I VLAARRINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nachtfilms spelen marktkooplui parten 'In die wijk hebben we altijd wat' SP wil opnieuw praten! over migrantenbeleid L Gezinszorg hijst vlag net als de marine' Tot elf uur sta je hier voor joker fmjff Feyenoord- supporters vernielen Sprinter Vrouw van tas beroofd Inbraak in De Meerpaal Zoon 'steelt' vaders auto Tasjesrover achtervolgd en gegrepen Geen openbaar groen voor particulieren Brand in Prins Hendrikstraat Maassluis bouwt Verto vol Feestje eindigt op politiebureau Vlaardingse disc-jockey ronde verder Schiedam polst animo voor Meao WATERWEG Vlaardingen Dankzij een zonnetje was de toeloop naar de markt aan de Broekweg in Vlaardingen zater dag wat groter dan normaal. Maar over het algemeen zijn de kooplui helemaal niet te spreken over hun ne ring. Voor half twaalf is er bijna geen handel en om eén uur sluit de markt alweer. Dat moet later, vinden veel handelaars en zij hielden een handtekeningenactie om dat te onderstrepen. MAANDAG 4 FEERUARI 1985 Het liefst zagen zij de markt verplaatst naar het Liesveld. „Tussen al die winkels trek je veel meer kopers, da's duide lijk", vertelt een koopman. „Die mensen maken reclame, wij moeten ook wat doen voor onze handel." Maar de ge meente moet voorlopig niets hebben van die verhuizing. Een zaterdagmarkt in het cen trum zou gigantische parkeer problemen met zich meebren gen. Later, misschien, heeft de gemeente voorzichtig toege zegd. Maar in de tussentijd moet er iets gebeuren, zegt een man achter een bloemenstalletje. „Het loopt enorm terug. Tot een uur of elf, twaalf, sta je hier voor joker. Tja, hoe gaat dat, de mensen kijken naar de nachtfilm en die slapen op za terdag uit. Tegen de tijd dat zij op de markt komen gaan wij al bijna opbreken. Daarom willen we op zaterdag tot drie uur doorgaan." Een woordvoerder van de ver eniging voor de ambulante handel, die de kooplui steunt Mei een Beetje zonneschijn bloeidectehanHop. in hun actie, weet dat over la ter sluiten het laatste woord nog niet is gezegd. „Dan moe ten de marktmeester en de reinigingsdienst op zaterdag langer werken", zegt hij, „Daar moet tn de marktcom- missie nog over gesproken worden." Het is maar de vraag of allo kooplui het wel zo leuk zou den vinden om langer achter hun stalletje te staan. „Kom op mensen, de laatste perssinaas appels, twintig voor drie gul den", roept een vrouw achter een groentenkraam. „Ik wil naar huis, ik wil naar bed", zegt zij er iets zachter achter aan. En een koopman die in café Markant nog even een borreltje komt drinken, het geld los in zijn borstzakje ge propt, zegt trots en tevreden. „Ziezo, ik ben los. Hoe eerder ik naar huis kan hoe liever." En zuchtend voegt hij eraan toe: „Man. je moet wat doen voor je handel." Woningbeheer haalt uit naar Schiedam- West Schiedam Voor hèt eerst in de geschiedenis heeft het Gemeentelijk Woningbeheer in Schiedam openlijk kritiek geuit op een bewonersorganisatie. Aanleiding is de voorgestelde renovatie van twintig wonin gen aan de Sint Liduïnastraat, waar de bewoners vereniging Schiedam-West onlangs over te keer ging. De gemeente werd beschuldigd van mani pulatie, omdat aan woningver betering de voorkeur moest worden gegeven boven achter stallig onderhoud. Woningbeheer heeft nu terug geslagen. Bij monde van amb tenaar Ton Verdoes, die daar voor groen licht krèeg van wethouder Zijdeveld, Iaat de dienst weten de houding van Schiedam-West beu te zijn. „In die wijk hebben we altijd wat", aldus Verdoes. „Conflic ten met bewoners heb je bij zo'n bedrijf als het onze na tuurlijk wel vaker, maar in die wijk hebben wij keer op keer confrontaties. Ze handelen achter onze rug om. Op een gegeven moment houdt dat op. Dit is de eerste keer dat wij re ageren, hebben wij nooit eer der gedaan. Maar moet je er dan meters boven gaan staan? Die vereniging wekt in haar eigen wijk wel een verkeerde indruk, ik denk dat de bewo ners ook recht hebben op onze viste." Zonden Vóór 1 januari had de gemeen te al begonnen moeten zijn met de opknapbeurt aan de Liduinastraat, voor wat betreft het stukje tussen de Huïjs- manssiraat en de Anthonie Muysstraat. Maar de hoofdin genieur-directeur van de pro vinciale volkshuisvesting, drs. J.L.P. Post, kreeg te horen dat er wat problemen zijn in het