Druk 1 meifeest ondanks voetbal R Brouwer wil Grote kerk behouden Metworst valt in de prijzen VLMRDINGS DAGBLAD MANISCHE CODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT mmsm 'Bij plannen maken hoort geld' is mmmemsmmmmmmM Bolmers laantje nu rijp voor warenhuis Ton buit bij gewapende overval Barkeeper spoot CS-gas Meer lijn in subsidie cultuur- initiatieven Radio weg Ramblers niet in New York Zijdeveld vindt het 'n ideale plek Markt schuift terug richting Hoogstraat Fietsen gestolen Verlies gaat niet naar VVD9 DONDERDAG 2 MEI 1985 1 mei in Vlaardingen met de Amazing Stroop wafels. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De le mei is in Schiedam op de meest uit bundige wijze gevierd. De ambtenaren konden nog een dagje bijkomen van de ver moeienissen van Koningin nedag, want de deuren van bet Stadskantoor bleven ge sloten. Waar de ambtenaren in Maassluis en Vlaardingen gewoon aan de slag moesten, daar rustte Schiedam uit of vierde het de dag van de ar beid. Het begon in Schiedam alle maal in het gebouw van de stichting Lentefeest, waar in de vroege ochtenduren wet houder Herman Posthoorn en Marijke Woord een korte sketch opvoerden. Het was toen gezellig druk, maar bij het hijsen van van de rode vlag op de Grote Markt was het aanzienlijk stiller. Kees Huisman, de voorzitter van de stichting De eerste mei sprak bij de plechtigheid een kort woord, waarna op het carillon strijdliederen wer den gespeeld. In de middaguren kreeg de viering van de Dag van de arbeid zelfs een sportief tin tje. Toch niet gezegend met echt talent namen de voet balelftallen van de PvdA, de Rode Valken en de Trechter het tegen elkaar op. De uit zending op televisie van de voetbalwedstrijd Nederland- Oosterijk dreigde in de avonduren roet in het eten te gooien, maar de belangstel ling voor de feestelijke af sluiting van I mei viel lang niet tegen. Burgemeester Reïnier Scheeres benadrukte in zijn toespraak nog eens het belang van de viering van de eerste mei, waarna het informele samenzijn een aanvang nam. Het combo De Rooie Rakkers zorgde voor de muzikale omlijsting. Ver der waren er optredens van de groep Vlaardingen tegen apartheid en dichters van de Werkgroep arbeiderslitera tuur Rotterdam. Maassluis Maassluis vierde 1-mei ingeto gen. Daar beperkte de viering va de Dag van de arbeid zich tot een bijeenkomst in FNV- gebouw De Kern, waar de PvdA een bijeenkomst hield. Als vanouds was ook het 1-mei orkest van Leen Lucardie pre sent. René Toussaint, lid van Vlaardingen De politie van 'Taardingen heeft de 25-jarige arkeeper van een Vlaardings café aangehouden. De man heeft bekend dat hij op Konin ginnedag met CS-traangas heeft gespoten. Rond de klok van vijf uur ont stond dinsdagmiddag een mas sale vechtpartij in het café. Toen de eigenaar van de zaak één van de bezoekers weiger de een pilsje te tappen begon nen de moeilijkheden. Een knokpartij was het gevolg, Om de vechtenden te scheiden spoot de barkeeper vervolgens met het gas. De gevolgen wa ren ernstig. Een bezoeksters moest bedwelmd naar het zie kenhuis worden afgevoerd en andere gasten klaagden over ademhalmgsstooraissen. en brandende ogen. In het tumult was toen niet meer te achterhalen wie met het CS-gas had gespoten. De politie vond later wel de spuit bus terug in de Oude Haven. Een anonieme tip leidde ver volgens tot de aanhouding van de barkeeper. