WATERWEI SPORT 'Fouten zijn gelukkig altijd binnen de perken gebleven' 8% rente. Fortuna laatste KIWB- veren iging zonder trainer NOAD blijft wèl in tweede divisie 'Schip der verdoemden lag vlak voor onze deur' Bèèè in maart En de zekerheid dat die rente 6 jaarlang zo hoog blijft. Subsidie nog niet verlaagd Negen nieuwe trainers Damstrijd stagneert Accountant Don bleef verstoken van 'Rotterdamse puinhoop' Zwarte bladzij in geschiedenis verenigde spaarbank Noorduin 's werelds snelste SPORTAGENDA - Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 26 maart 1985 Wethouder Cor van Tilborg overhandigt Don namens de gemeente een bloemstuk. Vlaardingen Amateur-his toricus P.van der Leeden sloeg gisteravond voor de histori sche vereniging een zwarte bladzijde op van de geschiede nis van de Vlaardingse scheep vaart. Het ging voor een tjok volle muziekzaal van het Vis serijmuseum nu eens niet over haringvisserij, maar over sla vendrijverij. Het publiek, vooral oudere Vlaardingers, luisterde ademloos toe. Het is niet zo heel lang gele den, dat Vlaardingse kinderen door hun ouders werden ge waarschuwd om niet te gaan spelen in de Vergulde Hand. Daar, in één van die sloten, lag nog de afgehakte hand van een onfortuinlijke bandiet, die een wakkere boer had willen bestelen. Sprookje uit een grijs verle den, eng genoeg om net jonge volk angst aan te jagen. Van der Leeden gebruikte het gis teravond in zyn lezing om aan te geven, dat de omgeving van de stad in de zestiende eeuw werd geteisterd door bandie ten. Hoogst verbaasd was Van der Leeden, toen hij bij toeval ont dekte dat Barthoiomeus van Buuren, baljuw van Vlaardin gen, in diezelfde eeuw een ga lei liet bouwen, dat bemand werd door bandieten, landlo pers en ander gespuis. Een va rende gevangenis, die ten voorbeeld strekte aan heden t met boze plannen. Het personeel van het museum kon de stoelen haast niet aan gesleept krijgen, zo veel men sen waren op de lezing afgeko men. Een enkeling zat op het podium, aan de voeten, van de causeur, en troostte zich met de gedachte, dal de gevange nen op Jiet galei het slechter hadden gehad. Zei Van der Leeden niet, dat zijn haren recht overeind gingen staan, ais nij oeaacnt noe zoveel slechtigheid zich in zijn stad had kunnen afspelen? Verdoemden De publicist was niet op zoek naar een Vtaardings galei, toen hij zich verdiepte in de geschiedenis van het roemrij ke officierengeslacht Evertsen. Bij toeval stuitte hij op het 'schip der verdoemden', niet het enige, maar wel het eerste 'strafgaïci', dat in de Neder landen werd gebouwd. Van Buuren zag zo'n gevangenen schip voor het eerst in de Mid dellandse Zee. Daar bedacht hij de oplossing van het zes- tiende-eeuwse cellentekort: de gevangenen werden slaven. En de baljuw was in zijn be handeling van de roeiers min stens zo hardvochtig als de zeerovers. De gesel werd ferm geslagen boven de kaalgescho ren hoofden van de slaven op het Vlaardingse galei. „Men bad in die tijci weinig op met medemenselijkheid merkte Van der Leeden droogjes op. Op het twintig meter lange en vijf meter bre de schip zaten 82 gevangenen met ketens aan de bank en aan elkaar gekluisterd. Het ga lei bewaakte eerst de wateren tussen Holland en Zeeland en werd later ingezet in de strijd tegen de Spaanse overheerser. Als het op zee tot een treffen kwam moesten de slaven zich voorover tussen de banken la ten zakken. De soldaten kon den dan over hun blote ruggen snel van de ene kant naar de andere hollen. Sclaavenburch „Het Sclaavenburgh kent u al lemaal en misschien weet u ook dat die straatnaam is afge leid van de woorden Slavische burcht"-, zei Van der Leeden. „Opgravingen hebben aange