wijkoverleg. Het Gemeentelijk Woningbeheer vroeg hem om uitstel, anders zou Schiedam een renovatiecontingent ver spelen. „En ik denk dat dat één van de zwaarste zonden is, die je op dit moment in de ambtenarij kunt uithalen", zegt Verdoes. „Wij spelen natuurlijk nie mand uit. Maar zo'n bewoners vereniging moet het belang van een contingent beseffen. De Liduinastraat was aange wezen voor een opknapbeurt, vonden ze prima, maar ja, je moet dan wel op tijd een plan rond hebben, anders raak je hèt kwijt, dan gebeurt er niets. £o gaat dat nu eenmaal. Dat is best een drukmiddel, maar niet bedoeld als manipulatie. Het is bittere realiteit*aldus Verdoes. Met de bewonersvereniging kwam het Woningbeheer aan vankelijk overeen het ministe rie alvast een kredietaanvraag te doen voor woningverbete ring. Als dan later alsnog zou worden besloten tot achterstal- moet ie een huis aanbieden dat aan de eisen des tijds voldoet, waar bijvoorbeeld een douche in zit. Dat brengt de verhou ding op zestien tegen vier. Dat is toch geen manipulatie?" Opmerkelijk vindt Verdoes het, dat bewonersdeskundige Bert van Kan en Hans Coster van de bewonersvereniging wel publiciteit zochten met kritiek, maar dat Van Kan in het projectteam, waar ook ambtenaren in zitten, instemt met de planontwikkeling. „Hij vindt klaarblijkelijk dat wij op de goede weg zijn. Waarom worat dan in de buurt een an dere indruk gewekt?" Verdoos herinnert zich nog de strijd die er in Schiedam-West was over de herinrichting van de toren flats in de Slachthuisbuurt. „Uiteindelijk is het ons gelukt die verhuisvergoeding eruit te slepen voor de bewoners, maar de vereniging geloofde niet dat het ons zou lukken, zelfs niet dat wij het wilden. Maar wat hebben wij er nu voor baat bij om bewoners geen vergoeding toe te kennen'/ De gemeente wordt er geen cent armer van. want het rijk be taalt. Wij doen dus onze best. Snap je dan nu mijn lange te nen? Nu ook zeggen zij dat wij er niet aan trekken. Maar hoe weten zij dat nu? Zitten zij ons soms de hele dag op de vingers te kijken?" Verdoes hoopt dat het overleg snel afgerond zal zijn, zodat met de woningverbetering be gonnen kan worden. Ton Verdoes: 'Snap je nu mijn lange tenen?' hg onderhoud, wat goedkoper uitkomt zou het ministerie daar weinig moeite mee heb ben. De bewoners vereniging Schiedam-West verwijt de ge meente echter inmiddels de woningverbetering toch door te drukken. Renovatie Verdoes: „Er zijn twintig wo ningen, zestien echte, en vier die boven de winkels als op slag, magazijn of kantoor wor den gebruikt. In de contracten met de winkeliers staat dat er woonruimte in moet komen, dat wisten ze allang. Welnu, tien bewoners zeiden ia tegen de renovatie, zes zeiden nee, van wie er twee wilden ver huizen- Als dat lukt en zij ver huisd zijn, is de verhouding duidelijk in hel voordeel van de woningverbetering. Dat vinden wij ook belangrijk, want daar zit alles in: sanitaire voorzieningen, die je op het peil van deze tijd brengt, schuurtjes in de tuinen achter, dubbele beglazing. Als je al leen achterstallig onderhoud doet, zit dat er allemaal niet bij, maar bovendien komt de gemeente dan vijfentwintig jaar niet terug. Daar zijn ten- slotte richtlijnen voor." „Daarom ook hebben wij die vier als magazijn gebruikte woningen opgeteld bij het aan tal voorstanders van woning verbetering en ook die twee, waarvan 3e bewoners willen verhuizen. Je beslist immers voor nieuwe bewoners en die Schiedam De conducteur van de Sprinter van Rotter dam richting Hoek van Hol land heeft zaterdagavond om elf uur geweigerd verder te rijden, nadat een grote groep Feyenoord-supporiers voor meer dan tienduizend gulden schade had aangericht m het treinstel. De supporters kwamen terug van de in Brede gespeelde wedstrijd NAC-Feyenoord en waren door het dolle heen. De politie verrichtte geen arresta ties. maar sommeerde de groep op het station Schiedam/Rot terdam-West uit te stappen. Daar was het wachten op een nieuw treinstel, want de zwaar beschadigde Sprinter ging te rug naar Rouerdam, Onder bewaking van spoorwegpolitie en de hondenbrigade werden de vandalen door het Water weggebied heen geloodst. In Schiedam-Noord heelt de politie negen jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar aan-' gehouden, die verdacht wor den van vernielingen