Dooi zorgt voor overlast Bibliotheek heeft weer tijd voor informatie GRAAGüEDAAN. /fiow 'Behoefte aan opvang is groot' Muziekschool viert feest •JSJSmjB#anBjho VLAARDIRIGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hazeberg komt ijsmoppen tekort Inbraak op begraafplaats Turken hebben nu ook wat aan museum Schapen besmet met schurft Dodelijk ongeluk Maasdijk Recorder weg Inbraken opgelost Blij met automatisering Kleding uit auto ontvreemd Nog geen bewaakte fietsenstalling bij Koningshoek WKMG Schiedam Onbekenden hebben zondag inge broken in een werkverblijf op de algemene be graafplaats in Schiedam. Een deur werd met vermoedelijk een schroevedraaier opengemaakt en er werd in de keet wat gerommeld, maar of er spullen weg zijn is onduidelijk. Wel was er sprake van een buit van enkele honderden guldens en wat sieraden bij een in braak aan de Buitenhavenweg, waar de buiten deur van een 48-jarige Schiedammer werd ge- force^-d. Zaterdag werd bij Lips Optiek BV" een etalageruit van zes bij tweeeneenhalve meter met een steen ingegooid. De dader koos de duurste zonnebrillen uit en ging aan de haal. In de Jan Ligthartschool aan het Frans Hals plein zal schoolhoofd Ben Jeene vanochtend een puinhoop in zijn kamer hebben aangetrof fen, want inbrekers maakten er begin dit weekend een kleine ïwijnestal van. Ook andere lokalen werden doorzocht. MAANDAG 14 IANUARI 1985 Schiedam Voor Turken is er nu ook een reden in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat te gaan kijken. Het mu seum heeft samen met de Turkse Vere niging een bescheiden tentoonstelling ingericht met voorbeelden uit hun da gelijkse levenspraktijk. Er zijn een huiskamer, een slaapkamer en een keuken ingericht naar het doorsnee- Turkse voorbeeld en er hangen foto's van Turken op hun werk. Hadden Turken dan tot dusver geen reden naar het museum te gaan? Som migen redeneren dat fundamentele schilderkunst, constructivisme enzo- Ook Turkse gebruiksvoorwerpen zijn uitgestald in een vleugel van Schiedams Stedelijk Museum. voorts toch voor iedereen de moeite waard kunnen zijn. Maar wie die door gaans abstracte of koel-intelleetuele kunstuitingen vergelijkt met de bonte veelkleurigheid in bijvoorbeeld Turkse kleedjes en tapijten, kan zich misschien voorstellen hoe typisch westers het mu seum tot nog toe op de Turkse stadsge noten kon overkomen. Nu dan maar eens andersom. Wethouder Luub Haf kamp opende zaterdagmiddag. De genodigden lieten zich de Turkse hapjes goed smaken in de kelder van het museum, maar waar het om hoorde te gaan was de nauwere band, die op deze manier ontstaan is tussen de Turkse organisaties in Schiedam en het gemeentebestuur. Misschien is dat nog belangrijker dan de tentoonstelling zelf, want eigenlijk is deze Vrij sober opge zet. Neem de Turks ingerichte vertrek ken; het wemelt van de kleedjes op banken, stoelen, tafels, kasten en bed den, net zoals vroeger in hollandse huiskamers, maar op de vloer ligt geen draadje. Schiedam Na alarmerende telefoontjes van enkele boeren uit Kethel heeft de ve terinaire dienst begin dit weekend een on derzoek ingesteld naar schapenschurft De boeren hadden op het dijklichaam voor rijksweg 19, dat rijkswaterstaat tijdelijk verpacht heeft aan een veehouder, enkele schapen gezien waarvan zij het vermoe den kregen dat zij door de schurft waren besmet. De veterinaire dienst nam enkele mon sters en het onderzoek wees inderdaad uit dat van schurft sprake was.