toond, dat die burcht echt ooit ten zuiden van de Grote Kerk heeft gestaan. Op diezelfde Clek werd rond 1600 een uit- ouw aan de kerk gemaakt waar de slaven werden opge borgen als het schip een on derhoudsbeurt kreeg. Dat geeft de naam een nog saillan- ter betekenis." Slaven in Vlaardingen, het ging het bevattingsvermogen van het publiek bijna te bo ven. Toen Van der Leeden tot in details de behandeling van de slaven beschreef klonken links en rechts de 'oh's' en 'ah's' steeds vaker. „En dat ge beurde allemaal vlak voor onze deuren", wreef de histo ricus nog wat meer zout in de wonden, „Wij kunnen van de geschiedenis nog wat leren." Ons kind Orthopedagoog H. den Duik en schoolleider J AlUnk spreken mor genavond op een bijeenkomst in de Rijnmondscbool in Schiedam V3n de landelijke vereniging van ouders met leer-, ontwikkelmgs-, of gedrags stoornissen Het thema is' Ons kind naar het voortgezet onderwijs. De thema-avond tn de school aan de Dr de Visserlaan begint om acht uur. Voordeurdelers Directrice mevrouw Van Miltenburg van de sociale dienst spreekt donder dag op de jaarvergadering van de Vlaardingse vrouwenraad over het onderwerp voordeurdelers De ver gadering »n het vrouwenhuis aan de Pieter Karei Drossaartstraat begint om half tien 's morgens. Vrouwen De werkgroep Vrouwen en de wijk van wijkcentrum de Heipaal wil don derdagavond praten met bewoonsters van Holy over de vraag welke win kels er volgens hen moeten komen in de winkelcentra in de wijk De Loper wordt uitgebreid en do HobOrhoek geherstructureerd en daar moeten de vrouwen hun zegje over kunnen doen, vindt de werkgroep. De bijeen komst in het wijkcentrum aan de Meerkoetstraat 1 begint om acht uur. Een zwart schaap ic de eerste voorjaarsbode in de kinder boerderij van het Prinses Beatrixpark te Schiedam, Het lam werd dit weekend geboren. Het beestje heeft nog geen naam. Schiedam Er speelt een voorzichtig glimlachje rond de mond van de scheidende gemeente-accoun tant C. Don als hij constateert dat er in de 23 jaar dat hij die functie in Schiedam heeft bekleed, nooit sprake van een financiële puinhoop is geweest. Hij voelt mee met zijn Rotterdamse collega's die al in 1983 waarschuwden voor het naderend bankroet van het GEB. Alarmerende rapportages van de Gemeentelijke Accountants Dienst (GAD) misten in de ha venstad het beoogde effect: de bestuurders deden er niets mee. De adviezen van Don hebben nooit zo'n alarmerend karakter gehad. „De fouten zijn gelukkig altijd binnen de perken gebleven. Ik heb nog nooit een grote tak. van dienst meegemaakt die er een potje van maakte." Terugblikkend blijken aan Dons tevredenheid ook enkele smetjes te kleven. „De laatste jaren waren minder plezierig," geeft hij ruiterlijk toe. „De normen glijden af. Vroeger za gen we in een klein tekort op de rekening al reden om aan de bel te hangen. Tegenwoor dig worden zelfs bij grote be dragen slechts de wenkbrau wen gefronst. Ik heb moeite met die ontwikkeling. Ben misschien te veel belast door die vroegere ervaringen." Don neemt per 1 april officieel afscheid van zijn zes mede werkers. Hij werd vorige week vrijdag tijdens een receptie al door de overige ambtenaren uitgeluid. Don is één van die paar ambtenaren, waarmee nagenoeg alle collega's te ma ken hebben. De jaarrekenin gen van alle takken van dienst dwarrelen op zijn bureau met het verzoek er zijn goedkeu ring aan te hechten. Tot heden ging het er uitslui tend om de rechtmatigheid van het cijfermateriaal te be oordelen. Dat gaat met de in voering van de nieuwe ge meentewet veranderen. De re keningen worden voortaan ook aan een doelmatigheidson derzoek onderworpen. Don oordeelt met gemengde