'Cursisten worden weer eens de dupe' SPORT 15 'Dat willen de mensen: radio dicht bij huis' B SW vanavond nog compleet Harga terug naar afdeling Snelle expansie van Rosemount SOMS toch bij ziekenomroep rn,^,manc g skï&m. CORVER BLIJFT SPORTAGENDA ELLY VAN BREE HEKELT ADVIES AAN MINISTER Heien gaat gewoon door Cursus voor reanimatie Begraafplaats groter Hollandiaan bijna uit de zorgen Shirtsponsor Excelsior M Nieuw record Marius de Snayer Kuitert naar Poitiers Maassluis Het zit Elly van Bree, directrice van het Maassluise vor mingscentrum De Maas kant, niet lekker. Nu de partiële leerplicht dreigt te worden afgeschaft komt de positie van de kansarme leerlingen nog meer in gevaar. „Een absurd plan", briest Elly van Bree. „De leer lingen die toch al tussen de wal en het schip waren geraakt hebben dan hele maal geen stok meer ach ter de deur om nog iets te gaan doen. Een commissie van wijze mannen heeft het advies opgesteld en naar de minister gestuurd. Hoe ze aan de informatie komen is mij een raadsel. Bij ons zijn ze niet om in formatie geweest en wij zijn toch geen klein vor mingscentrum. Misschien wel het grootste van Ne derland, maar nog nooit heeft iemand ons om ad vies en inlichtingen ge vraagd. Een schande ge woon." Elly van Bree is oprecht boos. De directrice, die vorig jaar het roer over nam van Andries Greiner, verwacht weinig heil van de komende maatregel van de minister. „Kinde ren die de school niet hebben afgemaakt of werkloos zijn kunnen zich hier nog nuttig maken. In het begin gaat het best wel stroef, maar je ziet toch vorderingen. Natuur lijk zijn' er altijd uitzonde ringen, maar het gros heeft het hier toch uitste kend naar de zin. Komen hier weliswaar omdat het verplicht is, maar gaan wel met nodige kennis v/eg." Het vormingscentrum heeft in de loop van de ja ren heel wat jongeren op weg geholpen. Probleem gevallen vaak, die zich niet thuisvoelden op een LTS, LHNO, Mavo of Havo. „Wij werken aan door Chris Woerts het zelfbewustzijn van de leerling. Ze zijn voor een groot deel vrij in hun doen en laten. Kijk, ie mand die gaat solliciteren Elly van Bree: „Veel van de leerlingen komen na de oplei ding aan het werk". is toch een beetje bang. Maakt tijdens een sollici tatie vaak een zenuwach tige indruk en wordt dan afgewezen. Hier op school werken we hard aan de presentatie van de leerlin gen naar buiten. Dat blijkt te werken, want veel van onze leerlingen komen na de opleiding op onze school aan werk." En daarom maakt Elly van Bree zich zo boos op de wijze mannen die het allemaal veel beter weten, maar nog nooit een stap in het vormingscen trum hebben gezet. „Echt, de opleiding voldoet. De doorstro ming naar het bedrijfsleven komt langzaam op gang. Wij zijn klein begonnen, met wei nig mogelijkheden, maar nu is bijna van alles mogelijk op ons centrum". Niet alleen de Maassluise be volking heeft de weg naar het vormingscentrum aan de Westlandseweg gevonden. Overdag zitten er cursisten uit vrijwel alle Waterweggemeen ten en het gehele Westland. In de avonduren nemen de vol wassenen bezit van het vor- mingscentrrum. De meest uit eenlopende cursussen worden dan gegeven. Talen, mode, verzorging en alfabetiserings- cursssuen groeien in popularti- teit. Het aanbod wordt ko mend jaar zelfs nog uitgebreid. „Het gebouw is nu alweer te klein", aldus EUy van Bree. „We zijn met het ministerie in onderhandeling om er nog een vleugel aan te bouwen. Eerst werd er heel afwijzend op ge reageerd, maar we mogen nu toch komen praten. Het is te hopen dat er iets uitkomt, want het vormingswerk voor ziet wel degelijk in een be hoefte. De cursisten dreigen weer eens de dupe te worden van de bezuinigingsmaatrege len. Onbegrijpelijk, want de jeugd is de toekomst. Worden zij goed opgeleid, dan is dat al leen maar voordelig