PvdA'er wil enquête onder CAI - abonnees Vergoeding gaat aan Hogenbanweg voorbij Ijsbanen weer open ''Relatie met Rijnmond is niet slecht' Vlaardingse meisjes jaar in Deense cel V1AARDINGS DAGBLAD SCHIEDANISGHE CODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Piepenbrink slaat eerste paal MKD Schiedammer op BRT-tv Overval pomp station: vijftien maanden cel Mateman: 'Schaf jeugdlonen af Stad waar je mensen kunt vertrouwen... II I 1 Bewoners- groep: Dit is rechts ongelijkheid' Meer arrestaties bij koppelbaas Breuk in water en gasleiding Toertocht 'n week uitgesteld □WATERWEG DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 Schiedam Schiedammer Roon Pluym is dinsdagavond 19 februari te gast bij Paul de Bolle in het doe-bet-zelfpro- gramma 'Tijdrover' op BRT TV 1 (van 19.25 tot 19.40 uur). Hij legt de kijkers uit hoe figu ren of lampekappen met ge kleurd glas worden gemaakt. Een techniek die is geïntrodu ceerd en ontwikkeld door Louis Comfort Tiffany. Op 26 februari staat een tweede uit zending over glassnijden ge pland. Rotterdam Een 18-jarige Schiedammer, die in oktober vorig jaar een gewapende overval pleegde op een benzi nestation aan de Horvathweg in Schiedam, is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot 15 maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Tegen de jongeman was twee jaar on voorwaardelijk geëist. De advocaat van de verdachte had voor een korte onvoor waardelijke straf gepleit. De verdachte kan op 1 mei in een Spaanse discotheek weer aan de slag, maar rechter P. Sluy- ters vond het vergrijp zo ern stig dat hij 15 maanden von niste. Op 28 oktober van het vorige jaar had de jongen samen met êen maatje een pompbediende gedwongen de kas open te ma ken. De verdachte zette daar bij een pistool op de keel van de man, terwijl de tweede overvaller met een mes dreig de. Tijdens de zitting geleden ver telde de verdachte te handelen uit geldnood. Bij een zeeman uit Maassluis zou hij een èehuld van 1200 Duitse mar ken hebben. De jongen voelde zich door de zeeman bedreigd en besloot tot een overval om alsnog aan het geld te komen. De officier van justitie, mr. *t Hart geloofde weinig van het verhaal dat verdachte ophing em bestempelde deze als fabel tjes. Maassluis Wim Matempn, lid van de Tweede-Kamerfrac tie van het CDA, wond er geen doekjes om. Tijdens éen bijeenkomst van de afdeling Sflaassluis van de christen-'de mocratische partij oordeelde Ifij: „Het is lijd om in te/grij- pe'n in de arbeidsmarkt./Wil- ipn we tenminste geen genera tie verloren laten gaan. Willen we jongeren weer aan het werk helpen, dan moet het minimumloon omlaag, afge schaft worden zelfs. Er zijn de laatste jaren al twee kortingen geweest en het resultaat is dui delijk: jongeren komen weer a^n de slag." Het CDA-Maassluis was het rget hem eens. Jammer alleen dat de groep waarvoor de woorden van de christen-de mocratische politicus waren bedoeld het nadrukkelijk liet afweten. Slechts twee jonge ren, kinderen van raadsleden, hadden de moeite genomen om naar de bijeenkomst in de Koningshof te komen. Maar niet alleen de jongeren lieten \ferstek gaan, ook de wat ou dere leden van de partij toon den geen interesse. Slechts twaalf aanwezigen gingen de discussie met Mateman aan. Vlaardingen „Schiet op, joh, de mensen staan te ver kleumen." Oud-stafmedewerker Hans Piepenbrink van de GGD werd gistermiddag zowat naar de heistelling ge duwd om maar 20 snel mogelijk de eerste paal te slaan voor de uitbreiding van de voormalige De Savornin Loh- manschool. In die school wordt het medisch kleuterdag verblijf (MKD) voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord gevestigd. Het dagverblijf zal De Bolderkar heten. Voorzitter Pierre Gert van de stichting MKD vond dat het allemaal nogal snel was gegaan. De stichting is vijf jaar bezig geweest om toestemming