Drie j aar geëist voor invoer hasj Verslagenheid bij jongeren wijkcentrum 't Nieuwelant 'Het lijkt hier wel een kwis Dweilavond hoogtepunt voor De Kasteleiners JUNGS DA6BIA0 SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Taaist uit oude doos voor 100-jarigen Rijnmond-enquête schrikt Schiedam op Buiten de Veste vertrekt uit Liduinastraat Kees Breuer'Pure laster9 III! Nieuwbouw bibliotheek wellicht in Hoogstraat Gorkum slimmer dan Schiedam B en W overvallen commissie Inbrekers gepakt E MHTERWEG WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 Mevrouw Neeltje Gonlag wordt 'belaagd' door drie banket bakkers met Sint Honorétaarten. Schiedam De Schiedamse bakkers hadden er gelijk maar een klassieke taart van ge maakt: het was per slot het ge schenk van een 100-jarige bak kersvereniging aan de 100-ja- rigen van Schiedam. „En die vonden het een hartstikke Leu ke geste", zei banketbakker C. Scheffers. Petronella van Katwijk (102) en Neeltje Gonlag (100) in be jaardentehuis De Harg in Spa- land waren de eersten die een Sint Honoré-taart aangeboden kregen. In totaal werden ze ven Schiedammers gisteren door de bakkers bedacht met een taart uit de oude doos. Den Haag De officier van justitie mr. H. Holthuis heeft voor de Haagse rechtbank te gen twee verdachten ieder drie jaar gevangenisstraf ge vorderd wegens hun betrok kenheid bij de invoer van gro te partijen hasj. De twee, een 39-jarige man uit Delft en een 44-jarige Vlaar- dinger, zouden samen mede verantwoordelijk zijn geweest voor de invoer van een kleine 3000 kilo hasj vanuit het Griekse deel van Cyprus. Dit gebeurde in september vorig jaar. Rechtbankpresident mr. S. F. Kootte maakte gewag van de grootste hasjzaak ooit door de Haagse rechtbank be handeld. De advocate van de Vlaardin- ger, mr. V. M. Weski, vond de eisen belachelijk hoog. Naar haar mening gaat het in beide gevallen om 'Kleine visjes', die moeten boeten, omdat de hoofddaders niet zijn gepakt. -Het openbaar ministerie moet 'de strafmaat aanpassen aan de realiteit, zei de raadsvrouwe. Volgens mr. Weski moet de invoer van de partijen hasj worden gezien als een vorm van ontduiking van invoer rechten. Officier Holthuis vond de door hem geëiste straffen ruim schoots op z'n plaats'. Hij legde uit dat het Haagse OM straffen van minimaal twee jaar vor dert, voor de invoer van par tijen softdrugs van enige hon derden kilo's. „Hasj is een ver dovend middel waarvan het gevaar niet moet worden on derschat." Bij de invoer van de hasj waren zware criminelen betrokken en er zijn grove winsten gemaakt, aldus de of ficier. Van de eerste lading hasj, die in een container met afval- aluminium naar Antwerpen werd verscheept, heeft de poli tie niets kunnen achterhalen. Maar uil verklaringen van verdachten achtte mr. Hol thuis het bestaan van die la ding bewezen. De tweede par tij van ruim 1500 kilo, die eind september in-de Rotterdamse haven arriveerde^en later naar het sloopbedrijf van de Delf te-" naar werd vervoerd, zat ver stopt in een container met blikken olijfolie. Officier Holthuis zei dat de grote organisator van de trans porten vermoedelijk in Zuïd- Spanje van de zon ligt te ge nieten. Deze man. zou 250.000 gulden hebben betaald aan verdachten voor hun mede werking aan het 'eerste' trans port. Schiedam Scholengemeen schap Buiten de Veste gaat in augustus verhuizen. De voor malige ulo-school aan de Sint Liduinastraat, later omgedoopt in Willem de Zwijgermavo, wordt ingeruild voor een ge bouw aan de Burgemeester Van Haarenlaan, dichterbij de oude dependance aan de Van der Leeuwiaan. Dat maakte wethouder Post hoorn gisteravond bekend tij dens de begrotingsbehande ling. In een toelichting zei Rij later, dat de locatie aan de Li duinastraat door het rijk wordt gereserveerd voor de