Wat is dit voor stad? Oost vreest zwerftocht langs afbraak woningen 'Op ons prijskaartje staat democratisering' Goedkoop lezen voor minima VEAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GODRANT Schiedam Vooruit verbijsterd: 'Dit is een overval5 'Huren moeten bevroren worden' 'Die huur is nog niet aan Fabriplein terugbetaald' ÊÊËÊÊ$mÊÊÈÊp Waardig slot muziekweek Crossclub knapt af op vandalisme Twee paar schoenen uit etalage Amateurdriedaagse in Stadsgehoorzaal: Perzische tapijten gestolen Omstreden voorstel verbouwing Passage □WATERWEG MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 Fusie SSSW in gevaar Schiedam Een brief van de woningbouwverenigin gen Volkshuisvesting en Onze Woning heeft de ver houdingen binnen het bestuur van de SSSW aanzien- öCI,ewe- lijk 'verstoord. De twee verenigingen keren zich tegen de benoeming van* Cees Schewe tot voorzitter, secretaris of penning meester van de SSSW. Zonder nadere argumentatie Briefpapier vraagt men schriftelijk de mening hierover van de an dere drie woningcorporaties. nenskamers ie houden. „Mijn naam is in het geding", zegt Sehewe is voorzitter van de arbeid erswoningbouwvereni- ging Schiedam Vooruit. Vol gens de secretaris van deze corporatie, René de Jongh (de ex-opbouwwerker van Sehie- dam-West), is Schewe een man die recht door zee gaat en vaak vervelende vragen stelt „waarvan de heren niet zijn gediend". Schiedam Vooruit staat vier kant achter Schewe en ervaart de brief van Onze Woning en Volkshuisvesting „bijna als een motie van wantrouwen", aldus De Jongh. Schewe zelf vraagt zich af, of Onze Wo ning en Volkshuisvesting zich hebben gerealiseerd dat zij met hun brief een scheuring te weeg kunnen brengen, want Schiedam Vooruit zal zijn kan didatuur niet Intrekken. „Maar wat zullen zij dan doen?", vraagt hij zich af. „Een scheuring is allerminst in het belang van de vierduizend huurders en de vijftig werkne mers van de SSSW." De brief van de woningcorpo raties werd uitgereikt op de laatstgehouden SSSW-be- stuursvergadering van 20 fe bruari. Schiedam Vooruit be schouwde dat als „een over val" en noemt de handelwijze van' Onze Woning en Volks huisvesting „zeer ondemocra- Oii/t* W titling; «:ri olk->JlU IDS U-syii benoeming vmt Ct-t'? N-iltnvr. tisch", omdat Schewe voorge dragen is op een ledenverga dering van Schiedam Vooruit. Afgesproken is, het plotseling gerezen conflict uit te praten op neutraal terrein: niet in hel SSSW-kantoor. maar in Novo- tel. Dat gebeurt maandag 11 maart. Schewe en De Jongh verbazen zich erover, dat de brief ondanks die afspraak is uitgelekt. Zij voelen zich hier door ontslagen van de ver plichting de vuile was bin- „3k kan twee autonome vere nigingen nooit tegenhouden zo'n brief te schrijven", aldus de voorzitter van Schiedam Vooruit. „Zo democratisch zit ïk wel in mekaar. Maar laten zij dat op hun eigen briefpa pier doen en' geen SSSW-pa- pier gebruiken. Foutje van de heren." De brief is ondertekend door D.C. Schenk namens Onze Woning en mr. Ray A.I.M.J.G. baron van Hóvell tot Wester- flier, phil. drs., namens Volks huisvesting, maar behandeld en voorbereid door John de Keyzer, het ex-SSSW-be- stuurslid dat opstapte toen de ontslagprocedure tegen direc teur Gerard Prins in werking werd gezet. De Keyzer is nog steeds actief binnen Volks huisvesting, maar hij heeft al eens laten doorschemeren ook hier weg te gaan als Prins de finitief niet terugkeert. Van Prins' terugkeer is thans inderdaad geen sprake meer. De SSSW gaat een sollicitatie procedure in werking stellen voor een nieuwe directeur. Tot die tijd blijft Cees Kamminga namens de Nationale Woning raad waarnemen. Schiedam Bewonersvereni- ging Schiedam-Oost dringt er in een