'Klagers komen toch naar het stadhuis' Bistro wijkt niet voor supermarkt Van der Knaap pijnlijk getroffen door kritiek Politiek niet bang voor nieuwe partij V 'v Bewonersvereniging Schied am-Centrum herrijst uit de as Gemeente verschaft geen duidelijkheid over servicekosten V1MRHINGS MGBIAD SCHIf DAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maakt de gemeente reclame? Acties dreigen bij Windmill Hinderwet in eigen hand Alfahulpen stappen massaal op 'c* J Bank ontkent contract met Profi-markt Roofoverval Liduinaplein op televisie Verwijten gaan over en weer WATERWEG WOENSDAG 30 JANUARI' 1985 Rotterdam Bij de kunstmestfabriek Windmill in Vlaardingen dreigt een wilde staking. Het personeel is vanochtend opgeroe- pen voor een vergadering van de Industriebond FNV. De bond heelt nog geen ultimatum aan de directie gesteld, maar een woordvoerder van de bond sloot vanmorgen wilde acties bil' het bedrijf, niet uit Afgelopen vrijdag dreigde er ook al een staking, nadat onder handelingen tussen directie en vakbonden op niets waren uitge lopen. Kaderleden wisten toen een wilde actie te voorkomen. De werknemers van Windmill zijn 'laaiend' op de directies die een een groot deel van de prijscompensatie wil gebruiken voor een verbetering van het bedrijfsrendement; het personeel eist dat het geld wordt aangewend voor arbeidstijdverkorting. [jf Schiedam Ingevouwen in de Stadsvernieuwingskrant Schiedam, een uitgave van de gemeente, hebben Schiedammers gisteren een reclame- blaadje van bouwmarkt Wickes aan getroffen- Wat raar. Maakt de gemeente recla me? Onderzoek leert, dat de gemeen te er wel weet van heeft, maar dat het initiatief niet van het stadskan toor is uitgegaan. De gemeente krijgt er van Wickes ook geen cent voor. Chef voorlichting Theo Reyman heeft niet de indruk, dat Schiedam mers nu gaan denken dat de Stads vernieuwingskrant een reclamefol der wordt. „Er staat tenslotte duide lijk op dat het een blaadje van Wic kes is en niet van ons", aldus Rey man. Blijft het vreemd dat juist in een ge meentelijke krant over stadsvernieu wing reclame voorkomt voor een bouwmarkt Reyman: Het gebeurt wel eens dat de bezorger er wat in stopt Maar of het gebruikelijk is..." Reyman zegt niet precies te weten of de inmiddels vertrokken gemeente- voorlichter Peter Kuipers daar be paalde afspraken over gemaakt had. Volgens hem lost echter het pro bleem zichzelf op. Vlaardingen De uitvoe ring van de hinderwet, die nü nog berust bij het openbaar lichaam Rijn mond, moet weer in han den van Vlaardingse amb tenaren komen. Dat is duidelijker voor de bur gers en bovendien be spaart de gemeente zo meer dan vijftigduizend gulden per jaar. Aldus burgemeester en wethou ders in een brief aan het dagelijks bestuur van Rijnmond. Dat Rijnmond de hinderwet uitvoert en de gemeente al lerlei andere milieuwetten is 'volgens gemeente woord voer- - der Van der Steen alteen maar lastig. Burgemeester en wethouder willen terug naar de situatie van voor 1975, toen de gemeente zelf de hinderwetvergunningen ver leende. „Je stuit nu steeds op die lijn naar Rijnmond en dat betekent vaak dat er dubbel werk wordt gedaan." VJaardingers die een klacht hebben over bijvoorbeeld een slagerij waar worsten worden gerookt of een gara ge waar veel herrie wordt gemaakt stappen naar het 'stadhuis, is de ervaring van de gemeente. Van der Steen: „En dan moeten wij ze door verwijzen naar Rijnmond, waarvan de ene afdeling ;n Rotterdam en de andere in Schiedam zit. Als wij die be voegdheden terugntmen kunnen diefzaken helemaal in Vlaardingen worden afge handeld." Rijnmond wordt