Oppositie slikt geheimenis niet Voorrang gewijzigd voor automobilisten Gokkasten geleegd Inspraak over parkeergarage een gebed zonder einde Buurthuizen zijn CDP te vlug af V1AARBINES OAGB1AO SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dat levert u elke maand een stukje extra inkomen op. Kettingbotsing Thema-avond over milieu in Zuidbuurt Haast met nieuwbouw De Sehutse 'Twee zwembaden dicht? Willen de Schiedammers dat?' verenigde spaarbank Woudhoek noemt ons AliBaha en zijn 35 rovers' Zeven moties, van huisvuil tot erfpacht Tommei naar Maassluis VVD: verhuur scholen aan bedrijfsleven Buisbreuk: Nieuwe Haven afgesloten DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 Vlaardingen De Vlaar- dingse buurthuizen zijn de commissie voor democrati sche planning (CDP) te vlug af geweest. Er moet samengewerkt worden door de verschillende wij ken, zei het gemeentebe stuur en de CDP moest daarvoor gaanzorgen. Maar voor het overleg be gonnen was lagen de statu ten van de Stichting sa menwerking buurthuizen al op het stadhuis. Will den Hartogh van de commissie is echter niet te vreden. De voorgestelde samenwerking is te be perkt, vindt hij. „Er staat in die statuten, dat de stichting alleen de belan gen van de buurthuizen mag behartigen als de le den daar unaniem vóór zijn. Nou, de buurthuizen zijn bijna nooit unaniem ergens voor." Wij zijn wel voor samen werking, legt bestuurslid André Goossens van buurt huis Cost uit, maar dan op vrijwillige basis. „ALs je nog meer dingen stedelijk gaat opleggen hol je het buurthuiswerk uit. De wijkveremgïngen moeten autonoom blijver.." Goossens vindt dat de ge meente het de vrijwilligers niet kan aandoen om weer een stedelijke club boven hen te stellen. „Wij krijgen al taken voorgeschreven en we worden al gecontro leerd, Zo'n stedelijk be stuur betekent alleen maar: weer meer vergaderen. De gemeente schijnt te denken dat je overal blikken vrij willigers kunt opentrek ken, maar dat is niet zo." Luus Romney van de wijk- vereniging Vettenoordse- polder sluit zich daarbij aan. „Wij moeten als vrij willigers steeds meer werk doen met steeds minder hulp van beroepskrachten. Dat kan maar niet door gaan." Vlaardïngen Zes mensen zijn gistermiddag met lichte verwondingen naar het Holy- ziekenhuis gebracht na een kettingbotsing op de afrit van rijksweg 20 bij de Westlandse- weg in Vlaardingen. Een vrachtwagenchauffeur remde op de afrit niet tijdig en knalde tegen een stilstaande auto. Drie personenauto's en een vrachtauto vlogen daar weer bovenop. De ravage was enorm. De verwondingen wa ren echter niet ernstig: alle slachtoffers konden na behan deling in het Holyziekenhuis weer vertrekken. De zwaar beschadigde voertuigen wer den weggesleept. Brigadier Piet Pompstra probeert het por tier van een zwaar beschadigde wagen op te trekken. Vlaardingen 1 Maasslu is Voor de boeren in de Zuid- buurt, maar ook voor de politi ci van de gemeenten Vlaardin gen en Maassluis, het openbaar lichaam Rijnmond en de pro vincie Zuid-Holland, organi seert de Midden-Delfland Ver eniging een thema-avond over de luchtvervuiling in dit ge bied. Die avond wordt donderdag gehouden in zaal De Magneet aan de Huis te Veldelaan 16 in Maasland, dichtbij de Zuid buurt gelegen. De aanvang is om kwart voor acht. Over de verontreiniging, die schadelijk is voor de koeien in het pol derlandschap tussen Vlaardin gen en Maassluis en dienten gevolge voor de zuivel, komen enkele sprekers aan het woord. Voorzitter is drs A,J, Rennen van het Centrum, voor Landbouw en Milieu en het forum bestaat uit het Zuidhol landse statenlid drs. H.J. Koe nen, D. den Ouden van de Af valverwerking Rijnmond (AVR) en ir. A. Wijbenga, werkzaam bij provinciale wa terstaat Zuid-Holland en van wege haar werk betrokken bij het bodem- en gewasonder- zoek in Midden-Delfland, Doel is volgens secretaris