Regio gebaat bij Streekmuziekschool Kinderopvang ontdekt beleidsfout gemeente Itthtermeuleri MQRëm de Daar kijkt zelfs Kerstman van op. Scheidend rector naar Israël 'Katja tien jaarlang voorgetrokken' Solidariteitsbeginsel door SVM aangetast' VlflARDINGS DAGBLAD SGNIEDAMSGHE GOOBANT NIEUWE WflTEBWtB COURANT Perfecte samenwerking gemeenten Programma FRUIT GESTOLEN Schiedammer aangehouden ■voor poging tot doodslag KANTONRECHTER BEPAALT 'GOUD' SSSW-DIRECTEUR OP/150.000 vouwbed... Ten Have (PvdAwil duidelijkheid: verenigde spaarbank DONDERDAG 20 DECEMBER >984 Vlaardingen Het eerste lustrum van de Streekmu ziekschool Nieuwe Waterweg Noord wordt op 12 janua- ,',ri in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal en zaal De Har- •monie op grootse wijze gevierd. Het bestuur van de muziek school noemt het zelf een be scheiden programma, maar die kwalificatie doet toch veel af aan het programma, zoals dat Dop die dag wordt uitgevoerd. In vijf jaar tijd is de Streekmu- D ziekschool sterk gegroeid. De - goede samenwerking tussen de ."gemeentebesturen van Maas- sluis, Vlaardingen en Schie- -dam ligt daaraan ten grond slag. „En natuurlijk de inzet a van directeur Hans Mulder, ';die zich enorm heeft ingespan- nen voor de muziekschool. We ,*zljn begonnen met niets, maar «als je nu het resultaat ziet dan is dat overweldigend", zegt "■Arij Maarleveld, cultuurwet- T houder in Vlaardingen, zeer trots op het functioneren van r dc muziekschool. Met name Hans Mulder heeft -.er voor gezorgd dat de rau- -ziekschool uitgeroeid is tot één -van de bekendste en beste in Nederland. ,!,De meeste scholen zijn klas siek geörienteerd, wij niet", al- dus Hans Mulder. „Elke stro- ming in de muziek komt bij óns aan bod." Izaak van der Knaap, de Maassluise wethou- der voor culturele zaken: „Wij hebben ons gericht op alle be- volkingsgraepen. De streek- inuziekschool moet voor ieder- een bereikbaar zijn. We ziin er goed in geslaagd die doelstel ling te realiseren. De scholen, 1 de muziekkorpsen, popgroe- 1 pen, tal van andere insteilin- gen, die zich met muziek be- I Zigh ouden, hebben baat bij de streekmuziekschool. Er is een brede schakering van moge- lijkheden en dat maakt de School zo uniek." Uitvoeringen In de vijf jaar, dat de school nu bestaat, zijn in totaal zo'n 300 uitvoeringen gegeven, be- zocht door ruim 4.000 bezoe- 1 kers. Ruim 2150 leerlingen telt de streekmuziekschool en het aantal leerlingen blijft gestaag groeien. Hans Mulder heeft nog een groot aantal ideeën die hij de komende vijfjaar tot uitvoer wil brengen. Daartoe, hééft hij een beleidsprogram ma opgesteld. Er moet een 'lichte muziekopleiding komen voor kinderen, jongeren en volwassenen, migranten en ge handicapten moeten terecht kunnen in de Willem Beukels- zoonstraat, projecten, cursus sen en opleidingsmogleijkhe- den voor popmusici staan op stapel ook werklozen kunnen Vlaardingen Het lu strum programma van de Streekmuziekschool om vat tal van activiteiten. Zaterdag 12 januari staan de Stadsgehoor zaal en zaal De Harmo nie in Vlaardingen ge heel in het teken van de muziek. Het programma voor die dag ziet er als volgt uit: Stadsgehoorzaal: 10 uur AM V-kindershow; 14 uur ensemble-middag met optredens van het har monie-orkest, het combo, de brassband, de big band en het seniorenor kest; 20 uur docentenor kest. De Harmonie: 10 uur op tredens van duo's, trio's, kwartetten en een dwarsfluitkoor; 14 uur optredens van duo's, trio's, kwartetten, blok- fluitensembles en het he terogeen ensemble. In totaal werken 450 leerlingen mee aan het eerste lustrum