Vlaardingen snoert de broekriem verder aan Schiedam bezuinigt op bevrijdingfeest 'Kabinet-Lubbers laat miljarden verdampen' VLAARDINGS DAGBLAD SOHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE 1 vAÏERWEG GOÜRANI Randy nog spoorloos lOYO hopeloos verdeeld WkU'eg.Vuy, protest Familie Holmer tapt niet meer Op auto Op losse schroeven Woonwagenbewoners: welkom in Staphorst I Dronken tegen boom 'Kameleon niet zo'n goed idee' □totêrwi:;! WOENSDAG 3 APRIL 1985 Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft nog geen spoor gevonden van het sinds donderdag verdwenen jongetje Randy Schenkenveld. Het dreggen in de Oosthavenkade heeft geen enkele resultaat opgeleverd en ook de talrijke tips die bij de politie zijn binnengekomen hebben tot niets geleid. Ook heeft de politie van Vlaardingen een aantal tips van paragnosten gehad. „We trekken alles na, maar tot op heden tasten we nog volledig in het duister," aldus hoofdinspecteur R. Meijer van het Vlaardingse korps. „Gisteren hebben we na een tip van een helderziende heel Holy-Noord doorzocht, i maar niets gevonden." De oproep op televisie heeft eveneens niet tot resultaat geleid. Randy Schenkenveld is donderdag 28 maart voor het laatst gezien met zijn blauwe BMX-crossfiets aan de Oosthavenka- j de. Randy, die geestelijk gehandicapt is, droeg een geel/beige I jack, een groene broek en bruine veterschoenen. Wie inlich- j tingen kan verschaffen wordt gevraagd contact op te nemen I met de Vlaardingse politie. Telefoon; 010-342355. i *iOrdinaire I straatvechterij9 Vlaardingen Een hope loos verdeelde organisatie van Vlaardingse onderne mers heeft gisteravond na verhitte debatten zowel voorzitter Harry Dijkman i als vice-voorzitter Jan Bul- I va voor het bestuur behou- I den. Toen puntje bij paaltje kwam bleek een kleine meerderheid van de leden niet bereid een van beide kemphanen na de ruzies van de afgelopen weken weg te sturen. „U moet elkaar vinden", riep vishandelaar Jan Pronk. „Stop met bakkeleien." Hij vond ge hoor en zo kwam er voorlopig een einde aan wat de leden noemden „ordinaire straat vechterij." Aanvankelijk leek het erop dat de OVO voorzitter Harry Dijkman tot aftreden zou dwingen. Die had, zei VVD- raadslid Pauline Th iele,'voor zitter van winkeliersvereni ging d'Oude Hooghstraet, on fatsoenlijk gehandeld en haar vereniging schade berokkend door zich met het bestuur te verzetten tegen de bouw van de parkeergarage aan de Af rol. „En daar hebben de winke liers van de Hoogstraat geen bal over te zeggen gehad", brieste collega-raadslid Jan Bulva. „Die zijn belazerd door het bestuur." De ene na de andere winkelier van de Hoogstraat slingerde beschuldigingen' naar het hoofd van Dijkman, die het al lemaal gelaten over zich heen liet komen. „De voorzitter moet opstappen", was de con clusie van d'Oude Hooghstraet, Toen hem ook nog voor de voeten werd geworpen, dat hij de publiciteit had gezocht met berichten over het weren van Bulva uit het bestuur, werd het Dijkman teveel. „Twee weken lang hebben wij voort durend moeten horen: Dijk man, Dijkman, het hoofd moet rollen. Daar hebben wij een hele tijd niet op gereageerd, maar na die twee weken was het afgelopen met ons geduld." Chantage De gemoederen laaiden nog hoger op, toen secretaris Leen de Jager dreigde, dat het vol tallige bestuur zou opstappen als de leden Dijkman tot aftre den zouden dwingen. „Chanta ge", riep Hoogstraatwinkelier Frans Hoogendijk. „U drijft de zaak op de spits, 't Is onvoor stelbaar, onfatsoenlijk." Er werd geschorst, er werden tussenvoorstellen geformu leerd en ten slotte stond tot veler verbazing niet meer de positie van Dijkman, maar