wrain Wally Preyll plukt sterren van de hemel SPORT 11 Juventus niet echt blij met sporthal Oost Sjef Schmiermann: een geestige geestelijke NOAD hoopt op terugkeer Van den Broek ütóftngton Aad Zoutendijk geeft 500-ste lunchconcert Kerstshow Top Hat klaterend succes DE CHARME VAN GRENEN AANBIEDINGEN 4.95 8.95 7.95 6.95 voor 13.95 voor 13.95 VAN TOOR'S WIJNDEPOT Flardinga Girls nog één keer Concert afgelast Bannet lost startschot Zaalvoetbal in De Pijl SPORTAGENDA Vlaardingen Voor de vijfhonderdste keer geeft organist Aad Zoutendijk donderdag een lunchconcert in de Grote Kerk op de Vlaar- dingse Markt. Het halve uurtje orgelmuziek, in lunchtijd en op een doordeweekse dag, trekt vooral 's zomers veel bezoekers. „En er zijn van die mensen die altijd komen", zegt Zoutendijk „Weer of geen weer." De vaste organist van de Grote Kerk gaf zijn eerste lunchconcert in september 1974. Het Var Peteghem-orgel, dat gebouwd werd in 1763, had toen net een grootscheepse restauratie on dergaan. Zoutendijk: „Toen hebben we gezegd: Daar is veel gemeenschapsgeld in gestopt, nu moet er ook wat mee gebeuren." Hij vergelijkt het orgel oorspronkelijk ge bouwd voor een abdij in Gent. maar in de Na poleontische tijd door schout en schepenen van de band gedaan met kastelen, musea en an dere bezienswaardigheden. Iedereen moet er van kunnen genieten, ook mensen die 's zon dags niet in de kerk komen. Zoutendijk heeft niet echt een bijzonder pro gramma samengesteld voor zijn vijfhonderdste lunchconcert. Kan ook moeilijk, zegt hij. „De orgelliteratuur heeft een nauwe relatie mei de kerkdiensten. Dat bepaalt voor een groot deel je programma." Donderdag wordt het dus een concert in kerstsfeer. Zoutendijk speelt werken van Bach. Buxtehude, d'Aquin en Guilmant en besluit met een improvisatie. Het lunchconcert begint om kwart voor een. Aad Zoutendijk achter het Van Peteghem-orgel. Schiedam Het lolligste plaatje van Sjef Schmiermann hangt bovenaan de trap. Hij beeldt er een paar dronken droppies op af, die de oude jenever van Wenneker proeven. Zo aan hun corpus te zien hebben zij dat meer gedaan. Wen neker bestaat niet meer. Er is veel werk van Ignatius Josephus Maria Schmiermann verloren gegaan. Het Stedelijk Museum Schiedam meldt tot zijn spijt dat het ooit voor de Singelkerk geschilderde drie luik van de Kerstgroep alleen maar in ontwerpen terug te vinden is. Schilderingen in het vroegere Verkennershuis aan de Lange Haven bestaan niet meer. Afbeeldingen van de leerindustrie in het raadhuis van Dongen werden in 1969 overgeschilderd. Schmiermann heeft die ruï neuze kunstopvatting niet hoe ven meemaken; hij stierf eind mei 1950, na een zeer werk zaam leven, zoals de museu minformatie meldt Aan Sjef Schmiermann heeft het Schiedamse museum deze j c j x keer de kersttentoonstelling Vier heren gaan zich te goed doen aan Wemekers oude genever. Sjef Schmiermann moet dat heel gewijd, een poging die zonder ernstig hebben genomen, gezien hun dwergachtige gestalte. de hulp van historisch onder- Vlaardingen Honderden bloemen lagen aan zijn voeten, de meisjes swingden tegen het podium aan op 'Stihille naeht, heilige nacht'. "Zelf zong Wally Preyll het in -het Engels, maar zijn moeder "op de voorste rij hield zich trouw aan de haar geleerde' tekst, evenals de deinende massa achter haar in de Stads gehoorzaal. Een jong vrouwen- 'koor gaf zich galmend over aan een kerstlied, dat in een kerk niet devoter had kunnen klinken. Want voorwaar, de nieuwe El- vis Presley is opgestaan. Wally Preyll zette gisteravond jong Vlaardingen op stellen. Eén knipoog van Vlaardings blon de vetkuif volstond om hele groepen meisjes de handen in de lucht te doen steken. De cheergirls op het podium, de All Stars Dance Action Team, konden het daar qua enthousiasme