Schiedam en Vlaardingen niet uit brandweergroep Nieuwe voorzitter Midden-Delfland j Haven lichtpunt in de malaise Schillenboeren met tractor langs huis Vrouw moest olie stelen van Vlaardings bedrijf WAAROINES RAGBIAD SBHIEDAMSCHE COUBAHT NIEUWE WATERWEG COURANT 5Nieuwe wet geeft voldoende ruimte' Bejaarden klagen over loketten huisvesting Vrije Liggers: Watersportbeleid niet bij B en VP Afscheid van Georgine Politie steunt Amnesy Jongetje verdronken Onvoldoende aandacht bejaarden- huisvesting11 Burgemeester: voorspoedig Voorstraat en Emaus dicht Voetbalsters geblesseerd □WATERWEG VRIJDAG 5 APRIL 1935 g^|Illllll!llllülltl!IIIIIIIIIIIIIIilillllllliIII!IIIIIIIIIIIII(illiniI[lllllII||IIIIIIIIIIi!liJI|jII!|lllllll!||||||i!j||IlllIIItllll!illllllllllIllilll|l!llllllll]llill|||lllll^ Maassluis Gedeputeerde S. Overwater, de voormalige wethouder van Strijen, die gedepu- 3§ teerde J.Noorland opvolgde, wordt de nieuwe voorzitter van de Reconstructiecommissie S Midden-Delfland. Gedeputeerde Noorland nam in de laatste vergadering van de commissie 5= afscheid als voorzitter. Per 1 april is hij benoemd als burgemeester van Dordrecht Zijn op- S volger, de 57-jarige S. Overwater, is reeds jarenlang politiek actief voor de WD. Gedurende 5 20 jaar was hij raadslid van de gemeente Strijen en vanaf 1982 wethouder in diezelfde H meente. Daarnaast is hij reeds 6Vz jaar lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. ItmiiiHiiiiiiimuiuimiimmimimmnmiiimtimmtmiiiiiiiHinitiiiiiHiiiiiiiniimiiiiniitiiiiiiiiiiitiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiii! Vlaardingen Een drieja rig jongetje is gistermiddag verdronken in de vijver in het Hof in Vlaardingen. Hij was in het park aan het spelen met zijn zusjes. De politie vermoedt dat het ta lud rond de vijver hem fa taal is geworden. Rond half vier kwamen de wanhopige ouders de poli tie verteilen dat het jonge tje vermist was. Er werd gelijk een zoekactie in het Hof begonnen, maar die le verde niets op. De brand weer dregde in de vijver en vond het stoffelijk over schot van het ventje. Vlaardingen In de wankele financiële situatie van de ge meente Vlaardingen is de groei van de bedrijvigheid in de Ko ningin Wilhelminahaven zo ongeveer het enige lichtpuntje. De investeringen van de afgelopen jaren lijken hun geld op te bren gen en de gemeente gaat, zei wethouder IJsbrand van der "Vel den bij de presentatie van de begroting voor de jaren 1985 tot 1988, voort op de ingeslagen weg. Nog dit jaar moet volgens de plannen voor een half miljoen gulden een 125 meter lange stei ger worden aangelegd. Het geld voor de steiger wil de gemeente vragen aan het provin ciaal werkgelegenheidsfonds. De kademuren werden ook al uit een werkgelegenhetdspotje opgeknapt. De inkomsten uit de ha ven gingen vorig jaar met een kwart miljoen om hoog en de ge meente verwacht, dat die lijn zich doorzet. Vlaardingen moet in de begroting van 1986 nog een gat van 1,2 miljoen dichten. Een definitieve beslissing over het al dan niet voortbestaan, van het openhaar lichaam Rijnmond zou, zegt Van der Velden, „ook zoden aan de dijk zetten.De gemeente betaalt jaarlijks achthonderdduizend gulden aan Rijnmond, Als het openbaar lichaam een provincie wordt, of wordt opgeheven zo als minister Rietkerk wil, kan de gemeente dat geld in zijn por temonnee houden. Elke procent verhoging van de gemeentelijke belastingen en ta neven zou Vlaardingen 95.000 gulden opleveren, maar daar denken burgemeester en wethouder vooralsnog niet aan Van der Velden; „Dat is de gemakkelijkste weg, maar zo werkt dat natuurlijk niet Wij moeten eerst alle mogelijkheden uitputten." De wethouder van financiën heeft echter zijn twijfels bij de vraag of hij en zijn collega's voor november