Breuk met Stadspost definitief Vlaardingse hasj-boer: 2 V2 jaar cel In Maassluisse gifwijk Steendijkpolder: OVO voorspelt meer dan twee ton verlies Vlaardingen wil 4000 huizen kwijt Organisatie bij gemeentewerken is nu 'platter VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ■mi kiezen voor een schone bodem' 'Schiedam hoeft niet te leuren met huizen' Muntje brengt geluk CPN/PSP: Vlaardingen speelt ondernemertje Cor van Tilborg: Teveel nadelen Cv-ketels gestolen Gebroken sleutelbeen WATERWEG WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 Maassluis D.Tommel, lid van de Tweede Kamer voor D'66,'-wj] dat gemeenten zich hérder en feller gaan opstellen tegen de minister als het gaat om saneringsplannen voor gif- wijken. Tommei, te gast bij de afdeling Maassluis, maakte duidelijk dat gemeenten en provincies te snel genoegen nemen met de oplossing die het ministerie voorstelt. Bewoners van de MaassJuise gifwijk Steenwijkpolder hoor den het glimlachend aan: „Dan krijgen U en de minister nog neei wat met ons te ma ken", diende P.van Koppen, vice-voorzitter van de com missie bodemonderzoek, Tom mei direct van repliek. De milieu-specialist maakte duidelijk dat de koers van D'66 nog al eens botst met die van de minister. „Wij kiezen voor een schone bodem. Wil len geen halve maatregelen. Geef Hever het dubbele uit voor een goede en definitieve oplossing dan minder geld en minder goede maatregelen," De democraat kreeg steun van zijn partijgenoten T.Smit (Sta tenlid) en D.Tegelaar (Rijn- mond-gecommïteerde). Over de hoogte van de onroe- rend-goedbelasting sprak Te gelaar duidelijke taal. „Het Bouwcentrum, dat het onder zoek in Maassluis heeft uitge voerd, heeft fouten gemaakt, een totaal verkeerd onderzoek gedaan. Gekeken is naar op brengst van de verkochte hui zen in de wijk, maar dat is een fout uitgangspunt geweest. In de Steenwijkpolder zijn de laatste jaren veel minder hui zen verkocht dan elders in de stad. Je moet ook kijken naar de mensen die wel hun huis zouden willen verkopen, maar de kans niet krijgen omdat ze het verlies niet kunnen dra gen." De discussie in ontmoetings centrum Koningshof boeide bij vlagen. De 20 aanwezigen, waaronder opvallend veel be woners uit de Steenwijkpol der, kregen van de drie des kundigen van D'66 ook geen pasklare oplossing. „Maar we blijven vechten voor ons recht", liet een bewoner aan het eind van de bijeenkomst strijdlustig weten. Vlaardingen Vlaardingser kon het haast niet. Met een stuiver op de officiële eerste paal voor 51 patio-koopwonin gen aan de Plantanendreef probeerde het Schiedamse bouwbedrijf SSN gisteren het nodige geluk af te dwingen. Bij het bouwen van zeilsche pen werd in het verleden dit gebruik veelvuldig toegepast. Mevrouw Kwak haar man is sleepbootkapitein en ver blijft in Ivoorkust had giste ren geen moeite met het slaan van de eerste paal voor het project. De eerste woningen worden aan het einde van dit jaar op geleverd. Alle negen premie- A-koopwoningen zijn al ver kocht, evenals de twee wonin gen in de vrije sector. Alleen een aantal premie-B-koopwo ningen staat nog te koop. Drinkwater in orde Maassluis In het drinkwater van de Maassluise gif wijk; Steendijkpolder zijn geen afwijkingen aangetrof fen. De rapporten van de extra monsters, die de afgelo pen maanden zijn genomen geven geen reden tot onge rustheid. „Het. drinkwater is van goede kwaliteit", al dus Van der B'arg namens de gemeente Maassluis. „Het onderzoek stemt tot tevredenheid. Er