Raad unaniem achter bewoners in de gif wijk Inleveren voor halve dagopvang Prominenten over stadsvernieuwing Woudstra praat met Rijnmond Schiedam heeft eigen Kerkepad mmm USURIES DAGBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT R en W staan alleen in ogb-affaire Nieuwe jenever, oude molens 'Nota minima beleid valt tegen Lubbers in Viaardingen actie FNV Schiedammer in de fout Discussiedag in Passage Pijpers heten nu Avalance VRIJDAG 26 APRIL 1985 .Maassluis De commissie financiën liet er gisteravond ■in een bomvolle burgerzaal van het stadhuis geen twij fel over bestaan. Het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om alle bewoners afzonder lijk in beroep te laten gaan bij het Haagse hof vond geen enkele weerklank. Alle fracties in de gemeente raad schaarden zich achter het verzoek van de commis sie-bodemonderzoek om slechts enkele bewoners in beroep te laten gaan tegen de weigering van het stads bestuur op een korting van de ogb en die uitspraak als bindend te beschouwen voor de rest van de wijk. In het college was alleen wet houder Izaak van der Knaap voor het voorstel van de com missie-bodemonderzoek. De rest van het college, burge meester Van Es en de wethou ders Coenen en Duimelaar wilden niet op het voorstel in gaan. Het college zal nu op haar standpunt terug moeien ko men. Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek, toonde zich zeer verheugd over het stand punt van de commissie. In een eerder stadium had hij, zoals onze krant gisteren reeds meldde, gedreigd om alle con- 'tacten met de gemeente op te schorten als het college niet og_ .het vporstel van zijn commis- -sle zou ingaan. „Gelukkig be- 'paalt nog steeds de raad het beleid en hebben wij het laat ste woord", reageerde Wil van Dinter (CDA) op het voorstel van het college. Pieter Hoog- enraad (PvdA): „Ik denk dat de meerderheid van het colle ge een denkfout heeft ge maakt. Het is psychologisch ook niet slim om het zo naar buiten te brengen. Het gaat hier om een formele zaak, waarbij de datum van 1 janua ri 1983 centraal staat. Zonder extreme gevolgen voor de ge meente kunnen slechts enkele bewoners in beroep gaan". Waarschuwing Sjef Evers (VVD) pleitte zelfs voor een generaal pardon: „De uitspraak van het hof moet gelden voor alle bewoners van de wijk die ogb moeten beta len. Ook voor diegenen tiie geen bezwaar hebben inge diend of te laat waren. Dit moet wel een waarschuwing .'Zijn voor de volgende jaren. Dan kunnen wij als gemeente niet zo soepel optreden. De be woners moeten ook hun eigen verantwoording kennen en het is niet zo moeilijk een be zwaar, dat geheel is voorbereid door de commissie-bodemon derzoek, in te dienen. Wie vol gend jaar te Iaat is verspeelt zijn of haar rechten". Wii van Dinter wilde nog we ten wat voor financiële conse quenties het nu betalen van de ogb eventueel voor de ge meente zou kunnen hebben. F. Vork, hoofd van de afdeling financiën: „De totale op brengst van de ogb in de wijk bedraagt 500.000 gulden. Als de rechter besluit de ogb met de helft te verminderen, dan kost het de gemeente dus 250.000 gulden. Maar dat is vooruitlopen op de zaken". Pieter Hoogenraad, zelf jurist: „Ik vermoed niet dat de uit spraak van de rechter anders zal zijn dan het arrest van de Hoge Raad van 1983. De be zwaren zullen vermoedelijk worden afgewezen, maar dat is niet van belang. De bewoners mogen in beroep gaan, dat is hun recht en we moeten het ze niet onnodig moeilijk maken". Bewoners van de Steen- dijkpolder volgen gespannen de debatten in de commissie financiën. Na afloop haalden ze opgelucht adem. Het col lege leed een nederlaag, de raadsleden schaarden zich unaniem achter het voorstel van de commissie bodemon derzoek om slechts enkele bewoners in beroep te laten gaan tegen de korting op de ogb. Als jeneverneuzen feestvie ren doen ze dat natuurlijk met jenever. Speciaal voor de Molenmaand, die in mei zal worden gehouden, brengt distilleerderij Dirkzwager een het programma voor de aan- nieuwe