Buurtgroep Oost mag wijkcentrum beheren üfe li Lange stoet volgt Verlinde naar graf Piet Smit verlaat SG IJSVRIJ VOOR SCHOLIEREN Woudhoek-Noord: openbaar debat met politici HEDENDAAGSE VONDEL GEEFT ORPHEUS-RECEPTIE CACHET ««UIIGS DAGBLAD SGHIT DAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Rekening servicekosten nog deze maand op tafel' wsimsmmmsm Verdachten brand koffiehuis Maassluis blijven ontkennen Vier mannen aangehouden Contactavond Erfpachtcanons anders berekenen Metingen naar zuurgraad 'Fietspad moet weg" WOENSDAG 9 JANUARI 1985 Maassluis De drie verdachten, die vast zitten in verband met i%" brand in een Turks koffiehuis aan de Industrieweg in Maas sluis waarbij twee mensen om het leven kwamen, hebben nog geen bekentenis afgelegd. De drie, de eigenaar van de zaak en twee familieleden, laten tégenover de politie niets los. Over het motief tast de recherche dan ook nog volledig in het duister, „Dat de brand is aangestoken is wel zeker", aldus inspecteur Van der Heijden, belast met het onderzoek. „Maar het is in zo'n zaak altijd moeilijk de bewijslast te leveren. Het gaat er nu om wie de brand heeft aangestoken, maar we zijn nog niet veel op geschoten." Vlaardingen Vier Vlaardin- gers. 19, 20, 26 en 2? jaar oud. zijn gisteren aangehouden op verdenking van diefstallen uit pleziervaartuigen aan de Westhavenkade. In december van het vorig jaar werd een aantal keren ingebroken in jachten. De vier worden ver hoord. Schiedam De buurtbe woners rond de Fahren- heitstraat hebben een succesje g-eboekt: zij mo gen zelf het nieuwe wijkcentrum gaan behe- Hoewei de gemeente Schie dam de nieuwe accommoda tie formeel verhuurt aan de Katholieke Stichting Cultu rele Arbeid {KSCA), gebeurt dat onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de wijkbe- ten. accommodatie te willen be woners het voor het zeggen De initiatiefgroep Buurteen- heren, omdat het tenslotte krijgen. Zij dienen hiertoe trum Fahrenheitstraat had al een voorziening voor hun ei- een beheersraad op te rich- vorige zomer laten weten de gen buurt was. B en W zijn daarmee akkoord gegaan, maar alleen omdat terugge vallen kan worden op de KSCA. B en W hebben de Schie- damse sportraad toegestaan voorlopig tot maart extra ac tiviteiten te organiseren in de sportzaal, die aan het buurtcentrum grenst. Doel is in deze eerste periode meer mensen attent te maken op de nieuwe buurtaccommoda- tie. 520 Ion wegenzout gestrooid Waterweg De drie Wa terwegsteden Vlaardin gen, Schiedam en Maas sluis hebben al ruim 520 ton wegenzout gestrooid om de wegen nog enigs zins berijdbaar te hou den. Werknemers van de dienst gemeentewerken in de drie steden maken overuren. Door het zeer wisselvallige weer moe ten de strooiploegen op de meest onverwachte momenten uitrukken. Gistermiddag was dat weer eens het geval. De hele mor gen en een klein deel van de middag leek er niets aan de hand. Natuurlijk, het vroor behoorlijk, maar van neer slag was geen sprake. Hoe snel veranderde dat beeld. Omstreeks twee uur begon het .weer te sneeuwen. De automobilisten en de (brom fietsers hadden daar direct hinder van. De hevige sneeuwval van afgelopen nacht bevestigde dat het voor de strooiploegen bijna ondoenlijk is het wegennet redelijk begaanbaar te hou den. Overal liep het verkeer vast. Ook het busverkeer on dervond veel hinder van de sneeuw. De strooiploegen pekelen hoofdzakelijk op de doorgaan de wegen en de fietsroutes. „"Dat doen we aan de hand van een prioriteitenlijst", aldus Mari Dingenouts van de Open bare Nutsbedrijven in Schie dam. „Het is best mogelijk dat op smalle polderwegen niet is gestrooid, maar we kunnen