Afval niet alleen van Key en Kramer Hans weg uit Schiedam Hoekse PvdA wil ijsbaan Nota voor minima krijgt waardering VIAARDINGS DAGBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SCHOLEN VIEREN SAMEN BEVRIJDING Erfpacht wordt textielgigant te hoog Vijf aanwezigen, fiasco of niet? Politie zoekt getuigen 'Niet zomaar één schuldige aanwijzen Anjerfonds raakt leeg Sociaal-cultureel plan: JUBILEUM HERINNERT AAN VISSERS VERLEDEN Bibliotheek denkt aan mensen in ziekenhuis Nieuwe verdachte in hasj-affaire Eigen show Rita Young 'Het begint pas!' WOENSDAG 16 JANUARI 1985 Maassluis Het op de voormalige vuilnisbelt gestorte afval in de Maas- sluise gifwijk Steendijkpolder is niet alleen afkomstig van de firma Key Kramer. Poldervaart, het bedrijf dat yan de gemeente toestemming had om industrieel afval te storten, heeft in de periode 1969-1970 weliswaar afval van Key Kramer gedeponeerd, maar dat is slechts 58 procent van het totaal. Waar de andere 42 procent vandaan komt, is onbekend. De administratie van de stortingen van de periode 1969 tot 1972 is immers verdwenen. In 1969 en 1970 is 6428 kubieke meter industrieel afval gestort en in de perio de 1970-1972 liefst 22.500 kubieke me ter, waarvan 17,000 kubieke meter in dustrieel vuil. Uit het onderzoek van Rijnmond blijkt nu dat het industrieel afval zeer ernstig ïs verontreinigd. Ruim 60 procent van de stoffen had nooit op de vuilnisbelt gedeponeerd mogen worden. „Wij willen graag weten wie de andere vervuilers zijn", aldus Harm Woud stra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder. „Het is erg voorbarig om maar één schuldige aan te wijzen". Wethouder Van der Knaap kon tijdens de commissievergadering openbare werken en milieu ook geen duidelijk heid verschaffen. „Het was een erg kwetsbare stortplaats. De vuilnisbelt lag afgelegen. Controle was maar wei nig mogelijk. Ik sluit niet uit dat er il legaal is gestort. Ik geloof echter niet dat er door Poldervaart is geknoeid. Het bedrijf genoot hei volledige ver trouwen van ons en van de provincie. En reken maar dat wij streng contro leerden. Alleen afval van Maassluisse bedrijven mocht worden gestort. Ik heb geen reden om aan te nemen dat van die richtlijn is afgeweken. Dat is mijn stellige overtuiging". Poldervaart had echter ook klanten buiten Maassluis. Van der Knaap: „Ik weet bijna zeker dat Poldervaart zich aan de regels heeft gehouden en alleen afval van Maassluise bedrijven heeft gestort. Voor iets anders had hij geen vergunning. Woudstra: „Er is gerot zooid. Door ivie maakt niet uit. Anders verdwijnt er niet zomaar een deel van de administratie. Alles is keurig bijge- houden, tot het moment waarop Pol dervaart extra-stortingen mocht ver richten. Er zit veel meer achter". Harm zooid." Woudstra: „Er is gerot- Vlaardingen De Vlaardingse scholen vieren dit jaar gezamen lijk bet bevrijdingsfeest. In mei 1985 is het precies veertig jaar geleden dat ons land werd bevrijd. De stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen en Unicef Vlaardingen hebben het initiatief genomen voor een sponsor loop op 6 mei, waaraan alle scholen meedoen. Wethouder Maarleveld heeft steun toegezegd en alle scho lieren opgeroepen om aan de loop mee te doen. Op 6 mei doen alle klassen On der begeleiding van de onder wijzer mee aan een sponsor loop van vijf kilometer. De loop gaat als een ketting naar andere scholen. Alle scholie ren vertrekken op hetzelfde moment. Bij elke andere school wordt gestopt om een door de leerlingen gemaakte expositie te bezichtigen. De ex posities gaan alle over de be vrijding. Het organisatiecomité roept alle Vlaardingers op om aan de manifestatie mee te doen. Mensen kunnen zich als spon sor opgeven. De straten wor den tijdens de loop afgezet, terwijl de Vlaardingse muziek korpsen voor de muzikale om lijsting zullen zorgen. Schiedam Het verenigings leven iri Schiedam steekt geen hand uit om het Anjerfonds op peil te houden. Slechts zeven verenigingen, voornamelijk