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat de beschik bare gelden voor cultuurini tiatieven structureler verde len. In het verleden werd al les per aanvraag, zonder vas te lijn, bekeken en van die regeling wil het college nu af. Dit jaar is een bedrag van 18.820 gulden opgenomen in de begroting voor cultuurini tiatieven. Het dagelij es bestuur van de culturele raad heeft de nieuwe voorstellen voorbereid en het college heeft inmiddels beslo ten om die voorstellen over te nemen. Ieder kwartaal wordt nu bekend gemaakt welk be drag nog beschikbaar is voor nieuwe initiatieven en ook zal dan melding worden gemaakt van gehonoreerde en niet-ge- honoreerde aanvragen. Een ie der die subsidie voor een acti viteit wil aanvragen moet een speciaal formulier invullen dat kan worden afgehaald bij het bureau culturele zaken van de gemeente Vlaardingen. Om in aanmerking te komen voor subsidie moet wel aan een aantal voorwaarden wor den voldaan. Zo moet de te subsidiëren activiteit een open karakter hebben. Wil de ge meente geld beschikbaar steï- ,len dan moet het evenement dus voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk zijn. Te vens worden uitsluitend cultu rele initiatieven gesubsidieerd. Een bijdrage van de gemeente is in regel een eenmalige ge beurtenis. Het dagelijks bestuur van de culturele raad kan de voor waarden voor het toekennen van subsidie, als daar aanlei ding voor bestaat, aanpassen. De werkgroep vernieuwing is dan wel bij de besluitvormiong betrokken. Dit jaar zijn al vier aanvragen bij de gemeente binnengeko men met het verzoek om geld. Alle aanvragen zijn nog in be handeling. Vlaardingen Uit een op de Holysingel geparkeerd staande auto namen dieven een casset terecorder, kentekenbewijs, gi robetaalkaarten en een geldbe drag van 1200 gulden weg. Ook een PTT-semafoon ver dween. De inbrekers konden hun slag slaan door het ver- nïelen van de achterzijruit van de auto. Op de Eksterlaan sloegen au todieven ook toe. De eigenaar van het voertuig mist zijn ste reo-radiocassetterecorder met boxen. De waarde was ruim 750 gulden. Waterweg- Noord zoekt erkenning Vlaardingen Het fameuze orkest The Ramblers onder leiding van Marcel Thiele- mans zorgt zondag op de Markt in Vlaardingen voor de muzikale omlijsting van het bevrijdingsfeest. Het co mité nationale gedenkdagen heeft het orkest nog net op tijd gecontracteerd. Eén dag later kregen The Ramblers een aanbod om in New York te spelen, maar die kans moesten zij dus voorbij laten gaan. Om één uur brengen estafet telopers het bevrijdingsvuur uit Wageningen. Burgemees ter Fred van Lier krijgt een heel groot zweeds wittebrood aangeboden, goed voor 120 boterhammen. De burge meester schenkt dat brood aan het Zonnehuis. Eerder deze week werden met de Jan Anderson laadt een baal meel uit. handkar twintig balen meel bij de vier echte bakkers van Vlaardingen bezorgd. Het brood dat zij daarvan bakken wordt zondag in kraampjes op de Markt en aan de Ha ven verkocht. De opbrengst gaat naar de plaatselijke af deling van het Rode Kruis. Hoogtepunt van het bevrij dingsfeest in Vlaardingen vormt een herdenkings bijeenkomst in de Grote Kerk, waar burgemeester Van Lier spreekt namens het stadsbestuur. Truus van Die pen declameert verzetspoezie en er zijn optredens van het koor Progeza onder leiding van Henk de Jong en van de bazuingroep van Bram Sebel. Schiedam - De Bolmers Boulevard, elf jaar geleden het meest omstreden initia tief van de toenmalige PvdA-wethouder Oor Bol mers, is nu een potentiële plek voor de vestiging van een grootwinkelbedrijf. Dat vindt Bolmers' opvolger en partijgenoot Chris Zijde veld. Wat hem betreft ver dwijnt de naargeestige door braak tussen Broersvest en Broersveld uit het stadsge zicht. Elf jaar geleden moest het fraaie café De Kerseboom worden gesloopt voor