Frits van Qoststroom van de Mid den-Delfland Vereniging om een oplossing te vinden voor de milieuproblematiek in de Zuidbuurt. Maasland Hel gemeentebe stuur van Maasland maakt haast met de nieuwbouw van de openbare basisschool De Sehutse. Nu met ministerie van Onderwijs eenmaal de toestemming tot de bouw heeft gegeven, is het gemeentebe stuur de mening toegedaan dat de school er dan ook snel moet komen. Als alles volgens plan .verloopt, wordt de school nog met ingang van het schoolsei- zoen '85-*86 in gebruik geno men. De openbare school is vanaf de oprichting nog altijd gehuis vest in een houten gebouw aan het Doelpad. Dat noodgebouw staat er inmiddels al vijftien jaar en vergt steeds grotere kosten aan onderhoud. Op korte termijn zou er weer 30,000 gulden voor achterstal lig onderhoud nodig 2ijn, Nu de nieuwe school in aantocht is, kunnen die kosten worden bespaard. Piet Roosen (links) in gesprek met CDA-collega Rein van Raaile: „Er is een groeiend onbehagen." Schiedam Steeds vaker trekt de Schiedamse politiek zich terug achter gesloten deuren. De inspraakgolf van de jaren zestig en zeventig is uiteengespat op de PvdA/VVD-coalitie, die de Schiedammers geen enkele kans meer geeft om mee te spreken over het beleid. „Zelfs herbestrating is niet meer aan inspraak onder worpen!", zei een furieuze oppositie gisteravond in het stadskantoor. De automobilisten spelen goed in op de nieuwe situatie op de kruisinq Marathonweq/West- landseweg. Vlaardingen De automo bilisten moeten duidelijk nog aan de gewijzigde voorrangs situatie op de kruising van de Marathonweg en de West- landseweg in Vlaardingen wennen. Het verkeer, dat van de Marathonweg komt en rijksweg 20 op wil, heeft nu voorrang. Het verkeer, dat van de rijksweg komt, moet voorrang verlenen. „De werkzaamheden zijn nog in volle gang, dus het verkeer was al extra voor zichtig. En het is dat geluk kig nog steeds", aldus een woordvoerder van de Vlaar- dingse politie. De reconstructie van de krui sing is al geruime tijd aan de gang en het duurt nog zeker enkele maanden voordat het werk klaar is. Het is de bedoe ling, dat er verkeerslichten op de kruising komen. De politie: „We hopen dat de kruising daardoor veiliger wordt, maar je moet eerst afwachten hoe de stoplichten ingeregeld worden. De gemeente heeft wel een aantal tellingen verricht, maar pas na verloop van tijd zal blij ken of het inderdaad een vooruitgang is." Files doen zich momenteel niet voor op de kruising, „Tij dens de ochtend- en avond- spits blijven wij echter wel het- verkeer regelen. H**t is toch vrij druk en de automobilisten moeten toch nog wennen aan de nieuwe situatie", aldus de Vlaardingse politie. Het werk aan de kruising lig. momenteel in verband met de slenge vorst weer stil. Ook in januari heeft men lange tijd niet kunnen werken, waar door het werkschema danig in de war is geraakt. De heer Snel van de afdeling gemeen tewerken, belast met de uit voering van de werkzaamhe den: „We lopen momenteel wat achter op het schema. De vorst gooit natuurlijk roei in het eten. Er zijn voorlopige as- faltlagen aangebracht en die zijn door de strenge vorst ge deeltelijk aangetast en moeten dus worden hersteld." De gemeente hoopt toch in mei klaar te zijn met de recon structie. Snel: „Misschien dat we de komende weken nog iets kunnen inlopen op het schema. We hebben buiten de vorst nog geen tegenslagen ge had." Maassluis Inbrekers hebben in een koffieshop in het win kelcentrum Koningshoek in Maassluis gokkasten geleegd en de kwartjes uit de telefoon automaat gestolen. De onver laten lieten het niet bij die diefstal, maar staken ook nog afleveringsbonnen in brand. Die vlammen doofden vanzelf. Uit een huis aan de Nobel- dreef werden geld en sieraden gestolen. De inbreker klom op het balkon en sloeg een keu kenruit m. De bewoners zijn met vakantie. De inbraak werd ontdekt door de buren, die de plantjes water kwamen ge\ -sn. Uit onlangs opgeleverde hui zen aan de Korte Achterweg in Schiedam werden vijf cv- ketels en keukenkastjes ont vreemd. De buit had een totale waarde van ongeveer vijftien duizend gulden. De schade aan de hutzen door de inbraak be droeg vierduizend gulden. rente. U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maandrente- rekemngvan de Verenigde Spaarbank De minimum inlegts f 15000,- en u krijgt 7vj>% rente per jaar (775% effectief). Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. I'M LICHTINGEN REGK) HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BÖTERSLOOT25.~TEL0iïTS713 i 1 „Geen wonder dat het geloof in de Schiedamse politiek ta nende is", tierde CPN-fractie- leider Ulferd Bruseker, wiens kritiek niet mals was. „Er is steeds meer beslotenheid. Het opbouwwerk, de erfpacht in Woudhoek, de sluiting van het slachthuis, aanvankelijk zelfs de water- en CAI-tarieven het waren allemaal zaken die in beslotenheid behandeld moesten worden. En als er in spraak is zoals over de kinder centra, dan komt de wethou der niet." Voorbeeld Bruseker gaf een kras voor beeld. Over de Schiedamse zwembaden is de laatste jaren nog geen openbare bespreking geweest, maar als de geheime nis nog lang duurt, is Schie dam straks zowel het Sport- fondsenbad als bad Groenoord kwijt, waarschuwde het CPN- raadslid. „Er gaan er mis schien twee dicht. Weten de Schiedammers dat? Willen zij dat' Zij zijn niet eens op de hoogte gebracht." Binnen de PvdA/VVD-coaliti© fronste men de wenkbrauwen, omdat men dacht Bruseker te betrappen op uit de school klappen (er is namelijk in een besloten commissievergade ring over gesproken), maar als hij een uitbrander krijgt, zal het CPN-raadslid zich beroe pen op een artikel uit het RN van een jaar geleden, waarin al naar voren kwam dat de twee zwembaden op het spel staan. Ook het CDA vroeg hoe het er nu mee staat en vond dat het PvdA-amendement hierover weinig opheldering verschafte. Waar het de oppositie echter om gaat, is dat de PvdA en de VVD allerlei plannen vaak sa men lijken te bekokstoven zonder de andere partijen er tijdig in te kennen, laat staan dat er openbare hoorzittingen zijn waarbij Schiedammers kunnen inspreken. Gematigd Ook CDA-fractieleider Piet Roosen, die zich in zijn speech gematigd opstelde, signaleerde dat de coalitie de eigen achter ban monddood maakt. Hij be speurde „een voedingsbodem van ontevredenheid: er is een groeiend onbehagen." Adri Reijnhout (D*66) waar schuwde de coalitie, dat macht bevorderend werkt „op het ontstaan van oogkleppen, die heel gemakkelijk naar elkaar toe kunnen groeien" en dan zie je niks meer, voegde hij er later aan toe. „Als je open poli tiek bedrijft, win je het respect van de burgers. Ga je dat uit de weg, dan is dat niet goed voor de democratie." Reijn hout had de indruk, dat PvdA en VVD veel zaken stil hou den om haarscheurtjes in de coalitie te maskeren ..Laat echter openheid prevaleren boven angst voor gezichtsver- hes". zei hij. Voorstellen Bruseker kwam met een reeks voorstellen om de openbaar heid van bestuur te vergroten. Hij vindt dat brieven aan de gemeenteraad als openbare stukken moeten worden be schouwd, die iedereen moet kunnen lezen. Hij vindt dat B en W alternatieven voor hun beleid moeten aandragen „en niet alleen hapklare brokken". Ook vond hij dat de raadscom missies de burgers moeten uit nodigen voor hoorzittingen en dat het meespreken in een commissie beter geregeld moet worden, want dat hangt nu af van de luimen van de ver schillende wethouders. Ook vond de CPN dat burgers spreekrecht moeten krijgen m de gemeenteraad, zoals bij voorbeeld in Vlaardingen. Roosen (CDA) vond dat de PvdA en de VVD hun onder linge eensgezindheid nogal rondbazuinen, zelfs in die mate dat er nu al over gespro ken wordt om deze