voor de maatschappij". Rotterdams Nieuwsblad dinsdag UW 5 maart 198S Schiedam „Ach, zeg nou zelf, wat gebeurt er nou in de2e stad? Niks toch..." Matthijs Rorije ziet zijn woon plaats niet als een bruisende mensenmassa, waann om de haverklap iets vermeldenswaardigs gebeurt Toch ziet hij legio mogelijkheden om lokale radio in Schie dam uit de verf te laten komen en de gemeenteraad vond dat gisteravond ook. Binnen enkele maanden kan Schiedam een eigen radiosta tion hebben. De stichting Stad- somroep Schiedam werd er kend als representatieve in stelling om een zendmachti ging te verkrijgen. door Mari Timmermans „Dat is het nou wat de mensen willen: radio dicht bij huis. Gewoon de deur uitlopen en een verzoekplaatje aanvragen of over iets een praatje ma ken." Matthijs' ideaal is een soort winkelpand in het hartje van de stad, waar iedereen zo maar kan binnenlopen. „Radio Rijnmond staat nog veel te ver van de mensen af; zeker voor de niet-Rotterdammers. Bo vendien vind ik de program mering verkeerd. Er is eigen lijk alleen popmuziek en met zo'n omroep moet je geen Hil versum 3 worden. Het moet voor elk wat wils zijn. Pop, maar ook klassiek." piraterij Matthijs deed in de piratens- feer radio-ervaring op en voelt zich met de betiteling 'radio freak' wel aangesproken. „Het is natuurlijk niet zo dat de Stadsomroep Schiedam (SOMS) een soort Boemerang formule moet gaan hanteren. Op eert gegeven moment groei je daar toch uit. Nee, we wil len nu échte radio maken en dat heeft weinig meer met pi raterij te maken." Matthijs zou voorlopig al erg blij zijn met een half uur zend tijd per dag, Van de gemeente Schiedam verlangt de SOMS vier dingen. Beschikbaarstel ling van het kabelnet, wat geld om de aanloopkosten te financieren, de bereidheid om informatie aan te dragen en om zich niet met de program mering te bemoeien. „De meeste geschilpunten zijn al in de laatste versie van de Omroepwet geregeld. Het ka belnet is in principe vrij en geen enkele overheid mag iets over de programmering te zeg gen hebben." De vrees dat da kabelexploitant, ïn dit geval de gemeente, zeggenschap eist over de programma's, lijkt Matthijs ongegrond. „Natuurlijk wil de gemeente zo'n radio best gebruiken voor wat informatieverspreiding, maar ik denk niet dat ze dat willen afdwingen, Trouwens, dat mógen ze niet eens. De SOMS is natuurlijk alleen maar blij met gemeentelijk nieuws, dus daar zullen we ook geen ruzie om maken." Over het tweede SOMS-ver zoek, dat over de centen, zal meer beroering ontstaan. Ge meentebesturen redeneren te genwoordig van 'ze doen maar, als het maar niks kost'. De Schiedamse gemeenteraad zal er, naar Matthijs' verwach tingen, eerder toe besluiten dat de SOMS maar gebruik moet gaan maken van de studio-ap- paratuur van de al bestaande ziekenomroep. Rorije: „Leuk is dat niet. We zouden liever meieen met een eigen studio willen werken. Ik snap natuurlijk wel dat we op een rottijdtip met dit verzoek komen. Tien. vijftien jaar gele den, was het misschien geen punt geweest. Voorlopig zijn we alleen maar blij als we ra- Vlaardingen Het ter rein tussen Maassluisse- dtjk en Nieuwelaan mag dan nog niet bouwrijp zijn, er wordt toch geheid voor 51 woningwetwo ningen en negen koop woningen. „Er zijn door de vorst wel problemen geweest en de start van de bouw is een paar keer uitgesteld", vertelt direc teur Nico Nieuwstraten van opdrachtgever Sa menwerking '77. De bouw is dus niet, zoals wij vrijdag meldden, na het slaan van de eerste paal weer stilgelegd. Ter wijl gemeentewerken nog druk bezig is met het aanleggen van de riole ring wordt een stukje verderop de ene paal na de andere de grond in gejaagd. „Een ^beetje uniek was het wel", zegt Nieuwstraten, „want de officiële eerste paal die vrijdag werd geslagen was ook werkelijk