WOTERWEB 'Kom jij met de auto Ik vaar alvast ui 1 ACHTERGROND Spirit twijfelt aan opbrengst huur door derden SVV weer ouderwets Sociale dienst; 'Trieste zaak' Lli Opnieuw oppassen Grote fruitfraude schokt Maassluis Schiedam houdt watersporters gevangen Nieuwbouw voor eigen inwoners i li ilHIIIÜ! Feest bij Krabbendam Forse geldboetes tegen afpersers Fusies pure noodzaak Rob Schalke naar Quintus :De Snayer tweede Henmes en Fortuna bekeren Schadirwteam mist twee wedstrijden;: Maassluis "Dit het niets doemen twee koplampen op. Het busje stopt tegen- over het politiebu- reau aan de West- landseweg in Maas- sluis, waar enkele mannen staan te praten. „Eindelijk, altijd te laat", zegt één van hen. Geen opgewekt type. Het is rond middernacht 1 Zwijgend nemen de mannen plaats in de auto. Ze gaan op I weg naar de zoveelste klus F die zij in opdracht van Joop, een goedlachse kolos van 54 jaar, moeten uitvoeren op één van de veilingen in het Westland. Prei, spruiten, uien, bloemkool, bloembol- len, het wordt allemaal door de mannen in de nachtelijke uren verwerkt en gereed ge maakt voor transport. Het is gemakkelijk werk en het geld is snel verdiend. Werklozen, jongeren, vrouwen verdienen op die manier wat extra geld bij. Zwart. Iedereen in Maassluis wist het; als je zwart -wilt bijverdienen, kun je altijd een beroep doen op Joop. Zo gaat het al jaren in de Eer ste stad aan de Waterweg. En het ging nooit fout. Na tuurlijk, medewerkers van de sociale dienst in de gemeente koesterden allang vermoedens, maar pas het laatste half jaar - werd de omvang van de werk- zaamheden en ae fraude dui- delijk. Vrijwel de hele familie van Joop is betrokken bij de Bij Joop kon je altijd verdienen grootscheepse fraude. Vijf zoons hielpen dapper mee, hielden tijdens de nachtelijke uren toezicht. Tiny (53), de vrouw van Joop, zorgde er voor dat er altijd voldoende werknemers waren om het werk uit te voeren. Miljoenen guldens waren ermee gemoeid. „We zagen die mensen al een hele tijd aanmodderen", weet drs. J.A-P, van Overbeek, di recteur van de sociale dienst. „De indruk bestond allang dat er iets niet klopte. Je moet echter het bewijs hebben om door Chris Woerts in te kunnen grijpen. Dat is nu gevonden. Het is wel triest dat zoiets heeft plaatsgevonden. Het is een zeer omvangrijke zaak. De grootste die ooit in Maassluis heeft gespeeld." Sinds jaar en dag was Joop ac tief op veiling Westland Noord in Poeldijk. Deed zaken met tal van transportbedrijven. De familie heeft de afgelopen ia- ren heel wat personeel versle ten. Bij de indiensttreding kreeg men steevast te horen: „De werkgeversverklaring is geen enkel probleem, je bent verzekerd, met de bedrijfsver eniging is alles geregeld." Dat was dus zelden het geval, beweren tenminste vier ex-' werknemers nu. Loonstrookjes kregen zij slechts sporadisch of na herhaaldelijk aandringen. De problemen werden steeds vooruit geschoven. „Het komt allemaal in orde", was een te rugkerend cliché. Het liefst werkte Joop met mensen die een uitkering hadden. Die de den tenminste niet moeilijk en waren goedkoop. Want ook dat telde. Niet alleen de familie van Joop is bij de fraude betrok ken. De politie heeft ook 15 werknemers en ex-werkne- mers voor verhoor opgeroe pen. De boekhouders zijn vier dagen in hechtenis gehouden en de politie verwacht op kor te termijn tot meer arrestaties over te kunnen. Officier van justitie mr. H. Gerding wil nog niet ingaan op de verdere stappen die door justitie worden genomen: „De verhoren zijn nog volop aan de gang. Deze zaak verschilt niet wezenlijk van andere fraude zaken. De zaak