worden nog steeds monsters in de wijk genomen. We zijn nu aan de laatste serie bezig." Vlaardingen De parkeer garage aan de Afrol komt de gemeente naar verwachting op twee a drie ton verlies per jaar te staan. Een vooralsnog geheim rapport van de orga nisatie van Vlaardingse on dernemers en de Kamer van Koophandel wijst dat uit. De besturen van CPN en PSP hebben er al op voorhand bezwaar tegen gemaakt, dat die verliezen worden ver haald op de Vlaardingse be volking. De berekeningen van de OVO worden, zegt voorzitter Harrie Dijkman, niet naar buiten ge bracht voor het overleg dat de ondernemers op 5 maart heb ben met de gemeente. Maar uil het geschatte jaarlijkse verlies kan worden afgeleid, dat OVO en Kamer van Koophandel re kening houden met een bezet ting van de garage van twintig procent of minder. Het overleg met de gemeente gaat vooral over de vraag of de winkeliers bereid zijn om mee te delen in de exploitatie van de parkeer garage. IDe besturen van CPN en PSP hebben, voordat donderdag de inspraakmolcn over de par- keernota gaai draaien, zich ge steld achter het standpunt van de bewonersgroep centrum. Volgens de twee linkse partij en, die een zetel in de gemeen teraad delen, spelen burge meester en wethouders met de plannen voor de garage aan de Afrol 'ondernemertje'. Zij zijn bang dat dit spel ten koste zat gaan van de bewoners. „Die parkeergarage", zegt CPN-bestuurder Jan Vons, „is een prestigezaak, die geen voordeel oplevert voor de be woners." De twee partijen vre zen dat de financiële tekorten op de bevolking worden afge wenteld en dat, als de parkeer garage niet voldoende klanten trekt, het betaald parkeren zal worden uitgebreid tot Indische Piet - van Koppen, de vice- voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijk polder, is blij met de positie ve uitslag van de onderzoe ken, maar plaats toch nog een aantal vraagtekens. „Onze chemische afdeling is nog bezig met het analiseren van de rapportage. Iemand uit de wijk heeft monsters met drinkwater in Duitsland laten onderzoeken en de Duitse geleerden kwamen tot een andere conclusie. Zij door Chris Woerts troffen wel fenol-achtige stoffen aan. De resultaten zijn naar ons onderweg en we willen eerst alles op een rijtje zetten voordat we defi nitieve conclusies trekken." Nico Kïkke, secretaris van de commissie: „Je moet ook kijken naar de weersomstan- dvgheden van de afgelopen maanden. De vorst heeft een belangrijke rol gespeeld. Het proces van penetreren is door de vorst vertraagd." De resultaten van het onder zoek geven geen aanleiding om alle waarschuwingen in te trekken. De bewoners moeten 's morgen 15 liter drinkwater laten wegstro mend Produkten uit de tuin mogen niet worden gegeten. Piet van Koppen: „we draai en de maatregelen zeker niet terug. Het onderzoek moet permanent doorgaan, want het staat nog lang niet vast dat er door de PVC-pijpen geen schadelijk stoffen bin nendringen. We moeten waakzaam zijn tot alle troep uit de grond is verdwenen." Van .der Barg: „Wij hebben nooir tegen de bewoners ge zegd dat ze water moesten laten doorstromen of geen groente uit de eigen tuin mochten eten. Die beperkin gen hebben ze zichzelf opge legd. Het drinkwater is goed, dus e£ is geen reden meer voor paniek." Wethouder Izaak van der Knaap is uitermate verheugd over de uitkomst van de tus sentijdse rapportage. „Het was een uiterst plezierige medeling", aldus de wethou der. „We willen het beste voor de bewoners en daarom is het zo