Vandalen vernielen Vlaardingse ijsbaan Grond vuilstort zeer ernstig verontreinigd |Nel Kester voelt wethouder Quast aan tand Woon wagens blijven staan Millies DA6BIAD - SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BEWONERS: 'GEEN HARDE OPSTELLING' Sociale dienst wil er weer mensen bij IJsmoppen gaan alweer over de toonbank Kijkshop weg uit West wijk Woonwagenkamp heeft weer opbouwwerker Weduwe Clement krijgt bundel □WATERWEG DINSDAG 8 JANUARI 1985 Een enkele schaatser waagde zich al op het slechte ijs van de Vaart. Viaardingen /Schiedam Vandalen hebben het plezier von de Vlaardingse jjsclub le lijk vergald. Eén grote schot- senbende trof het bestuur zon dag aan- bij inspectie van de landijsbaan in de Broekpolder. Gisteren probeerde men met een tankwagen nog te redden wat er,te redden viel. Maar aanvankelijk lukte het niet om door het ijs te komen en toen dat wel lukte bevroor het op gepompte water in de installa tie. ,,'t Is hopeloos", verzucht secretaris Dick Wielaard van de ijsclub. „Maar morgen gaan we onverdroten verder." Zaterdag lag het ijs er nog keurig bij. Weliswaar te 2\vak om de baan al te openen, maar het bestuur had goede hoop dat de voorspelde strenge nachtvorst het ijs stevig ge noeg zou maken. „Wij zouden zondag gaan vegen", %'ertelt Wielaard, „maar dat was al niet meer nodig. Het was hele maal kapotgetrapt. Puur zinlo ze vernielzucht." De vandalen hadden het niet bij 'ijssie-kra- ken' gelaten. Her en der zaten tegels vastgevroren in het ijs en Wielaard en zijn mede-be stuursleden sleepten zelfs een scheidsrechtersstoel van de tennisclub van de baan Het bestuur liet de moed niet zakken. Met een tankauto werd gisteren geprobeerd wa ter op de baan te spuiten, maar door de strenge vorst mislukte dat falikant. Morgen wordt het met een pomp van gemeente werken nog eens geprobeerd. Als die noodgreep slaagt, voor spelt de secretaris, kunnen vlaardingse schaatsliefhebbers wellicht vanavond alsnog te recht op de ijsbaan. Dom Voorzitter Jaap van Hamburg van de Maassluisse ijsclub vindt het maar dom van zijn Vlaardingse collega's „Wij be waken de baan altijd veertien dagen van tevoren", zegt Van Hamburg. „Dat hadden ze in Viaardingen natuurlijk ook moeten doen Dan was dit nooit gebeurd." Maar voor zo'n maatregel heeft de Vlaarding se club veel te weinig mensen, vertelt Wielaard. De ijsbaan aan de Vlaardmgse- dijk in Maassluis is al drie da gen open en treki dagelijks honderden bezoekers. De kwa liteit van het ijs is door de overvloedige sneeuwval met al te best, maar dat moeten de schaatsers maar voor hef ne men. „Wij hebben ons best ge daan om het zo schoon moge lijk te vegen", zegt Van Ham burg, die de drukte voor een deel toeschrijft aan de pech in Viaardingen en aan het feit dat de ijsbaan in Maasland nog gesloten is. „Schaatsen op de vlieten en de Viaardingen De H Vlaardingse vestiging van de Kijkshop in de Westwijk gaat half febru ari naar het centrum van de stad. De vestiging van Linders gaat dan defint- tïef ter ziele. Al maanden is er in het pand van de 1 .voormalige meubelgigant aan de Hoogstraat uitver koop. Voor het personeel van Kijkshop heeft de verhuizing geen gevol gen. Schiedam Pas over een week krijgt de welzijnseom- missïe in Schiedam de kans haar zegje te doen over een besluit van burgemeester en wethouders, dat naar eerst nu blijkt dateert van 13 no vember, waarin ingestemd wordt met de aanstelling van een opbouwwerker op het woonwagenkamp aan de Schiekade. De stichting Samenlevingsop bouw