opgeheven, óf het wordt een provincie en in beide geval len kriigt de gemeente toch de hinaerwetbevoegdheïd te rug, 20 redeneert de Van der Steen. De gemeente gaat ervan uit, dat de twee ambtenaren van de dienst centraal milieube heer Rijnmond, die met uit voering van de hinderwet in Vlaardingen zijn belast, niet onwelwillend staan tegen over een 'transfer', „Dan kunnen wij met twee inge werkte ambtenaren aan de slag", aldus Van der Steen. Hij vermoedt dat Rijnmond een beetje overvallen zal worden door het besluit van Vlaardingen. „Maar het is niet de bedoeling dat het tot ruzie-achtige toestanden leidt. Wjj moeten in goed overleg tot overeenstemming kunnen komen." ^iiiiiiiFiirifiritriHauEiiifiifiiiiiiiriimfiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiifiiijitH Raadslid komt niet aan de bak H van Reeuwïjk (CDA) verlaat de Maas- sluisse gemeenteraad. Om persoonlijke rede- 5 nen legt hij zijn werk als raadslid neer. In H de komende vergadering wordt Gerda van Dijk, nu nog afdelingsvoorzitter, als nieuw raadslid geïnstalleerd. „Het heeft mij erg veel moeite gekost om tot H mijn besluit te komen", aldus Van Reeu- jE wijk. „Sinds een jaar ben ik werkloos en bij sollicitaties blijkt telkens weer dat mijn H Ij raadslidmaatschap nadelig werkt. Je denkt 2 S al gauw dat je als raadslid sneller aan de S slag komt, maar het tegendeel is waar." De nieuwe voorzitter van de bewoners vereniging Schiedam- Zuid, Diny Bons. samen met haar voorganger Lïeuwe var Tricht en andere wijk bewoners in overleg over nieuwbouw- plannen in de Schiedam De bewonersver- eniging Schiedam-Centrum is bezig uit haar as te verrijzen. De voorheen dynamische club, die echter door privé-omstan- digheden van enkele bestuur ders gedompeld was in een ne velig bestaan, is onverwachts Vlaardingen De stichting Gezinszorg heeft in twee maan den het aantal alfahulpen tol 180 zien dalen. Vanwege de Wet-tweeverdieners hielden 55 hulpen het voor gezien. Directeur F.van Dijk van de stichting, die over een paar maanden verhuist naar een rui mer en moderner kantoor aan de. Oosthavenkade, denkt die klap voorlopig nog wel te kun nen opvangen. In noodgevallen kunnen traditionele gezinshul pen worden ingezet. „Maar het moet niet gekker worden", al dus Van Dijk. „Want veel speelruimte hebben wij niet meer." De directeur is niet pes simistisch over de ontwikke ling. Hij verwacht dat de alfa hulpen zich over een poosje, als de storm rond de belasting maatregel een beetje geluwd is, wel weer zullen aanmelden en de belastingmaatregel voor lief nemen. - Zie verder pagina 15 Maassluis De Maassluisse politieke partijen vrezen een eventueel nieuwe partij in de gemeente niet. „Het is eert uitdaging om het nog beter te doen. We zullen er de ko mende maanden nog harder aan moeten trekken", rea geerde Wil van Din ter (CDA) op het initiatief van bewoners van de Steen wijk- poJder om bij de raadsver kiezingen in 1986 mee te doen met een nieuwbakken partij. Vrijheid, blijheid", vindt Anton Wustruw van de PvdA. Hij zegt niet bang te zijn voor een nieuwe partij en doet het initiatief verder lacherig af. r.Hcal onverstandig", was de reactie van Jaap van der Griend (PPR). „Een beetje teleurstellend ook, omdat wij ons zeer sterk inzetten voor de bewoners van de gifwijk Voor de politiek is het, denk ik, een slechte zaak. Het is allemaal korte-termijnpol- tiek. De partij heeft geen achtergrond, geen binding. Ik denk dat de boze bewo ners zicjh beter kunnen profi leren in de bestaande partij en. Bij ons kunnen ze te recht Misschien moeten ze over een drempel, maar dat moet dan