echt niet anders. De andere werkzaamheden van'de dienst, zoals het ophalen van het huisvuil, gaan ook gewoon door. We moeten roeien met de riemen die we hebben." Het water in de binnenhaven van Vlaardingen Is bevroren. IJsbrekers moesten er in De Schie aan te pas komen om het riviertje weer voor de scheepvaart bevaarbaar te ma ken. Overigens verwacht de havendienst niet dat er ijsvor- ming zal optreden in de Nieu we Waterweg. Door alle lozin gen in het water ligt het vries punt ver beneden de nul gra den." „Het water zal dus zeker niet snel bevriezen", aldus een woordvoerder van de DCMR. De schoolkinderen in het Wa terweggebied zijn zeer ingeno men met het koude weer. En kele scholen hebben de leer lingen alweer vrij gegeven om te schaatsen. „Zelfs de eind examenklassen hebben ijsvrij", foeterde een boze vader. „En mijn zoon lag toch al achter met zijn huiswerk." Het is overigens zeker niet zo dat alle scholen ijsvrij kunnen geven. Een woordvoerder van de afdeling onderwijs in Schie dam: „Dat kan alleen als er rïog ruimte is in het vakantie schema. Veel scholen zetten alle dagen vast, maar sommige houden enkele dagen vrij om calamiteiten op te vangen. Voor Sinterklaas bijvoorbeeld èn zoals nu, als er ijs ligt. De inspecteur heeft aan het begin van het schooljaar zijn goed keuring gegeven aan de ver deling van de vrije dagen. Je kunt daar niet zomaar van af wijken." Maassluis De sociale dienst en.Stigesama (de Stichting Ge meenschappelijke Samenle ving Maassluis) houden op 23 januari een bijeenkomst voor S.urinaamse en Antilliaanse vrouwen. Het thema van deze contactavond is budgettering. Het ligt in de bedoeling om met elkaar te praten over een actuele zaak in deze tijd: hoe komen we uit met ons inko men. Er komen die avond twee sprekers aan bod, dat zijn Norbert de Leeuw en Leen van der Lugt. Naast het ver strekken van informatie aan de aanwezigen staat er ook een discussie over dit onderwerp op het programma. De bijeen komst heeft plaats in Konings hof, aanvang 20.00 uur. Een lange stoet volgde de dragers naar de plaats, waar Arte Verlinde gisteren begraven werd. Schiedam Onder belang stelling van ruim tweehon derd vertegenwoordigers van het Schiedamse verenigings leven, de politiek en de amb tenarij is gisterochtend het stoffelijk overschot van PvdA-raadslid Arie Verlinde ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevondenzich ook buren van Verlinde en met name stamgasten van de stichting Lentefeest, waar Verlinde donderdag door een hartstilstand was getroffen. De stoet gaf dan ook het beeld te zien van de Schie damse politieke incrowd en van heel gewone Schiedam mers die daar niets mee te Tin/-Té» nm 7Ïin iripalpn van wi- maken hebben en dat was nu juist de grote verdienste van Arie, zoals burgemeester Scheeres in de noodaula op de algemene begraafplaats zei in een door de familie ge waardeerd in memoriam. Scheeres herinnerde aan de niet aflatende ijver van Ver linde om zijn idealen van so lidariteit uit te dragen, wat hij in zijn fractie soms op een onverwachte man ter deed, altijd uit echter op kame raadschappelijkheid. Van de PvdA-fractie waren de leden massaal aanwezig: vrijdag waren zij op de nieuwjaarsin- stuif van de gemeente Schie dam collectief weggebleven, getroffen door het verlies van hun collega, over wie de fractie een schriftelijke ver klaring deed uitgaan waarin hem posthume hulde wordt betoond. „Een tocht naar de Tweede Kamer, zoals bij voorbeeld toen Wilton in moeilijkheden verkeerde, was voor hem even normaal als een tocht, door weer en wind, naar een kantine van een sportvereniging om mee te delen in de vreugde van een