verheugend dat de uitkomsten nu zo positief zijn." Naast de extra onderzoeken is toxicoloog Van Wijnen met een eigen onderzoek bezig. Hij onderzoekt de aspecten voor de volksgezondheid. Van der Knaap „Een geheel eigen onderzoek dus. De ex tra bemonstering is volgende maand afgelopen, maar het onderzoek van Van Wijnen gaat nog door, dus er is steeds controle op de kwali teit van het drinkwater." Buurt, Oostvvijk en Vetle- noordsepolder. „En dat gaat allemaal over de hoofden van de mensen, want inspraak is er in feite niet", vindt Vons. De inspraak gaat morgen avond van start. Van de be zwaren van bewoners. Kamer van Koophandel en onderne mers tegen de beperkte speel ruimte voor de insprekers heeft de gemeente zich weinig aangetrokken. Weliswaar zijn er drie extra inspraakavonden ingelast, maar over bouwplan, locatie, het principe-akkoord met Van Wijnen Vastgoed en do intentieverklaring van de deelnemende partijen kan niet worden gesproken. CPN en PSP zijn daar woedend over' „Het college moet naar de be volking luisteren", vinden zij. Schiedam De breuk tussen de gemeente Schiedam en de stadspost Vlaardingen/Sebie- dam is definitief. „Op grond van practische argumenten zijn we tot dat besluit geno men", aldus Van Tilborg. Ook de commissie financiën schaarde zich gisteren achter het besluit van de wethouder en zal niet aandringen op handhaving van de relatie met de Stadspost. Het voornemen van de wet houder, waar het college ove rigens nog een besluit over moet nemen, maar dat lijkt een formaliteit, is in het ver keerde keelgat geschoten van de directie van de Stadspost. Directeur Houke: „De ge meente heeft een rapport sa mengesteld waarin nogal wat fouten en onjuisheden zitten. Wij hebben uiteraard een te- genrapport opgesteld, maar de commissie financien kreeg maar tien minuten de tijd om ons raport te bestuderen. Een vreemde bestuurlijke gang van zaken, waar we het niet mee eens zijn." De kritiek van Cor van Til borg, op het functioneren van de Stadspost wuift Houke met een simpel handgebaar weg: ,,Uit een enqüete is gebleken dat 95 procent van onze klan ten tevreden tot zeer tevreden is over het functioneren van de Stadspost. Wij hebben een besteleorrectheid van 99,9 pro cent en dat is toch niet niks." De schrik zit er bij het publiek Fapendrecht Van een bouwplaats aan de Berkenhof in de wijk Wilgendonk te Pa- pendrecht zijn drie gloednieu we cv-ketels gestolen. Een van ketels was reeds gemonteerd in een in aanbouw zitnde wo- hing- Schiedam Een 16-jarige fietser moest met een gebro ken sleutelbeen en een lichte hersenschudding worden op genomen in het Schieland-zie- kenhuls. De jongen op de Westfrankelandsestaat schrok zo van een bus dat hij uitweek. De buschauffeur kon de jon gen echter niet meer ontwij ken en raakte zijn fiets, waar door de jongen op het wegdek viel. - f - Vlaardingen Het gemeente lijk woningbedrijf moet 4000 huizen zien kwijt te raken aan de woningbouwverenigingen. Wethouder Bas Goudriaan denkt dat op die manier de pe nibele financiële situatie van het bedrijf verbeterd kan wor den. Directeur M. F. Melis waarschuwde er onlangs voor dat het gemeentelijk woning- bezit dreigt te verpauperen. Op dit moment heeft de ge meente ongeveer tienduizend, vooral oude woningen in be heer. De woningbouwvereni gingen Samenwerking *77 en Patrimonium hebben er elk vierduizend. Dat woningbezit moet gelijk verdeeld worden over de drie verhuurders, vindt Goudriaan. De wethouder verwacht kort na de