Bolmers' ambitieuze plannen om via een nieuwe route een toegang voor vrachtverkeer te bewerk stelligen naar het toen nog braakliggende terrein in de binnenstad. De plannen om dü»ze door braak te verbreden om ook nog panden aan het Broers veld ('t Masker) ervoor te slo pen, zijn nooit uitgevoerd. Wórden ook niet meer uitge voerd, als het aan Zijdeveld ligt. Hij heeft daar al vaker blijk van gegeven, maar nieuw is zijn visie dat de locatie bij uitstek geschikt is voor een warenhuis. Middenin de Bolmers Boule vard (zoals het lugubele laantje later spottend werd genoemd en waar enkele vooraanstaan de PvdA-politicï nog eens col lectief hebben staan urineren) wijst Zijdeveld naar de achter gevels van de Trechter en stichting Lentefeest. „Die panden zijn van ons", zegt de wethouder, sprekend namens de gemeente Schie dam. „Zij worden kunstmatig in stand gehouden; met an kers. Van binnen zien zij er aardig uit, maar bouwtech nisch is het behelpen. Denk je die panden weg, dan krijg je een ruimte tussen Alja en De Priester waar technisch een flinke gevel tussen mogelijk is. Als een grootwinkelbedrijf daar in kruipt, kan dat in po tentie. Dan lijkt het mij lo gisch, dat zo'n bedrijf zegt: ik •wil ook een ingang vanat het Broersveld, dus in dat geval is de looproute Broersvest- Broersveld 'op deze plek be houden. En voor het Broers veld zou dat een verbetering zijn." Zijdevelds visie Iaat overigens zijn mening, dat het voormali ge schippersinternaat De Uit kijk aan de Hoogstraat 44 een goede plek voor een waren huis zou zijn, onverlet. Vorige zomer sprak Zijdeveld al uit, dat hij C A het liefst op deze plek zou zien en de Hema in Wethouder Chris Zijdeveld een definitieve vestiging in plaats van in een noodgebouw. Schiedam Wethouder Zij develd wil de toegankelijk heid tot het Broersveld vanaf de Hoogstraat weer verbe terd zien door de kraampjes van de weekmarkt terug te schuiven tot aan de afrol dus zoals zij vroeger stonden. Vorige zomer zei Zijdeveld al tegenover deze krant dat hij de markt-nieuwe-stiji achter af geen geslaagde opzet vond (de concentratie Lange Kerkstraat/Hemaplein- /Broersveld beviel onder meer verkeerstechnisch niet zo) en daarom is inmiddels de winkeliers van het Broersveld duidelijk ge maakt dat de markt zich over enige tijd uitbreidt rich ting Hoogstraat „In alle modellen over de re constructie van het Broers veld wordt nu gesproken over een doortrekken van de markt tot aan de afrol," al dus Zijdeveld. Wat het Broersveld betreft, vindt Zijdeveld het jammer dat bakkerij Kester enkele jaren geleden het aanbod af sloeg om zich in een indus triegebied te mogen vestigen. Voor deze kolossale sta-in- de-weg op de hoek van de Baanstraat, die allesbehalve een publiekstrekker is, ziet Zijdeveld vooralsnog geen oplossing. Zijdeveld wil een muurschil dering op de gevel van Bas van der Heijden nabij Passa ge in overweging geven aan de grootgrutter. Zijn aanbod aan de horeca om een beter gebruik te maken van het Groenendal blijft van kracht. Een parkeergarage aan het Broersveld of achter de Blauwe Steeg wijst Zijdeveld af. „Het winkelend publiek kan hier niet parkeren," is de klacht. „Maar als je nu kijkt waardoor, dan zie je dat de auto's van de winkeliers zelf in de weg staan." Zijde veld ziet er een oplossing in, dat de parkeergarage onder de nieuwbouw in de binnen stad, die door de bewoners nagenoeg geboycot werd, nu door de winkeliers intensie ver zal worden gebruikt Schiedam Vlaardingen- Maassluis De drie ste den in de regio Nieuwe Waterweg-Noord gaan nauwer samenwerken op het gebied van de gezond heidszorg. Naast