jenever op de markt, staande Molenmaand, nam 'Molen genever De Vrijheid burgemeester Scheeres de 200' gaat het edele vocht he- eerste fies in ontvangst, ten. Bij de presentatie van Hij deed dat tijdens een be- aan De Vrijheid, de molen die dit jaar tweehon derd jaar bestaat en aan die verjaardag is het hele molen- feest opgehangen. De fles gaat bij de slijter 19,85 kos ten en in dat symbolische be drag zit meteen een stukje donatie voor de Schiedamse Molenstichting. Viaardingen De eerste kleine succesjes zijn binnen, meent het onlangs officieel opgerich.te Vlaardingse uit- keringsgerechtïgdenberaad (VUB). De gemeente wacht met de behandeling van de nota over minimabeleid tot het beraad zich erover heeft kunnen uitspreken en het beleid van de sociale dienst komt duidelijker in handen van de gemeente. „Er wordt terdege rekening met ons gehouden", zegt bestuurslid Hanneke Kooiman. De samenwerking tussen de verschillende organisaties van uitkeringsgerechtigden de WAO/AAW-groep, Mensen zonder Werk en Vrouwen in de Bijstand begint vruchten af te wer pen. Zij zochten elkaar voor het eerst op tijdens de acties van ambtenaren in het 'hete' najaar van 1983. Sinds 15 maart van dit jaar vor men zij samen een stichting. Net als tijdens de ambtena- renacties wordt er nog een maal per maand overlegd met de vakbonden. „Voor VUB: horzelfunctie zover wij weten", zegt Han- neka Kooiman, „is dat uniek in Nederland," Ais een van de belangrijk ste taken ziet het VUB het kritisch volgen van de poli tiek: de horzelfunctie. Het beraad wil echter nadruk kelijk niet verbonden zijn met één politieke partij. „Er is ons gevraagd om een standje neer te zetten op het 1 mei-feest, maar dat doen wij niet. Wij staan liever op het haring- en bierfeest, dat is neutraal." Het beraad verdiept zich nu in de nota over minimabeleid. Die is 'op het eerste oog teleurstel lend', zegt Hanneke Kooi man. Door de samenwerking is het VUB in staat bijna elke middag spreekuur te hou den. „Mensen komen nau welijks meer voor een ge sloten deur te staan", zegt voorzitter Cor de Bruijne. „En dat is maar goed ook, want wij zijn echt niet de eerste instantie waar zij naartoe gaan. De meeste mensen die bij ons komen zijn al stukgelopen bij de gemeente en sociale dienst. Die hebben alle kanalen al afgelopen." Een ander voordeel is dat het VUB veel meer kennis in huis heeft dan de aparte organisaties, vindt De Bruij ne, Op dinsdag en donder dagmiddag houdt het VUB spreekuur in het kantoor van het SISO in de Van der Werffstraat, op woensdag en vrijdagmiddag in hear eigen kantoor in het Wees huis. Maassluis Harm Woud stra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek, heeft vanmiddag een gesprek ge had met Rijnmond-gecom mitteerde mevrouw L. van Rijn-Vellekoop over het ne men van de beheersmaatre gelen op de lokatie van de voormalige vuilstort aan de Albert Schweitzerdreef. „Een gesprek van man tot vrouw, zonder dat daar ambtenaren bij aanwezig zullen zijn", vertelde Woud stra de bewoners van de wijk na afloop van de ver gadering van de commissie financiën. De bewoners van de wijk willen dat de ge meente maatregelen neemt omdat er direct gevaar is voor de volksgezondheid. Het gehalte benzeen, dat kankerverwekkende stof fen bezit, heeft de c-waarde (zeer ernstige verontreini ging) tien tot honderdmaal overschreden. Br. Knippenberg benadruk te vorige week nog eens de ernst van de situatie. Wet houder Elly Coenen (volks gezondheid) vond het, na overleg met Rijnmond en de inspecteur voor de volks gezondheid, niet nodig om maatregelen te nemen. De bewoners pikken dit niet en overwegen een kort geding aan te spannen als niet voor aanstaande -woensdag maatregelen wor den genomen. Harm Woud stra heeft vanmiddag tij dens het overleg met me vrouw Van Rijn naar voren gebracht dat de speelplaats gesaneerd moet worden en dat de kruipruimten die in directe verbinding staan met de grond afgedekt moe ten worden. Woudstra: „Ge meentewerken heeft al la ten weten