Schiedam-Oost streeft naar nieuw wijkcentrum ter meuten 17?5 Architect bekend met de wijk Eeuwenoud uurwerk in revisie Laboratorium onderzoekt de brand bij Melchers Maassluis stimuleert vestiging bedrijven «WARNINGS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT JACHTHAVEN DE SCHIE: DESNOODS KORT GEDING Rijnmond onderzoekt gebruik vliegas watersporters 1 Mi Kledingzaak leeggeroofd Inbraken Lokale omroep optimistisch Begroeiing in vlammen opgegaan Stranding vissersboot voorkomen Koperwerk verdwenen Verkeerslichten in ere hersteld 'Misleidende' advertentie Hulsvuilzakhouder... Alléén woensdag van 34^5 voor 20 sterke huisvuilzakken... Cf curver I TOTERWEB waaruit moet blijken dat er weliswaar bij de ophoging van ae Steenendijk met vliegas is gewerkt, maar dat de afvalstof verder geen schadelijke uitwer king heeft. De commissie heeft de nodige bedenkingen over dat rapport: voorzitter Harm Woudstra: „Een nader onderzoek lijkt ons gerechtvaardigd. Het rapport Maassluis - De omissie bo- demonderzoek van de Maas- seind en gevraagd monsters in £3f flf^k_?LeendiJkPolder de wijk te nemen want wij ve£ 1 trouwen het nog dit moment moe het rapport van omstreden pro- willen de zaak wel nader on- v,„„r» utt iiciJien wam wn ver heeft het openbaar lichaam trouwen het nog steeds niet Od Rijnmond gevraagd om nader dit moment moet je af gaan on onderzoek te doen naar het ge- het rapport van TNO maar wii bruik van het omstreden pro- willen de zaak wel nader on- duct vliegas in de wijk. derzocht hebben." Tijdens het reguliere overleg Tevens is de wethouder ve rnet de gemeente kreeg de vraagd het onderwerp ter spra- eommissie van wethouder ke te brengen in de stuurgroep Izaak yan der Knaap het rap- waarin over de verontreiniging port in handen van TNO, in de wijk wordt gepsroken. DINSDAG 12 MAART 1985 flrf Het bestuur van watersportvereniging De Schie: van links naar rechts voorzitter Leo van Nieuwenhout, secretaris Anja Ruiter, penningmeester Woud Boekee en tweede secretaris- /penningmeester Aad Bezemer. Maassluis Een uur nadat twee inbrekers een kelding- zaak aan de P.C, Hooftiaan hadden leeggehaald, werden de daders aan de Jokweg aan gehouden. De politie vond in in de omgeving van het bedrijf in totaal 16 vuilniszakken met voornamelijk sportkleding. De waarde van de buit bedroeg enkele duizenden guldens. Vlaardingen Uit een contai ner die op een vrachtwagen aan de Marathonweg stond werden honderd dozen kle ding gestolen. Een zegel op de container was voor de dieven geen beletsel om hun slag te slaan. In het weekeinde werd een groot aantal personenauto's opengebroken. De auto's ston den geparkeerd in de le en 2e Van Leijden Gaelstraat, aan de Parkweg, de Koninginne- laan, de Professor Telder- straat, de Graaf Adolf laan en de Zwaluwenlaan. Geluidsap paratuur, gereedschap, kleding en autopapieren verdwenen. Vlaardingen De stichting Lokale Omroep Vlaardingen verwacht op 30 april haar eer ste uitzending te kunnen ver zorgen. De aanvraag voor een zendmachtiging ligt bij het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. De stich ting begint al optimistisch met het werven van medewerkers. Het bestuur van de stichting doet zaterdagmiddag in zaal Prikkewater haar plannen voor de toekomst uit de doe ken aan adspirant-medewer- kers. „Er zijn veel mensen no dig, dat is duidelijk," De stich ting heeft niet alleen technici en programmamakers, maar ook timmerlui, schilders, ty pistes en administratief mede werkers nodig- De bijeenkomst in de zaal aan de Parallelweg begint zaterdagmiddag om twee uur. Hoek van Holland In het bos- en grasgebied tussen ge bouw De Hoekstee en het Maetsuykerpad zijn gistermid dag enkele honderden vier kante meters begroeiing in vlammen opgegaan. De brand weer slaagde er met behulp van een nevelstraal in grotere schade te voorkomen. