'Vlaardingen wil onder minimabeleid uitkomen' Unieke prenten bij 'Rotterdam aan Zee' «Uilig DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG GDURANT CDA wil steunfonds Bewoners gifwijk geschokt VUB wijst paspoort minima van de hand Schiedam rammelt met geldbuidel Vliegers in Vlaardingen Depots Auto's leeg Ketting gestolen Ambtenaren luisteren mee Weinig schot in affaire brievenbus Regenjas in de zon lllllllllilllllllll Auto tegen slagerij Wandelen voor onderwijs Voor bevrijdingsfeesten Bouw bedrijfspand Van Heelsbergen WATERWEG VSÏIDAG 19 APRIL 1986 Viaardingen Slaande ruzie kregen Vlaardingse raadsleden gisteravond bijna in de commissie maatschappelijke dienst verlening over de 'nota inzake een minimabeleid in de ge meente Vlaardingen'. Eerst werd de behandeling van de nota op voorstel van het CDA een maandje uitgesteld de mini ma moesten eerst zelf gehoord worden en vervolgens kwam datzelfde CDA met het voorstel om honderdduizend gulden in een steunfonds voor minima te stoppen. En dat, vond PvdA'er Leo ten Have weer, getuigde van een onge kende politieke onbeschoftheid. „Jij hebt makkelijk praten, met jouw inkomen", riep iemand van de publieke tribune. De partijen die met een motie een nota over minimabeleid vroegen CPN en PSP vinden het stuk, dat een amb telijke werkgroep heeft opge steld, "walgelijk'. De nota 'Mi nima zonder marge' van de Rotterdamse soéiale dienst moest ook voor Vlaardingen uitgangspunt zijn, maar daar is volgens PSP-raadslid Arnold van Kalken niets van terecht gekomen. „De Rotterdamse nota was een noodkreet Die stad probeert voor de minima eruit te peuren wat erin zit. Maar die Vlaardingse werk groep heeft alleen maar gepro beerd om de boot af te houden onder het motto: het kost alle maal geld en dat hebben wij niet" Het doel van de motie-Van Kalken was de gemeente te bewegen om te onderzoeken welke mensen in Vlaardingen aan de rand van het bestaans minimum zitten en wat daar aan gedaan kan worden. „Die vraag is niet beantwoordt", zegt zijn partijgenote Lenie Bosselaar. „De gemeente heeft opgesomd welke maatregelen 2e allemaal niét kan nemen. Daar hadden wij helemaal niet om gevraagd..." De geest die uit de nota spreekt vindt Van Kalken uiterst bedenkelijk. „Wat ze eigenlijk zeggen, is dat de mensen die op het mi nimum zitten maar moeten le ren om met weinig geld te le ven en dat dan alles wel in orde komt. De werkgroep heeft systematisch alle aanbe velingen uit Minima zonder marge onderuit gehaald." Kietelen Van Kalken kan de woorden, die wijzen op de onwilligheid van de gemeente, er zo uitha len. „Alles wordt doorverwe zen naar het rijk of gewoon onder tafel geschoven. Hier: wij zien geen aanleiding om een voor:;tel te doen...; wij zul len in een later stadium...; ij zien niet de noodzaak...; om. „t dit niet op de weg van de ge meente ligt...; omdat dit niet het gemeentebestuur regar deert...; de ontwikkelingen in de gemeente Schiedam volgen. Vlaardingen doet alleen iets als het voor niks kan. Dit is echt een minimale nota. Ep mag haast niets van Den Haag en je kunt geen ijzer met han den breken, dat weet ik ook wel. Maar laat de gemeente op zijn minst proberen om de wet, laten we zeggen, een beetje te kietelen." Voordat de nota in de commis sie behandeld wordt krijgt eerst het Vlaardings uitke- ringsgerechtigdenberaad een maand de tijd om zich in de problematiek te verdiepen. „Dan kunnen ze meepraten", zei CDA-raadslid Nel van Lin den, die met dat plan kwam. PvdA'er Leo ten Have stemde tegen 'wegens belachelijkheid van het voorstel'. Wij kunnen zo ook wel onze mening ge ven, vond hij, maar dat was de meerderheid van de commissie niet met hem eens. Sommige raadsleden, waaronder Ten Have, luchtten toch hun hart over de nota. Een dooie mus vond SP'er Remi Poppe wat te sterk uitgedrukt. „Maar het ligt wel tegen een zieke mus aan." En Ten Have zei: ,,'t Is niet veel, 't is niks en wij kun nen ook niks doen." Arnold van Kalken. Lenie Bosselaar en Wim van der Windt: „Een minimale nota." iiiiiiifiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiNiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiimiiiuini1 Maassluis De commissie