TORIES Kredietbank heeft 't druk in Schiedam ALSTUBLIEFT... Twee arrestaties na vandalisme in Opstandingskerk t Grote Boek van Sinterklaas nu bij politie GRAAG GEDAAN! Energiebesparing valt Woudhoek tegen ÏIAARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSBHE GOBDANI NIEUWE WATERWEG CODBANT Vlaardingse raad verdeeld Jaap Brouwer neemt afscheid •Scheeres in de arreslee Actie tegen hogere ogb slaat aan Konijnen en wijn verdwenen Geen geld voor 'Andere Markt' Cheis CCDPENS H slaapccwiforl j Onzichtbare autoschade Wèspaansepolder Kies DriesDa's zekerder! Geldkistje gestolen Meer eenmalige uitkeringen DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 Doopvont en avondmaalstel terecht Schiedam De politie van Schiedam heeft twee jongens van 19 jaar aangehouden, die worden verdacht van diefstal en het aanbrengen van racistische leuzen in de Opstandings kerk in Schiedam. De politie heeft de doopvont en het avondschaalstel onge schonden teruggevonden. De jongelui zijn ingesloten op het politiebureau in Schiedam. De politie verwacht op korte termijn tot nog meer aanhou dingen over te kunnen gaan. Over het motief van de jongelui tast de politie nog in het duister. De politie doet nog geen mededeling of de jongens deel uitmaken van de zogenaamde Wibaut-gang. „Wij hebben ook nog niet kunnen nagaan of zij een racis tisch motief hadden met hun actie. Dat zijn we allemaal nog aan het onderzoeken", aldus hoofdinspecteur Van Hof van de Schiedamse politie. Dominee De Ru reageerde vanochtend zeer verrast op de ar restaties: „Dan is de politie wel erg snel te werk gegaan. Mijn complimenten, ik had het op zo'n korte termijn nog niet verwacht" De dominee van de Opstandingskerk weet zeker dat de laffe daad van het afgelopen weekeinde door meerdere personen moet zijn uitgevoerd: „Met twee man kun je zoiets niet voor elkaar krijgen. Dan zou ik ze voor helemaal voor pampus in de gang hebben moeten vinden, want het was gewoon verschrikkelijk wat ze allemaal vernield hebben." Er werd schade aangericht voor 20.000 gulden. De dominee is zeer blij dat de doopvont en het avondmaalstel weer terug zijn. „Wij zijn een financieel niet zo draagkrachtige gemeente, dus het was nog lang niet zeker of wij de spullen nieuw kon den aanschaffen. Ik denk dat die jongens de gestolen goede ren niet snel kwijt konden en ze maar ergens opgeslagen hebben. Wij zijn in ieder geval zeer blij dat alles weer terecht is. Dan hoeven wij bij niemand aan te kloppen om de spullen te le- Politieke impasse dreigt i Kees van der Windt: „Zinnige benadering oppositie." Vlaardingen „Wordt ons amendement over uitbreiding van De Lo per niet aangenomen, dan haalt geen enkel voorstel het", zegt Jo Schriel, fractievoorzit ter van het CDA. De twee voorstellen van de PvdA/WD-coalitie kunnen zeker niet op de steun van het CDA re kenen. De gezamenlijke oppositie komt van avond in de gemeente raad met een eigen voorstel en als dat het niet haalt zit Vlaardin- gen en niet voor het eerst in een politieke impasse. Hei winkelcentrum in Holy mag hooguit met 4100 vier kante meter worden uitge breid, de financiële haalbaar heid moei worden onderzocht, gestapelde bouw in het cen trumgebied van Holy is uit den boze en er moet een plan komen om de streekfunctie van de Vlaardingse binnenstad te versterken. Dat zijn de voornaamste ingrediënten van het amendement dat CDA, D'66 en SGP/RPF op tafel brengen. Ook de fracties van PSP/CPN en SP zouden daar wei oren naar hebben. Het voorstel neigt nog hel meest naar het meerderheidsstand punt van de PvdA. „Maar wij willen het uilwerkingsplan voor uitbreiding op tafel heb ben voor wij ons in dit avon tuur storten", aldus Schriel. Op steun van de VVD hoeft de oppositie in geen geval te re kenen. „Daar geven wij abso luut geen medewerking aan", zegt VVD-leider George Neijs- sel zeer beslist als hij van het alternatief hoort. Zijn partij vindt dat er in Vlaardingen al teveel winkels zijn en wordt daarin gesteund door de Ka mer van Koophandel en de Schiedam Wegens zijn (al 'maanden bekende) benoeming -tot gemeentesecretaris van