Bij OVO gaat face-lift binnenstad vóór garage a 'Dijkman is egotripper9 Schiedam krijgt TV 5 op de buis Rimpels op de koffie snel verleden tijd Gehuwde vrouw recht op wwv VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Haften voorspelt blokkades m Woudhoek Bevolking in computer Inval in videotheek Eerste paal Spring Grove Entree Wiersma: Winkeliers hebben ruzie SOMS zoekt vrijwilligers Koren uit drie steden Kristallen glas voor Van Reeuwijk Minder verkeer door Lekstraat T Mil 11 WOENSDAG S MAART !98S Vlaardingen Eerst moet het cen trum een face-lift krijgen en dan pas kan er worden gedacht aan de bouw - van een parkeergarage. Dat is de kern van het vijf-fasenpian dat de voorzitter Harry Dijkman van de or ganisatie van Vlaardingse ondeme- mers (OVO) gisteravond aanbood aan 1 de gemeente. Een onbetaalbaar plan, oordeelden de wethouders. Volgens de ondernemers zal de ge meente op de parkeergarage aan de Afrol tot in lengte van jaren tonnen verlies leiden. Zij willen eerst de Vlaardingse binnenstad aantrekkelij ker maken voor het winkelend pu bliek, door met de gemeente een bouwplan te ontwikkelen voor de zuidkant van het Veerplein. „Want die plek is gezichtsbepalend", zei OVO-voorzitter Harry Dijkman. De Afrol en het Weeshuisplein moeten volgens het plan voorlopig worden ingericht als parkeerterreinen. De gemeente was bepaald niet inge nomen met het OVO-plan. „Wat bent u nou aan het doen", vroeg wethou der Mariëtte Hoogendijk (VVD) zich af. „Als dit plan wordt uitgevoerd kunnen de open plekken niet op kor te termijn worden bebouwd en dat kost goud geld. Veel meer dan een parkeergarage." Haar collega Jan Madern zei dat de OVO met haar plan de kans op een parkeergarage ■weieens helemaal zou kunnen ver spelen. „Het is maar de vraag of die over een paar jaar nog zo gemakke lijk tot stand kan komen als nu." Over de face-lift voor de binnenstad hoeft de OVO zich geen zorgen te maken, zei wethouder Bas Goudri- aan. In de meerjarenbegroting is zes ton opgenomen voor het opknappen van het Liesveldviaduct. De 'pis- hoekjes', zoals Goudriaan ze noemde, bij Hema en C A worden vervan gen door trappen. De onderhandelin gen met een belegger over een bouw plan voor de zuidzijde van het Veer plein zijn in een vergevorderd sta dium. „Voor het einde van het jaar kunnen wij een globale schets laten zijn." Voor het plan van de OVO had ook hij geen goed woord over. „U bent niet tegen een parkeergarage, maar schuift de beslissing voor u uit." Alle kritiek was voor Dijkman en de zijnen echter nog geen reden om op hun voorstel terug te komen. Schiedam De Schie- damse politie heeft giste ren een inval gedaan bij videotheek Ranie aan de Lorentzlaan. De eigenaar zag honderden video-ban den in beslag genomen. In samenwerking met de Buma wordt nu onder zocht of het om illegale of legale'banden gaat. Maassluis vermindert ogb in gifwijkniet m De eerste paal voor de nieuwbouw van Spring Grove gaat de grond in. Schiedam „De voorwas heeft wat lang geduurd, maar deze paal is de eerste stoot voor een ongetwijfeld schone hoofdwas." Veel cryptischer had burgemeester Reinier Scheeres gisteren niet kunnen zijn. Hij sprak deze gedenk waardige woorden vanaf een ietwat gammele keukenstoel. Aanleiding was het slaan van de eerste paal voor het nieuwe bedrijfspand van Spring Gro ve Services in de 's-Grave- landse polder. Het bedrijf, dat is gespecialiseerd in de ver huur en behandeling van lin nen, bedrijfs- en veiligheids- kleding, hoopt medio dit jaar het onderkomen aan de Wa rande/Nieuwe Haver» voor het nieuwe complex te kunnen verruilen. „De mensen aan