N I mmmmm gwsl VLAAGDINGS DAGBLAO SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hoogbouw Schiedam debet aan leegloop Oranjehoeve nodigt vogelvrienden uit Vlaardingen dreigt te verpauperen Botenbuurt wèl blij met tweemaal ophalen Actie voor Huugen Marco Rosman Hasj smokkel om uit schulden te komen Brug naar Gorzen dicht Verkeerd bouwbeleid9 BTW- zwendel: 2,5 jaar cel Broersveld gaat er beter uitzien Gel uksstui ver onder heipaal Wraakactie DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 Schiedam De Westerhaven brug in Schiedam is in de f| nacht van 25 op 26 februari en in de nacht van 26 op 27 3 februari voor het verkeer afgesloten. De brug wordt s dan hersteld. Het verkeer kan tussen half een en half s zes geen gebruik maken van de brug en wordt omgeleid 3 S v*a de Willem de Zwijgerlaan, Havendijk en Lekstraat. aiuiiiiiiifUfiiiuiuiüimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiniiir^ Schiedam Het Schïedamse bouwbeleid aan het eind van de jaren zestig en begin jaren zeventig is voor een belangrijk deel debet geweest aan het snel dalende inwonersaantal, dat in 1969 is ingezet en pas nu tot een halt lijkt te zijn geko men. Schiedam kelderde van 83.313 naar minder dan 69.000 inwoners. „Achteraf is het makkelijk praten", weet drs. Frans Grif fioen, de man die de sociaal- demografische cijfers maar weer eens heeft gerangschikt, omdat het bevolkingsverloop 1/1 januari voor het eerst sinds ongeveer vijftien jaar weer in de plus zit. De Schiedamse fout behelst dat tot ver in de jaren zeventig de nadruk op hoogbouw lag, waar Vlaardin gen in Holy al in 1965 voor overwegend laagbouw koos. „Vlaardingen heeft beter op de markt ingespeeld. Maar dat wisten we toen niet. Het was een tijd van grote welvaart, mobiliteit en daardoor een hang naar eengezinswoningen met een tuintje," verklaart hij de forse bevolkingsverliezen die Schiedam in die periode ondermeer aan Viaardingen leed. De gestage daling heeft uiteraard ook andere redenen gehad. De belangrijkste is wel dat de jaarlijkse absolute toe name van het aantal woningen telkens zeer gering is geweest. Vooral in het tijdvak '75-'S2 kwamen er slechts enkele tientallen woningen bij. Afge zet tegen de wetenschap dat de gemiö. W.de woningbezetting van '66 tot '85 duikelde van 3,45 naar 2,32 betekende dat een enorme verstarring van het doorstroomproces. ,,En het is absoluut noodzakelijk dat er doorstroming is", meent wet houder Chris Zijdeveld. „In de jaren zeventig bleef men zitten waar men zat. Er waren ge middeld zo'n 30 woningen voor doorstroming beschik baar. Nu zijn dat er 120 tot 150. Je kunt zeggen dat er weer verhuisd kan worden. Da's be langrijk, want we hebben daardoor nogal wat mensen, die bij ons te lang op een an der huis moesten wachten, naar elders zien verhuizen." Het zijn vooral de groeikernen geweest die Schiedammers wisten te lokken. Zelfs Rotter dam, dat toch ook al jaren met een flinke leegloop wordt ge confronteerd, trok vanaf 198D meer Schiedammers aan dan het aan eigen mensen naar Schiedam zag vertrekken. Herstel „Maar het lek lijkt nu boven water", schat een optimistische Griffioen in. De cijfers spre ken boekdelen. In 1984 was er een toename van de woning voorraad {nieuwbouw plus we- derbewoning min afbraak) van 751. Het beeld voor dit jaar zal iets minder florissant zijn, maar er komen er toch zeker zo'n 500 woningen bij. „Maar we moeten anderzijds niet te vroeg juichen. Van enig herstel van het bevolkingsaan tal zal pas sprake zijn als deze tendens zich gedurende een reeks van jaren doorzet." Hij schat dan ook in dat pas in 1990 de 7Q.OOOe Schiedammer Vlaardingen