vestiging van het kort middelbaar be roepsonderwijs (KMEO). „Dat ismooi," aldus Posthoorn, „want zo raken wij een leeg staand dus duur pand kwijt en er komt wat zinnigs voor te rug." Scheeres slaat alarm: 111 zaken willen weg Schiedam Om uiteenlopende redenen zijn 111 bedrijven in Schiedam van plan om in de kojnende vijf jaar te verhuizen. Hiervan overwegen er 89 om Schiedam te verlaten. Dat zou Schiedam 658 ar beidsplaatsen kosten. In totaal zijn met alle verhuisplannen 745 arbeidsplaatsen gemoeid. „Schokkende cijfers," vindt burgemeester Rei- nier Scheeres van Schiedam. Hij heeft werkge legenheid in zijn portefeuille, maar was van deze dreigende aynamiek niet op de hoogte De getallen komen naar voren uit een jaarlijkse enquête van het openbaar lichaam Rijnmond, waarin voor het eerst de vraag is opgenomen hoeveel zaken met vestiginesplannen zitten. Scheeres wil er wat aan doen. Hij denkt dat veel bedrijven, die in Schiedam bijvoorbeeld ruimtegebrek hebben, geholpen kunnen wor den. „Alleen, dan moeten wij wel weten om welke bedrijven het gaat. Dat staat niet in de enquête. Nu denk ik niet dat die enquête ano niem is en dat wij het via Rijnmond te weten zouden kunnen komen, maar ik vind het ele ganter om de bedrijven via een advertentie op te roepen om hun nood bij ons te komen kla gen." Gemiddeld is het percentage mutaties in de werkgelegenheid in Schiedam hoger dan in de rest van het Rijnmondgebied. Ook wat nieuwe vestigingen van bedrijven betreft, scoort Schie dam redelijk hoog, wat Scheeres dankt aan de actieve acquisitie. Hij spreekt van goede contac ten tussen gemeente cn bedrijfsleven. Toch wist hij niet dat zoveel bedrijven de stad willen ver iaten, waarvan 49 zelfs al binnen één jaar. Hierdoor gaan volgens de enquête absoluut 343 arbeidsplaatsen binnen Schiedam verloren. Scheeres: „Dat wij het nu pas horen, komt denk ik doordat, ondanks de goede contacten, veel bedrijven niet beseffen dat wij als gemeente misschien iets voor hen kunnen betekenen." Een veel gehoorde klacht is de hoge erfpacht in de gemeente Schiedam. Zou Scheeres daar dan iets aan willen doen? De burgemeester geeft geen voorschot op de politieke discussie, zegt alleen dat de gemeenteraad zich op dit punt zou moeten bezinnen als het werkelijk een pro bleem blijkt. In Schiedam huizen 23Q0 bedrijven. Scheeres heeft geen ronde getallen, maar zegt dat de in krimping van veel bedrijven ook onrustbaren de vormen aanneemt. Van economische ople ving merkt hij in Schiedam nog niets, ofschoon er zich ook enkele grotere bedrijven hier vesti gen, zoals Stork Werkspoor Diesel en vorig jaar de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Rinus van der Most, Henk Bruggeman en Joop van Hees kij'ken nu al uit naar de 'dweilavond' van donderdag. Schiedam De Schiedamse binnenstad staat donderdagavond weer op zijn kop. Carnavalsvereniging De Kastelemers maakt er dan, tijdens de koopavond, een dolle boel van. Onder aanvoe ring van prins carnaval Hendrik II worden dan de bij de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS) aangesloten etablissementen be zocht. De Rietzeilers haken rond de klok van kwart over acht in op de Hoogstraat. De Schiedamse uitbaters zijn vast van plan om er donderdag avond een ware happening van te maken. De boerenkapel Sint Radbout zorgt voor de muzikale omlijsting. Vanuit discotheek Cartouche wordt om 19 uur vertrokken voor een tocht langs de meest uiteenlopende zaken in Schiedam. Niet alleen de cafés worden aangedaan, ook diverse winkels, en dit alles onder aanvoering van Hendrik II, die zich terdege op de festiviteiten heeft voorbereid. „Ik ben er klaar voor", klinkt het dan ook opgewekt uit zijn mond. „Ik heb me de laatste we ken bewust ingehouden, want het zal een ware slijtageslag wor