Gehandicapten zien bingo stopgezet Schoollokalen straks bewoond Nieuwe wethouder Jan Madern helpt VVD uit de brand ■üHüaüi Kennismaken met Van der Waal Brute overval op bejaarde zusters VLAARBINGS DABBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Inbrekers actief in Vlaardingen Ouders houden ermee op Auto in sloot Kerkeraad ontbreekt bij fakkel optocht Aantal te bouwen woningen bekend PvdA tevreden met opvolger Quast VOP: gemeente verkijkt zich op bezuinigingen Benzine in brand Rijnmond wil gifgrond bij kamp toestaan Schiedammer aangehouden WfflIÏRWEi VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 Maassluis De bouwers waren al een tijdje be zig, maar sinds gisteren is het allemaal officieel. De voorzitter van de, algemene woningstichting Maassluis, mevrouw A. Knoop, sloeg met veel precisie de eerste paal de grond in voor de bouw van woningen in de Verto-wijk. Het was aan de Wagenstraat een feestelijke vertoning. Niet alleen de woningstichting was blij met ae start van de 44 woningwetwoningen en de 23 premiehuurwoningen, maar zeker ook bouwer Henk van der Waal. De Vlaardingse aannemer was tot op heden niet erg actief in de eerste stad aan de Waterweg, maai nu hij in de Verto-wijk al een groot appartementencomplex uit de grond heeft gestampt, wilde hij het ge meentebestuur en tal van genodigden naaer kennis met het bedrijf laten maken. Na alle officiële plichtplegingen vertrokken alle genodigden richting Vlaardingen om daar aan de Schiedamsedijk nader met de Vlaar dingse bouwer kennis te maken. Zelfs aan de inwendige mens was gedacht, want een enorm koud-buffet deed de honger bij de vele aanwe zigen stillen. Bestuurs leden van de Maassluise woning stichting toonden veel belangstel ling voor het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal. Vlaardingen Na een in braak in een winkel aan de Hoogstraat kon de politie twee mannen aanhouden. Een 24-jarige Utrechter en een 22-jarige Vlaardinger werden op het politiebureau ingesloten. Beide mannen waren 'door het forceren van een deur de winkel binnengedrongen. Een aan tal lampen en kappen wer den weggenomen. Van een winkel aan de Korte Hoogstraat werd de winkelruit vernield. Uit de etalage werden vier swea ters meegenomen. De totale schade bedroeg J.2UU gulden. In gebroken werd in een woning aan de Van Hogen- dorplaan. Met geweld werd de toegangsdeur geforceerd. 'De woning werd grondig door de inbrekers door zocht. Omdat de bewoonster afwezig is kon nog niet worden vastgesteld wat er uit de woning wordt ver mist. Inbrekers brachten ook een 'bezoek aan twee woningen aan de Blois van Treslong straat. Een groot aantal sie raden werd ontvreemd. De huismeester van een flat aan de Dirk de Derdelaan heeft bij de politie aangifte gedaan^van het openbreken van liefst 1? kelderboxen in de flat. Uit de kelders zijn overigens geen spullen ver dwenen. Schiedam Twee bejaarde zusters zijn gistermiddag in hun huis aan de Sint Lidui- n astraat op brute wijze over vallen door drie mannen. De jongste van de twee, een 81- jarige vrouw, werd bedreigd met een pistool en werd met plakband aan haar stoel vastgeplakt. Haar drie jaar oudere zuster kreeg een klap op haar kaak. De 84-jarige, die de deur opende, werd meteen op de grond gegooid 'door een van de overvallers. De andere twee liepen het huis binnen en bedreigden de jongere zuster met een pistool. Beide vrouwen' werd met plak band de mond gesnoerd en de 81-jarige weni aan haar stoel vastgeplakt. De over vallers deden de gordijnen dicht, zetten de radio kei hard aan en doorzochten het hele huis. Toen de overvallers waren vertrokken kon een van de twee vrouwen zich loswur- men en de politie waarschu wen. De zusters waren zo overstuur dat zij de politie geen signalement konden geven. De overvallers na men geld en sieraden mee. Hoofdinspecteur Jan van Hof spreekt van een bijzon der laffe daad: „Wij zouden graag in contact komen met mensen die omstreeks drie uur in de buurt van de Sint Liduinahof iets cpgevallends hebben gezien." De politie