de nodige bezuini gingen kunnen vinden. «SSta» De actieve kern van het Schiedamse bejaardenwerk: oud wethouder Riet Taverne, bestuursleden mevrouw Schouten en ir. H.L. Spier en directeur Paul van Mansum. Schiedam De Raad voor het Bejaardenwerk krijgt van veel oudere Schiedammers klach ten te horen over de open lo ketten van het gemeentelijk bureau huisvesting. De bejaar den voelen zich aangetast in hun privacy. Geregeld komt het voor dat zij hun situatie thuis onvoldoende duidelijk maken, omdat de wachtkamer vol zit en iedereen met de ambtenaar mee kan luisteren waar het over gaat. Voorzitter dr.ir. H.L Spier van het bejaardenwerk zegt dat zich vaak hele familiedra ma's afspelen, waar de over heid geen weet van heeft. Mensen die ouder worden en gebreken krijgen worden in veel gevallen nog lange tijd door hun kinderen geholpen, maar het komt volgens Spier maar al te vaak voor dat daar fysieke en psychische proble men bij ontstaan. „Ook wonen kinderen vaak niet meer zo vlakbij. Dat zijn dan zeer nare omstandigheden'"1, zegt Spier. Hij kan zich voorstellen dat niet iedereen daar open over vertelt als er toeschouwers bij zitten. Deze week brachten voorzitter Spier en directeur Paul van Mansum van de Raad voor het Bejaardenwerk dit ter sprake in de welzijnscommissie. CDA- gemeenteraadslid Els Hellwig drong vervolgens aan op meer privacy bij het bureau huisves ting, in de vorm van afgeslo ten loketten, omdat het voor toewijzing van een bejaarden woning vaak wezenlijk is dat zoveel mogelijk informatie op tafel komt. Wie geen proble men uiteenzet, kan moeilijk rekenen op een urgentiever klaring. Wethouder Hafkamp zei dat de materie niet in de welzijns- commissie thuishoort. Het is volgens hem een kwestie van ruimtelijke ordening. Martha Wagenaar, actief lid van de PvdA en bejaardenorganisa ties, nam daar geen genoegen mee: „Het is erger dan u denkt. Het geldt niet alleen voor ouderen. Veel mensen durven gewoon niet te zeggen wat zij denken, omdat het zo'n open ruimte is." Daarna deed Hafkamp de toe- zegging dat hij er de commis sie ruimtelijke ordening over zal inlichten. Later in de ver gadering deed zich nog een keer het probleem voor, dat er raakvlakken zijn tussen wel zijn en ruimtelijke ordening. Zowel waar het ging om de bouw van bejaardenwoningen als bij problemen in bestaande woningen verwees Hafkamp naar de commissie van zijn RO-collega Zijdeveld. Els Hell wig had het gehad over lavet ten in flatwoningen, waar jon ge mensen wel blij mee zijn, maar waar ouderen niet meer zo eenvoudig in kunnen klim men als zij een douche willen nemen. „Oh, is dat geen welzijnsas pect?" vroeg zij ongelovig, toen Hafkamp naar RO verwees. In de pauze gingen enkelen hier op door. „Waarom kaart je het met aan in de sportraad?" zei iemand op de publieke tribu ne. Oud-wethouder: Schiedam Oud-wethou der Riet Taverne (CDA) vindt dat er sinds haar ver trek in 1982 niets aan be- - jaardenhuisvesting is ge daan. Als het huidige colle ge van B en W 2ijn beleid gewoon uitgevoerd had, had 25 procent van de Schiedamse bejaarden dit jaar goed gehuisvest kun nen zijn. „Het was natuurlijk een lof felijk streven om een direct tekort van 1000 woningen snel te realiseren", zei zij deze week in het stadskan toor, maar dat er nu nau welijks iets gedaan is, stelt haar teleur. Mevrouw Ta verne volgt de ontwikke lingen nog op de voet in haar huidige functie van voorzitter van de huisves tingscommissie van de Raad voor het Bejaardenwerk. Haar .kritiek werd gedeeld door Ulferd Bruseker (CPN) en Els Hellwig (CDA). De eerste herinner de zich de uitspraken van wethouder Zijdeveld tijdens de begrotingsbehandeling; de wethouder antwoordde het CDA toen dat alles naar wens verliep. Bruseker: „Gaat het