de Nieuwe Haven zijn daar ongetwijfeld blij mee", schatte Scheeres in, daarmee doelend op de na drukkelijke wens van de buurt dat het bedrijf in verband met overlast uit hun woonomge ving zou verdwijnen. „Ik her inner me van één mevrouw zelfs het verhaal dat zij dage lijks rimpeltjes op de koffie had. Spring Grove zou daar van de schuld zijn", illustreer de hij de weerstand met een simpele anecdote. Ook directeur Leah zei blij te zijn dat die periode bijna is af gesloten. Als belangrijkste re denen voor de verhuizing noemde hij het feit dat het be drijf dankzij de expansiemoge lijkheden in Nederland uit z'n jas dreigde te groeien en de wenselijkheid om met een mo derner machinepark de servi ce en kwaliteit nog beter te kunnen garanderen. Scheres toonde zich tenslotte de derde tevreden partij. „Het is weliswaar moeizaam gegaan, maar we hebben uw bedrijf voor Schiedam weten te be houden. Dat geeft de werkge legenheid een belangrijke im puls." Vriendelijke woorden. Scheer es, Leah en de tientallen, geno digden besloten er buiten vechtend tegen de felle wind het glas op te heffen. Iedereen tevreden. Schiedam De bewoners van Woudhoek-Zuid zou den juist blij moeten zijn met een nieuwe weg naar tennispark Kethelhaghe, vindt CDA-raadslid Wout van Haften. Hij begrijpt hun verzet niet. De bewoners van het De La Marplein zijn met succes in beroep gegaan tegen de aan leg van de weg. Zij vrezen verkeersoverlast. Nu de pro vincie hen in het gelijk heeft gesteld, is het gemeentebe stuur op zijn beurt in beroep gegaan bij de Raad van State. Een goede zaak, vindt Van Hafien, Hij wijst de Woud hoekers erop dat, als de ont- sluitingsweg ten westen van verpleeghuis Driemaasstede er niet komt, de rest van de wijk met de overlast komt te zitten. „De bezoekers van de tennishal zullen hun auto's 'dan op de woonerven parke ren. Dat geeft veel hinder. Daar komen nog blokkades van." De CDA'er vindt dat de ge meente de plicht heeft om een weg aan te leggen. Er was immers een garantstel ling, die niet in gevaar mag worden gebracht. Bovendien moeten politie, brandweer en transporten snel het tennis- centrum kunnen bereiken, vindt Van Haften. Schiedam Kersvers in de gemeenteraad en nu al schriftelijke vragen: PvdA'er Jacob Wiersma treedt daar mee in de voetsporen van Herman Noordegraaf, die in 1977 ook zo'n nummer ten beste gaf, pal nadat het PPR- lid oud-wethouder Hans van der Wilk was opgevolgd, Wiersma, die politiek een bredere ervaring heeft dan de meeste Schiedamse ge meentebestuurders (hij werkt onder Piet Dankert in Europees verband), haalt er een richtlijn van de EEG bij om aan te tonen dat ook ge huwde vrouwen aanspraak moeten kunnen maken op een wwv-uitkerïng door de gemeentelijke sociale dienst. Aan de hand van een artikel uit het Nederlands Juristen Blad redeneert Wiersma dat vrouwen, ook als zij geen kostwinner zijn, al sinds 23 december aanspraak moeten kunnen maken op een uitke ring op basis van de wet werkloosheidsvoorziening. Maar het kabinet-Lubbers verzuimt hiertoe maatrege len te treffen. Toch is er een vonnis van de Haagse recht bank in een kort geding, aangespannen door de FNV tegen de Staat der Nederlan den, en hieruit 2ou moeten volgen dat vrouwen toch minstens vanaf 1 maart voor de uitkering in aanmerking behoren te komen, aldus "Wiersma. Wethouder l2aak van der Knaap. Maassluis De bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder krijgen over het jaar 1933 geen korting op de onroerend-goedbelas ting (OGB). Het college heeft nog geen stand punt ingenomen over de jaren 1984 en 1985. 