Maassluis maakt zich sterk voor industrie Sociale werkplaatsen en om verleg personeel 1 m Oppositie door de bocht voor PvdA Van Tilborg revancheert zich Delft klaagt over "overval* rijksweg 19 Historische Vereniging herstelt Kethel in ere ONDERSCHEIDING VAN DER VLIET mum DAGBLAD SCHIEDAMSCDE CODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente steunt promotieplan Rijnmond Auto botst: gewonde Reconstructie Midden-Delfland Onderscheidingvoor De Vos Gemeente raaddoe nou iets11 ËJllTFii VRIJDAG 7 DECEMBER !984 Schiedam De aanleg van het stuk rijksweg 19 tussen Schiedam en Rijswijk, op een 'dijkje' van 60 centimeter boven het maaiveld in Mid den-Delfland, is voor Delft niet aanvaardbaar. Er moet alsnog tijd worden gegund om deze kwestie verantwoord te kunnen bekiiken. Dat standpunt heeft een op één ljjh zittende Delftse gemeenteraad gisteravond ingenomen.. Een brief met deze boodschap wordt vandaag nog verstuurd naar de Tweede Kamer. Die vergadert volgende week over de aanleg van de weg. Het initiatief voor de brief kwam van PvdA- zijde, maar werd door alle partijen in de ge meenteraad ondersteund. Het socialistische raadslid H. Boogaard, die de weg trouwens 'niet nodig' noemde ('ook niet voor het Westland'), hekelde de gang van zaken vorige week in de Reconstruetiecom- missïe Midden-Delfland. Die werd plotseling geconfron teerd met het verzoek van mi nister Smit-Kroes (verkeer) om een technisch uitvoerings- advïes over de al jaren omstre den rijksweg. Boogaard haalde in dit ver band de term 'overval' aan. De in de commissie zittende CDA-wethouder Jan-Bart Mandos deelde de mening dat er te weinig tijd was geweest voor een afgewogen oordeel. Hij had dat in de reconstruc- tiecommïssie al met vele argu menten getracht dat duidelijk te maken, Maassluis De gemeente Maassluis heeft binnen vijf jaar de beschikking over der tien hectare grond voor de uit breiding van de industriële ac tiviteiten. Verder is er 3,5 hec tare grond beschikbaar in de Wethouder Izaak van der Knaap (midden) in gesprek met gemeente-secretaris Huiskens en de heer Booms- ma, lid van de IKM, van het bedrijf Verolme Elektra. Aalkeetpolder voor de opslag van buizen en pijpen van het Maassluisse bedrijf Key en Kramer. „Wij vergeten de industrie dus niet", aldus burgemeester Hans van Es tijdens een ont moeting van het Maassluise gemeentebestuur, het bestuur van de Kamer van Koophan del en de Industriële Kring Maassluis. De eerste burger van de stad benadrukte nog eens dat zijn Slachthuis gaat dicht Schiedam Het open baar slachthuis in Schie dam zal in 1986, vermoe delijk in april van dat jaar, zijn poorten sluiten en afgebroken worden. Het personeel, dertien Schiedam/Maassluis De so ciale werkplaatsen in Schie dam en Maassluis zitten drin gend om personeel verlegen. De BGSW 'De Duddalf' in Maasslius heeft zelfs enige tijd gebruik gemaakt van uitzend krachten om de achterstand in de produktie weg te werken. Een tijdelijke maatregel, die eind volgende week afloopt. Schiemond en de BGSW zou den enkele tientallen mensen kunnen plaatsen, maar door de bezuinigingen bij het minis terie is dat niet mogelijk. „Onze mensen mogen maar op beperkte schaal overwerken", verklaart Leen Lucardie, de directeur van de BGSW in Maassluis, het inzetten van uitzendkrachten. „Het komt zelden voor, maar nu konden we niet anders. Door de staal- staking in Frankrijk stagneer de onze produktie van de zo mer. Voor de feestdagen moes ten we een aantal orders af werken en toen hebben we toestemming gevraagd om uit zendkrachten in te zetten. We kregen toestemming, maar het is echt een uitzonderlijke situ atie. Sociale werkplaatsen zijn er natuurlijk niet voor om uit zendkrachten aan het werk te houden." Economie De BGSW 'De Duddalf' kampt dus