De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 30-jarige man uit Vlaar dingen veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf wegens zijn grote betrokkenheid bij een BTW-zwendel. Tegen de man was 3,5 jaar geeisL Vorig jaar werden al twee andere hoofd verdachten in deze zaak door de rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. De grote winsten (de staat werd voor vier mil joen opgelicht) stroomden in 83 en 'B4 binnen, doordat men aanzienlijke BTW-bedragen voor naar België uitgevoerde nep-produkten incasseerde. De rechtbank veroordeelde in deze zaak twee broers uit Rot terdam en Schiedam ieder tot een boete van 2000 gulden en een voorwaardelijke celfstraf van vier maanden. De officier eiste tegen hen zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk- Twee andere verdachten uit Leiden en Maassluis werden vrijgesproken. Tegen hen wa ren geldboetes gevorderd. kan worden begroet. „De bouwstroom mag niet meer stagneren. Bovendien moet het aanbod zeer gevarieerd zijn. We moeten na Woudhoek di rect met Spaland beginnen", klinkt Zijdeveld gedecideerd. Een frappant verschijnsel is dat het herstel pas eind '84 is ingezet, terwijl de woning voorraad toch al in '83 met ruim 400 toenam. „Zo werkt dat nu eenmaal. Dat soort za ken ijlt na", <i Id us Griffioen. Maassluis Manege Oranje- hoeve aan de Schenkeldijk in Maassluis ziet veel heil in een constructie ve sam en werking met de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging (KNNV) en de nieuwe vereniging tot behoud van het natuurgebied Oranjepolder. Namens de stichting Bui ter serve, die de Oranjehoeve in eigendom heeft, wil bestuurs lid John Kegel contact leggen met beide verenigingen: hij wil alles in het werk stellen om de flora en fauna van het plassengebied ten westen van Maassluis te beschermen. De manege kan daarin een functie hebben, vindt John Kegel, want de ruitersport aan de Schenkeldijk vindt plaats op een vogelvriendelijke hoe ve, zoals hij het noemt, waar zwaluwen hun nesten komen bouwen en mussen dagelijks de stallen binnenvliegen om van de grond op te pikken wat de paarden en pony's hebben laten vallen. „Een mooier Aan de voet van de Üteen- dijkpolder strekt zich een na tuurgebied uit tot Hoek van Holland, waarvoor ook mane ge Oranjehoeve zich wil inzet ten, samen met de natuurbe schermers. voorbeeld van symbiose is niet denkbaar,-" aldus John Kegel, die zich dan ook een beetje ge stoord heeft aan een zin uit het KNNV-blad Struinen, waarin staat dat door de werk zaamheden voor de manege een kolonie van vijftig zwalu wen is verdwenen. Hij heeft hierover telefonisch contact gehad met Wout van de Scha lie, kandidaat voor het voorzit terschap van de afdeling Wa terweg-Noord van de KNNV, en binnenkort zal men rond de tafel gaan zitten. Bij de KNNV signaleert men inder daad boerenzwaluwen bij de manege, maar de oorspronke lijke oeverzwaluwen zijn uit- geweken naar een ander deel van de Oranjepolder, voorbij het ten noordwesten van Maassluis gelegen dorp Maas dijk. Ruitersport en natuurbescher mers hebben samen belang bij behoud van de Oranjepolder, want beide zijn het erover eens dat het gebied tussen Hoek van Holland, de Nieuwe Waterweg. Maassluis en het Staelduinse Bos beschermd moei worden tegen ongewens te ontwikkelingen Woningbedrijf gilijdt af naar faillissement Vlaardingen Het af schaffen door het rijk van renteloze leningen voor verbetering van na oorlogse woningwetwo ningen dreigt het Vlaar- dings gemeentelijk wo ningbedrijf de das om te doen. Het bedrijf koerst, als het roer niet drastisch wordt omgegooid, regel recht op een faillisse