Tien arbeidsplaatsen bij OBD op de tocht Kaarten troef bij Grolsch. Kethelse boerderij belangrijk trefpunt 'WANBELEID EN MANIPULATIE' I *511 IT MPFPPIWl in A VIARRDIHGS DAGBtAD F7\ li IMTI ■Hl SCHIEOAMSCHECOURANT k \Yj -I' II rK Wil ril HltUWE WATEBWIE COURANT 'Ze liep gewoon weg' Inspraak buitenlanders volgens B en W goed Erasmusschool duikt in Schiedamse havens Rode lap Buslijn 53 via Anrooylaan Fietster aangereden GRATIS SPELKAARTEN BIJ KRAT GROLSCFEPl JPJES. ^■toéicA Sneller naar Spijkenisse I li I L_ ~ll l! J IB I H li WOENSDAG 17 APRIL 1985 Zaterdag open huis bij Lansbergen Schiedam De kinderen van de Erasmusschool in. Schiedam weten sinds gisteren heel wat meer van de Noord vestgraeht, hier gefotografeerd vanaf de jubilerende molen De Vrijheid en met de beruchte Bols-silo en de NoordmolérTop de ach tergrond. Ook over andere oude Schie damse grachten kunnen de scholieren nu heel wat meer vertellen, want het havenpro ject, waarmee zij direct na de paasvakantie begonnen, bevat te veel informatie. Jaap KI un der van de Schiedamse haven dienst en ook Marï Dinge- nouts, voorlichter van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, legden de leerlin gen uit hoe de Schiedamse ha vens zijn ontstaan, welke eco nomische betekenis zij hebben (gehad) en waarom sommige zoals de Westerhaven en de Houthavennooit tot volle ontwikkeling zijn gekomen. Na de les, waarin ook dia's te zien waren, gingen de leerlin gen daadwerkelijk de havens langs onder leiding van docen te Jacqueline van der Zo uwen en Katelien Kaptein. één van de actieve ouders die betrok ken zijn bij de Erasmusschool. De klasgenoten werden in twee groepen verdeeld: de ene ging eerst naar de Bujtensluis en kreeg daar uitgelegd hoe die werkt, de andere groep deed eerst de Wilhelm inaha- ven aan alsmede de Maasbou levard, waar het hen opviel boe het vlaggen kastje (met daarop alle nationaliteiten van vlaggen op voorbijvarende schepen) nogal blauw uitgesla gen was van ouderdom. Schiedam Boerderij Lansbergen heeft zich ont wikkeld tot één van de be kendste trefpunten in Schiedam voor mensen, die zich met het milieu bezig houden en dan in het bij zonder met flora en fauna. Als educatief centrum staat het hoog aangeschre ven bij de gemeente Schie dam. Voor honderden scholieren in Schiedam is de boerderij van oud-raadslid Cees Lansbergen aan de Harreweg 8 een bekend begrip geworden. Vanuit de vroegere stal middenin park Kethel worden geregeld ex cursies gehouden, waaraan sinds het voorjaar van 1983 al ruim tweehonderd klassen hebben meegedaan. Aanstaande zaterdag kunnen ook hun ouders er eens een kijkje nemen. Iedereen trou wens, die in de tot natuur-edu- catieve ruimte verbouwde boerderij geïnteresseerd is. De open dag duurt zaterdag van tien tot vier uur. Alleen de woning van boer Lansbergen is niet te bezichtigen. Enkele organisaties hebben de gelegenheid aangegrepen om op die dag informatie te geven over hun betrokkenheid met Bij boerderij Lansbergen begint wethouder Posthoorn za terdag een vogel-fietsexcursie. flora en fauna. Wethouder voor onderwijs, cultuur cn so ciale zaken Herman Posthoorn start om twaalf uur een vogel- Zoiets werkt natuurlijk als een rode lap op een stier. En de stier is in dit ge val een glazen wasser die zijn werk met een eenvoudig lad dertje moet doen. De Vlaar- dingse brand weer gebruikt er de ladderwagen voor, als van de kazerne aan de Hof laan de ra men gelapt moeten worden. Hoe zou de luchtmacht dat doen? Schiedam Ontslag is voor de parttimers van theater De Teerstoof geen gemakke lijke beslissing geweest, schrijven drie van hen in een brief aan het Rotter dams Nieuwsblad. Zij heb ben er, sommigen al vijf jaar, met veel plezier ge werkt waarbij zij de aanpak van beheerder Henk Hoimer als een grotere stimulans be schouwden dan de huidige leiding onder Passage/Teer- stoof-directrïce Connie Eg- gïnk. Arthur Verhuist, Gerard Brouwer en Hans Groeneveld wijzen erop dat de parttimers ten onrechte zijn beschouwd als de Hoimer-elan. „Slechts twee van de vijf parttimers zijn familie van de heer Hoi mer. Eén van de twee familie- Ex-Teerstovers over directrice Eggink: leden was slechts invalster", schrijven zij. „Dat wij van Hoimer vaak een uurtje eerder weg zouden mo gen. is klinkklare onzin: dit is nog nooit voorgekomen", zeg gen de drie, daarmee de visie van Eggink tegensprekend, „Het feu, dat degene die een korte dienst had vaak even eens tot sluitingstijd