Lorentzlaan voelt het minst voor renovatie Actie tegen betaald parkeren voor bewoners Lickebaert krijgt afvalstortplaats Smurfen winnen zwemmarathon Weverskade dringt stookkosten terug VLAARRINGS DAGBLAD SGNKDBMSCHE COURANT NIEUWE WATERWIG COURANT procent Hogenbanweg en Daltonstraat halen 70 Duur sjekkie Bruisend jubileum T&%- Bewoners Goudkust mogen het zeggen Recreatie kan doorgaan Sportfondsenbad: geen stunt Auto's gestolen Therapie wordt niet vergoed Jonge boeren: minder koeien en minder land D'66 meet hoe zuur Schiedam is Reisbureau in brand Zes avonden over fascisme WATERWEG MAANDAG 28 JANUARI 1985 Schiedam Het Gemeentelijk Woningbeheer heelt in Schiettent-Oost de uitslagen kenbaar gemaakt van de enquête, die in drie straten is gehouden over de voor gestelde woningverbetering. Negentig procent van de enquêteformulieren is bij het Woningbeheer terugge komen en daaruit komt naar voren, dat zeventig pro cent van de bewoners van de Hogenbanweg akkoord gaan met renovatie. In de Daltonstraat is dat percenta ge-tachtig. De Lorentzlaan is iets meer verdeeld: daar kwam men niet verder dan zestig procent. de bewoners er niet van op de hoogte, dat per straat het per centage zou worden berekend. Men had de indruk dat Wo ningbeheer zeventig procent van het totaal nodig had. Men neemt aan dat in de Dal- tonstraat en de Hogenbanweg De£ gevolgen hiervan zullen* binnenkort door het Gemeen telijk Woningbeheer bekend worden gemaakt." Zeventig procent is het vereiste mini mum om van het ministerie tot woningverbetering over te mogen gaan. Overigens waren nu gerenoveerd zal worden, de Lorentzlaan gaat er vooralsnog van uit, dat het hier niet ge beurt. Men is benieuwd naar het gemeentelijk standpunt. Enkele tegenstanders van de woningverbetering zij spre ken van achterstallig onder houd, dat niet tot huurverho ging mag leidenspreken hun verbazing erover uit, dal het Gemeentelijk Woningbe heer de leegstaande woningen heeft meegerekend in het be nodigde percentage voor wo ningverbetering. ,,Zo heeft het Woningbeheer alle belang bij leegstand, want daar heb je dan geen lastige bewoners," aldus een buurtbe woner. Vlaardingen-De bewo- nersgroep Centrum houdt een handtekeningactie te gen de invoering van be taald parkeren voor be woners in de Vlaardingse binnenstad. In een huis- aan-huis bezorgde brief herinnert de groep aan de toezeggingen die wethou der Bas Goudriaan her haaldelijk over gratis par keren voor bewoners heeft gedaan. Als de bouw van de parkeer garage aan de Afrol begint wordt van de eentrumbewo- ners verlangd, dat zij gaan be talen voor een parkeerplaats. In de nota wordt gesproken van 2-30 "gulden per jaar. „Dat is niet misselijk", vinden de bewoners. Burgemeester en wethouders hebben overigens nog geen uitspraak gedaan over de hoogte van het bedrag, In de gemeenteraadsvergade ring van mei 1982 zei wethou der Goudriaan: „Het staat vast dat kan iedereen weten, dat ligt vast in nota's en brieven en is ook op allerlei manieren toegezegd—, dat de huidige be woners van de binnenstad niet voor het parkeren behoeven te betalen. Er zulten ïodanige maatregelen worden genomen, dat per woning op één par keerplaats kan worden gere kend." Van die eerste toezegging dreigt niets terecht te komen en van de tweede al evenmin. Er staan ongeveer 1500 wonin gen in het centrum en voor de bewoners worden 515 parkeer plaatsen vrijgehouden, „Par keren valt al niet mee", aldus de bewonersgroep. Dat er voor betaald zou moeten worden vindt zij helemaal absurd, „Dat wij hiermee niet akkoord kunnen gaan begrijpt u tuurlijk", schrijft de groep, die alle binnenstad bewoners op roept om mee te doen met de actie. Vlaardingen Een 42-ja- rige Vlaardinger heeft vrijdagmiddag een duur sjekkie gedraaid. Hij deed dat omstreeks half zes toen hij met zijn personen wagen op de Burgemeester Heusdenslaan reed. Hoe wel hij van plan was linksaf te slaan en ook zijn richtingaanwijzer