opening of jubileum," al dus de PvdA-fractie. Burgemeester Scheeres be toogde, terwijl de meeste be langstellenden buiten moes ten blijven staan omdat de noodaula te klein was, hoe Verlinde bij uitstek oog en oor had voor alledaagse no den van de Schiedammers met wie hij te maken kreeg. Na de begrafenis was er in wijkcentrum Nieuwland ge legenheid tot condoleren. Vlaardingen De Soeialistiese partij heeft de indruk, dat de algemene stichting tot huis vesting en verzor ging van bejaarden (ASHVB) bewo ners van de Wou- thof en Drieénhuy- sen via servicekos ten laat meebetalen aan het exploitatie tekort op de wo ningen. De partij heeft daarover schriftelijke vragen gesteld aan burge meester en wet houders. De SP wil nog deze maand de rekeningen die aan de servicekosten ten. grondslag lig gen op tafel heb ben. De bewoners van Dneenhuijsen kre gen kort geleden de teveel betaalde servicekosten over 1983 terug. Zij za gen bij die gelegen heid voor het eerst in tien jaar een af rekening. Maar hoe is het mogelijk, vraagt de SP zich af, dat de bewoners vorig jaar geen geld terugkregen, terwijl de service kosten toen onge veer even hoog waren. S. Eikeienboom uit Sint Willebrord. zoon van een be woonster van Drieen huysen, ver moedt dat de ASHVB de teveel betaalde service kosten over 1983 alleen heeft terug betaald om de ge moederen te sus sen. Eikelenboom bestookt de ge meente al vanaf oktober met brie ven om het 'ge knoei' ir.et de reke ningen aan te to nen. De antwoor den die hij tot nu toe kreeg vindt hij onvolledig en non chalant. „Men draait om de hete brij heen", aldus Eikelenboom. De SP sluit zich nu bij de briefschrij ver aan in zijn roep om duidelijkheid. Die moet via een voudige admini stratieve handelin gen te verkrijgen zijn, veronderstel len de raadsleden Poppe en Van We zel. Schiedam De erfpachtcanons in Woudhoek-Noord moeten op het huidige peil worden bevroren. De mogelij ke verhoging met maximaal 25 procent vindt de Vereni ging van Huiseigenaren onaanvaardbaar. Per gezin betekent dat een ex tra uitgave van enkele hon derden guldens per jaar. Om dat de raadscommissie voor economische aangelegenheden zich maandag over de proble matiek buigt, wil de vereni- fing voor die datum een rachtig protest laten horen. Dat moet gebeuren tijdens een bewonersvergadering die mor genavond in dienstencentrum De Woudhoek wordt gehou den. Woudhoek-Noord gaat dan de confrontatie aan met leden van de diverse raads fracties. Van hen wordt ver langd het standpunt van hun partij uit de doeken te doen. De huiseigenaren vinden de Schiedam Na vijfen twintig jaar bestuurslid te zijn geweest stopt Piet Smit met de Schiedamse Gemeenschap. De Orpheus- voorzitter kan zich er niet mee verzoenen, dat de SG zich blijft verzetten tegen de door de gemeente beoog de opheffing van de cultu rele stichting. „Wij hebben voorkomen dat er gedwongen ontslagen vallen, bovendien hebben wij uitstel van een vol jaar bepleit en ge kregen en dat moét genoeg zijn. Er is nu volop tijd voor verder overleg met de ge- Maassluis In het kader van een landelijke actie van D'66 ver richt de afdeling Maassluis een tiental metingen naar de zuur graad in deze gemeente. Raadslid Manda Kapil en haar achterban verrichten deze week op tien verschillende iokaties in Maassluis een onderzoek, met meetapparatuur die zij mogen gebruiken van de Landbouwho geschool uit Wageningen. De resultaten daarvan worden opge stuurd naar de Landbouwhogeschool. Over ongeveer zes weken worden alle gegevens, die vele plaatselijke afdelingen van D'66 in ons land dan hebben doorgegeven, bekend gemaakt. Het doel van deze actie is het