met een groot personeels tekort. Ook de bedrijfsge- meenschap Schiemond in Schiedam kan nog zat mensen plaatsen. „Maar door alle be zuinigingen komt het er .niet van", aldus Wob van der Veen, directeur van Schie mond. „De economie trekt aan en dat merken wij ook. De be zuinigingen van het ministerie komen eigenlijk te laat, een zinloze maatregel eigenlijk. Wij beschikken over een goed gevulde orderportefeuille. Vol gend jaar verhuizen wij naar een nieuwe ruimte en onze mogelijkheden worden dan. nog groter. Wij raken door de nieuwste maatregelen van het ministerie een aantal arbeids plaatsen kwijt, maar daar wil len we onderuit zien te ko men. Het college is dat met ons eens en wil voor ons ont heffing vragen." Twintig In Maassluis zou Leen Lucar die zo twintig mensen willen aannnemen. „We hebben een enorme wachtlijst, maar het mag gewoon niet. Als de on derhandelingen over arbeids tijdverkorting goed aflopen komt er volgend jaar mis schien wat meer ruimte, maar zeker is het allemaal nog niet. Wij exporteren, momenteel zeer veel naar Scandinavië en Engeland. Door onze gunstige ligging kunnen wij veel snel ler leveren dan bijvoorbeeld Duitsland. Wij zitten echter vast aan het beleid van het ministerie." man sterk, kan waar- schijnlijk worden onder gebracht bij het nieuw te stichten abattoir in de Spaanse Polder in Rotter dam. Ook de tachtig werknemers, die namens de vleeshandel in het slachthuis werken, kunnen daar hun baan voortzetten. Die gunstig genoemde regelin gen voor het personeel hebben burgemeester en wethouders van Schiedam gemakkelijker tot een besluit kunnen bren gen, Twee jaar geleden was er nog sprake van een hele heisa, toen het slachthuis gesloten dreigde te worden. Door toedoen van de CPN werd bereikt, dat er een voor lopige oplossing kon worden gevonden. Er is echter geen verandering gekomen in de sinds 1980 be staande verliesgevende situa tie, zodat het Slachthuis alsnog dicht moet, maar in ieder ge val is er nu tijd geweest om voor de werknemers iets te be reiken. B en W spreken dan ook van 'verplaatsing van werkgele genheid' en niet van ontsla gen. CPN-fractieleider Uiferd Bru- seker heeft er thans dan ook vrede mee. Zijn reactie op het voorstel van B en W is, dat het goed overwogen overkomt. „Basiseis, of keiharde zeker heid, moet inderdaad zijn dat het personeel in Rotterdam aan de gang kan. Als dat ge beurt, kan ik mij erin vinden," aldus Bruseker hedenochtend. Wat er zal gebeuren met het bedrijf, waaraan de Slacht- huisbuurt haar naam ontleent, is volgerjs wethouder Van Til- borg nog niet bekend. Een woontoren voor bejaarden lijkt hem aan de rand van de algemene begraafplaats niet op zijn plaats, te meer omdat er al andere flats staan waarvan de architectonische kwaliteit kan worden betwijfeld. Wel meent hij dat een woonbestemming voor de hand ligt. Van Tilborg heeft zijn collega Zijdeveld gevraagd eens over de invulling te gaan denken. Hij wijst erop dat dat overi gens pas na 1986 interessant wordt. Bij het besluit om het slacht huis op termijn dicht te doen heeft meegespeeld, dat de keu ringsdienst van slachtdieren en van vlees gedwongen wordt over te gaan naar het rijk. Ook zouden de EEG-eisen dwingen tot grote investerin gen, waarvan Schiedam wil afzien, zeker nu er de concur rentiedruk uit de Spaanse Pol der aan zit te komen. Maasdam Na een aanrij ding op de Trambaan, vlak onder Maasdam, moest gis teravond een inwoonster van Strijen licht gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw met haar auto te gen' een voor haar rijdende tractor met aanhanger reed. De auto werd door de aanrij ding totaal vernield. Op de Achterweg in Mijns- heerenland reed een 26-jari- ge automobilist uit Reeuwijk met zijn auto in een sloot. De oorzaak: de sterk met