Schiedam: volgend jaar eigen radio Gemeenteraad zwijgt over woonwagenkamp MAAOMBS DAGBLAD SGHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m m Overleg over rnotie kiesrecht buitenlanders Schiedam Zingt ter ziele Bij Vereenigde Glasfabrieken en Windmill: Huis iii brand bij thuis komst Amendementen CDA verworpen Paniek om ontspoorde spoorwagon Vlaardingen: pluim voor migrantenbeleid Abortus ook in Holyziekenhuis Patiënt bestolen □WATERWEG DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 Schiedam De zes fractielei ders in de Schiedamse ge meenteraad zullen zich ko mende maand gezamenlijk buigen over een gisteravond ingediende motie van CPN, D'G6 en PSP/PPR, waarin staat dat het kiesrecht voor buitenlanders niet aan andere voorwaarden gekoppeld moet zijn dan voor Nederlandse kiesgerechtigden het geval is. De klein-linkse partijen waren ingesprongen op een brief van het ADAF-eomité (anti-discri minatie en anti-fascisme) waarin de gelijke behandeling wordt gepropageerd. Volgens hun woordvoerder Bart de Leede hoeven de politieke Eartijen niet bang te zijn, dat et kiesrecht voor buitenlan ders leidt tot situaties waarbij men bij wijze van spreken al klaar staat voor de gemeente raad, zodra men op Schiphol landt. Hij noemde enkele voordelen van gelijk kiesrecht, maar overtuigde de gemeenteraad niet meteen. PvdA-raadslïd Arie Verlinde vroeg een schorsing aan en zei daarna, dat de PvdA de inhoud van de motie zo belangrijk vindt dat men een uitgebreide discussie wil voeren in de commissie al gemene en bestuurlijke zaken. In december zou men dan een raadsbesluit kunnen nemen. Tot die tijd zal de motie blij ven 'zweven'. Schiedam - Het comité Schie dam Zingt is Ter ziele. Na 13 jaar rond de kerstdagen actief te ïijn geweest, heeft het be stuur besloten tot opheffing van het comité. Vooral finan ciële problemen hebben tot het stoppen van de organisatie ge leid. Bestuurslid Jac. Duinkerke: „Wij hebben altijd bestaan van gitten en subsidies. Bij de overheid wordt de subsidie kraan steeds maar dichter ge draaid en in het bedrijfsleven gaat het ook nog niet dende rend. Toen twee van onze grootste geldschieters wegvie- ;n moesten we helaas beslui ten om te stoppen." Schiedam Zingt, een begrip in de stad rond de kerstdagen, organiseerde elk jaar een bij eenkomst in de Grote Kerk van Schiedam. Een gebeuren waar veel Schiedammers altijd reikhalzend naar uitkeken. „Het is ontzettend jammer dat we ermee op moeten houden," is Duinkerke nog altijd de te leurstelling niet te boven. „Maar het ging echt niet meer." Duinkerke blijft hopen op te rugkeer. „Diverse mensen hebben al contact gezocht. Zij wilden weten hoe wij nu elk jaar te werk gingen. Misschien dat uit die contacten is con creets komt. Ik zou dat wel prettig vinden. Mischïen dat onder een andere naam nog iets tot stand kan worden ge bracht. Lukt dat niet, dan is er dit jaar geen volkszang en dat is eigenlijk verschrikkelijk jammer," Actievoerders staan voor de poort van de glasfabriek met pamfletten, die aan passanten en werkne- Een automobilist neemt een pamflet in ontvangst. Het verkeer liep door de actie een geringe vertraging mers worden uitgedeeld. Met behulp van een megafoon wordt op schrift gestelde grieven kracht bijgezet op Rustige poortacties tegen kabinetsbeleid Gijzeling burgemeester genegeerd Schiedam De Schiedamse gemeenteraad heeft gister avond geen woord vuil gemaakt aan de^ situatie op het woonwagenkamp en de hieruit voortgevloeide gijzeling van burgemeester Scheeres door de kampbewoners. De gemeenteraad achtte aller lei andere punten van meer belang om over te spreken, dan de leefomstandigheden van de woonwagenbewoners aan de Schiekade. Hoewel de bewoners klagen over milieu vervuiling in hun omgeving en de gevolgen hiervan