bleef, be wijst eerder het tegendeel." Volgens Verhuist, Brouwer en Groeneveld is één van de wer kelijke redenen van hun ont slag de taakomschrijving, zoals die door directrice Eggink werd uitgereikt tijdens ziekte van Teerstoof-beheerder Hoi mer. Die omschrijving vonden zij in strijd met eerdere mon delinge afspraken en ook met de dagelijkse gang van zaken in de Teerstoof. „Er werden ons taken toebe deeld. die voorheen door de heer Hoimer werden uitge voerd. Nu kunnen wij ons voorstellen dat wij gevraagd worden, gedurende de ziekte van Hoimer, enkele van zijn taken over te nemen. Wij zou den daar ongetwijfeld ook mee akkoord gegaan zijn. Wij gaan er echter niet mee akkoord dat ons deze taakuitbreiding zon der voorafgaand overleg wordt opgedragen onder het mom, dat dit altijd zo geweest is „Toen overleg over deze taak omschrijving met directrice mevr.C. Eggink niet mogelijk bleek ze liep gewoon weg hebben wij na onderling overleg besloten gezamenlijk ontslag te nemen", besluit de brief. Financiële overwegin gen hebben daarbij geen rol gespeeld, zeggen de ex-mede werkers. Vlaardingen De onderwijsbegeleidingsdienst (OBD) is woedend op de gemeente Vlaardingen, die met forse bezuinigingen tien arbeidsplaatsen bij de dienst op de tocht zet. De gemeente gaat daarmee voorbij aan de uitslag van een enquête onder scholen, die juist uitwees dat de OBD moet worden uitgebreid. Vlaardingen wil in 1986 450.000 gulden bezuinigen op de OBD. „Onverantwoord snoeien, wanbeleid over de ruggen van kinderen", is de krachtige veroordeling van onderwijsbegeleider Jaap de Nie. Ie veld en zijn fractiegenoten Verhalen over bezuinigingen en ontslagen bij de OBD sta ken in april vorig jaar al de kop op. De gemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis meldden toen meen bnef aan het bestuur van de dienst, dat zij de subsidie met éénder de wilden verlagen. Heftig protesterende medewerkers kregen te horen dat het alle maal niet 20'n vaart zou lopen. De brief was slechts een dis cussiestuk, zei de Vlaardingse wethouder Maarleveld. PvdA- raadslid Kwakkelstem be weerde: „Uit niets blijkt dat het OBD-personeel zich onge rust hoeft te maken." Maar nu komt de aap toch uit de mouw, zegt De Nie. Met bij na een half miljoen gulden wil Vlaardingen de bijdrage aan de OBD verlagen. Vooralsnog levert dat slechts een bezuini ging van 100.000 gulden op, omdat aan het ontslagen per soneel wachtgeld moet worden betaald. „Terwijl ons werd verteld dat wij maar rustig naar huis moesten gaan, wer den binnenskamers deze snoeipiannen gemaakt", zegt een boze De Nie. „Wij hadden het vorig jaar met onze protes ten dus toch bij het rechte eind. De onderwijsverzorging wordt door de gemeente stel selmatig ondergraven." De Vlaardingse PvdA is in de ogen van de OBD de grootste boosdoener. Wethouder Maar zouden hun afspraken niet zijn nagekomen en zich schuldig hebben gemaakt aan manipu latie, „Onverantwoord en on democratisch politiek gerom mel", vindt de dienst. De OBD-medewerkers zijn niet van plan om bij de pakken neer te zitten en het 'onduide lijke en wisselvallige' beleid van Vlaardingen maar over zich heen te laten komen. Schiedam Het lijkt burge meester en wethouders van Schiedam niet nodig een nieuw overlegplatform in het leven te roepen, waarin naast de gemeente en sociaal-cultu rele instellingen ook buiten landers zitting hebben. Hoewel de gemeenteraad in 1979 een motie van Herman Noorde- graaf (PPR) aannam waarin die wens werd uitgesproken, denken B en W nu betere in spraakmethoden te hebben ge vonden. Dat het minderhedenbeleid gebaat is bij goede inspraak, zijn B en W eens met Noorde- graaf, die over het uitblijven van een overlegplatform schriftelijke vragen had ge steld. Maar volgens B en W is het probleem bij een dergelijke inspraak, dat dit voor een klei ne groep buitenlanders zal zijn. Niet allemaal beheersen zij de Nederlandse taal. Aan vergaderingen, waar Neder lands gesproken wordt, kun nen deze dus niet meedoen. Dat maakt een hele groep monddood. Volgens B en W is het beter om de minderheden direct te benaderen en dat kan het best als de gemeente contact op neemt met hun eigen werk groepen en instanties. Voor beelden daarvan zijn de werk groep migranten voorlichting, de begeleidingscommissie voor de opbouwwerker culturele minderheden, de projectgroep ontwikkelingsbeleid volwasse neneducatie en het overleg met Turkse onderwijskrach ten. „Ervaringen, die in het