'Geen wijziging buslijn Hoogstraat op de Franse Tour Bewoners van gifwijk woedend op wethouder Superglijbaan met pinksteren klaar OBD ontkomt niet aan bezuinigingen Beroep tegen weigering og-belasting Actie voor renovatie Streekmuseum Anderson VLAARDINCS DAOBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Protest tegen handelswijze gemeente Meerderheid raad wil wél maatregelen in gif wijk TORENKLOK VAN SLAG In Kolpabad Geschiedenis Maasland in herdruk 32.000 bomen en struiken Maarleveld: natte vinger 'n Philips videorecorder van f2.095; kost bij ons niet meer dan f100,53 per maand. verenigde spaarbank DONDERDAG 25 APRIL 1985 Maassluis Boos, tot op het bot getergd, verlie ten de massaal opgekomen bewoners van de Maassluise gifwijk Steendijkpolder gisteravond yoortijdig de vergadering van de commissie volksgezondheid. Wethouder Elly Coenen deed vóór het begin van de vergadering de medede ling, dat er na overleg met Rijnmond en de in specteur voor de volksgezondheid geen reden is om directe beheersmaatregelen te nemen op de plaats van de voormalige vuilstort aan de Al- bert Schweitzerdreef. Coenen: „De deskundigen hebben mij verze kerd dat er geen enkele reden is voor paniek. Ter geruststelling heb ik Rijnmond verzocht om de v/erkgioep volksgezondheid op korte termijn bij elkaar te roepen om over de kwestie te praten. Dan kunnen de artsen, de Commissie Bodemonderzoek, de inspecteur voor de volks gezondheid en de gemeente overleg plegen. Dat is volgens mij de enige plek voor contact en niet een bewonersavond." yioekend en tierend verlieten de bewoners daarna de vergadering. Harm Woudstra, de woordvoerder van de bewoners: „Mogen wij misschien zelf uitmaken, wie wij de bewoners op de hoogte laten stellen van de ernst van de situatie in onze wijk. Door de zeer formele op- Stelling van de wethouder worden wij genood zaakt om zelf maatregelen te nemen.' Strijdvaardig wilden de bewoners gisteravond door Chris Woerts al .direct tot actie overgaan. Woudstra kon de gemoederen op het laatste moment tot bedaren brengen. De bewoners keerden daarna terug in de vergadering. Benzeen Het besluit v'an de wethouder om niet tot be- hersmaatregelen over te gaan op de plekken waar verhoogde concentraties benzeen (kan kerverwekkend) zijn aangetroffen, is bil het CDA, PvdA en de fractie van de PPR/PSP in het verkeerde keelgat geschoten. Alleen de VVD deed er, .zoals gebruikelijk is als het over de verontreiniging in de Steendijkpolder gaat, hei zwijgen toe. De'liberale partij, met toch een groot aantal kiezers in de wijk, lijkt inmiddels alle goodwill hij de bewoners te hebben verspeeld. Ook nu werden er weer schampere opmerkingen naar hét hoofd geslingerd van de gemeenteraadsle den Van der Pol, Aichorn en wethouder Coe nen. Anton Wustrow (PvdA) en Elly Doddema (PPR/PSP), vonden dat de gemeente best bui ten Rijnmond ora tot maatregelen kan over gaan. De bewoners willen onder meer dat de speelplaats wordt gesloten en dat de ruimten die in direct contact staan met de grond geïso leerd worden. Ook Wim van der Spek (CDA) schaarde zich later achter de twee partijen, waardoor een meerderheid in de raad nu vóór het nemen van beheersmaatregelen is. 