bodemonderzoek van de Maassluise gifwijk Steen- el ijkpol der zal maandag aandringen op direkte be heersmaatregelen voor de voormalige vuilstortplaats aan de Albert Schweitzer- dreef. Dr. Knippenberg, lid van de werkgroep volksgezondheid, confronteerde de bewoners gisteravond met de keiharde realiteit: „In het grondwater is de C-waarde (zware verontrei- niging) sterk overschreden. In de grond is benzeen aangetrof fen en een van de uitwerkin gen van de stof is dat het kan kerverwekkend kan zijn. Ik weet het, het is een harde me dedeling maar wij vonden toch dat wij u het bericht niet moesten onthouden. Contact met benzeen kan direkt gevolg hebben voor de gezondheid. De DNA-kern in de cellen van het lichaam kunnen aangetast worden met als effect dat er zich kwaadaardige cellen vor men. Hoe groter de intensiteit van de blootstelling, hoe groter de kans op een treffer, besmet ting. Daarom willen wij direk te beheersmaatregelen. Benzeen heeft als eigenschap dat het snel verdampt. Knip penberg: „Wij weten niet wat er met die verdamping ge beurt. Het benzeen is niet di rekt aan de oppervlakte aan getroffen, maar het produkt verdampt al bij tachtig graden en vervliegt." De bewoners zijn geschokt door de mededelingen van Knippenberg. Jan Lammers, lid van de chemische werk groep, had juist daarvoor uit de doeken gedaan dat de ver ontreiniging van de voormali ge vuilstort zeer ernstig is. Bo ven de C-waarde zijn in de bo dem olie, aromaten en zware metalen als cadmium, lood en koper aangetroffen. Boven de D-waarde (verontreiniging is geconstateerd) werden de stof fen tolueen, yxyleen, ethyl benzeen, arsenicum en bestrij dingsmiddelen aangetroffen. „En dat tien tot honderd keer de toelaatbare hoeveelheid en dat is zeer ernstig", liet Lam mere weinig twijfel bestaan over de ernst van de veront reiniging. De bewoners namen unaniem een resolutie aan, die er op aandringt met de overheden tot betere maatregelen te ko men. Gisteren al meldde deze krant dat die zou worden inge diend. In de resolutie wordt aangedrongen op beheers maatregelen en een voor- keursonderzoek dat in het bij zonder is verricht op kinde ren. Vlaardingen Ruim honderd van de vliegers, die in april 1945 hebben deelgenomen aan de voedseldroppings boven West-Nederlana, komen op 29 april naar Vlaardingen. Zij krijgen op de Markt voor het stadhuis een muzikaal welkom aangeboden. De vliegers uit Amerika, En geland, Canada, Nieuw-Zee- land, Australië en Polen heb ben op die dag een druk bela den programma, 's Morgens krijgen zij in het Rotterdamse stadhuis de Erasmusspeld uit gereikt door minister-presi dent Ruud Lubbers. Om,kwart over vier komen zij met vijf bussen naar Vlaaraingen en om' zes uur vertrekken zij. Maassluis Bezoekers van het onlangs heropende ge meentemuseum aan de Zuid- dijk in Maassluis kunnen za terdag en zondag onder bege leiding niet alleen de exposi tieruimtes maar ook de depots bezoeken. Beide middagen worden er om half drie en om vier uur rondleidingen gege ven. Ter ere van de herope ning krijgen alle bezoekers een rode roos en gratis koffie, thee en frisdrank. Vlaardingen Uit een op de Johan Willem Frisolaan ge parkeerde wagen namen on verlaten een radio-cassettere corder weg. De apparatuur had een waarde van 1295 gul den. De dieven kwamen de auto binnen door een deur te forceren. De braaksehade be droeg ook nog eens 500 gul den. Aan de Sportlaan sloegen die ven eveneens toe. Een eige naar van een wagen mist na bezoek van inbrekers ook zijn radio-cassetterecorder met een waarde van 1000 gulden. De ruit van de auto werd ingesla gen om de spullen weg te ne men. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft op do Holy- singel twee jongens aangehou den, die even daarvoor bij Vroom en Dreesmann een gouden ketting hadden gesto len. Personeel van het warenhuis had de dieven in de gaten ge kregen en verstrekten de poli tieagenten een duidelijk signa lement. De mannen, beiden af komstig uit Schiedam, zijn in gesloten. De recherche stelt een nader onderzoek in. 7 Maassluis Voor het begin van de vergade ring richtte Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bo demonderzoek, zich spontaan tot de vele aanwezigen. „Tijdens de vorige bijeen komst hebben zich wat ambtenaren in de zaal ver stopt, die in opdracht van hun baas moesten luisteren wat wij te vertellen had den. Ik weet niet of ze ook nu aanwezig zijn, maar als ze er zijn, laten ze dan goed luisteren, dan kunnen ze boodschap overbrengen naar diegenen op het stad huis die verantwoordelijk zijn voor de problematiek." Overigens moest wethou der Izaak van der Knaap het ontgelden bij de bewo ners. Via schriftelijke vra gen werd de rol van de wethouder gehekeld. Woudstra: „We moeten niet het vingertje heffen naar één persoon. Het hele college is verantwoordelijk en moet die verantwoorde lijkheid nemen." Vlaardingen De ijver van PvdA-raadslid Bep Nachtegaal om iets te doen voor de bejaar de flatbewoners van Holy- Zuid, die elke dag trappen moeten lopen om buiten hun post op te halen, heeft nog weinig opgeleverd. „Een me vrouw aan de Spechtiaan hoeft een PTT'er op bezoek gehad en die vertelde dat de post met van plan is om brie ven boven te bezorgen", wist mevrouw Nachtegaal. „Ik zal de zaak in allerlei ge sprekken blijven aanslinge ren", be looide wethouder wa- riéue Hoogendijk. De oudere bewoners van flats in Holy- Zuid schakelden, samen met het PvdA-raadslid. onlangs ombudsman Frits Bom in om iets aan hun probleem te doen. Voor veel bejaarden wordt het een steeds groter probleem om elke dag de gang naar de brie venbus te maken. Maar tot nu toe weigert de PTT om haar postbestellers te laten traplo pen. „Het zijn geen bejaarden- woningen", is het argument van tante Post. Vandaar dat mevrouw Nach tegaal het probleem nog eens onder de aandacht van Mariét- te Hoogendijk bracht. Toezeg gingen kon de wethouder niet doen, „want die zaak is over gelaten aan de plaatselijke PTT-direeteur. Maar het houdt mijn aandacht." Even schuchter als de lente begint zoeken Vlaardin- gers de bankjes aan de oever van de Nieuwe Maas weer op. Hoewel, er was op die bankjes geen plek je meer vrij. Maar na alle buien ver trouwden zij de weergoden toch niet helemaal. An ders neem je in de zon je regenjas niet mee. Vlaardingen Het Viaardingen Uitkeringsgerechtigden Beraad (VUB; is fel gekant tegen de invoering van een paspoort voor minima, waarmee zij korting kunnen krij gen bij gemeentelijke instellingen. Dat idee wordt geop perd in een nota van een ambtelijke werkgroep over bet minimabeleid. „Zo'n pasje betekent weer een stempel op je voorhoofd", is de kritiek van Wim van der Windt van het VUB. Het VUB vmdt het paspoortsysteem, dat ook in andere gemeenten onderwerp was van heftige kritiek, belache lijk. „Probeer je eens in te denken hoe dat voelt", zegt Lenie Bosselaar van de PSP. „Je moet dat pasje in het openbaar laten zien en dan wordt je gelijk bekeken als iemand die 'lekker aan de bak loopt'. Dat is toch ver schrikkelijk?" Een paspoortregeling, vindt Van der Windt, is een vorm van repressie. „Nog even en ze geven je voedselbonnen." Er is één voorwaarde waaronder het VUB wel akkoord gaat met de invoering van het pasje, lacht Van der Windt. „Als mensen die veel verdienen ook een pasje krijgen en op vertoon daarvan meer moeten betalen." Schiedam Een 27-jarige Schiedammer is de afgelopen nacht na een aanrijding op het Broersveld met zijn auto tegen de pui van een slagerij beland. De brandweer moest eraan te pas komen om het beklemd geraakte slachtoffer te bevrij den. De Schiedammer reed van het Heren pad het Broersveld op, maar verzuimde vermoedelijk voorrang te geven aan een 57- jarige automobilist, die van rechts kwam. De man verloor door de botsing de macht over het stuur, reed twee paaltjes uit de grond en ramde de ge vel van de slagerij. De politie vermoedt dat er drank in het spel was. Het slachtoffer werd bewusteloos overgebracht naar het Schielandzi eken huis, maar de verwondingen bleken mee te vallen. De andere man bleef ongedeerd. Schiedam Klassen van di verse Schiedamse lagere scho len lopen deze maand het na-, tuurpad Takken in het vroege voorjaar'. Dit natuurpad is één van de projecten uit het aan bod van de werkgroep School' en natuur voor dit schooljaar. Het jaarprogramma voorziet verder in het