te krijgen voor de vestiging van een dagverblijf in Vlaardingen. „In de we reld van de gezondheidszorg is dat niks", zei Gert, „en bovendien: wat zijn nou een paar jaartjes als het erom gaat tot een goed georganiseerd kleuterdagverblijf te ko men." Volgens gemeenteambtenaar Huisman is er een waslijst van aanvragen voor het MKD. In het dagverblijf worden kleuters bij wie een stoornis in de ontwikkeling dreigt op te treden door begeleiding en behandeling zover ge bracht, dat zij toch naar een gewone lagere school kun nen. Het MKD aan de Kamerlingh Onnesstraat begint met een groep van twintig kinderen en kan er uiteinde lijk veertig opvangen. Alle dank en lof van de stichting gingen gistermiddag uit naar Hans Piepenbrink, die volgens voorzitter Gert het meeste werk heeft verzet om tot een MKD te komen. Om aan die dank uiting te geven mocht'de oud-medewerker van de GGD de eerste paal slaan. „Als de kleuterdagver blijf geopend is kom ik nog weieens kijken hoe het reilt en zeilt", beloofde Piepenbrink. Kleumend wachtte het bestuur van de stichting MKD op het slaan van de eerste paal. 1 Vlaardingen -Er is geen sprake van een slechte relatie tussen het gemeen tebestuur van Vlaardingen en het openbaar lichaam Rijnmond. Dat ant woorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van CDA- raadslid Ja Schriel, die uit een inter view in deze krant had geconcludeerd dat in ieder geval de verhouding tus sen gecommitteerde De Jong en wet houder Bas Goudriaan bedorven was. In het interview beschuldigde De Jong zijn partijgenoot openlijk van onbetrouwbaarheid. Er zijn slechts grote verschillen van inzicht over beleidskwesties, beweren B en W. „Die raken met name de por tefeuilles milieu en stadsontwikkeling en het zal duidelijk zijn dat dat van invloed is op de verhouding tussen de daarbij betrokken portefeuillehou ders." Maar een verschil van inzicht is niet synoniem met een slechte relatie, al dus het Vlaardingse college. De aan vallen van De Jong waren echter wel op de persoon van Goudriaan gericht. „Die man spreekt met twee tongen, en misschien nog wel met veel meer", zei de gecommitteerde. Burgemeester en wethouders zeggen •tn de beantwoording nogmaals, dat er voor de reddingsoperatie van het Maassluisse bouwbedrijf Eiementum wei een degelijk een extra contingent woningen is gegeven. In het inter view noemde De Jong die bewering onzinnig. Het Vlaardingse college vindt dat ge committeerde De Jong veel uitspra ken heeft gedaan over zaken, zoals de bebouwing van de open plekken in de binnenstad, die in eerste instantie niet hem maar het gemeentebestuur aan gaan, In een brief aan het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft Vlaar dingen al die zaken nog eens op een rijtje gezet. Daarover wordt, beloven B en W, binnenkort overleg gevoerd met Rijnmond. Schiedam/Vlaardingen mag in zyn streekplan - Rijnmond 0 r Vlaardingen dan wel beschouwen als belangrijker winkelcentrum dan Schiedam. Chris Zijdeveld ligt er met wakker van. De Schiedamse wethouder zei deze week. dat ats Rijnmond nog eens een aparte provincie wordt en een hoofdstad zoekt, dat eerder Schiedam dan Vlaar dingen wordt. „Dan nemen ze natuur lijk een stad. waar ze de mensen kun nen vertrouwen", zei Zijdeveld, met een snr?er naar de vertrouwenscrisis die er geweest is tussen zijn Vlaarding se collega Goudnaan en Rijnmondge committeerde Johan de Jong. Schiedam Aan de Hogen banweg en de Daltonstraat dreigt de vreemde situatie, dat 187 gezinnen geen herin rich- tingsvergoeding krijgen, on danks dat 2ulke kosten bij eer dere woningverbetering in Schiedam-Oost wel vergoed werden En ondanks de waar schijnlijkheid, dat later dit jaar 61 gezinnen aan de Dr. Za- Vlaardingen Twee meisjes uit Vlaardingen, die op 9 no vember in Denemarken door de politie zijn aangehouden toen zij probeerden een grote partij