ment aan. In 1981 becij ferde de Nationale Wo ningraad al dat globaal 80 miljoen gulden nodig is om het bezit op een aanvaardbaar peil te brengen. De sets meer dan 10 miljoen gulden die het woningbedrijf nog heeft zitten in reserve potjes en in het onderhouds- fonds is absoluut ontoerei kend. Met de conclusie dat bij ongewijzigd beleid de wo ningen op langere termijn tot verpauperen zijn gedoemd, schoven de wethouders Gou- driaan en Van der Velden samen met de hoofden van de afdelingen financiën en openbare werken en de di recteur van het woningbe drijf om de tafel. Hun op dracht was een reddingsplan te maken. Zij hebben drie onderhouds- varianteri uitgedokterd. De meest simpele komt neer op een gemiddeld onderhoud per woning van 600 gulden per jaar. Die mogelijkheid wordt van de hand gewezen als 'zeer ontoereikend' en 'leidend tot verpaupering'. De tweede optie houdt in dat ook buitengewoon onder houd wordt gepleegd. Op jaarbasis gaat de financiële positie van het woningbedrijf er dan ruim 2 miljoen op achteruit. Het bedrijf komt in dat geval in 1991 in de rode cijfers. Toch zien de vijf ook hierin weinig heilig, want 'het onderhoudsniveau tendeert slechts naar het strikt noodzakelijke'. Blijft over mogelijkheid drie waarbij ook nog eens onder houd wordt gepleegd waar voor het ministerie een ge ringe subsidie verstrekt. „Ëen redelijk alternatief," meldt de notitie, temeer om dat de financiële ontwikke ling in dat geval niet als de sastreus wordt ervaren. Pas in 1990 moet het woningbe drijf zich in de schulden ste ken. Er zou voldoende tijd zijn om naar structurele op lossingen te zoeken. Het zal daarbij in ieder geval ondenkbaar zijn dat het wo ningbedrijf een beroep doet op de algemene dienst. De meerjarenbegroting vertoont al flinke tekorten. Er zullen nog diverse andere maatre gelen nodig zijn om het wo ningbedrijf te redden. Zie ook pagina 25. De Broersvest, die door het hart van deze luchtfoto loopt, is gereconstrueerd. Nu is het Broersveld aan de beurt, het smalle straatje rechts op de foto dat nagenoeg evenwijdig aan de Broersvest loopt. Op de voorgrond het water van de Schie, waar de Noordvest- gracht erop uitkomt, en tussen dit water en het Broersveld het noodcentrum van de Hema met het aangrenzend parkeer terrein, (Luchtfoto Henk van Westering/Sijthoff Pers) Schiedam Het verpauperen de Broersveld heeft hoop ge kregen voor een toekomst met meer klanten en een keuriger straatbeeld, nu gemeentewer ken een reconstructieplan gaat maken. B en W hebben hier toe opdracht gegeven. Ge meentewerken zal het plan voorbereiden in samenwer king met de vereniging Broersveld Belangen en even tuele andere betrokkenen. Dit voornemen maakt deel uit van een besluit om nu over te gaan tot plaatsing van borden, die de automobilisten in de Sehiedamse binnenstad via een 'parkeerroute' naar een plekje zullen leiden. Dat ge beurt op basis van het ver keerscirculatieplan binnen stad. Door de parkeerroute zal on der meer het overvolle Broers veld enigszins ontlast moeten worden. Een Broersveld-be handeling, althans wat de kleur en de keuze van straat klinkers betreft, ligt in de ver wachting. maar dat wordt in de'inspraak nader besproken. Belangrijke verbeteringen worden beoogd bij de Passage en de afrol van de Hoogstraat naar de Blauwe Steeg, bij het Herenpad en de doorbraak die in de volksmond Bolmers Bou levard wordt genoemd. Schiedam Bewonersvere niging Botenbuurt is bij monde van voorzitter Ben Stuivenberg ingenomen met het besluit van de Sehiedam se gemeenteraad om in Woudhoek voortaan twee maal per week het huisvuil op te komen halen. De Bo tenbuurt