voor hun gezondheid, en hoewel zij hu dringend eens willen horen Waar een nieuw kamp gereali seerd zou kunnen worden, bleef het vragenhalfuurtje voor de raadsleden gister avond onbenut. Ook de frac tieleiders van de PvdA/VVD- poalitie, Gerard Verhulsdonk bn Gé Brouwer, hebben, tot dusver hun mening, dat er een kamp aan de Buitenhavenweg êou kunnen komen, niet in de politieke strijd willen weipen. Een punt waar wel over ge sproken werd, was de naamge ving Schiedam aan een onder zeeër. B en W hadden gerede neerd dat dat goed is voor de Schiedam-promotion. maar PSP/PPR-raadshd Herman Noordegraaf vond dat de, 'in zijn visie omstreden, duikbo ten voor Taiwan nauwelijks reclame voor de stad beteke nen. Het commentaar van bur gemeester Scheeres daarop luidde, dat het goed is „dat de naam Schiedam op de zeven wereldzeeen klinkt". Een ander punt, dat meer prioriteit kreeg dan het woon wagenkamp, was de inrichting van een artotheek (kunstuit leen) aan het Broersveld. PvdA'er Arie Verlinde zei dat 4000 gulden hiervoor geen vet pot is. Volgens wethouder Posthoorn komt er volgende maand een voorste! om de ar totheek daadwerkelijk te star ten, zodat deze begin 1985 open kan. De aanblik van haar brandende woning was de bewoonster teveel. Schiedam Hevig geëmotioneerd consta teerde een gezin uit de Paulus Potterstraat gis teravond bij thuis komst dat zijn boven woning in lichterlaaie stond. Het zien van de 'vlammen en de spui tende brandweerman nen greep de vrouw zo aan, dat zij een aanval van hyperventilatie kreeg. De brandweer, die snel aanwezig was, kon niet voorkomen dat de huiskamer uitbrandde. De rest van de woning liep zware rook- en waterschade op. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan, omdat een stoel te dicht bij de brandende kachel stond. Daardoor vatte de bekleding vlam, waarna de rest van de huiskamer snel in brand stond. Vervolg van de voorpagina Schiedam/Vlaardingen Bij de NV Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam en Windmill in Vlaar- dingen is vanmorgen vroeg bij de poort actie ge voerd tegen verlagingen van de uitkeringen en het ziekengeld. De aeties hadden een rustig verloop. Op beide plaatsen deelden werknemers, uitke ringsgerechtigden en districtsbestuurders pamflet ten uit waarin het beleid en de mentaliteit van het kabinet Lubbers aan de kaak werden gesteld. Henk Warmerdam, voorzitter van het bestuur van de be- drijfsledengroep, vertelde in Schiedam dat de poortactie nog maar het begin is. „We zijn nu nog bezig de mensen te informeren. Dit soort acties zijn vooral bedoeld als waar schuwing voor politiek en werkgevers." Op andere plaat sen in de regio is de FNV in middels al tot stakingsacties overgegaan. Een bijkomend actiedoel was om het verkeer in de Schie damse binnenstad enigszins te ontregelen. „Als het even kan willen we het verkeev op de Koemarkt laten vastlopen," vertelde districtsbestuurder Frieiink even voor zeven uur. Een uur later bleek die opzet hopeloos mislukt. De ver keersafwikkeling werd door de discussies die automobilis ten voor de poort voerden weliswaar enigszins vertraagd, tot prove verkeersopstoppingen kwam het niet. De vele poli tieagenten die ter plekke wa- Schiedam De in september in het leven ge roepen Stichting Stads-Omrcep Schiedam ver wacht dat zij al volgend jaar kan beginnen met het verzorgen van plaatselijke radiouitzendin- gen. Alleen de financiering van de lokale om roep kan nog roet in het eten gooien. Daarover heeft de stichting binnenkort een gesprek met wethouder Herman Posthoorn, die het media beleid in zijn portefeuille heeft. Ook moet het gemeentebestuur nog een oordeel vellen over de representativiteit van het stich tingsbestuur. Daarover zitten de initiatiefne mers niet in. In totaal tien stromingen