'Neemt de gemeente geen maatregelen, dan spant de Commissie Bodemonderzoek een kort geding aan tegen de gemeente. Harm Woudstra benadrukte dat nog eens. Woudstra verwoord de ook nog eens de gevoelens die bij de bewo ners in de wijk spelen. „Gelukkig is er na de mededeling van vorige week door dokter Knippenberg geen paniek uitgebroken in de wijk, maar de bewoners zijn vfrel ongerust. Waarom heeft de inspecteur voor de volksgezondheid toen de nieuwsbrief uit kwam aangedrongen op het voorzichtig bren gen van het nieuws. Om de angst bij de bewo ners niet groter te maken. Wij willen geen pa niek, maar vorig jaar is wel een kind in de wijk overleden aan jeugdkanker." Elly Coenen reageerde niet op het betoog van Woudstra, maar de emoties waren van haar ge tékende gezicht af te lezen. Raadslid Elly Dod dema: „Wij moeten nu maatregelen nemen. Als we het straks achteraf gaan doen, dan vraag ik me af of de bewoners aan geen psychologische klap krijgen. Voorkomen is nog steeds beter dan genezen." Maassluis De gemeente Maassluis wil dat alle bewoners van de Steendijkpolder afzonderlijk in beroep gaan bij de rechter tegen de weige ring van het stadsbestuur om de onroerend- goedbelasting (ogb) te verlagen. De Commissie Bodemonderzoek had gevraagd of niet twee le den uit de wijk in beroep konden gaan en de uitspraak van de rechter als bindend te be schouwen voor de rest van de wijk. Beide par tijen zouden dan ook het recht tot hoger beroep behouden- De Commissie Bodemonderzoek had vooraf in formatie ingewonnen bij de griffie van het ge rechtshof in Den Haag en het ministerie van binnenlandse zaken. De afdeling kabinet en ju ridische zaken van de gemeente maakte ook geen bezwaar tegen de regeling, terwijl de hoofdafdeling financien akkoord kon gaan met een zeker voorbehoud. Wethouder Izaak van der Knaap had eveneens geen moeite met het voorstel, maar burgemeester Van Es, wethou der Duimelaar en zijn collega Coenen konden zich niet met het voorstel verenigen en stem den tegen. Alle bewoners moeten nu afzonderlijk in be roep gaan en 34 gulden griffierecht betalen. Harm Woudstra: „Tijdens de hoorzitting heb ik op het verzoek van het college namens alle be woners die bezwaar hadden gemaakt gespro ken. Nu wij het hetzelfde vragen geeft een meerderheid van het college niet thuis. Op geen enkele mogelijkheid kunnen wij begrip opbrengen voor het standpunt van het college. Het laat zien door welke mensen wij in Maas sluis worden geregeerd. Als het college blijft vasthouden aan haar standpunt, dan zullen wij al het overleg met de gemeente opschorten. Wat het college nu doet is ongehoord. Gewoon weg een schande en een vernedering voor de bewoners van de wijk." Vlaardingen De stichting Streekmuseum Jan Andeison is een inzamelingsactie gestart voor de renovatie van de expositiezolder Een comité v?n aanbeveling onder voorzitterschap van burgemeester Fred van Lier presenteerde gis termiddag de plannen voor het museum Op de zolder wordt een unieke expositie ingericht over de geschiedenis van Vlaardingen. die te ruggaat tot 4500 ïaar geleden Het comité Voor de verbouwing is 50 000 gulden nodig van aanbeveling. Burge- Remier heeft geen moeite om stokbrood doormidden te snijden. Schiedam De Hoogstraat in Schiedam sluit deze dagen Frankrijk liefdevol in de armen. Een eiffeltoren van ruim zeven meter hoog maakt het winkelende publiek attent op de zogenaamde Franse sfeerdagen. Burgemeester Reinier Scheeres gaf gisteren het startsein van de festiviteiten. Een stokbrood, met een lengte van liefst vier meter, wist de burgervader op vakkundige wijze aan te snijden. De Hoogstraat biedt de ko mende dagen een fleurige aan blik. In de straat hangen ruirn 75 Franse vlaggen, de etalages zijn op z'n Frans aangekleed en in kraampjes kunnen tal van typisch Franse producten worden gekocht. Ook zijn er diverse reclameborden uit Frankrijk te zien. zich tal van activiteiten zullen afspelen. De can-can-danseres- sen zijn dan ook weer van de parti]. Vlaardingen Kolpabad-di- recteur Arie Troost kan tevre den zijn. Als alles naar wens verloopt heeft het zwembad er nog voor pinksteren een at tractie van de eerste orde bij. Een glijbaan