den. De dweilavond van De Kasteleiners is altijd het hoogtepunt voor ons." Henk 'Hendrik II' Bruggeman, xn het dagelijks Leven uitbater van Lion d'Or, heeft er plezier in. „Vorig jaar wist ik het nog af te houden, maar dit jaar moest ik wel. De functie is me tot nu toe meegevallen. Ik heb gelukkig een heel fijne adjudant, die me in alles bijstaat, anders zou ik het niet redden. Het is wel een hele opgave, want ie moet je wel kunnen inhouden. Lukt dat mei, dan ben je verloren. Als prins carnaval kun je het niet ma ken om uit de toon te vallen." De Kasteleiners doen het zondagavond in discotheek Cartouche nog eens dunnetjes over. Dan wordt er een grootse .(eestavond gehouden, met medewerking van tal van artiesten. ,Dat wordt een echt gezellige avond", aldus een glunderende Rinus van der Most, de voorzitter van de HOS. Dinsdagavond sluiten De Kas teleiners de festiviteiten af samen met de Rietzeilere in zaal Ire- Jongerenwerker Kees Breuer en vrijwilliger Jo- han van der Ster zijn het niet eens met de kri tiek van de buurtbewoners op hel jongerencen trum. „Pure laster", is hun mening. Vlaardingen Verslagenheid bij de jongeren, die wekelijks de disco van wijkcentrum 't Nieuwelant bezoe ken: „Schromelijk overdreven, de klachten van de buurtbewoners", weel Johan van der Sier, één van de vrijwilligers, die actief in de dis co is, met ingehouden woede te ver tellen. „Plet is pure laster", valt jon gerenwerker Kees Breuer hem bij. De jongeren denken er hard over om een klacht bij de politie in te dienen. Bij het advoeatencollectief Vlaardingen is ai advies ingewon nen. Een deel van de wijkbewoners wil, dat de disco wordt gesloten. Zij heb ben hun grieven op papier gezet en willen dat de gemeente maatregelen neemt. De bewoners worden ge steund in hun kritiek door het be stuur van de Heilige Geestkerk. „Wij ontkennen niet. dat er proble men zijn. maar de bewoners moeten geen onzxn gaan uitkramen", zegt Johan van der Sier. fel m zijn ver weer „Van de muziek kunnen ze geen last hebben en er heeft hier nog nooit een bestelbusje gestaan, dat wordt verhuurd aan paartjes. En dat er vrijelijk seks wordt bedreven, is helemaal waanzin. Niemand van ons heeft ooit dat bestelbusje zien staan. Er gaan zelfs geen geruchten over. We weten niet waar de men sen het vandaan halen." De reacties waren niet van de lucht toen deze krant vorige week de pro blemen tussen de jongeren en de be woners naar buiten bracht. De jeugddiseo van vrijdagavond, voor jongeren tot zestien jaar, werd heel slecht bezocht en zaterdagavond waren er bijna honderd jongeren minder in het wijkcentrum dan normaal. „De ouders ?ijn enorm geschrokken van al die verhalen", weet Kees Breuer. „Die denken natuurlijk: wal oen zooitje is het daar, daar stuur ik mijn kinderen niet meer heen. De realiteit is echter heel anders. Het laatste jaar is er bijvoorbeeld niet meer gevochten, er hangt een heel gemoedelijke, rustige sfeer. Natuur lijk. er valt weieens iets voor, maar m de disco zijn nooit problemen." Bij het naar huis'gaan is er wel eni ge overlast. Kees Breuer en Johan van der Ster ontkennen dat met: „We waarschuwen steeds, maar we kunnen niet iedereen persoonlijk naar huis gaan brengen. Maar ik door Chris Woerts weet zeker, dat er niet iedere week ruiten worden ingegooid. Er wordt ook niet constant gcürineerd in het sousier ram van de pastorie en er worden ook geen flessen kapot ge gooid op straal Daar houden we steng toezicht op. Ik weet niet waar de bewoners het allemaal vandaan halen Ze willen ons weg hebben, dat is duidelijk, maar ze moeten wel met eerlijke argumenten komen en niet met allerlei verzonnen verha len." De jongerenwerker is er ook niet zeker van dat de vernielingen aan de kerk door bezoekers van het jon ge ren cent urm zijn verricht: „Het vingertje gaat al snel in de richting naar de jongeren die de disco bezoe ken Dat is het makkelijkste voor de bewoners om te doen. Maar als de discotheken in Vlaardingen uitgaan en jongeren lopen door de wijken, dan zijn er eveneens tal van vernie lingen. Ook i de Kabberspolder en daar staan wij helemaal huiten. Ai- les wordt nu op ons afgeschoven en dat is niet eerlijk Verhuizen De jongeren zijn zich dus van geen kwaad bewust Kees Breuer ..Ik heb met andere buur tlx-won eis con tact gehad en die veuelden hele maal geen Jast van ons te hebben Hel gaat maar om een /eer beperkte groep. Die mensen hehlien waar schijnlijk zelf geen kinderen, want het fraaie is dat de ge/.mnen met kinderen die ook in de directe om geving woenen on nooit klagen. Na tuurlijk. het liefst verhuizen wt morgen naar een andere ruimte, maar die is er voorlopig nog niet. De bewoners wekken nu alleen maar agressie op Een deel van de jongeren wilde al wraak gaan ne men, dat hebben we weten ie voor komen. maar veel meer moet er m'et meer gebeuren, wam anders is her wel raak." Wijkagent Bert van Raay is ook door de jongeien benaderd „Het probleem speelt al ju ren", duikt hij m de geschiedenis ..Het zijn ook steeds dezelfde bewoners, die kla gen. Kijk, vernielingen komen voor in de hele stad. Verpknt.. je de dis co, dan verplaats je het probleem, want de jongeren moeten toch ook een keer naar huis en dan komen ze toch door de wijk. Hot is gewoon moeilijk om een oplossing te vinden. Ik ken de klachten van de bewo ners, maar of het allemaal waar is. betwijfel ik. Van de muziek kunnen ze zoal geen Jast meer hebben. De gemeente heeft metingen verricht en er was totaal geen overlast Schiedam Niet op het Em ma plein. maar aan de Hoog straat komt misschien de nieu we centrale van de Schiedam se bibliotheek. De consequen tie is in dat geval dat C A naar een andere locatie moet zoeken. Tot dusver hoopte wethouder Zijdeveld dat C A de flat op de Koemarkt zou verlaten om zich te vesti gen in nieuwbouw op de hui dige plaats van het leegstaande schippersimernaat De Uitkijk aan de Hoogstraat 44. Maar gisteravond maakte wet houder Posthoorn bekend, dat voor de nieuwe bibliotheek een andere locatie wordt ge zocht, omdat de planont wik ke ling rond het Stadserf lEmraa- plein) te lang op zich Iaat wachten. Posthoorns reactie op de vraag, of die nieuwe lo catie de plaats van De Uitkijk soms is, luidde. „Je mag niet meer raden." Posthoorns streven is, zoals hij tijdens de begrotingsbehande ling antwoordde op vragen van verschillende partijen, om nog dit jaar een eerste paal te slaan voor de bibliotheek, waarvan de centrale nu nog is gehuisvest in een te oud en te klein pand aan tie Lange Ha ven. „Ik hoop het vurig zei Posthoorn. „Zoveel palen heb ik niet meer te slaan, sinds ook personeelszaken in mijn porte feuille zit." Er is voor de nieuwbouw 4,9 miljoen uitgetrokken Dat is te veel geld om mee te knoeien, zot Posthoorn m de pau/e. daar moetje meteen een goede plek voor uitzoeken Zijn col lega Zijdeveld zei desgevraagd geen behoefte te hebben om te speculeren over de vraag waar C A in dat geval zou moeten komen. Wel /.et de wethouder dat het hem zeer zal ver ha zen als C A Schiedam verlaat Zoals bekend staat de ruimte op de begane grond en de kel- der van het flatgebouw Singel- wijck te huur, waaruit afgeleid kan worden dat C A er weg wil Posthoorn, op de vraag of het winkelpand van C A niet geschikt is voor de bibliotheek- „Nee. Wat aanvoer van boe ken betreft wordt het een ramp. Bovendien is het te klein, net zoals nu de Lange Haven. En er is geen goed licht. Nee. dat /.ou niks wor den." Schiedam Nu de gemeente Schiedam in onmin luefi met de particuliere Stadspost en de handen met de PTT weer heeft aangeknoopt, komen er toch