'Het stadsbestuur wil eerst de de discussie In de raad afwachten, maar verantwoordelijk wethouder Izaak van der Knaap liet gisteren tegenover deze krant doorschemeren dat van een korting geen sprake kan zijn. „Het onroerend goed heeft immers zijn waarde behou den", aldus Van der Knaap. „De woningen zijn gebouwd op goede funderingen, op pa len van meer dan twintig meter lang. Alleen de grond waar de huizen op gebouwd zijn is misschien niet goed. De hui zen hebben voor de rest nog steeds hun waarde, daar ben ik- zeker van. Voor een defi nitieve besluit hebben we nog wat ondersteunende in formatie nodig. Binnen een maand kunnen we definitief uitsluitsel geven." uitspraak geeft precies weer wat voor man het is." „De bewoners die bezwaar hadden hadden aangetekend tegen de OGB krijgen op korte termijn bericht van de ge meente. Van der Knaap: „Dan zullen we ook uitleggen wat de beweegredenden van de ge meente zijn. Op de inhoud van de brief wil ik nog niet vooruit Jopen, dat is een zaak tussen de bewoners en de gemeente. Zijn de bewoners het niet eens met ons besluit, dan kunnen ze wederom in beroep gaan. Vlaardingen Winkeliersvereniging d' Oude Hooghstraet beeft het vertrouwen in Harry Dijkman, voorzitter van de overkoepe lende organisatie voor Vlaardingse ondernemers (OVO) opge zegd. Het bïnnenstadsplan dat Dijkman gisteravond presenteer de is volgens de winkeliers bracht. buiten iedereen om tot stand „Zelfs het bestuur van de organisatie kende het plan niet'Vzegt Jan Bulva, WD-raadslid en viee-voorzilter van de OVO. „Er is niet over vergaderd. En spreek mij niet van het OVO-plan, want dat is slecht voor mijn bloeddruk." „Nee, nee, geen praatjes", zei wethouder Jan Madern bestraf fend, toen Dijkman vertelde namens alle ondernemers te Opre ken. Om het tegendeel te bewijzen las Madern een brief voor van d' Oude Hooghstraet, waarin Dijkman wordt beticht'van valse voorlichting. „Deze man vertolkt niet de mening van de OVO." „Dijkman is op de solotoer, hij is aan het egotrippen"', zegt een woedende woordvoerder Martin Steenbergen. De winkeliers aan de Hoogstraat hebben grote belangen bij de parkeergarage, aan de Afrol en zijn het in grote lijnen eenr met het plan van^de gemeente. Over het gedrag van Dijkman willen zij een hartig woordje spreken met het bestuur van de OVO. Voorzitter Pauline Thiete-Geurisen van 'd Oude Hooghstraet heeft in een brief aan het bestuur van de OVO haar beklag ge daan over de houding van Dijkman. „In plaats van alle leden uit te nodigen heeft hij in een kleine werkgroep een standpunt, ge formuleerd." Dijkman zou de leden hebben voorgespiegeld, dat de openbare informatieve bijeenkomst van gisteravond een ver trouwelijke bespreking was. „Wat het college niet is gelukt, daarin slaagt de heer Dijkman wonderwel", schrijft Pauline Thiele. „Op deze manier worden de twee winkeliersverenigin gen in het centrum tegen elkaar uitgespeeld." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is deze week be gonnen met de automatisering van de afdeling bevolking. E»e gegevens van de burgers, die nu nog op kaarten staan, wor den opgeslagen in het geheu gen van de computer. Een karwei waar uitzendkrachten zeker tot het einde van het jaar mee bezig zijn. De openingsuren van de afde ling bevolking wijzigen door de automatisering niet. In Maassluis, waar de gemejente ook met de automatisering be- zig is, zijn de loketten na* de middag gesloten. „Wij gaan stug door", aldus de heer Boon van de afdeling bevolking. Het werk wordt gedaan door uit zendkrachten. door Chrts Woerts Het Bouwcentrum in Rotter dam, dat in opdracht van de gemeente onderzoek