coalitie ook na 1986 te laten voortdu ren, Het CDA valt er dan dus weer buiten, ook al zei Roosen dat de PvdA/VVD-coalitie het CDA-programmö aardig uit voert. Daarin zocht Roosen zijn ver klaring voor een milde opstel ling van het CDA. „Men vindt ons optreden vriendelijk en dat stellen wij christen-demo craten op prijs. Wij voeren geen oppositie om de opposi tie", aldus Roosen. Schiedam De erfpachters in Woudhoek zijn gister avond alweer teleurgesteld in de Schiedamse politiek. Eerst had VVD-fractieleider Verhuisdonk beloofd de mo tor te willen zijn van een nieuw erfpaehtsbeleid, waar bij een andere indicator dan het prijsindexcijfer maatge vend zou worden, waarna echter alsnog werd besloten om gewoon de canons te ver hogen. En later was het VVD-raadslid Piet Prins die- aankondigde dat de VVD tij dens de begrotingsbehande ling die nieuwe indicator ïou willen poneren. Gisteravond begon de begro tingsbehandeling, maar Woudhoek-voorzitter Ben van Rooij zei na afloop niet veel meer gehoord te hebben dan een suggestie van de VVD dat zoiets wel aardig zou zijn. „Woudhoek zal ons wel beschouwen als Alï Baba en zijn 35 rovers", zei Ver- hulsdonk, met een knipoog naar burgemeester Scheeres en de 35 raadsleden. Adri Reijnhout (D'66) voelde zich geen rover en diende gesteund door de oppositie een motie in pro Woudhoek. Tegen Verhuisdonk: „U zou toch de motor zijn? Ik hoor niet meer dan een pruttelend bromf ietsje." Schiedam Op de eerste avond van de begrotingsbe handeling van de gemeente Schiedam zijn zeven moties en een amendement inge diend. Hieronder een korte samenvatting van de in houd. Motie 1 is van de PvdA' deze partij wij ermee berei ken, dat in Schiedam -Noord voortaan tweemaal in de week het huisvuil wordt op gehaald, net zoals dat m de rest van de stad geljeurt, het gebeurt in Noord nu een maal. Motie 2 van het CDA is ge boren uit dc constatering, dat winst bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) in feite verkapte be lastingheffing is Het CDA wil dat voorkomen door van B en W te verlangen, dat voortaan bij elk tariefs- voorstel een financieel overzicht wordt gegeven van de feitelijke kostenont wikkelingen. In motte 3 vraagt het CDA nan B en W om de gemeen teraad zo spoedig mogelijk te informeren over de stag natie van het woonwagen- beleid Motie 4 is ook van het CDA. Hierin staat niet dat Schie dam de Telefonische Hulp dienst moet steunen, als Rotterdam het financieel Iaat afweten Het CDA vraagt alleen om pogingen aan te wenden om van hoi rijk een rechtstreekse bij drage te ontvangen voor de THD. Motie 5, Ingediend door PSP/PPR met steun van CPN en D'66, beoogt een gem een teiijk anti -discrt mi- natiebeleid. Van B en W wordt gevraagd met voor stellen te komen. Een aan tal formuleerde klein links gisteravond op voorhand. De strekking van motie 6 is, dat Schiedam zich moet uit spreken tegen een kerncen trale op de Maasvlakte of waar dan ook, omdat de Brede Maatschappelijke Discussie uitgewezen heeft dat een meerderheid van de bevolking tegen gebruik van kernenergie is. Deze motie is ingediend door de CPN, gesteund door PSP/PPR en D'66^ Motie nummer 7 is van D'66. die daarvoor de steun kreeg van CDA. CPN en PSP/PPR. Hierin staat dat erfpachters (en niet alleen nieuwe bedrijven) dc ca nonverplichting voor vijftig jaar of meer moeten kun nen afkopen. Het enig ingediende amen dement. en dan niet op de gemeen tebegroting 1985 maar op de meerjarenbegro ting, is van dc PvdA. Het betreft de renovatie van hel Sportfondsenbad. Dit staat op de rode lijst, wat wil zeg gen' voorlater tijdstip, maar de PvdA wil het naar voren halen, echter in het midden latend of het bad gereno veerd moet worden. De PvdA wil het geld reserve ren voor zwembadbeieid in het algemeen De VVD diende als enige partij geen motie sn. omdat dat volgens fractieleider Verhuisdonk „alleen maar