres stond. Die vader was een min derheid. De zeer druk bevolk te menigte op de Grote Markt had er schik in, hoe burge meester Reinier Scheeres een glansrol vervulde. Beter dan vorige burgemees ters wist Scheeres de kinderen te bewegen tot enthousiaste uitroepen, terwijl hij tussen door in eenvoudige bewoor dingen een aantal Schiedamse problemen bij de kop pakte. „Ik heb het ontstellende be richt gehoord, dat u met het vliegtuig bent gekomen in plaats van met de stoomboot," zei Scheeres, die dus kennelijk niet op het Hoofd had gestaan toen Sint Nicolaas daar op De Blauwe Kiel binnenvoer. Sinterklaas had er enkele Pie ten aan wal gezet en was sa men met de alternatieve hop man Guus Klepke, die zijn broer zou kunnen zijn, achter de Rijnmondband op het schip De Rode Valk aan gevaren. Een vliegtuig was er dus niet aan te pas gekomen, maar, zei de Sint tegen Scheeres, als in derdaad eens zijn stoomboot kapot zou gaan, zou hij hem bij Wilton-Fijenoord laten repare ren. Daar was het Scheeres om te doen geweest: „Ze kunnen bij die werf van alles en ze kunnen best nog wat werk ge bruiken," zei de burgemeester. Hij bood Sinterklaas ook een leuk bejaarden woninkje aan in Schiedam om het teruglopende inwonertal op te vangen. En ook vroeg hij. de Sint zijn Twee zwaaiende kinderen in de top van een lantaarnpaal, zoals het in Schiedam te zien was: „Daaag, Sinterklaas!" cadeautjes vooral bij Schie damse winkeliers te gaan ko pen. „U hebt daar toch nog wel geld voor, hoop ik? Heili gen hoeven toch met te bezui nigen?" vroeg Scheeres Maassluis Om klokslag tien uur meerde de stoomboot van Sinterklaas af in de Oude Haven van Maassluis. Op het schip zag het zwart van de pieten en op de wal zwart van de mensen. Honderden waren uitgelopen om de aankomst van de Goed- hetligman gade te slaan. Ter wijl burgemeester Van Es de Sint de hand schudde, pro beerden huilende, lachende en gillende kinderen een glimp van de oude man op te van gen. Met de Maassluise band 'Kunst na de arbeid' voorop werd vervolgens een rijtoer door het centrum gehouden In de middaguren zette Sinter klaas het winkelcentrum Ko ningshoek op de kop Tiental len zwarte pieten deelden snoepgoed en cadeaubonnen uit. Door de gretigheid waar mee volwassenen cadeaubon nen in de wacht probeerden te slepen, kwamen veel kinderen tn de verdrukking, 't Viel Sint tegen „Mijn verjaardag is dan wel een kinderfeest Maar dat betekent niet dat volwassenen zich als stoute kinderen mogen gedragen Hoek van Holland In Hoek van Holland voerde deel raadsvoorzitter dr.ir De Lint een nieuw element in door Sinterklaas het Hoekse verlanglijstje voor te lezen meer woningen, een ijsbaan en minder tapioeameel ir, werk lozen. De toevoeging van du politieke aspect aan de verwel koming kreeg zowel bij jong als oud echter nauwelijks eni ge waardering Schiedam „Ongelooflijk! Zoveel had niemand ver wacht. Niemand." verzuchtte gisteravond Han Raeijmae- kers, godsdienstleraar van scholengemeenschap Spie ringshoek. De driedaagse actie, bedoeld om de Boliviaanse omroep Radio Yungas te hel pen, bracht meer dan 50 000 gulden op. „Een onvoorstel baar bedrag," zei Raeijmaekers enigszins beduusd De reacties op de Schiedamse scholengemeenschap waren volgens hem, dat het 'crazy' en 'waanzinnig' was „En het mooie is. dat drie dagen lang de sfeer zo gezellig is geble ven Ik heb geen wanklank gehoord. Niemand, wiens por temonnee is gerold, niemand die iets kwijt geraakt is, en ie dereen vond het geslaagd," zei hij over de feestelijke dagen, die vrijdag, zaterdag en zondag meer dan 10.000 bezoekers hebben getrokken. Met het geld kunnen tenmin ste zestien indianendorpen in Bolivia aan zendinstallatics worden geholpen, waarmee de gemeenschappen met Radio Yungas m verbinding kunr.cn slaan. „Dat is reuze belangrijk voor hun economie." aldus Raeijmaekers, die de educatie ve kanl daarbij niet te onder schatten noemt. /rtzim Vlaardingen De CPN-mo- tie tegen de bouw van een eventuele kerncentrale op de Maasvlakte heeft geen meer derheid in de gemeenteraad gekregen. Met de kleinst mogelijke meerderheid is de motie van de hand gewezen. Dat kwam omdat naast de VVD, die al eerder had laten weten niets voor de motie te voelen omdat de besluitvor ming over de bouw van kerncentrales op rijksni veau hoort plaats te vinden, ook het CDA en de SGP/RPF-fraetie tegenstem den. £jj r zijn. mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Hoiee, m n ttn v '"vmJ h°*hchr De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een mini-lettertang. riWinq Posh. ^cires f ""«opAfcttT Acires,_ f ^stcode

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1