aandeed, nam het maken van de si- Vlaardingen - Vijf jaar Sum- merstreet. Het Vlaardingse open jongerencentrum heeft er afgelopen weekend een brui send feest van gemaakt. Twee avonden lang was er muziek van de bekendere vaderlandse acts. Een duur jubileumpro gramma derhalve, want alleen al het Goede Doel, de groep die het gat dat Doe Maar liet vallen moest opvullen, behoort m betaalde formaties van Nederland. Daarnaast wa ren er Piu Pju en Secret bounds. Beide groepen beho ren tot het beste dat het club circuit te bieden heeft. Het uit gebalanceerde programma werd gecompleteerd door dichter/performer Jules Deel- der. Dat Summerstreet er goed aan deed het eerste jubileum met dit programma te vieren, be wees het publiek dat in grote getale en enthousiast aanwezig was. Jules Deelder boeide het publiek met zijn verbale op rispingen. garet hem zo in beslag dat hij te lang rechtdoor reed en frontaal tegen een an dere wagen botste. De an dere automobilist stond rustig voor het stoplicht te wachten. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De materiele schade was aanzienlijk. Op de Curagaolaan werd een geparkeerde auto met afbijtmiddel bewerkt. De wagen moet in zijn geheel worden overgespoten. -y;-,v 'iwuiiiiimmiiwiiinMiiiiiiiimiwmiriiNiui Vlaardingen Werd de be woners yan de 'Goudkust' in Holy-Zuid vorig jaar nog hele maal geen inspraak gegund over de bouwplaatsen langs de Vaart, na de uitspraak van de Raad van State mogen zij plot seling over alles meepraten. De gemeente stelt de inspre kers nu de vraag waar in het gebied huizen gebouwd kun nen worden en onder welke voorwaarden. Volgens het structuurplan is het gebied lussen Beatrndaan en Anna Pauiownalaan be stemd voor recreatie. De om wonenden kwamen in verzet, toen bleek dat burgemeester en wethouders er andere plan nen mee hadden. Er zouden drie flats moeten verrijzen. De boze bewoners van de 'Goud kust' namen een advocaat in de arm. Nog voor de gemeente een besluit had genomen sprak de Raad van State uit. dat de omwonenden inspraak moes ten krijgen. Burgemeester en wethouder hebben besloten geen voor waarden te stellen aan die in spraak, die maandag 4 februa ri van start gaat. De omwo nenden hebben eerder ver klaard, dat zij niet zonder meer tegen bouwen langs de Vaan zijn. Alleen het feit dat zij geen inspraak kregen was hen in het verkeerde keelgat geschoten, llllllllllllll!lll|IIIIIIIIillilllll|lll|ll||J[J|||||||[iii Op de rand van het bassin stonden telkens tientallen kinde ren klaar voor de zoveelste duik. Vlaardingen/Maassluis Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft een deel van het recreatiegebied Lickebaert in Zuidwest- Vlaardingen aangewezen als toekomstige stortin-- richting voor bouw- en sloopafval. Het betreft een lap grond, die ongeveer halverwege Vlaardingen en Maassluis ten zuiden van de spoorlijn ligt. Voor eind 1990 moet het terrein zo zijn ingericht dat het afval daar kan worden ge dumpt. De recreatieve functie, die Lickebaert is toebedacht, komt volgens Rijnmond niet in ge- Maassluis In de nacht van zaterdag op zondag is aan de Albert Schweitzerdreef in Maassluis een gloednieuwe personenauto van het" merk Mercedes gestolen. Twee da gen eerder werd in de buurt "een Opel Kadett ontvreemd. Schiedam/Vlaardingen Ou- dfrs van geestelijk gehandi capten, die hun kinderen een therapie laten ondergaan bij het Instituut voor MuziekheïT ktinde en Bewegingsleer van Paula Kassels-Kroon uit Vlaardingen, krijgen hiervoor geen vergoeding van de ge meente Schiedam, De' oudervereniging Philadel phia had de gemeente hierom verzocht, maar burgemeester eii- wethouders hebben laten wéten hiermee niet te kunnen instemmen. Schiedam Een stunt voor het behoud van het bad? „Ach. ze zeggen al tien of elf jaar dat het bad dicht gaat. Het zal zo'n vaart niet Jopen. Ik heb besloten er jn ieder geval niet meer wakker van te liggen."' Badmeester Wil van Vessem wuift alle geruchten