hasj over de grens te smokkelen, zijn door de Deen- sg rechtbank veroordeeld tot één jaar onvoorwaardelijke ge- "^angenisstraf. „Een uiterst lichte straf", aldus een woorvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. „Normaliter worden er veel zwaardere straffen uitge broken in zulke zaken. Het gaat toch om verdovende middelen en dan maakt het in het buitenland meestal niet uit of het nu hard- of softdrugs zijn. Nee, de meiskes hebben echt geluk gehad." E?c Vlaardingse politie rolde eind vorig jaar een hasjlijn op tjje opereerde vanuit Vlaardin gen naar Denemarken, Noor wegen en Zwitserland. De meisjes waren net met een transport op weg naar Dene marken om daar een partij hasj af te leveren. In de gas tank van de auto waren de ver- verdovende middelen stopt. De ingeseinde Deense politie art^-steerde echter het duo. Niet alleen in Denemarken zijn aanhoudingen verricht, ook de Noorse en de Zwitserse politie arresteerde verschillen de koeriers. De twee meisjes kregen 5 000 gulden en onkos ten voor hun aandeel in de smokkel. Twee hoofdverdachten zijn door de politie in Nederland in de kraag gevaL Een derde ver dachte is nog steeds op vrije voeten, maar de politie ver wacht dat zijn_ arrestatie niet lang op zich zal laten wachten. Op 20 februari moei één van de verdachten, de 28-jarige Vlaardinger Jelle W„ zich voor de Rotterdamse recht bank verantwoorden voor zijn aandeel in de hasjsmokkel. menhoisiraat er weer wel voor in aanmerking zullen komen. „Alleen wij niet. uat is toch rechtsongelijkheid? Wij vallen net tussen ka en schip," klaag de gistermiddag J.Raadsen. spreekbuis van de bewoners- groep Hogenbanweg. Ten kan tore van opbouwwerker Anton van Bijnen legde de werk groep uit, dat hele straten wel een vergoeding kregen voor de inrichting van hun opge knapte huizen. „De Buijs Ballotsingel, de Boy- lestraat, de Von Leibnitzstraat kregen die vergoeding auto matisch van het ministerie. Toen de Fultonstraat en de Van Marumstraat aan de beurt waren, trok het ministerie die steunmaatregel in, waarop de bewoners de stellingen afbra ken en het Gemeentelijk Wo- ningbeheer alsnog tot vergoe ding over ging, uit eigen zak, namelijk uit de post onvoor zien. Maar nu wij aan de beurt zijn, zit er niets in het vat. Op de koop toe zegt het Woning- beheer, dat als straks de Za- menhofstraat aan de beun komt voor woningverbetering, daar wel weer de vergoeding zal worden toegekend. Waar om slaan ze ons dan over?", al dus Raadsen, gepensioneerd ambtenaar van het stadskan toor. De bewonersgroep heeft giste ren eèn brief geschreven aan burgemeester en wethouders van Schiedam. Volgens Ton Verdoes, de verantwoordelijke man bij het Gemeentelijk Wo- ningbeheer, vallen de Dalton straat en de Hogenbanweg net buiten de steeds veranderende richtlijnen, en ook de Lorent- zlaan zou er buiten vallen, als daar tot woningverbetering zou worden overgegaan. Een te kleine meerderheid lijkt hier echter voor de opknap beurt te voelen: slechts zestig procent, terwijl zeventig nodig is. Dc bewonersgroep Hogen banweg vermoedt, dai er mis schien alsnog een financiële tegemoetkoming van de ge meente in het vat zit, maar volgens Verdoes is dat ver moeden nergens op gebaseerd. Straatterreur Dat dc gemeente de herinrich tingsvergoeding wel toekende aan de bewoners van de Ful tonstraat en Van Marumstraat, nadat zij de stellingen hadden afgebroken en het werk van de aannemer kwam stil te lig gen. is volgens Verdoes niet gebeurd onder druk van die actie. Verdoes: „Wij wilden die vergoeding toekennen, on danks dat het ministerie deze geschrapt had. Er waren im- m ers verwa c ht i ngen ge wekt. Maar ja, dat gelooft natuurlijk niemand. Iedereen denkt dat wij voor harde acties gezwicht zijn." De Hogenbanweg gaat daar in derdaad van uit. Raadsen: „Wij zijn tegenstanders van straatterreur. Maar je bereikt