heeft ge daan naar de waardedaling van de huizen in de wijk, heeft het college geadviseerd •over 1984 geen korting te ge ven en over 1985 slechts 20 procent. Tijdens een hoorzit ting over de hoogte van de OGB in januari trok Harm Woudstra, voorzitter van de commissie Bodemonderzoek, nog fel van leer tegen het rap port van het Bouwcentrum. De commissie kwam toen met een stapel bewijzen dat de ge meente Maassluis al eerder van de verontreiniging op de hoogte moet zijn geweest dan 1 augustus 1983 en dat daarom een korting op de OGB meer dan terecht zou zijn. Die be wijslast is nu door de gemeen te terzijde geschoven. „We moeten niét te veel over de OGB praten", is de mening van Izaak van der Knaap. „Hoe meer mensen erover praten, hoe meer de waarde van de huizen daalt. Alle pu blicaties hebben een averechts effect. Telkens weer is er een schokbeweging merkbaar, als er in het openbaar over de OGB wordt gepraat." De commissie Bodemonder zoek heeft met verbazing ken nis genomen van het stand punt van de gemeente. Nico Kikke, de secretaris van de commissie: „Het is bull-shit. Er telt maar één waarde en dat is de huidige economische waar de. Je kunt wel zeggen dat de huizen op goede funderingen staan en dat er prachtige palen in de grond zitten, maar dat heeft niets met de huidige si tuatie te maken. Het zijn alle maal üauwekul-redenen van de wethouder". Nico Kikke neemt het Izaak van der Knaap vooral kwalijk, dat de commissie Bodemon derzoek de zwartepiet in han den krijgt: „Wij zijn toch zeker niet verantwoordelijk voor de verontreiniging in de wijk. De gemeente heeft ons nuizen verkocht op verontreinigde grond. Het is puur de gemeen te Maassluis zelf die verant woordelijk is voor de gebeur tenissen in de wijk. Na het in storten van de woningmarkt heeft de gemeente niets ge daan om eventuele verkopen te ondersteunen. Op formele gronden neemt de gemeente weer eens een besluit Er wordt niet eens gekeken naar de ellende die de mensen heb ben van het hele gebeuren. De ex-vakbondsman Van der Knaap laat zich weer eens dui delijk gelden. De man die zei, toen het slecht ging met scheepswerf De Haas. het is de schuld van de bonden, Zo'n Schiedam Televisiekijkers in Schiedam kunnen sinds enkele dagen de franstalige Schiedam De pas gemach tigde radio-omroep van Schie dam zoekt medewerkers. De gemeenteraad besloot maan dagavond de SOMS (Stadom- roep Schiedam) toe te laten tot het gemeentelijk kabelnet. Een en ander betekent voor de Stadsomroep dat alle juridi sche obstakels zijn opgeruimd en dat er alleen nog praktische en financiële problemen ge klaard moeten worden. Ook voor die oplossingen zal de SOMS bij de gemeente aan kloppen en waarschijnlijk worden verwezen naar de ac commodatie van de ziekenom roep. Matthijs Rarije, de stu wende kracht achter de,lokale radio, zou dat afgedwongen medegebruik niet toejuichen, maar het wel begrijpen. Ten slotte is 'radio maken' zijn voornaamste doel- De Schiedamse Stadsomroep heeft behoefte aan een groot aantal vrijwillige medewer kers. Reporters, nieuwslezers, technici, telefonisten, regis seurs, administrateurs en men- sei die de platencollectie kun nen beheren. Wie daarvoor voelt, kan con tact opnemen met Matthijs Ro- rije, telefoon 270006. Een briefje naar de Programma raad van de SOMS (Stadsom roep Schiedam), Postbus 4030, 3102 GA Schiedam kan ook. Schiedam Het Passagethea ter in Schiedam vormt 16 maart het decor van een heel bijzonder concert. Drie koren, uit Schiedam, Venlo en Gro ningen, geven dan het zoge naamde driestedenconcert. Aan het concert werkt uit Schiedam het koninklijk