de eerste- lijnszorg zouden ook de ziekenhuizen en de ver pleegtehuizen in die sa menwerking betrokken moeten worden. Als de decentralisatie van het be leid doorzet willen Schie dam, Vlaardingen en Maassluis de Rotterdamse deelgemeente Hoek van Holland bij het overleg betrekken. Met de op stapel staande wet Voorzieningen Gezondheids zorg krijgen de gemeenten meer bevoegdheden over de planning van de voorzienin gen. Daar moet dan ook geld tegenover staan, bepleiten de besturen van de drie gemeen ten in een onlangs verschenen beleidsnota. Daarover bestaat nog teveel onduidelijkheid. „Er dient ruimte te zijn voor het maken van beleidskeuzes met betrekking tot de beste ding van de financiële midde len. Het streven blijft gericht op regionale erkenning voor het Nieuwe Waterweg-Noord- gebied." De decentralisatie zal van de GGD grote inspanningen ver gen. Om tot een goede sprei ding van de voorzieningen te komen is veel informatie no dig en het is aan de GGD om die te vergaren. De dienst moet het epidemiologisch on derzoek en de informatievoor ziening „met voortvarendheid ter hand nemen." De gemeen ten zijn van plan om vooruit lopend op de nieuwe wet al te beginnen met het ontwikkelen van een vestigingsbeleid voor artsen, tandartsen, fysiothera peuten en kruiswerk. Er zijn al voorzichtig wat cijfers op een rijtje gezet, waaruit blijkt dat volgens de normen van de nota Eerstelijnszorg in alle drie de gemeenten zich nog drie huisartsen zouden kun nen vestigen. In Schiedam en Maassluis zou nog ruimte zijn voor drie tandartsen, in Vlaar dingen voor zes. De taakstel lende prognose voor fysiothe rapeuten wordt zowel in Maas sluis, Schiedam als in Vlaar dingen ruim overschreden. Schiedam Bij een gewa pende overval op een fili aal van de Bondsspaar bank aan het St. Liduina- plein hebben twee overval lers 108.000 gulden buit ge maakt. Om kwart voor negen van morgen wilde een werk neemster de bank binnen gaan. Direct werd zij door twee mannen, waarvan er een gewapend was met een pistool, beetgepakt. De mannen dwongen de vrouw na het binnengaan de kluis te openen. Na het openen van de kluis werd de vrouw geboeid en tegen de grond gesmeten. De mannen gingen er van door. Pas toen een collega de bank binnenkwam kon alarm worden geslagen. Van de overvallers ont brak toen al ieder spoor. De Schiedamse politie is op zoek naar getuigen. Mensen die vanmorgen ge tuige zijn geweest van de overval worden verzocht contact op te nemen met de afdeling recherche van het korps. Telefoon. 010- 28.06.70. de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, sprak een bij na volle zaal toe over het hui dige kabinetsbeleid. Weinig waarderende woorden kwa men uit zijn mond voor de voornemens van het kabinet Lubbers om de minima r.og meer te laten* inleveren. Een vast onderdeel is inmid dels ook 'het optreden van het 1-mei cabaret gewordem ^.In- het kader van de algemene op waardering van het „gezag werd geen kwaad woord ge rept over partijgenoten en raadsleden. De socialisten had den best waarderingf voor, de vaak wrange grappen. Zo He pen de ministers^Gijs (Anton Bijtenhoorn) en/Ruud (Pieter Roel ofs) een blauwtje bij Asse poes (Yvonne' de Groot), een flekker stuk'/uit het proletari aat. En dat ónder het toeziend oog van koningin Beatrix (Atv- nemarie ,de Bruin). De grap pen en grollen volgden elkaar in hoog tempo op en een ova tioneel applaus was aan het slot het gevolg. CPN'ers en PSP'ers uit de drie Waterweggemeenten kwamen bijeen in zaal De Harmonie in Vlaardingen om de dag van dé internationale solidariteit te vieren. De kinderen kregen 's