muziekkorpsen en drumbands, zijn bereid mee te werken aan een nieuwe geldinzameling in de loop van het jaar. Verder gaat het enthousiasme niet. De Schiedamse Gemeenschap buigt zich vanavond over de situatie. Het Anjerfonds is een particu liere instelling, waarop juist verenigingen een beroep kun nen doen bij organisatie van die activiteiten die niet gesub sidieerd worden. In tien jaar tijd werd voor 76.000 gulden uitgekeerd, onder andere aan de Rode Valken, de jeugdvere niging Eldos, de Taize-groep, de Historische Vereniging Schiedam, de Vrienden van het Stedelijk Museum en het wijkontmoetingscentrum Schiedam-Noord. Geen van deze organisaties heeft de SG laten weten iets terug te wil len doen, nu hel Anjerfonds leeg begint te raken. Er zijn uiteenlopende gedach ten om te proberen het fonds bij te vullen. Collecteren ver eist veel medewerkers en het is maar de vraag, of Schiedam die op de been kan brengen. Een liefdadigheidsconcert in de Grote Kerk Is een ander idee. Men stelt zieh voor dat prins Bernhard dat gebeuren komt opluisteren. Ook speelt de SG met het plan om dui zenden anjers te verkopen en de winst in het fonds te ste ken. Schiedam Helemaal voor niets hebben de vijf sociaal-cultu reel betrokken Schiedammers er niet gezeten, want er konden de gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) wat wensen kenbaar worden gemaakt met betrekking tot de toe komst van de Sint Joris Doele, de randgroepjongeren en het educatie! centrum. En omdat ook de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en so ciale zaken maandagavond en de commissie welzijn dinsdag avond al weinig aanmerkingen had, kwam het jaarprogramma voor 1985 er ongeschonden door. Zo bleven de meningen verdeeld, of de hoorzitting nu wel of geen fiasco was geworden. Waren tot dusver de toeschouwers nog op de vingers van twee handen te tellen, zoals CSJ-ambte- naar Jan Kemps had aangegeven, elders in het stadskantoor re deneerde men dat hij nu één hand in de broekzak kon houden. Vijf deelnemers aan de hoorzitting, op een totaal van duizenden Schiedammers die met het sociaal-cultureel plan te maken heb ben was dat een flop of niet? „Bekijk het eens anders," zei CSJ-ehef Ben Hakkenbroek on verminderd optimistisch. „Iedereen was positief. Er is geen kwaad woord gevallen. Misschien bleven zoveel mensen wel weg, omdat zij het ermee eens waren." Nettenboetsters en klompenmakers. Voor de wat jongere bezoekers van de braderie, waarmee het Vlaardingse bejaar- dencompiex Drieënhuysen gisteren en vandaag het tienjarig bestaan vierde, waren zij folklore. Voor de oudere bewoners veel minder. Die spraken met de nettenboetsters over het roemrijke vissersverle den van Vlaardingen. En die boetsters hadden, al babbelend, genoeg routi ne om gewoon door te gaan met hun werk. Het seniorenorkest zorgde gisteren voor de omlijs ting, vandaag stond ook de muziek In het teken van het verleden: het vis sersvrouwenkoor zong. Schiedam Textielgigant Hans van Heelsbergen, met 43 winkels door het hele land, keert Schiedam de rug toe. Kantoor en magazijn, nu nog gevestigd aan de Nieuw Mathennesserstraat,' verhuizen aan het einde van dit jaar naar industrieterrein Donkersloot in Rid derkerk. De 25 personeelsleden verhui zen mee. De steeds stijgende erfpacht wordt Van Heelsber gen te hoog. ,.'t Is spijtig voor Schiedam", zegt adjunct-directeur H. Borst, „maar in Ridderkerk zijn wij veel beter uit." Sinds het bedrijf in 1976 uit Rotter dam naar Schiedam kwam is de erfpacht, vertelt Borst, al meer dan verdubbeld. In Rid derkerk kan Van Heelsbergen grond kopen, in Schiedam niet, „Daar zijn pittige bespre kingen over geweest", aldus de adjunct-directeur, „maar die hebben niets opgeleverd." Het bedrijf, dat bij de verhui zing naar Schiedam 22 filialen had en er nu 43 heeft, is op nieuw aan uitbreiding toe. Aan de Nieuw Malhenesser- straat was dat alleen mogelijk door verdiepingen op het be slaande pand te zetten. Borst: „Dat is verschrikkelijk