die van* Bulva ter discussie, ,,'t Lijkt hier de Tweede Kamer wel", verzuchtte Koos de Wilt. „Bulva mag voorlopig terug in het bestuur, maar dan moeten binnen een jaar de statuten zo danig worden gewijzigd, dat er geen leden van de gemeente raad meer in het bestuur kun nen zitten", was het voorstel van De Wilt dat tegen het ein de van de avond in stemming werd gebracht. Dat voorstel haalde het op het nippertje. Maar veel leden waren niet te vreden met die uitkomst. J>an bedank ik als lid van de OVO", klonk het hier en daar. Schiedam Een 24-jarige Vlaardingse verleende op de kruising van Plesmanstraat en Calandstraat geen voorrang aan een passerende wagen en ramde de auto. De vrouw moest met een gebroken been naar het Holyziekenhuis wor den vervoerd. De brommer en de auto liepen aanzienlijke schade op. Piet Drenth: „Eet mij een beetje voor leugenaar'" Ruim een miljoen tekort in 1986 Vlaardingen De Vlaardingse ge meenteraad zal bij de behandeling van de begroting voor 1988 weer geconfron teerd worden met een omvangrijk nieuw bezuinigingsoperatie. Dat blijkt uit de meerjarenbegroting die burge meester en wethouders vandaag pre senteerden. Ondanks de 1,4 miljoen gulden bezuinigingen waartoe de raad al had besloten resteert er voor vol gend jaar nog een gat van 1,2 miljoen gulden. De gemeentelijk tarieven hoe ven echter volgens B en W niet om hoog. De geraamde tekorten lopen de komen de vier jaar op tot bijna vij'f miljoen gulden. De eerste zorg is echter, vinden B en W, het tekort in 1986. Door het niet opvullen van vakatures denkt het college vierhonderdduizend gulden te bezuinigen. Verder wil het gemeentebe stuur de bijdragen aan het Holyzieken huis en de GGD verlagen. Ook het on derwijs moet grote veren laten. Subsi dies voor godsdienstonderwijs, onder wijskundige medewerkers en onder wijsbegeleidingsdienst worden fors verlaagd. Andere slachtoffers van de gemeente lijke tekorten zijn de bewonersgroe- pen. Door het niet opnieuw aanstellen van bewonersdeskundigen wordt an derhalve ton bezuinigd. Op de subsidie voor de muziekschool wordt 70.000 gul den gekort. In de meerjarenbegroting wordt rekening gehouden met hogere opbrengsten uit de Koningin Wilhelmï- nahaven. Om het gat van 1,2 miljoen gulden dat dan nog rest te dichten doen B en W in augustus voorstellen. Joop den Uyl in Blauwe Brug: Schiedam De heisa, die het kabinet-Lubbers maakt over de weer oplevende eco nomie kan op Joop den Uyl nauwelijks indruk maken. Het feit, dit kabinet al zo'n 30 miljard gulden heeft be zuinigd, vindt de PvdA-voor- man evenmin een zaak om je voor op de borst te bon ken. „Het financieringstekort van de overheid is slechts met 8 miljard verlaagd, Voeg daarbij de verlaging van de premie druk en je komt op een bedrag van ongeveer 15 miljard dat onder Lubbers is zoek geraakt. Dit kabinet heeft miljarden la ten verdampen." Joop den Uyl veegde gisteren in De Blauwe Brug andermaal de vloer aan met het herstel beleid van het kabinet- „Wat merk je er allemaal van?", luidde ae retorische vraag aan een stampvolle zaal. De belangrijkste grief van de PvdA is, dat Lubbers c.s. er weinig aan doet om de stagne rende economie weer op gang te brengen. Den Uyl gaf enke- lè\maatregelen aan, die van een eventueel nieuw kabinet met de PvdA mogen worden verwacht. De investeringspre mies voor bedrijven moeten drastisch omlaag of zelfs hele maal worden afgeschaft. Als argument daarvoor noemde hij 'dat het bedrijfsleven weer aardig overhoudt'. De ruimte van circa 7 miljard die zo ontstaat moet ten goede komen aan een algehele verla ging van de premiedruk, die uiteindelijk do werknemer en het bedrijfsleven