gevoe lens over die ontwikkeling in de 'accountancy'. „Je kunt enerzijds stellen, dat onze taak zinvoller kan wor den ingevuld. We hoeven niet alleen te kijken of de cijfertjes kloppen, maar kunnen tevens een oordeel vellen of geld op verantwoorde wijze is uitgege ven. Anderzijds wordt het werk er wel moeilijker en tijd rovender door. Het lijkt me een omschakeling die niet di rect moet worden doorge voerd. Dat proces moet groei en, want hoe je het ook be kijkt, we komen dicht in de buurt van beoordeling van be leid. We gaan ons bewegen: in een grensgebied dat pas na ja renlange ervaring goed kan worden afgebakend. Voorlopig is het zaak onze vingers niet aan grensgevallen te bran den." De normvervaging waarmee Don de laatste jaren is gecon fronteerd, is niet het enige probleem voor zijn afdeling. „Het aantal administraties dat door ons wordt bekeken is zo ongeveer verdrievoudigd. De personele bezetting is evenwel gelijk gebleven. Vroeger be perkte het zich tot de gemeen tediensten. In de loop der ja ren zijn daar bijgekomen de gesubsidieerde instellingen, sporthallen, wijkgebouwen en verenigingen die een geldle ning zijn aangegaan. Juist die kleine administraties zijn vaak erg slordig. Dat mag ie die in stellingen niet kwalijk nemen, want zij zijn doorgaans slecht bewerktuigd." „Wat dat betreft breekt het ge brekkige Schiedamse kader onze dienst op. Volgens mij staat Schiedam er met zijn ka der slechter voor dan de rest van het land. Dat komt uiter aard door de vergrijzing, maar ook het Schiedamse bouwbe leid heeft daar schuld aan. Ge durende een lange periode heeft Schiedam verzuimd leu ke middenstandswoningen te bouwen. Dat heeft het reser voir van bestuurlijke krachten negatief beïnvloed." Tijdens het staartje van zijn loopbaan bij de gemeente Schiedam, die volgde op een periode van elf jaar bij het Verïficatiebureau van de VNG, is Don ook betrokken geweest bij de diverse bezuini gingsexercities. „Aan die pe riode heb Ik de wetenschap overgehouden dat we in de ja ren dat we in weelde baadden te verkwistend zijn geweest. Schiedam heeft in totaal zo'n 7 tot 8 procent bezuinigd. Als je het goed beschouwd is dat al lemaal dood hout gebleken. Het voorzieningenniveau heeft er niet noemenswaardig onder geleden. Of de gemeenteraad die verkwisting mag worden aangerekend? Ik denk het met. Het is nu eenmaal een mechanisme om in een tijd van overvloed kwistig met je geld om te gaan." Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 8% rente ontvang De minimum inleg isf 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt Bij aankoop van een etgen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken We zijn tenslotte d e makkelij ke bank in de buurt, Den Haag De subsidie van de provincie Zuid- Holland voor vorming van de jeugd in sportorga nisaties gaat voorlopig nog niet omlaag. De overgrote meerderheid van provin ciale staten heeft een stokje gestoken voor het voorstel van gedeputeerde staten om deze jaarlijkse steunverlening met een derde deel te verminde- Deze verlaging met 21O.ÜQ0 gulden zou neerkomen op een vermindering van het subsi diebedrag per jeugdlid van een sportvereniging tot één gul den. Het snijden in deze subsi- die maakte deel uit van eer» eerste pakket aan bezuinigin gen op de provinciale begro ting, waarbij in totaal 3,8 mil joen aan besparingen dient te worden gevonden. Op de kleine fractie van de SGP na bleek geen enkele van de politieke groeperingen in provinciale staten te voelen voor het snoeien in de sport- hijdrage, een operatie waarvan de Provinciale Sportraad Zuid-Holland danig was ge schrokken. Zowel CDA, WD, PvdA, D'66 en de combinatie PSP/CPN/PPR