brief aan de vaste ka mercommissie voor volkshuis vesting op aan de huren voor dit jaar te bevriezen. Oost ba seert zich daarbij ondermeer op het betrekkelijk lage inko mensniveau in de wijk en de huren die als gevolg van stads vernieuwing toch al flink zijn opgetrokken. Renovatie heeft het woongenot weliswaar flink opgevijzeld, maar, vraagt de bewonersverenïging zich af, komt men nog wel aan iets an ders toe als woongenot. Een verdere huurder ver ho ging ziet Oost alleen zitten als de huursubsidiegrens flink wordt verlaagd of als het rijk het inkomensbeleid voor de minima drastisch en in positie ve zin ombuigt. Van dat laatste is ondanks uitlatingen van de rege'ring in die richting nog weinig te merken, menen de briefschrijvers. „Haar beleid zou gericht zijn op het sparen van de koopkracht van de echte minima. Feitelijk zal een meerpersoonshuishouden met een minimum inkomen en in dividuele huursubsidie er in 1985 met minstens een half procent op achteruit gaan," concludeert Oost. Het Haagse beleid van huur- opdrijving door huurharmoni- satie impliceert volgens de be wonersvereniging dat de stadsvernieuwing wellicht moet worden stopgezet. „Of moeten wij mee gaan werken aan een zwerftocht van een fors deel van de mensen in Schiedam-oost van de ene af braakwoning naar de andere? Aan een beleid van het wegja gen van autochtone wijkbewo ner, omdat hun eindelijk kwa litatief goede woning niet meer te betalen is," vragen de bewoners zich vertwijfeld af. Zij hebben eveneens grote moeite met het feit dat voor het uitvechten van huurcon- flieten voor een huurcommis- sie voortaan 25,- gulden leges moet worden betaald. „Dat zal voorkomen dat alle huurders hun recht kunnen halen." Schiedam De bewoners van het Fabriplein, die te veel huur aan de SSSW hebben betaald, hebben dat nu nog niet op hun re kening teruggestort ge kregen. De verantwoorde lijke corporatie, arbeiders- woningbouwvereniging Schiedam Vooruit, windt zich daar zelf vreselijk over op. Secretaris René de Jongh: „Wij hebben tegen het SSSW- apparaat gezegd: terugbetalen. De huuradviescommissie noemde de huurverhoging vo rig jaar, die door 35 van de 90 bewoners werd geweigerd, tenslotte onterecht en dat gold voor het hele complex. De niet-weigeraars zijn nu de dupe. Dat de SSSW echter de teveel betaalde huurpennin gen nog niet teruggaf, is voor ons bestuur een onverteerbare zaak." Volgens De Jongh zijn er in het SSSW-bestuur vragen over gesteld. „Kregen we een lul- antwoord op," zegt De Jongh. Vervolgens is er schriftelijk om gevraagd. „Kregen wij géén antwoord op." De Jongh: „Zo wordt ons bestuur onge loofwaardig naar de huurders toe. Dat pikken wij niet van de SSSW. Ja, als wij daarover doorvragen, worden wij in zo'n SSSW-bestuur natuurlijk al gauw een zeikerdje gevon den. Bovendien, onze voorzit ter Cees Schewe verpakt de koek niet zo netjes. Hebben ze natuurlijk een hekel aan." Schiedam Het bezinningsweekend over de fusie van de vijf Schiedamse woningbouwverenigingen mag dan wel soepel verlopen zijn, maar er is nog geen maand verstreken of één van de vijf, Schiedam Vooruit.^vreest al dat de beoogde fusiedatum van i januari 1987 moet worden uitgesteld. „Bij onze leden is er grote aversie tegen de SSSW en te gen de fusie. Niettemin heb ben wij ja gezegd, maar op ons prijskaartje staat heel nadruk kelijk; democratisering," zegt voorzitter Cees Sehewe. „Al leen: van die bereidheid tot democratiseren merk ik door de bank genomen nog niet veel." Schewe: „Alle woningbouw verenigingen hebben gezegd: fusie prima, maar dan moet er wel verbetering komen bij het werkapparaat van de SSSW. Daar zijn wij het over eens. Tenslotte signaleren wij veel klachten over de uitgevoerde