aan openbare gebouwen, abri's en ander straat meubilair. De aan- fenchte schade komt op een edrag van 27.000 gulden te staan, die op de negen jonge ren verhaald zal worden. De groep is onder meer verant woordelijk voor muurteksten zoals 'Rocky' en "Spike*. Eén jongen werd door de politie op heterdaad betrapt en via hem kwam de politie aan de andere verdachten. Vlaardingen SP'er Remi Poppe houdt in de vergade ring van de gemeenteraad van woensdag een interpella- tie over jhet minderhedenbe leid in Vlaardingen. „Dat be leid leidt niet tot integratie", betoogde Poppe al in juli van het vorig jaar. De andere partijen beschuldigden hem toen in een motie van discri- minatie. De SP wil dal buitenlanders integreren of remigreren. „Het lijkt wel of ik een andere par ty hoor praten", zei Jan Buiva vorig jaar, toen Poppe verkon digde dat migranten voor die keuze moeten worden gesteld. De SP'er heeft nu steun voor zijn mening gevonden in de nota 'Remigratie, een Rotter damse bijdrage aan de discus sie'. „Nu Rotterdam met een duide lijk standpunt is gekomen, me nen wij dat deze kwestie op4 nieuw ter discussie moet wor-' den gesteld", schrijft Poppe in» zijn verzoek tot de interpella-j tie. In de nota van het Rotter-: damse bureau migranten- wordt gesteld, dat het buiten landers makkelijker moet worden gemaakt om te remi greren. Vlaardingen „Als het nog lang duurt, kunnen we ons maandag allemaal ziek melden", grinnikten de Vlaardingse gezinsver zorgsters. Zij stonden te wachten tot de vlag van hun stichting zou worden gehesen op het nieuwe pand aan de Oosthaven- kade. De harde wind speelde daarbij vrijdag da nig parten. De oude marinemethode block uiteindelijk de oplossing: de vlag gmg ais een pakketje naar boven, werd daar opge vangen en uitgerold. „De eer ste paal zit al honderd jaar in de grond", bulderde de-sten torstem van voorzitter Bus- ehmann van de stichting Ge zinszorg tegen de wind in. „Dus hijsen wij de vlag om te vieren dat dit ons nieuwe pand wordt." Het feestje werd verder ge-V vierd in een warmere en rusti-y ger omgeving: het huidige' kantoor van de stichting aan de Emmastraat. Als er bij de verbouwing geen vertraging optreedt, vertelde Busehmantr daar, kan de stichting het pand in mei betrekken. „Het wordt een sieraad voor de kade", beloofde hii. gerold boven 'j 15t? De vlag ging nog op- Maasland Een inwoonster van Maassluis is gisteravond van haar schoudertas be roofd. Ze liep om ongeveer half tien over de Maassluiseweg in Maasland, toen een rode personenwagen haar passeer de en vlak voor haar stopte. Eén van de inzittenden kwam uit de wagen en maakte de vrouw de tas af handig. In de tas zaten 150 gulden en make-up artike len. De districtspolitie (01745- 4341) zoekt getuigen van de overval. Vlaardingen „Mijn auto is gestolen." Met die mel ding belde een boze Vlaar- diriger in de nacht van za terdag op zondag de poli tie. Toen de auto even la ter op de Van Linden van den Heuvellstngel werd aangehouden bleek de zoon van de eigenaar ach ter het stuur ie zitten. De man trok daarop de aan gifte in. Tegen zijn 18-jari- ge zoon werd proces-ver baal opgemaakt, omdat hij niet in hei bezit was van een rijbewijs. Schiedam Een 23-jarige tas jesrover is na een overval op een 68-jarige vrouw in de Ch-Th. Storkstraat achtervolgd door drie te hulp geroepen Schiedammers, die hem na een spectaculaire hardloop wedstrijd door wijk Nieuwland wisten te overmeesteren. Ook de bejaarde vrouw nam aan de achtervolging deel, want de jongeman was er met haar tas vol andijvie, shag en chocola vandoor gegaan. Op haar hulpgeroep in de por tiek van haar flat waren twee jongens van 17 jaar en een man van 30 jaar afgekomen, die de overvaller achterna joe gen. Zij droegen hem over aan de politie. Morgen zal de tas jesrover worden voorgeleid aan de officier van justitie. Vooralsnog staat hij buiten verdenking van eerder ge pleegde tasjesroven in Schie dam, Vlaardingen Het onderhoud van openbaar groen in Vlaar dingen uit handen geven aan particulieren betekent geen bezuiniging. Dat kost de ge meente meer geld dan het op levert, heeft gemeentewerken uitgerekend. „Vooral omdat er zo'n berg administratie aan vastzit", legt hoofd plantsoe nendienst Davidse uit. De mogelijkheid om openbaar groen te laten onderhouden door particulieren