weet niet meer, dan dat er drie overvallers waren. Zelfs over de vermoedelijke leef tijd konden de vrouwen niets zeggen. Schiedam De Vereni ging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten (VOGG) heeft besloten een punt te zetten achter de bingo, die elke maan dag- en donderdagavond werd georganiseerd in het Rijnmond-hotel. Deze bingo is ooit opgezet om geld bijeen te brengen voor clubwerk voor mensen met een verstandelijke handicap. Aanvankelijk was de op brengst ook redelijk. Maar de VOGG heeft begrepen dat de organisatie thans met verlies draait. Al gedurende een aan tal maanden is er geen af dracht meer gedaan aan het Schiedam Cor van Tilborg, de Schiedamse wethouder voor stadsvernieuwing, heeft gisteren het startsein gegeven voor de verbouwing van de voormalige Theo Thijssen- school aan het Edisonplein in Schiedam-Oost: het eerste schoolgebouw dat in Schiedam een woonbestemming krijgt. In de school komen 14 kleine woningen, die zijn bestemd voor huishoudens van één of twee personen. Het gebouw telt veertien lokalen. Ieder lo kaal wordt nu omgebouwd tot een ruime wooneenheid met een woon- en slaapgedeelte, een keuken, entree en een badeel met toilet. In de ge meenschappelijke gangen ko men de bergingen en ook en kele fietstenstailingen. Rond het gebouw komen ook nog voldoende parkeerplaatsen voor de bewoners. De huur van de wooneenhe den ligt rond de 230 gulden. De verbouwing zal rond mei 2985 gereed zijn. De gemeente neemt speciale maatregelen om de energiekosten te druk ken. Het energiegebruik in oude schoolgebouwen is altijd bijzonder groot. De woningen worden extra geiSoleerd en er komt een spciale installatie voor warmteterugwinning en Maassluis Een automobilist raakte gisteravond op de Ro- zenlaan in Maassluis de macht over zijn stuur kwijt en depo neerde de wagen pardoes in de sloot De brandweer moest de man weer op het droge hel pen. De bestuurder van de wa gen bleek niet gewond, maar kreeg wel een proces-verbaal, want hij was onder invloed. luchtverversing. Het plan voor de verbouwing van de Theo Thijssenschool is afkomstig van een bouwteam bestaande uit ambtenaren, ar chitect Blaakvoort en aanne mer Rehorst uit Waddinxveen. De nu nog bij het gebouw staande gymnastiekzaal zal tij dens de verbouwing worden gebruikt als bouwkeet. Als het pand in 1985 wordt opgele verd, gaat het gymnastieklo kaal tegen de vlakte. fonds 'geestelijk gehandicapte kind'. De VOGG heeft inmid dels het college van B en W op de hoogte gebracht. De VOGG, ooit ontstaan uit een fusie van de verenigingen Helpt Elkander en Voor Het Zorgenkind, constateerde bo vendien dat de bingo niet meer .voldeed aan de wettelij ke bepaling, dat een bepaald percentage aan een vereniging*" ten goede moet komen. Hier over is gesproken met de ge meente Schiedam en met de afdeling bijzondere wetten van de politie. Dat heeft tot het be sluit bijgedragen de bingo te staken. Hoewel hierover gisteren geen inlichtingen konden worden verkregen, lijkt er een ver band te zijn met een proble matische situatie in het Schie damse welzijnswerk voor ge handicapten. Gedurende het jaar 1984 zijn er vele gesprek ken geweest over de toekomst van de stichting Gespeciali seerd Jeugd- en Volwassenen- werk Schiedam (GJVW). Er waren wat persoonlijke con flicten, waarna de gemeente gevraagd werd te bemiddelen. Die zaak is zo hoog opgelopen, dat een statutenwijziging noodzakelijk leek te worden. Gedurende de bemiddelings pogingen kwamen enkele acti viteiten (zoals in centrum De Kreek en zwembad Zuid) in het gedrang. Gezien dat gege ven lijkt de stopgezette bingo nu een nieuw fenomeen in deze problematiek. De fakkeloptocht door Schiedam was een symbolische actie tegen racistische ten- denzen in de samenle ving. Waterweg De drie Water weggemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam mo gen volgend jaar in totaal 896 woningen in de woningwet en de premiehuursector bou wen. Schiedam heeft het grootste contingent toegewezen gekre gen. In totaal mogen 434 nieu we woningen