kwamen met eigen ideeén voor bezuinigin gen op ander terrein, maar het vrij zeldzame verschijnsel deed zich daarbij voor dat geen van die suggesties kon rekenen op een meerderheid in de staten. Men vond elkaar tenslotte in een door het CDA-statenlid Waaijer aangedragen amende ment met de strekking, het be drag van 210.000 gulden voor lopig uit de begrotingspost on voorzien te halen, en er bij «ie behandeling van de provincia le voorjaarsnota in juni verder over te praten. Het amande- ment werd met de SGP-stem- men tegen aanvaard. Koos de Gooijer. Eric Gudde. Henk van der Bend. Vlaardingen Op Fortu na Vlaardingen na, waar het inmiddels de hoogste tijd wordt om te voorzien in de vacature Jan Bou- man/Piet de Wolf, heb ben alle KNVB-vereni- gingen in deze regio hun trainersstaf voor volgend seizoen rond. Van de 26 CLUB SVV 1 SVV 2 Hermes DVS Excelsior'20 Fortuna VI DHS Martini t VFC VDL (zo) De Hollandiaan Hoek van Holland Schiedam FCN'66 Ursus Excelsior M PPSC Zwaluwen V| HVO TSB DVO'32 Hoekse Boys DSS'26 HBSS Vlaardingen Satelliet MVV'27 1984-1935 Dick Buitelaar Hans Schinkel Hans Kostense Eric Gudde Bouman/De Wotf Van Hees/Poulus Henri van Leeuwen Aad de Held Wim Poulus Pim van Rei] Hans Buitenweg Cor Habermehl Piet Kattestaart John Oorver Fer Groeneweg Arie Kurver Arnold Lobman Ger Pijl Jan Kooiman Dick Suiker Ton van der Lei je Ton Vellinga Ger Hoogerwerf Boon S Boer ma Ger Robbemond Gerard Weber 1985-1985 Dick Buitelaar Hans Schinkel Hans Kostense Ger ter Horst Van Hees/Poulus Henri van Leeuwen Ger Pijl Wim Poulus Pim van Reij Hans Buitenweg Henk van der Bend Piet Kattestaart John Corver Eric Gudde Cor Habermehl Arnold Lobman Piet van Miert Jan Kooiman Dick Suiker Ton van der Leije Ton Vellinga Ger Hoogerwerf Koos de Gooijer Ger Robbemond Jan de Lange Vlaardingen In de achtste ronde van de Vlaardingse damkampioenschappen lever den slechts acht van de zestien partijen een beslissing op. Twee duels werden afgebro ken, terwijl liefst zes partijen werden uitgesteld wegens ver hindering van de deelnemers. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat het toernooi min stens één week langer zal du ren dan de bedoeling was. In de hoofdklasse vond welge teld partij doorgang, Gerrit van Mastrigt vestigde zich al leen op de eerste plaats via een overwinmg op Cor van Veei- en. In de eerste klasse behaal de Van Woerden zijn eerste zege, nog wel op de tot dan on geslagen koploper Koos Ver meulen. Paul Metzger raakte in de tweede klasse z'n eerste punt kwijt, terwijl in de derde klasse Piet Stoker z'n vijfde overwinning boekte ten koste van Smith. Stand hoofdklasse: Van Mastrigt 5- 7, Torn 4-8, Niestadl 4-5, Van dan Karkhot 3-4, Van Vealan 5-4, Heuvel man 4-3, Tamboer 3-2, Scboliberg 4-1; Eerste klasse: Vermeulen 5-6, De Helde 4-5, Jipat 4-5, Bolderheij 3- 4. Mast 5-4, Van Woerden 5-4, Autar 3-3, Van Oudheusden 5-3; Tweede klasse: Metzger 5-9, Wiss» 5-8, Moe- teri 5-5, Geldof 4-3, Weisscher 5-3, Broek 3-2, Voerman 3-2, Kar» 4-2; Derde klasse; Stoker 5-10, Harry Au tar 4-8, llhan 4-4, Veldhoven 4-4, Smith 5-3, Promae 3-2, Potjes 4-1 an Kooit 3-0. INLICHTINGEN REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BQTTRSL00T25rtEL 010-571911 Tilburg Won NOAD thuis destijds heel gemakkelijk (9-1) van het al op voorhand tot de gradatie gedoemde Luto, de te rugwedstrijd leverde veel meer problemen op. De Schie damse tafetennissers behaal den een moeizame 6-4 over winning. Het was daarbij maar goed dat Ron van der Wijk zijn dag had, want hij legde de basis met een gave hattrick. Niettemin is NOAD nu zeker •van het behoud van de tweede divisie, temeer daar ICV de vooruit gespeelde wedstrijd