ten goede komt. De btw op diensten moet volgens Den Uyl even eens fors omlaag tot zo'n 4 procent. Daarmee beoogt hij vooral kleine en middelgrote bedrijven een stimulans te ge ven. „In een tijd van automati sering ligt de toekomst juist bij die bedrijven," hield hij zijn gehoor voor. Arbeidstijdverkorting Een derde poot van zijn econo misch beleid is het flink door zetten van de arbeidstijdver korting. Lof was er in dat ver band voor de grafische indus trie. „De vakbond heeft een werkweek van 36 uur in 1986 afgedwongen. Er zijn tevens afspraken gemaakt voor het creeren van nieuwe banen. De voortrekkersrol van deze best georganiseerde bedrijftak is daarmee weer eens bewezen. Het geeft ook aan hoe essen tieel de rol van de vakbewe ging is." Om de herverdeling van werk enigszins soepel te laten verlo pen, moet er volgens Den Uyl snel worden begonnen met een uitgebreid programma voor scholing en herscholing. „Dat is hèt programma voor de komende jaren. Alleen zo kan de herverdeling worden Joop den Uyl spreekt de afge laden zaal toe:„Scholtng is hèt programma voor da komende ja ren." afgedwongen en de een verde re tweedeling van de samenle ving worden gestopt." De PvdA zal, behoudens een duidelijk nee tegen de kern wapens, met twee economi sche prioriteiten de verkie zingsstrijd ingaan. „De eerste prioriteit is het scheppen van een reele uitkering voor lang durig werklozen. Zij mogen niet. zoals nu, na tweeënhalf jaar in de bijstand komen. Voorts moet de koppeling van lonen en uitkeringen zo snel mogelijk worden hersteld. Die ontkoppeling heeft verwoes tend gewerkt." Tot slot haalde Den Uyl uit naar het kabinet dat 'een in stemmend gezoem laat horen ten aanzien van het star-war- sproject', „In de regeringsver klaring staat dat CDA en VVD zichzelf een actieve rol toe dichten om de wapenwedloop af te remmen. Door star wars oogluikend goed te keuren, werkt ze slechts mee aan die wapenwedloop." Spandoeken op de ambulance onderstrepen de verontwaardi ging, die er bij het GGD-perso neel Is over de voorgenomen be zuinigingen. Vanmiddag beslist het algemeen bestuur van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord erover, een besluit waar de am- bulanceploeg nog met acties in vloed op zal proberen te heb ben. Maar^ gisteravond zag het er niet naar uit. De Schiedam se wethouder voor welzijn en volksgezondheid, Luub Hafkamp, verdedigde het 'stappenplan' door te zeggen dat de financier van de GGD daar nu eenmaal toe verplicht. Die finan cier is de COTG, het Centraal Orgaan voor Tarieven In de Ge zondheidszorg. „En die vond dat onze regio er uit springt. De ritstatistieken hier stroken niet met wat de COTG voorstaat. Men vindt deze regio overbedeeld." Hafkamp zet in antwoord op CPN-raadslid Bru- seker, dat ambulances waar dan ook in het Waterweggebied bin nen een kwartier ter plekke kun nen zijn. „Dat blijft." Maassluis De aanleg van het industrieterrein langs de Nieuwe Waterweg is op losse schroeven komen te staan. Gisteravond ging de Maasslui- se gemeenteraad dan wel ak koord met het bestemmings plan, maar als Rijkswaterstaat weigert de vergunning voor het opspuiten van het terrein te geven gaat het hele plan niet door. De gemeente Maas sluis kan alleen tot aankoop van het terrein ten westen van de Haven overgaan als de grond is opgehoogd. Op het ge- Wwl moeten kantoren komen. Schiedam De stichting Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen verzet zich tegen een bezui niging in het feest programma voor 5 mei, waartoe B en W unaniem hebben be sloten. De VNFG is verbijsterd. Van nacht om klokslag twaalf kwam het in het stadskantoor tot een botsing tussen