verle den met verschillende over legsituaties zijn opgedaan, heb ben geleerd dat dergelijke flexibele overleggroepen de meeste vruchten afwerpen", aldus B en W in hun antwoord aan Noordegraaf. Het ministe rie van binnenlandse zaken is op de hoogte van de Schie damse situatie eri heeft er niet afwijzend op gereageerd, meldt hei college. B en W maken daarbij de kanttekening, dat het verle nen van kiesrecht aan buiten landers een goed hulpmiddel is bij een lokaal inspraakbe- leid, omdat het hun gevoel van gelijkwaardigheid met de Ne derlandse medeburger ver sterkt. Schiedam De route wij ziging van buslijn 53 in de Scniedamse wijk G roe noord staat vast. B en W hebben ondanks bezwaren van de omwonenden be sloten, dat de lijn wordt verlegd van de Eduard van Beinumlaan naar de evenwijdig lopende Peter van Anrooylaan. De dienst gemeentewerken zal bekij ken. of de busbaan op de Van Beinumlaan nu mis schien te gebruiken is als rolschaatsbaan. In principe blijft hier het wegprofie! onveranderd. De reconstructie van de Van Anrooylaan zal be sproken worden met dc bewoners, die bezwaar hebben gemaakt, omdat zij bang waren dat de weg een racebaan wordt. De gemeente zal waar moge lijk met hun wensen reke ning houden, maar voor opstaat dat het verkeers circulatieplan Groenoord ongewijzigd wordt uitge voerd. De Lier Een 52-jarige in woonster van Maasland is gis termiddag met haar fiets aan gereden door een vrachtwa gen. Dit gebeurde op de fietso- versteek van de Burgemeester Crezeelaan m De Lier. De vrouw zag de naderende vrachtauto met. (ADVERTENTIE) Vhkman&chap is Meesterschap fietsexcursie van de Koninkitj- ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV), die excursie zal anderhalf uur du ren en wordt begeleid door twee vogel- en twee planten- kenners van de KNNV. Men beschouwt de excursie als een symbolische start van het na- tuur-educatseve seizoen: in een periode dat alles bloeit en groeit valt er het meest te le ren. Lesprojecten Daarom begint de werkgroep School Natuur meteen na de paasvakantie met het project: nieuw leven bij plant en dier. Veertig schoolklassen zullen in april en mei de boerderij be zoeken. De gemeentelijke on- derwijsconsulenten Theo van Giezen en Lex Tigges hebben meer lesprojecten op het pro gramma staan: over de pol dersloot in mei en juni. de ho ningbij in juni en juli, land bouwgewassen in augustus en september en 'De natuur slaapt, slaapt de natuur?' in de cember en januari. Inhakend op die laatste excur sie: de stuwgroep slaapt, slaapt de stuwgroep? Dat slaat op de stuwgroep Midden-Delfland die. zoals haar vroegere spreekbuis Everard ter Haar onlangs zei, ingeslapen was, maar die nu toch aanslaande zaterdag informatie verstrekt over de huidige stand van za ken in het poldergebied ten noorden van Schiedam. Hier bij wordt ingehaakt op de groene gordel tussen Midden- Delfland en het Prinses Bea- tnxpark. Zaterdag is er ook een demon stratie kaasmaken, terwij! ook de Knotgroep Schiedam en dc Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) mforrnatiehoekjes in nemen. Om elf uur en twee uur geeft de knotgroep een de monstratie, hoe wilgen het best geknot kunnen worden. Om half twaalf en drie uur draait de groep filmpjes van tien minuten over haar activi teiten. Schiedam /Vlaardingen Busreizigers in de richting Spijkenisse zullen straks in de ochtendspits een kwartier tot een half uur eerder op hun be stemming kunnen zijn. Dat voorspelt R.T. Waterreus, chef bureau vervoer van de ZWN. Hij baseert zijn optimistische prognose op het feit dat de bussen straks niet meer de rijd verslinden de slinger naar set metrostation Hoogvliet nccven te maken. Ze kunnen straks overstappen op een spe ciale halte aan de Eerste Heul- brugstraat in Spijkenisse. Daarnaast komt in mei een busbaan van Hoogvliet naar de Beneluxtunnel gereed. De au tobussen van de ZWN, die meestal klem raken in de tra ditionele ochtendfife, kunnen dan via de speciale baan pas op een paar honderd meter vóór de tunnel de rijksweg op. Waterreus: „Op die plaats rijdt het verkeer meestal al nor maal." Om de busbaan te bereiken moet de bus via de Vondelin gen weg rijden om vervolgens het (door te trekken) weggetje naar het voormalige tolhuisje te kunnen nemen. Van de lijn door de Beneluxtunnel maken dagelijks een kleine driedui zend reizigers vice versa ge bruik. Zo'n 65 procent van hen komt van Voorne-Putten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1