als zou het Sportfondsenbad de jeugdzwemmarathon van zaterdag hebben georganiseerd om het bestaansrecht nog eens dik te onderstrepen nadrukkelijk van de hand. „Het was tenslotte ook al weer de derde keer op rij dat we deze marathon hebben gehouden," benadrukt hij. Natuurlijk heeft ook hij ge hoord dat het voortbestaan van het bad op de tocht komt te staan als in Groenoord een nieuw zwembad wordt gerealiseerd. Maar echt druk kan hij zich er niet om maken. „Er zijn in de loop der jaren al zoveel aanslagen op het sportfondsenbad ge daan," aldus een gelaten Van Vessem. De jeugd zwem marathon was zaterdag, ondanks de nieuwe ge ruchtenstroom, een doorslaand succes. Twaalf ploegen van elk tien jongeren bevochten elkaar om de hoofdprijs. De Schiedamse Smurfen legden de meeste kilometers af. Van Vessem turfde er 32 en 900 meter. De Vlaardingse Reddingsbrigade, die met twee ploegen naar Schiedam was afgereisd en de Muppets ploeg wer den respectievelijk twee en drie. De kinderen tot dertien jaar "werden tijdens hun in totaal achtenhalf (5) uur zwemmen toege juicht door een grote schare ouders en belangstellenden. vaar. Het plan, dat wordt inge past in de reconstructie van Midden-Delfland, voorziet erin dat 'bovenop de stort een afdeklaag wordt aangebracht, zodat recreatie mogelijk blijft. Volgens een ruwe schatting van Rijnmond zal jaarlijks zo'n 350.000 tot 400.000 ton afval worden gestort. De plaats heeft een totale ca paciteit van zes miljoen ton en zal voor circa vijftien jaar kunnen worden gebruikt. De recreatieve functie zal in een nog onbekend aantal fasen worden mogelijk gemaakt. De aanwijzing van Lickebaert is één van de voornemens uit een totaalplan voor herge bruik en doelmatige verwer king voor dergelijk afval. De Rijnmondraad oordeelt medio dit jaar over de plannen van het dagelijks bestuur. Het defi nitieve plan is vijf jaar geldig. Maassluis De Stookkos- tenclub van de Weverska de kan zich opheffen om dat het doel bereikt is: het aanzienlijke gasverbruik is in sommige gevallen met 59 procent afgeno men. Enerzijds is dit gun stige resultaat bereikt door isolatie van de wo ningen, anderzijds hebben de bewoners kans gezien zeer energiebewust om te gaan met de cv-ketel. In 1979 en 1980 werden deze 54 kleine eengezinswoningen gerenoveerd. Daarbij werden de huizen niet tegelijkertijd geïsoleerd. Niet alleen hadden de bewoners na de renovatie veel klachten over de verbou wing, maar met name t»ok over de schrikbarend hoog ge stegen gasrekeningen. Eind 1982 besloten de bewo ners in samenwerking met de stichting Samenlevingsopbouw Maassluis een stookkostenclub op te richten. Deze club over tuigde de gemeente ervan dat isolatie van de woningen broodnodig was. Daarnaast werden zij door een vertegenwoordiger van het ge meentelijk energiebedrijf, de heer Mekes, intensief begeleid in de omgang met vooral gas en daarnaast ook water en elektriciteit. Tien bewoners uit verschillende straten van deze wijk hielden nauwkeurig het energieverbruik bij op door de gemeente vervaardigde lijsten. Daaruit bleek dat zij allen aan zienlijk minder gas zijn gaan verbruiken. Die verschillen varieren van 59 tot en met 35 procent, Een gezin aan de Hy- acinthstraat gebruikte in 1981, dat was dus vóór de isolatie. J.Labouré en mevrouw T.Geerisema zijn jarenlang actief geweest in de stookkostenclub. Met succes, vinden zij. 3213 kubiete meter gas. In 1984 was het aantal kubieke meter 1329, een vermindering dus van 59 procent. Eén van de bewoners: „Ik ben me er veel meer van bewust geworden dat je door zelf goed op te letten het gasverbruik laag kan houden. Vroeger lette ik er niet op dat de thermos taat 's nachts makkelijk op 15 graden kon. Ik liet de cv-ketel gewoon de hele nacht lekker draaien, maar je moet de reke ning wel zelf betalen." In navolging van de Wevers kade hebben nu ook de bewo ners van de aangrenzende wijk Dijkpolder een stookkos tenclub opgericht. De