renovatie. De 213 van Sint Jo zef in West, de 305 van Volks huisvesting in Oost en hoe moet het straks met de 27 in de Huijsmansstraat? Zelfs de renovatie in de Gorzen zal voor een deel opnieuw moeten worden uitgevoerd, want in sommige huizen stink je weg- Er mag over het algemeen dus wel eens wat beter op worden gelet." Door die steilingname heeft Schewe zich niet geliefd ge maakt bij andere corporaties. Hoewel hij Schiedam Vooruit vertegenwoordigt, bemoeit hij zich ook met renovaties van andere corporaties. „Fusie be tekent voor mij. dat ik nu ai. vooruitlopend daarop, moet gaan letten op projecten die ingediend worden. Want als dat bijvoorbeeld betekent dat een corporatie daarvoor een beroep up haar algemene oe- drijfsreserve moet doen, gaat dat ook ten koste van de SSSW-meuwe-stijl. Ik wil dus meekijken bij de andere." Schiedam Vooruit merkt daar bij echter weerstand en de weerzin tegen Schewe getuigt daarvan. Maar, zegt Schewe. ..Op mij hebben ze kritiek. maar wat is bijvoorbeeld de positie van Schenk?" D.C. Schenk is als gesprekslei der aanwezig op de vergade ringen van het dagelijks be stuur (db) van de SSSW. Hij is afkomstig van Onze Woning en één der ondertekenaars van de brief tegen Schewe. Elke corporatie heeft één afge vaardigde in het db en namens Onze Woning is dat H. van Gameren. „Je zou dus verwachten dat Schenk zich als gespreksleider niet inhoudelijk aan de discus sies mee doet. Dat doet hij wel degelijk, dus is er iets niet in de haak." Schewe heeft trou wens nooit vernomen van een ledenvergadering van Onze Woning, waar Schenk als be stuurslid werd gekozen. Hij herinnert zich dat de politiek Onze Woning tien jaar geleden al omschreef als de meest on democratische vereniging. Schiedam Vooruit wil dat huurders voor tweederde het bestuur van de SSSW gaan vormen. Een adviesraad met daarin de bewoners verenigin gen. die alleen het bestuur ad viseren. gaat Schewe lang niet ver genoeg. 'M:hyX mÊmËwmÊmii: Maassluis De Maassiuise muziekweek beleefde een waardig slot. Een overvolle zaal in ontmoetingscentrum Koningshof genoot met volle teugen van het concert tijdens de slotavond van de manifes tatie in het ontmoetingscen trum. De prijswïnaar Heten zich van hun beste kant zien. Het sa menspel onder leiding van di rigent/componist Meeuwis Re bel was het hoogtepunt van de avond. De Maassluise muziekweek heeft haar bestaansrecht meer dan bewezen. Een week lang stond in theater De Schuur- kerk de muziek centraal. In alle leeftijdsklassen werd met overgave gespeeld. Het lever de diverse muzikale hoog standjes op. De jury had dan ook de grootste moeite om tot een juist oordeel te komen. Na ampel beraad lukte dat even wel en de trotse winnaars lie ten de honderden belangstel lenden genieten van een ui terst gevarieerd aanbod van muziekwerkjes. Alle orijswinnaars van de Maassluise muziekweek In ontmoetingscentrum Koningshof. Hoek van Holland De fiets- crossclub Jetstars in Hoek van Holland wordt al opgeheven nog 'voor de zaak goed en wel van de grond is gekomen. De crossers hebben genoeg van de vernielingen aan het terrein. Hetaantal kinderen dat in verenigingsverband wil cros sen is zo laag, dat de huurprijs van vierduizend gulden per jaar aan het gemeentelijk grondbedrijf niet is op te bren gen. De bestuursleden Danny Dukers en Ad Vos willen de club niet in financiële moei lijkheden brengen. Dukers en Vos noemen het vandalisme onvoorstelbaar groot. „De jury-caravan is leeggeroofd en vernield, de startinstallatie is vernietigd, bestrating en baanoppervlak werden verwoest en vrijwel al ons-materiaal werd gestolen." Zolang het terrein nog geen andere bestemming heeft mag de crossbaan vrij door de jeugd worden gebruikt. Maassluis Uit de etalage van een schoenenzaak in win kelcentrum Koningshoek zijn twee paar kinderschoenen ge stolen. Öm die kleine buit te bemachtigen was eerst een kostbare winkelruit ingesla gen.'