Schieland concentreert 330 bedden aan Blli-laan Havenkerk voor ondergang behoed Novotel blijft vernieuwen VLMRDHIGS DAGBLAD SCHIEDflMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GDORAMT van' Inspraak? Daar menen jullie geen donder 'Vlaardingen doet weinig aan hergebruik afval' SSSW blijft zwijgen Eerste paal show |j S voor ministerie Zonder banden Lia Berben laat 'erfenis' achter Geen geld voor Marco en Huug Waterweg: geen interesse voor fietspadenplan Polikliniek 'patiëntvriendelijk' Politie dringt 1200 toeschouwers terug 1 WATERWEG VRIJDAG 1 MAART 1985 Bewoners fel tegen plan parkeergarage Vlaardingen Een stortvloed van verwijten werd uit gestort over de hoofden van de wethouders. Felle, gro ve, emotionele verwijten, en soms bogen de bestuur ders daar het hoofd voor. „Maar wij schamen ons niet voor onze plannen om betaald parkeren in te voeren in de Vlaardingse binnenstad", zei wethouder Jan Ma- dem aan het slot van de inspraakavond. De kloof tus sen gemeente en insprekers bleek onoverbrugbaar. „Wij hebben geen parkeerproblemen en wij hoeven geen parkeergarage." Vlaardingen De vere niging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Wa terweggebied wil Vlaar dingse ambtenaren en raadsleden op sleeptouw nemen naar geslaagde projecten voor hergebruik van afval. „Men is in Vlaardingen nauwelijks op de hoogte van de mo gelijkheden voor herge bruik en dat is belache lijk", meent milieuconsu lent Dick J.G. Brand. De vereniging tegen milieube derf is hoogst ontevreden net het antwoord van de gemeente op een brief, waarin de moge lijkheden van hergebruik van afval op een rijtje werden ge zet Zo drong de vereniging er op aan het composteren van Daar botste dus de mening van de bewoners met die van de bestuurders van VVD en PvdA. Het verhaal van de li berale wethouder Jan Madera was: bouw drie garages, zet huizen op de open plekken en over vijf jaar bent u alle pro blemen kwijt en is Vlaardin gen een stad waar u trots op kunt zijn. „Dan zijn wij al onze centen kwijt", nep een bewo ner boven het gelach uit. „Er zijn geen parkeerproblemen. U maakt dure plannen en de be woners betalen het gelag." De bewoners waren ervan overtuigd dat de garage verlie zen zou opleveren. Grootwin kelbedrijf Bas van der Heijden deelt mee in de exploitatie en die heeft het verlies al op de begroting gezet, dus dat verlies komt er. redeneerde een be zorgde man simpel. En dan kon wethouder Bas Goudriaan uitleggen dat de garage al bij een bezetting van dertig pro cent winst zou opleveren, dat overtuigde de mensen niet. „De minimumlijders kunnen weer flink inleveren en de PvdA doet daaraan mee. Be dankt PvdA", riep een boze man. Maar de VVD moest de hard ste klappen opvangen. De wet houders Madern en Mariëtte Hoogendijk lachten verlegen, toen iemand zich hardop af vroeg: „Hoe heb ik nou toch zo stom kunnen zijn om op de VVD te stemmen, omdat die tegen het verkeerscirculatie plan was, Nou Zitten zij daar achter de tafel!" Hij was de enige niet die de houding van de WD, twee jaar oppositie partij en nu coalitiepartij, niet zag zitten. „Dat zijn mooie jon gens." Na drie uur praten trok Ma dera de conclusie dat de partij en niet tot elkaar kwamen. Hij verdedigde zijn partij tegen alle verwijten: „Wij zijn in het college gaan zitten om het al gemeen belang te dienen." Óver de kritiek van de aanwe zigen sprak hij de geijkte woorden: „Die nemen wij mee." Waarop hij nog iets 'meekreeg'. Een advies van Aad Struns, al jaren actief in de stedelijke organisatie stads vernieuwing. „Alle politiek partijen kunnen de inspraak uit hun verkiezingsprogramma schrappen", zei Struijs. „Dat is wel zo eerlijk, want daar me nen jullie toch geen ene don der van." afval te stimuleren. Het ge meentebestuur antwoordt dat zij daar weinig voor voelt, om dat Vlaardingen contractueel verplicht is een bepaalde hoe veelheid afval aan de AVE te leveren. Evenmin wil de ge meente het