BOTTÊRDAMS NIEUWSBLAD HAL DENKT AAN BOUW NIEUW CRUISESCHIP Dorpsgemeenschap is niet verdwenen' Drie arrestaties en 18 vuurwapens in beslag genomen GEDWONGEN ONTSLAGEN NIET UITGESLOTEN J8SS Geen schilderij j Mogelijk als j vervanging j van de Rotterdam Planoloog Drost weg bij Rijnmond Andere naam voor produkt van Schouten Giessen PATIJN TEVREDEN NA BEZOEK HOEKSCHE WAARD Prikactie bij Cyanamid fJ - :T 1 ''*i;'■'i> ZATERDAG 27 APRIL 1985 Rotterdam De politie heeft gisteren in twee verschillende woningen in de Spiegelstraat en in de Jan van Avennes- straat 17 vuurwapens, munitie en enkele bus sen met kruit in beslag genomen. Ook was er gereedschap om munitie te maken en lagen er zeven cassette-re corders, vermoedelijk ge stolen uit auto's. De vondst vloeide voort uit een toevalstreffer afgelo pen donderdagavond. Een 20- en een 22-jarige Rotter dammer trokken op de Ma- thenesserdijk de aandacht van de politie. Ze bleken een tas met een geweer bij zich te dragen. Op een van de adressen waar de politie de volgende dag huiszoe king deed, werd ook rsog een 17-jarige Rotterdam mer aangehouden. De re cherche weet nog niet, wat de jongelui met de wapens van plan waren. Rotterdam Bij wijze van hoge uitzondering deze week geen kleurenplaat van Pieter van den Doel- Op het allerlaatste moment traden onvoorziene beper kingen van technische aard op, die het gebruik van meer kleuren op deze pagina verhinderen. Onze excu ses gaan vergezeld van de belofte, dat we volgende week (vrijdag of zaterdag) weer present zijn met een schilderij van oud Rotterdam in kleur. Honderden banen weg bij bejaardenhuizen Rotterdam De Holland Amerika Uijn denkt aan de bouw van een nieuw cruiseschip, dat over en kele jaren de in 1959 in de vaart gebrachte Rotter dam gaat vervangen of dat misschien zelfs als vierde schip aan de erui- sevloot zal worden toege voegd. Voorzitter N.van der Vorm van de raad van bestuur van de HAL zei gisteren dat er op re delijk korte termijn nog geen order wordt ge plaatst, maar dat de rede rij wel bezig is met de' vraag hoe een dergelijk schip er qua concept zou moeten uitzien en welke werf dat schip het beste zou kunnen bouwen. Het eventueel nog een aantal jaren in de vaart houden van de destijds bij de RDM ge- door Bram Oosterwijk bouwde Rotterdam die overigens wat investering aangaat volledig is afgeschre venhangt vooral af van de ontwikkeling van de olieprij zen. Het stoomturbine-schip is op dit ogenblik vrij kost baar in exploitatie. Van der Vorm: „Zakt de olieprijs ech ter, dan is de urgentie om het schip uit de vaart te nemen, uiteraard minder groot. Ove rigens is het nog steeds een uitstekend schip, dat min stens nog tot 1994 zou mee kunnen". De HAL denkt wat nieuw bouw betreft op dit moment het meest aan een (aange past) zusterschip van de Nieuw Amsterdam en de Noordam, die in '83/'84 In de vaart werden gebracht en die per stuk ongeveer 150 mil- nuntii»' De mogelijk over enige jaren uit de vaart te nemen, 26 jaar oude Rotterdam joen dollar hebben gekost. De twee schepen zijn gebouwd door de Franse werf Chan- tiers de l'Atlantique. Van der Vorm: „Die werf heeft goede schepen gebouwd, hoewel we op onderdelen niet tevreden zijn. Als wij een nieuw schip laten bouwen, dan sluit ik deze werf als kandidaat voor de order dan ook niet uit". Datzelfde geldt trouwens voor 'De Merwede* in Har- dinxveld-Giessendam, die destijds het ontwerp voor de schepen maakte. Deze werf bouwde in 1973 voor de HAL de (in 1980 na een brand ge zonken) Prinsendam, aie kleiner was dan de Nieuw Amsterdam en de Noordam. „Over dat schip waren we óók zeer tevreden", aldus Van der Vorm. „Het is zelfs mogelijk dat we een dergelijk soort schip weer laten bou wen, omdat we Indonesië, waar de Prinsendam cruises maakte, toeristisch en com mercieel gezien nog steeds een aantrekkelijk gebied vin den". Claims De HAL is nog altijd in een procedure gewikkeld met de Franse werf. De Nieuw Am sterdam werd destijds met een aantal technische onvol komenheden en bovendien enige maanden te laaf opge leverd; dat leverde nceal wat bedrijfsschade op. De Noord am had ook moeilijkheden op het technische vlak. Beide schepen hebben daar trou wens nog steeds enige hinder van. De rederij heeft voor de Nieuw Amsterdam een claim Oï