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt door kinderen, die met lucifers speelden. De brandweer ontdekte op dit stuk grond veel tuinafval, waaronder afgeknipte hegge-*' takken, die erg brandgevoelig zijn. Het afval is daar waar schijnlijk door omwonenden gedeponeerd. Hoek van Holland De reddingboot 'Koningin Juliana' heeft in de nacht van zondag op maandag met behulp van een lijn een gamalenvissersboot in veiligheid gebracht. Het schip dreigde door de har de wind vast te lopen op de Noorderpier. De vissers konden dezelfde nacht nog terugvaren naar hun thuishaven Stellendam. Schiedam Watersportvere niging De Schie zal desnoods een kort geding tegen het ge meentebestuur aanspannen om te bewerkstelligen, dat de Rol- brug in het weekeinde vaker open gaat. „In heel Nederland kan je va ren naar hartelust, maar kom je in Schiedam, dan kan je je eigen jachthaven niet eens in. Betaal je daar nu liggeld voor?", zei gisteravond voor zitter Leo van Nieuwenhout. „Aan één kant wil de gemeen te het toerisme bevorderen en aan de andere kant breken ze het weer af", vindt tweede se cretaris en penningmeester Aad Bezemer. Het bestuur heeft zich reeds schriftelijk tot de gemeente ge wend met het verzoek om de doorvaart bij de Rolbrug te versoepelen. De Schie (121 le den) zou de openingstijden af gestemd willen zien op ge meenten zoals Delft en Leid- schendam en liefst zonder dat er extra voor betaald moet worden. Op dit moment ziet het er niet naar uit (ondanks de goede verstandhouding met burge meester Scheeres en wethou der Posthoorn) dat De Schie haar zin krijgt. Daarom heeft men een juridisdh adviseur in de arm genomen, mr. Bert Utens, om te kijken hoe de toegankelijkheid toch gefor ceerd kan worden. Utens ziet zeer wel mogelijk heden. Hij vergelijkt de situa tie, waarin de watersporters verkeren, met de verkeers- voorzieningen voor automobi listen. „De gemeente maakt wel verkeerscirculatieplannen voor op het land, maar niet voor de vaarwegen. Het is gek dat de gemeente wel stappen neemt tot de bouw van een jachthaven en vervolgens geen toegang geeft", aldus Utens. De schippers hebben geen be zwaar tegen de gebruikelijke wachttijden voor een brug. Maar De Schie wordt bijna een heel weekend de pas afgesne den. Nergens in het verkeer zie je dat een stoplicht twee dagen lang op rood staat, klaagt de watersportvereni ging. Mr. Utens kan zich voor stellen dat de Rolbrug mis schien helemaal niet meer no dig is. Autoverkeer wordt ver wezen naar de nieuwe 's-Gra- velandbrug over de Schie. „Misschien zou die brug wel helemaal weg kunnen, dan was het probleem opgelost. Ik kan mij voorstellen dat die ge dachte bij de gemeente al ge speeld heeft", zegt hij. Door de ronde vorm kan het beoogde wijkcentrum een in het oog springende plek worden in Schiedam-Oost. Vlaardingen Het uur werk uit de zestiende eeuw, dat tot voor twintig jaar de klok in de'Grote Kerk van Vlaardingen op gang hield, wordt opge knapt. Het laat-gothische uurwerk ligt al hijna vier jaar in onderdelen uiteen bij de bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord in Schie dam. „Het is een van de drie oudste