van 71 meter lang. Van bijna vijftien meter hoog gaat de polyesterbaan via allerlei ingenieuze kronkels uitmonden in de 'halve maan.' va'n het buitenbad. Wethouder Jan Madern sloeg gistermiddag in zijn functie van voorzitter van de Vlaar- dihgse Raad voor Sport en Re creatie, de eerste paal voor het bouwwerk. Hij had zich bij dit karwei la ten vergezellen door wethou der Mariétte Hoogendijk en door een aantal politici en le den-van de VRSR. De paal zakte moeiteloos de bodem in en als het verdere jverk» aan de glijbaan even voorspoedig verloopt hoeft het Kolpabad zich geen zorgen te maken dat het niet vóór pink steren af zal zijn. „Het ziet er naar uit dat het een mooie zomer zal worden", zei wethouder Madern, terwijl hij toch zijn winteijas maar aantrok vanwege de koude wind. „Het kost natuurlijk een hoop geld, maar ik ben blij dat we eraan begonnen zijn. Als het Kolpabad deze trek pleister niet krijgt, heeft vol gend jaar een ander bad 'm wel en dan gaan de mensen daarheen.." De superglijbaan kost ruim 210.000 gulden. Het Kolpabad had nog een potje van 87.500 gulden en de gemeente springt bij met een subsidie van 124.000 gulden. Dat geld hoopt men er in vijf seizoenen weer uit te hebben, want het Kolpabad krijgt ze ker meer aantrekkingskracht door de reuzebaan. Vlaardingen - Het uurwerk van de Grote Kerk op de Markt is helemaal van slag. Om zes minuten voor hele en halve uren gaat de klok vrolijk bim-bam-beieren, terwijl de wijzers nar rig één minuut vóór aanwijzen. Sinds stadsuurwerkmaker Chris van Roon in september vorig jaar zijn overeenkomst met de gemeente opzegde, zijn wel vaker uurwerken op Vlaardingse kerken ontregeld. Om tureluurs van te worden, zeggen ze bij gemeentewerken, dat nu de klokken onder zijn hoede heeft. Een baken in de nacht is de klok van de Grote Kerk ook al niet meer. Van de twee wijzers is er op alle vier de wijzerpla ten maar één verlicht en daar is de tijd niet op af te lezen. Werk aan de winkel voor een stadsuurwerkmaker, zou je zeggen, maar die komt er na het vertrek van Van Roon niet meer. De voormalig juwelier deed het 'erebaantje', dat van vader op zoon was overgegaan, voor het bedrag van 1500 gul den per jaar. „Voor dat geld krijgen wij geen nieuwe uurwerkmaker", heeft directeur Gerntze van gemeentewerken aan burge meester en wethouders ge schreven. „Van Roon moest ook al steeds vaker gemaand worden om het werk regelma tig uit tc voeren." Overgaan op elektrisch aange dreven uurwerken met een ra- dïosynchronisatiesysteem is volgens Gerritze de enige op lossing voor de klokkensores. De uurwerken moeten nu nog regelmatig bijgesteld en ge smeerd worden en dat vindt de gemeente te duur. „Vorig jaar waren'de Oosten rijkse sfeerdagen een door slaand succes en ik denk dat we met Frankrijk ook goed uit de voeten kunnen", hoopt Chris Coppens, lid van de win keliersvereniging De Hoog straat op een geslaagde actie. Napoleon kwam gisteren bij de officiële opening op zijn schimmel ook nog een kijkje nemen. Ook afgevaardigden, van de Franse vereniging toonden hun belangstelleng en het optreden van de can-can- danseressen deed menig man nenhart sneller kloppen. Tour de France Vandaag zijn de diverse activi teiten pas goed op gang geko men. Op het museumplein kan men jeu de boules spelen en op het pelintje voor de Hoogstraat kunnen wielrenners meedoen aan de Tour de France op de home-trainer. In het centrum spelen straatmuzikanten vro lijke deuntjes en tekenaars en schilders portretteren de ko mende dagen talloze voorbij gangers. „We willen iets van die warme, typisch Franse sfeer in de straat brengen en ik hoop dat we daar in slagen. Het weer is natuurlijk een ont zettend belangrijke