slib be vuilde weg, waardoor de auto ging glijden. De wagen werd zwaar beschadigd. stad een duidelijke woonfunc tie heeft: ..Daar hebben we ja ren terug bewust voor geko zen. De industrie is niet ach tergesteld. In slechte en goede tijden hebben wij elkaar altijd weten te vinden. Nieuwe acti viteiten in onze stad worden begeleid. Startende onderne mers krijgen van ons aile steun. Zo worden gemeentelij ke panden beschikbaar gesteld en worden de huren niet on nodig opgeschroefd. Van Es ging tijdens de bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis ook nog in op de extra's die Maassluis te bieden heeft. „Onze verbindingen zijn zon der meer goed. Wij zitten vlak bij de rijksweg, het water heb ben we bij de hand en ook het transport per trein levert geen problemen op. Het ontwjkke- lingsinstituut DHV in Amers foort hebben wij inmiddels op dracht gegeven om de moge lijkheden van onze haven nog eens te onderzoeken. Kortom, wij zijn goed bezig in Maas sluis. Ondernemers worden, ik benadruk het nog eens. ook niet gehinderd door erfpachto vereenkomsten." Wethouder Izaak van der Knaap memoreerde in zijn toelichting dat de lastenver zwaring voor ondernemers in de stad is afgeremd. „Ai twee jaar hebben wij voor het elek triciteitsverbruik geen verho ging doorberekend. Wij voe ren een consequent beleid in dat opzicht en daar kunnen de ondernemers in Maassluis blij mee zijn." T evreden De heer Van der Bos, de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en ae Beneden-Maas. hoorde het allemaal tevreden aan. Slechts complimenten gaf hij de gemeente. „Wij bemoeien ons niet mei politiek", liet hij opgewekt weten. „De onder nemers in onze regio en dus ook in Maassluis kunnen te al len tijde op onze steun reke nen. Wij zijn zeer blij dat Maassluis ook heeft toegezegd mee te werken aan een pro motieplan van Rijnmond. Daar hebben wij ons altijd al hard voor gemaakt en we zijn zeer verheugd dat ook het gemeen tebestuur van Maassluis achter onze actie staat." Het college van burgemeester en wethouders in Maassluis vergaderde ook nog achter ge sloten deuren met de afvaardi ging van de Kamer van Koop handel. „De besprekingen zijn in goede harmonie verlopen", liet een tevreden Van der Bos weten. De bijeenkomst werd in een Maassluis restaurant be sloten met een diner. Dit op uitnodiging van de IKM. Directeur Klaas van der Geest van de spaarbank, voorzitter Ruud Poels van de Historische Vereniging, F.L. Geeres functionaris bij de Bondsspaarbank én bij de Hist.Ver, H.Sondermeijer, aannemer, bouwer van het nieuwe kantoor en lid van de HVS, heffen het glas. Schiedam De Schiedamse Bondsspaarbank cn de Historische Vereniging hebben elkaar nu pas echt gevonden. Met de opening van het nieuwe bankkantoor in de Hof van Spaland deelt de Historische Vereniging Schiedam mee in de vreugde. Tegelijk met de ingebruikstel ling van het ultramoderne bankgebouw aan de Schiedamseweg plaatst de Historische Vereni ging een viertal authentieke naamborden voor het dorp Kethel. „Niet zo gek overigens", meent voorzitter Ruud Poels van de Historische Vereniging. „Op de zelfde plaats waar nu het nieuwe kantoor ver schijnt, stond in vroeger dagen ook een bord en drie jaar geleden hebben wij er nog eens een onofficieel bord neergezet." Uitvoering eerste schatting in Midden-Omland ingevolge artikel 48 van de Reconstructiewet Midden-Delfland Donderdag 22 november j.l. is onder leiding van het plaatsvervangend lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, ir. H. van 't Land. het proces-verbaal van classificatie in Midden-Delfland vastgesteld. Met de vaststelling van het proces-verbaal is de formele grondslag gelegd voor de uitvoering van de eerste schatting. Voor de schatting zijn door de reconstrucliecommissïe 