worden ge bouwd. Vlaardingen blijft iets achter. In deze gemeente mo gen 346 huizen worden ge bouwd. Maassluis heeft het kleinste contingent toegewe zen gekregen. De Eerste stad aan de Waterweg mag 116 hui zen neerzetten. De aantallen voor 1986 zijn in middels ook al bekend. Opval lend is dat Vlaardingen en Schiedam nog meer achteruit taan en dat Maassluis gelijk lijft. Schiedam mag in 1986 359 woningen bouwen, Vlaar dingen 300 en Maassluis we derom 116. Madern „Stilzitten is mijn aard Floor Quast: doktersadvies. Vlaardingen Het onder brengen van de vier overge bleven opbouwwerkers in Vlaardingen bij het stedelijk instituut voor samenlevingsop bouw (SISO) is duurder dan de gemeente denkt. De bezuinm- gingsoperatie van de gemeente maakt volgens de wijkvereni- ging in de Vettenoordsepolder de opbouwwerkers zo'n 9000 gulden duurder. „Dat gaat dus nog een arbeidsplaats kosten voorspelt Luus Romney. De wijk vereniging spreekt van een schandalig beleid, dat ten koste gaat van het opbouw werk. De gemeente wil met het te rugbrengen van het aantal op bouwwerkers tot drie vier, die dan ondergebracht moeten worden bij het SISO, 120.000 gulden bezuinigen. „Maar ze hebben er geen rekening mee gehouden, dat stedelijke op bouwwerkers hoger inge schaald worden in de CAO'V zegt Luus Romney. „Een extra klap voor het opbouwwerk." Sjaak Sluijters, de opbouwwer ker van de wijk vereniging, vertrekt mede vanwege het bezuinigingsbeleid uit de VOP. Hij vindt het onverteerbaar dat het opbouwwerk, door de stedelijke aanpak, steeds ver der van de mensen komt te Staan. Een verzoek van de vereniging om de vakature te mogen opvullen is door burge meester en wethouders afge wezen. Vlaardingen Hoewel hij de baan niet ambieert, wordt de VVD'er Jan Madern in febru ari tot wethouder gekozen. „Ik heb het eerst afgewimpeld, maar fractievoorzitter George Neijssel heeft me onder druk gehad", zegt hij er zelf over. De opvolger van de om ge zondheidsredenen vertrekken de Floor Quast was, zij het op de achtergrond, nauw betrok ken bij de 'vorming van de coalitie van PvdA en WD die aan het begin van dit jaar tot stand kwam. De opvolging van Quast, voor wie de spanningen van het wethouderschap na tien maan den teveel bleken, was voor de VVD een groot probleem. In de fractie zat niemand die wethouder kon of wilde wor den. Neijssel: „Wij zijn op zoek gegaan naar iemand met erva ring in de gemeenteraad en dan wordt het kringetje al heel klein. Madern wilde aan vankelijk ook niet, maar hij doet het toch, om ons te hel pen." Madern heeft echter ruim schoots ervaring opgedaan: hij was al raadslid voor de VVD van 1966 tot 1978 en in 1981 nam hij in de fractie de plaats in van mevrouw Mariette van Toor-Büscbmann. Madern: „Daarna heb ik mij altijd verre gehouden van de actieve poli tiek, maar als adviseur van de VVD-fractie was ik er wel al tijd op de achtergrond bij be trokken." Met de portefeuille van Quast krijgt Madern gelijk de proble men rond het VCP op zijn bord. De oppositiepartijen be weerden eerder deze week dat de VVD zich bij de college-on derhandelingen knollen voor citroenen heeft laten verko pen, door akkoord te gaan met -f- het VCP onder de voorwaarde dat er op enkele punten nog onderzoeken worden gedaan. Die onderzoeken zouden, nu de subsidietoezegging binnen is, geen zin meer hebben. Ervaring Kees van der Windt, fractie voorzitter van coalitiegenoot PvdA, is bijzonder tevreden met de keuze van Madern. „Hij heeft veel ervaring, zowel in de politiek als in het zaken leven. Bovendien weet ik dat hij de coalitie een warm hart toedraagt. Ik heb goede hoop dat met hem als wethouder de contacten tussen PvdA en VVD nog steviger worden." Over de vertrekkende Quast wil Van der Windt geen oor deel geven. „Daarvoor heeft hij er te kort gezeten. Het it voor hem een vervelende zaak. Het bewijst maar weej eens dat het wethouderschap een hondszware baan is." Van der Windt is blij dat dc VVD zo snel de knoop heeh doorgehakt en samen met Quast tot diens vertrek heeft besloten. Quast, twintig