concentreert zich op het zwart werken.' Duidelijk is wel dat het om een fiks bedrag gaat. De socia le dienst van ae gemeente zou voor enkele miljoenen guldens zijn opgelicht en ook de be drijfsvereniging zou voor ton nen in het schip zijn gegaan. Een woordvoerder van de De- tam, de bedrijfsvereniging, wil daar echter niet op ingaan. „Wij geven op zulke zaken geen commentaar," klonk het kortaf i toen om informatie werd gevraagd. „Deze affaire is een trieste zaak", aldus Van Overbeek. „De minima in de stad zouden van dat bedrag een aardige eenmalige uitkering gehad kunnen hebben." Het kan overigens nog wel en kele fnaanden duren voordat de zaak voor de rechter komt. Het onderzoek van de politie is nog niet afgesloten. Schiedam De voorzitter kent het probleem uit ei gen ervaring. „Mijn vrouw werkt 's zaterdags tot vijf uur. Als wij daarna willen gaan varen, kunnen wij dat hier in de jachthaven doen, want Schiedam kom je niet uit. Je zit met de Rolbrug. Die gaat na kwart voor twaalf zater dagochtend niet meer open." Leo van Nieuwenhout is met zijn probleem naar haven meester Theo Sabel gestapt. „Die zei: jij hebt zaterdag vrij, dus zorg aan datje met de boot alvast buiten ligt. Als je vrouw dan komt, kan je zo weg. Da's leuk bedacht van Sabel, maar dat kost mij wel de hele zater dagmiddag dat je niets anders kunt doen dan dobberen. Moet ik soms tegen mijn vrouw zeg gen: ik vaar alvast uit naar Leidschendam, kom jij maar met de auto." Ja, Van Nieuwenhout kan ook zijn boot afmeren, 's middags nog een paar uurtjes naar huis gaan en 's avonds met zijn vrouw terugkeren. „Maar dan kom ik tussen de politieberich ten. Wordt er ingebroken. Hier binnen het hek van de jachthaven liggen wij betrek kelijk veilig. Maar ligt je boot eenmaal aan de kant van de Schie, dan ben je aan God i overgeleverd. Over de Vrije - Liggers hoor je dat toch vaak, dat er ingebroken is? Alleen, die hebben geen waarde aan boord, dat scheelt dan nog." Afsnijding De club, waarvan Leo van Nieuwenhout voorzitter is, is watersportvereniging De Schie. Opgericht in 1957 begon de vereniging al snel te stre ven naar een eigen jachtha ven. Er was toen nog sprake van dat de bocht in de Schie afgesneden zou worden en dan hadden de watersporters een jachthaven kunnen krijgen, midden in de OosLabtspolder. Maar van die bochtafsnijding v - a-»»'; kwam het niet, van de jacht haven dus evenmin. In de loop der jaren ontwik kelde de gemeente Schiedam een beleid voor industriege bied 's-Graveland en daaruit bleek dat er ruimte was voor een jachthaven op de plek, waar de Polderwetering in de Schie uitmondt. In met *82 werd de jachthaven geopend. Ruime capaciteit: 126 ligplaatsen. Aan de ene kant de industrie, aan de andere kant de Polderweg, behorend tot de fietsvriendelijke Mid den-Delfland-route van de ANWB. Die Polderweg komt op de Rolbrug uit en de Rol brug op de weg naar Over- schie. Geen ding dus dat zon der bezwaren zal worden afge broken, zoals mr. Bert Utens opwerpt. Utens is de juridisch adviseur van De Sehie. Hij is idoor Kor Kegel door Van Nieuwenhout bena derd omdat de Rolbrug voor fietsers wel leuk is, maar voor de binnenvaart niet. „Het leeuwendeel van onze le den heeft er last van," zegt de voorzitter. „Een kwart van ons De Rolbrug: hoe zo'n een voudig kunstwerkje toch nog zoveel mensen een doorn in het oog kan zijn. werkt in de continu-dienst. Die werken bijvoorbeeld za terdag, of vrijdagnacht, en het gevolg is dat zij het hele week end gevangen zitten in Schie dam. Daar heb je geen boot voor." Levendig De Schie hoopt op steun van de Schiedamse middenstand. Heeft