zomervakantie de resul taten van het overleg met de woningbouwverenigingen aan de raadsleden te kunnen voor leggen. Als de verdeling een feit is wil de gemeente, dat het woningbedrijf weer opdracht gever wordt bij de bouw van nieuwe huizen. Ook dat zou de positie van het gemeentelijk bedrijf ten goede komen. Sinds 1969 heeft de gemeente bijna alle nieuwbouw overgelaten aan de verenigingen. Eén. mogelijkheid om het drei gende tekort bij het gemeente lijk woningbedrijf op te van gen, het doorvoeren van huur- harmonisatie ineens, werd gis teravond afgewezen door de commissie voor- stadsontwik keling. „Een veel te drastische maatregel", vond PvdA er Kees van der Windt. na het incident met een bezor ger die de post thuis opstapel de overigens wel goed in: „Wij hebben een terugslag gehad. Hetzelfde effect is bij de PTT merkbaar als er vour 600 mil joen gulden, aan cheques zoek raakt," aldus Houke. „De risico's bij de Stadspost waren gewoon te groot. Het incident met de bezorger heeft heus niet de doorslag gegeven. Als gemeente verstuur je vaak heel gevoelige post. Van de so ciale dienst of van huisvesting. Als de PTT bij iemand een brief in de bus stopt die voor een ander bestemd is dan is het probleem snel opgelost. De man zet op de brief, fout adres, gooit hem op de bus en de PTT zoekt het verder uit. Met de Stadspost is dat natuurlijk moeilijker. Er kleven teveel nadelen aan Je Stadspost." Van Tilborg heeft inmiddels al met de directie van de PTT gesproken over aanpassing van het contract. De gemeente krijgt in de toekomst korting. s Burgemeester en wethouders van Schiedam nemen een kijkje op de straatmakerswerf. s Schiedam Het cremato- rium in Schiedam gaat in ieder geval in juni open, maar als het even kan al Sin de loop van de maand Smei en liefst nog eerder, p Dat zei wethouder Zijde- S veld gistermiddag. Het Swas één van dc p anten, fjdie ter sprake kwamen tij- dens het periodieke onder- houd tussen het college van B en W en de plaatse- li lijke pers, deze keer S plaatshebbend op de S straatmakerswerf van de s dienst gemeentewerken aan de Jan van Rïebeeck- weg in industriegebied 's- Graveland. In kort bestek schetste di~ recteur gemeentewerken Harm de Block hoe zijn ^organisatie door reorganï- 5 satie 'platter' is geworden, fj Er is bijvoorbeeld geen 5 plaats meer voor adjunct- S directeuren. De Block liet S een schema zien, dat ze- S ven hoofdafdelingen telt. Over het algemeen blijken de chefs van die afdelin- gen nogal aan de jonge H kant, bijvoorbeeld Frans H Griffioen als nieuw hoofd van stadsontwikkeling (hij 3 volgde de overleden Gus- taar Schaap op). Van Al- sphen bij bouw- en wo- ningtoezichl en Hans van der Vlist op civiele wer ken. Voorts zijn er de af delingen volkshuisvesting- /bouwkunde (onder lei ding van J. Deenik), grondbedrijf (chef: Ver- weij), administratie en economische zaken (Bovy) en plantsoenen (Hooge- weij). Griffioen, die voorheen bij de afdeling sociografie zat, zei zelf versteld te staan van de hoeveelheid plaat sen waar de gemeente aan het bouwen is. In de laat ste vijf jaar zijn er 2100 woningen bijgekomen, zei hij. Er zijn ook huizen ge sloopt, maar er rest een saldo van 1200 woningen erbij in de 'nettovoorraad'. Volgens Griffioen steekt dat schril af met het beeld dat de jaren zeventig te zien gaven. Dg laatste piek in de toename van het aantal woningen was in de tijd, dat het Hargplein en Kethel-Oost opgeleverd werden. Juist vanwege al die be drijvigheid op de bouw