van enkele tientallen miljoe- p-- nen dollars ingediend en Lf. voor de Noordam een aan- zienlijk lagere. De zaak in t, sinds eind vorig jaar in han- p den van een internationale arbitrage-commissie, die de 'L' claim in vier onderdelen heeft verdeeld; voor elk on- derdeel is een procedure van fy- vijf fasen vastgesteld. Van ij- der Vorm zei daar gisteren tijdens de in Rotterdam ge- 'j houden aandeelhoudersver- Ef. gadering van de HAL over: „Alleen hieruit blijkt al dat j-r er sprake is van een ingewik- K kelde en tijdrovende zaak. Ik v'i durf dan ook niet te voor- -Ij spellen wanneer de HAL zal weten voor welk bedrag deze ft claim zal worden toegewe- j-z zen. Evenmin is op dit mo- 0 ment iets concreets te zeggen Y; over de afloop van de Noord- am-claim". p Winst f De HAL heeft vorig jaar met f5 een winst van ruim 11,5 mil- joen dollar uitstekend ge- draaid. In '83 werd nog een fê verlies geleden van 26 mil- joen dollar. Voor dit jaar re- If kent men op een winst die u; tenminste even hoog is als U die over '84. f.- De rederij verwacht dat de bezettingsgraad van de drie L» cruiseschepen dit jaar hoger «y zal zijn dan de 89 procent j-V van '84, Binnen de Noorda- Ui merikaanse cruisemarkt heeft de HAL zich vooral sterk gericht op Alaska: in j het zomerseizoen varen de drie schepen permanent vier ff maanden lang tussen de O Amerikaanse westkust en di- U verse plaatsen in Alaska. De groei van de Aiaska-markt bedraagt het dubbele van de totale cruisemarkt, vertelde JA; Van der Vorm gisteren. Hij gaat er vanuit dat de divisie Toerisme (die nu bijna tach- tv tig procent van de totale om- zet uitmaakt) een nog sterker i;„' stempel op de activiteiten van de HAL zal drukken. De y divisie Handel zal verder U worden afgebouwd; de moge- f) lijkheid bestaat zelfs dat die 'p volledig zelfstandig verder- 'f-'i gaat. 0 Rotterdam Bij de Rotterdamse verzor gingstehuizen staan dit jaar 200, en volgend jaar vierhonderd banen, op d etocht. Dit is een gevolg van de bezuinigingen, die de rijksoverheid de tehuizen heeft opgelegd. Bij elkaar zullen de bejaar denhuizen acht tot circa tien miljoen gulden minder ont vangen. De precieze bereke ning moet het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur nog m^ken. Bij de verzorgingstehuizen werken nu nog 2700 mensen. De voorzitter van de Federatie van Rotterdamse Bejaarden huis veslings- en Bejaardenver- zogingsinstellingen, mevrouw dr. w. Fieggen, sluit gedwon gen ontslagen niet uit. „Bij sommige huizen is er, mede door de bezuinigingsoperaties van de gemeente Rotterdam, geen enkele lucht meer", zegt zij. De AbvaKabo heeft inmiddels laten weten zich niet klakke loos bij de gang van zaken neer te leggen. Eind deze maand denkt de bond een gro te manifestatie tc houden. Volgens voorzitter Fieggen van de federatie is de situatie in Rotterdam zorgelijker dan in de overige grote steden. „In Rotterdam is een vrij strict be leid gevoerd, waarbij de richt lijnen van de overheid steeds weer zorgvuldig in acht wer- .den genomen", zegt zij. De an dere steden hebben het vol gens haar niet zo nauw geno men. Te krap Het in Rotterdam gevoerde be leid heeft er nu al toe geleid dat het personeelsbestand in de bejaardenhuizen te krap is. Er zijn volgens berekeningen tenminste 235 mensen extra nodig om het werk naar beho ren te doen. De voorzitter van de federatie vreest dat met de nieuwe bezuinigingsaanslag de verzorging van bejaarden een uiterst moeizame zaak wordt. De huisvesting van bejaarden heeft al geruime tijd de zorg van het gemeentebestuur. Een plan voor de renovatie voor achttien bejaardentehuizen is al eerder door de bezuinigings woede van staatssecretaris Van der Reïjden getorpedeerd. Rotterdam Het hoofd van He afdeling ruimtelijke orde ning van Rijnmond, ir.J.C.H. Dorst, heeft gistermiddag af scheid genomen van het open baar lichaam Rijnmond. Dorst, die zestien jaar geleden bij Rijnmond kwam en een plano loog 'van het eerste uur* is, heeft gebruik gemaakt van de vervroegde ponsionering. Bij Rijnmond heeft de plano- log aan de wieg van twee streekplannen gestaan. Hij was in 1974 betrokken bij het aller eerste streekplan, en heeft de afronding van het tweede streekplan (dat volgend jaar gereed is) nagenoeg meege maakt. Bij zijn afscheid kreeg