-Hierop zijn aan de Woudweg en de Harreweg posters opgeplakt, waarop staat dat ingevolge de veewet de dieren op stal moeten blijven en niet meer vervoerd mogen worden. Maasdijk De 4fl-jarïge B, Cooper uit Maassluis is vrij dagavond op de Maasdijk dodelijk verongelukt. Hij zat in de auto naast een 24- jarige plaatsgenoot, die met een snelheid van ongeveer hcnderd kilometer per uur de afslag Oranjestraat in schoot. Hij botste daarbij op de auto van een 22-jarige Maasdijker, ramde een lichtmast en kantelde ver volgens de dijk af. Beide be stuurders kwamen met de schrik vrij; de twee auto's werden totaal vernield. De Maasluise automobilist is door de gemeentepolitie van Naaldwijk meegenomen naar het bureau voor de bloedproef. Daaruit bleek dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Vlaardingen Dieven narden uit en geparkeerde wagen aan de Anna Paulownalaan een cassetterecorder weg ter waar de van 1800 gulden. Aan de Parkweg forceerden dieven de deur van een auto en namen de aanwezige recorder, met een warde van 750 gulden, weg. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een reeks in braken opgelost. Een 16-jarige Schiedammer bekende de diefstal van een aantal kunstkerstbomen en de 13-meter hoge kerstboom van dienstencentrum Drieënhuysen. In de oudejaarsnacht zijn de bomen in vlammen opgegaan. Ook bekende de jongen inge broken te hebben in de tuinhuisjes langs de Westlandseweg. Boddaertcentrum houdt kinderen bij ouders Schiedam Er is weinig pro fessionele hulpverlening in Schiedam voor kinderen die in de problemen zitten, zegt C. Vastenburg. Hij is voorzitter van hei bestuur van het Bod daertcentrum, dat woensdag in de voormalige Oranje Nassau- school aan de Haverschmidt- straat de deuren opent. Negen jaren van onderzoek, bespre kingen en teleurstellingen gin gen aan de opening vooraf. Opvang van kinderen in pro bleemsituaties staat bij de ge meente blijkbaar laag op het prioriteitenlijstje, zegt Vasten- wat ruimte in die relatie", zegt coördinator Leo Bode. De hulpverlening richt zich zowel op de kinderen als op de ou ders, Opvoedingsmoeilijkhe den zijn meestal het gevolg van spanningen in het gezin. „Je moet de ouders dus be trekken bij het oplossen van de problemen." Het Boddaertcentrum in Schiedam begint deze week met een groep van acht kinde ren. Later dit jaar hoopt het bestuur een permanente huis vesting te vinden en dan komt er een tweede groep bij. „Ei- iurg. „De gemeente moet genlijk is de behoefte veel gro- meer oog krijgen voor de no den van de jeugd", vindt bij. „Schiedam loopt leeg en dat zal mede te maken hebben met het leefklimaat." Een on derzoek in 1978 wees uit, dat toen in Schiedam al 130 kinde ren in aanmerking kwamen voor plaatsing in een Bod daertcentrum. Penningmeester K. van der Geest herinnert zich de tijd, .dat kinderen die de ouders voor problemen plaatsen nogal snel in een internaat werden geplaatst. In de duinen of op de Veluwe, ver van huis. „Die internaten dreven voor een groot deel op Sehiedamse kin deren. Hei aantal uithuisplaat singen is hier veel te hoog. Het is een drastische maatregel om kinderen bij de ouders weg te halen." De medewerkers van het Bod daertcentrum vinden het juist belangrijk om bij opvoedings problemen de kinderen bij de ouders te houden. In de schoolpauze eh na schooltijd komen de kinderen in het centrum. De ouders krijgen dan de tijd om hun eigen pro blemen op te lossen. JSr komt ter", zegt Vastenburg. Ouders en kinderen worden naar het centrum verwezen door ande re hulpverleners, maar kun nen ook op eigen houtje aan de Haverschmidtstraat naar bin nen stappen. Waterweg De onverwacht invallende dooi van vrijdag en zaterdag heeft heel wat mensen in het Waterweggebied voor problemen gesteld. Tientallen waterlei dingen sprongen in Vlaardingen, Schie dam en Maassluis. De brandweer en het GEWB hadden het er druk mee. In Vlaardingen ,.tstond zaterdag enige paniek, toen op de kruising van de Marathonweg en de Ary Koplaan de hoofdwaterleiding sprong. Het water liep op de schuin aflopende weg naar het complex van voetbalvereniging DVO '32. De brandweer kon nog net voorkomen dat de kan tine van de vereniging blank kwam te staan, maar het speelveld moest het wel ontgelden. Dat had na de vorst van zaterdagnacht en zon dag meer weg van een ijsbaan dan van een voetbalveld. Ook al ging de Westlandtoertocht niet door, vele Westlanders namen toch het risico om via de Vaart naar Vlaardingen te schaatsen.