nieuwe bezuinigingsvoor stellen op de postbezorging. De PTT is duurder dan de Stads post, maar volgens CPN en D'Ö6 kan het nog goedkoper De CPN vindt dat de gemeen te zelf haar post moei bezor gen. D'66 verwijst naar Gor kum. „Daar doen ze hei veel slimmer." Volgens D'66-r«iads- !id Adri Reijnhout heeft do ge meente Gorinchem drie deel tijdwerkers aangenomen, die de post besteden „Dat be spaart daar een ton, twee keer zoveel als verwacht werd. Dat kan Schiedam toch ook9" Het is waarschijnlijk eén van de weinige voorstellen van de oppositie. che door de PvdA/VVD-coalme nagevolgd zullen worden Vair alle mo ties. die maandag werden in gediend. komt dondeulag waarschijnlijk aHeer. dal van de PvdA erdoorheen De PvdA vraagt het huisvuil in Schtedam-Noord tweemaal in de week te laten ophalen. Gisteravond toonden B en W zich negatief over de andere moties Vlaardingen CDA'er Chris van Roon kreeg gisteravond m de Vlaardingse commissie ver keer het idee dal hij meedeed aan het radjospelletje "Toontje hoger'. Vlak voor het einde van de vergadering kregen de raadsleden een voorstel, waar in bepaald wordt hoeveel voertuigen per etmaal gebruik maken van bepaalde wegen in het centrum. Naar de bedoe- Ifhg van dat voorstel mocht de CDA'er raden „Wij zeggen ja" en dan zegt het college straks tegen ons: u hebt zich op deze getallen vastgelegd, dan moeten ook deze wegen worden afgeslo ten." Dat was de eerste gok van Van Roon. Helemaal mis, zei wethouder Jan Madern: „Er zit geer» kwade bedoeling achter. Directeur Uerritze van gemeentewerken zei dat een besluit over het voorstel tot geen enkele verplichting leidde. „Mis", zei Van Roon op zijn beurt. Uiteindelijk heien Gerntze en ver k eersambten aar Roe] Blom de aap uit de mouw kruipen. „Wij zijn bezig met het be stemmingsplan voor het ge bied Centrum-Noord-Oost", legde de directeur gemeente werken uit. „Willen wij van Rijnmond een verklaring van geen bezwaar krijgen, dan moeten wij aangeven hoeveel verkeer er door die straten gaat." Roel Blom gaf toe dat het voorstel zoals Van Roon al veronderstelde wel degelijk te maken had met de bouw van de parkeergarage aan de Atrol, Die garage past niet m het geldende bestemmings plan. Dat betekent dat de ge meente via een afwijkende -procedure toestemming moet krijgen van Rijnmond. Ook in die procedure speelt de ver klaring over de verkeersinten siteit een rol. ..Het lijkt hier wel een kwis", vond Van Roon. „Beetje hoger, beetje lager nog, ja, nou ben je d'r!' Hij vond het geen manier om de raadsleden op het aller laatste moment zo'n belangrijk voorstel voor te leggen. Maar uiteindelijk ging hij ermee alt- koord, nadat Madern de ga rantie had gegeven, dat de Delfseveerweg niet zou wor den afgesloten. Willem Kwak- kelstein van de PvdA, die vierkant achter de parkeer- plannen van B en W staat, noemde de discussie „een beet je overspannen Inspraak Alle grote Vlaardingse raads commissies komen maandag bij elkaar om te oordelen over het conflict, dat is gerezen in de inspraak over de parkeer- plannen De insprekers vinden dat hun inbreng ie gering is, „Die mensen mogen meepra ten over de aan- en afvoerrou- tes, het aantal plaatsen voor ultra-kort parkeren en over de tarieven voor parkeren op Straat, voor zover dat niet m het principe-akkoord met Van Wijnen is vastgelegd", zei Ma dern. „Er valt dus nergens over te praten", concludeerde Nel Kester (D'6G) Maassluis De politie kon tvyee inwoners van Maassluis, die bezig waren een pand te doorzoeken aan de Troelstra- wvg. op heterdaad betrappen en inrekenen. Eerst arresteer de de politie een 21-jarige man en later kon zijn l9-jartge broer, die op de vlucht was ge slagen, ook worden aangehou den, Uit het pand wordt niets vermist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1