apart inzamelen van blik, textiel en oude kran ten bevorderen. „Hoe meer wij leveren aan de AVR, hoe lie ver", vindt wethouder Bas Goudriaan. „Ik heb zelden zo'n inhouds loos antwoord gezien", foetert Brand. De vereniging, die bij na een jaar geleden in de Stadsgehoorzaal de expositie Afval, hoop voor de toekomst* verzorgde, vindt dat Vlaardin gen er bitter weinig aan doet om afval nuttig te gebruiken. Brand bereidt nu een excursie voor ambtenaren en raadsle den voor, om hen de ogen te openen. Een jong bezoekstertje overhandigt de scheidende emanci patiewerkster een bosje bloemen. Schiedam De stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) blijft de openbaarheid schu wen. Gisteren deelde SSSW- gespreksleider D.C, Schenk mee, dat zijn bestuur afziet van publiekelijke mededelin gen over de gang van zaken rond de fusie van de vijf aangesloten bouwverenigin gen. Ook over het justitieel onder zoek en het onderzoek door het fraudeteam van het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en miheu wil men nog geen woord kwijt. „Misschien over een paar maanden," aldus Schenk, die het er in zijn bestuur over gehad heeft. AI meer dan anderhalf jaar hult het SSSW-bestuur zich in Maassluis De eigenaar van een auto die aan de Jan Steen straat in Maassluis stond ge parkeerd moet vreemd hebben opgekeken toen hij 's morgens in zijn wagen wilde stappen. Het voertuig stond weliswaar nog braaf op de plaats waar hij die de avond tevoren had ge stald, maar,„alle banden wa ren weg. Dieven hadden de wagen rustend op vier houten blokken achtergelaten. silzwijgen. Slechts nu en dan wordt sporadisch commentaar fegeven op een actualiteit. De SSW vreest dat elke uitlating naar buiten toe 'op dit mo ment' in verband wordt ge bracht met de uitgelekte affai re rond Cees Scbewe, de voor zitter van Schiedam Vooruit, tegen wie Onze Woning en Volkshuisvesting zich hebben gekeerd. Schiedam De pendeldien sten tussen Nijmegen en Schiedam zitten er voor Lia Berben op. Sinds gisteren hoeft zij haar aandacht niet langer te verdelen tussen het BKE-project in Nijmegen, waarvan zij de coördinatrice is, en het emancipatiewerk in Schiedam. Voor een flink aan tal genodigden nam zij gister middag in vrouwenontmoe tingscentrum Barrika afscheid van Schiedam. Als eerste Schiedamse emancipatiewerk- ster laat zij een grote hoeveel heid werk achter. Tijdens de begrotingsbehandeling werd door de PvdA geklaagd over de moeizame wijze waarop het emancipatiebeleid in Schie dam gestalte krijgt. Gé Brou wer drong er toen bij wethou der Luub Hafkamp op aan haast te maken met het instal leren van een werkgroep die het beleid vorm moet geven. De opvolgster van Lia Berben, die waarschijnlijk per I april in dienst treedt, knjgt voorlo pig als belangrijkste taak om die werkgroep op poten te zet ten. Voor de genodigden in Barri ka was de politieke sores giste ren van ondergeschikt belang. Lia werd ïn een feestelijke ambiance uitgezwaaid. Maassluis De familie Ros- man uit Maassluis is weer tot de orde van de dag overge gaan. Vorige week nog riepen sympatisanten op tot het stor ten van geld op de rekening van Huug en Marco Ros man, de winnaars van de Sterren- show van de VARA, die ech- .ter zonder prijzen naar huis gingen. „We hebben nog niet veel re acties op die advertentie ge had," aldus mevrouw Rosman. .Dat is misschien wel bet bes te ook, we voelen ons alweer een heel stuk beter. Het is na tuurlijk erg vriendelijk van de mensen geweest om aie adver tentie te plaatsen, maar we zijn het hele gebeuren eigen lijk alweer vergeten." Hef opge knapte inte rieur van No votel Schiedam Jan-Wülem Mrjinke maakte een uiterst tevreden indruk. De directeur van het Novotel Schie dam blijft aan de weg timmeren. Na de uitbreiding van zijn hotel met liefst veertig kamers in 1981, is nu be gonnen met de zoveelste vernieuwing van het gebouw. jaar Dan Inspelend op de specifieke ei sen van de Nederlandse