uurwerken in Nederland", weet de voor malige stadsklokkenmaker Chris van Roon. „Daar is erg onzorgvuldig mee om gesprongen." De'gemeente heeft het plan om het uurwerk eindelijk weer in elkaar te zetten en op een mooi plekje tentoon te stellen. De klok, waar van sommige onderdelen half vergaan zijn, werd ruim twintig jaar geleden tijdens de restauratie van de Grote Kerk uit de toren gehaald. „Daar komt-ie ook niet meer terug, waar schijnlijk", zegt ambtenaar Maarten Bot, „Want met zo'n operatie zijn giganti sche bedragen gemoeid". Het kost Vlaardingen al moeite genoeg om het geld voor de revisie van de klok bij elkaar te scharrelen. De gemeente heeft het geluk dat particuliere deskundi gen zich voor het behoud van het uurwerk interesse ren, anders zou het nog moeilijker worden. Die deskundigen stoeien al een paar jaar met de vraag hoe het uurwerk in elkaar hoort te zitten. Het lijkt er nu op dat de knoop binnen afzienbare tijd wordt doorgehakt Er is de gemeente veel aan gele gen om het antieke pronk stuk weer aan het publiek te kunnen tonen. Volgens ambtenaar Bot wordt over wogen het uurwerk een mooi plekje in het stadhuis te geven. Lopen zal de klok daar niet, omdat er geen ruimte is voor de lange slingers die het uurwerk in beweging moeten houden. Schiedam Het centraal la boratorium van de rijks- en gemeentepolitie in Rijswijk is belast met een vervolgonder zoek naar de felle brand, die donderdag 28 februari het dak van de monumentale distil leerderij De Lokomotief aan de Lange Haven deed instor ten. Op dit moment kunnen brand weer en politie nog geen uit sluitsel geven of van brand stichting^ sprake was. Het ver moeden is er, maar het is niet te bewijzen. Sporen van een andere brandhaard, beneden in de distilleerderij, dateren al van enkele maanden geleden. „In eerste Instantie was daar twijfel over", aldus brand meester Lenstra. „Kennelijk heeft men de zaak toen zelf geblust of is het uit zichzelf overgegaan. Wij zijn er in ie der geval niet bij geweest". Wat de oorzaak is van de brand, die de distilleerderij grotendeels verwoestte (en waarvan fotograaf Henk Vos in de etalage van zijn zaak aan de Hoogstraat indrukwekken de kleurenplaten exposeert), is echter nog steeds niet duide lijk. Er zijn geen 'plaatsvreem- de' voorwerpen aangetroffen; daarmee bedoelt hoofdinspec teur Jan van Hof voorwerpen waarvan het vreemd is als zij op een bepaalde plaats liggen, zoals in benzine gedrenkte lappen op stapels oud papier. „Nee, als wij zoiets hadden aangetroffen, was het onder zoek eenvoudiger geweest", al dus Van Hof. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat kort voor de brand nog voorwerpen uit de distilleerde rij weggehaald moeten zijn. Op planken lag bijvoorbeeld een laagje stof, behalve op sommi ge plekken die stofvrij waren. Dit stelt de politie voor raad sels. Mensen, die een paar maanden geleden bij de inval van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) aanwezig waren, menen enke le koperen apparaten uit de je neverindustrie te missen. Maasluis De gemeente Maassluis gaat landelijk probe ren bedrijven te interesseren voor nog braakliggende indus trieterreinen op haar grondge bied. In het kader van het Promotieplan Rijnmond doet Maassluis samen met andere Rijnmondgemeenten mee aan een drie dagen durende be- drijfshuisvestingsbeurs in het Jaar beurscomplex in Utrecht Deze beurs is een markt waar bedrijven aan de hand van vraag en aanbod een keuze kunnen maken uit nieuwe