17 schatters benoemd. Er zal geschat worden in 2 ploegen die elk bestaan uit 3 schatters en een ploegleider. De schatters zullen vanaf maandag 10 december hun werkzaamheden starten. De eerste schatting zal ongeveer 3 maanden m beslag nemen. De schatters zullen daartoe de komende maanden de percelen gelegen in het reconstructiegebied Midden-Delfland betreden voor het uitvoeren van de noodza kelijke werkzaamheden. Wij verzoeken vnendelijk waar nodig uw medewerking te verlenen. De Reconstructiecommissie. J. Noorland, Voorzitter Ir. H. R. M. Mentink, 1e Secretaris Reconstructie Midden-Delfland bureau van uitvoering foppenpolder 1c 3155 AE MAASLAND telefoon 01899-22011 Vlaardingen Aangevoerd door het CDA ging de opposi tie in de Vlaardingse gemeen teraad gisteravond voor de PvdA door de bocht. Een ze ven uur durende marathonzit ting, waarvan meer dan twee ëneenhalf uur door de ver schillende partijen en burge meester en wethouders achter gesloten deuren werd over legd, ging daaraan vooraf. Na drie koppen koffie, twee jus d' oranges en een schaal vol kaas en worst nam de raad om drie uur 's nachts eindelijk een besluit over de uitbreiding van De Loper. Fractievoorzit ter George Neijssel van de Schiedam Na een dienstverband van 38 jaar heeft J.C. de Vos, adjudant van de ge meentepolitie Schiedam, de actieve dienst verlaten. Schiedams eerste burger Rei nier Scheeres overhandigde de scheidende politie functionaris de ere-medaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, in de kantine van het politiebureau. VVD noemde het een mon strum, volgens partijgenote en wethouder Mariette Hoogen- dijk had de raad beter moeten nadenken en SF'er Remi Pop- pe vond al die aandacht voor de middenstand 'een walgelij ke vertoning'. Het werd tenslotte toch het meerderheidsvoorstel van de PvdA, dat de steun van de meerderheid van de gemeen teraad verwierf. Met een afge zwakt amendement van CDA, D'66 en SGP/RPF weliswaar, maar de haalbaarheid daarvan werd door wethouder Bas Goudriaan ernstig in twijfel getrokken. De oppositie eiste laagbouw rond de met 4100 vierkante meter uitgebreide Loper, maar of die er komt is nog maar de vraag. Bepalend bij de besluiten blijft, zei Gou driaan, wat de gevolgen zijn voor de financiële positie van het grondbedrijf. En gestapel de bouw is voor de gemeente en het grondbedrijf een stuk voordeliger. „Winkeliers worden met dit besluit het faillissement in ge laagd". concludeerde VVD'er Schiedam De golven van kritiek, die teerd dat in de nieuwe stukken nog rui- v/dthouder Van Tilborg over het hoofd me mogelijkheden worden geboden aan zijn gespoeld, hebben verfrissend ge- bewonersverenigingen en andere be werkt. Gisteravond bleken alle politieke langhebbenden om inspraak te hebben partijen zeer tevreden over de manier, in de stadsvernieuwing, waarop Van Tilborg en zijn ambtenaren alsnog inspraakgaranties hebben Belangrijkste tegemoetkoming van Van bouwd in de stadsvernieuwing in Schie- Tilborg was wel, dat de financiële plan- dam. ning (waar stadsvernieuwing en wan- „Ik kreeg er haast een kleur van", be- neer) uitgesteld is tot het vooijaar van kende de wethouder na aflocp. „Maar ik 1985. zodat daar nog alle bedenktijd over ben blij dat men heeft gezien dat we een is en niemand zich onder druk gezet uiterste poging hebben gedaan om alle hoeft té voelen. kritische opmerkingen te verwerken." „Nu is tenminste niet alles vastgenageld; Ging twee weken geleden nog het ver- gelukkig hebben we een stuk van de wijt, dat Van Tilborg alle inspraak voor verwijten kunnen doen verstommen", zichzelf hield, gisteren werd geconsta- aldus wethouder Van Tilborg. Vlaardingen Verhoog de gasprijs niet met drie, maar met 2,9 procent per kubieke meter. Dat was het voorstel dat het Vlaardings