er kennelijk wel wat mee. Toen daar het werk van de aannemer stil kwam te Uggen, maar de gemeente wel moest doorbetalen, dachten ze na tuurlijk: Ja, dan is het goedko per om de vergoeding uit te betalen." De bewonersgroep blijft de vergoeding dan. ook een na drukkelijke voorwaarde vin den en daarover zal komende weken nog uitvoerig gespro ken worden tijdens huisbezoe ken aan de bewoners. Die he- zoeken worden afgelegd door ambtenaren, vergezeld door iemand van de bewoners groep, en behalve Raadsen zijn dat A.Sprong, C.Schipper, J.H.Steijger en J.van de Brand. Enquêtes Dat het Gemeentelijk Woning- beheer en de bewonersgroep met elkaar in zee gaan, vloeit voort uit de afspraken, die vo rige week zijn gemaakt. Een enquête van de bewonersgroep wees uit, dat slechts vijftig procent van de bewoners in stemt met woningverbetering en dat is te weinig. Het Wo- ningbeheer kwam in een eigen enquête tot zeventig procent, een redelijke basis om op ver der te gaan. De bewonersgroep twijfelde echter aan de op rechtheid van de gemeentelij ke enquête. Daarom is nu af gesproken, dat beide- enquêtes in de la blijven liggen. Er ge beurt niets meer mee. In plaats daarvan gaan ambtena ren .en bewoners samen kij ken. hoeveel mensen werke lijk bereid zijn een verbeter verklaring te ondertekenen. Woningbeheer hoopt dan eind april, begin mei met de wo ningverbetering te kunnen starten. Ook in de Lorentzlaan en de Daltonstraat zal het Wo ningbeheer nog met de werk groepen van bewoners rond de tafel gaan zitten om te over leggen over de verdere aan pak. Vlaardingen Abonnees van de CAI moeten de mo gelijkheid krijgen om zelf het zenderpakket te kiezen dat zij willen ontvangen. Die mening vertolkt PvdA'er Gerard Boender in het partijblad Achterban. Hij pleit voor een enquête naar de wensen van de abon nees. „De gemeente heeft een monopolie voor wat betreft het doorgeven van signalen en dan moet je ook goed weten wat de mensen willen", aldus Boender, Daarmee neemt de Vlaardingse PvdA'er hetzelfde standpunt in als het CDA In Schiedam en het opmerkelijke is, dat de CDA-wens daar mede door de PvdA is afgewe zen. Binnenkort komt de uitbrei ding van het CAI-pakket m de gemeentelijke commissies aan de orde. De gemeente heeft een adviesbureau laten uitzoe ken welke aanpassingen aan de kabel nodig zijn om buiten landse zenders als Sky Chan nel, BBC 1 en 2 en ITV door te geven. ïn het rapport komen ook nieuwe ontwikkelingen zoals abonneetelevisie en ka belkrant aan de orde. Boender neemt m de Achter ban alvast een voorschot op die discussie. Zijn partijgenoot Ton Cox vindt, mede niet het oog op hel beperkte budget van mensen met een uitke ring, dat de mogelijkheid moet bestaan om tegen een lager ta rief alleen de Nederlandse te levisiezenders te ontvangen. Boender is het daarmee eens. maar vindt dat er gewacht moet worden tot de aanpassing van de kabel een feil is. „Het gaat niet aan", aldus de PvdA- er, „om mensen die aan een beperkt pakket voldoende hebben op te zadelen met de hogere tarieven die een gevolg zijn van de uitbreiding van het CAI-net." Boender vindt dat abonn«*c*i de keuze moeten hebben uil een aantal verschillende pakketten met verschillende prijzen. „De mogelijkheden van het sy steem zijn nu beperkt, maar met een beperkte investering, zo tussen de twee en drie mil joen gulden, kun je die flink uitbreiden." Hij vindt dat de gemeente daartoe ook ver plicht is. „Die monopolie-posi tie mag niet gebruikt worden om nieuwe ontwikkelingen te gen te houden." Maassluis De Maassluisse politie heeft het net rond de koppelbaaspraktijken van een aannemersbedrijf uit de stad, dat vooral actief was in de groente- en fruitsector m het Westland, bijna gesloten De twee boekhouders van het be drijf zijn door de politie opge pakt en vier dogen verhoord. Een van de boekhouders is in middels weer