samenstellen van een landelijke zure-re- genkaart. meente bchiedam. Maar als de SG de kant van de Arob-pro- pedure uit wil, erger ik mij er aan. En ergernis schaadt mijn gezondheid. Ik doe dus een stap terug," zei Piet Smit gis teravond desgevraagd in mai- son Tivoli aan de Nieuwe Ha ven. Het waren ernstige woorden, die hij, nog gestoken in zijn Thomasvaer-kostuum, sprak op een verder vrolijke nieuw jaarsreceptie van het konink lijk Schiedams mannenkoor. In de sketch, die Enny Stuut- handel en hij hadden opge voerd, een parodie op Vondels 'Thomasvaer en Pieternel'. was al naar voren gekomen dat Piet Smit na vijfentwintig jaar ook eens wil stoppen als voorzitter van Orpheus. „Ik ben tenslotte al 67, ik doe het al zolang en ik wil voorkomen dat Orpheus te veel een Piet Smit-etiket krijgt opgeplakt," Enny Stouthandel als Pieternel en Piet Smit als Thomasvaer over 1984. in een verhandeling op rijm zei hij. Het ziet er nu naar uit, dat Leen Boersma hel voorzit terschap tijdens de jaarverga dering in maart of april zal overnemen. Thomasvaer en Pieternel blik ten terug op 1984, en alles ging in rijmvorm. „Laten we begin nen met d'ellende op deez* aardkloot. Oorlog, misdaad en een verschrikkelijke hongers nood," zei Pieternel Stouthan del. En Thomasvaer Smit vul de aan: „Het RSV-sehandaal, wat mankeert er toch aan ons m enszijn -ideaal?" Schiedamse aspecten werden niet vergeten: „Is 't waar dat Teerstoof en Passage kijven? Ja, ik las zoiets: Henk moet blijven. Wel, Henk mag blij ven en Passage krijgt ons ver trouwen, maar wanneer gaat Schiedam nu eens een échte evenementenhal bouwen. Zon der al teveel poen moet je toch wat aan die sporthal kunnen doen," en dat laatste was een verwijzing naar de Margriet hal, waar vier koren vorig jaar het Requiem van Verdi op voerden, Voor herhaling vat baar. Orpheus huldigde gisteravond nog drie zangers: Joop Stad houders, dertig jaar bij het koor, en Huib de Vos en Piet Kats, die hun veertigjarig jubi leum beleefden. Tussen de programma-onderdelen speel de Karei Arendonk op het or gel en Albert Oosterum praat te alles aan elkaar. vijfjaarlijkse bijstelling aan de hand van het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie een achterhaalde zaak. Die manier van herberekenen is gebaseerd op de veronderstelling dat mede door de inflatie de grondprijs zou stijgen. Volgens makelaars is die prijs echter gedaald. De huiseigenaren pleiten dan ook voor een 'rea listischer aanpassingssysteem*. Zij denken daarbij aan een koppeling aan het renteper centage voor langlopende le ningen van de Bank voor Ne derlandse Gemeenten. Een groot aantal gemeenten werkt al met een dergelijke koppe- ling. De bewoners vinden dat zij de mogelijkheid moeten krijgen hun can onverpiich ting voor een periode van 50 jaar af te kopen, zodat forse periodieke verhogingen achterwege blij ven. Voor nieuwe erfpachters bestaat die regeling wel De discussiebijeenkomst begint om acht uur en staat onder lei ding van het CDA-Rijnmond- raadslid S.J.Rosman. Vlaardingen De fïetstrook langs de Oosthavenkade, die eind vorig jaar werd aange legd, moet verdwijnen, Dst vinden bedrijven aan de kade, die de organisatie van Vlaar- dingse ondernemers (OVO) protest hebben laten aanteke nen bij de gemeente. Door de strook zijn parkeer plaatsen verloren gegaan en de OVO stelt dat de bedrijven aan de Oosthavenkade daar niet beter van geworden zijn. In de brief wordt zelfs gespro ken van een 'sterk negatief ef fect'. Een opstelstrook voor fieteers voor de stoplichten bij de Schiedamseweg zou volgens de organisatie al voldoende zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1