nu wel of niet goed? Kennelijk zijn wij on juist geïnformeerd". Wethouder Hafkamp zei dat mevrouw Taverne de vinger op de zere plek had gelegd met haar kritiek, maar hij verwees naar de sector ruimtelijke ordening en die zit niet in zijn portefeuille. Taverne corri geerde Hafkamp door erop te wijzen dat de problema tiek eerder nog in de com missie stadsvernieuwing thuishoort dan in RO, om dat vooral in de renovatie- wijken 'absoluut onvol doende aandacht' bestaat voor bejaardenwoningen. Echter, in welke sector het ook thuishoort, haar com missie hseft er brieven over geschreven aan de gemeen te, herinnerd aan. oude be leidsuitgangspunten en ge vraagd naar nieuwe plan nen, maar zij mocht er niets meer van vernemen. Schiedam De Vrije Liggers doen een beroep op de ge meenteraadsleden om het wa- tersportheleid niet aan Ben W over te laten. Daar ziet het na melijk naar uit. De gemeente raad vergadert maandag 15 april en op de agenda staat dan een brief van watersport vereniging De Vrije Liggers, waarin staat dat zij niet de (dure) jachthaven De Schie in willen en .n de toekomst ook niet De Nieuwe Haven in. B en W stellen de raad voor die brief door B en W zelf te laten afhandelen. „Daar hebben wij absoluut geen vertrouwen in", zegt voorzitter Goof Hendriks. Lie ver ziet hij dat de gemeente raad een 'rond' besluit neemt, namelijk dat de watersporters mogen blijven waar zij nu lig gen; langs de oevers van de Schie. De Vrije Liggers willen alleen de jachthavens in als hun aanlegplaatsen beter be taalbaar worden. Vlaardingen/Schiedam Vlaardingen en Schie dam hebben van de pro vincie geen toestemming gekregen om uit de brandweergemeenschap Noordelijke Delta te tre den. Vlaardingen en Schiedam hadden het verzoek gedaan, omdat de contributie aan de brandweergemeenschap hoog was en de gemeen ten weinig voordeel heb ben bij het lidmaat schap. Schiedam en Vlaardingen beschikken over uitstekende alarm centrales .en willen die in gebruik houden. Wethouder IJsbrand van der velden (PvdA) van Vlaardingen weet nog niet of zijn gemeente te gen de beslissing van GS in beroep gaat, „Dat moet de commissie algemene zaken maar uitmaken", oordeelde hij na het ver nemen van het negatieve besluit. Vooral Maassluis heeft er al tijd bij de beide gemeenten op aangedrongen om gewoon lid te blijven van de brand weergemeenschap. John Scheerstra (VVD) informeer de tijdens de raadsvergade ring van dinsdag bij burg meester Van Es naar de con sequenties van het eventuele uittreden van Vlaardingen, Schiedam en andere leden van de brandweergroep. Scheerstra vreesde bij een eventueel uittreden financië le consequenties voor de ge meenten die wel lid blijven. Van Es kon Scheerstra toen geruststellen: „Een aantal ge meenten heeft al besloten om lid te blijven en nu Vlaardin gen en Schiedam niet mogen uittreden, hoeft onze bijdrage niet omhoog." Verwacht „Eigenlijk had ik het besluit van GS wel verwacht", laat de Vlaardingse brandweer commandant P. de Jong we ten. „De nieuwe brandweer wet is pas in werking getre den en pas volgend jaar wor den door de provincie de ste den aangewezen die in een bepaalde regio moeten gaan samenwerken. Een jaar later, begin 1987, moet het dan al lemaal operationeel zijn." De Jong verwacht dat het besluit van GS geen gevol gen zal hebben voor het Vlaardingse korps, „De cen trale hoeft niet per se wor den overgeplaatst naar Rot terdam. Het is ook nog lang niet zeker welke steden de nieuw te vormen brandweer groep gaan vormen. Mis schien houdt de provincie vast aan de steden die ook deel uitmaken van de huidi ge brandweergroep, maar misschien worden er ook wel -wijzigingen in aangebracht," Arie Metaal, hoofd van de Schiedamse brandweer, kijkt alvast vooruit: „Ik zal