Schiedams mannenkoor Orp heus mee. Uit Venlo komt zangvereniging Venlona en uit Groningen Gruno. De presen tatie is in handen van Ruud Pillard, het concert begint om 20.15 uur. tv-programmas van TV 5 ontvangen. De 2ender is in de plaats gekomen van Bel- gië-Frans dat begin dit jaar is afgestoten. Schiedam heeft voor deze oplossing gekozen omdat de CAI-abonnee op die manier 32 cent per maand bespaart. De vergoeding van 98 cent, die nu moei worden betaald, is gebaseerd op een pakket van maximaal vijf buiten landse zenders. Doorgifte van Beigië-Frans, het zesde- programma, zou Schiedam in een schaal van 6 tot 10 pro gramma's brengen. Daarvoor moet dan plotseling 1,30 per maand worden betaald. Het college van b en w heeft die optie laten varen, omdat TV 5 gratis kan worden bin nengehaald. De afspraak is dat geen auteursrechten hoe ven te worden betaald voor doorgifte van satelliet-tv- programma's. Daaronder vallen ook Sky Channel en Music Box. De TV 5-programma's zijn een selectie en een combina tie van diverse Belgische, Franse en Zwitserse fransta lige programma's. De Franse overheid stelt de program ma's gratis beschikbaar met het doel de Franse cultuur te verbreiden. Het tv-aanbod, in Schiedam blijft overigens de gemoederen bezighouden in de Schiedamse gemeenteraad. Niet vreemd daaraan is een lawine van brieven, die Schiedammers sturen. Soms zijn de brief schrijvers boos omdat Belgïe- Frans is verdwenen en wel zo iets als Sky Channel mag. soms ook pleiten zij ervoor ai- leen Nederland 1 en 2 te wil len ontvangen, omdat zij geen andere talen verstaan en aan die andere zenders niets heb ben. Met name het CDA en de CPN vinden dat wethouder Zijde veld de distributie bespreek baar moet maken in de com missie economische aangele genheden, Technisch is het mogelijk om de CAl-abonnees zelf te laten uitmaken voor welke zenders zij willen beta len en welke zij dus willen ontvangen: een kwestie van filteren, gaf wethouder Zijde veld toe. CPN-fractieleider Ulferd Bru- seker wijst op een mislukt ex periment in Den Haag om mensen te laten kiezen tussen öf alle zenders óf alleen Ne derland l en 2. „Dat verschil is te groot gebleken," aldus Bru- seker, „daarom werkte .het niet. Je moet rnensen meer keuzemogelijkheden geven." Een snel rekensommetje-van Zijdeveld leerde, dat de kosten van zo'n filter komen op ƒ1,50 per abonnee per maand.' Hij vraagt zich af, of de raadsle den elkaar om zo'n bedrag op het hoofd moeten slaan. Maassluis Bert van Reeu wijk heeft gisteren definitief afscheid genomen van .-de Maassluisse gemeenteraad. Burgemeester Hans van Es dankt hem namens de ambte naren en hei stadsbestuur voor het vele goede werk dat hij de laatste zeven jar voor de ge meente heeft verricht. ,,Ik hoop dat u snel een pas sende werkkring zult vinden. Het niet- werken had voor u een beklemmende invloed op het raadswerk. Daarom stopt u ermee. Jammer, want u bent de problemen niet uit de weg gegaan en stond altijd klaar voor de Maassluise bevolking. Ah herinnering kreeg. Van Reeuwijk een kristallen glas met het teken van de stad. Tij dens de volgende raadsverga dering zaJ Gerda van Dijk de plaats van Bert van Reeuwijk in de raad innemen. Schiedam Vanaf vandaag is de weg op de nieuwe dijk langs de Voorhaven open voor het verkeer. Het is daarom voor het doorgaand verkeer niet langer noodzakelijk om van de Lekstraat gebruik te maken. Deze week wordt begonnen met de reconstructie van het gedeelte Lekstraat tussen Hoofdstraat en Nieuwe Maas straat. De werkzaamheden gaan ongeveer zes weken du ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1