jaai geleden de eerste milieuamb tenaar van Vlaardingen, was al tien jaar raadslid. In de paar maanden dat hij in het stads bestuur zat zijn er al stormen van kritiek over zijn hoofd ge gaan, onder, meer over zijn in spraaknota en over de afslui ting van de Schiedamseweg. „Het is een baan waarvoor je vast in je schoenen moet staan", oordeelt de PvdA'er. Madern blijft directeur van zijn graveerbedrijf, dat bin nenkort verhuist naar een nieuw pand aan de James Wattweg. „De taken in het be drijf zijn verdeeld. Ik zal me alleen nog bezig houden met de grote lijnen", aldus Madern. „Nu moet ik maar zien die achttien resterende maanden van deze raadsperiode door te komen. Ik heb mijn hele leven nog nooit in een gemakkelijke stoel onderuit gezeten. Da's mijn aard niet." Een aanrijdfng op rijksweg 20 veroor zaakte gisteren ter hoogte van Vlaar dingen veel overlast. Als gevolg van file vorming knalden een aantal auto's op elkaar. Bij de aanrij ding vielen twee ge wonden, waarvan er èén naar het zieken huis moest worden overgebracht. De brandweer moest er nog aan te pas ko men om een hoe veelheid in brand geraakte benzine te blussen. Schiedam Op het laatste moment hebben wijkpredikant ds. L. de Ru en de kerkeraad van de Opstandingskerk zich teruggetrokken uit de organisatie van de fak keloptocht, die gister avond in Schiedam werd gehouden. Naar schat ting tussen de 200 en 250 mensen liepen mee in de stoet, die bedoeld was als uiting van afschuw te gen de op 1 december aangerichte vernielin gen in de Opstandings kerk. Nu echter bekend is ge worden dat de daders enkele kwajongens zijn, die in een dronken oui tot vandalisme overgin gen, had de kerkeraad er geen behoefte aan hen te bestempelen tot fascisten en gevreesd werd dat de fakkelop tocht daar wel toe zou bijdragen. Daarom liep men niet met fakkels mee in de stoet, die bij de Opstandingskerk be- flet organiserende comi té anti-discriminatie en anti-fase isme (ADAF) meent echter, dat de op de kerkmuren geschil derde teksten toch be denkelijk blijven, ook al brengen jongens die ïn een dronken bui aan. Op de Grote Markt werd de stoet ontbonden na een moeilijk te verstane speech van een ADAF- comitélid. Burgemeester Scheeres en dominee De Ru, die gevraagd waren ook te spreken, waren niet op die uitnodiging ingegaan. In Passage wordt mor gen een manifestatie ge houden gericht tegen fascisme en racisme in het algemeen. Schiedam Ondanks de pro testen van de woonwagenbe woners, die onlangs leidden tot een gijzeling van burgemeester Scheeres, heeft Rijnmond deze week bekend gemaakt dat het van plan is Schiedam een ver gunning te geven krachtens de afvalstoffenwet voor hel stor ten van duizend kubieke me ter grond aan de Sehiekade. Bezwaarschriften tegen de stortplaats kunnen tot 31 de cember naar Rijnmond wor den gestuurd. De grond, waar het om gaat, is met lood ver ontreinigd en afkomstig van het Spinhuispad. Rijnmond wil ook hinderwet vergunningen verlenen voor het storten van baggers uit de vijvers van het Prinses Bea- trixpark. nabij het gehucht Windas, ten noorden van het park, en voor het storten van slooppuin aan het begin van de Poldervaart, nabij Vijfslui zen. Wie tegen het plan-Vijfsluizen bezwaren heelt, kan deze in dienen tot 16 januari. Het stor ten bij het Beatrixpark kan tot 31 december worden bestre den. Maasland De rijkspolitie van De Lier heeft vannacht met as sistentie van collega's uit Vlaardingen en Maassluis na een zoex- "actie in Maasland een 2D-jarige Schiedammer aangehouden. Hij wordt verdacht van een poging tot diefstal van een auto, die stond geparkeerd op een inrit van een huis aan de Koningin Ju- lianaweg. Het slot van de auto was ai opengebroken. Hier°J) klonk een knal, waardoor de eigenaar van de wagen werd gea larmeerd. Hij waarschuwde de politie, die met behulp van een speurhond een zoekactie begon. De Schiedammer hield zien aanvankelijk schuil, maar werd uiteindelijk toch m de kraag ge vat. Hij is voorlopig ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1