Dorst het Rijnmond-triplun uitge reikt, een handgeblazen raampje met het logo van Rijnmond erop. Het raampje ■wordt uitgereikt aan mensen die zich zeer verdienstelijk voor het openbaar lichaam hebben gemaakt. Dorst wordt opgevolgd door drs. B. van der Velden, nu nog adjunct bij de afdeling ruimte lijke ordening. Op de plaats van Van der Velden komt ing- .C.A.M. de Zeeuw, die recente lijk uit de Pronvinciale Staten stapte. Rotterdam Het bedrijf Schouten Giessen NV uit Gies sen mag niet langer de naam Wheatax gebruiken voor een zetmeelprodukt dat het sinds kort op de markt brengt. Dat bepaalde donderdag de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscber, in een kort geding dat de Rotter damse concurrent Latenstein Zetmeel op 10 april tegen Schouten Giessen had aange spannen. In het geding stond niet zozeer ter discussie of de naam Whe atax leek op de naam Wheatex onder die naam brengt La tenstein een zetmeelprodukt op de markt maar of de produkten ook inhoudelijk sterke overeenkomst vertoon den. Volgens de president was dat inderdaad het geval. Binnenmaas Na twee van de drie nieuwe ge meenten in de Hoeksche Waard met een bezoek te hebben vereerd, toonde commissaris van de konin gin in Zuid-Holland mr. Sehelto Patijn zich gister middag in Mijnsheeren- land erg tevreden over de manier waarop alles daar nu reilt en zeilt. „Als je nagaat dat deze ge meenten pas 15 maanden be staan, moet je constateren dat het hier in Binnenmaas, maar ook in Cromstrijen (waar hij vorige week op bezoek was, red.) bijzonder goed gaat", zei Patijn gisteren. „Natuurlijk heeft niemand in de streek dit gemeentelijke herindeling ge wild en wil misschien nog nie mand hem, maar het blijkt al lemaal wel mee te vallen". De commissaris van de koningin wees erop dat velen denken da"t door een herindeling de oude dorpsgemeenschappen verdwijnen, maar dat in de praktijkblijkt dat daarin in wezen niets verandert. Was Patijn tevreden over wat hij gisteren in Binnenmaas zag en hoorde, de meeste gemeen telijke bestuurders waren ook erg ingenomen met de joviale wijze waarop Patijn zijn be zoek gestalte gaf. Burgemees ter M.G.M. van Marwijk Kooy sprak na afloop van een mo derne aanpak aoor Patijn, die hij als buitengewoon zinvol had ervaren. Ook zei de bur gemeester de indruk te hebben fekregen, dat de provinciaaL estuurder daadwerkelijk van plan is iets te doen aan de za ken, waar Binnenmaas hem over heeft aangesproken. Commissaris Patijn ont vangt uit handen van burge meester Van Marwijk Kooy het eerste exemplaar van de eerste plattegrond van de nieuwe gemeente Binnen maas. w Rotterdam Bij het che misch bedrijf Cyanamid in Rotterdam hebben leden van de Industriebond FNV gistermiddag een drie uur durende prikactie gehouden uit protest tegen de houding van de directie bij de lopende cao-onder handelingen. Als gevolg van de actie kwam de pro- duktie gedeeltelijk stil te liggen en konden tankwa gens het bedrijf niet verla ten. Volgens bestuurder Piet Scheele van de Industrie bond FNV zijn de FNV-le- den bij Cyanamid het er niet mee eens dat de direc tie bij de cao-onderhande lingen geen afspraken wil maken over arbeidstijd verkorting, maar alleen een intentieverklaring wil tekenen. Voorts vinden zij dat het bedrijf te weinig loonsverhoging aanbiedt. De cao-besprekingen bij Cyanamid zullen op 8 mei aanstaande worden her vat. Bij het hedrijf werken in totaal 350 mensen. (ADVERTENTIE) Van dit prachtige boek met 50 gekleurde reprodukties naar de schilderijen van Pieter van den Doel verscheen zojuist de derde druk. - De prijs bleef dezelfde:I dZ f .OU Het boek is te koop bij de receptie van het Rotterdams Nieuwsblad, Witte de Withstraat 25, Rotterdam; bij de redak- tievestiging, Cooislngel 67 en in Infomobiel, ons rijdende ser vicekantoor (bel voor standplaats en tijd 010-149544). Schriftelijk bestellen kan ook. De verzendkosten ƒ5,-. Stuur een girobetaalkaart, bank- of Eurocheque ten bedrage van ƒ32,50, met vermelding "Kleur rijk Rotterdam", aan Avondbladen Combinatie Rotterdam. Witte de Withstraat 25, 3012 Bl_ Rotterdam. Let op dat uw adres op uw betaling ver meld is. Na ontvangst van uw betaling wordt het boek u zo spoedig mogelijk toegestuurd. bedragen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1