^Frans Hazeberg deed weer goede zaken met zijn ijs- moppen. Het was zelfs zo druk bij de warme bakker dat hij op een gegeven moment nee moest verkopen. Dit tot vreugde van de eige naar van café De Kroon die vervolgens al die wachtende mensen richting zijn etablissement zag stappen. Na enkele uren bakken had Haze berg weer voldoende voorraad en konden de honderden schaatsers tevreden worden gesteld. Belangstelling De ijsbanen in de regio hadden over gebrek aan belangstelling ook al niet te klagen. Zelfs in Vlaardingen was de ijsbaan gisteren geopend, maar in de namiddag sloeg het noodlot weer eens toe. Het ijs was door het opvriezen van de sneeuw zo slecht geworden dat werd besloten om met de ijsmachine het ijs weer op te poetsen voor de avonduren. De baancommissaris had nog maar net plaats genomen op de tractor met schuiver, of het hele gevaarte zakte door het ijs. „We hebben de baan toen maar gesloten", aldus Dick Wielaard, de veel geplaagde secretaris van De Vlaardingsche IJsclub (DVIJC). Vandaag zijn de leden van de vereniging de hele dag in de weer geweest om met ijzeren schrappers de baan weer in een goede conditie te brengen. Hei is de bedoeling dat de ijsbaan dan weer vanavond voor het publiek geopend is. In Maassluis was het bestuur vna de ijsvereni- ging maar wat blij met de invallende dooi en de regenbui van zaterdagochtend. De baan kon zo in een perfecte staat worden gebracht. De strenge vorst deed vervolgens de rest en meer dan duizend mensen trokken gisteren dan ook naar de Maassluisedijk om de schaatsen onder te binden. „Het was een gekkenhuis", Aldus Jaap van Hamburg, de voorzitter van de Maas- si uise ijsclub. „We hadden prachtig ijs en dat is ons geluk geweest," Vele honderden in Maassluis vermaakten zich prima op de ijsbaan fn de stad. Maassluis Uit een personen wagen, die aan de Merellaan in Maassluis stond geparkeerd, hebben inbrekers voor 4.000 gulden kleding gestolen. In de Paulus Potterstraat werd van een auto het portierraam inge slagen en een cassetterecorder meegenomen. Bij een inbraak in een woning aan de Guido Gazellestraat werd een videorecorder ont vreemd, Tevens gooide men daar water over het tapijt, tfit een woning aan de Henriëtte Bosmanlaan werd voor 2.000 gulden aan goederen meege nomen. Het senioren-orkest stat tijdens het eerste lustrum van de Streekmuziek- school de show. langst ellen den, waaronder de culturele wethouders, klapten de nanden kapot bij de vele hoogstandjes die werden ge produceerd. De Streekmuziekschool is niet meer weg te denken uit de Water wegsleden Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. De school telt nu ruim 1300 leerlingen en dat aantal groeit nog steeds. Directeur Hans Mulder heeft voor de komende jaren weer een groot aantal nieuwe projecten op stapel staan. Zo kunnen binnenkort ook popmusici Het"lustrum werd op uitbundige wijze in" de school terecht „We blijven bezig, ppvterd De gehele dag werd er m mogen niet verslappen. Ik doe dit werk VlaUdingen muziek gemaakt Niet al- met ontzettend veel plezier De I«men- leen door de leerlingen, ook de docen- de vijf jaar gaan we er keihard tegen ten lieten zich van hun beste kant zien aan om de school verder uit te -beu- en speelden er lustig op log^De vele be- wen", aldus een volofne Hans Mulder. Vlaardingen Nog wat onzeker na men ze plaats, de leden van het senio renorkest van de streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord. Tijdens het eerste lustrum (5 jaar) van de school, dat feestelijk werd gevierd in de Stads gehoorzaal, trad het orkest voor het eerst officieel naar buiten. Het werd een succes, want een overvolle Stadsge hoorzaal beloonde het optreden van de veteranen in de muziek met een dave rend applaus. Vlaardingen De bibliotheek verwacht veel positieve effecten van de automatisering waar mee sinds kort een begin is gemaakt. Vooral