bevol king heeft het restaurant een ware gedaantewisseling onder gaan. Annick Delvigne, een Belgische architecte, maakte het ontwerp. Gisteren toonde een blije Mijinke zijn nieuwste aan winst aan liefst 600 gasten. De renovatie van het restau rant is slechts het begin van een veel grotere opknapbeurt- AJLIe zalen krijgen een nieuw tintje en ook de kamers wor den volledig nieuw ingericht. Een karwei dat nogal wat tijd in beslag neemt, maar de di recteur hoopt voij toch alles klaar te he ka» hij zich opmaken voor de volgende klus. In 1986 bestaat het Novotel Schiedam tien jaar. Dat tweede lustrum zal op zeer uitbundige wijze wor den gevierd. Naaldwijk De belangstel ling uit het Waterweggebied voor een informatiedag over het herziene Zuidhollandse fietspadenplan was miniem. Uit het Westland kwamen wel ."n vijftig belangstellenden naar de dag. die de provincie in Naaldwijk belegde. Provin ciale waterstaat vertelde de bezoekers van het hoe en waarom van bet plan, dat de vrijliggende fietspaden omvat. De bijeenkomst in Pleïncen- irum in Naaldwijk was be doeld voor mensen uit het Weid and. Waterweggebied en Delft. De provincie houdt der tien van dergelijke informatie dagen. Naaldwijk was de voor laatste plaats. giaflllli»lltlinillil(flllllllllilllltllIUI!i!tlUIUltttttiilEltlillli!ll!tillllllltllllUII8HlUlflllll!milHt§ j Vlaardingen Tussen Nieuwelaan en Maassluis- sedijk werd vanmiddag een voorstelling opge voerd voor het ministerie van volkshuisvesting. Wethouder Bas Goudriaan en bewoner Piet Snoey sloegen eendrachtig de eerste paal voor de bouw van 51 woningwetwoningen en 9 premie- koopwoningen. Dat was voorlopig ook de laatste, want het terrein is nog niet bouwrijp. E De bouw moest op 1 maart officieel beginnen, anders zou de subsidie van het ministerie in gevaar komen, „Dat was dus een harde eis", zei een woordvoerder H van de gemeente. Maar het had nog heel wat voeten in H de aarde om aan die eis te voldoen. jg heistelling stond er nog niet. Die werd speciaal g voor het slaan van die ene paai uit de wijk Holy ge- S haald en ging daarna gewoon weer terug. 1 Ook het vinden van een betonnen paal kostte de nodi- ge moeite. Tijdens het vorstverlet lagen de fabrieken 1 S stil. de voorraad werd verkocht. Een week geleden be- f§ gon de produktie weer. Een betonnen paal heeft ech- s ter drie weken nodig om uit te harden, dus de nieuwe s s palen waren nog niet bruikbaar. De gemeente wist s echter één oude paal op de kop te tikken en voor de s voorstelling van vanmiddag was dat voldoende. iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiniiiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMtiimiiiiiiiinil Schiedam Wie over vijf jaar naar het Schielandzie- kenhuis moet, komt te liggen in het gebouw aan de Burgemeester Knappertlaan. Geleidelijk zal het zie kenhuis zijn bedden in de andere locatie, de vroegere Noletstichting aan de Stadhouderslaan, afstoten totdat in 1990 een aantal van 330 bedden zal zijn bereikt. 'Nolet' komt dan vrij voor psy chiatrie en andere aspecten van de geestelijke gezond heidszorg, zo is overeengeko men met het Delftse gasthuis Sint Joris en het regionaal in stituut Rxagg in Vlaardingen. De afdeling psychiatrie van het Schielandziekenhuis komt dan eveneens in het Multi- Functioneel Centrum (MFC), zoals Nolet gaat heten. Deze plannen spreekt bet zie kenhuisbestuur uit in een nieuw concentratiemodel, waarop algemeen directeur ir. een toe- plannen poliklini sche activiteiten aan de BK- laan onder te brengen is een verbouwing gemoeid, die uit eindelijk gunstig zal zijn voor de exploitatie. De lasten zullen naar verluidt 1,8 miljoen gul den per jaar lager komen te liggen. Gezien dit ontzaglijke voordeel rekent Peters er een beetje op, dat staatssecretaris Van der Reijden het bouwplan van Schieland voorrang geeft- Hei is één van de veertig bouwplannen, die ziekenhui zen in Nederland hebben inge diend. Voor