niet bij halen. Tijdens de Kerstshow. die het jonge Vlaardingse theaterbu reau Top Hat had georgani seerd in de Stadsgehoorzaal, werd Wally al bedolven onder de bossen kleurige bloemen. Wat moet dat overmorgen niet worden, als hij jarig is! Oude Beatles-taferelen doemen weer in het geheugen op. Rennen voor je leven, want één meisje is leuk. maar hele horden die de kleren van je lijf trekken kan best zijn dat Wally dit weekend de stad uit is. Evergreen Na een Status Quo-achtige act van de formatie Line en een pauze, waar iedereen zijn dichtgeslagen oren met koffie kon uitspoelen, plukte Wally Preyll de sterren van de he mel. Tussen de Elvis-numnier tjes door schuwde hij 'Blueber ry Hills' van Fats Domino niet en dat is werkelijk een evergreen. Al die jonge mop pies kenden de tekst van deze overjarige song uit hun hoofd! Ja, de jongens in de zaal zon gen soms ook mee, maar voor al omdat zij door hun meisjes werden opgezweept. Allemaal dol op Wally. 't Was een klaterend succes, die eerste kerstrevue van Top Hat. The Tracks zorgden voor puike begeleiding. I'm drea ming of a white Christmas, droomden enkele meisjes die na afloop op bus 56 stonden te wachten, met Wally in de pop petjes van hun ogen. (ADVERTENTIE) DIENSTBODE Tot enkele jaren geleden werd grenen beschouwd als een goedkope hout soort. Onbewerkte gre nen meubelen stonden alleen in dienstboden en kinderkamers en in arbeiderswoningen. Niettemin werd grenen ook verwerkt in kwali teitsmeubelen, maar dan werd het hout gecamou fleerd met een fineerlaag of er werd een extra houtlaag overheen aan gebracht, bestaande uit houtsoorten die langer meegingen, decoratiever outsc grenen meubelen en bleinQOtb marót 38 a blaarötngen tel. .60 16 91 waren of die wat duurder oogden. Ook werd het grenen we! geschilderd of verguid met motieven. UITGEKEKEN De laatste jaren is de vraag naar oude ge loogde grenen meubelen enorm gestegen. Dat lag ook wel voor de hand. Het publiek raakte uitge keken op de koele for mica en verchroomde stalen meubelen, die eind jaren vijftig in de mode waren. Deze omwenteling begon in de keuken en sloeg geleidelijk over naar de andere kamers. Niet alleen grenen keu kenkasten, maar ook tin nenkasten, salon- en eettafels, nachtkastjes commodes en ladenkas- ten verschenen in de Ne derlandse huizen. Met de warme, gouden kleur van grenen kwam de gezellig heid weer terug, VLOEKT NIET Een aantrekkelijke ken merk van grenen is, dat het in elke huisinrichting past. Het vtoekt nooit met meubelen, die een an dere kleur of kwaliteit hebben. Geloogde grenen meube len uit de 16e en 19e eeuw hebben de tand des tijds ruimschoots door staan. Vergeleken met andere, even oude hout soorten zijn ze tegen veel aantrekkelijker prijzen te koop bij Skeffington. MERRY CHRISTMAS Skeffington en Van Toor wensen al hun huidige en toekomstige klanten prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. Sn onze maandelijkse wïjnrubiek, welke op 4 januari a.s. verschijnt, richten wij de aandacht op speciale winterdran- ken zoals; Schelvispekel, Punch en Boerenjon gens. Deze artikelen worden in een* ambach telijke distilleerderij, die medio volgend jaar voor bezichtiging openstaat, vervaardigd. GELDIG TOT 31 DECEMBER 1984 Saint Chinian AC van 6.45 voor Rochegude Cótes du Rhone van 9,95 voor Riesling d'Alsace '83 van 8,75 voor Prince de Guyenne '81 AC Bordeaux van 7,95 voor Moulin a Vent '83 van 15,45 Réserve Nicolas Bianc van 14,95 Uit voorraad leverbaar, zolang de voorraad strekt bij; CENTRUM: Kelders aan de Dijksteeg vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur AMBACHT: Slijterij De Wijnoogst, Rozenlaan 1a HOLY: Slijterij De Wijnoogst, de Loper 22 Sinds 1883 legde Schiedammers als Jaap de Raat en Frans Geerdes nooit had kunnen