duur." De slechte bereikbaarheid van het oude magazijn heeft bij de beslissing een belangrijke rol gespeeld. ,,De vrachtwagens moeten hier de hele stad door. Daar zit je bijna gelijk op de rijksweg." De gemeenteraad van Ridderkerk behandelt de grondtransactie op maandag 28 januari. De enige band, die Van Heels bergen na 1985 nog heeft met Schiedam, is zijn sponsorcon tract met de eerste divisieclub SVV. „Daar hebben wij ons voor twee jaar aan gebonden en uiteraard doen wij dat ge stand", aldus Borst. „In mei 86 loopt dat contract at en daarna zien wij wel verder Wie dan leeft, die dan zorgt." Overigens blijft de winkel van Textiel Hans bij de Koemarkt- brug bestaan. Schiedam - De anderstalige boeken, die bibliotheekdirec- teur Henk Ewoldt wil aan schaffen, zijn onder andere be doeld voor buitenlanders die in het Schielandziekenhuis be landen. Er is daar een enorme behoefte aan literatuur voor niet-Nederlandse patiënten, die 2ich vaak vervelen. De bibliotheek heeft daarom geld gevraagd voor een collec tie buitenlandse boeken, die zal rouleren tussen het zieken huis en de centrale bibliotheek aan de Lange Haven. Ook wil Ewoldt een jaar lang Turkse kranten en tijdschriften ko pen, bij wijze van experiment. Als daar belangstelling voor blijkt te bestaan, zal de biblio theek dit in volgende jaren waarschijnlijk uit eigen mid delen gaan bekostigen. Vlaardingen Dc Vlaarding se recherche heeft opnieuw een verdachte aangehouden m de hasj-affaire. die eind vorig jaar aan het licht werd ge- oracht. Toen werd een grote groep Vlaardingers aangehou den. die hasjtransporten ver zorgden naar Denemarken, Zwitserland en Noorwegen. Gisteren hield de politie een Rotterdammer aan, dte beken de honderd kilogram hajh te hebben geleverd aan de drie Vlaardingse hoofddaden;. Vlaardingen De Vlaardingse zangeres Rita Young houdt zondagmiddag in zaal Middelhuyso aan de Koninginnelaan haar eerste eigen show ten doop. Een groot aantal artiesten uit Vlaardingen ert omgeving treedt dan op tijdens een aan haar naam gekoppeld showprogramma. Op de lijst arties ten prijken de namen van de Vlaardingse zanger Martin Eden, het damesduo The New Flardinga Girls, de bandpa- rodist Marinus Kuys, zanger John Hou wie, dans- en sho workest The Evergreens en zangeres'Linda Ann Brooks. Voor de muzikale omlijsting tekent The Starlight Drive-in show. Het geheel wordt georganiseerd door de Stichting Artiesten Promotie Holland en wordt gepresenteerd door Hans van der Ende. Tevens wordt die middag een modeshow van leren kleding gegeven. Het programma begint om twee uur. Hoek van Holland Op de eerste vergadering van de Hoekse deelraad in het nieuwe Schiedam Wethouder Post hoorns commissie voor sociale zaken is zeer complimenteus over de vijf projectgroepen, die een nota hebben vervaar digd met steunmaatregelen voor de minima. Vooral het idee om de minima jaarlijks de eerste 150G kubieke meter aardgas goedkoper te leveren en om tot een actief kwijt- scheldingsbeleid over te gaan springen er qua creativiteit uit, meent de commissie. Wel vraagt de commissie zich af, of alle voorgestelde maatre gelen haalbaar zijn. Zolang een maatregel ook maar de schijn heeft met inkomenspoli tiek te maken te hebben, zal de regering daar korte metten mee maken, klonk door uit een korte discussie tussen wet houder Posthoorn en CPN- raadslid Bruseker. Van belang is dus dat de maatregelen als sociale noodzakelijkheden worden uitgelegd en hier over verwacht Posthoorn wel discussie in de gemeenteraad. Dat is tenslotte het podium, waar 'kamerbreed' de motie weijl aangenomen waarvan de onderhavige nota nu het resul taat is. PvdA'er Van der Stel was blij, dat er geen maatregelen in staan zoals een pasjesregeling voor minima. Dat zou alleen maar leiden tot stigmatisering en daar is Van der Stel tegen-. Bruseker vond dat de gemeen te betere voorlichting moet ge ven over kwijtscheldingsmo gelijkheden van onder andere onroerend-goedbelasting. Bart de Leede van