die ermee te maken? Ja, die heeft ermee te maken, want als de Rolbrug open zou zijn, kwamen er ongetwijfeld meer watersporters van elders door Schiedam heen varen: de route Schie-Lange Haven-Bui tenhaven-Voorhaven loopt dwars door de binnenstad. Er zijn natuurlijk meer bruggen die in de weg liggen (Prove niers, Koemarkt) en ook de Buitensluis is een sta-in-de- weg, maar niettemin: als die open waren, zouden de oude grachten verlevendigd wor den, net als in Vlaardingen. Het gemeentelijk beleid is ech ter op het tegendeel gericht. Het aantal woonboten wordt langzaam kleiner en de ple zierjachten worden steeds meer teruggedrongen tot twee (en in' de toekomst drie) jacht havens. Be Vrije Liggers zijn daar zeer op tegen, maar dat is weer een ander verhaal. „Doordat je niet door Schie dam kunt varen, worden de watersporters gedwongen om te varen via het gevaarlijkste stukje van de Nieuwe Water weg dat er is. Dat is het stuk tussen de Parkslui2en in Rot terdam en het Gusto-terrein. Het is daar druk op het water, er zijn veel zijhavens," zegt penningmeester Woud Boekee. Tot nu toe heeft alleen CDA- raadslïd Ru Hartog zich op de hoogte gesteld van de proble men die de Schie heeft en die zijn dus groter dan het Rolbrug-probleem. Het is wel het belangrijkste, want zolang de Rolbrug dicht is, kunnen te late watersporters niet eens via Rotterdam omvaren er kunnen zij zelfs niet die ge vaarlijke Waterweg op, „Door heel Nederland kan je varen naar. hartelust. Overal. Delft, Leidschendam... je zit zo in Amsterdam, Eenmaal bui ten de Rolbrug staat dé wereld voor je open. Het beroerde is alleen: hoe kom je daar. Be roerd, want de situatie heeft ons al zo'n twintig leden ge kost. Dat vinden wij niet leuk." Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW/ 13 maart 1985 Orgelconcert De Schiedamse organist Arie Metaal geeft vrijdag een or- gelconcert in de Dorpskerk j in Schiedam-Kethel. Hij wordv die avond muzikaal terzijde gestaan door Corrie Verbiest op dwarsfluit en de alt Jennie Terpstra. Tijdens r het gratis concert wordt een groot aantaL werken van de hand van de familie Bach ge- i speeld. Aanvang 19.30 uur. f Gescheiden 'Gescheiden vrouw op oor- logspad' is de titel van het soToprogramma van Jenny. Arean, dat zij op vrijdag in theater de Schuurkerk in Maassluis gestalte geeft. Hierbij wordt ze begeleid door Martin van Dijk aan de - vleugel. De teksten zijn van I! Robert Long, Dimitri Fren- kei Frank, Ischa Meijer en verder een keus uit het re- pertoire van onder andere - Gerrit Kroe, Judith Her- zberg en Jacques Brei op muziek van Robert Long, I Martin van Dijk en Henk -var -der Meulen. Schiedam Feest vandaag bij de familie Krabbendam uit Schiedam. Het echtpaar vierde In het bijzijn van fa milie en kennissen het 50-ja- rlge huwelijksfeest van de koperslager en zijn vrouw. Adrianus Krabbendam werd in 1912 in Schiedam geboren, terwijl zijn vrouw, Dora van Uden, in 1915 in Delft het le venslicht zag. Zaterdag wordt het allemaal nog eens in dunnetjes overgedaan. In een zaal van café De Nieuwe Brug in de Rozenburgse- straat kan men vanaf 16.30 uur het bruidsspaar, met het heuglijke feit feliciteren. Schiedam De stichting Sa menlevingsopbouw Schie- dam-Noord heeft haar oppas- centrale nieuw leven inge blazen. De stichting doet dat omdat er sinds kort weer veel animo onder jongeren van 15 jaar en ouder is om op die manier iets bij te verdie nen. Mensen die van de diensten van de centrale gebruik wil len maken, kunnen op dins dag, woensdag en donderdag tussen 16.00 en 21.00 uur contact opnemen met me vrouw De Jong, tel. 