ADAFcomité: misverstand opgehelderd Hr.Ms. Maassluis aan marine overgedragen de Daar kijkt zelfs Kerstman van op. M STORK WERKSPOOR ZORGT VOOR 100 ARBEIDSPLAATSEN VLAARDINGS DAGBLAD SCHiEBAMSGHi GOURANI NlillWfWATERWEfi COIlBflHl CPN BETREURT GANG VAN' ZAKEN Kindercentra boycotten inspraakavond gemeente Quast wil starheid ministerie te lijf 4 PvdA en PPR/PSP niet aanwezig Quast stapt op Inbrekers gepkat Sllljt Pfu T verenigde spaarbank gffTBsrsgrsHtrwtrsTigir Vals alarm 'Heel Vlaardingen straks voorzien van openbaar vervoer' Jeugd zet buurt op stelten WATERWEG DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 Lidy Braak: Zonde, als er nu mensen wegblijven." Schiedam Het comité anti-discriminatie en antifascis me (ADAF) heeft gisteren geslaagde pogingen gedaan om alle organisaties, die betrokken zijn bij de vanavond te houden fakkeloptocht, alsnog op één lijn te houden. De boosheid, die met name bij het CDA maar ook hij de PvdA en andere partijen was ontstaan over de CPN, is volgens het ADAF-comité veroorzaakt door een hoogst ongelukkig misverstand. Het comité wijst er om te gïnnen op dat de fakkelop tocht, die om kwart voor acht bij de Opstandingskerk begint, bedoeld is als uiting van af schuw van fascisme en racis- pie. Een bericht van de CPN, waarin hetzelfde wordt ge zegd, was bij die partij al de deur uitgegaan voordat 28 Schiedamse organisaties beslo ten de fakkeldemonstratie te houden. Het CDA begreep echter dat de CPN het bericht had doen uitgaan, nadat men op één lijn was gekomen. Daardoor con cludeerde CDA-bestuurslid Siem Rosman, dat de CPN alle aandacht rond de fakkelstoet naar zich toe had willen trek ken. Lidy Braak van het ADAF-co mité kan zich die reactie van Rosman voorstellen. Zij heeft gisteren echter alles* in het werk gesteld het misverstand op te helderen, want zij noemt het van belang dat ook het CDA de demonstratie blijft on dersteunen. CDA-voorzitter Jan den Brinker gaf gister avond te kennen verheugd te zijn dat de problemen zijn op gelost. Het CDA blijft nadruk kelijk deelnemen aan de fak keloptocht, aldus Den Brinker. CPN-fractieleider Ulferd Bru- seker onderstreepte gister avond, dat het om „een gigan tisch misverstand" gaat, De CPN wilde haar verontwaar diging over de vernielingen in de Opstandingskerk publieke lijk uiten, zoals bijvoorbeeld ook de CDA-jongeren dat heb ben gedaan. Brüseker: „Ik betreur het heel erg, dat nu de indruk ontstond dat het ons om zieltjes winnen ging. Dat is allerminst het ge val." Lidy Braak: „Het zou doodzonde zijn, als er nu men- "sen wegblijven door dat mis verstand. Want het gaat ten slotte om een daad te stellen tegen racistische praktijken." Aan de demonstratie doet de VVD niet mee: deze partij be schouwt het kerkvandalisme ais een zaak voor de politie. De andere gevestigde partijen in Schiedam doen wel mee, evenals de vakbeweging, de kerken, het advocatencollec- tief, de huisartsengroep Gor zen /Nieuwland, Schiedam Te gen Kernwapens, organisaties van vróuwen en buitenlan ders, hel IKV, de Wereldwin kel, het Verenigd Verzet "40- '45, de Trechter. Sjop, het Po- poverleg en stichting 1 mei. De fakkelstoet gaat vanavond na de Opstandingskerk via Burgemeester Honnerlage Gretelaan, Nieuwe Damlaan, West vest, Lange Haven, Ger- rit Verboonstraat, Koemarkt, Broersvest en Lange Kerk straat naar het stadhuis, waar burgemeester Scheeres ge- 'vraagd is te spreken. Vlaardingen Wethouder -Floor Quasi (VVD) gaat naar ,Den Haag, om te proberen het -ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer te bewegen tot meer soepelheid. Met dat mi nisterie zijn afspraken ge maakt over het verkeerscircu latieplan en op grond daarvan is een subsidie van ruim vijf miljoen gulden toegezegd. Een van die afspraken is dat de Schiedamseweg wordt afgeslo ten, maar dat wil de vVD- fractie niet, In tegenstelling tot de opposi tie en sommige ambtenaren ziet Quast nog wel mogelijkhe den om de afsluiting te voor komen. „Wij moeten gaan pro beren