Minister: eerst besluit, daarna pas voorlichting 1 HULPAKTIE VOOR DE VOGELS ^Dtermeuleri s r- De Haas weigert rapport TH-Delft Nieuw stadhuis? V1AM0INGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Boeren Zuidbuurtzijn wachten beu Smit-Kroes willigt eisen over RW 19 in r Man aangehouden Schiedam komt pas in maart voorrechter 'Giftige herfsttijloos smaakt kinderen toch niet' Bijstandsvrouwen: tegemoetkoming in stookkosten Heerlijk warme noorse sokken..: Onderscheiding voor ISaastepad lof WATERWEG DONDERDAG 24 JANUARI 1985 Maassluis De directie van scheepswerf De Haas in Maassluis heeft nu ook ge weigerd een rapport aan te nemen, dat de TH in Delft de afgelopen maanden heeft vervaardigd. Wetenschappe lijk hoofdmedewerker prof. W. Riedijk van de TH heeft in dat rapport aangegeven Via een advocaat heeft de di rectie laten weten het rap port pas maandag in ont vangst te willen nemen. Daarmee probeert directeur De Haas sr. volgens bestuur der Henk Walravens van de Industriebond FNV de in- hond van het rapport aat, de bank te onthouden. Diree- teur De Haas spreekt vrij- dag met de huisbank!er over oplossing van de huidige problemen. In het rapport zou staan dat directeur De Haas sr. alsnog het veld moet ruimen voor zoon Henk. Deze is enkele weken geleden door zijn va der ontslagen. Volgens Walravens speelt de huidige directeur hoog spel „Hij probeert kennelijk als winnaar uit de familieruzie te komen, maar hij speelt wel juet belangen van de welke maatregelen er nodig honderd werknemers", aldus zijm om de In financiële de vakbondsbestuurder, die nood verkerende werf er bo- zegt dat de onrust onder het venop te helpen. personeel met de dag groeit tegen an van Schiedam Het grote 'probleemgebied' in de Schie damse stadsvernieuwing, de Wattstraat en omgeving, kent een nieuwe crisis. De stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcor poraties (SSSW) heeft de bewonersvereniging laten weten, dat sloop beter is dan verdere renovatie. Maasland Pas als de Tweede Kamer vóór inpas sing van rijksweg 19 heeft gekozen, zal minister Smit- Kroes op grote schaal voor lichting geven over de ma nier waarop de omstreden weg door Midden-Delfland wordt aangelegd. Dat blijkt uit een brief, die de minister gisteren de re constructiecommissie Mid den-Delfland enkele minu ten voor aanvang van de vergadering in Maasland deed toekomen. Het standpunt van minister Smit-Kroes staat haaks op dat van de burgemeester van Schipluiden, Jaap Brugge- man, die vindt dat rijkswa terstaat eerst ^.voorlichting moet geven "over"inpassing' van rijksweg 19 en dat het daarna pas op de agenda van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat moet komen. Smit-Kroes heeft haar plan nen echter al aan de kamer commissie voorgelegd. Een vergadering hierover op 28 ja nuari is overigens uitgesteld, aldus H. Wegner, hoofdinge nieur-directeur van rijkswa terstaat Zuid-Holland. Ommezwaai De reconstructiecommissie toonde zich gisteren lichtelijk verbaasd over de ommezwaai van .minister Smit-Kroes, die in haar brief liet weten alsnog in' te stemmen met een aqua- duet. onder de. Gaag. Dat was ;vöor de'commissie een harde voorwaarde en dat werd ook expliciet vermeld in het be- sluit, dat eind november geno men werd. De commissie stemde toen met éón. stem meerderheid in met inpassing van rijksweg 19. Dat gebeurde on (der druk van de minister, die kort voor de ver gadering tot spoed had ge maand, In milieukringen werd deze actie bestempeld als een 'overval' en dat leidde tot vra gen in de Rijnmondraad en provinciale staten en tot kriti sche stellingname van de ge meenten Delft, Schipluiden, Vlaardingen en Schiedam. In januari kwam naar voren dat er helemaal niet zoveel haast gemaakt had hoeven te worden. Bovendien wilde de minister niet voldoen aan de voorwaarde om tot bouw van het aquaduct onder de Gaag over te gaan. Gedeputeerde .Jan Noorland was hierover ontstemd, zei hij vorige week, en hij kondigde een boze brief aan. Zijn concept bleef gisteren echter onbesproken. Opnieuw kwam er een brief van Smit- Kroes vlak voor de vergade ring binnen fGerard Peet: „Hoe weten wij nu of wij tij dens onze vergadering niet nog een telegram van haar kunnen verwachten?"') daarin stond, dat zij gezien de positieve houding van de rc- constructiecommissié alsnog koos vóór een aquaduct onder de Gaag in plaats van een via duct ot'er dit riviertje tussen Schipluiden en Den Hoorn. Meerkosten: twintig miljoen. Misleiding Volgens de minister is er nu .