te gen Gispen met 10-0 verloor. Ron van der Wijk won zowel van Huiten, Daas als van oud- NOAD-speJer René van Dijk, de huidige hoofdcompetitielei- der. Ook Jan Simons en Jan Landsbergen wonnen van Van Dijk, maar daar bleef het voor hen ook bij. Wel wonnen de beide Jannen het dubbel, wat uiteindelijk goed was voor de volle winst. Het al uit de tweede divisie ge degradeerde NOAD 2 verloor de uitwedstrijd bij SM Zwolle met 2-8. De Schiedammers speelden weliswaar met inval ler Rob Banen voor Aad van Opstal, maar dat maakte niets uit. Van Opstal immers mag dan wel in de derde divisie aardig scoren, in de tweede di visie komt hij er niet aan. De Korenbeurs behaalde thuis een knappe zege op Victory'55. De Schiedamse winst was erg belangrijk voor handhaving, want mede-degradatiekandi daat Phoenix 3 won eveneens. De Korenbeurs staat nu op ze ven punten, gevolgd door Phoemx met vijf en Tafelten- nishuis met drie punten. Dit zijn ook de twee tegenstanders die De Korenbeurs nog tegen over zich krijgt, zodat het vijf de divisieschap behouden kan blijven. Ook Radio Molenaar moet zich nog zien te handhaven, nadat de Vlaardingers het aanvanke lijk zo goed deden. In de twee resterende wedstrijden zullen er nu nog punten gepakt moe ten worden. Tegen Red Star'58 zat dat er in het geheel niet in. Met een 10-0 nederlaag werd het trio Jan Jaap van der Mark, Reinier de Graaf en Eduard van de Bout in Goirle van de tafel geveegd. clubs, waarvan SVV met twee oefenmeesters staat genoteerd, besloten zes tien besturen ook in de nieuwe jaargang met de huidige technische man in zee te gaan, zodat negen nieuwe trainers werden dan wel aangetrokken. Die nieuwe gezichten 2ijn Ger ter Horst (Excelsior'20), Ger Pijl (VFC), Henk van der Bend (Schiedam), Eric Gudde (Excelsior M), Cor Habermehl (PPSC), Piet van Miert (HVO), Koos de Gooij er (Vlaardingen)' en Jan de Lange (MVV'27). Opvallend is, dat de regionale vertegeo- woodigers het veelal hebben gezocht in voor deze omge ving bekende namen. Slechts oud-Spartaan Ger ter Horst is op Thurlede een volledig nieuwe eend in de bijt. De meest tot de verbeelding sprekende mutaties kwartier» tot stand in de zaterdagsec tor, waar Fer Groene weg Ina vijf jaar Excelsior Maassluis verruilt voor Rozenburg -én waar Arie Kurver na djie seizoenen PPSC overstapt naar CVV. Ger Pijl, diehn Vlaardingen blijft, kan op vier fijne jaren bij HVO te rugblikken en ook Gerard Weber heeft in Maasland aangetoond, dat een trainer niet ieder seizoen behoeft te verkassen. Het volledige overzicht van KNVB-clubs met hun trai ners voor dit en volgend sei zoen luidt' Breukelen Willem Noorduin heeft in een week tijd tweemaal eèn wereldrecord gezwom men. De 18-jarige Schie dammer, lid van SIS De Ooievaars, raffelde in Breukelen in de LA-3 klasse de 50 meter schoolslag af in 48-7 se conden. Een week eerder had hij in het Vlaardingse Holy- bad op deze afstand een tijd afgedrukt van 51.1 seconden. Op de 50 meter rug- en vrijeslag noteer de Noorduin. na de schoolslag geblesseerd door kramp, tweede plaatsen in matige tijden van respectievelijk 53.6 en 44.0 seconden. DINSDAG 26 MAART Voetbal: 20.00 Loting eerste ronde Nieuwsblad Cup 1985 district in clubgebouw SFC te Schiedam, 19.30 SVPTTSW 2 (vr). WOENSDAG 27 MAART 2aaivoetbaI: Westwi|kha! Vlaardin gen: 21.00 VZ'fit—Olympus Schie dam, 22.00 VSV—WK. DONDERDAG 28 MAART Volleybal: 20.00 Sunlight—VC Schie dam 3 (ti); Zaalvoetbal: Energiéhal Rotterdam veld 3: 19.45 Demos^^-Ac- tlvitas 2 (d): Hoogvliet: 19.00 DR2— Ursus {d>; Diversen: 20.30 Lezing Jaap Bax voor SSV ln clubgebouw Schiedam op spon park Harga.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2