om de starheid van de hogere overheid te doorbre ken. Het ministerie houdt vast aan het middel, de afsluiting, terwijl het ons gaat om het doel, het terugdringen van de geluidhinder." Uitspraken van ambtenaren, dat er geen rek zit in de afspraken met het mi nisterie zijn, zegt Quast, „voor hun eigen rekening". De wethouder gaat naar Den Haag met een motie van zijn partijgenoot Braams, die kort geleden in de Tweede Kamer is aangenomen, in de binnen zak. In die motie wordt minis ter Winsemius gevraagd soepel ~~le,zijn bij de toepassing van de nieuwe wet op de geluidhin der. „Daar zal ik het ministe rie zeker nog eens op wijzen." Maassluis De fracties van de PvdA en de PPR/PSP -ontbraken bij de ovvrdracht van Hr.Ms. Maassluis. Wel aan wezig was wethouder Mees Duimelaar (PvdA). Hij wilde de overdracht wel meemaken. „Het gaat hier tenslotte om een mij nenveger en zo'n schip werkt preventief. Echt blij met deze bijeenkomst ben ik niet, maar het hoort er nu eenmaal bij." Anton Wustrow, fractielei der van de PvdA, had tij dens de algemene be schouwingen al laten we ten dat zijn fractie zou ont breken. „Geldverspilling. Daarbij komt dat ik per soonlijk een afkeer heb van bijeenkomsten waar wordt gegeten en gedron ken op kosten van, wat zo netjes heet, de gemeen schap. Het is eigenlijk te gek datje als gemeente ei genlijk door de marine ge dwongen wordt zoiets te doen. Ik heb gehoord dat het een kleine 9.000 gul den heeft gekost, we kun nen het geld wel beter be steden." En: „De uitnodiging voor de bijeenkomst kwam te gelijk met de actie Eén voor Afrika en toe had ik gelijk al geen trek meer." Vlaardingen Floor Quast stapt op. De 57-jarige VVD'er, tien maanden wethouder en al tien jaar raadslid, legt op dok tersadvies zijn werk neer, In januari neemt Quast afscheid van de gemeenteraad! Hij zal worden opgevolgd door oud raadslid Jan Madern. Nieuw Lekkerland Twee inwoners van Nieuw Lekker land, 21 en 22 jaar oud, zijn door de politie aangehouden na een inbraak in het zwem bad in hun woonplaats. Het tweetal werd door surveille rende politiemensen aange troffen in de buurt van het bad. Ze gedroegen zich nogal verdacht. Bij controle bleken zij allerlei materialen uit het zwembad bij zich te hebben. De mannen zijn ingeslote^. Amsterdams bedrijf naar terrein Tankercleaning De overdracht van het marineschip was een feestelijk gebeuren op de Masssluisse kade. Maassluis De Hr.Ms. Maassluis is officieel aan de marine overgedragen. Met het ondertekenen van het protocol van overname door de sous-chef exploita tie van de marine W.van Raay en de heer van Dort namens de werf Van der Giessen de Noord kwam de mijnenveger uit de Alk maar-klasse definitief in handen van de marine. Het was op de kade in Maas sluis een feestelijk gebeuren. De Marinierskapel zorgde voor de muzikale omlijsting en ruim 500 genodigden woonden, de plechtigheid bij. De Maas- sluisse bevolking moest 2ich tevreden stellen met een staanplaatsje op de haven. La ter op de dag kregen de inwo ners de mogelijkheid om de mijnenveger, de zevende in een serie van 15, te bezichti gen. „Dit schip", oordeelde Van Dort, „is misschien wel de bes te uit de serie. Het is het mid delste schip, de nummer ze ven, het geluksnummer. Alle kinderziekten en aanvang- sproblemen zijn nu overwon nen. Ik was verheugd om te horen dat de bemanning van de reeds in gebruik genomen schepen zeer tevreden is over het materiaal. De schepen kunnen nog meer dan we had den verwacht." Mijnenveger De Maassluis is de vierde mij nenveger die dit jaar is opgele verd. Het buitenland heeft al interesse getoond in het pro duct: Van Dort: „Er is geen re guliere markt voor mijnenve gers. Het buitenland heeft in middels kennis gemaakt met de enorme mogelijkheden van de schepen. We zijn in onder handeling met een aantal lan den en het is voor ons bedrijf te hopen dat er vervolgop drachten komen." Van Raay benadrukte in zijn toespraak nog eens de grote mogelijkheden van de mijnen vegers