\{Ólledige ..overeenstemming over. deInpassingsvoorwaar- den 1 Hiervan heeft het Schie damse gemeenteraadslid Her- man Noordegraaf gezegd, dat dit een uitspraak 'op het; rand-: je..^ van.- misleiding is. Mede .daarom witóë £de natuu rbe schermer S-P- Tjallingii giste- ftren, dat de reconstru ctiecom- missie nadrukkelijk bij de mi- Gëciëputèérden JoöpBorgmarrerrJanNoorlandr,, Dëm ih Is-' ter schrijft het zelf." Rechts van Noorland zit de„scheidende inspecteur van de landinrichting Zuid-Holland, H.R.M. Men-.' tink, die gisteren zijn laatste vergadering bijwoonde als eerste secretaris van de commissie. Naast Mentink zit ir. A.A. Verha gen, voorzitter van het bureau van uitvoering Midden-Delf land. nister zou checken, of werke lijk aan alle voorwaarden vol daan wordt. Er zijn namelijk nog onbesproken punten met betrekking tot geluidhinder en luchtvervuiling (uitstoot van uitlaatgassen). De Zuidhollandse gedeputeer den Noorland en Borgman stelden echter voor de brief zo te interpreteren, dat'de minis ter zich klaarblijkelijk confor meert aan de voorwaarden van Midden-Delfland. „Zij schrijft het immers zelf", zei Noorland. Hij vond het 'ge vaarlijk' er extra aandacht voor te vragen. Volgens Borgman doet de re constructiecommissie er beter aan pas in te springen, als de discussie in de vaste kamer commissie van verkeer en wa terstaat dat noodzakelijk maakt. Vlaardingen De Vlaar- dingse politie heeft gister middag een 36-jarige zwer ver aangehouden. De man had tijdens de nieuwjaarsre ceptie in het stadhuis een map met papieren van het. bureau huisvesting gestolen. „Uit pure balorigheid waar schijnlijk", veronderstelt in specteur R. Meijer, „want hij had natuurlijk niets aan die gegevens." De man bekende ook nog dat hij tijdens de re ceptie vergeefs had gepro beerd een beeldscherm van een computer mee te nemen. 1 K'ierbij staat vooral de Van Leeuwenhoeckstraat op het spel. Deze straat loopt even wijdig aan de Wattstraat, die door het Vlaardïngse aanne mersbedrijf Van der Waal al in twee fasen gerenoveerd is, overigens niet zonder kritiek van de bewoners. De derde fase van het totale complex van 305 woningen betreft de Van Leeuwen- hoeckstraat, waar burge meester Scheeres tot vorige maand woonde. De SSSW is bang dat renovatie neerkomt op een stichtingsbedrag van 93.000 gulden per woning en er is maar een budgetvoor 85.000 per woning. Daarom durft de SSSW reno vatie niet.'aan. Hoewel de stichting in november nog tot tevredenheid van de bewoners liet weten dat renovatie zon der risico kon, wordt nu twee maanden later voorge steld om te slopen. Slechts een deel kan in stand worden ge houden en enkele - blokken kunnen aansluitend op de tweede fase gerenoveerd wor den. Verder denkt de SSSW aan nieuwbouw. Volgens bewonersdeskundige Jacques Freijee. is zijn 'achter ban ^tegen dit voorstel. ,jZij willen renovatie, omdat het lo gisch, is alsverlengde van de renovatie van de eerste en tweede fase en omdat het lo gisch voortkomt uit de gedane toezeggingen en de verwach tingen die daardoor zijn ge wekt," aldus Freijee. Boven dien gaat het volgens hem om goedkope woningen, die ook na renovatie nog betaalbaar zettingen in de ondergrond zetten de huizen aan de Van Leeuwenhoeckstraat op het spel Maar volgens Geotechniek is er niet veel aan de hand. Het is de SSSW, die de bewoners aan net schudden brengt. Schiedam -'.'■.