vech ten voor een goede gemeen schappelijke regeling. Daar ben ik idealist genoeg voor. De nieuwe brandweerwet geeft daar voldoende ruimte voor." m Jan Muider (links) en Cees Boon. Maassluis De drie initiatiefnemers van het onlangs opgerichte Kringloopproject in Maas sluis willen nog voor de zomer beginnen met het ophalen van schillen in één van de wijken. Alle bewoners van de wijk krijgen van de toe komstige schillenboeren een emmer, waarin zij het degel riks afval van aardappelen en andere groenten kunnen doen. Jan Mulder» Cees Boon (beiden werkloos) en Piet Kleijwegt komen de emmers legen en ver kopen de inhoud aan een veehouder in Maas land. Bij het gemeentebestuur Hgt sinds kort een verzoek om een vergunning voor deze eer ste daadwerkelijke activiteit van het Krin gloopproject. Daarnaast heeft het drietal een startsubsidie van 10.000 gulden aan het ge meentebestuur gevraagd. Verder hebben de initiatiefnemers alle in de gemeenteraad vertegenwoordigde fracties uit genodigd voor een informatie-avond op maan dag 22 april m Koningshof. Zij willen tijdens deze bijeenkomst de raadsleden op de hoogte brengen van het doel en de mogelijkheden van het Kringloopproject. Jan Mulder; „Na de indrukwekkende tentoon stelling 'Afval, hoop voor de toekomst' in Ko ningshof vorig jaar hebben wij met z'n dneén de koppen bij elkaar gestoken om uit te zoeken wat er in Maassluis gedaan kan en moet wor den om het hergebruik van allerlei soorten af» val te stimuleren. We hebben gekozen voor het ophalen van schillen als eerste activiteit, omdat je hiervoor geen opslagruimte nodig hebt. Cees Boon en ik hebben geen werk en we willen voorlopig als schillenboer gaan werken met be houd van uitkering. Zodra blijkt dat we op ei gen kracht kunnen draaien willen we ons zelf weer onderhouden. We gaan niet langs de deu ren met een paard en wagen zoals vroeger maar met een tractor. In de toekomst zouden we ook oud papier, lorren en oud ijzer op kun nen halen. Enerzijds bevorder je het herge bruik van afval en anderzijds krijgen wij de kans om weer aan de slag te komen." Vlaardingen Burgemeester F. van Lier van Vlaardingen herstelt voorspoedig van. een nieroperatie, die hij in het Ho- lyziekenhuis heeft ondergaan. De eerste burger van de stad hoopt zijn werkzaamheden op 22 april weer te hervatten. Vlaardingen De winkeliers in Vlaardinger-Ambacht gaan samen met de organisatie van Vlaardingse ondernemers en de Kamer van Koophandel onderzoeken, welke mogelijk heden zij hebben am bezwaar te maken tegen de afsluiting van Emaus en Voorstraat. De gemeenteraad nam dat besluit gisteravond, daarmee voorbij gaand aan felle protesten van winkeliers. „Het levenswerk van veel ondernemers wordt kapotgemaakt", oordeelt druk ker Arie Ouwendijk. „Wij moeten m het paasweek einde de boel maar een beetje laten zakken", zegt de druk ker. De ondernemers zijn he vig teleurgesteld over de on vermurwbare houding van PvdA en VVD, die hun alter natieve plan onuitvoerbaar achtten. Wethouder Mariette Hoogendijk deed min of meer een oproep aan de klanten van de kleine winkeliers om voort aan maar een stukje om te rij den. „Nogal goedkoop", vindt Ouwendijk. De klap kwam extra hard aan, omdat Hoogendijk de midden stand voorhield dat een eis tot schadevergoeding geen enkele kans zou maken. De bouw van meer dan driehonderd huizen in de Put en Dijkzigt, die vol gens wethouder Goudriaan in 1986 begint, zou voor de win keliers veel goedmaken en de schade door de verkeersmaat regelen compenseren. Op welke manier de winke liers hun bezwaren kenbaar gaan maken wordt nog bespro ken. Ouwendijk: „Wij moeten eerst onderzoeken of het wel zin heeft, want wij zijn niet van plan om kosten op een sterfhuis te maken." Schiedam Twee voetbal