de eerste paal. Schiedam De eerste emoties zijn naar de ach tergrond verdreven. Twee nachtjes na het echec in Venlo heeft Dick Buite laar ze weer allemaal op een rijtje. Een 'must' trou wens, omdat SW zich vanavond op Harga in de inhaalwedstrijd tegen SC Cambuur (aanvang 19.30* uur) geen tweede afgang kan veroorloven. De oe- fenmeester van de Schie damse eerste divisieclub heeft z'n spelers vooral gewezen op een professio nele instelling en heeft uit de Noordlimburgse 'veld slag' zowel de plus- als, minpunten uitvoerig de ronde laten doen. „Veel praten en overredings kracht gebruiken om de groep weer naar je hand te zetten", blikt de Brabantse ijzervreter op dat groepsgesprek terug. „Je bent natuurlijk nooit af hankelijk van een scheids rechter. In dit geval was hij wel de rode draad door het hele gebeuren, maar dal neemt niet weg, dat er een aantal on nodige gele kaarten is geval len. Wet een speler de zestien meter in laten gaan en dan op de middenlijn een balletje wegschoppen na een fluitsig naal, dat wil er bij mij niet in". Buitelaar heeft z'n selectie vooral gewezen op de met sen- timenten beladen thuiswed strijd van zondag tegen De Graafschap. De sportinstruc- teur moet het dan op 2eker doen zonder Rob Kdevermans (nag een duel geschorst), Henk Salari, Jan Könemann, Hans Neeskens en Harry van Kapel, door Donald Bax Bovendien is het nog maar de vraag of Jan Mulder weer be schikbaar is. „Ze hebben dus zelf hun ploeg verzwakt. Dat zijn zaken die niet kunnen", aldus Buitelaar, „Ik houd van een positieve wedstrijdagres sie. maar dat mag nooit in zul ke zaken ontaarden". Gezichtsverlies Voor de confrontatie van van avond geldt." dat beide teams het gezichtsverlies van dit weekeinde moeten goedma ken". „Misschien een voordeel tje voor ons", hoopt Buitelaar. „Cambuur heeft nog steeds de druk te moeten presteren en te moeten promoveren. En dat moet dan gebeuren in 'éen slechte sfeer en een rotte orga nisatie". Kortom, Buitelaar heeft geen pessimistische ge voelens over de afloop. „Ze ker", zegt hij, „als iedereen weer wat vertrouwen heeft opgedaan en iedereen zich aan het tactisch concept wil hou den. Daar hebben we gister avond op getraind". In dat stramien moet Chris Treling de verdelende en heersende factor zijn. Buite laar kiest voor Mark Wotte als rechtsback en schuift Van Ka pel door naar het middenveld om Bults en Erkelens te kun nen afstoppen. Voorin moet Könemann naar alle waar schijnlijkheid het veld ruimen voor Peter de Haan, met wel ke ingreep de trainer de offen sieve drang van het genoemde Friese tweetal hoopt af te straffen. Omdat' Mulder ook gisteravond nog niet heeft ge-' tratnd, staat Jeffrey Oost weer linksback. De vermoedelijke opstelling van SVV; Dieven, Watts, Warnaar, Salari, Oost, Neeskens, Van Kapel, Treling, De Haan, Van Volzen en Van Delft. Curieus duel om de bal in de wedstrijd tussen Oranje Nas sau en Tjoba {witte broek). De Vlaardlngers behaalden een belangrijke 12-9 overwinning. dio kunnen maken en als dat bij de ziekenoproep moet, dan moet dat maar." Matthijs Rorije: „Lokale ra dio moet geen imitatie van Hilversum 3 zijn." Schiedam Rosemount Bene lux mag dan van oorsprong een Amerikaans bedrijf zijn, het was toch de trotse drie kleur die centraal stond bij het slaan van de eerste'paal voor een splinternieuw onderko men aan de 's-Gravelandse- weg. Nadat mr.L. Soule namens het bedrijf de paal de grond in had geslagen, werd, vergezeld door een enorme knal, een Neder landse vlag gelanceerd, die hangend aan een parachute geruime tijd boven het be drijfsterrein bleef hangen. ue genodigden wachtten niet tot het moment dat de vlag uit het gezichtsveld was verdwe nen, omdat de gesuag vallen de regen daartoe niet uitnodig- de. Rosemount is sedert vijf jaar in Schiedam gevestigd- De