■De gemeente Schiedam hoefde vandaag niet vóór de rechter te verschijnen, De rechtszaak, aangespannen door het hoogheemraadschap Delfland wegens door Schie dam veroorzaakte tekorten op de rioolwaterzuiveringsinstal latie De Groöte Lucht in Vlaardingen, is verdaagd tot 28 maart. Reden is dat de rechter een te drukke agenda had. De inzet van de hele procedure is een bedrag van meer dan zeven miljoen gulden, dat Delfland van Schiedam eist Vlaardingen De laatste herfsttijloosjes hebben onder de dikke sneeuwdeken waar schijnlijk het leven gelaten. Het zijn, de naam zegt het al, typische herfstbloempjes. En hoe mooi het inmiddels uitge bloeide blauwe bolgewas ook moge,zijn, CDA'er Jo Schriel vindt dat het niet in de Vlaar dïngse plantsoenen thuis hoort. Omdat de tijloos giftig is. „Ach, er zijn zo veel planten giftig", relativeert de heer Da- vidse, hoofd van de afdeling plantsoenen. Hij deelt de angst van. Schriel niet, dat de herfst tijloos gevaarlijk zou kunnen zijn voor spelende kinderen. Davidse vindl ook niet dat de plant uit de plantsoenen moet verdwijnen. „Ik heb nog nooit gehoord dat kinderen ervan eten. De bloemen zien er hele maal niet smakelijk uit:" llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1 Ook al dooi! het nu, de vogels kunnen zelf nog geen voedsel vinden. Daarom gaat de hulpaktie van het Rotterdams Nieuwsblad i.s.m. de Vogelklas (tel. 857847) nog steeds door. Het voedsel (bijv. gesneden brood, vogelzaad e.d.) kunt u inleveren bij: alle politiebureaus in Rotterdam Vogelklas Afrikaanderplein 37 Vogelasiel, Tasmanweg 145, Hoek van Holland bij alle bakkerijen in Ridderkerk Zebrastraat 20 te Kralingseveer werkgroep Capelle a.d. IJssel, tel. 857847 Asiel, Schiedamsedijk 2a, Schiedam De distributie van het voedsel vindt plaats via de Plant soenendienst in Rotterdam-Noord, Dierenambulance en de Vogelklas in Rotterdam-Zuid, de Dierenbescher ming Rotterdam, Ridderkerk en Hoek van Holland. Financiële bijdragen kunt u storten op gironummer 4049613 tn.v. de Vogelklas Rotterdam. HELP MEE OM DE VOGELS DE WINTER DOOR TE HELPEN zullen zijn. Freijee en met hem de bewoners van de Van Leeuwenhoeckstraat vin den dat het mogelijk is om de 85.000 gulden per woning als financiële randvoorwaarde aan te houden. Kink De bewoners baseren zich hierbij op een rapport van het Rotterdamse ingenieursbureau Geotechniek; dat is de SSSW- adviseur voor funderingen. De SSSW haalde Geotechniek er in november bij, omdat er ver ontrustende signalen kwamen over de bouwtechnische staat van de woningen. Dat hete- kende meteen een kink in de kabel, want hoewel Geotech niek adviseerde dat renovatie 'zeer wel* mogelijk is, besloot de SSSW dat het eigenlijk een te groot risico was geworden. Al vijf jaar geleden werd over de toekomst van de Van Leeu wenhoeckstraat gesproken. Wegens lastige discussies over de fundering werd toen beslo ten eerst aan de Wattstraat te beginnen. Ook dit bracht veel conflicten tussen de SSSW en de bewoners. Onlangs heeft de bewoners- vereniging Schïedam-Oost aangedrongen op haast met de derde fase om aanspraak te kunnen maken op het Schie dam toegewezen renovatiecon tingent voor 1985. Het Rotter damse bureau Van Wijngaar den Strötbaum Bennehey, dat ook de architectuur deed voor de tweede fase, bracht een rapport uit: renoveren, was de conclusie. Volgens Geotechniek kan scheurvorming optreden, zij het in beperkte mate. „Er is echter geen reden om het ver trouwen in de handhavings- mogeliikheden van de betref fende bebouwing op te zeggen1 of om niet tot renovatie tebe- sl uiten," schrijven ir. A.F. van Tol en ing. H.A.W. Huizer van Geotechniek in een notitie. Schiedam In de begro ting 1985 spreekt de ge meente Schiedam over een fonds, dat de bouw van een nieuw stadhuis mogelijk moet maken. Te zijner tijd, staat erbij. Hoe nu? Begint de gemeente Schiedam al weer aan een nieuw onder komen te denken, terwijl het stadskantoor nog niet eens aan zijn koperen jubi leum toe is? „Nee", zegt chef financiën A.B. van den Bout en daarmee voorkomt deze Vlaardinger een echt Schie dams dorpsschandaal. Het fonds voor een nieuw stad huis is maar een voorbeeld om duidelijk te maken wat het verschil is tussen een reserve en een voorziening. „Volstrekt fictief", zegt Van den Bout grinnikend. Hij verbaast zich dat de concept-tekst letterlijk overgenomen is in de ge- m eentebegroting. De rest van de begroting is watminder denkbeeldig en berust allemaal op har de cijfers. De begroting '85 sluit met in eerste instan tie een tekort van 1,2 mil joen gulden, wat via bezui nigingen weggewerkt kan worden. Gemeentelijke be lastingen en tarieven wor den zelfs niet trendmatig