factor. Als het regent en waait zie je geen kip, maar ais het zonnetje gaat schijnen kan het heel gezellig worden." Zaterdag vinden de afsluiten de festiviteiten plaats. Op de Grote Markt wordt dan een groot podium geplaatst waar Schiedam De bewoners van de flats aan het Bart Verhallenpleïn en Louis Zimmermanplein in Schiedam hebben bij de gemeente krachtig geprotesteerd tegen het verleggen van buslijn 53 'naar de Peter van An- rooylaan. De bewoners wijzen de ge meente erop dat er vooraf geen enkel overleg is ge weest met de bewoners. De bewoners stellen dat als de route van de buslijn wordt ge wijzigd de weg geasfalteerd zal moeten worden, waardoor het verkeer (nog) sneller zou gaan rijden hetgeen weer gevaarlijk is voor de kinderen Bovendien klagen de bewo ners over ge tuidoverlast en stanK De bewoners willen de Peter van Anrooylaan afsluiten voor het doorgaande verkeer en de Eduard van Bemumlaan open stellen voor alle verkeer In het bezwaarschrift aan de gemeente noemen de bewo ners nog tal van andere reden op om niet tot wijziging van de buslijn over te gaan. „De slaapgelegenheid van de woning ligt aan de wegkant, de barrelbus rijdt tot drie uur 's nachts en er wonen mensen in de flats die overdag moeten slapen in verband met hun werk", aldus boze bewoners van de flats. Het gevaar voor de kinderen neemt ook een belangrijke plaats in bij de protesten van de bewoners: „Door wegver- breding wordt de weg een race-baan, waardoor het voor de kinderen nog gevaarlijker wordt om de weg over te ste ken. Ook de bezoekers van de sau na op het Bart Verhallenplein rijden met zeer hoge snelheid over het woonerf, zodat onze kinderen ook daar niet veilig kunnen spelen," stellen de be woners onomwonden in hun bezwaarschrift. De bewoners dringen er bij de gemeente op aan om een hoor zitting over de problematiek te houden. De bewoners: „Er zijn al 32 be zwaarschriften ingediend, maar wij hebben nog steeds niet van de gemeente verno men" „Ons verleden moet in ere ge houden worden", zei Van Lier. .cn Jan Anderson draagt daar al jaren zijn steentje aan bij. Zijn Streekmuseum is veel boeiender dar. jaarlallen op school Voor de 50.000 gutden wil An derson het smalle trapje naai de zolder aanpassen, de vloer "schreeuwt" om een stuk vloer bedekking en er moeten solide vitrines komen. Tot nu toe draatde het museum zonder een cent subsidie De gemeen te heeft voor de expositie een aantal voorwerpen uit de col lectie van de oudheidkamer toegezegd. Mensen die de actie willen steunen kunnen hun bijdrage kwijt op bankreke ning 36 56.13 800 van de Rabo bank of op postgiro 3741999 ten name van de stichting Streekmuseum Jan Anderson "expositie Vlaardingen'. Maasland Enkele Maasland- se ingezetenen stellen pogin gen in het werk, om te komen tot heruitgave van het histori sche boek 'De geschiedenis van Maasland van de vroegste tijden tot heden'. Dit boek is in 1909 in een beperkte oplage uitgegeven. De schrijver het boek, B.J. Post, die van 1890 tot 1924 hoofd was van de plaatselijke K.K-.school, heeft een schat van gegevens over de geschie denis van Maasland verza meld. Dat het boek zeer waar devol is, blijkt uit het feit dat momenteel de vraag vrij groot is. Het boek is nu alleen anti quarisch verkrijgbaar Als de belangstelling groot ge noeg blijkt, zal de heruitgave in het najaar van 1985 ver schijnen. Momenteel hebben zich al ruim 100 belangstellen den aangemeld. De heruitgave komt in fotografische herdruk en is derhalve idemitiek aan het originele werk. Wel worden er 20 nieuwe geïl lustreerde pagina's aan het boek toegevoegd Schiedam In opdracht van de reconstructiecommissie Mid den-Delfland is begonnen met de aanleg van een