snelle expansie is nodig ge worden, omdat de Amerikaan se "moeder' de Schiedamse vestiging heeft uitgekozen voor het assembleren van een nieuw digitaal procesregelsys teem. Tot voor kort werden vanuit Schiedam nog uitslui tend verkoop- en service-acti viteiten ontplooid. Maassluis Bij een hart stilstand is het van le vensbelang dat men pre cies weet hoe men mond- op mondbeademing en hartmassage moet toepas sen. Deze technieken kan men leren op de reani- matlecursus die vanaf 5 maart wordt gehouden in gebouw Fysieo aan het Zandpad 1. De deelnemers moeten vijftien gulden inschrijf geld betalen en kunnen na afloop van de cursus gratis meedoen aan een herhal in gsprogramm a Schrijfavond De afdeling Schiedam van Amnesty houdt vanavond in de Blauwe Brug van «even tol negen uur haar maan delijks schrijfavond. Er kunnen brie ven worden geschreven voor gevan genen in Zuid-Korea en de Sowjet- Unie. Om te protesteren tegen de schending van de mensenrechten in Joegoslavië worden handtekeningen verzameld. Huisvrouwen Medewerkers van de belastingwinkel in Schiedam geven woensdag voor lichting over belastingzaken voor de afdeling Vlaardingen van de Neder landse vereniging van huisvrouwen. Die bijeenkomst begint om tien uur in gebouw Triangel aan de Fransen straat in Vlaardingen. Maassluis De algemene be graafplaats in Maassluis wordt uitgebreid. Burgemeester en wethouders hebben ingestemd met het voorstel. Het plan om tot een grotere begraafplaats te komen omvat twee fasen. Eerst wordt de sloot tussen de begraafplaats en het Prinses Julïanaplant- soen gedempt. Dat zou nog dit jaar moeten gebeuren. Het tweede gedeelte moet in 1988 worden gerealiseerd. Door de herinrichting van de begraafplaats wordt het aantal graven aanmerkelijk groter De uitbreiding van de begraaf plaats is dringend noodzake lijk. Tegen het einde van deze eeuw is de beschikbare capaci teit uitgeput. De kosten van het plan bedragen 235.000 gul den. Vlaardingen Zowel Oranje Nassau als Harga werkte een belangrijke wedstrijd af in verband met de dreigende degra datie voor beide korfbal teams. Nassau hield het hoofd boven water tegen Tjoba. Harga was minder gelukkig en ging in eigen huis ten onder tegen WION. Verder verloor ODO Maasland van KOAG (8-7) en Spirit van Thor (12-6). Vlaardingen besloot met een 5-5 deling tegen KNS. Oranje NassauTjoba 12-9 In tegenstelling tot de vorige wedstrijden bleken de Vlaar- dingers nu wel in staat op be slissende momenten de bal door de korf te mikken. De ploeg van Maarten Goettsch speelde een sterke wedstrijd, maar bleef de eerste dertig mi nuten vooral in de race dank zij Henk Naves, die maar liefst driemaal scoorde. Direct na het rustsignaal (7-4) werd het wederom door Naves 8-4, Dit gaf Nassau vleugels en het stootte door naar 12-5. Overige treffers Nassau: Antoinette Kamermans en Ton Sluimer (2x), Rolf Pïeck, Anja van der Koolj, Bram van Zelm en Mo nique Jonkheit (lx). HargaWION 7-8 Strijdend ging Harga ten onder. Van meet af aan hadden de Schie dammers voldoende winstkan sen. Waarschijnlijk door de ze nuwen ging de bal echter niet door de korf. Dat lukte pas drie minuten voor rust. Toen echter had WION al driemaal raak gemikt. Halverwege was het 2-4 door een. treffer van Freek Veer. De laatste tien minuten kreeg Harga eindelijk het geluk aan z'n zijde en werd de hatelijke 4-8 veran derd in 7-8. De gelijkmaker hing lange tijd in de lucht, maar bleef toch uit. Scores Harga: Freek Veer (3x), Koos van Leeuwen <2x) en Nicolette Rissema en Lene de Goede (lx). KOAGODO 8-7 Een matige wedstrijd door de vele fouten aan beide kanten. ODO moest van meet af aan tegen een achterstand opboksen, zo ook halverwege: 4-3. Na rust kon den de Maaslanders, ondanks het inbrengen van Teunis- Jean van Barneveldt voor Ar jen Zonneveld het