verhoogd, betgeen B en W bijzonder verheugt In de begroting zijn B en IV ervan uitgegaan dat het crematorium in januari of februari opengaat, maar dat zal pas maart worden, wat inkomsten scheelt Ook is geen rekening ge houden met financiële ge volgen van opheffing van de Schiedamse Gemeen schap. Enkele reserves zijn doorrente weer aangevuld. Zo zit er nu meer in de tien jaar oude eeuw feestpot en ook de 'watermiljoenen' zijn toegenomen. De be langrijkste schommelin gen onder het personeels bestand zitten bij de poli tie (elf agenten erbij) en bij het onderwijs (32 leer krachten minder). uiuiiiiiimiiimiiaiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiii Zuidbuurt-boer Siem van der Kooij overlegt voor aanvang van de vergadering van de reconstructiecommissie met Ge rard Peet van de Midden-Delfland.Vereniging. Beiden beplei ten een snellere dialoog met de industrie over beperking van de luchtvervuiling. Schiedam De werkgroep Vrouwen in de Bijstand in Schiedam vindt, dat de ge meente met geld over de brug moet komen als tege moetkoming in de hoge stookkosten van de laatste weken. De vrouwen menen dat alle mensen, die van een minimum-uitkering moeten rondkomen, vijf gulden per dag van hun stookrekening moeten kunnen verhalen op de gemeente. Dat schrijft woordvoerster M. Spruit in een brief aan de gemeente raad Het bedrag is gebaseerd op berekeningen van de VGEM- Landelijk zou tijdens de vorstperiode gemiddeld vijf gulden per dag per woning meer zijn verstookt dan nor maal. Mevrouw Spruit voert als extra argument aan dat men sen met een minimum-uitke ring meestal in 'sléchtere en niet geïsoleerde' huizen wo nen. ft Originele grijze noorse sokken in diver se soorten en kwaliteiten. Met 40% wol, heerlijk als u koude voeten hebt. Nu voor een stuntprijs! in kinder-, dames- en herenmaten 23/26 t/m 45/47. nu per 4 paar van £4^ 11-» art alléén uriirlan Vlaardingen/Maassluis De boeren in de Zuidbuurt vin den dat de ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieu) te weinig haast ma ken, met" aanpak van de" luchtverontreiniging boven hun weidegrond. De bewindslieden zouden zich best wat agressiever naar de industrie toe mógen opstellen, betoogden gistermiddag de glastuinder G.J. Koop en de vertegenwoordiger van de Midden-Delfland Vereniging, Gerard Peet,.In de reconstruc- tieeommissie- Midden-Delf land. Op de publieke tribune bij de vergadering in de Maas- landse Foppenpolder bevond zich 'de koning van de Zuid- buurt', kaasmaker Siem van der Kooij. Commissieleden Koop en Peet vonden, dat niet te lang geaar zeld moet worden met het. treffen van een schaderegeling voor de boeren in het gebied tussen Vlaardingen en Maas sluis. In de Zuidbuurt zijn veel koeien ziek geworden van het fluorgehalte dat in de lucht.ziL Dat heeft gevolgen voor' de kwaliteit van de melk- De Zuidhollandse gedeputeer de Jan Noorland dacht, dat het probleem zit in de arbitrage in dit .milieuconflict. Koop be pleitte dan ook goede onder steuning van de boeren in een eventuele arbitragecommissie. Koop: „Ik" kóm zelf uit de glas tuinbouw en ik herinner mij hoeveel ophef daar jaren gele den werd gemaakt, toen men methylbromide in het West- land vond. Daarvan is nooit de schade werkelijk aangetoond, niettemin was er veel over te dóen. Ais ik die ophef verge lijk met wat er nu gebeurt voor de boeren in de Zuid- - buurt, dan verbaast het mij dat men in Den Haag zo weinig initiatieven neemt om de ver vuiling tot'redelijke proporties terug Te dringen." PAAR TËRVYARM Vlaardingen Wat schuch ter, niets vermoedend, stapte Arie Naastepad gisteren de kamer van de chef reini gingsdienst D. Maat binnen. De belader/straatveger had; onlangs na ruim 30 jaar trou-- we dienst zijn werkzaamhe den neergelegd en nu werd hij onverwacht nog eens ex-, tra in het zonnetje gezet.; Loco-burgemeester IJsbrand; van der Velden speldde hem de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, in zilver op. Arie Naastepad kwam in 1953 in dienst van de ge-, meen te Vlaardingen als; straatveger, werkte later bij de mechanische dienst en- eindigde zijn dienstverband als belader/straatveger.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1