sters zijn gisteravond ernstig geblesseerd geraakt bij de zaal voetbalwedstrijd tussen het Rotterdamse LM02 en het da mesteam van het Schiedamse DRZ. Een 21-jarige Rotter damse moest de strijd in sport hal Margriet staken met een^ gekneusde enkel, een 20-jarige* stadgenote verliet de wedstrijd met een gebroken knie. Zij, werden allebei in het Schie-' landziekenhuis behandeld^ LM02 won de harde, maarT volgens de speelsters sportieve wedstrijd. JiiiniiiiiiiiiiiiiJWimiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiii' Vlaardingen VVD-raads- lid Georgine Splinter werd gisteravond door de Vlaar dingse gemeenteraad uitge zwaaid. Zij was tweeeneen- half jaar lid van de raad en wordt opgevolgd door Abra ham Zonne, die in mei als raadslid wordt beëdigd. „Het belangrijkste besluit in deze raadsperiode, over de parkeergarage, zult u niet meer meemaken", zei loco burgemeester IJsbrand van de Velden. Waarop mevrouw Splinter de hoop uitsprak dat zij, als zij ooit nog eens naar Vlaardingen 2ou komen, haar auto kwijt zou kunnen. Het VVD-raadslid verhuist naar het Gelderse DIft. Van der Velden prees haar veel zijdige belangstelling. Schiedam Vijfenzeventig Schiedamse agenten hebben gereageerd op de oproep van Amnesty International om een protestbrief te sturen naar pre sident Moboetoe van Zaïre. In die brief wordt geprotesteerd tegen het martelen van gevan genen. „Zeer verheugend", noemt Tilly Noort van Amnes ty de bereidheid van de politie om mee te doen aan de actie. Dordrecht Dieselolie had zij gestolen, duizenden liters, bij een Vlaardings bedrijf. En daar bleef het niet bij. De 23» jarige inwoonster van Heile- voetsluis was ook nog betrok ken bij de diefstal van tiental len aanhangwagens in de om geving van Zwijndrecht. Daar woonde zij indertijd samen met een vriend, die alles be raamde. Gisteren eiste de Dordtse offi cier van jusititie mevrouw mr. H.J.M. van Maren zes maan den celstraf tegen de vrouw, waarvan drie voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijk deel van de straf mag wat haar betreft worden omgezet in 150 uur dienstverlening. „Even wat ophalen, ga je mee?", waren de woorden waarmee de 35-jarige man vol gens zijn ex-vriendin haar de eerste keer meekreeg. „De tweede keer heb ik gewei gerd", zei de vrouw gisteren. Volgens haar resulteerde dat toen, en ook in de maanden daarna, herhaaldelijk tot pure mishandeling. Ze móest mee en kon de man niet verlaten. „Ik was bang om weg te gaan. Ik wist te veel", aldus de jonge vrouw. Er werden veertig tot vijftig uitstapjes gemaakt voor de Zwijnd rechtse politie het tweetal te pakken kreeg. „Het was gewoon een kwestie van aankoppelen en wegrijden," Blijkbaar hadden de twee geen enkele moeite de gestolen wa gens en eventuele inhoud aan de man te brengen. President van de rechtbank mr. J.J.I. Verburg sprak van een grote kring van helers. Volgens ei gen zeggen heeft de vrouw nooit een cent van de op brengst gezien. Haar 'vriend' bracht het geld altijd direct naar zijn 'boekhouder'. Behalve aanhangwagens sta len de Zwijnd rechte na ren in totaal ongeveer dertigduizend liter dieselolie van de ex- werkgever van de man in Vlaardingen. Het bedrijf werd ongeveer 25 maal bezocht en per keer werd kans gezien om 1200 liter te ontvreemden. De man moet overigens later voor de rechtbank verschijnen. De officier vond Het onbelang- rijk, dat de vrouw zich zo lang door de man had laten meesle-. pen, maar was op de hoogte van de mishandeling, die tel kens volgde op weigering tot medewerking. „Dat er sprake* is geweest van mishandeling blijkt wel uit brieven van de man en de doktersverklaring," aldus mevrouw Van Maren. De rechtbank doet donderdag 18 april uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1