evenmin bolwerken. Scores: Bram Ha- riemaaijer en Jan-Henk de Vast (2x), Anja Noordam, Fen ny Broek en Van Barneveldt lx). KNSVlaardingen 5-5 KNS wist voor aanvang al. dat Har ga was gedegradeerd, maar speelde toch en weer veel te hand. Bij Vlaardingen ontbrak coach Van Nijnatten en cat was goed te merken. Vlaardin gen moest iedere keer een achterstand wegwerken (rust 8-1 zelfs) en slaagde daar voor de helft in via treffers van Jaap Kranenburg (2x), IJs brand den Breems <2x) en René Zwets. Vlaardingen Als burge meester en wethouders van Vlaardingen het positieve ad vies van de Sportraad (VRSR) overnemen, is de voetbalver- enigins De Hollanden bin- Het bestuur van de vierdeklas ser- ziet. eigenlijk slechts één overlevingskans. Het heeft de gemeente gevraagd de schul den van de vereniging .over te nemen, waarbij de eigendoms rechten van de accommodatie in sportpark 't Nieuwelant aan de gemeente worden everge dragen. Over deze zaak zijn al enkele gesprekken gevoer tussen be stuursleden van De Hollandi aan en vertegenwoordigers van de gemeente. Aan de hand daarvan heeft het dagelijks be- J. ftön nrt. Maassluis Het bestuur van Excelsior Maassluis gaat vol gend seizoen met een *.ndere shirtsponsor in zee. Hoewel Rabobank De Maaslanden dol graag de verbintenis met de eersteklasser wilde verlengen en zelfs het totale bedrag vooruit wilde betalen om Ex celsior de gelegenheid te ge ven een nieuwe bestuurska mer te bouwen—, lopen de spelers van Excelsior over een paar maanden met de aandui ding Drop Schoonmaakbedrij ven op het tenue. Drop kan Excelsior financieel beduidend moer bieden dan de Rabobank. Bovendien had het bestuur van Excelsior, los van de aan bieding van het bankconcern, al middelen vrijgemaakt om tot de hoognodige— bouw van een bestuurskamer te ko men. Zaandam Marius de Snayër won in Zaandam een wegwed strijd over dertig kilometer. De atleet van het Vlaardingse Fortuna voltooide de afstand in 1.41.55, waarmee hij het oude clubrecord van Henri Rieclijk met 2.15 minuten ver beterde. Riedijk zelf dook eveneens onder het oude club record met een tijd van 1.43.24. Karei Leeuwangh liep een nieuwe persoonlijke besttijd in 1.52.53, goed voor een zevende plaats bij de Veteranen I. Hans Kleinekort Het de klokken stilstaan op 1.58.20 (p.r.),,ter wijl Bertus Stichter met-een tijd van 2.02.45 liet zien, dat er na een langdurige blessure weer rekening met hem moet worden gehouden. Schiedam John Corver blijft ook volgend seizoen trainer van Ursus. Gister avond bereikten het bestuur van de Schiedamse vierdek lasser met de oud-prof over eenstemming over verlen ging van het contract. Op sportpark De Langen BogCrt gaat Corver, die Ursus vorig seizoen naar de KNVB 'te rugbracht, z'n vierde seizoen Maassluis Jurgen Kuitert neemt zaterdag 13 april met een Nederlandse selectie deel aan een sterk internationaal toernooi in het Franse Poi- j tiers. De Maassluise judoka, uiteraard uitkomend voor het Mahorokan van Koos Henneveld, verschijnt in de gewichtsklasse tot 86 kilo -op de mat. DINSDAG 5 HAART Voetbal: 19-30 SW-SC Cambuur. 20.00 Buitengewone ledenvergade ring DVO'32 In clubgebouw (Mara- ihonweg. Vlaardingen); Biljarten: 19 30 Voorronde derde klasse band- stalen In De Gouden Leeuw te Vlaar dingen; 19-30 Voorronde jweeda klasse bandstoten in Calè Rotterdam te Vlaardingen (poule 1). WOENSDAG 6 MAART Voetbal: 19.00 SFC—WK (vr, terrein GLZ Rotterdam); Biljarten: -19.30 Voorronde derde klasse bandstoten Jn Café Rotterdam ie Vlaardingen (poule 2); 19.30 Voorronde tweede klasse öandstoten in Corry en Dlck te Schiedam (poule 2); Zaalvoetbal: Werstwijkhal Vlaardingen: 21.00 VS v—Steeds Hoog er. 21.50 DVO '32J ugo si avya; Hockey: 19:30 Rotterdam 3—Evergreen (b. vr, kunstgras).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2