Woonwagenkamp Schie dam (SSWS) heeft inmiddels in J, Gaudelius een opbouw werker voor twintig uur per week gevonden. B en W heb ben de stichting erop gewezen, dat in de arbeidsovereenkomst met Gaudelius een looptijd van maximaal 23 maanden moet worden opgenomen. Raad van State dwingt gemeente tot inspraak Schiedam In het stadsar chief aan de Korte Haven overhandigt weihouder Post hoorn donderdag 25 januari een Schiedams 'logboek' aan mevrouw L. van der Poest Clemeni-Leenheer, weduwe van drs. A. van der Poest Cle ment (1911-1972). Deze was van 1938 tot 1954 ar chivaris van de gemeente Schiedam. Op 37-jarige leeftijd schreef hij in de jaren *48 en '4S historische artikelen in het Sehiedamse Parool. Deze arti kelenreeks is herdrukt in boekvorm en het eerste exem plaar daarvan is voor me vrouw Clement. In een voorwoord stelt de hui dige stadsarchivaris, drs. G. van der Feijst, dat zijn voor ganger schreef met een vlotte pen en grote kennis van za ken. Viaardingen De Raad van State heeft bepaald dat Viaardingen de om wonenden alsnog in spraak moet geven over het plan om langs de Vaart drie luxe apparte menten te bouwen. Het voorstel over de bouwlo caties is van de agenda voor de raadsvergade ring afgehaald. „De ge meente heeft voor de duizendste keer z'n neus gestoten", oordeelt CDA- raadslid Chris van Roon, die zelf in de wijk aan de Vaart woont. Morgenavond zou de gemeen teraad praten over wijziging van het structuurplan. Was dat stadium gepasseerd dan 20u het plan van de Sehiedamse belegger SSN zonder verdere problemen kunnen worden uitgevoerd. Op bouwplannen in de vrije sector is de in spraakverordening niet van toepassing. „Ze wilden ons buitenspel zetten en dat accep teren wij niet", zegt architect Bert de Vilder, een van de mensen die de Raad van State om een uitspraak vroeg. „De inspraakverordening iswèl van toepassing, zeiden wij, en daar is de Raad het blijkbaar mee eens." De hele inspraakprocedure over het structuurplan die nu moet volgen betekent volgens wethouder Bas Goud ri aan minstens drie maanden vertra ging in de plannen. De wet houder: „Het is dubbelop. Ie dereen weet dat de mensen die daar wonen tegen de bouw zijn." Typisch Goudriaan, vindt De Vilder, een beetje arrogant. „Ik begrijp niet waarom hij niet met ons om de tafel wil gaan zitten. Wij zullen ons niet hard opstellen. We hebben best begrip voor de noden van de gemeente. Maar hij heeft ons nooit naar onze mening gevraagd." Vlaardingse Vaart is nog te ge vaarlijk", waarschuwt hij. Maar de Vlaardingse bakker Frans Hazenberg, die ais enige de traditionele ijsmoppen bakt, kreeg gisteren toch a! een paar Westlanders in de zaak die het erop gewaagd hadden om over de Vaart de tocht naar Viaar dingen te ondernomen. Want dat hoort ook bij de ijsprct: ijs- moppen halen bij Hazenberg. De produktie draait, met de hulp van familie en vrienden van de bakker, al weer op vol le toeren. Pekel Wie het trouwens waagde over de polderwegen te f:etscn in plaats van te schaatsen op de vlieten, kwam op de grens van Viaardingen en Schiedam voor vervelende verrassingen te staan. De Vlaardingse land wegen waren redelijk gepe keld. zodat fietsen er gemak kelijk gmg. Maar precies op de gemeentegrens bleek dat de Sehiedamse strooiers Midden- Delfland vergeten waren. Ook de boeren moesten met hun auto drommels goed uitkijken niet van de wal op de sloot te recht te komen. Maar pekel is een lastig goedje: menig hondehezitler zag, soms tot woede, soms tot onbedaar lijk lachen toe, hoe