wethouder Luub Hafkamp en VNFG- voorzitter Piet Drenth, in Schiedam ook bekend als kabi netschef van de bur gemeester. De VNFG verwijt Hafkamp, dat deze heeft ingestemd met het aantrekken van 'publieks trekker* Lee Towers voor 5 mei, maar dat de wethouder daarna het mes gezet heeft in het jubileumfeest. B en W hebben eigenmachtig besloten het vuurwerk te schrappen. Dat levert een be sparing op van 8500 gulden. De VNFG krijgt niet meer dan 38.500 gulden, waarover CDA- raadslid Rein van Raalte schamperend zei: „Het college- heeft dus niet meer dan een halve gulden per inwoner over voor de viering van veer tig jaar bevrijding." Ook ande re leden van de welzijnscom- missie vielen erover. Autonoom Drenth: „Wat wij schrappen, maakt de VNFG zelf wel uit Dat is een autonome stichting. Er valt misschien aan te den ken het jubileumconcert in de Grote Kerk uit het program ma te halen. Het vuurwerk is namelijk al besteld, nadat Haf kamp toestemming gaf. Wat moeten wij nu doen? Afbestel len? Dat kost ons een schade vergoeding." Drenth vond dat B en W niet kritisch naar de feestbegroting gekeken heb ben. Verwijten Hafkamp veelde zich duidelijk aangesproken. Hij had net al talrijke verwijten moeten slik ken van de kindercentra, waarover twee uur vergaderd was, en nu kwam de VNFG weer met kritiek. Hafkamp ontkende dat hij enkele maan den geleden aan het hele feest programma zijn fiat gegeven had. „Dat gold alleen voor Lee To wers. Dat de begroting daar mee overschreden zou worden, was mij niet bekend." Drenth ging verontwaardigd zitten. „Zet mij een beetje voor leugenaar," foeterde hij. „Ben ik soms tientallen jaren ambte naar om nog zulke stomme fouten te maken?" Donderdagavond vergaderen de gemeenteraadsfracties ero ver. Na hun adviezen zal het college van B en W er vrijdag nog op terugkomen. CDA'er Van Raalte: „Geef dat geld nou toch. Ik weet wel een dekking voor het tekort, hoor. Laat maar eens twee jaar lang de hapjes en drankjes staan na het slaan van een eerste paal." Gezin zwangere vrouw mag blijven Maassluis De woonwagenbewoners, die van de gemeente Maassluis in de stad mochten overwinte ren, maar nu de tijdelijke standplaats aan de voor malige Maasdijk moeten verlaten, kunnen terecht op woonwagencentra in Hardenberg en Staphorst. In die gemeenten is nog vol doende ruimte om de vijf fa milies onderdak te verlenen. De gemeente heeft de bewo ners nu tot donderdag de mo gelijkheid gegeven om vrijwil lig te vertrekken. Gebeurt dat niet, dan zal de politie de cara vans wegslepen. „In Zuid-Holland kunnen de mensen niet terecht, de centra zijn overvol, Eén van de fami lies is afkomstig uit Staphorst en weet daar dus de weg. Als gemeente hebben we hard ge werkt aan een bevredigende oplossing. Ik denk dat die er nu is uitgekomen", aldus Ruurd Veenhoven van de af deling kabinet en juridische zaken van de gemeente Maas- Schiedam Bestuur en di rectie van theater De Teer- stoof hebben nieuw barper- soneel aangetrokken, nadat vorige week plotseling de parttimers gezamenlijk ont slag namen. Voor vaste be zoekers is het even wennen aan de nieuwe gezichten, maar vooralsnog kan in ie der geval de continuïteit worden gehandhaafd. Daar zag het even niet naar uit, toen de parttimers tot hun stap besloten. Zij dienden drie uur vóór een voorstelling hun ontslag in, zodat onder ande ren Passage/Teerstoof-direc- trice Connie Eggink zelf op stel en sprong achter de tap moest gaan staan. is het eind van een tijd perk," vindt een trouwe be zoeker van de Teerstoof, die veel in de melk te brokkelen heeft in cultureel Schiedam. Hij legt een link naar het con flict, dat bestond tussen Teer- stoof-beheerder