denkt er anders over dan de huiseigenaren, die redeneren dat hun schuurtjes groot genoeg zijn om een vuilniszak een paar dagen langer te laten staan en dat de gemeente beter iets had kunnen doen aan bet erfpachtprobleem. Stuivenberg: „Zolang wij al bestaan, en dat is vier jaar, dringen wij er bij de ge meente op aan om het huis vuil vaker op te halen. Over al in de stad gebeurde dat, alleen bij ons niet. Wij heb ben in het verleden een ge sprek gehad met burgemees ter Scheeres, die 2ei dat het de bedoeling was dat in heel Schiedam het huisvuil maar één keer in de week opge haald zou worden. Daar heb ben wij ons toen bij neerge legd, want, hoewel het pro bleem bleef knellen, zou daardoor de rechtsongelijk heid toch ongedaan zijn ge maakt, Maar nu er van het terugbrengen van de vuilni sophaal géén sprake meer was, drongen wij er bij de ge meente alsnog op aan om dan bij ons toch ook twee keer te komen. Ik ben blij dat de PvdA hiertoe een amendement ingediend heeft dat aangenomen is," aldus Stuivenberg, die overigens afdelingsbestuurder is van de PvdA in Schiedam. Hij wijst erop, dat de schuren van de huiseigenaren door gaans groter zijn dan de opslagruimten van de huur ders in de nieuwbouw van Woudhoek. „Daar staan de vuilniszakken veel meer in de weg. Hoe denk je dat dat moet op die galerijen in de Botenbuurt? En in de Kaste- lenbuurt hebben ze ook niet veel ruimte. Kijk, ik heb be grip voor het probleem van de huiseigenaren, maar laten ze geen problemen door el kaar gaan halen," aldus Stui venberg. Vlaardingen Een oud zeemansgebruik wordt vol gende week dinsdag aan de Plaianendrcef in Holy in ere hersteld. Het traditio nele slaan van de eerste paal voor een complex van 51 patio-koopwoningen wordt voorafgegaan door het leggen van een stuiver onder de heipaal. Het ge bruik wil dat het laagste wettelijke betaalmiddel onder de 'mast' geluk zal brengen. Bij het bouwen van (zeil)schepen wordt hiermee vaak rekening ge houden. De stuiver komt er aan te pas omdat mevrouw Kwak-Eigenraam, één van de eerste bewoonsters, echtgenote is van een sleepbootkapitein. Het bouwplan aan de Pla- tanendreef en Olmendreef omvat zowel 3, 4 als 5-ka- merwoningen. De kleinste huizen zijn tamelijk uniek, omdat er met betrekkelijk gemakkelijke ingrepen één of twee slaapkamers kun nen worden bijgebouwd. De negen premie A en twee vrije sector woningen zijn inmiddels verkocht. Het merendeel van de veer tig premie B woningen is eveneens aan de man ge bracht. De eerste woningen worden vermoedelijk nog dit jaar opgeleverd. De eer ste paal wordt 's middags om vier uur geslagen. 'Pisnijdig op Willem Huis' Maassluis Weer een geldae- tie, alleen deze keer niet voor hongerend Afrika, maar voor mensen die een spelletje verlo ren hebben. „Ik ben er nog steeds pisnijdig over," zégt Lierenaar J. Ruigrok. Hij kan het nog steeds niet vatten-dat Marco en Huug Rosman zon der prijzen de Sterrenshow van de Vara moesten verlalen. Via een advertentie in een landelijk ochtendblad reept hij sympatisanten op om geld over te maken om de twee Maasluizers uit de put te ^ha len. Het duo liep 50.000 gulden mis omdat de laatste opdracht, -fiet spiraal, een te zware opgave bleek. In de tweede ronjde hadden Huug en Marco een groot aantal prijzen weggege ven en zo bleven ze met fege handen achter. Huigrok: „In de tweede ronde hadden die mensen recht op hun prijzen. Ze zijn gezwicht voor intimidatie van Wiljeth Ruis. Anders hadden ze gelyx een stempel opgedrukt gekre gen van: kijk eens hoe gierig en hebberig ze zijn. Maar ateje een spel speelt, moet je het ook goed spelen. Marco en Huug hadden recht op de