lukken. Ook de nazaten van Schmiermann, van origine Rotterdammer (geboortejaar 1875), hebben hun steentje bijgedragen. En het levert een zaal op. die de Schiedammer met Kerst met leuke platen confronteert. Ach. wat is leuk? Soms getui gen de tekeningen en schilde rijen van een diep doorleefd religieus gevoel en toch heeft Schmiermann zich in die buien niet aan de humor ont trokken. Hij was een geestige geestelijke, zou je kunnen zeg- door Kor Kegel gen. Maar met ernst, als het zijn opdrachtgevers van pas kwam. Dal waren vooral ker ken. Naarmate zijn ster steeg, meldden echter ook de toen malige Schiedamse distilleer derijen, de fabrieken, de win kels en de rijke gezinnen te stede zich als opdrachtgevers. Zo kwam het, dat Sjef Schmiermann heel wat por tretten vervaardigde van Schiedammers, die nu in de siadshistorie voor beroemd doorgaan, Schmiermann» ruimhartigheid bleek uit een titel als 'van kor rel tot borrel", een reeks pane len waarop de vervaardiging van de Schiedamse drank ge schilderd werd. Deze serie was te zien in het oude en zal te zien zijn in het nieuwe Na tionaal Gedistilleerd Museum. De nauwgezetheid, waarmee Sjef Schmiermann dook zo'n onderwerp, msakt meteen dat je die man voor vol neemt en dat je niet na een argeloze blik afknapt op zijn spotpren- ten. Hij kon wat, in die tijd. Hij was net een journalist met een penseel. Een decorateur, noemt het museum hem nu. Vlaardingen Het Vlaar dingse damesduo The Flar dinga Girls, dat in de jaren zestig in de regio actief was, treedt nog eenmaal op. Het allerlaatste optreden wordt zaterdag 29 december gege ven in eetcafé TEscargot op de hoek van Hoogstraat en Brede Havenstraat. Die avond heeft om nog een reden een speciaal karakter. Naast het afscheid van Ria Daub, tegenwoordig beter bekend onder haar artiesten naam Rita Young, en Anke Timmermans is er tevens de presentatie van de opvolg sters, The New Flardinga Girls, bestaande uit de zan geressen Lïa en Ciska. Bei den zeggen trots te zijn de groepsnaam te kunnen laten voortbestaan. Tijdens de muzikale avond, die om acht uur begint, tre den ook Martin Eden en Frankie Dublin op. Maassluis Het traditio nele kerstconcert dat zater* dag in de Grote Kerk van Maassluis zou worden ge houden, gaat dit j'aar niet door. Jaap Kronenburg zou aanvankelijk als tweede organist van de kerk een concert geven. Door het overlijden van eerste orga nist Feike Asma is uit pië- teitsoverweging besloten het jaarlijkse concert te schrappen. Rotterdams Nieuwsblad vnidag KW 21 december 1984 Schiedam Tafeltennissers Hans Lingen en Hans van den Broek spelen nog slechts inci denteel in de eredivisie. De beide Schiedammers zijn bij hun verenigingen Scylla en *t Hooge Huys geen vaste keus meer in het eerste team, In de eindklassering van de per soonlijke resultaten staat Van den Broek op de twintigste en laatste plaats. Lingen komt in de klassering al met eens meer voor. De ranglijst van de eredivisie wordt aangevoerd door Paul Haldan met een score van 96 procent. Lingen's teamgenoten Anne Vlieg, Patrick Swier en Frits Kantebeen staan vierde, zesde en aehtiende. Vijfde is René Hijne, teammakker van Van den Broek en andere Schiedammer Nico van Slob be. Oud-international Van Slobbe klasseerde zich met tien keer winst in 22 partijen (45 procent) nog op een der tiende plaats. Hans van den Broek speelde zeventien par tijen mee, waarvan hij er slechts twee (17 procent) won. Er is overigens nog geen spra ke van dat Lingen en Van den Broek weer in Schiedam gaan spelen. Het is wel een publiek geheim, dat NOAD Van den Broek aan het einde van het seizoen graag terug zou zien ter versterking van het eerste team. Het mes zou voor NOAD dan aan twee kanten snijden. Van den Broek, inmiddels au teur van een standaardwerk met