Oud-Beijerland neemt mr. Jaap Brouwer donderdag 20 december met een receptie af scheid van Schiedam. Bij de gemeente werkt hij momen teel nog als chef van de secre tarie-afdeling economische aangelegenheden. De receptie wordt van vier tot zes uur ge houden in de aula van het Ste delijk Museum. Schiedam Gezeten in een arreslee en voorafgegaan door harmonievereniging Harpe Davids en een stoet kinderen met lampions trekt burge- - meester Scheeres volgende week donderdag vanaf het ^stadhuis, via de Hoogstraat 1 naar de Koemarkt. Zijn reisbe- - stemming is de uit de kluiten 'gewassen kerstboom die daar -dan staat opgesteld. Scheeres is gevraagd om half acht de ver- 1 lichting te ontsteken. Hij zal daarbij worden geassis- 1 teerd door de heer Nellen, di- recteur van Sandvik-Neder- land. de gulle gever van de boom, Als vanouds krijgt Schiedam ook dit jaar van het bedrijf een in Zweden gekapte kerstboom aangeboden. .Vlaardingen De door de hulp- en informatiedienst van de SP ontketende bezwaar schriftenactie tegen de verho ging van de tarieven van de onroerend-goedbelasting in Vlaardingen blijkt een enorm succes. Vanmorgen vroeg, al voordat "de SP om negen uur in het Weeshuis begon met het ver strekken van concept-be zwaarschriften, stonden de mensen in. de rij. In anderhalf uur lijd haalden vele tientallen mensen een bezwaarschrift op. Men kan in het Weeshuis ook vanavond van zeven tot negen en morgen van negen tot twaalf en van zeven tot negen uur terecht. Schiedam Een volkstuinder uit Schiedam ontdekte tot zijn grote schrik dat al zijn konij nen uit hun hokken waren verdwenen. Dieven bleken de konijnen uit hun hokken te hebben bevrijd en meegeno men, waarschijnlijk met het cog op de komende feestdagen. De waarde van de konijnen bedroeg ruim 800 gulden. Tennisvereniging Los Bigotos mist na een bezoek van onge node gasten 15 dozen wijn. Door het vernielen van een ruit kwamen de inbrekers het clubhuis binnen. De buit had een waarde van 1100 gulden. Vlaardingen Het organisa tiecomité Andere Markt hoeft voorlopig niet te rekenen op subsidie van de gemeente Vlaardingen. Het comité had een verzoek ingediend voor een bijdrage van ruim 1300 gulden. „Er is gewoon weinig ruimte meer pmjets extra's te doen", aldus de heer Snoeck van de de afdeling sociaal-cultureel werk. „Al het geld dat we konden besteden is ai uitgege ven, Daarom moeten we de mensen teleurstellen." Het comité Andere Markt is een keer per maand op zater dag op het Liesveld aanwezig met een aantal stands. Er wordt dan reclame gemaakt voor tal van alternatieve orga nisaties zoals het IKV en Am nesty. Ook organisaties, die zich bezig houden met de pro blematiek van de Derde We reld, zijn vaak aanwezig. „We zijn er nog niet helemaal uit", weet de heer Snoeck. „Wij hebben begrepen dat er ook regelmatig groepen en ar tiesten optreden. Misschien dat er nog iets te regelen valt met de Culturele Raad, Wij hebben de mensen geadviseerd om daar ook geld te vragen. Ver der willen wij de leges per jaar gaan berekenen, zodat die kos ten ook weer gedrukt kunnen worden." /ADVERTENTIES) KIJKEN, ZITTEN. UGGEN. SLAPEN, OP EEN VERSTELBARE BOKSPRING Wij presenteren box- spnngs die met de band of elektrisch verstelbaar zijn. Kies bij ons de ideale bcx- spnng Uw slaapadviseur Hoogst raat 46 48 Schiedam i tel 010-2687 17 Vlaardings jongste agent Johnnie van Westerbruggen laat het Grote Boek van Sinterklaas zien. Vlaardingen De politic-agenten Verschoor en Van Koon deden gisteravond rond acht ussr een wonderbaarlijke ont dekking: het Grote Boek van Sinterklaas, voorzien van een groot gouden kruis op de omslag, lag midden op het wegdek van de Billitonlaan. De Sint zelf was nergens te bekennen. Nu is het de politie bekend dat de echte Sinterklaas wat hulp bisschoppen heeft en dat de zwarte Piet, die zijn perso neelsbeleid uitvoert, niet altijd even selectief die hulpjes uit kiest. De agenten kregen dus prompt het vermoeden, dat het gevonden boek toebehoor de aan een Sint die tijdens zijn kinderbezoekjes nogal onder invloed van alcoholische ver snaperingen is geraakt. Hij zal