Henk Holmer en directrice Eggink. Hoewel deze affaire later is uitgepraat en er een eompromis leek be reikt, waarbij Holmer kon aanblijven, was de sfeer sinds dien verziekt, aldus deze insi der. Hij vindt het een teken aan de wand, dat Holmer thans ziek is. Juist door diens ziekte kwam aan het licht, dat de parttimers minder werk deden dan waar voor zij betaald werden. Hol mer nam veel werk van hen oven het waren tenslotte fami lieleden van hem, die achter de tapkast stonden en van hem mochten zij vaak een uurtje eerder weg. Maar toen Holmer ziek werd, wilde de familie niet dat uurtje langer blijven en zeker niet zonder aanvullend salaris. Hét bestuur nam geen genoe gen met deze Verkapte loons verhoging' zoals het genoemd werd, En daarop besloten de parttimers hun werkverband te beeindigen. In Passage kringen vindt men dat vreemd, temeer omdat in het voorbije conflict de Holmers zich erop beriepen alles voor het theater over te hebben. „Dit staat hier haaks op," 2egt iemand uit het andere 'kamp'. Holmer, die in hetzelfde pand woont, is voor commentaar onbereikbaar. Telefoontjes naar de Teerstoof komen auto matisch binnen bij het Passa getheater. sluis. „uok moreel gezien is het een volstrekt goede oplos sing." De bewoners willen het liefst in de provincie Zuid-Holland blijven. Het liefst in de naaste omgeving van Maassluis. De bewoners van het woonwa gencentrum waren gister avond massaal naar de raads vergadering gekomen orr. te zien of de raad misschien de beslissing van het college zou terugdraaien. Alleen Elly Dod- dema (PPR/PSP) waagde een poging. „Eén van de vrouwen is hoog zwanger en het is bij de fami lies goed gebruik dat iedereen bijstand verleent. De provincie heeft geen sleepvergunning gegeven voor het gezin van de zwangere vrouw. Waarom mag de rest van de bewoners dan ook niet de bevalling af wachten?" Burgemeester Hans van Es was kort in zijn beantwoor ding: „Wij houden onverkort vast aan wegslepen als ze niet vrijwillig weggaan. Wij heb ben met de Bewoners de af spraak gemaakt dat op 1 april de caravans weg zouden moe ten zijn. Ik neem aan dat een ieder zich aan die afspraak houdt. Donderdag is echt de laatste dag," Maassluis Een 29-jarige in woner van Hoek van Holland kon op de Westlandseweg in Maassluis zijn bromfiets niet meer in bedwang houden en knalde pardoes tegen een boom. De man liep verwon dingen op aan zijn gezicht. De bromfietser bleek iets te diep in het glaasje gekeken te heb ben en werd ter ontnuchtering ingesloten op het politiebu reau. Schiedam Olleke Bolleke en de Thorbeckeschool zullen na samenvoeging waarschijn lijk onder de nieuwe naam Hel Kompas door het leven gaan. Een naam waarmee schoollei ding, ouders en leerkrachten maar ten dele vrede hebben. Zij hadden de nieuwe basis school liever De Kameleon ge doopt, omdat dat woord associ aties oproept met een flexibele onderwijsvorm die snel kan inspelen op veranderingen in de samenleving. Zo althans wordt de suggestie in een brief aan het college- van B en W verdedigd. De Springplank of Het Kompas worden als tweede en derde keus opgevoerd. Twee leer krachten waren gisteren naar de commissie onderwijs geko men om voor hun keus te strij den. Waarom, vroegen zij zich af, heeft wethouder Posthoorn nooit de moeite gekomen de naam waarvoor hij kiest te be argumenteren? Hoewel Posthoorn niet be greep waarom de school zo •terk hechtte aan juist die naam, wilde hij uiteindelijk toch aangeven wat hem in De Kameleon niet bevalt. „Het wekt de suggestie datde icbool telkens van kleur kan veranderen. Dat lijkt me niet zo n goed idee."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1