R8TTEBMM FEEST IN DE MEIMAAND f We moeten niet vanuit een ivoren toren werken' Prins Claus stelt molen in gebruik Volgende week maatregelen in de Steendijkpolder pJieuwe directeur Zuidhollands Landschap: KROON OP HET WERK VAN STICHTING Kotterdaras Nieuwsblad zaterdag 27 april 1985 Schiedam loopt met molentjes Schiedam Voor een stad die zijn welvaart grotendeels aan de jene ver te danken heeft, is de overgang: van bran dersmolen naar bak kersmolen niet groot. Je never was immers het brood van de Schiedam mers. In de zestiger ja ren verkeerden de nog resterende Schiedamse molens in kommervolle staat. Tegen de achter grond van de destijds zo populaire schaalvergro- "ting, was een molen hooguit een ding uit de oude doos en in veel ge nvallen een sta-in-de-weg Voor de grootse plannen van een groeiende stad. Gelukkig maar dat er in die 'tijd een groep 'molengekken' _was, die de molens voor ^Schiedam wilde behouden -Dê jeneverindustrie kwam 'weliswaar op een steeds la ger pitje te staan, maar de rpólengroep vond dat Schie dam de monumenten van zijn roemrijk verleden niet zomaar moest laten verloede ren. In de produktie van je~ 'never neemt de molen een cruciale plaats in en er was óóit een tijd dat er wel zeven 'molens in bedrijf waren. Rond 1970 draaide alleen mo- .jep De Waïvisch nog af en toe. .vlje overige vier, de Vrijheid, •ggé* -Brie Koornbloemen, de >i£oord en de Palmboom, ston- ■3ebjer als nutteloze bouwwer- een achterhaald indus trieel verleden bii. Toen de ^^Jmboom door brand ver- ^oest werd, treurde er eigen- De Schiedamse molens in vol ornaat. lijk niemand in Schiedam. Op de 'molengekken' na. Die sloten zich rond die tijd aaneen tot de 'Stichting De Schiedamse Molens'. Was er aanvankelijk nog alleen spra ke van het behoud, al gauw kwam het idee op de molens weer funktïoneel te maken. Funktioneel voor de toene mende vraag naar eerlijke en gezonde produkten. De stich ting kreeg het voorelkaar dat binnen enkele jaren de Schie damse molens weer draaiden. De Drie Koornbloemen maalt voor een veevoederbedrijf, de Waïvisch en de Vrijheid ma len weer meel en de Noord herbergt restaurant De Noord molen. Voorzitter van de Schiedamse Molenstichting is burgemees ter Scheeres. „Over restauratie van De Palmboom durfden we eerst niet eens te praten, maar nu de molens weer gewoon in het stadsbeeld terug zijn, is zelfs dat geen droom meer." De andere leden van de Mo- lenstichting knikken instem mend en wie hen tijdens de feestmaaltijd hoort praten zal denken dat ze het nog waar maken ook. De maand mei is Schiedamse molenmaand. Het doel is niet alleen de Schiedamse bevol king bewust te maken van haar rijke molen cultuur, maar ook de aandacht van het toe risme op Schiedam te vestigen. Er is een uitgebreid program- ma opgezet- In het Stedelijk Museum loopt van 11 mei tot 17 juni de expo sitie 'Twee eeuwen molen De Vrijheid: van Brandersmolen tot Bakkersmolen'. In de Noordmolen is een expo sitie van werk van zondags- schilders die zich hebben laten inspireren doqr de Schiedamse molens. Een fotowedstrijd wordt vanuit ditzelfde restau rant gecoördineerd en deelna meformulieren liggen daar klaar. De Echte Bakkers heb ben een quiz uitgeschreven rond het thema '200 iaar De Vrijheid'. Op donderdagavonden en. in de weekeinden staan de mo lens in de spotlights. Op de Broersvest staan de plaatsen gemarkeerd waar ooit molens gestaan hebben. In molen De Vrijheid worden op dinsdag en donderdag op aanvraag rond leidingen gehouden. Een Broodbakwedstrijd wordt op 4 mei gehouden. In molen De Vrijheid weten ze er alles van. De Landelijke Fietsdag op 11 mei wordt in Schiedam in de molenmaand geïnte greerd. Met medewerking van de ANWB is een leuke toeris tische route uitgestippeld. Op 18 mei is het de dag van het Gedistilleerd. Om 11.30 uur wordt het Nationaal Ge distilleerd Museum officieel heropend, op de Korenbeurs bij de Dam wordt Frits Hende- rieks beeld van de Branders knecht onthult en. twee distil leerderijen worden voor het publiek opengesteld. Het grote Molenfeest wordt gehouden op 25 mei. Een dag vol folklore en plezier die af gesloten wordt met een groot vuurwerk. Het Schiedamse WV weet er alles van: 010 - 733000. .