wel teut geworden zijn, dach ten ze op het politiebureau. De agenten troffen in het Gro te Boek allerlei deugden en ondeugden van kinderen uit Bij schade aan uw auto spoort Dries met de modernste meet- en richtappaxatuur elke - soms onzichtbare - vervormingen op. Da's niet alleen mooi maar ook veilig! Bokdueg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010- 154540. de Westwïjk aan, Op papiertjes stond precies wat de Sint waar moest zeggen. Losse velletjes over Keesje die stout was ge weest omdat hij zijn vriendjes altijd plaagde en daarom maar eens een liedje voor Sinter klaas moest zingen. En over Jenny die niet meer aan de haren van andere meisjes mocht trekken. Allemaal pla gerijen, waar Sint al tientallen jaren mee te maken krijgt. De politie zat er nog even mee, wat zij nu met het boek aan moest. Alle adressen langs gaan om de ouders te laten weten dat Sint bij hen waar schijnlijk niet meer komen zou? Want de laatste bezoek tijd, die in het boek was ver meld, lag rond half negen en ruim daarvoor moest Sint hel boek zijn verloren. Maar het viel niet te achterhalen waar hij al wel geweest was en waar hij nog verwacht werd. Vlaardingen Na een in braak uit hun woning aan de Van Hogendorplaan missen de bewoners een geldkistje. De inhoud van het kistje is nog niet bekend. De politie kon geen enkele vernieling constateren. Ver moedelijk zijn de dieven mei een valse sleutel het huis bin nengedrongen. Schiedam Het inwoner tal van Schiedam mag te ruglopen. het aantal men sen dat een eenmalige uit kering aanvraagt stijgt, net als vorig jaar. Dit jaar worden er 5320 aanvragen door de GSD onderzocht. Vorig jaar wa ren dat er 5056 en in 1982 nog minder: 4826. De soci ale clienst verwacht dat negentig procent van de aanvragers de uitkering krijgt. middenstand. „Wij houden vast aan ons standpunt, dus voor de PvdA wordt het kie zen of kabelen", concludeert Neijssel. Zinnig PvdA'er Kees van der Windt is wat positiever over het plan van de oppositie, dat per slot van rekening nog het dichtst in de buurt komt van het PvdA-voorstel. „Wij zullen het goed bestuderen, op zich is het een zinnige benadering van de problematiek," Maar dat alle nieuwbouw in Holy-Noord voortaan laagbouw zou moeten zijn is volgens Van der Windt een absurde eis. „Er is natuur lijk grote behoefte aan eenge zinswoningen, maar zo zwart wit kun je dat toch niet stel len." Bij de maximum uitbrei ding met 4100 vierkante meter heeft Van der Windt ook zijn bedenkingen. Er moet snel een besluit geno men worden over De Loper, vindt CDA'er Schriel, „De mensen in Holy zijn dat gezeur van de politiek zat. Die willen uitbreiding." Maar het gevolg van het voorstel van de oppo sitie zou weieens kunnen zijn, dat de Vlaardingse raad van avond helemaal niet tot een besluit komt, „Dan komt het oude bestemmingsplan weer op tafel", zegt Van der Windt. „Daar ging' onze voorkeur naar uit." Maar desondanks zou hij het een slechte zaak vinden, als de gemeenteraad niet uit de problemen komt. „Dan toont de politiek zich on machtig en daar is niemand bij Erasmus-onderzoelc zou positief uitvallenmaar: Schiedam Een nog onbekend aantal bewoners van de 184 minimum-energiehuizen. in Woudhoek-Noord is ge schrokken van de eindafrekening, die zij de afgelopen da gen kregen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). In sommige gevallen zou dertig procent meer gas en elektriciteit zijn verbruikt dan op grond van de energie besparende voorzieningen mocht worden verwacht. Hierdoor is in tie Geuzenbuurt van Woudhoek een geruch- tenvorming ontstaan, als zouden de mmimum-energïe(ME- woningen een regelrechte flop zijn. maar die conclusie wordt niet door iedereen gedeeld. Wel heeft de ONS in de klachten aanleiding gezien om samen met gemeentewer ken een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het hoge verbruik. Een ONS-woordvoerder weet te melden dat de tegenval lers niet over de hele linie voorkomen. Hij durft niet te zeggen of de extra stookkosten zijn ontstaan omdat de be treffende bewoners zich de adviezen niet ter harte nemen. Wel zegt hij: „Het