markt waren B en W eens naar de straatmakerswerf gegaan. Dat is, zoals direc teur De Block zei, in feite het 'zenuwcentrum* van gemeentewerken. Daar komen alle stenen van daan, alle riolen, alle pij pen in totaal moet er voor honderden miljoenen onder de Schiedamse grond zitten, laat staan nog wat er boven kwam. „Schiedam bestaat uit mil jarden stenen," aldus De Block. Van Kleef: blij mei weinig bouwen Schiedam PvdA'er Hans van Kleef besefte dat hij gis teren in de commissie ruim telijke ordening een aantal heilige huisjes omver schop- maar kon het niet laten. „Ik ben blij dat Schiedam in het eind van de jaren zeven tig en begin-jaren tachtig in de stadsuitleg nauwelijks wo ningbouw heeft gepleegd," poneerde hij ietwat provoce rend, „We hoeven onszelf daarvoor trouwens niet op de borst te slaan, want het is een toevallige factor die niets met visie te maken heeft," relativeerde hij gelijk het bouwbeleid uit die periode. De blijdschap van Van Kleef was ingegeven door de we tenschap dat de bouwstroom die Rotterdam en de groei kernen toen op gang bracht, hen nu voor gigantische pro blemen plaatst. Het socialisti sche raadslid zei het triest te vinden voor steden als Rot terdam, Hellevoetsluis en Spïjkenisse dat zij nu met die dure huurwoningen moeten leuren. „Ze raken ze niet meer kwijt, omdat de woon lasten veel te hoog zijn ge worden," betoogde hij. Dc Rotterdamse corporaties be seffen dat terdege. De 22 cor poraties hebben de handen ineengeslagen en proberen de woningen met gerichte acties gezamenlijk aan de man te brengen. „De toeters en belten zijn weer van stal gehaald. Een nieuw behan getje, een maand gratis huur, een nieuwe keuken. Ze doen alies aan aan om de hui zen te slijten. We mogen blij zijn dat wij daarvan versto ken blijven," aldus Van Kleef. „Een klein beetje visie kan Schiedam evenwel niet ont zegd worden. Wij hebben be wust de stadsverwarming buiten de deur gehouden. Ons gelijk is wat dat betreft inmiddels wel bewezen." Van Kleef hield zijn betoog naar aanleiding van een ver handeling over het bevol- kinsverloop. Dat cijfermate riaal duidt er op dat dc 'leeg loop' van Schiedam eindelijk tot staan is gebracht. Zie verder pagina 5. Den Haag Twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, is de straf die de Haagse rechtbank gisteren heeft opgelegd aan een 44-jarige Vlaardinger we gens de invoer van naar schat ting 3000 kilo hash. De handel was aan het licht gekomen, toen de politie in leden dne jaar gevangenisstraf september vorig jaar een inval genist. De raadsvrouw van de deed bij het sloopbedrijf van een 39-jarige Delftenaar aan de Rotterdamse weg in Delft. Deze kreeg voor zijn aandeel dezelfde straf. De officier van justitie, rar. H. Holthuis, had twee weken ge- Delftenaar had om een milde re straf gevraagd. De advocate van de Vlaardinger pleitte voor vrijspraak. Het tweetal is veroordeeld voor twee verschillende hashs- mokkels. In beide gevallen werd de softdrug, afkomstig van Cyprus, via het sloopbe drijf aan de Rotterdamseweg verdeeld. De ware hoofdver dachten in deze zaak zijn ech ter met achterhaald. Volgens mr. Holthuis liggen zij ergens in Zuid-Spanje te zonnen. De Delftenaar en de Vlaardinger hebben meegedaan omdat zij snel en 'makkelijk' aan geld wilden komen. Een derde verdachte, een 45- jarïge Rotterdammer die met de invoer van de hash uit het buitenland te maken heeft, zal op 5 maart voor de rechtbank verschijnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1