van de school. De toegangskaar ten kosten per uitvoe ring 3,50 gulden. i Hans Mulder Toch een cadeau voor de scheidende rector. Schiedam Geen dure cadeaus asjebliefthad dr. J. P. J. Uy- terwaal, de scheidend rector van scholengemeenschap Spie- nngshoek in Schiedam gezegd. Maar hij was wel blij met de reis naar Israel, die hem gistermiddag aoor leerlingen en le raren werd aangeboden. De pa ter augustijn Uy terwaal kreeg zijn mooiste cadeau een maand geleden al. ilfer een drie dagen durende fancy-fair, door tienduizend mensen bezocht, werd vijftigduizend gulden bijeen gebracht voor hulp aan indianendorpen in Bolivia. De gemeenschappen, waar collega's van de pater werken in de ontwikkelingshulp, kregen zendapparatuur waarmee zij in verbinding kunnen staan met de Boliviaanse omroep Radio Yungas. Veel leerlingen. oud-Ieerhngen en stadsbestuurders kwamen gistermiddag in de scholengemeenschap aan de Van der Brugghenlaan rector Uyterwaal de hand schudden. En uit handen van één van de leerlingen kreeg hij dus toch nog een cadeau. binnen afzienbare tijd terecht in de muziekschool. „Je kunt die nieuwe opleidin gen niet zomaar uit de grond stampen. Je moet de opleidin gen, die je nu in huis hebt, ook stabiliseren en uitbouwen. Daarom moet het allemaal heel geleidelijk gaan, maar binnen vijf jaar hopen wij toch een nog uitgebreider program ma te kunnen bieden." Mulder roemt nog eens de sna- menwerking tussen de drie ge meenten: „Nooit is er één wanklank gevallen", weet Mulder. „Ik kan mezelfs niet herinneren dat het dagelijks bestuur in extra vergadering bijeen moest komen omdat er problemen waren", vult Arij Maarleveld aan. „Iedereen is doordrongen van het feit dat de Streekmuziekschool in een enorme behoefte voorziet. Het niveau van de korpsen In de omgeving gaat omhoog, brede lagen van de bevolking wor den bereikt en dat is toch meer dan we in het begin had den verwacht." Vlaardingen Een inbreker, die de afgelopen nacht met hals brekende toeren in de Vlaardingse Lijnbaanhallen was binnen gekomen, heeft daar alleen een beetje fruit gestolen. Verder werd er niets ontvreemd. Wel werden een paar duren in het ge bouw opengebroken. Schiedam De poli tie heeft een 31-jarige Schiedammer aange houden, die ervan wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag aan de Nieuw Mathenesserstraat een 19-jarige prostituée zwaar te hebben mis handeld. De man wordt poging tot doodslag ten laste ge legd. De prosituée zat bij de klant in de auto, maar vluchtte toen zij zag dat hij een mes bij zich had. De man reed haar achterna, stapte uit toen zij kwam te vallen en schopte en sloeg haar. De vrouw raakte bewusteloos. Later nam zij een taxi naar het Dijkzigtzie- kenhuis. Zij zat vol blauwe plekken en miste een paar tan den. De Schiedammer ver klaarde tegenover de politie, dat hij kwaad was geworden omdat de prostituée wegliep. De man zit op het po litiebureau en wordt nog verhoord. Schiedam De 'gouden handdruk' voor SSSW-direc- teur Gerard Prins zal niet hoger mogen uitpakken dan 1.5 ton. Dat heeft kanton rechter nir. F.H. Piket deze week uitgesproken. Piket wilde rekening hou den met de financiële positie van de vijf woningbouwver enigingen, die bij de SSSW zijn aangesloten. Schiedam Tien jaar lang heeft de gemeente Schiedam een beleidsfout gemaakt. Al die tijd heeft het kinderdag verblijf Ka tja aan de Lange Haven kosten vergoed gekre gen, die de andere kindercentra niet mochten maken. De peuterspeelzalen en kinderdagverblijven begrijpen niets van deze voorkeursbehandeling. Afgezien van het feit dat wet houder