verbruik hangt vaak samen met de wij ze. waarop men in de woning bezig is. Maar aantallen ken ik nog niet. Of het verbruik hier en daar dertig procent hoger is, weet ik nog niet." Een ambtenaar van de dienst gemeentewerken, die zorg gedragen heeft voor de installatie van het ventilatiesys teem waarbij van luchtverwarming gebruik wordt ge maakt, bevestigt dat de gemeente signalen heeft gekregen van hoger verbruik dan verwacht was. Gemeentewerken is volgens hem benieuwd naar het totale beeld dat de eind afrekeningen van de ONS in de Geuzenbuurt te zien zul len geven. Maar ook wacht gemeentewerken vol nieuws gierigheid de uitslag af van een onderzoek, dat door de Erasmus Universiteit is ingesteld naar het effect van de ME-woningen. Voor zover bij gemeentewerken bekend, zou dat onderzoek gunstig uitvallen en haaks staan op de geruch lens troom. Wei realiseert de gemeente zich, aldus de woordvoerder van gemeentewerken, dat in de ME-huizen, waar naver- warming door twee ventilatoren aanwezig is, do stookkos ten iets hoger zullen zijn dan in de andere. „Op gas geeft hel namelijk we] een besparing, maar de ventilatoren wor den aangedreven door elektriciteit, dus dat verbruik is misschien iets meer." Nog deze maand hopen de ONS en gemeentewerken het onderzoek afgerond te hebben. Schiedam Het spreekuur dat de Vlaardingse gemeen telijke kredietbank drie we ken geleden begon bij de so ciale dienst in Schiedam is nu al aan uitbreiding toe. „De uitkeringen staan ook 20 onder druk", zegt direc teur Gérard Smits van de GSD zorgelijk. „Als minima schulden krijgen, hebben ze nauwelijks kans om daar uit te komen." „Het is een lange weg ge weest, maar met een spreek uur aan de *s-Gravelandse- weg is voor Schiedammers de bereikbaarheid van de kredietbank verhoogd", al dus Smits. „Daar kan waar devolle hulp geboden wor den." Maar mevrouw Po- thorst van de gemeentelijke bank, die elke dinsdagmid dag zo'n tien mensen op haar spreekuur ziet verschijnen, geeft aan dat het ook voor haar niet gemakkelijk is om mensen uit de schulden te helpen. Er zijn in Schiedam 5483 mensen die een uitkering van de sociale dienst krijgen. En dan zijn er nog de WAO'ers en AAW'ers en de ouderen die het niet breed hebben. Steeds meer van die m U heeft best nog wel een vrïend(in), een goede kepnis of een familielid, die onze krant nog niet leest. Laat ons even weten bij wie we deze krant kunnen laten bezorgen. Voor de moeite wacht u een beloning; ton,; ^dres;., i ff i '"HOn een schitterend, zilverkleurig broodmandje een sieraad voor uw tafel. (diam. x 29 cm., hoog 5 cm.) mensen raken in de schul den. „Vorig jaar deden wij 1200 schuldsaneringen, dit jaar komen wc op 1500". zegt directeur W. Saling var> de kredietbank. Nogal logisch, vindt Smits: „Je houdt het niet lang vol om van een minimumuitkering te leven." Modder „Die mensen gaan steed;? verder de modder in", zegt mevrouw Pot horst. „Zeslaan,' rood, hebben achterstanden; bij gas, licht en huur, schuld den bij andere banken. Op! een gegeven moment is het' gat niet meer te dichten.'- Dat minima in staat zouden; zijn hun schulden af te lossen> is volgens Smits een fictie.! „Maar door de landelijke; normen worden wij wel ge-» dwongen van die fictie uit te! gaan." In Schiedam studeert de! werkgroep Minima Zonder! Marge op een nuttige manier om het noodfonds van een. ton, dat de gemeenteraad een' aantal maanden geleden ter beschikking stelde, nuttig t'e! gebruiken. Maar dat valt niet? mee; het rapport had vorige week al bij burgemeester en| wethouders op tafel moeten1 liggen, maar volgens Smits! moet met twee weken veiV traging rekening worden gs£! houden. Het noodfonds is ook geetv vetpot. Tegenover de mïljoé-! nen die de Schiedamse socid- le dienst aan uitkeringen! verstrekt is het fonds, bé~! doeld om mensen met onog-' losbare schuldenproblemen* te helpen, maar een druppel-' tje op een gloeiende plaat. En zelfs naar dat druppeltje, zegt' wethouder Herman Post-' hoorn, wordt door het minis-! terie van sociale zaken al* met argusogen Gekeken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1