is onder zocht op verzoek van hel SGP-raadshd Rien Lensvclt. Hij vermoedde dat de gemeen te daar goed garen bij zou spinnen. Maar volgens ge meen tewerken is dat juist niet Er wordt nog wel overwogen om mensen die dat willen de mogelijkheid te geven een stuk bij hun. tuin te nemen. Daar zouden zij aan cumuli voor moeien betalen. De plantsoenendienst denkt daar bij aan stukjes openbaar groen van hooguit vijftig vierkante meter. De brandweer hakt de deur Vlaardingen Een brand in een huis aan de Prins Hen drikstraat m Vlaardingen heeft zaterdagavond voor gro te opschudding gezorgd. In de bovenwoning was de schade 20 groot, dat de bewoners een nachtje bij kennissen moesten doorbrengen. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. In het benedenhuis, waarvan de be woner met thuis was, werden dne brandhaarden ontdekt. De brandweer moest zich met een bijl toegang tot het huis verschaffen. Het vuur was binnen een paar minuten on der controle. Vlaardingen Na een in braak in bejaardencentrum De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan is men zaterdag avond met een spaarbank boekje, 1.100 gulden en een hoeveelheid sieraden aan de haal gegaan. De inbreker kwam binnen door het slot van de kamerdeur te forceren. Diezelfde avond werd uit een woning aan het Emmaplein 280 gulden gestolen. Daar werd met een breekvoorwerp de achterdeur geforceerd. Een 28-jarige Rotterdammer is vannacht om half drie aange houden in een bedrijfspand aan de Eneigiewcg. Hij pro beerde daar de kluis te ope nen, maar werd gestoord door het alarm. Hij werd buiten door de politie ingerekend. Uit de slagerij aan de Verheij- straat is een portemonnee met daarin een giro-betaalkaart en ongeveer 4.000 gulden gesto len. Een verkoopster had ver zuimd de portemonnee op te bergen. Een 'klant' moet de portemonnee van de toonbank hebben gegrist. Maassluis De gemeente Maassluis zal het voor 1985 toegekende woningbouwcon- tingent volledig benutten voor het bouwplan Verto-2. Op hei nu nog braakliggende terrein worden aan de Wagen straat 65 gestapelde woningen gebouwd en 51 woningen el ders "op het terrein. On J mei en op 1 september w 1 der de bouwplannen ter got- ikeur mg aan de verschillende u, hu mes aangeboden. In vtrrband met de nieuwbouw is het wel noodzakelijk dat de panden aan de Lange Boone straat en de Nieuwe School straat in het bezit van de ge meente komen. Met de bewo ners en de eigenaren wordt binnenkort over de plannen gesproken. De panden aan de Nieuwe Schoolstraat verkeren in een zeer slechte conditie en zijn voor bewoning eigenlijk nu al ongeschikt Vlaardingen Een feestje in de Dotterbloemstraat is voor een van de gasten zondagoch tend vroeg geöindigd op het Vlaardingse politiebureau. Hii wilde niet opstappen, toen de •gastheer om zes uur 's mor gens een einde wilde maken aan de fuif. De jongeman koel de daarop zijn woede op een spiegel en twee ruilen. Hij werd meegenomen naar het bureau om nog verder af te koelen. Vlaardingen De 23-jari- ge Vlaardinger Hans van der Ende is in Wieringer- werf doorgedrongen tot de halve finale van de Neder landse disc-jockeykampi- oenschappen. Van der Ende overleefde zaterdagavond de kwartfi nale met glans. De jonge Vlaardinger was een paar jaar geleden disc-jockey in discotheek Het Packhuys en 'leende' zijn stem links en rechts aan radio-uitzen dingen. Waar en wanneer de halve finales worden gehouden, wordt deze week bekend gemaakt. Schiedam Als daar voldoen de belangstelling voor is, krijgt Schiedam binnenkort een dag- Meao voor volwassenen. Deze vorm van volwasseneneduca tie moet zich gaan concentre ren in een gebouw in Groe- noord. Met behulp van voorlichtings materiaal probeert de gemeen te de animo voor deze onder wijsvorm te polsen. De drie jaar durende opleiding voor middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs moet staan naast de dag-Mavo voor volwassenen die in Schiedam al weer zijn achtste jaar in gaat. De opzet van de Meao, die ge richt ts op het afleveren van 'middelbaar kader' voor het bedrijfsleven, is identiek aan die van de Mavo. Het volledi ge diploma omvat zes vakken, maar er kunnen ook deelcerti ficaten worden gehaald. Het eindexamenprogramma Is ge lijk aan dat van de reguliere dagopleiding.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1