tafeltennislessen, zou dan tevens een jeugdplan bij NOAD kunnen introduceren, zoals hij dat in Leiden ook heeft opgezet. Het jeugdtafel- tennis lijdt in Schiedam im mers aan een grote bloedar-, moede. NOAD had al geen landelijk spelend jeugdteam meer en De Korenbeurs ac teerde met één team in de C- kiasse in de onderste regionen. De percentages van het eerste NOAD-trio rechtvaardigen de degradatie naar de tweede di visie. Simons (26 procent), Landsbergen (17 procent) en Ron van der Wijk (14 procent) wonnen geen enkele wed strijd, Oud-Korenbeursspeler Ron van der Aa presteerde op dit niveau, hoewel Quick'32 ook degradeerde, met 58 pro cent nog heel verdienstelijk. Boedhram Het hoogste percentage uit de regio Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen kwam op naam van Roy Boedhram. De speler van NÖAD 2 won 28 van zijn 30 partijen (93 procent). Waar- mee Boedhram nog niet de sterkste van de derde divisie was. want in 3B deed Haii Gootzen het nog beter. De oud-international en voor voor geld naar L en T (Eindhoven) gehaalde Gootzen won al zijn 30 partijen. NOAD krijgt hoe dan ook tij- dens de op 19 januari begin nende voorjaarscompetitie met Gootzen te maken, want in de tweede divisie wordt of NOAD 1 of NOAD 2 bij L en T inge deeld. Achter Boedhram kwam Aad van Opstal tot 5? procent cn Peter van Wijk tot 44 procent. Peter Snel (geheel links) in het clubhuis, dat door zijn Juventus en VCS wordt beheerd. Schiedam Juventus (basketbal en VC Schiedam (volley bal) zijn al weer twee maanden met hun activiteiten bezig in de nieuwe sporthal Oost. Na een aarzelende start beide clubs wisten immers niets van elkaar af-komen nu beetje bij beetje de kinderziektes van de vlak achter het NS-station gesituerde hal aan het licht. De eerste stiehtingsvergadering is achter de rug en ook de eerste sportwedstrijden zijn ge speeld. De eerste nadelen zijn in middels ook al bekend, zeker bij Peter Snel. besturslid van Juventus. „Echt ideaal is sporthal Oost niet voor ons", zegt hij. „Mensen moeten door het speelveld lopen om in ue zaal te komen. De twee basketbalvelden passen ook maar net in de ruimte, omdat de tribunes aan de verkeerde kant zijn neergezet". Het balletje om een eigen clubhuis te krijgen, gooiden de Juventus-bestuursleden in juni vorig jaar op via een schrijven aan de gemeente Schiedam. Snel:„Vroeger za ten we in het Proveniers huis, maar daar moesten we uit door een verbouwing. Al die tijd hebben we zonder gezeten en stond het vereni gingsleven op een laag pitje". Aan het begin van dit sei zoen namen beide partijen (VCS en Juventus) rond de vergadertafel plaats voor en kele orienterende gesprek ken, want na een brief te hebben ontvangen, waaruit bleek dat een eigen clubhuis moeilijk te' realiseren zou zijn, kon zaal Oost in septem ber worden afgeleverd. Snel: „Wij schrokken wel van de huur die we moesten gaan betalen. Een verschil met an dere gemeentezalen van maar liefst twintig gulden". Overkoepelend „Met VCS", vervolgt Snel, die tevens trainer-coach van het eerste herenteam is, „hebben we een overkoepelend orgaan opgericht, puur om de zaken rond bet beheer van de kanti ne te regelen. Want, de zaal is en blijft van de gemeente. Voor de kantine moeten de twee sportclubs zelf zorgen. De zaal werd klaar, maar kaal op geleverd. De bar zat er wel in, maar die was te laag en werd dus door de gemeente afge keurd. Bovendien waren er achtereenvolgens geen spoel bakken, geen telefoon en geen beheerder". Allemaal voorwaarden waar aan van gemeente-zijde moest worden voldaan om een zoge naamde A-vergunning te krij gen. Nu, twee maanden later is de kantine ingericht; de tele foon en de beheerder ontbre ken eehter nog altijd. Aan schaf van meubilair en andere noodzakelijkheden als een