.' In de Buizerdstraat werden uit een'kelderbox een partij zo merkleding en twee schilderij en gestolen. speelde B recht. Een dub belmannen- kwartet tij dens de Amateurdrie daagse. Vlaardingen Nooit volmaakt. Ook in de Stadsge hoorzaal niet, waar directeur Marten Putman met zijn mensen al het mogelijke heeft gedaan om de Vlaar- dingse amateurdriedaagse te doen slagen. Reden voor tevredenheid is er, maar de onvermijdelijke 'maars' drukken hun stempel op het succes. Drie dagen zetten de Stadsgehoorzaal en de Harmonie hun deuren open voor het publiek, dat zonder te betalen van allerlei manifestaties kon genieten. Putman meent dat dat de goe de weg is. Smalfilmgroep F'68 boekte succes met zijn korte amateur films. Drie avonden lang 2at er aardig wat publiek in de bo venzaal van de Harmonie. Zaterdagavond verzorgde spel- groep Argus Romers volks theater, zoals Marten Putman het noemt) een uitvoering van BertoJt Breehts meesterwerk De goede mens van Sezuan. Een toneelstuk met een enor me diepgang, waarover men nog lang niet is uitgefiloso- feerd. Zeker voor een ama- teurgroep een ambitieus stuk, waaraan zelfs de professionals soms een zware kluif hébben. De vraag of juist dit stuk het amateurspektakel diende af to sluiten, werd niet gesteld. Argus bracht het er goed van af. Het stuk miste hier en daar Vlaardingen Inbrekers heb ben dit weekeinde in Vlaar dingen hun slag geslagen. Uit een woning aan de Van de Waalstraat werden Perzische tapijten en zilveren schalen met een totale waarde van 50.000 gulden buitgemaakt. In de Karei de Grotelaan ging men met gouden sieraden ter waarde van 17.000 gulden aan de haal. In de Dirk de Derdelaan werd zowel in een kledingzaak als een supermarkt ingebroken. Van de kledingzaak werd de ruit vernield en werd voor 8.500 gulden aan jassen ont vreemd. Uit de supermarkt werd een grote partij sigaret ten, shag en koffie meegeno men. De gestolen partij was zo groot dat men op straat enkele volle zakken moest achterla ten. Koffie werd ook gestolen uit een garagebox in de Ernst Ca- simirstraat. Samen met zeven koffiezetapparaten en een par tij filterhulzen vertegenwoor digde het gestolen spul een marktwaarde van 8.600 gulden op." Uil een woning aan de Keizer straat werd voor 2.500 gulden aan huisraad meegenomen. „Er is genoeg aanloop geweest, dat wel. Wat dat betreft kun nen we dik tevreden zijn," meldt Putman in de pauze van 'Der gute Mensch von Sezuan'. „Er werd ook aardig wat heen en weer gelopen. Van de ene voorstelling naar de andere en dat maakte het wel levendig." Putman ziet er wel degelijk brood in om volgend jaar weer zo'n Vlaardings festival te or- door Mari Timmermans ganiseren. De organisatiefout jes van nu kunnen dan verme den worden. „Vergeet niet dat het ook voor ons een experiment was. Er had meer variatie in het pro gramaanbod kunnen zitten, hier en daar was het misschien niet luchtig genoeg, de exposi ties kwamen niet zo goed uit de verf en meer van dat soort dingen. Maar over het alge meen ben ik wel tevreden, al moet je van dit soort dingen blijven leren." Marten Putman miste bijvoorbeeld de dans. „Er wordt misschien niet veel gedanst in Vlaardingen, maar volgende keer wil ik er echt zoiets bij hebben." Deze keer bestond de drie daagse vooral uit muziek, to neel en film. In de muziek do mineerden koren en orkesten en de popmuziek liet het afwe ten. Er kwam wel veel publiek naartoe. In het toneel miste Marten Putman het experi mentele. „Er hadden meer eenakters in moeten zitten. Stukken