natuurpad 'Bea- trixpark in de herfst' en 'Krui den in mei'. Het idee achter de drie wan delroutes is om kinderen in verschillende perioden van. het jaar eenzelfde traject te la ten verkennen door het doen van diverse waarnemingen. De werkgroep meent op die manier een positieve bijdrage te leveren aan de milieu-edu catie van de scholieren. Alle leerlingen hebben tijdens de wandeling een opdracht boekje op zak. Aan de hand van tekeningen wordt van hen verlangd een reeks opdrachten uit te voeren. Schiedam De gemeente Schiedam heeft flink in de buidel getast voor het verstrekken van subsidies voor activiteiten, die in het kader van veertig jaar bevrijding in de stad worden gehouden. De Stichting VNFG, die een reeks activiteiten op 5 mei overkoepelt, krijgt maximaal 47.000 gulden, uit de gemeentekas. Zij heeft daarvoor een uitgebreid programma samengesteld. Het klapstuk is ongetwijfeld het half uur durend live-op treden, dat Lee Towers tussen kwart voor en kwart over twee op het parkeerterrein achter de Hema ver zorgt. De festiviteiten gaan om twaalf uur officieel van start met het ontsteken van de be- vrijdingsvlam op de Koemarkt door burgemeester Retnier Sebeeres, Men kan die dag verder een rondvaart maken in de Lange Haven of mee doen aan de home-trainer wed strijden in het centrum van de stad. Voor de kinderen is er keuze uit een voorstelling door Dick Camu en de Cassidyfami- ly in Passage Theater, een poppenkastvoorstelling op het Hem a-plein en diverse activi teiten van scouting Nederland op dezelfde plaats. Gedurende de hele middag is er braderie op de Hoogstraat. Om half elf 's avonds wordt vanaf het dak van het stadskantoor het vuur werk ontstoken Ook hei Passage Theater heeft met succes een beroep gedaan op de subsidiepot. Zij krijgt 6.000 gulden voor de uitvoe ring van de bevrijd ingsm us i- cal. De Wijk- en Bewonersver eniging Schiedam Noord krijgt 4.500 gulden voor activiteiten in het kader van de herden king. Voor muziekvereniging Harpe Davids wordt 750 gul-' den opzij gelegd, terwijl het Popoverleg ten behoeve van een bevriidingsmanifestatte op 4 000 gu kien uit de subsi diepot aanspraak kan maken. Een subsidieaanvraag van de Schiedamse Vereniging van Oud-Strijders en Omstreken is niet gehonoreerd. Ten behoe ve van centraal te verzorgen publiciteit is 4.500 gulden be schikbaar. President-commissaris G. A. Wagner van de NV Koninklijke Petroleum Maat schappij, die hier samen met burgemees ter Van Es een van de prenten bekijkt, opende gistermiddag in de Tijdspiegel de expositie van prenten onder de titel 'Rot terdam aan Zee'. Op de tentoonstelling is een groot aantal eeuwenoude prenten te zien, die alle op de een of andere manier te maken hebben met Rotterdam en de Noordzee. Bekende namen van mensen die in lang- vervlogen tijden de toen bestaande situa ties vastlegden op papier en die men nu tegenkomt bij de Tijdspiegel zijn Jacob Quack, Johannes de Vou en Romeyn de Hooghe. Jacob Quack (17e eeuw) was in zijn leven postmeester in Rotterdam en kende door zijn werk als geen ander het prachtige gezicht van Rotterdam en de langs de Maas gelegen steden. De Vou en de Hooghe vervaardigden in 1694 een unieke Delftse kaart met profiel, die tij dens deze expositie te bezichtigen is, 'Rotterdam aan Zee' duurt tot en met 1 juni. De Tijdspiegel bevindt zich aan de Noordvliet 24 in de Maassluisse binnen stad. Schiedam/Ridderkerk De*, oprichter van Hans van Heels bergen NV, de nu 75-jarige Th."-' van Heelsbergen, slaat morgen de eerste paal voor het nieuwe bedrijfspand op industrieter rein Donkersloot in Ridder kerk. Het pand wordt drie maal zo groot als de huidige vestiging in Schiedam. Op een terrein van 12.000 vierkante meter komen 700. vierkante meter kantoorruim te in twee bouwlagen en vijf hallen bestemd voor expeditie, confectie en opslag. Ook komt er een overdekte laad- en los-x ruimte waar vijf grote vracht-" wagens tegelijk behandeld kunnen worden. Verwacht wordt dat de bouw eind van dit jaar voltooid zal zijn. Daarna is er nog de mo: gelijkheid om nog eens twee-" duizend vierkante meter te be bouwen. L,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1