Hafkamp vooralsnog niet bereid Is meer geld uit te trekken voor de kinderop vang, betreurt de werkgroep Kindercentra Schiedam de manier waarop de gemeente in een gezamenlijk tekort van 65.000 gulden wil bijspringen. "„Dat geld gaat voor het over grote deel naar Katja. Daar hebben de andere centra niets aan," zegt Marja van Wolfe- ren. Zij is leidster van het kin derdagverblijf Honki-Ponk in Kethel en woordvoerster van de werkgroep Kindercentra Schiedam. De kindercentra kijken Katja daar overigens niet op aan. Marja van Wolferen vindt het begrijpelijk dat het kinderdag verblijf altijd gestreefd heeft naar een zo goed mogelijke po sitie. Maar de werkgroep neemt het de gemeente kwa lijk, dat Katja wel mag wat de andere niet mogen. De indruk bestaat dat Katja veel meer nieuwe spullen koopt dan de andere centra, die financieel genoodzaakt zijn hun speel goed, gordijnen, stoelen en an dere voorzieningen te repare ren. Dat is op zichzelf niet erg. vindt Maija van Wolferen, maar het leidt volgens haar tot een situatie dat Katja afschrij vingskosten maakt voor een bedrag,' „daar heb ik een nieuw centrum voor," aldus de Honki-Ponk-leidster. Zij wijst ook op hoge verschil- Voor onverwachte gasten altijd t een extra bed in huis. Met blauw meta len frame en polyether matras Afm 70 x 190 cm. Normale prijs I59r50 thuisbezorgd 125,-. Zelf afge haald alleen vrijdag "?p len in organisatiekosten en personele lasten tussen Katja en andere kindercentra. De werkgroep Kindercentra Schiedam, waar Katja dit jaar uit stapte, staat een meer evenredige verdeling voor. Uilstel J3e werkgroep is zeer tevre den, dat zij uitstel van de in spraakprocedure heeft weten te forceren. Vorige week bleef men op een inspraakavond massaal weg en inmiddels heeft wethouder Hafkamp een briefje gestuurd, waarin staat dat verlenging van de in spraaktermijn tot medio janua ri geen proolemen ontmoet. „Keurig briefje, dat hebben wij tenminste bereikt," zegt Marja van Wolferen. Het geeft de kindercentra meer tijd om opmerkelijke verschillen in 'cijfers le vergelijken tussen het eigen rapport van de werkgroep en een week later verschenen raamnotitie van de gemeentelijke afdeling CSJ. De werkgroep komt op 12.035 kinderen, de gemeente gaat uit van 9967. De verschillen in aantallen kinderen, waarvoor opvang moet bestaan, zijn evenredig. En dat betekent wel wat voor het aantal kin dercentra, dal noodzakelijk wordt genoemd. Marja van Wolferen vindt het verbluffend, dat de raamnoti tie van de gemeente er een voudig enkele buiten beschou wing laat. Als voorbeelden noemt zij de Pttenfiat van Ger Wes op het Griegplein, de Woelwaters in het Trefcen trum van de Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan, Peuterland in de Prinses Juli- anaschool en Kivéva in de ge lijknamige kleuterschool. Ook de peuterspeelzaal-in-oprich- ting Pippeloentje in woud- hoek wordt door de gemeente niet vermeld. De werkgroep betreurt dal de gemeente geen geld wil vrij maken voor meer vaste krach ten in de kindercentra. Dat probleem speelt in De Ukken - put In Schiedam-Zuid, buurt huis Nieuwland. De Wildebras in Kluphuis Oost en 2 3 in de Blauwe Brug. Maar een in ventarisatie van de behoeften heeft de gemeente in de raam notitie niet eens gemaakt, klaagt Marja van Wolferen. Niet duidelijk ,is bijvoorbeeld ook welke wensen er leven in de resterende kindercentra, te weten 't Krekeltje m Schie- dam-West, Pinocchio in het zusterhuis achter Schieland aan de BK-laan en de opvang van de Open School in het M.C.M. de Groothuis. „De buitenlanders in Nieuw land krijgen wel