70.71.94. De oppascentrale brengt een vergoeding van 3,50 gulden per uur in rekening. Schiedam In Schiedam zijn vorige maand 23 nieuwe wo ningen opgeleverd, maar des ondanks steeg in februari het aantal woningzoekenden. Op één na waren het allemaal Schiedammers, die aan een huis in de nieuwbouw werden geholpen. Met reeds bestaande woningen konden 217 inge schrevenen worden geholpen. Maar er meldden zich bij het bureau huisvesting meer men sen dan er geschrapt konden worden. Het totaal aantal wo ningzoekenden steeg met 79 tot 7839. Een vijfde deel hier van betreft alleenstaanden. Een vierde deel bestaat uit mensen van buiten Schiedam. Een derde deel bestaat uit mensen die voldoende gehuis vest zijn. Den Haag Wegens afpersing met geweld zijn voor de Haagse rechtbank gisteren forse straffen geelst tegen een 38-jarige Vlaardinger en diens 23-jarige broer uit Capelle aan den IJsseL Officier mevrouw mr. J.C.M. Couzijn eiste tegen de Vlaardmger een geldboete van tienduizend gulden of vjjt maanden hechte nis. Tegen de man uit Capelle eiste zij een geldboete van acht duizend gulden of vier maanden gevangenisstraf. De mannen werden ervan beschuldigd een zakenman uit Zoe-, termeer te hebben gedwongen tot afgifte van 32.000 gulden. Derf afpersers gooiden eerst bij het huis van het slachtoffer de ruiten» in Daarna werd-diens echtgenote gebeld met de mededeling dat ze het geld klaar moest leggen. Een personeelslid van het slaehtj offer kreeg ook zo'n telefoontje. Daam werd dreigend aan toegef voegd dat dit de laatste waarschuwing was. De Vlaardinger stuurde een potige figuur naar Zoetermeer om het geld op te halen. Hij beweerde dat hij nog geld van het slachtoffer te goed,had. Mr. Couzijn vond echter dat dat niet ter zake deed. De rechtbank doet op 26 maart uitspraak,. Schiedam Het dagelijks bestuur van de Schiedamse Raad voor Sport en Recrea tie, kortweg sportraad gehe ten, heeft eind november be slist niet met een half oor naar wethouder Lub Haf kamp geluisterd. De beleids bepaler meende tijdens de jaarlijkse huldiging van sportkampioenen, dat op lange termijn slechts fusies uitkomst kunnen brengen, willen de voetbalverenigin gen het hoofd boven water houden. Begin deze week speculeer de ook Jo van der Touw, als voorzitter van de sectie I, op de noodzaak van samen gaan, nu steeds meer voet balverenigingen financieel de eindjes slechts moeizaam aan elkaar kunnen knopen. Van der Touw hield welis waar een zeer ruime slag om de arm, de indicaties waren er echter niet minder om. Het dagelijks bestuur advi seerde de clubs om een en ander intern eens op een rij tje te zetten. Het zal duidelijk zijn, dat in een vergrijzende stad als Schiedam ae aanwezigheid van negentien voetbalclubs overdadig aandoet. Ook het aantal van 48 grassportvel- den. waarvan 35 op jaarbasis worden verhuurd en dertien op basis van speeltijd, is aan de hoge kant. Zodat Van der Touw niet eens onterecht aanstipte, dat het goedkoper is als twee clubs die thans samen bijvoorbeelddrie velden in gebruik hebben door een fusie teruggaan naar twee velden. Van der Touw kwam daar enboven met een keihard verwijt aan het merendeel van de aanwezigen, Geble- Luub Hafkamp. ken is, dat een flink aantal clubs geen behoorlijke jaar lijkse afschrijving van de op stallen in de cijfers ver werkt, waardoor zij in de toekomst ineens voor het blok gezet kunnen worden. Gaan die clubs op dat hel lende vlak door, aldus Van der Touw, dan is er geen redden meer mogelijk en zal door Donald Bax ook een fusie te laat komen. Die gedachtengang sluit uit stekend aan op het voorne men van de sportraad