*.Z •Stottferdam „We moeten 33ts-Indruk wegnemen dat Vanuit een ivoren toren -itkRotterdam regelen wat ;3wélon niet mag in de na- tiuur. Daarom moeten we naar de mensen toe om uit te leggen wat we doen en waarom. Pas dan kunnen we in de provincie zo breed mogelijke steun krijgen .onder de bevolking". - Drs. B. L. Polderman (42) heeft zijn nieuwe werkterrein al goed in kaart gebracht. Sinds enkele weken is hij di recteur van de Stichting Het Zuidhollands Landschap, par ticuliere natuurbeschermings organisatie met zo'n 1.570 hec tare natuurreservaat, ver- spreid over 53 gebieden in de provincie. Van Oud dorp tot Vianen en van Noordwijker- iiout tot Krimpen aan de Lek. Onbekendheid „Voorlichting over ons werk móet een belangrijk onderdeel van ons beleid worden", con cludeert de nieuwe directeur. moeten de mensen ervan _ov'ertuigen hoe belangrijk een "■landschapsstichting is; zeker in een- dichtbevolkte provincie als Zuid-Holland met een maximale druk van verstede lijking, industrie en recreatie". 'Het feit dat niet meer dan tienduizend van de ruim drie ipiljoen Zuidhollanders de stichting financieel steunen 'wijt hij dan ook voornamelijk ■■ban onbekendheid van zijn or ganisatie. - Drs. 'Polderman, die zich op ■cecologiseh, juridisch en orga nisatorisch terrein bewoog, ziet zijn nieuwe functie hele- anaal zitten. „Ik bruis van en thousiasme" zegt hij. In de a£- -'gelopen weken voerde hij een .groot aantal pessoonlijke ge sprekken met het personeel in ^üe provincie. Op basis daarvan kwam hij tot de slotsom dat de "interne problemen binnen Het .Zuidhollands Landschap vrij -gemakkelijk zijn op te lossen. Slepende moeilijkheden ïeid- t". it. L. Polderman: „Niet afwachten, ti ne men..." den vorig jaar tot het gedwon gen vertrek van directeur drs. R. J. de Boer en stonden op z'n minst het soepel draaien van de stichting in de weg. Presenteren Zijn kennis en ervaring - op gedaan bij de Rijksplanologi sche Dienst, Staatsbosbeheer en de provincie Gelderland - wil de nieuwe directeur vooral gebruiken om zijn organisatie te presenteren. Zoals een ma nager zijn produkt verkoopt. Hij denkt er daarbij aan de traditionele Week van het Landschap extra inhoud te ge ven en speciale thema-avon den te organiseren om de do nateurs nader bij het beleid van de stichting te betrekken. Omdat hij de indruk heeft dat te weinig jongeren het Land schap steunen, is Polderman door Leen Preesman van plan ook de scholen te be naderen. Om jeugdig elan te stimuleren, „Het 2ou dan ook prachtig zijn wanneer we les sen oveir onze terrein in het onderwijsprogramma ingepast kunnen krijgen. En ik zal niet te beroerd zijn om zelf de boer op te gaan voor een lezing." Recreatie Wat de nieuwe directeur be treft zal zijn organisatie zich straks ook laten zien op (sport- )manifestaties. Juist daar wil hij de doelgroep bereiken die nauw betrokken is bij het tra ditionele conflict tussen na tuurbescherming en recreatie. Een bij de meeste natuurbe heerders zeer bekend ver schijnsel, dat hen ook handen vol werk geeft. „We moeten de recreant dui delijk maken dat instandhou ding van de natuurlijke omge ving ook zijn belang is", legt Polderman uit. „Dat het ook voor hem prettiger is zich te verpozen in een schoon en ge varieerd stuk natuur en land schap". „Overigens vind ik dat we re creanten niet overal moeten wegsturen, maar in principe moeten, proberen hen zo soepel mogelijk in te passen. Bij scha de aan de natuur moeten we echter ook doeltreffende maat regelen kunnen nemen". Voorne's Duin Voor een gebied als Voorne's Duin ziet directeur Polderman overigens weinig ruimte voor een recreatieve uitbreiding, zoals het openbaar lichaam Rijnmond onlangs opperde. „Vanwege de grote internatio nale betekenis zullen we ons hard moeten maken ontwik kelingen ten koste van de waarden hier te voorkomen", zegt hij. „Nieuwe recreatiemo gelijkheden moeten zeker in dit geval bij bestaande recrea tiegebieden elders worden ge creëerd". Tot de ambitieuze plannen van de nieuwe topman behoort ook de inschakeling van vrijwilli gers, zodat Het Zuidhollands Landschap kan profiteren van beschikbare kennis. Omdat hij echter wil voorkomen dat zo'n inzet bestaande arbeidsplaat sen zou beconcurreren, is Pol derman van plan dit voorne men uiterst zorgvuldig uit te werken. Nieuw-Lekkerland Met het lichten van de vang heeft prins Claus gister middag in Kinderdijk de zogeheten (herbouwde) molen no. 2 officieel in ge bruik gesteld. De