maar." Leen de Zeeuw (VVD) denkt niet, dat h'et zijn partij stem men zal kosten. Wij hebben ook leden in de gifwijk wo nen en wij hebben nog geen enkele opzegging gehad, om dat wij zo'n slecht beleid voeren. Ach, bij alle verkie zingen hoor je geluiden van een nieuwe politieke partij. Het is er nog nooit van geko men en ik denk ook niet, dat het er ooit nog van komt. De bewoners van de gifwijk moeten - eerst alle onderzoe ken afwachten, dan kunnen er pas conclusies worden ge trokken. Wethouder Izaak van der Knaap, belast met milieuza ken, is ook van oordeel dat een nieuwe partij weinig verhelderend werkt. „Stel dat ze twee zetels zouden ha len. Wat kunnen die twee mensen in de raad dan uit richten. De raad zal denk ik de voorstellen van de nieuwe partij wegstemmen omdat de basis niet goed is." Manda Kapil (D'66) is echter 'bang, dat een nieuwe partij veel stemmers bij D'66 zal wegtrekken. Dat maakt mij wel angstig en wij zullen er alles aan doen om ons de ko mende maanden duidelijk te profileren. Ik ben bang dat de gif affaire nu inzet wordt van de verkiezingen." „versterkt, verkwikt en aan merkelijk aangedikt". De verklaring voor deze te rugkeer in het sociale klimaat van Schiedam ligt in de gerea liseerde nieuwbouw in de bin nenstad, waarvan de bewoners een meer actieve belangenbe hartiging voorstaan. De vereniging koos een nieuw bestuur en het meest opval-^ lend daaraan zijn het ontbre ken van de voorheen onver mijdelijke Jan Hagendoorn en de aanwezigheid van oud- PvdA-voorzitter Hans Bakker als 'opinion leader' van de bin nenstadsbewoners. Bakker trad vorig jaar af als voorzitter van de opbouwwerkstichting SSWO, Het bestuur telt veel nieuwe gezichten. Penning meester is de ondernemer L. Fontijne, secretaris is me vrouw J. Quadt-Beukers. Meer bekend in de Schiedamse poli tiek zijn de Brandersbuurt-be woners Henk Nieuwen huysen, Mïchiel Versteeg en Albert Brongers. Het bestuur wordt gecompleteerd door de dames M. Dijkshoorn en H. de Groot van de Korte Haven, de heren J.W. Nesse en J. Ooykaas van de Grofbaan en H. Feelders. Ook Zuid Ook de bewopersvereniging Schiedam-Zuïd heeft een nieuw bestuur. Op de jaarvergadering werd Diny Bons benoemd als opvolgster van voorzitter Lieu- we van Tricht, die om studiere denen aftrad. Ook Bert Mon- tenban en Jan Harte stopten er mee. Redactrice van het wijkor- gaan wordt mevrouw Breddels, die de taak van de nieuw geko zen voorzitter overneemt. Het bestuur bestaat nu verder uit het echtpaar Maagdenberg, me vrouw Bogerd en de heren Bons, Dóne, Huijken, Osterbolt, Ouwendijk, Van Uffelen en Boon, Schiedam In een poging op het spoor te komen van de drie overvallers, die don derdag 13 december twee be jaarde zusters op het Sint Li duinaplein beroofden, heeft de Schiedamse politie meege werkt aan het Avro-pro- gramma 'Opsporing ver zocht'. Inspecteur Cor van Dongen, belast met het recherche-on derzoek, komt in het televi sieprogramma aan het woord over de manier, waarop de drie mannen te werk zijn ge gaan. De uitzending is 7 fe bruari. In de commissie voor alge mene en bestuurlijke zaken vroeg VVD-fractieleider Ge rard Ver hulsdonk zich gis teravond af, of het Avro-pro- gramma wel tot resultaten leidt. „Ja, heel waardevolle zelfs", antwoordden commis saris Piet van den Hengel en hoofdinspecteur Jan van Hof bijna in koor. De roofoverval heeft op de twee zusters, respectievelijk 81 en 84 jaar oud, zo'n diepe indruk gemaakt dat zij nog steeds overstuur raken als zij- eraan herinnerd worden. De politie is dan ook nog weinig wijzer over het signalement van de drie daders, die vol-* gens