zijn vier voeter bij het oversteken van de weg spontaan begon te tap dansen. want de pekel brand de behoorlijk op de voetzolen. Zware bouviers, maar ook ele gante staanders, gingen hinke pinkend over het wegdek. In de snackbar aan de Oude Haven zei de verkoopster dat het helemaal geen maandag was zoals anders. „Hel is met een een stuk stiller." zei zij. „Maandag krijgen de meeste mensen oud brood mee naar hun werk. Lusten ze niet. dus komen zc bij ons een broodje halen. Maar vandaag viel het tegen, 'i Is veel te koud voor de meesten orn even wat te gaan halen." Veel te koud was het ook m de trams. Vooral lijn 8 van Schie dam riaar Rotterdam bezorgde de passagiers bevroren tenen, want het was er nog kouder dan buiten. De verwarming deed het met name in de och tenduren slecht. Grote belangstelling voor de Informatie-avond over de bodemverontreiniging. Schiedam De gemeentelij ke sociale dienst in Schie dam krijgt er voorlopig voor de periode tot 1 juli acht me dewerkers bij. Die nieuwe formatie-uitbreiding wordt noodzakelijk geacht in ver band met het stijgende aan tal cliënten. In het verleden was dat ook vaak zo, maar toen werd de uitbreiding van de GSD nog wel eens bestreden in de ge meenteraad. Of er nu weer oppositie tegen komt, zal eerst maandag 14 januari blijken, als de commissie voor sociale zaken, onder wijs en cultuur onder voor zitterschap van wethouder Posthoorn vergadert in het stadhuis. Burgemeester en wethou ders voelen wel voor de tij delijke uitbreiding van de sociale dienst, die de ge meente op een bedrag van 192.358 gulden komt te staan. Het ligt in het streven van B en W om de gemeenteraad op 28 januari een besluit te laten nemen over de woon ruimteverdeling, vooral wat de sociale indicatie betreft. Gemeentesecretaris Arno Gorissen is met de voorbe reiding hiervan belast. Directeur Gérard Smits van de sociale dienst zal over de personele situatie bij zijn dienst en het takenpakket voor 1 juli een rapport moe ten uitbrengen. Daar hangt de verdere toekomst van het personeelsbestand van de GSD vanaf. Maassluis De grond van de voormalige vuilstortplaats in de Maassluise gifw:jk Steendijkpolder is zeer ern stig verontreinigd. Op de grond staan nu ruim 300 flats en eengezinswoningen. „De eerste conclusies geven wei nig reden tot optimisme", al dus voorzitter Harm Woud stra van de commissie bo demonderzoek gisteravond tijdens een bewonersbijeen komst. Uit het bodemonderzoek blijkt dat 30 procent van het vuil bestond uit huisvuil en ruim 70 procent uit indus trieel afval. Van het indus triële afval bestond ruim 60 procent uit stoffen die nooit gestort hadden mogen wor den. „Een zeer kwalijke zaak dus", reageerde Woudstra verbolgen op de resultaten van het onderzoek. „De hele administratie van de stortin gen is verdwenen. Toch heb ben wij nog een groot aantal zaken kunnen achterhalen. De situatie is niet beter dan die van de rest van de wijk. Misschien nog wel veel slechter", vindt Woudstra. Tijdens de druk bezochte in formatie-avond in ontmoe tingscentrum Koningshof kregen de wijkbewoners uit leg van de commissie bodem onderzoek. Ruim 200 vragen van de massaal opgekomen wijkbewoners werden door deskundigen uit de commis sie behandeld. De artsen be nadrukten nog eens dat alle contact met de grond verme den moet worden. Over een eventuele afloop van het on derzoek en schadeclaims valt nog geen zinnig woord te zeggen. Daarvoor moeten eerst alle resultaten van het bodem- en drink wateronder- zoek bekend zijn. Het kan nog