en het belang ervan voor de export: „De prestaties in het Midden-Oosten trekken de aandacht van landen. Als het lukt om de schepen naar het buitenland te verkopen, betekent dat, dat Nederland zijn plaats als exporteur van hoogwaardige technologie ver stevigt. Dan dat betekent weer dat een stukje werkgelegen heid behouden blijft." De commandant van het schip, luitenant ter zee van specie's diensten der eerste klasse W.G.M. Frohn, memoreerde in zijn speech het belang van de gemeente Maassluis als haven stad. Hij ging diep in' dé ge schiedenis van de voormalige vissersplaats en benadrukte de rol die Maassluis altijd heeft gespeeld in het maritieme ge beuren. Later, tijdens hét informele gedeelte op het stadhuis, waar het gemeentebestuur de gasten ontving, kreeg de comman dant van het schip een groot aantal cadeaus aangeboden. Mevrouw Van Es-Hamoen had, als doopster van het schip, nog een_ aardige verras sing in petto. &ij overhandigde een schilderij van de Maasslui- se schilderes Manon Lith, voorstellende de Maassluis tij dens de Furiade. „En ik heb nog een nieuwtje", klonk het spontaan uit haar mond: „Sieepvaartbedrijf Smit heeft ook besloten om aan één van de nieuwe schepen de naam Maassluis te verbinden. Drie schepen uit met de naam Maassluis zullen dan de we reldzeeën bevaren. Me dunkt, Maassluis krijgt weer een ei gen vloot." Commandant Frohn, bekend om zijn gevoel voor humor, kreeg van de heer Wenekens, namens de werf een tweetal geschenken: „Een home-roeier voor het geval de motoren het begeven en een home-trainer voor het geval de gasgenerato ren uitvallen. De commandant nam blijmoedig de presentjes in ontvangst. - De korpspredikant. De Bom, overhaaigde Frohn het tradi- tonele geschenk: een bijbel. Namens de katholieke en pro- tenstantse dienst van de mari ne: „De pater zei, ga jij maar naar Maassluis, dat is immers een protestants bolwerk. Van daar dat ik hier sta", kreeg de predikant de lachers al snel op zijn hand. Burgemeester van Es overhan digde een gastenboek. Hij me moreerde daarbij de spreuk die staat de gevel van een wo ning in Ankerstraat. „De mens die zeilt zijn koerse wel, die God neemt als zijn metgezel." Acht mijnenvegers moeten nog worden gebauwd. De Maassluis heeft 80 miljoen gul den gekost. Na de Maassluis komen ook de Hr.Ms. Schie dam en de Hr.Ms. Vlaardingen binnen een aantal jaren in de vaart. (ADVERTENTIE) Nu sparen op een Girospeciaal-rekenmg bij de Verenigde Spaarbank betekent een hoge rente, momenteel 53/4%. En toch de mogelijkheid om f 3.000,- per maand zonder kosten op te nemen. Meer opnemen kan natuurlijk ook, maar dan betaalt u 1% opnamekosten over het meerbedrag Bij aankoop van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt -ffÏLiÜHTINGËN. REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM Schiedam Op het braakliggende terrein van Tankercleaning aan de Wilhelminahaven vestigt het Amsterdamse bedrijf Stork Werk spoor Diesel begin 1985 een reparatiewerk plaats, waar honderd mensen aan de slag kunnen. De komst van het be drijf is een direct gevolg van de acquisitie door het bureau economische aangelegenheden en bur gemeester Reinier Scheeres, die gedurende een half jaar met Stork onderhandeld heeft. „Ze hebben zich uitgebreid in de mogelijkheden geö- riënteerd," aldus de bur gemeester gistermiddag. Stork Werkspoor Diesel zal zich vestigen op het midden- ste deel van het Tankerclea- ning-terrein. Voor de andere stukken, gelegen naast het kantoortje van de haven dienst en aam het eind van de Havenstraat, langs de Nieuwe Waterweg, is de ge meente op dit moment in on derhandeling met nog ande re bedrijven van buiten Schiedam Scheeres noemt de vooruit: ichten gunstig. Als alles meezit, kan binnen" enkele maanden de grond tus sen de Wilhelminahaven en de Havenstraat een nieuwe be stemming hebben. Het terrein heeft-braak gelegen sinds een iaar geleden de verontreinigde bodem er werd afgegraven. De vervuiling was veroorzaakt door bet failliet