stook- koslenelub van de Weverska de maakte geruime tija gele den een uitvoerig rapport op over het functioneren var» hun organisatie. Dit rapport is door een groot aantal gemeenten en bewonersgroeperingen in ons land aangevraagd voor eigen gebruik. Maasland Er tekent zich een groot verschil in opvatting af tussen jonge, nieuwe boeren en de al langer gevestigde agrariërs, waar het gaat om Schiedam Op aan raden van de D'66- kern in Schiedam komt ook deze ge meente voor op de zo genaamde zure-re- genkaart van Neder land, die de partij in samenwerking met de Landbouwhogeschool in Wageningen wil vervaardigen. Zodra de sneeuw en vorst achter de rug zijn en het-'gewone' Holland se regenkJimaat weer heerst, zullen de D'66-leden op ver schillende plaatsen in Schiedam regenwater opvangen en meten met de PH-graadme- ters die hun partij liet maken. De resultaten zullen in Wageningen wetenschappelijk ver werkt worden, waar na de zure-regen kaart uitkomt. Schiedam Een brand in een Turks reisbu reau aan de Singel in Schiedam veroorzaakte vrijdagnacht grote paniek. De onbekende da der sloeg eerst een ruit in een gooide vervol gens een fles benzine in de slaapkamer van de bewoners naar binnen. De geschrokken bewoners konden nog net op tijd het pand verlaten. Ook het op de eer ste verdieping wonende gezin werd op tijd wakker en kon zonder letsel het pand verla ten. De Schiedamse politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt hun bedrijfsgrootte. Ook in het poldergebied tussen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis enerzijds en Delft, Rijswijk en het Westland anderzijds kan dat een knelpunt van belang worden, waarmee de recon structiecommissie Midden- Delfland terdege rekening heeft te houden Dat kwam naar voren, toen P.J. Sonneveïd namens het agrarisch bedrijfsleven opper de om de maximumnorm van 25 hectare per bedrijf in Mid den-Delfland te laten schieten. „Vroeger hadden de veehou ders 2o*n vijftien koeien de man, maar na de technische revolutie hebben sommigen er al een stuk of vijftig. En over nog een paar jaar zullen het er misschien wel tachtig zijn. Dat brengt met zich mee, dat een veehouder dan meer land no dig heeft", aldus Sonneveïd, die dacht aan ongeveer zeven tig hectare als uitbreidingsmo gelijkheid. Zover kwam het echter niet. Eerder die middag had de di recteur landbouw en voedsel voorziening Zuid-Holland van het ministerie. Piet Slot, juist een petitie ontvangen van jon ge boeren, waarin het tegen deel wordt bepleit. Kleinscha ligheid is hier het motto. „Van hun kant hoor ik heel andere geluiden", aldus Slot in zijn re actie op Sonneveïd. „De jonge boeren willen juist de bestaan de bedrijfsgrootte houden zoals zij is." Er komt nu een evaluatie, waarbij het bureau van uitvoe ring Midden-Delfland zal in spelen op landelijke discussies over het landbouwstructuur advies. Vlaardingen Het Nivon en de PvdA in Vlaardin gen gaan samen zes the ma-avonden over het op komend fascisme beleg gen. Tijdens die bijeen komsten wordt achtereen volgens ingegaan op de geschiedenis van het fas cism e, het hedendaagse fascisme en de manier waarop de politiek daarop zou moeten inspelen. Voor het eerste onderwerp is de heer Frank, bestuurslid van Verenigd Verzet Nederland, gevraagd een inleiding te hou den. Over het heden wordt ge sproken aan de hand van film en videobeelden die zijn ge maakt döor anti-fascistische organisaties. Over de politieke gedragslijn houdt Owen Venlo, lid van de adviesgroep tegen opkomend racisme van de PvdA, een inleiding. De bijeenkomsten worden 6, 13 en 27 februari en 6, 13 en 20 maart telkens vanaf 20 uur ge houden in de Hoogkamer aan de Van Baerlestraat 252. Voorafgaand was dit weekein de in de Hoogkamer de foto tentoonstelling Tekens aan de wand' over verleden en heden van het fascisme te bezichti gen. De expositie was verzorgd door de Anne Frank Stichting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1