de PSP/PPR had kritiek op een circulaire van staatssecretaris De Graaf, waarin staat dat bij standstrekkers financieel ge kort zullen worden als zij eventueel werk beëindigen, omdat zij er toch niets op vooruitgaan. De Graaf spreekt in die gevallen van "ongenoeg zaam besef van verantwoorde lijkheid'. Iedereen moet probe ren zelf in zijn onderhoud te voorzien en wie dat niet doet, krijgt een sanctie. De'Leede vond die stelling on gehoord en ook Bruseker noemde dat 'bij de konijnen af. Maar hoewel Posthoorn de toon in de circulaire ongeluk kig vond, stelde de wet houder zieh achter de inhoud op. „Er zijn er gelukkig nog heel wat die er anders over denken. En ik denk ook dat dat wat gezon der is." Directeur Smits van de sociale dienst betoogde dat de algemene bijstandswet aanvul lend is. Werken voor inkomen staat voorop en dat wordt aan gevuld tot minimumniveau. Brandstichting Turks koffiehuis Maassluis De politie van Maassluis is nog feen stap verder in het onderzoek naar de randsiichting in het Turks koffiehuis aan de Industrieweg, waarbij twee burgers uit de Stad om het leven kwamen. Uit het technisch onderzoek is gebleken dat de brand aangestoken moet zijn, maar de verdachten de eigenaar van de zaak en zijn zoon moesten na vier dagen worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De politie heeft nu een oproep aan de bevol king gedaan om mee.- informatie te ver- schaffen. De politie wil onder meer weten wie in de nacht van 6 op 7 januari tussen 24.00 uur en 2.00 uur verdachte personen en of voertuigen in de buurt van het koffiehuis hebben gezien. Ook is de politie op zoek naar getuigen die een kwartier voor het uitbreken van de brand (145 uur) een personenauto hebben zien rijden in de naaste omgeving van het koffiehuis. Wie inlichtingen heeft kan contact opnemen met de politje van Maassluis, Westlandseweg 1. tel. 0189JJ-13444, toestel 43. ADVERTENTIE jaar 2al de PvdA een motie in dienen over het nog niet ge reed zijn van de ijsbaan. De so cialisten herinneren daarbij aan de toezegging van het deeiraadsbestuur aan de ijselub Hoek van Holland, dat de nieuwe ijsbaan voor Kerstmis 1984 gereed zou zijn Zij constateren dat die toezeg ging op geen enkele wijze ge stand is gedaan. De handelwij ze van het dagelijks bestuurbe- stempelen zij als onverant woordelijk, omdat vele hon derden schaatsliefhebbers, on der wie veel schoolkinderen, daarvan de dupe zijn. „Op de nieuwjaarsreceptie van de deelgemeenteraad ben tk halverwege nijdig weggelopen Iedereen kwam naar me toe om te vragen waarom de nieu we ijsbaan nog niet gereed was of om op te merken dat dit jaar de oude nog best had kun nen worden gebruikt. Soms waren er zelfs bikkelharde verwijten, terwijl we er toch echt niets aan konden doen." Co Alewijnse, voorzitter van de ijsclub Hoek van Holland, heeft het in deze periode be paald niet gemakkelijk. Im mers, voor zijn rmm driedui zend leden kan hel ijsolubbe- sLuur geen ijsbaan aanbieden, juist in een periode dat er weer eens sprake is van lang durig vriesweer. Vlaardingen „Het begint pas", zei G. Vons gisteravond dreigend tegen de leden van de Vlaardingse raadscommis sie voor verkeer en vervoer. De bewoner van de Van Lin den van den Heuvellsingel 2ag zijn beroep tegen het verkeers circulatieplan door de Raad van State verworpen, maar daarmee ïs zijn strijd voor een rustiger singel nog niet afgelo pen. Vons: „Wij gaan in verzet en er lopen nog meer procedu res." Vons, die zich vooral keert te gen het zware vrachtverkeer op zijn singel, is ai jaren een vaste gast bij de verkeerscom- missie. Hij werd door wethou der Quast een vorige keer nog geprezen voor 2ijn doorzet tingsvermogen. De uitspraak van de Raad van State maakt daar geen einde aan, liet hij gisteravond merken. „U dacht misschien, toen u deze - uitS spraak zag, dat de zon door^ brak", zei Vons. „Nou. hou dë paraplu maar bij de. hand! J want wij gaan gewoon spoor.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1