prijzen en dan moet Willem Ruis ze niet onder druk zetten om ze wieg te geven. Dat is gewoon bela chelijk, slaat helemaal nergens op. Vandaar ook die adverten tie. Marco en Huug zijn ontzet tend terneergeslagen. Ik wil ze weer een beetje opbeuren." De familie Rosman heeft in middels vele tientallen tele foontjes gehad van mensen uit heel Nederland. „Van AbqoiJ- de tot aan Maastricht", laat mevrouw Rosman weten. - De VARA is nauwelijks ond^r de indruk van de kritiek van Ruigrok op Willem Ruis. Een voorlichtster: „De mensen kunnen tc allen tijde hun prijs houden. Ze hoeven helemaal niet omdat Willem het gt;aag wil de prijzen weg te geve». Als de mensen aan het spel.be- gmnen weten ze de spelregels Het is alles of niets en dat is van tevoren bekend. Natuur lijk, iedereen baalt als zo'n prijs aan jc neus voorbijgaat, maar na een paar dagen .zijn de emoties weer gezakt. De kandidaten vinden het oyor het algemeen bijzonder plezie rig om mee te doen aan-oae Ster ren show." 7 'Ik heb er alleen waar ellende aan overgehouden Rotterdam Het autover huurbedrijf van Jelle en Frank liep niet zoals ver wacht. De schulden stapelden zich op en via hel organiseren van hasjtransporten wilde het Maassluis/Vlaardsngse duo zich uit de nesten werken. Dat liep echter, anders. De twee werden door de politie ingerekend en officier van jus titie mr. Wurz eiste gisteren voor de Rotterdamse recht bank tegen hen een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De beide verdachten deden vooral zaken met dealers in Noorwegen en Denemarken. Frank en Jelle kochten de hasj, zorgden voor koeriers, die 5000 gulden kregen voor hun werk, en deelden de winst. „Maar ik heb er niets aan overgehouden", aldus Jel le, „alleen maar ellende." Halverwege 1984 begon het duo met de activiteiten. Na een aantal geslaagde transpor ten konden de schulden wor den afbetaald. Frank en Jelle wilden met de activiteiten stoppen, maar een onverwach te belastingaanslag gooide roet in het eten. „Om ook die schuld te kunnen betalen heb ben we nog een transport ge organiseerd", verklaarde Frank gisteren. Het zou hen noodlottig worden. De politie had lucht van de zaak gekre gen en greep in. Vervoer De hasj werd op een boerderij in Moordrecht klaar gemaakt voor vervoer. Gastanks van auto's werden omgebouwd om de verdovende middelen te kunnen vervoeren. In het htii- lenland zijn enkele koeriefs gearresteerd- In Denemarken en in Noorwegen zitten' zij langdurige gevangenisstraffen uit. „Ik heb het er ontzettend moeilijk mee dat door qnzj? schuld die mensen gevangen zitten", zei Jelle berouwvol. De officier van justitie, mr. Würz, achtte de feiten bewe zen, maar hield rekening mét de omstandigheden: „Het gaat tenslotte niet om reusachtige hoeveelheden." De advocaat van Frank, mr. Cocq d'Armanville, vocht» het eerste gerechtelijk vooronder zoek aan en bepleitte vrij spraak. De beide verdachtqn betoonden in hun laatste woord hun spijt. Beiden 'zijn van plan om na hun hechtenis op het rechte pad te blijven. „Ik laat mijn gezin prevale ren", liet Jelle weten; Frank wil zich helemaal op een nieü- we studie werpen. Uitspraak over dertien dagen. Vlaardingen Twee a aid's van een 46-jarige Vlaardin- ger, die geparkeerd stonden aan de Lepelaarsingel, zijn vannacht vernield. Vermoe delijk was het een wraakac tie van de ex-vriend va rilde vrouw van het slachtoffer. Eén auto werd met gele yerf overgoten. Van de andere werden alle ruiten ingesla gen en daarna werd de', ge luidsapparatuur gestolen.- pe Vlaardinger zag nog kans-de 'geverfde* auto grotendeels te reinigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1