de bezoekers van de hoofdvestiging en de depen dance in Holy kunnen er volgens Herman van Wamelen baat bij hebben. Hij is belast is met de uitvoering van de hele operatie. De vaak lange wachttijden -„we zitten daar aan de maxi mumcapaciteit" zullen in de toekomst ach terwege blijven. De bibliotheek verwerkt de uitleen van boeken nog tot september op de arbeidsintensieve ma nier. Dan moet de administratie in de centrale vestiging in de Fransenstraat in de computer zijn ingevoerd. Holy komt december aan de beurt De andere filialen volgen komend jaar. In totaal moeten in Vlaardingen 180.000 boeken van een speciaal label worden voorzien. „Een gigantische klus", meent Van Wamelen, die zich verzekerd weet van de steun van vijf wvm-krachten die bijna de hele dag bezig zijn met het labellen van het bestand. Ook de regu liere werknemers benutten nagenoeg alle 'vrije uurtjes' om de automatisering voor te bereiden. „Het is duidelijk spitsuur, maar we weten dat het ons voor de toekomst ontlast van allerlei werkzaamheden," billijkt Van Wamelen de enorme druk waaronder de werknemers moe ten werken. Als belangrijkste winst van de au tomatisering noemt hij de tijd die vrijkomt om gebruikers weer informatie te geven. „Die functie komt al jaren in de knel. Af en toe merk je dat die behoefte aan informatie erg groot is. Zodra mensen kans zien één vraag te stellen volgen er bijna altijd meer." Meer uitlenen De bibliotheek schat tevens in dat het aantal uitleningen na invoering van de automatisering gaat stijgen. „De kortere wachttijden en snelle re doorstroming zullen op zich al een gunstig effect op de bezoekersaantallen hebben. Daarbij komt dat we met de computer duidelijker in zicht krijgen in de soort boeken die populair zijn. Daarop kunnen we ons inkoopbeleid gaan a/stemmen. Een ander pré is dat we veel ge makkelijker kunnen inspelen op reserveringen. De computer registreert dat voortaan. Tegen woordig werken we nog met kaartjes die kun nen zoekraken. In het gunstigste geval worden de mensen pas enkele dagen nadat een boek weer beschikbaar is daarvan op de hoogte ge steld. Dat houdt in dat de uitleen van dergelijke boeken een hogere omloopsnelheid kan krij gen" De opsomming van voordelen is daarmee nog niet ten einde. Aan de hand van een compute ruitdraai kan de bibliotheek straks feilloos afle zen oj^rwelke uren het structureel het drukst^s. De"bezetting kan daarop worden afgesteld. Ook dan niet meer het verhaal aankomen dat foute de administratie van boetes wordt in de toe- nummers zijn ingevuld of dat wij hebben ver komst veel betrouwbaarder. „Mensen kunnen geten een boek af te stempelen. Maassluis Er komt voorlo pig geen bewaakte rijwielstal-' ling bij winkelcentrum Ko ningshoek m Maassluis. Ton Klok van de stichting Anders Actieven had een project wil len starten, maar door de uit breiding van het winkelcen trum is het voorlopig niet mo gelijk. „Jammer", aldus Ton Klok, „want het is een ideale locatie. Bij het winkelcentrum worden de meeste fietsen gestolen. Ik denk dat een bewaakte fiet senstalling een ideale oplossing is. In Vlaardingne loop het project ook heel goed." Klok moet nog enige tijd ge duld hebben. Als de uitbrei ding van het winkelcentrum is gerealiseerd, wordt de aan vraag opnieuw bekeken. De gemeente doet Klok de sugges tie om bij station Maassluis- West een betaalde fietsenstal ling te beginnen: „Daar heb ik ook al aan gedacht, maar de pacht die je aan de spoorwe gen moet betalen is gewoon veel te hoog. We hebben wel contact met de spoorwegen: maar of daar iets concreets uit komt weet ik nog niet." ADVERTENTIE I r zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in.f "^dres.*^ ir---~it p°stc°de: Naa®; D £a>°™atfsch"l%a°< U *war<aa/af- c/,ri De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een mini-lettertang. nnee, W°°apUals: Tl>leiocn: f St® ,7 'iV J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1