fiets-, voet- en ruiterpad in het noordelijk deel van Spaland. Ook met de be planting is begonnen De paden worden aangelegd in oost-westelijke richting en vor men zo een verbinding tussen de Groeneweg en Harreweg. De rest van het gebied wordt ingeplant met 32.000 stuks bomen en struiken, met daartussen grasterreinen, die een afscherming vormen van het daar achter liggende slibdepot. Vlaardingen De onderwijs begeleidingsdienst (OBD) ont komt met aan de door Vlaar dingen voorgenomen bezuini ging van 100.000 gulden. In een druk bezocht vergadering van de commissie onderwijs wees wethouder Arij Maarle veld de verwijten van mede werkers van de dienst, als zou hij niet duidelijk zijn geweest, en hen hebben gemanipuleerd, in een gloedvol betoog van de hand „Wij zijn al jaren vol strekt duidelijk. Wij denken dat er bij de OBD stevig bezui nigd moet worden en wij den ken dai het bestuur van de dienst een voorzet moet ge ven Medewerkers van de OBD en onderwijzers kwamen massaal naar de commissie om te pro testeren tegen de bezuinigin gen Zij vrezen dat zeven me dewerkers van de dienst ont slag boven het hooEd hangt en dat de begeleiding van 'zwak ke' leerlingen in de knel komt. (ADVERTENTIE) Je wilt al lang een videorecorder maar je hebt het geld met om m ineens te betalen Dan is een len.ng bij de Verenigde Spaarbank voor u de oplossing Zo blijkt deze Philips videorecorder type VR6460 adviesprijs f 2 095,- u met meer dan 1100 53 per maana te kosten 'Persoonlijke lening 24 mnd en een werke Itjfce rente van 14 9'.) Kom eens met ons praten We nemen daar graag de tijd voor Wrj zijn lenc'otte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM 60TERSL00T 25. TEL0!0 - 571911 F.S. Hommes, hoofd van de Professor Kohnstammschool, sprak van afbraak van het on-, derwjjs „Wij gaan terug naar af", sprak een collega en eeh' verontruste moeder vroeg zich af of kinderen voortaan 'zq- maar' naar het buitengewoon onderwijs worden afgevoerd. De wethouder riep een storm van kritiek over zich af toen hij zei: „Tsja, het is met bezui nigingen net als met slecht weer- iedereen is er tegen." Maar met de rest van zijn ver haal kreeg hij het publiek' muisstil. „Ja, moei u eens goed luisteren", zei hij vol pathos,- „ais wij m deze commissie al praten over de aanschaf van een kokosmat dan zijn wij ze-' ker gerechtigd om te praten over korting op een subsidie van negen ton." Burgemeester en wethouders. Bas Goudriaan zei dat al in de commissie stadsontwikkeling, weten domweg niet meer waar zij nog op moeten bezuimgerp, Maarleveld: „Ik ken mijn por tefeuille nou zo'n beetje en echt, ik zou het niet meer we ten, Je staat voor de keuze om te bezuinigen op de OBD. of op de grote-letterboeken voo'r bejaarden. Wij doen ons best om in deze akelige tijd zo inte ger mogelijk te werk te gaan.". Maarleveld legde er de nadruk op, dat hij de dienst al een jaar geleden had gewaarschuwd. „Ik heb tegen het bestuur ge zegd; Jongens, er komt gedon der, er komt zwaar weer, stql nou een bezuinigingscommis sie in. Als dat opgevat is als: ga maar rustig slapen, nou, dan zal ik de volgende keer wat harder moeten schreeuwen" Op de vraag van Cor de Jonge van de RPF waar het bedrag van honderdduizend gulden vandaan komt zei hij: „Nou meneer, zal ik u eerlijk zeg gen: natte vinger-werk. Het is een mooi rond bedrag." Het bezuinigingsvoorstel had er, zeiden alle leden van de t commissie tevreden, in ieder geval toe geleid dat de OBD doordrongen was van het feit dat er bezuinigd moet worden, Hoe dat gebeurd moet het be- stuur maar uitmaken, zeiden de raadsleden. Maarleveld:,, „Dat heeft men nu kennelijk begrepen." ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1