en de gemeentelijke overheid om te gaan bezuinigen op de post onderhoud van de vel den. De clubs zullen een deel van die werkzaamhe den (bezooien, in- en door zaaien) wellicht zelf in be heer moeten nemen, om op die manier te trachten een verhoging van de veldhuur in het redelijke te houden. Een eerste vorm van privati sering, die de gemeente Sn de kaart speelt. Dat laatste is een relatief nieuwe trend, die stilaan door meer gemeentes wordt doorgevoerd. Er komt steeds minder geld vrij om aan der gelijke projecten te besteden^ zodat een met het jaar*, zwaarder wordende wissel *- wordt getrokken op de zelf-"," werkzaamheid. Slechts de grotere clubs zullen in staat zijn zich ie weren tegen de"' maatregelen die hen van hot- ger hand worden opgelegd: En dat, zo simpel als een Cn;:_ een twee is, is nu precies wat de gemeente wil. - Privatisering Een totale privatisering5; dreigt, ook al heeft de ge meente Schiedam in diet richting nog geen concreet - beleid uitgestippeld. Burge-1 meester en wethouders wil-, len de voetbalverenigingen niet meteen de nek omdraffi- L en. Het opleggen van fusies, zal In de toekomst niet on denkbaar zijn, temeer daar een aantal clubs bijna niét aan de financiële verplich- tingen kan voldoen en de gemeente niet langer een soepele houding zal voor- staan. Heel, heel langzaam worden vooral de kleinere clubs in de richting van een strak, keurslijf gedreven. Ongeacht de zelfwerkzaamheid en de- hoeveelheid daarvan zal de j huur van de terreinen de- komende jaren stijgen. De', gemeente wil er dus kenne- lijk eerst voor zorgen, dat sa- V mengaan van verschillende f verenigingen een gedegen basis geeft om de volgende- stap te kunnen zetten: dej velden in eigen beheer ge- ven aan de clubs, zodat de. gemeente dan verlost is van iedere verantwoordelijkheid., en een aardig centje kan overhouden. Maassluis Rob Schalke »lgt komend seizoen bij de afdelings hoofdklasser Quintus uit Kwintsheul René Steen voort op. De 36-jarige Schalke, diè eerder de jeugd van Naald wijk en RKSVM onder z'n hoede had, staat nu nog op de loonlijst van het Maassfuise MSV'71, waar hij aan z'n tweede jaar bezig is. Met het aalntrekken van Schalke heeft Quintus gehoor gegeven aan hét verzoek een jonge oefen- meester aan te stellen. Alphen aan de Rijn Marius de Snayer behaal de in een in Alphen gelo pen wedstrijd over vijf tien kilometer een fraaie 'tweede plaats. De vete raan van het VJaardingse -Fortuna voltooide de af stand in 48.10 minuten. 'Jan van der Gaag finish te In 52.09 minuten. De nauwelijks van een ver velende achillespeesbles sure herstelde Aad Stolk liet de klokken stilstaan op 1,07.51 uur. Op de twintig kilometer ontspon zich een fraaie t tweestrijd tussen Henk i Klop en Henri Rïedijk. i Op het laatste eind bleek •de eerste te sterk voor Riedijk; 1.06.20 om f 1.06.34 uur. Mari Paal- l vast deed het eveneens f uitstekend door een nieu- j we persoonlijke besttijd f (1.07.00) neer te zetten. De prestaties van de Vlaardingse atleten belo ven veel .voor de zater dag 13 aprilte houden Westland Marathon. Vlaardingen Ofschoon vrij van competitie-verplichtingen komen Hermes DVS en Fortu na Vlaardingen dit weekeinde toch voor een serieuze wed strijd binnen de lijnen. Beide clubs hebben een bekerduel voorgeschotel gekregen. Her mes DVS bekert thuis tegen Alphense Boys en Fortuna Vlaardingen ontvangt het Haagse HW. Beide wedstrij den oeginnen zondag om twee uur. Overigens zou Hermes DVS, nog voor het bericht kreeg van de KNVB (die als aanvangstijd voor dit beker duel 15.45 uur had opgedra- Schiedam De eerste officiëlespade was