ruimte, maar geen betaalde kracht en dat is ook zoiets geks. Het educatief centrum wil straks ook kin deropvang. Dc gemeente wil dat allemaal maar met vrijwil ligers, maar dan kan je toch niet spreken van een basisbe hoefte? Er was een experimen tele pot van het ministerie van WVC Voor zover wij weten, heeft Schiedam daar niet eens een beroep op gedaan," aldus Marja van Wolferen. Honki-Ponk-leidsti Kim van de Poort. Bertina van de Velde aan het werk. Haar speelgenoten zijn Fenneke van Eerd, Noor de Beer, Robert Rosa en Vlaardingen Het zieken fonds Schiedam, Vlaardingen, Maassluis (SVM) tast met com merciële bezigheden het soli dariteitsbeginsel bij de ziekte kostenverzekering aan. Dat stelt het Vlaardingse PvdA- raadslid drs. Leo ten Have in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. De SVM fuseert volgend jaar met het Delftse Ziekenfonds. Die twee hebben samen de maatschappij Aurora NV opge richt, waar de vrijwillige en aanvullende verzekeringen bij worden ondergebracht. „Een commerciële organisatie, opge richt met gelden uit de ziekte kostenverzekering", oordeelt Ten Have. Volgend jaar gaan SVM en het Delftse Ziekenfonds op in het ziekenfonds Delfland. Schie land, Wesüand (DSW). Het Zilveren Kruis, waarbij nu nog de vrijwillig verzekerden zijn ondergebracht, wordi dan opgeheven. Vrijwillige en aan vurende verzekeringen gaan over naar de nieuwe maat schappij Aurora. „Het is on duidelijk welke rol Aurora gaat spelen bij het verzekeren van de huidige vrijwillig ver zekerden", stelt Ten Have, „en het is ook onduidelijk hoe de oprichting van Aurora gefi nancierd is. Ik vraag mij zo langzamerhand af waar de da mes en heren mee bezig zijn." Ten Have heeft in zijn vragen ook kritiek op directeur L. van den Broek van de SVM- Die zal ook mededirecteur van Aurora worden. „Op zijn minst een vreemde situatie", vindt het raadslid. „Mogelijk een onduldbare combinatie van functies." Ten Have wil weten of burgemeester en wet houders dat met hem eens zijn. Bovendien wd hij duidelijk heid over de herkomst van het startkapitaal van Aurora. B en W zouden de staatssecretaris voor Volksgezondheid, de Zie kenfondsraad en het bestuur van de SVM orn opheldering moeten vragen. Voor het Zilveren Kruis heeft de PvdA'er geen goed woord over. Ten Have: „Dat is een van de actiefste instellingen die de vrijwillige ziekenfonds verzekering om zeep hebben helpen brengen. Het Zilveren Kruis heeft, met gegevens van de SVM, de minst risico-dra gende groep uit het zieken fonds gelicht." Daarmee zou de solidariteit tussen jonge,' oude. zieke en gezonde men sen zijn verbroken. Volgens Van den Broek, sinds 1978 directeur van de SVM en adviserend directeur van het Zilveren Kruis, is de opwin ding van het PvdA-raadshd niet terecht „Op zich zijn de feiten die hij weergeeft juist. Maar meneer Ten Have ziet leeuwen en beren. Wij lopen met de oprichting van 7 irora alleen maar vooruit op een wetswijziging die op stapel staat, waarbij zal worden be paald dat ziekenfondsen hun wettelijke en met-wettelijke taken moeten scheiden. In fei te veranderd alleen de naam." (ADVERTENTIE) Nu sparen op een Girospeciaal-rekemng bij de Verenigde Spaarbank betekent een hoge rente, momenteel 5 A% En toch de mogelijkheid om f 3 000- per maand zonder kosten op te nemen Meer opnemen kan natuurlijk ook, maar dan betaalt u IK opnamekosten over het m eerbedrag Bij aankoop van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt INLICHTINGEN: REClO HOOFDKANTOOR ROTTERDSkf sgrERSLooT^snicHiErErïm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1