middags een poppenkastvoor stelling voorgeschoteld. Onder de warme hap speelde het mu ziekgezelschap van de Turkse jongerensoos. Kamerlid Wil- bert Willems (PSP) hield de zaal voor dat er geld genoeg is om iedereen van een redelijk inkomen te voorzien en het Rotterdamse CPN-raadslid Roel van Veldhuizen sprak over de hoge woonlasten. De Amazing Stroopwafels en het koor Ondersteboven zorgden voor de muziek. - Schiedam Uit een keider- box aan de Monseigneur No- lenslaan zijn de afgelopen nacht vijf gloednieuwe, nog ingepakte fietsen gestolen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer drieduizend gulden. De inbrekers forceerden de toegangsdeur tot de kelder, waarbij voor zeshonderd gul den schade werd aangericht. Schiedam Gé Brouwer is tevreden over de samenwer king tussen de PvdA en de WD. In het mededelingen blad van VVD afdeling Schiedam benadrukt de frac tievoorzitter van de socialis ten dat nog eens. „De manier waarop we met elkaar omgaan is vrij goed. Bij problemen worden al snel telefoontjes met elkaar ge pleegd. De fractievergaderin gen vallen altijd samen. Het gebeurt regelmatig dat als wij wat eerder klaar zijn, ik even binnenval bij de VVD. Het eerste wat ik dan krijg is een glas rode wijn, Anders om kom Gerard (Verhuls- donk) ook bij ons binnenval len. Het is een gewoonte ge worden, je kunt zo de zaken snel doornemen." Vlaardingen „Dat is voor een vrouw toch iets heel bij zonders, als je uit dat mannen- wereldje een prijs weet weg te slepen'zegt een gelukkige Leny Wijnhorst van slagerij Bouw aan de Schiedamseweg. De Vlaardingse deed voor het eerst mee aan de internationa le uitverkiezing van de beste metworst en meteen behaalde zij de Prix d'Excellence. Met drie gouden medailles en een beker kwam zij uit Veldhoven terug. De Confrérie de Jargeau, de broederschap van de metwor stenmakers, zo heet de club die de jaarlijkse wedstrijd or ganiseert. Zelfs slagers uit Tai wan er» Japan doen eraan mee, maar Duitsland domineert de verkiezing. „Het is een van de slagersprodukten die het moei lijkst is om te maken", vertelt Leny Wijnhorst, ,-,en ik ben er nog maar pas mee begonnen." Des te blijer was zij met het reservekampioenschap in Veldhoven. Brouwer blik ook vast voor uit naar de komende verkie zingen die in het voorjaar van 1986 plaatsvinden. „Door de opbouw van de bevolking zal de VVD hier nooit mak kelijk een. grote partij wor den." En over een eventuele voortzetting van de huidige coalitie; „De onderhandelin gen zullen moeten uitwijzen hoe de coalitie eruit zal zien. Daarbij sluit ik noch de VVD, noch de andere partij en uit." De kleine linkse partijen snoepen heel wat stemmen af van de PvdA. Brouwer is zich dat bewust: „Landelijk gezien worden CPN, PSP en PPR nooit grote partijen. Maar hier, met mannen als Collé en Noordegraaf kan het voor ons knokken wor den. Een verlies gaat hier heus niet naar de VVD." Het stadsbeeld komt ook nog even aan de orde in het vraaggesprek. Brouwer: „De Hervormde Gemeente kan de Grote Kerk bijna niet meer onderhouden. Dat ge bouw kun je als gemeente natuurlijk nooit laten ver pauperen. Monumentenzorg is waanzinnig duur, je moet roeien met de riemen die je hebt. De Havenkerk is eep voorbeeld van hoe het -an ders kan door een juiste ma nier van exploiteren en "op knappen. Wat ikzelf erg jam mer vind is dat de geschiede nis van de branderijen in Schiedam niet volledig is omdat de huisjes van tde werknemers allemaal zijn af gebroken. Je hebt nu gèen enkel ideë meer hoe die' mensem in die behuizing hebben moeten leven."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1