tos- tie-ijzer, koffiezetapparaat en muziekinstallatie konden wor den gekocht dank zij een gift van een groot bierbedrijf. De verhuizing van de Mar- griethat naar sporthal Oost heeft geen invloed op het le dental van Juventus gehad. „Wel is er momenteel een gro te toeloop van jeugdleden", licht Snel toe, „maar dat is elk jaar om deze tijd zo. Verder heeft het ons geen leden ge kost Nog steeds bestaat het grootste deel van de club uit door Susan de Ligt jeugd. Opvallend bij deze grote groep van zeven teams is dat er maar twee meisjesptoegen zijn." Lastig Op toevoer van jeugd uit de buurt hoeft Juventus niet te rekenen, „Ach", meent Snel, „echt last hebben we niet van ze, maar gemak ook niet Jon geren uit de buurt vallen men sen lastig die naar binnen wil len, ze laten banden leeglopen en af en toe sneuvelt er een ruit. Hopelijk vertrekken 2e binnenkort naar het buurthuis dat pal naast de sporthal staat". „Het verenigingsleven heeft de laatste jaren zo goed als stil gelegen. We lopen met mooie plannen rond om ook hier verandering in te gaan bren gen. Feesten met oud en nieuw, disco's. Activiteiten die de basketballende Schiedamse jeugd de weg naar het eigen honk moet wijzen. Voorlopig blijven alleen de senioren echt plakken na hun wedstrijd. Door hen ook zijn de inkom sten vrij aardig en loopt het al lemaal wel", zegt Snel. Door hen ook heeft Juventus er nog geen spijt van, dat het de kans om in Sporthal Oost te gaan spelen met beide handen heeft aangegrepen. Vlaardingen De atletiek vereniging Fortuna tekent za terdag voor de organisatie van de traditionele 'kerstprestatie- loop' in de Broekpolder. Geko zen kan worden uit de afstan den 3, 6 en 8 km. Om twee uur worden de deelnemers aan de 3 en 6 km weggescholen en die aan dc 8 km een half uur later. Martin Bannet, de enige regionale scheidsrechter in het betaald voetbal, lost voor iede re afstand het startschot. Voor alle afstanden bedraagt het in schrijfgeld drie gulden. Start en finish zijn op het complex van de voetbalvereniging Vlaardingen, waar zaterdag vanaf 12.30 uur kan worden ingeschreven. Vlaardingen De selecties van eersteklasser Excelsior' Maas sluis en derdeklasser Zwaluwen Vlaardingen nemen morgen avond deel aan een zaalvoetbal- toernooi van Naaldwijk (zater dag). Plaats van handeling is de Naahvijkse sporthal De Pijl, waar de deelneming van Vites se Delft het aantal ploegen op vier brengt. Het toernooi duurt van 19 tot 22.30 uur. VRIJDAG 21 DECEMBER Basketbal: 20.15 Dragons-Juventus W Biljarten: C3-klasse 19.30 De Wittei BmJ B—Tonegido B: B-klasse driebanden: 19.30 t Oosten A—De Molenwiek. 19 30 't Oosten B— Apollo'75, Tafeltennis: 20 00 Kerst-dubbö- toernooi NOAD in De Beurs; Zaalvoetbal: 19 00-22 30 Zaalvoetbal toernooi Naaldwijk sporthal De Pijl met Excelsior M, Zwaluwen VI ZATERDAG 22 DECEMBER Voetbal: 14 30 Excelsior M-ttjnstMue» Boys, 14.30 NSW-PPSC. 14.30 KVQ— Gravenzandse SV (vr), 12.00 SaleM-Papeft- drecht (vr), 1200 Excelsior M 3-VDL (vrj Volleybal: 1530 VC Schiedam-Udentorf (h). 17.30 VCSSpint (dfc Zaallwrfb« 19.40 Oranje Nassau—Vekxa tas. 17.00 Rits— O DO (M), 20 00 SpintRWR. 20 W Chart»- Maassluis. 1945 Succes-De KapeDw; Aö**i tiek: 14 00-14.30 Prestatietopen M Fortuna vanaf complex w Vlaardmgen m de Broekpol der. ZONDAG 23 DECEMBER - Voetbal: 14.30 FCN'66—WCR, RKW1K—De Hotlandiaan (vr), 12-00 OlysjP"® S—SFC (vr); Zaalkorfbal: 13.45 Hwga- Vlaardmgen; Zaalhandbal: 14.15i HVK-J Umtas (d|. 15.30 HVK-De Geuzen (b>. HelmsValenus (h). WOENSDAG 26 DECEMBER Korfbal: 10.00-17.00 Toernooi PoortuS*» met deelname van Spint- DONDERDAG 27 DECEMBER Zaalvoetbal: Sporthallen Zuid AmstW»™- 20.00 Haarlem—SW; Tennia: Tokt*» Hoogendijk Vlaardingen (dubbeltoemooi B2. C, D en huisvrouwen).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2