Van Hof lafhartig te keer gingen. Beide vrouwen liepen klappen op, de oudste werd tegen de grond ge smakt en allebei werden zij met plakband aan een stoel vastgebonden. De commissie ABZ was gis teravond snel afgelopen. Over de begroting (voor 1983, stond abusievelijk op de agenda) en over de meerja renbegroting werd niets ge zegd. Zo was er ook voor brandweercommandant Arie Metaal alle gelegenheid om uit te weiden over het recen te ongeval langs de Schie, waar een inzittende van een te water geraakte auto om het leven kwam. Metaal leg de burgemeester Seheeres en diens commissie-uit, dat het reddingswerk in acht minu ten gedaan was, „helaas met toch één slachtoffer", maar hij prees de inzet van het team van zes duikers en de samenwerking met politie en JGGD. Hij greep de kans aan om een oproep te doen aan 'Schiedammers om bij een dergelijk ongeluk nooit te aarzelen of de politie gealar meerd moet worden. „Nooit denken dat iemand anders het wel zal doen, maar snel zelf bellen", aldus Metaal. Maassluis Verbazing bij Nico van Kapellen, de eige naar van bistro De Lantaren in Maassluis. Is de Hermans Groep BV uit Soest, eigenaar van de Profi-markt, nu wel of niet van plan om in het voormalige bowlingeentrum en de bistro de nieuwe vesti ging onder te brengen. De Maassluisse ondernemer be grijpt er niets van. „Ik heb nog een contract van vijf jaar mei de bank. Pas in door Chris Woerts 1989 hoef ik uit hetpantfte weg. De zaak loopt sinds ae sluiting van de bowling ontzet tend goed en ik heb helemaal geen zin om eruit te gaan. Ik heb zelfs nog geen contact met de bank gehaa over eventueel - uitkopen of iets dergelijks. Wij zitten met ons bedrijf op een uitstekend punt, dat ik zeker niet snel zal verlaten." De gemeente en ook de direc tie van Hermans BV gaat er nog steeds vanuit dat de groot ste supermarkt uit het cen trum van de stad zich in de historische pandjes aan de Zuid vliet gaat vestigen. Juist gisteravond nam de gemeente raad een positief besluit over een uitbreiding van 18 vier kante meter die Hermans BV aan de achterzijde van de pan den wil realiseren. „Als we de bouwvergunning binnen hebben willen we ons zo snel mogelijk in het nieuwe pand vestigen aldus de heer De Bruin namens Hermans BV. „Wij 2itlen al een hele tijd op toestemming te wachten, In de historische pandjes aan de Zuidvliet zou een super markt moeten komen. De bank en de huurder van één van de pandjes weten echter van niets. maar er zit maar weinig schot in de zaak. Dat de eigenaar van de bistro nog een contract met de bank heeft, daar staan wij verder builen, dat zoekt de bank maar met de baas van de bistro uit." Fraai Nico van Kapellen blijft zitten waar hij zit. Hij geniet immers huurbescherming. In de bistro wil Hermans BV de perso- neelsverblijven realiseren. „De bank heeft misschien gedacht dat wij ook wel zouden ver trekken toen de bowling de deuren sloot. Dat is dus wel anders uitgepakt Wij hebben de zaken anders aangepakt ons gericht op een breder pu bliek en dat is aangeslagen. De omzet is Doven verwachting. Ik heb een beetje de indruk dat de bank van Hermans af wil. Volgens mij komt de Pro fi-markt nooit naast ons." Die indruk wordt bevestigd door Van Soest van Credit Ly- onnais, eigenaar van de twee Ëanden. „Wij hebben geen en- el contract met de Hermans Groep. Meer wil ik over deze zaak niet vertellen." De reac tie van de bank spreekt boek delen. „Er wordt volgens mij een spelletjes gespeeld", is Nico van Kapellen zijn verba zing nog steeds niet te boven. „Als die supermarkt er inder daad zou komen, dan zou de bank wel contact met mij