gegane tan- kerschoonmaakbecfryf Tan kercleaning. In de r-7 paratiewerkplaats van Stork Werkspoor Diesel zullen kleinere dieselmotoren wor den hersteld, bedoeld voor de scheepvaart. In dat verband wordt de lokatie aan de Wil helminahaven als zeer gunstig beschouwd. actiegroep dager Maassluis De On kruit heeft enkele dagen terug geprobeerd de brug wachter van Maassluis wijs te maken dat de overdracht van de Hr.Ms. Maassluis niet door zou gaan. Een lid van de actie groep vertelde, dat het schip febreken vertoonde en dat de ijeenkomst was uitgesteld tot maandag. De brugwachter in formeerde daarop bij de werf en kreeg toen te horen dat er niets aan de hand was. Vlaardingen Voor de zomer van volgend jaar kunnen re creanten met de bus naar het oeverbos De LickebaerL Dat is de optimistische voorspelling van Vlaardingse verkeersamb- tenaren, die met busmaat schappij Westnederland heb ben onderhandeld over het verleggen van de route van lijn 126 naar de Maassluisse- dijk, „Dan is de hele stad be reikbaar met het openbaar vervoer", constateert ambte naar Roel Blom tevreden. De wijziging van de route lijkt uitsluitend gunstige effecten te hebben. Behalve het oeverbos worden ook de industriegebie den 't Scheur en de Vergulde Hand beter bereikbaar, de be iaardenflat aan de Marnixlaan krijgt een halte voor de deur en de vele Maassluisse leerlin gen van de scholengemeen schappen Westland-Zuid en Professor Casimir kunnen, nog tijdens het staartje van het lopende schooljaar ook de bus nemen. Niets dan tevredenheid dus bij de leden van de commissie verkeer, zeker toen zij hoor den dat het benodigde krediet van 85.000 gulden niet uit de gemeentelijke middelen hoeft te komen. De buslijnen 125 en 126 ver zorgen wat Westnederland noemt een 'gebundelde kwar- tierdienst' lussen het Marconi- plein in Rotterdam en het Vlaardingse Liesveldviaduct. Daarin komt met de nieuwe regeling geen verandering, Maar vanaf de Van der Drift straat zal bus 126 verdergaan over de Burgemeester Pruls singel, de Marnixlaan en de Dr. Wiardi Beckmansingel naar de Maassluissedijk. Bus 125 blijft gewoon de route over rijksweg 20 naar Maassluis voleen. Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteren, na een aanhoudende stroom van klachten, acht jongelui uit de Slachthuisbuurt opgepakt- De bewoners van de wijk hadden dermate veel last van de jon geren dat zij de politie inscha kelden. De jeugdige inwoners van Schiedam staken vuurwerk af en vielen verschillende bewo ners lastig. Toen de politie ar riveerde leek de rust in de wijk te zijn teruggekeerd, maar de groep jongeren werd, zodra de politie uit zicht ver dween weer actief. De bewo ners schakelden wederom de politie. Acht jongeren werden naar het hoofdbureau overge bracht. Na een reprimande konden zij weer vertrekken. De politie neemt één van de jongeren in de tang. In totaal zou de politie acht jeugdige Schiedammers in de kraag vatten. t Schiedam De belangrijkste kinderdagverblijven en peu terspeelzalen in Schiedam hebben gisteren de inspraaka vond in het" stadskantoor ge boycot, uit protest tegen de manier waarop de gemeente hen onder tijdsdruk had gezet. De kindercentra hadden uit stel van de inspraakavond ge ëist om meer bedenktijd te kunnen hebben. De afdeling CSJ (cultuur, sport, jeugd) van de gemeente weigerde echter dat uitstel te geven. Het is de werkgroep Kinder centra Schiedam gebleken, dat niët eens alle centra door de femeente waren uitgenodigd. ;ovendien bleken sommige centra niet rechtstreeks te zijn benaderd, maar via de Katho lieke Stichting Culturele Ar beid (KSCA). De kindercentra nemen het daarbij de gemeente hoogst kwalijk, dat een inspraakpe riode werd vastgelegd voor de maanden november en decem ber, dat november al om was toen dit bekend werd en dat december door sinterklaas en kerst een drukke tijd is, terwijl dan op de koop toe de in spraakavond al in de eerste helft van die maand gepland IV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1