dat in een halve dag de speelplaats gesa neerd kan worden. Alleen mag er nog niets gedaan worden". Acties Overigens zijn dc bewoners van de flat aan de Albert Schweitzerdreef het wach ten moe. Zij zijn acties aan het voorbereiden om de ei sen van de com missie-bo demonderzoek kracht bij te zetten. „Maar we moeten niets overhaast doen", waarschuwde Woudstra, „Anders heeft dadelijk het kort geding geen zin meer. We moeten alle acties cooi- dineren, op elkaar afstem men. Ais er inderdaad niets gebeurt, dan kunnen wij niet anders doen dan tot ac tie overgaan. Dan moeten we misschien zelf een schutting om de speelplaats zetten met de mededeling dat daar kankerverwekken de stoffen in-de grond zit ten. Misschien dat ze op het stadhuis dan wel wakker worden". Ook gisteravond waren de wijkbewoners weer massaal naar het stadhuis gekomen om de debatten in de com missie financien te volgen. „De politici moeten weten dat het ons ernst is", bena drukte een bewoner nog eens. Viaardingen De FNV heeft de jaarvergadering van de Al gemene Werkgevers-Vergade ring, die gisteren in het Delta- hotel werd gehouden, aange grepen om met folders en stencils duidelijk te maken dat het sociaal-economisch beleid wat hen betreft een stuk beter kan. Een paar uur voor de komst van gastspreker minis ter-president Lubbers werd demonstratief de FNV-vlag le gen de gevel van het hotel op gehangen. Die actie zorgde voor een klein incident waar bij de politie moest worden in geschakeld om de actievoer ders het dundoek te laten ver wijderen. Lubbers gaf later in zijn toe spraak aan dat de bezuinigin gen van de overheid de ko mende jaren tot 'slechts' 2 a 2V4 miljard gulden beperkt kun- er op korte termijn een grote nen blijven. Viaardingen Wethouder Hoogendijk gaat er vanuit dat vol gend jaar een aantal dagdelen peuterspeelzaalwerk zal worden overgeheveld naar de halve dagopvang. Zij baseert dat op de overcapaciteit bij enkele peuterspeelzalen. In een brief aan de besturen van de stichting Kindercentra en stichting Sociaal Kul- tureel en Opbouwwerk Vlaardingen-Holy laat Hoogendijk zich overwegend positief uit over de mogelijkheden tot het opzetten van halve dagopvang. De stichtingen hoeven echter niet de illusie te koesteren dat Schiedam De politie van Schiedam moest gisteren drie maal proces-verbaal opmaken tegen een 37-jarige Schiedam mer. In de middaguren werd de man aangehouden op de Juliana Stolberglaan. Onder zoek leerde dat de man te diep in het glaasje had gekeken en ook te veel medicijnen had in genomen. De Schiedammer kreeg een rijverbod vna acht uur en ook de bloedproef werd genomen. Rond zes uur veroorzaakte de man echter een aanrijding op de Burgmeester van Haren laan. Hij knalde met zijn wa gen op het voertuig van een 22-jarfge Schiedamse, die zon der verwondingen haar wagen kon verlaten. De politie maakte nu twee processen-verbaal op tegen de man. Eén wegens het besturen van een auto tijdens een rij verbod en nog een vanwege het veroorzaken van een onge luk. Het rijbewijs van de be stuurder werd ingenomen en de wagen is door de politie in genomen. FNV-actievoerders voor het dundoek dat later verwijderd moest worden. accommodatie beschikbaar komt waarin een dagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar kan worden gerealiseerd. Het geld ontbreekt, stelt Hoogen dijk. De wethouder komt de stich tingen verder tegemoet in de groepsgrootte die tot hooguit veertien kinderen zou moeten oplopen. Hoewel de subsidie verordening over een onder grens van vijftien spreekt, ziet Hoogendijk wel mogelijkheden om een ontheffing te verlenen. De openingstijden zullen per das op vijf uur worden ge steld, maar een kind mag daarvan maar maximaal vie reneenhalf uur aanwezig zijn. Voor die omsiacntge construc tie is gekozen om te vermijden dat allerlei dure voorzieningen moeten worden getroffen. De verordening op de Kindereen- tra schrijft namelijk voor dat wanneer een centrum langer dan viereneenhalf uur open is, er douches, keuken