veertien hiervan is een eerste tranche van 500 miljoen gulden beschikbaar, het zogenaamde Lansink-pot- je. Van die veertien projecten betreffen er elf nieuwbouw, de drie andere gaan om verbou wing. Het Schielandziekenhuis hoort bij die drie. Sfeer Vooruitlopend op dergelijke ontwikkelingen heeft het be stuur van het Schielandzie kenhuis al maatregelen geno men om de situatie op de poli kliniek aan ae tvassaulaan, dus achter het gebouw aan de BK- laan, te verbeteren. In het ka- l der van de actie Patiëntvrien- - delijkheid (een variant op het woord rmlieuvriendeliik) is i onlangs besloten de polikliniek j licht te verbouwen en qua sfeer te verbeteren. Gisternud- j dag waren de resultaten daar- f van zichtbaar. Warme kleu ren. meer planten en een open structuur (de glazen wanden zijn weggebroken) moeten de patiënten tneer op hun gemak stellen. In totaal heeft het ziekenhuis 195.000 gulden over voor de 'patiëntvriendelijkheid* Een deel van het budget is voor de golikhniek gebruikt, wat chieland verantwoord vindt j omdat steeds meer mensen po« liklinisch behandeld zullen gaan worden. 1 Schiedam Een enorme vuurzee heeft gisteravond distilleerderij De Lokomo- tief in de as gelegd. Om wonenden aan de Lange Haven en de Hoogstraat werden door politie en brandweer geëvacueerd, omdat er groot gevaar be stond voor overslaan van de vlammen. Inderdaad zag een menigte van 1200 toeschouwers hoe de aangrenzende galerie 't Koets- huys van An van den Brand schade opliep, maar met man en macht kon de brandweer voorkomen dat ook de voor miljoenen gerestaureerde Ha- venkerk van Johan Maasbach door het vuur getroffen werd. Om tien over half acht zagen Schiedammers, die zich voor koopavond naar de binnenstad begaven, rook opstijgen boven De Lokomotief, ook wel kie kend als distilleerderij Mel- cherSv Op de zolder lagen ba len stro en kartonnen dozen en in een mum van tijd stond het monument, evenals de twee belendende percelen die bij de distilleerderij horen, In lichtelaaie. De brandweer voorzag, dat het dak zou instorten. Omdat dit uiterst riskant was voor het talrijke publiek, deed de poli tie alle moeite de menigte te- rug te dringen tot voorbij de Appeimarktbrug. Zelfs de ver vaarlijke diensthond van de politie deed de nieuwsgierige toeschouwers echter nauwe lijks terugdeinzen. Dat veran derde enigszins, toen iemand door de hond gebeten werd. Ondertussen zette gemeente werken de Lange Haven aan weerskanten voor het verkeer af. Pas om tien uur (er was .6000 liter water per minuut ge bruikt) kon de brandweer, aie assistentie had gekregen van het Vlaardingse korps, het sein 'brand meester' geven. De po litie bleef het gebouw 's nachts bewaken en vanochtend werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, maar het zag er naar uit dat dit lang zou gaan duren- Eigenaar van de distil leerderij is de 40-jarige Pieter Adriaan Vonk, een wijnhan delaar uit Driebergen. In de distilleerderij waren nog waardevolle goederen, opgesla gen, die grotendeels verwoest zijn. „Ontzettende zonde," al dus waarnemend museumdi- reetrïce Clara Stroman, die al eerder gepoogd had bijzondere jeneverkruiken en dergelijke naar 'het Stedelijk Museum overgeheveld te krijgen. Het beroemde flesjesmuseum van Rein Melchers lag al wel aan de Hoogstraat „Gelukkig is dat gered," aldus Clara Stroman. Begin november al had boven dien de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) pa pieren en goederen in .beslag genomen. Onder leiding van officier van justitie mr. RA.F. Gerding is dit strafrechterlijk onderzoek naar fraude nog steeds gaande. Niettemin heeft een woordvoerder van justitie de eerste indruk, dat de brand hier los van zal staan. „Alles wat waardevol was voor het onderzoek, was ten slotte in beslag genomen." zei hij vanochtend. Bovendien had de politie vanochtend jus titie nog niet van de brand op de hoogte gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1