prins ver richtte de handeling in functie als beschermheer van de Vereniging tot Be houd van Molens in Neder land (De Hollandsche Mo len). Bij het karwei werd hij geholpen door J.G. Buys, technisch begeleider van de wederopbouw van de op 12 april 1981 vrijwel geheel door brand verwoes te molen. Daarvoor was de prins in ge zelschap van o.a. het Gedepu teerde Statenlid mevr. drs. I. Günther, burgemeester J. de Jonge van Nieuw-Lekkerland en dijkgraaf A. van Harten van het hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en Vijfherenlanden met de bezoe kersboot naar de molen geva ren. Na het lichten van de vang kwamen de wieken van de herbouwde molen meteen in beweging, maar op verzoek van de prins werden ze nog een keer stilgezet. Toen de wieken voor de tweede maal in beweging waren gekomen bracht de prins een uitgebreid bezoek aan de molen, waarbij hij kennismaakte met de be woners van de molen, de fami lie Wensveen, Het gezelschap genodigden dat bijna een uur voor ae aankomst van prins Claus naar de molen was ge varen en bijna een uur stond te blauwbekken, ging daarna naar het Waardhuis van het voormalig waterschap De Overwaard. In de tussenlig gende tijd liet de prins zich uitvoerig op de hoogte stellen van de werkzaamheden in het molengebied. In een toespraakje zei burge meester J. de Jonge, dat de komst van de prins en diens officiële heringebruikname als de kroon op het werk van de stichting werd beschouwd. De Jonge prees bij deze gelegen heid de inzet van mevrouw GUnther, die veel heeft bijge dragen in de realisering van de herbouw van de molen. Naast de eerste steenlegging heeft zij ook de stichting des tijds geïnstalleerd. De prins ontving naast een reproduktie een miniatuur molenbaard, welke was gemaakt door een directielid van het molenbe- drijf uit Weert dat de herbouw heeft verzorgd. Mevrouw Günther ontving een molens- ■v i 4 y f X leutel, de molen werd gisteren weer officieel overgedragen aan de provincie Zuid-Hol land, en ook een reproduktie, Vandaag is er open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur zullen in de kantine van IHC Smit films, foto's en dia's worden getoond van de ingebruikname door prins Claus. Ook het Waar dhuis is vandaag te bezichten. Om half twee vanmiddag kun nen belangstellenden een gra tis boottocht maken naar de herbouwde molen. .Maassluis De commïssie- .bodemonderzoek van de -Maassluisse gifwijk Steen- dfjkpolder verwacht dat yopr het eind van de volgen- £de week beheersmaatregelen .zijn genomen op de lokatie 'ivan'de voormalige vuilstort aan de Albert Schweitzer- dreef. Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie, oordeelde dat na afloop van een gesprek met Rijnmond-gecommitteer de mevrouw L. van Rijn-Vel- lekoop en wethouder Elly Coenen. De commissie wil de beheers maatregelen omdat de situatie rond de Albert Schweitzer- dreef zeer ernstig is. Vorige week waarschuwde dr. Knip penberg de bewoners voor de ernst van de situatie. Vooral de aanwezigheid van benzeen, dat kankerverwekkend kan zijn, maakt de bewoners onge rust. Zij willen dat de speel plaats wordt, gesloten^ en dat de kruipruimten die in direct contact staan met de grond worden geïsoleerd. De gemeente Maassluis wei gerde vorige week op die eisen in te gaan. Wethouder Elly. Coenen oordeelde toen dat het allemaal wel meeviel. „Maar ze ziet nu ook de ernst van de situatie in", aldus Woudstra. „Dr inspecteur voor de volks gezondheid wordt nu geraad pleegd en ook burgemeester Van Es en wethouder Van der Knaap worden bij het overleg betrokken. Mevrouw Van Rijn zal hetzelfde doen binnen haar eigen apparaat. In het gesprek hebben wij onze visie uiteen kunnen zetten en ik heb de in druk dat er nu toch maatrege len worden genomen". Als de gemeente Maassluis on verhoopt mocht besluiten niet tot beheersmaatregelen over te gaan dan spant de commissie bodemonderzoek een kort ge ding aan tegen de gemeente. Op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag bij het in gebreke blijven van de gemeente wil de commissïe- bodemonderzoek dan alsnog de beheersmaatregelen af dwingen. „Tot aan het eind van de komende week heeft de gemeente de tijd om actie te ondernemen. Ik heb echter de goede hoop dat het kort geding niet nodig zal zijn", aldus Woudstra.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2