heb ben opgenomen. Ik hoor al leen maar geruchten", meer niet." Vlaardingen „De vertegen woordigers van de Socialïstiese Partij lieten hun gezicht zel den zien bij vergaderingen van het bestuur van de ASHVB", klinkt het verwij tend uit de mond van wethou der Mariëtte Hoogendïjk. De SP vroeg B en W schriftelijk, waarom de bewoners van Drïeënhuysen nooit een afre kening van de servicekosten hebben gekregen. Zij hebben die vragen gericht aan het verkeerde adres, aldus de koe le beantwoording. Wij weten dat bewoners recht hebben op zo'n afrekening, schrijven burgemeester en wethouders, maar wij weten niet waarom het bestuur van de algemene stichting tot huis vesting en verzorging van be jaarden niet aan dat voor schrift heeft voldaan. De wet houder, zelf voorzitter van het stichtingsbestuur, weet zelfs niet zeker óf die afrekening al of niet verstrekt is. „Niet uit mijn hoofd, nee. Dat ga ik even na bij de administratie en dan breng ik het in het be stuur." Maar administrateur L. Nij- boer van de ASHVB weet het wel: alleen over 1983 hebben de bewoners van de ouderen woningen een afrekening ge kregen. In andere jaren kre- gen zij alleen vooraf een speci ficatie. „Maar alle besluiten hebben het bestuur gepas seerd", aldus Nijboer. In dat bestuur zitten, behalve me vrouw Hoogendijk, maar liefst tien raadsleden. Waaronder Arnold van Wezel van de SP, de vragensteller. „Laat de SP zelf maar eens in de stukken duiken", vindt de wethouder. „Die partij is altijd in het bestuur vertegenwoor digd geweest. Als een be stuurslid ergens twijfels over heeft kan hij er altijd achter komen." Waarom de ASHVB de huurprijzenwet woonruim te niet naar de letter heeft ge volgd weet zij niet. „Maar wij hebben absoluut niets te ver bergen. Het bestuur heeft nor maal gefunctioneerd." Volgens mevrouw Hoogendijk is er op de ASHVB zoveel controle door gemeente en provincie, dat er niet echt iets fout kèn gaan. - Van Wezel houdt zijn twijfels. „Wij hebben rekeningen en specificaties gevraagd bij de ASHVB, maar daar doen zij ontzettend moeilijk over. Zij verwijzen naar ae gemeente en de gemeente stuurt ons weer terug naar de stichting. Ze draaien allemaal om de hete brij heen." Met de beant woording van zijn vragen is hij niet tevreden. „Wij worden afgescheept en dat pikken we niet." Maassluis De historische panden aan de Hoogstraat zijn eindelijk verkocht. Gister avond ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders om de drie panden over te doen aan particulieren. Die transactie had nog heel wat voeten in de aarde. De partijen in de raad wilden de overeenkomst van de gemeen te met de kandidaat-koper niet tegenhouden, maar er waren wel grote bezwaren legen de gevolgde procedure- Robert Punt (PvdA): „Maassluissers hebben niet de kans gehad om de panden te kopen. Niets was bekend van de gunstige voor waarden nadat aannemer Woudenberg failliet was ge gaan. Het is aan de bevolking onvoldoende duidelijk ge maakt dat de panden opnieuw gekocht konden worden." Na de restauratie raakte aan nemer Woudenberg uit Amei- de de panden aan oe straatste nen niet kwijt. De aannemer ging failliet, waarop de ge meente weer in het bezit kwam van de woningen. Met drie kandidaten die in een eer der stadium ook al belangstel ling hadden getoond, werd vervolgens overeenstemming bereikt. Wethouder Izaak van der Knaap: „Wij konden niet anders. De kritiek vanuit de raad heeft mij en mijn ambte naren pijn gedaan. Maassluis is een aantal historische panden rijker, dat was zonder onze in spanningen nooit gelukt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1