waarbij wat geïmpro viseerd moet worden." Spel- groep Argus speelde vrijdaga vond twee korte eenakters en wal vaart, waardoor het soms moeilijk was de aandacht erbij to houden. De driekwart ge vulde Stadsgehoorzaal liet zich Breehts wijsheden echter goed smaken en genoot van de ma nier waarop Argus de 'goede mens' gestalte gaf. De enige goede mens in heel Sezuan was niet eens over tuigd van haar eigen goedheid. De drie goden kostte het dan ook veel moeite prostitué Shen Te (gespeeld door Sten Ro mers) op het spoor te zetten. Waterverkoper Wang (Krijn van Rossum) maakte een goe de kans op de titel 'goede rnens', maar zijn ongeloof speelde hem te vaak parten. Zelfs voor een goede mens is het niet louter rozegeur en maneschijn. ïntegendeel, soms is het bijna ondoenlijk om goed te zijn. En bovendien...ai- les heeft zijn keerzijde, ook goedheid. Het onrecht doet Shen Té uitroepen: „Wat is dit voor stad? Wat zijn jullie voor mensen?" en die retorische vraag kan zowel in Sezuan als in Vlaardingen worden ge steld. Het is nooit volmaakt, voor Shen Té niet. voor Argus niet, voor Marien Putman niet en voor niemand niet. Schiedam Het is maar zeer de vraag of wethouder Post hoorn vanavond vrij baan krijgt met een nieuw voorstel om geld te pompen in hei Pas sagetheater. De coalitie van PvdA en VVD heeft er zelf al grote moeite mee, laat staan de oppositie. PvdA-fractieleider Gé Brouwer zei vanochtend desgevraagd dat er in zijn fractie wel mensen 2ijn die er nogal huiverig tegenaan kij ken. „Zij redeneren tereehl dat Passage geen bodemloze put mag worden," aldus Brou wer, die overigens benieuwd is naar het verloop van de dis cussie. Tijdens de begrotingsbehande ling zei WD-fractieleider Ge rard Verhulsdonk al, dat zijn fractie zeer terughoudend op een dergelijk voorstel zou rea geren. Brouwer schat die uit spraak voorlopig in als 'schot voor de boeg'. Hij zegt: „Ik ben benieuwd hoe hard de VVD dat maakt," Het voorstel komt vanavond ter sprake in de raadscommis sie voor onderwijs, cultuur en sociale zaken en bij even tuele instemming volgende week in de gemeenteraad. Er is geen duidelijkheid over de stemverhouding binnen het college van B en W. Ir. het voorstel is sprake van energiebesparende maatrege len voor Passage a 194.000 gul den. verder achterstallig grooL onderhoud a 112.000 gulden, voorts een krediet var» 1,1 mil joen gulden voor verbouwin gen. Vlaardingen Biblio- theekdirecteur John La mens wil deelnemers aan de volwasseneneducatie tegen een gereduceerd ta rief gebruik laten maken van de bibliotheek. De gemeente heeft nog geen beslissing genomen over het voorstel. Het initiatief wordt besproken in de onlangs inge stelde werkgroep minima-be- ieid. Lamens verwacht dat enige honderden mensen in aanmerking komen voor het speciale tarief. „De-mensen die aan de vol wassenen-educatie meedoen zijn nu niet die mensen met een royaal inkomen. Lid wor den van de bibliotheek is een hele stap, wam daar moet voor betaald worden. Als we een gereduceerd tarief bieden is de drempel makkelijker te ne men, De mensen komen dan in contact met de bibliotheek en zien wat voor mogelijkhe den er allemaal zijn. Na een jaar zouden ze dan wel vol waardig lid moeten worden, anders krijg je natuurlijk sche ve verhoudingen." Het Plaatselijk Educatief Cen trum (PEC) is enthousiast over de plannen van de Lamens. Alleen de praktische invulling is nog een probleem. „Je kunt van de mensen niet eisen dat ze met hun loonstrookje aan de balie komen. Daar moeten met het PEC goede afspraken gorden over gemaakt. Hei PEC kan bijvoorbeeld deelne merskaarten uitgeven, waar door de controle eenvoudig is _aidus Lamens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1