gistermiddag op het terrein van Spirit toch niet een uitsluitend vain vreugde overborreïende happening. Hoewel alle aanwezi gen, wethouder Luub Hafkamp en voorzitter Cees van Vliet incluis, zich verheugd toonden over de verwezenlijking.van een kunstgrasveld op het complex van de Schiedamse hoe-1 keyvereniging, plaatste Van Vliet een toch niet onbelangrijk ke kanttekening achter het geheel. De opbrengst van de verhuur aan derden, jaarlijks geraamd op 16.000 gulden, maakt een wezenlijk deel uit van de door Spirit opgezette exploitatie. „Naar het zich laat aanzien", sprak Van Vliet, „zal dat toch de nodige problemen geven. Wij hopen dan ook, dat de ge meente ons op dat punt de hei hand pende kan bieden". Waarna Van Vliet Hafkamp, naast de vervolgens door de wethouder teruggegeven spa de, een fles sterke drank (Van Vliet: 'Sptrit-ualiën') overhan digde. In zijn antwoord meende Haf kamp, dat de belangstelling van andere verenigingen Ndpr het gebruik van kunstgrasvel den er beslist zal komen. „De Nederlander", aldus de wet houder, „neemt altijd een af wachtende houding aan. Hij moet zo iets eerst ervaren én wordt daarna pas enthousiast". Hafkamp is er dan ook van overtuigd, dat de aanleg van twee kunstgrasvelden (Ijet tweede is al in aanleg bij _As~- vion) in Schiedam een stimu lans zal zijn op veel fronten. „Voor dé hockeysport en £>et verenigingsleven in het bijzon der. We mogen er trots op zijn, dat onze gemeente straks twee van die velden heeft". Schiedar.. Ouderwets slecht, te vergelijken met het voorbije rampjaar, dat was wat SVV gisteravond op de^ mat legde tegen de Rotterdamse KNVB-selectie (3-3)".; Dusdanig zelfs, dat Dick Buitelaar na afloop besloot de. vrije woensdagavond voor een aantal spelers,te laten;, vervallen. „Bar en boos", brieste de SVV-trainer. - Op Henk Dirven (geblesseerde duim) en de geschorste en bovendien zieke Henk Salari na was SW compleet. Wie; •- had gedacht, dat de Schiedammers van het 'drama' tegen- De Graafschap (0-2) iéts hadden geleerd, kwam bedrogen uit. SVV speelde zonder bezieling, overtuiging, zelfver-; - - trouwen en miste vooral de vereiste wedstrijdmentaliteit.. Op de afgeroomde KNVB-selectie kon zelfs niet eens een; overwinning worden behaald. Dat SW nog tot drie tref-» J fers kwam, was niet eens de eigen verdienste. Twee; doelpunten (1-1 Peter van Velzen en 3-3 Jan Könemannb kwamen eerst dank zij medewerking van een KNVB'er; tot stand. Nummer drie was wel loepzuiver en werd ge-"- i; fabriceerd door René van Delft. Na zestig minuten spelen liet Buitelaar bewust zijn sterk-- ste trio (Leen Warnaar, Hans Neeskens en Peter van;*"; Velzen) de douche op zoeken, Hun respectievelijke ver-*; vangers Michael van Alphen, Marcel van Hattem en Jef-, frey Oost konden eveneens niet imponeren. Een monster; zonder waarde dus? De binnenkort te versturen ontslag-!^ aanvragen zullen slechts een bevestiging vormen. «f,; Opstelling SW: Bos, Wotte, Warnaar (V*n Alpben), Koe vorm arts, Muider, Neeskens (Van Hattem), Van Kapel, Treling, Körternonn, 1 Van Velzen (Ooit) en Van Delft. Schiedam - De te lange winterstop heeft competitieleider jfdtt Huiibregts bij de schaduwelftallen voor onoplosbare problemen geplaatst. Om de competitie toch op 1 juni te laten eindigen,-, js besloten in deze categorie de laatste twee speeldagen te laten vervallen Voor SW houdt dit in, dat de thuiswedstrijd tegen nM7:llnw TT O gen), zondag vriendschappelijk Telstar 2 en de uitwedstrijd tegen Willem II 2 van het program; spelen tegen Alphense Boys... f?ma zijn geschrapt. - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2