en bedden aanwezig moeten zijn. Dat kan met de gekozen aanpak wor den voorkomen. Het aantal personeelsleden dat voor halve dagopvang moet worden aangesteld, denkt Hoogendijk enigszins in de hand te houden door gebruik te maken van de constante aanwezigheid van een stagiai- Schiedam Wethpuder van stadsvernieuwing j2or van Til- borg is niet onverdeeld geluk kig met de verschuiving van verantwoordelijkheden op dat beleidsterrein van het rijk naar de/lokale overheden. Vooral,bp het financiële vlak kleven er nogal wat bezwaren aan de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing, meent hij. Sinds 1 januari is de wet van kracht. Schiedam wil het niet laten bij de constatering dat ze als loka le overheid problemen heeft met de nieuwe aanpak, die voorschrijft dat de gemeenten 2elf meeijarenplanningen en inspraak- en subsidieverorde ningen moeten fabriceren. Om duidelijker zicht te krijgen op de nieuwe situatie belegt het gemeentebestuur op woensdag 5 juni een discussiedag in het Passagetheater. Een bonte club deskundigen is die dag in Schiedam aanwezig om. aan de hand van twee stellingen een paneldiscussie aan te gaan. De eerste stelling Is: De wet op de stads- en dorpsvernieuwing geeft de gemeenten een vrij heid die niet beantwoordt aan de verwachting, omdat deze wordt beperkt door enerzijds het buiten de decentralisatie houden van de zogenaamde exploitatie-subsidies en ander zijds de teruglopende financië le middelen. Aansluitend zal de volgende stelling op het panel worden losgelaten: De financiële in spanningen op het brede vlak van de stadsvernieuwing die dit kabinet zich getroost en zo als die zijn neergelegd in de voortschrijdende meerjaren planningen stadsvernieuwing staan haaks op de eerder uit- - gesproken intenties de rijks- gelden voor de stadsvernieu wing te verdubbelen. Aan de discussie doen mee: mr.G.Ph. Brokx (staatssecreta ris van volkshuisvesting), dr. G.J, Top (directeur VNG), drs. Y.H, Gietema (wethouder volkshuisvesting in Gronin gen), drs.ing. C. Bokx (voorzit ter Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers), A. van der Jagt (Rijnmond ge- commiteerde), N. van Velzen •(directeur Nationale Woning raad), W.A. de Pree (Tweede Kamerlid PvdA) en mr.H.T.M. Lauxtermann (Tweede Ka merlid VVD). Viaardingen „U zult de Pij pers niet meer terugkennen als zij zich zaterdag presente ren op het CJV-jeugdfestijn in zaal Triangel", belooft voorzit ter Marco Burgers. Behalve nieuwe uniformen heeft het bekende Vlaardingse show corps zich ook een nieuwe naam aangemeten: Avalance. De oude naam gaf maar aan leiding tot schunnige opmer kingen van het publiek en het was als showeorps De Pijpers ook niet eenvoudig meer om nieuwe leden te werven. „Wij hopen met onze nieuwe naam onze oude naam hoog te blij ven houden", zegt Burgers cryptisch. Het jeugdfestijn in het gebouw aan de Fransen- straat wordt morgenmiddag om twaalf uur geopend. Schiedam Schiedam heeft haar eigen Kerkepad. Vijf kerken binnen de veste in het centrum van de stad openen zaterdag 27 april de deuren. Op de televisie is de NCRV verantwooordelijk voor het steeds populairder wordende programma. De regio Schiedam is echter nog lang niet aan de beurt en daarom heeft de Raad van Kerken in Schiedam het initiatief genomen om een geheel 'eigen' kerkepad te houden. De R.K. Singelkerk, de Grote- of St. Janskerk, de Oude Katho lieke Kerk, de Havenkerk en de Evangelische Lutherse Kerk kunnen door belangstellenden worden bezocht. De keme is op de vijf kerken gevallen omdat zij binnen beloopbare afstand lig gen, elk met een eigen karakter, bijzonder exterieur èn inte rieur. Verder heben de kerken een uiterst interessante geschie denis, mooie orgels, soms een schat aan kerkzilver en lithurgi- sche gewaden voor de eredienst. In alle vijf de kerken zullen de orgels worden bespeeld en treden er diverse kerkkoren op. Tus sen 11,00 uur est 16.00 uur staan de kerken op voor het puliek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1