wel enkele jaren duren voordat er een definitieve oplossing voor de problemen van de bewoners komt. Een teleurgestelde wijkbewoner: „Als je dit zo allemaal hoort, moet je eigenlijk besluiten om direct met alle betalingen aan de gemeente te stoppen. De gemeente stagneert alles. We moeten alles zelf oplos sen" s Viaardingen Nel Kester (D'66) interpelleert woensdag in de Vlaardingse gemeenteraad het college over de studies naar het verkeerscirculatieplan. Komt door die onderzoe- S ken de mtljocncnsubsidic van het ministerie van volks- huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer in ge- S vaar, is de vraag waarover het raadslid duidelijkheid wil 5 hebben. 5 „Niemand weet nog waar hij aan toe is", zegt Nel Kester. =jj „Wij wachten nu al een jaar op die studies en er is nog niets gebeurd." Zelf kwam zij een paar maanden geleden mei het plan om de Sehiedamse weg. ook onderwerp van H nader onderzoek, half af te sluiten. Wethouder Floor Qua- SE st, die volgende maand om gezondheidsredenen zijn func- S lie neerlegt, vond het plan het overwegen waard. Maar H sindsdien is er niets rneer van vernomen. ES Volgens het D'66-raadslid is er al afgeweken van de af- spraken die PvdA en VVD bij de vorming van de nieuwe coalitie over de uitvoering van het VCP maakten Kester: „Quast heeft het Binnensingel viaduct al op eigen houtje af- S gesloten, terwijl daar een studie naar zou worden vcr- richt." Volgens hel beleidsprogramma dat liberalen en socialisten S in 1983 maakten moeten er onderzoeken worden gedaan S naar de economische haalbaarheid van het VCP, naar de s capaciteit van de wijk verbindingswegen, de parkeerbe- hoelte, de bereikbaarheid van de parkeergarages en afslui- ting van de Sehiedamse weg, het Verploegh Chasséplein, de Binnensingel en de Wagnerstraat. Insiders beweren echter dat er aan het circulatieplan niets meer te sleutelen valt. es Het plan is ingediend en het ministerie heeft voor de uit- voering ervan subsidie gegeven. Elke wijziging zou die subsidie op hot spel kunnen zetten. Maassluis De woon wagen- se woners, die in Maassluis j verwinteren, hoeven niet voortijdig hun lijdelijke standplaats te verlaten. Te gen de locatie aan de voor malige Maasdijk was door drie bewoners van de We verskade en het bedrijf Van der Lely Industries bezwaar gemaakt. Zij wilden dat de gemeente alsnog een andere plaats voor de caravans zou zoeken. De gemeente gaat op dat ver zoek niet in. In een brief aan de bewoners en het bedrijf wordt gesteld dat het ge meentebestuur geen andere keus had dan de locatie aan de Maasdijk. „Dat zou veel te duur worden", aldus de heer Veenhoven namens de ge meente. „Wij werden door de provincie gedwongen om die mensen tot 1 april onderdak te verlenen. Een sleepver- gunning werd geweigerd en toen moesten wij wel kiezen voor de locatie aan de Maas dijk. Dat hebben wij de be woners en het bedrijf inmid dels duidelijk gemaakt. Wij hebben wel toegezegd dat we cr alles aan zullen doen om de standplaats ook daadwer kelijk per 1 april op te hef fen." De provincie heeft het colle ge inmiddels gevraagd of de woonwagenbewoners niet in aanmerking kunnen komen voor het woonwagencentrum dat binnen afzienbare tijd in de Steendijkpolder moet worden gerealiseerd. De-raad voor de volkshuisvesting buigt zich over dat verzoek. „In februari zal het in de commissie worden besproken en ,^et ovei*leg worden na tuurlijk ook de woonwagen bewoners betrokken", besluit Veenhoven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1