valse verwachtingen wekt" Vlaardingen „Buitenge woon onverstandig", zeiden drie Vlaardingse wethouders gisteravond op rij, toen be woners en winkeliers uil het centrum weer niet akkoord gingen met hun geringe in spraak in de parkeernota. De nieuwbakken wethouder Jan Madern (verkeer) trapte hen al meteen op de tenen, door ie zeggen dat over bouwplan, intentieverklaring en het principe-akkoord met bou wer Van Wijnen niet meer te praten valt. „Dan is overleg zinloos", zei woordvoerder De Jager van de organisatie van Vlaardingse onderne mers. De bewoners waren het met hem eens. Bij de eerste schermutselin gen over de vaststelling van het draaiboek voor de in spraak, op 24 en 31 januari, maakten de insprekers al duidelijk dat zij hun aandeel te mager vonden. Zij wezen het door B en W voorgestel de draaiboek van de hand en dus zaten er gisteravond drie wethouders achter de tafel om de mensen op andere ge dachten te brengen. Die had den echter niets meer te ver tellen, dan dat zij aan hun voorstel vasthielden. Daar mee was voor bewoners en winkeliers de kous weer af. „Wij mogen alleen praten over de kleur van de tegels", was de conclusie van de ver tegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel. „Ik hoop dat u niet weer bin nen twee minuten weg loopt", zei Jan Madern bij aanvang van de vergadering. Toen hij daarna in de ge schiedenis van de parkcer- plannen wilde duiken moest hij langdurig in zijn papieren snuffelen. Hij verontschul digde zich beleefd, maar uit de zaal klonk het gemoede lijk: „Doe maar rustig aan joh. wij stappen toch zo op."~ Dan komt er, zei de VVD- wethouder ten onrechte, geen inspraak. Hij werd door de zaal terecht gewezen. De commissies voor stadsver nieuwing. verkeer, en in spraak moeten een uitspraak doen over het lussen B en W en insprekers gerezen con flict. Maassluis Bodem veront rei- mging staat centraal tijdens een bijeenkomst van D'66 in hel Maassluisse ontmoetings centrum Koningshof. Op 26 februari komen Dick Tom mei (Tweede-Kamerlid), Dick Te gelaar (Rijnmond) en Dick Smit (statenlid) naar Maassluis om over dc* problematiek te spreken. Ook bewoners van de Steendijkpolder en de Verto- wijk zijn uitgenodigd. De bij eenkomst aan de Uiverlaan begint om 20 uur. Schiedam De VVD heeft gisteravond de suggestie ge- daan om leegstaande scholen in Schiedam te verhuren aan kleine bedrijven, zoals han delsondernemingen. reclame bureaus en belastingconsulen ten Het beleid is echter om schoolgebouwen te reserveren •voor sociaal-culturele doelein den. Vanavond zal wethouder Posthoorn zeggen wat hij van het VVD-voorstei vindt. Posthoorn kan dan meteen re ageren op de andere opmer kingen, die VVD-leider Ver huisdonk over onderwijs maakte „Wat weten wij er ei genlijk van," vroeg Verhuis donk, „van wat op onze scho len gebeurt? Als onze kinde ren er eenmaal af zijn, hoor je er nooit meer wat van. Wat gebeurt daar allemaal''. Laat daar eens een schoolhoofd over komen vertellen in de commissie onderwijs, dat zou een weldaad zijn." Dc* VVD-fractieleider lepelde een aantal onderwjjsaspecten op. waarvan hij zei er niets van te weten. Schiedam - De Nieuwe Ha ven moest gistermiddag om half vier voor alle verkeer worden afgesloten na een buisbreuk in dc* hoofdwaterlei- ding in de Nieuwe Haven. De openbare nutsbedrijven (ONS) hadden bijna zes uur nodig om de leidmg te repareren. Medewerkers van het bedrijf gemeentewerken, die in de- buurt werkten aan de riole ring, keken raar op toen op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Gordonstraat het wegdek plotseling omhoog kwam. Even later spoot het leiding water naar boven. Vanwege dc* verzakking van het wegdek moest de Haven worden afge sloten. Er kwam niemand zon der water te zitten, wam dat kon door de ONS via een an dere buis worden geleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1