en ze ventien organisaties hebben deelname aan de lokale omroep toegezegd. De nieuwe stichting komt voort uit de stichting Lokale Omroep Boemerang, die sterk werd ge associeerd met een piratenzender. De nieuwe naam geeft niet alleen een breuk met het verle den aan, maar ademt tevens het open karakter van de nieuwe op2et. De uitgangspunten van de lokale omroep zijn neergelegd m de beleidsnota „Kleinschalig is groots". Het is de bedoeling dat de omroep zich in eerste instantie gaat toeleggen op radiouit zendingen. De stichting houdt er rekening mee dat de activiteiten later worden uitgebreid met het opzetten van ee>* plaatselijke kabelkrant. De stads-omroep mikt op een duidelijk profes sionele opzet. Gedacht wordt aan het creéren van tweeenbalve tot drie formatieplaatsen en bel aantrekken van een grote groep vrijwilli gers Mocht het niet lukken voldoende geld bij een te krijgen voor een dergelijke pretentieuze aanpak moet er blijkens de nota toch tenminste een professionele journalist/eindredacteur wor den aangetrokken. Voor de financiering wordt gedacht oan een mengvorm. Mogelijk inkomstenbronnen zijn: giften en donaties, gemeentelijke subsidie, me definanciering door commetciéle gebruikers en verhoging van het cai-tarief. Het cai-tarief zou met ongeveer twee kwartjes per maand moeten worden opgetrokken. „Dat is een bedrag dat door een groot deel van de bevolking nog als acceptabel wordt ervaren", meldt de-nota. Binnen de opzet is er tevens ruimte voor der den (politieke partijen, ziekenomroep en ge meente) om programma's ie verzorgen. Er is in middels een programmaraad geformeerd die de programmering verder gaat uitwerken. Elektrische deken in brand Schiedam Een 64-jarige be woner van de Maekaystraat hoeft gistermiddag brandwon den aan de rechterhand over gehouden van een brandje in zijn slaapkamer. De brand kon beperkt blijven, doordat de man een brandende matras vanuit het raam op de derde etage op straat gooide. De schade bedraagt vijfduizend gulden. ren hoefden dan ook niet in actie te komen om het verkeer om te leiden. Diverse politieke partijen wa ren met hun vertegenwoordi gers aanwezig om solidariteit te betuigen. CPN'er Ulfred Bruseker bleef lang bij de poort staan. PvdA-wethouder Herman Posthoorn hield het na een kleine tien minuten voor gezien. In beide bedrijven verzamel den de werknemers zich om twaalf uur m de kantine om daar de kabinetsplannen te be spreken. Om de druk op de ketel te houden is bij Windmill vanmiddag tevens een extra vergadering van de onderne mingsraad gehouden. Districtsbestuurder Piet Jan sen schatte vanmorgen in dat de kantineactie slechts op zeer beperkte schaal tot werkon derbreking zal leiden. „Wind mill blijft gewoon doordraaien. Het is te gevaarlijk als ieder een de werkplek verlaat. Maar bijna iedereen die zich vrij kan maken komt naar de kan tine. We willen In dit stadium overigens nog niemand onder druk zetten." Ook bij de Glas fabrieken had deelname aan de kantine-actie een geheel vrijwillig karakter. Bij de RDM wordt morgen middag een soortgelijke actie gehouden. HVO staat voor donderdag op het programma. Daar wordt 's middags voor korte tijd het werk neergelegd. Schiedam - De gemeenteraad heeft gisteravond vier CDA- voorstellen verworpen om een aantal tarieven minder te ver hogen dan B en W hadden voorgesteld. Zelfs 'le CPN, doorgaans voor ver!.,ging van tarieven, noemde de CDA- voorslellen hypocriet. En wethouder Van Tilborg gaf de christen-democraten lik op stuk, omdat door de CDA- amendementen ineens de in druk werd gewekt dat alles in Schiedam zo omhoog vliegt, terwijl de gemeente haar best heeft gedaan zoveel mogelijk tarieven gelijk te houden of marginaal te verhogen. Toen CDA'er Aad van Lingen zijn wijzigingsvoorstellen er niet