vestigingsplaatsen. Maassluis is op de beurs met drie man aan wezig om bedrijven warm te maken voor het industrieter rein in Koningshoek-Noord en het nog in aanleg zijnde ter rein langs de Nieuwe Water weg, dat over vijf jaar bouw rijp moet zijn. „Hoewel de industrieterreinen langs de Nieuwe Waterweg nog lang niet beschikbaar zijn als als industrieruimte, is het wellicht toch verstandig beurs bezoekers nu al te wijzen op de toekomstige vestigingsmo gelijkheden", verklaart een woordvoerder van de gemeen te het voortvarende beleid. In Koningshoek-Noord kan al wel worden gebouwd. Daar heeft de verzekerings- en be leggingsmaatschappij Aegon een optie op twee te bouwen kantoorcomplexen. Aegon zal daarom zij aan zij met de Maasluise gemeente-ambtena ren aanwezig zijn om vestiging van bedrijven te stimuleren. Deelname aan de beurs kost Maassluis geen geld. Wel heeft de gemeente een bedrag van 35.000 gulden gestoken in het Promotieplan Rijnmond. Schiedam De verkeerslich ten op de 1 r using Nieuwe Damlaan/b-ige neester Hon- nerlage Gi-etelaan zijn weer in ere hersteld. Voorlopig is dat slechts met het oog op de be stratings- en asfalteringswerk- zaamheden die daar gisteren zijn begonnen. Zodra dat werk (medio mei) is afgerond zullen de lichten overdag tijden kan tooruren weliswaar in bedrijf blijven, maar dan wordt te vens een wachtstand voor de hoofdrichting ingevoerd. Overstekende voetgangers en overig verkeer van de zijweg kunnen dan groen licht op aanvraag krijgen. Op die ma nier zouden onnodig lange wachttijden voorkomen kun nen worden. De gemeente blijft er echter ook in de nieuwe opzet naar streven de verkeerslichen zo veel mogelijk uit te schakelen. Tijdens de reconsructie en as faltering wordt eerst gewerkt op de oostelijke rijbaan op het traject tussen de Chr. Techni sche School en dienstencen trum 'De Vier Molens'. Bewoners boos: Maassluis „Misleidend", noe men bewoners van de gifwijk Steendijkpolder de advertentie die vorige week in een groot aantal kranten verscheen en waarin potentiele kopers warm worden gemaakt voor de op korte termijn te bouwen wo ningen in de Steendijkpolder Noord. De wijk wordt gepresenteerd als Poldermolen en met geen woord wordt gerept over de lo catie, die juist ligt naast de in oppervlakte grootste gifwijk van Nederland. „Wij blijven de naam Steen dijkpolder Noord gewoon han teren", aldus een woordvoerder van de gemeente. „De mensen die de advertentie hebben op gesteld hebben ons toestem ming gevraagd om naast de term Steendijkpolder Noord, ook nog een andere benaming te mogen gebruiken. Zij wilden hetPolderlust noemen. Wij hadden er geen bezwaar tegen, maar afgesproken is dat er mi nimaal één keer gerept zou worden over het bouwplan Steendijkpolder Noord. Dat is nu niet gebeurd. Ja, de mensen waren een beetje bang dat de naam Steendijkpolder eventue le kopers zou afschrikken". Overigens hoeven de toekom stige bewoners niet bang te zijn dat de huizen worden gebouwd op verontreinigde grond. Rijn mond heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De grond is uitvoerig op giftige stoffen onderzocht en er wer den geen afwijkingen aange troffen. „Een hele geruststel ling voor de bewoners", aldus de heer Van der Barg van de gemeente Maassluis. De ver koop van de 61 woningen ver loopt voorspoedig. De huizen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Personeels- bouw Maassluis. Vrijwel alle huizen zijn verkocht. Een woordvoerder van de stichting: „De meeste kopers wonen in