beraad van uitkeringsgerechtigden (VUB) gisteravond mee nam naar de gemeente raad. Maar een reactie kwam er (nog) niet. „U bedelt alleen om de gunst van de middenstand", verweet SlSO-voorzitter Struijs de kibbelende raadsleden, die zeven uur aan de praat bleven over winkelcentrum De Loper. „U kunt een daad stel len", zo hield André van Velzen de gemeenteraad voor. „U kunt wel dege lijk iets doen voor de mi nima." Door de gasprijs symbolisch een tiende cent minder te verhogen dan de rijksoverheid wil, krijgen de Vlaardingers in ieder geval het idee dat de gemeente het voor hen opneemt, zei Van Velzen. „Bovendien maak je dan de hogere overheid duide lijk, dat we het niet eens zijn met deze verhoging." Het VUB heeft Konsu- mentenkontakt gevraagd de gemeentelijke tarieven eens kritisch te onderzoe ken. In een eerder gehou den onderzoek kwam Vlaardingen al als een van de duurste gemeen ten van Nederland uit de bus. Jlaap Barnauw. Zijn partij pleitte voor een veel geringere uitbreiding van De Loper. Vlaardingen heeft al teveel winkels, aldus Jan Buiva. „Wat moet de consument niet witgekalkte etalages", vroeg hij zich af. En witkalk zal er volgens Buiva zeker aan te pas komen bij de Vlaardingse mid denstand, als belegger Amro toestemming krijgt om aan een grote uitbreiding van De Lo per te beginnen. „Leren wij dan nooit? Misschien moeten we nog maar eens een winkel centrum bezoeken", zei Buiva, verwijzend naar een uitstapje dat de gemeenteraad onlangs maakte naar winkelcentra in Capelle aan den IJssel en Spij- kenisse. Bulva's opvolger als voorzitter van de OVO, Harry Dijkman, kwalificeerde het amende ment van het CDA, waarin wordt aangedrongen op een uiwcrkingsplan voor de uit breiding, als ëen luchtballon, een fopspeen voor de midden stand. waar wij niet in trap pen'. De PvdA betoogde echter dat de wijk Holy behoefte heeft aan een hart. „Holy heeft recht op die voorzie ning", zei John Ranshuijsen. Hei amendement van het CDA werd aangenomen, en daarna het voorstel van de PvdA. al moest de oppositie ermee instemmen dat de pro jectontwikkelaar nu al een op dracht krijgt en dat laagbouw geen harde voorwaarde, maar slechts een uitgangspunt is. „Da's akkoord, da's akkoord", zei CD A-fractie voorzitter Jo Schriel snel, toen zijn PvdA- collega Kees van der Windt daaraan herinnerde. Behalve aan de exploitatie van het grondbedrijf hopen PvdA en CDA met hun Besluit iets te doen aan het verlies van koop krach l uit Holy naar Rotter dam. Schiedam/Vlaardingen Uil handen van Schiedams burge meester Scheeres kreeg de Vlaardmger Jan van der Vliet vanmorgen de eremedaille in zilver, verbon derf aan de orde van Oranje-Nassau. In de kantine is de jubilaris vanmorgen uitgebreid in het zonnetje gezet. Jan van der Vliet is nu alweer veertig jaar in dienst van Wilton-Fije- noord. Op 30 augustus 1944 be gon hij op de bedrijfsschooï als loopjongen en werkte zich daarna op tot bankwerker. In 1956 maakte Jan van der Vliet promotie tot assistent calculator en al snel kreeg hij de functie van calculator. Momenteel is Van der Vliet belast met de werkvoorberei ding en begrotingen ten be hoeve van de bouw van on derzeeërs. Mei vijf deskundigen werkt hij samen in het zogenaamde Sea-Dragon-project. Het was vanmorgen een fees telijke gebeurtenis op de Schiedamse werf. Niet alleen Jan van der Vliet werd in het zonnetje gezet. Elf andere medewerkers van het Schiedamse bedrijf traden eveneens voor het voetlicht. C. Borsboom (40 jaar), J. Ball (25 jaar), A. Blommers (25 jaar). H. van Deursen (25 jaar), A. Doesburg (25 jaar), J. Hersbaeh (25 jaar), M. van Heugten (25 jaar), J. Hobers (25 jaar), P. Jansen (25 jaar), J. Kreemers' (25 jaar) en A. Vredenbregt (25 jaar).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1