door kreeg, stemde het CDA uiteindelijk mee met het voorstel van B en W, met uit zondering van Jaap van Kat wijk. De CPN maakte een voorbehoud ten aanzien van enkele leges, die verhoogd worden. Vlaardingen De Vlaar- dingse politie en brand weer gaven gistermiddag groot alarm, toen even na vieren bij Windmill een tankwagon met ammoniak uit de rails was gelopen. Dat alarm werd gegeven, omdat aanvankelijk niet duidelijk was of de wagon door de ontsporing was be schadigd. waardoor iitt zeer giftige ammoniakgas kon ontsnappen Dat bleek niet het geval, zodat de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, weer terug naar de kazerne kon. Het trein stel ontspoorde bij het pas seren van een handwissel op het terrein van de kunstmestfabriek. Later op de avond zetten de Spoorwegen de wagon weer terug op de rails. Waterweg-Noord De stich ting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond (SBWR) is goed te spreken over de ma nier waarop Vlaardingen de overlegstructuur met migran ten heeft opgezet. De OOM, het Overleg Orgaan Migran ten. werkt nu ruim een jaar en is het vervolg op verouderde overlegvormen tussen ge meente en organisaties. Het feit. dat het OGM meer bevoegdheden heeft gekregen en dat er in gemeenteraadsle den in zitten werkt volgens de SBWR de participatie van mi granten m de hand. Een en ander schrijft de organisatie in haar jaarverslag over 1983. Zo wel inspraak op als betrokken heid bij het beleid zouden nu zijn gegarandeerd, meent de overkoepelende stichting. „Een specifiek overlegorgaan is de weg waarlangs participa tie in de algemene kaders be reikt kan worden. Helaas wordt deze weg in te weinig gemeenten bewandeld," con cludeert de stichting Over Maassluis is de SBWR minder goed te spreken. De stellingname van de gemeente ten aanzien van de gebruiks voorschriften voor de Turkse moskee omschrijft de SBWR als 'hard'. Ook na regelmatig overleg met de gemeente bleef zij op bet standpunt staan dat de Turkse groep aan de zelfde voorwaarden moest voldoen als andere gebruikers van het complex waarin de moskee is gevestigd. De SBWR had ge pleit voor een soepele oplos sing. Ook over de subsidiering van Nederlandse taalcursussen kon de SBWR met de gemeen te met tot overeenstemming komen. Nog steeds staat Maas sluis op het standpunt dat de stichting die lessen moet be kostigen. Met Schiedam had de stichting in 1983 weinig problemen. Vlaardingen Het dagelijks bestuur van het Holyïieken- huis heeft besloten een ver gunning aan te vragen om in het ziekenhuis abortussen te mogen uitvoeren. Het besluit is genomen na positief advies van de ondernemingsraad. Slechts één personeelslid van het ziekenhuis toonde zich te genstander. Het besluit, dat morgen nog moet worden bekrachtigd door het algemeen bestuur, is. geno men omdat het algemeen zie kenhuis een taak heeft voor alle groepen van de bevolking, zo heeft het dagelijks bestuur geredeneerd. Het ziekenhuis bestuur heeft voldoende ver trouwen in de procedures, die door de Tweede en de Eerste Kamer zijn goedgekeurd. De gemeenteraad is vrijdag stilzwijgend met de aanvrage akkoord gegaan. Alleen de SGP/RPF-fractie liet weten, het uitvoeren van abortussen in het Hoiyziekenhuis 'diep bedroevend* te vinden. Vlaardingen Een afge sloten auto is geen veilige plaats voor fotospullen, dacht een patiënt van het Vlaardingse Hoiyzieken huis gistermiddag. Tot zijn schade ontdekte hij dat dieven ook in de koffieka mer van het ziekenhuis hun slag slaan. De man Iiet tijdens 2ijn be handeling de tas onbe heerd achter in de koffie kamer. Toen hij terug kwam waren de fotospij len verdwenen. Op dezelf de verdieping van het zie kenhuis werd ook een tas met girobetaalkaarten van een personeelslid gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1