Maassluis en weten heel goed wat er allemaal speelt in de ge meente. Wij hebben nog geen negatieve reacties" gehad. Het plan moest toch een naam heb ben en daarom is gekozen voor Poldermolen." (ADVERTENTIE) Royale huisvuilzakhouder met deksel. In grijs of beige/bruin. Sterke kwaliteit en groot formaat. Past in elke huisvuilemmer. Alléén woensdag voor slechts Schiedam Na de bouw van de Blauwe Bruf in Schiet! am-Noord en het in aanbouw zijnde wijk centrum Schiedam-West staat de gemeente op nieuw voor een verzoek, waarover de discussie nog wel een paar jaar zal voortduren voordat het resultaat oplevert. Ook Schiedam-Oost wil een eigen wijkcentrum. De wijk komt er qua accom modatie bekaaid af, kreeg welzijnswethouder Luub Hafkamp gistermiddag te ho ren. Hafkamp, die pas het trefpunt aan de Celsiusstraat geopend heeft, had zelf een andere indruk, maar vijf or ganisaties uit Schiedam-Oost trachtten de wethouder dit uit het hoofd te praten, Haf kamp beloofde in ieder geval hun rapport te gaan bestude ren. Behalve het trefpunt is er voor het sociaal-cultureel werk in Schiedam-Oost een kantoortje van het opbouw werk en een clubhuis in een oude school aan de Galileï- straat, maar een écht wijk centrum zou geen overbodige luxe zijn, vinden de bewo nersvereniging Schiedam- Oost, wijkvereniging Het Singelkwartier, de stichting Raad voor het Bejaarden- werk Schiedam, de stichting Vormings- en Ontwikke lingswerk Schiedam en de CJV-afdeling De Heere zal 't Voorzien. Bezuinigen In opdracht van de vijf orga nisaties, die heel wat wijkbe woners vertegenwoordigen, heeft de Haagse architect Jacques Freijee een plan ge maakt voor een nieuw wijk centrum. Dat het Freijee is die hiervoor benaderd werd, is allerminst toevallig. Hij is in Schiedam-Oost werkzaam als bewonersdeskundige en men kent van hem zijn be trokkenheid. Om het verwijt te ontlopen dat hij aan func tieverwarring doet, zei Frei jee gisteren dat hij twintig uur per week in dienst is van de bewonersvereniging en dat hij de rest van zijn tijd architect is. Hij zei het er maar bij, want binnen de ge meente gaan er geluiden op om na het opbouwwerk ook op het aantal bewonersdes kundigen te gaan bezuinigen. En vooral als de gemeente de indruk zou hebben dat er in werktijd oneigenlijke activi teiten worden ontwikkeld, zou dat een extra argument voor bezuinigen kunnen zijn. Plan Freijee heeft een ontwerp gemaakt voor een wijkcen trum op de hoek Edison- plein/Franklinstraat, waar momenteel nog de oude gymzaal van de voormalige Theo Thijssenschooi staat. Deze gymzaal is oud en ook de gemeente Schiedam wil het ding slopen. Dan kan er mooi een wijkcentrum ko men, hebben ze in Schiedam- Oost gedacht. Liever hadden de organisaties een wijkcen trum gezien in de Theo Thijssenschooi zelf, of in ie der geval op die loeatïe, maar een plan van de gemeente om er veertien een- en twee kamerwoningen in te vesti gen ging voor. Die verbou wing vindt thans plaats en de aluminium kozijnen ma ken een flitsende indruk in dit deel van Schiedam. Het door Freijee beoogde centrum valt op door zijn ronde vorm, waarachter een muziek- en dansruimte moet schuilgaan. Rond is ideaal voor dat soort activiteiten, redeneert men. Bovendien vergroot het de herkenbaar heid van het gebouw, juist 'omdat het zo enorm stede bouwkundig onaangepast is. Er is geen gebouw In Oost, zelfs niet in Schiedam, dat erop lijkt en dat vindt men nu juist zeer aantrekke lijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2