op vrije voeten, de andere komt morgen vrij. „En de rest komt dan vanzelf aan dc- beurt", aldus inspecteur Van Leeuwen van de Maas sluisse politie. De inspecteur verwacht op korte termijn tot zes aanhoudingen over te kun nen gaan. De politie heeft ook 15 ex- werknemers van het bedrijf verhoord. „Het is duidelijk dat een deel van die mensen ten onrechte een uitkering van de sociale dienst heeft genoten", aldus de woordvoerder van de politie. De directeur van de sociale dienst, drs. Overboek, heeft morgen contact met de politie en de officier van justitie over de nu te nemen stappen. Ver moedelijk is de sociale dienst voor meer dan een miljoen gulden opgelicht. Vlaardingen Urenlang is de brandweer gistermiddag we gens, expl osiege va a r sta nd - by gebleven, terwijl het gemeen telijk energiebedrijf in tie Es- doorndreef in Holy-Noord be zig was reparaties te verrich ten aan de gesprongen hoofd - waterleiding. Die breuk had tot gevolg dat ook een eraan gekoppelde gasleiding knipte Er kwam groot materieel aan te pas om de schade te herstel len De oorzaak wordt gezocht in de vele verzakkingen van de grond. De omwonenden in Holy klagen daar steen en been over. Zij zijn vaak dui zenden guldens kwtjt om hun niet onderheide schuurtjes te moeten laten ophogen. VI aardingen/Maassluis De ijsbanen in Vlaardingen en Maassluis zijn weer open voor het publiek, De Vlaardingse bakker Frans Hazeberg heeft de eerste Westlanders alweer in zaak gehad. Hoewel de kwaliteit van het ijs op de Vlaardinger Vaart veel te wensen over laat, ko men toch regelmatig mensen naar Vlaardingen om ijsmop- pen te halen. „Het ijs is bikkelhard, het lijk wel diamant", zegt Jaap Ham burg, de tevreden voorzitter van de Maassluisse IJsclub. ,,We hebben nu gelukkig niet zoveel last van de sneeuw ge had. De kwaliteit van het ijs is redelijk, hier en daar zijn wat bevroren sneeuwplekken en die maken het ijs er natuurlijk niet mooier op." Druk is het nog niet geweest op de baan. „De wind is bijna niet te harden. Je adem wordt bijna afgesneden. Daarom laten de mensen het natuurlijk afweten, maar ik reken erop dat het de komen de dagen toch wel drukker gaat worden." De Westland toertocht staat in middels ook weer op het pro gramma. Aanvankelijk zou de tocht zaterdag worden verre den, maar daar moesten de or ganisatoren vanaf zien. Hamburg: „Hei ijs op de Vaart en de Vlieten voldoet nog niet aan de normen van de KNSB. Een wagen moet op het ijs kunnen rijden en dat kan dus nog niet. Er hebben schepen gevaren en er zijn enkele Vlaardingen „Het ijs is van uitstekende kwaliteit", aldus baancommis saris Neelen van de De Vlaar- dingsehe IJsclub. De vereni ging heeft nu meer geluk dan dc afgelopen maand. Toen zakte Neelen liefst drie keer door het ijs met de baan veger. ,,Op dat ding krijgen ze me dus voorlopig niet meer", schatert hij uit. „Het is nu ge lukkig ook niet nodig, want de kwaliteit is gewoon goed, We wirtdwakken, dat maakt het te hebben een wind wak gehad, gevaarlijk om te rijden. De maar dat is ook al dichicevro- toeht wordt nu voor volgende ren," week zaterdag verreden," De Maassluisse IJsclub houdt zaterdag, 16 februari, op de baan de Open Maassluisse en de clubkampioenschappen. Jaap Hamburg- „Hel worden vermoedelijk korte baanwed- strijden. We krijgen de 400 meter baan waarschijnlijk net niet op tijd klaar." Inschrijven voor het evene ment kan dagelijks op de ijs baan en zaterdagmorgen vanaf 9.00 uur. De ijsbaan in de Broekpolder is iedere avond vanaf 19.00 uur geopend. Volgende week komt daar ook de middag bij in verband met de krokusva kantie voor de scholieren. Specifieke activiteiten staan er voor deze week nog niet op het programma. „De clubkam- pïoenschappen zitten er wel aan ie komen, maar we moe ten nog een datum prikken," aldus Neelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1